У далекобійних атаках по території Росії, зокрема в ніч на 10 вересня, Сили оборони використовують дрони-камікадзе літакового типу "Лютий". Ці БПЛА можуть летіти на відстань понад 1000 км із корисним навантаженням у 50 кг, а запускати їх підготовленим екіпажам вдається навіть із автомобільних доріг із гарним покриттям.
Роспропаганда після останнього обстрілу території РФ (коли дрони дісталися, зокрема, до Підмосков'я) поскаржилася саме на БПЛА "Лютий". "За нашою інформацією, саме цими безпілотниками вони намагалися вдарити по об'єктах у чотирьох міських округах Московської області", – написав один із ворожих Telegram-каналів з аудиторією понад 3 млн підписників.
На відео зафіксовано проліт одного з українських дронів-камікадзе над селом Прудки під Москвою.
"Укроборонпром" уперше публічно анонсував розробку "Лютого" у жовтні 2022 року. Тоді ж держконцерн представив елемент фюзеляжу нового дрона з біблійним написом "Аз воздам", що символізує помсту. Проте подробиці про проєкт тримали в секреті.
У листопаді 2023-го тодішній міністр стратегічних галузей промисловості Олександр Камишін заявив, що наша країна вийшла на серійне виробництво ударних дронів, аналогічних іранським Shahed-136.
"Починаючи з того, що називають українським "Шахедом" – ми не говоримо назву цього продукту – але вийшли на його серійне виробництво і зараз [виробляємо] десятки на місяць", – сказав він.
Автори "Мілітарного" зазначили: "Лютий" як дрон-камікадзе можна вважати першим нашим аналогом іранських дронів за потужністю й дальністю польоту.
За інформацією "УП", першими "лютими" управляти було вкрай складно й дуже небезпечно.
Під час одного з перших бойових випробувань у квітні 2023 року дрон мав ударити по ворогу на острові Зміїний, проте над Чорним морем стався збій і БПЛА з бойовою частиною розвернувся й полетів назад, на локацію "Дім". У точці запуску тоді перебувало високопоставлене українське військове командування, яке спостерігало за тестуванням дрону.
У небо підняли авіацію, щоб у разі потреби збити власний апарат. Але десь за 30 км до берега пілоти зловили сигнал і повернули "Лютий" під своє керування.
Після невдалих спроб розробники не здавалися. У їхній безпілотник практично ніхто не вірив, розміри "Лютого" були великими, він ризикував стати легкою ціллю для ППО противника.
І в результаті 3 травня 2023 року в російському селі Волна на Таманському півострові (Краснодарський край) несподівано спалахнула нафтобаза.
На той час на ураження цілі відправили єдиний готовий екземпляр "Лютого" у Силах оборони. Виробництво згодом вдалось налагодити.
Станом на травень 2024 року, за інформацією ЗМІ, "Лютим" керують не лише різноманітні спеціальні й розвідувальні служби України. Навіть Повітряні сили ЗСУ замовили їх і розпочали підготовку операторів для цього БПЛА.
На "Люті" дрони припадає до 80% від усіх точних влучань по російським НПЗ.
Наша країна розробила також такі БПЛА як "Ніндзя" (які встановили рекорд за дальністю – 1500 км до заводу "Газпром нафтохім Салават"), "Бобри", "Брама" та інші. Однак у співвідношенні ціна/якість/дальність/точність "Люті" поки що тримають лідерство.
Як повідомляв OBOZ.UA:
– Через атаку по Росії в ніч на вівторок, 10 вересня, в московських аеропортах "Внуково" та "Домодєдово" оголошували план "Ковер".
– Можливо, однією з цілей був ворожий аеропорт аеропортом "Жуковський" біля підмосковного Раменського. Над ним збили безпілотник, він упав на територію об'єкту.
Тільки перевірена інформація в нас у Telegram-каналі OBOZ.UA та у Viber. Не ведіться на фейки!