MY.UAНовини
Забруднення води на Десні: радять чуткам не вірити, але водою запастись
Забруднення води на Десні: радять чуткам не вірити, але водою запастись

Забруднення води на Десні: радять чуткам не вірити, але водою запастись

Екокатастрофа на Сеймі залишається в центрі уваги як державних органів, так і простих громадян. Залишки великої гнилої плями, що потрапили до нас  з Росії, найближчими днями можуть дістатися Дніпра, а перед тим перетне межу столичного водозабору з Десни. Чим це загрожує - у запитаннях і відповідях сайту Коротко про.

1. Чому б’ють на сполох?

Екологічна катастрофа почалася з річки Сейм. 27 серпня Держводагентство офіційно повідомило про значне перевищення у поверхневих водах річки амонію – сполуки атомів азоту та водню, що спричинило масовий замор риби. Жителі прикордонних з Росією сіл помітили, що вода в Сеймі сильно потемніла і набула запаху “сільського туалету” ще в середині серпня. За версією, яку неможливо перевірити через бойові дії в Курській області, викиди отруйних речовин сталися в районі російського селища Тьоткіно.

На кінець серпня – початок вересня отруйна пляма з Сейму дісталася Десни. Станом на ранок 9 вересня потемніння води і певний замор риби спостерігалися в районі “Золотого пляжу” у Чернігові.

2. Через що гине риба?

Сполуки азоту та водню утворюються внаслідок розкладання органічних речовин. Цей процес поглинає з води кисень, і риба масово задихається, включаючись в процес перегнивання.

- Не в таких масштабах, але подібне лихо на українських річках стається щороку наприкінці серпня – у вересні, - каже  президент Професійної асоціації екологів України Людмила Циганок. – Внаслідок високих літніх температур вода втрачає кисень і насичується фосфатами, якими живляться мікроскопічні водорості, що знову ж таки поглинають кисень. Річки починають “цвісти”, рибі нема чим дихати. В Україні була спроба заборонити фосфатні мийні засоби, але не вистачило політичної волі. А навіть на тих підприємствах, де працюють фільтри, вони радянського зразка, а тому не адаптовані під сучасні хімічні сполуки.

Експерти припускають, що причиною замору риби у Сеймі був наднормовий викид фосфатів.

3. Які міста беруть воду з Десни?

Забруднення питної води Чернігову не загрожує. Це місто - одне з небагатьох, яке повністю живиться водою з підземних свердловин.

Київ отримує воду у таких пропорціях: 10% з артезіанських джерел, 30% - з Дніпра, 60% - з Десни (переважно правий берег). З Десни також живиться частина Київської області, яка має спільний з Києвом водозабір.  

Куди в Києві поступає вода з Деснянської водозабірної станції - відмічено розовим кольором. Київводоканал

4. Яких вживають заходів?

З Десни продовжують вибирати мертву рибу. Від початку розгортання рятувальних заходів її зібрано та утилізовано понад 26 тонн.

У річці Сейм відмічається стабілізація ситуації, вміст азоту не перевищено у всіх створах. Зафіксоване незначне збільшення розчиненого кисню у воді, зменшення різкого неприємного запаху та відновлення природного кольору. Загиблої риби не виявлено, повідомляють в Мінекології.

На Десні ситуацію намагаються виправити за допомогою станцій аерації. П’ять таких зараз працюють в районі Куликівської громади на Чернігівщині, ще кілька планують встановити ближче до Києва. Станції штучно насичують воду киснем, і це рятує рибу, яка вирвалася з отруйної течії.

5. Що кажуть у Київводоканалі?

Просять не довіряти чуткам. “Вода, яка подається у домівки киян, безпечна, її якість постійно контролюється, тож загроз для споживачів немає. Фахівці Київводоканалу постійно відбирають проби води як на етапі водозабору, так і на всіх етапах водопідготовки.  У разі погіршення показників у Десні технологічний процес водопідготовки буде негайно скоригований. За необхідності фахівці застосують відповідні реагенти, щоб гарантувати належний рівень очищення та безпеки води для споживачів”, - йдеться у пресрелізі від 7 серпня.

Риба на Сеймі та Десні гине масово через нестачу повітря. Фото: Державне агентство меліорації та рибного господарства України 

6. Чому лікарням наказали запасати воду?

Певний переляк спричинив лист до керівників комунальних закладів охорони здоров'я Києва, в якому рекомендується зробити запас води на п’ять днів у зв’язку “із вкидами Російською Федерацією у водойми України шкідливих речовин, що суттєво впливають на якість питної та технічної води...”. Він був оприлюднений у соцмережах.

У відповідь на резонанс в КМДА зазначили, що окремі організації та установи також можуть розробляти плани для убезпечення та реагування на будь-які можливі сценарії розвитку подій та звертатися до підпорядкованих підприємств щодо створення запасів води. І наголосили, що такі дії не свідчать про настання надзвичайної ситуації.

- Від початку війни ми постійно говоримо, що в лікарнях має зберігатися запас води, бо інакше як бути, якщо через обстріли припиниться постачання. Цей лист – превентивне нагадування, що треба бути готовими до різних ситуацій, - повідомили Коротко про джерела в КМДА.

Лист до керівників закладів охорони здоров’я від Департамента охорони здоров’я КМДА: радять запастись питною та технічною водою. Фото: соцмережі

7. Чи можна вірити офіційним повідомленням?

В той час як в. о. міського голови Чернігова Олександр Ломако повідомив про потемніння, неприємний запах та частковий замор риби в Десні, лабораторії Держводагентства, Держекоінспекції та центрів контролю і профілактики хвороб зафіксували “перевищення вмісту марганцю  та заліза” в річці, які є типовими для цієї пори року. Привід для роздумів таки є.

- Доки не буде дієвої системи моніторингу водних ресурсів, не буде достеменно підтверджених фактів, яким можна вірити. Експертна спільнота весь час на це вказує. Це як не можна встановити правильний діагноз людині, не знаючи, як працює весь її організм, а не окремі ділянки, - каже еколог Людмила Казанок. – Але я вважаю, що Держекоінспекція заслуговує на довіру, оскільки мусить нести відповідальність за дезінформацію.

8. Як правильно зберігати воду?

Робити запаси води "надзвичайники" радили з початку війни. Тож нинішня подія має спонукати принаймні їх оновити. Ось основні правила:

  • запас води має бути розрахований не менше ніж на три дні і періодично оновлюватися,
  • тримати воду треба в закритих ємностях у темному прохолодному місці,
  • розрахунок на одну людину на добу: вживання – 3 літри, гігієна – 4 літри, технічні потреби – 15 літрів,
  • воду для пиття та приготування їжі краще тримати у скляних банках або емальованому посуді,
  • кип’ячену воду можна зберігати не більше доби.

9. Як позначилася на стані води війна?

- Це питання досить чутливе, навколо нього дуже багато ворожих ІПСО, - каже Людмила Циганок.  - Скажу так: для паніки підстав немає. Під час техногенних катастроф якість води погіршується завжди, але такого не сталося, щоб вона стала непридатною. Ми і до війни добряче постаралися з фосфатами, пестицидами, агрохімікатами.

Еколог вкотре нагадує, що з водопровідного крану сиру воду споживати не можна. Застарілі очисні системи можуть не справлятися із сучасними хімічними сполуками. Обробки потребує і вода з підземних джерел, особливо в зоні, де ведуться бойові дії або яка піддається обстрілам. Із залишками снарядів в землю просочуються важкі метали.

- У побутових умовах для очищення води можна використовувати спеціальні таблетки або фільтри. Фільтри – не панацея, але дозволяють зменшити вміст шкідливих речовин. Після фільтру воду також рекомендується прокип’ятити.

10. Які ще небезпеки несе екокатастрофа на Сеймі?

На всіх ділянках забруднення заборонене купання, використання води для технічних потреб, напування худоби. На берегах Сейму та Десни небезпеку несе так звана снула риба – помираюча риба, яку недобросовісні люди можуть виловлювати, використовувати для обробки і продажу. Тому в період небезпеки категорично не рекомендується купувати свіжу почищену, копчену, в’ялену рибу з рук чи на стихійних ринках.

Спроба очистити річку Сейм. Фото від 28 серпня 2024 року. Фото: Державне агентство меліорації та рибного господарства України 

Теги за темою
Екологія
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Європейці змінюють стратегію військової допомоги Україні – WP
Факти ICTV
2025-04-20T21:57:59Z
Штраф за керування електросамокатом у стані спʼяніння — 17000 грн
Украина Криминальная
2025-04-27T21:57:07Z
"Ця істота привертає до себе увагу": відома дитяча письменниця принизила хлопчика з аутизмом на "Книжковій країні"
Telegraf
2025-04-27T21:51:28Z
Раніше там були китайці: військові Філіппін розгорнули свій прапор на спірному рифі
Фокус
2025-04-27T21:40:42Z
28 квітня: яке сьогодні свято, традиції та заборони
ГЛАВКОМ NET
2025-04-27T21:03:56Z
Без суржика: як сказати українською «нержавіюча сталь»
ZN UA
2025-04-27T21:03:50Z
Литовські школярі навчатимуться збирати та керувати дронами — Delfi
InternetUA
2025-04-27T20:46:58Z
36-річний ведучий Соломка зізнався, чому його звільнили від мобілізації
GlavRed
2025-04-27T20:27:20Z
KAMALIYA: "До повноліття доньок я заміж не збираюсь". Віч-на-віч з Тетяною Крижановською.
FM-TV
2025-04-27T19:52:44Z
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T19:57:49Z
В РФ знайшли "збіги" з позицією США щодо врегулювання війни в Україні
Gazeta UA
2025-04-27T22:06:15Z
США планують провести переговори с Північною Кореєю – Axios
ГЛАВКОМ NET
2025-04-27T22:03:53Z
Волц розповів, коли буде підписана угода про рідкісноземельні копалини між Україною і США
Gazeta UA
2025-04-27T21:36:19Z
Україна запропонувала механізм економічного тиску на РФ – Шмигаль
ГЛАВКОМ NET
2025-04-27T21:36:08Z
Трампа розкритикували за синій костюм на церемонії у Ватикані – ЗМІ
ZN UA
2025-04-27T21:33:15Z
Жодного "боргу" за допомогу: Україна погодила з США нові умови угоди про копалини
24tv
2025-04-27T21:27:19Z
Віткофф не має жодного досвіду в політиці чи дипломатії, – CNN
24tv
2025-04-27T21:21:53Z
Адміністрація Трампа вивчає можливості для відновлення діалогу з КНДР – ЗМІ
Факти ICTV
2025-04-27T21:15:14Z
Доллар подорожчав: який курс після вихідних
Gazeta UA
2025-04-27T22:00:26Z
Економічні репарації: Україна пропонує запровадити спецмито на імпорт товарів РФ
Факти ICTV
2025-04-27T21:54:34Z
У скільки оцінили в 2025 році золотий запас України
24tv
2025-04-27T19:48:41Z
Що буде, якщо не приватизувати землю під будинком
24tv
2025-04-27T19:03:56Z
The Times: для відновлення України знадобиться фантастична сума – на що підуть гроші
Хвиля
2025-04-27T19:00:00Z
Подорожчання овочів в Запоріжжі: зростання цін неминуче, оновлено цінники на томати та огірки
Политека
2025-04-27T17:31:12Z
У травні частина українців платитиме менше за електроенергію
24tv
2025-04-27T17:27:34Z
Рубль не зможе зміцнитися - СЗР
Gazeta UA
2025-04-27T17:18:26Z
Ціни впадуть на 25%: в Україні різко знижується вартість популярного продукту
GlavRed
2025-04-27T17:03:04Z
Ти ставиш диски, заграє ренебе, – пісня Вови зі Львова та Дорна, якій 13 років, розриває тікток
24tv
2025-04-27T20:48:37Z
Новий світовий рекорд: жінка зібрала величезну колекцію з персонажами відомої франшизи
Фокус
2025-04-27T19:51:12Z
"У мене немає бажання": Злата Огнєвіч зізналася, чому відмовилася від материнства
GlavRed
2025-04-27T17:27:58Z
Дехто досі разом: українські зірки, які мали та мають стосунки з росіянами
24tv
2025-04-27T17:03:04Z
До уваги випускниць: яку сукню варто обрати на випускний 2025
24tv
2025-04-27T16:24:23Z
Вперше в історії. Столичний театр здійснив постановку за романом Майка Йогансена, розстріляного НКВС: фото з прем’єри
ГЛАВКОМ NET
2025-04-27T16:24:12Z
Наймодніший тренд 2025: що одягнути з джинсами жінці
GlavRed
2025-04-27T15:25:14Z
Держкіно уклало угоду на виробництво шпигунської комедії з компанією дружини депутата Київради
Детектор М
2025-04-27T15:13:08Z
Дантес зізнався, що у стосунках із Кацуріною робить його щасливим
GlavRed
2025-04-27T14:28:21Z
Зеленський відреагував на трагедію у Ванкувері
24tv
2025-04-27T22:00:07Z
В Україні активізувалися шахраї під виглядом податківців
InternetUA
2025-04-27T21:28:07Z
Вибух в іранському порту: вже понад 40 загиблих і 1200 поранених
Украина Криминальная
2025-04-27T21:09:41Z
Вибух в іранському порту: що там відбувається
Gazeta UA
2025-04-27T16:24:33Z
Стрілянина в Миколаєві: нетверезий чоловік відкрив вогонь після зауваження на його адресу
Факти ICTV
2025-04-27T15:39:28Z
Tesla згоріла на станції техобслуговування в Одесі: рятувальники ліквідували пожежу
InternetUA
2025-04-27T14:46:12Z
Росіяни скинули на Херсон дві авіабомби: у багатоповерхівці зруйновані верхні поверхи
Подробности
2025-04-27T14:42:56Z
У Харкові внаслідок зіткнення автівок постраждало двоє людей
Мій Харків
2025-04-27T14:10:01Z
Потужний вибух у порту Ірану: десятки загиблих і сотні постраждалих
360ua.news
2025-04-27T14:00:14Z
Кардіолог розвіяв поширений міф про користь ранкового напою. Про який йдеться
Gazeta UA
2025-04-27T21:39:29Z
Як правильно обирати антивікові засоби для догляду за шкірою
Знай
2025-04-27T20:51:37Z
Жахливого похмілля не уникнути, якщо змішувати ці алкогольні напої
24tv
2025-04-27T20:33:05Z
Порятунок від деменції в тарілці: вчені заявили, що вибір їжі впливає на наш мозок
Фокус
2025-04-27T20:00:51Z
Науковець назвав українські суперфуди, які продовжують життя
ГЛАВКОМ NET
2025-04-27T19:21:00Z
Чому болить коліно і як не допустити ускладнень
360ua.news
2025-04-27T19:12:15Z
Горіх, який допоможе знизити холестерин та покращить роботу серця
24tv
2025-04-27T18:21:03Z
Як боротися з дивними посмикуваннями під час сну
360ua.news
2025-04-27T18:02:50Z
Спогади в обмін на бургер: учені виявили нову небезпеку шкідливої їжі
Фокус
2025-04-27T17:00:50Z
Заступник Кличка у День жалоби влаштував корпоратив для чиновників КМДА, — розслідування
Фокус
2025-04-27T21:57:12Z
Окупанти вдарили дроном по Дніпропетровщині – є загиблий
Лига
2025-04-27T21:06:39Z
Мешканка Бердянська показала, як зараз виглядає курорт в окупації - видовище не з легких
Telegraf
2025-04-27T20:54:19Z
"Азов" показав допит трьох російський окупантів, що штурмували їх позиції на самокатах
24tv
2025-04-27T20:33:36Z
Крим перетворюється на відеоконцтабір: камери будуть на кожному кроці
ZN UA
2025-04-27T20:24:09Z
Оперативна інформація щодо російського вторгнення станом на 27.04.2025
Украина Криминальная
2025-04-27T20:09:38Z
Як ВПО отримати картку киянина: основні переваги та скільки потрібно заплатити
Политека
2025-04-27T20:01:24Z
РФ окупувала село в Донецькій області: ворог хоче прорватися до важливого міста
GlavRed
2025-04-27T19:27:01Z
DeepState назвали надскладні ділянки на Покровському напрямку
1News
2025-04-27T19:06:55Z
Зараз його готують усі: як приготувати салат з печінки тріски – рецепт з оригінальною подачею
24tv
2025-04-27T20:54:21Z
Де береться біле золото і чи є воно дорогоцінним металом
24tv
2025-04-27T20:24:26Z
Настав час садити город: ось коли це робити у травні за місячним календарем
24tv
2025-04-27T19:27:09Z
Як наносити парфуми, щоб вони трималися якнайдовше: експерти дали точні відповіді
24tv
2025-04-27T18:57:49Z
Як відкрити бізнес у гаражі: з чого почати і що варто врахувати
24tv
2025-04-27T18:42:27Z
"Чудо-рослина" чи черговий небезпечний тренд: учені розповіли, що таке ашвагандха
Фокус
2025-04-27T18:30:56Z
Вас не обмануть, навіть якщо дуже старатимуться: як відрізнити ікру від підробки
24tv
2025-04-27T18:30:33Z
Які дивовижні автобуси працювали донедавна на Мальті
AutoCentre
2025-04-27T18:04:42Z
Посівний календар на травень 2025: що посадити до літа
GlavRed
2025-04-27T16:28:34Z
Аталанта та Лечче зіграли внічию
Football.ua
2025-04-27T21:37:07Z
Усик та Дюбуа відразу після офіційного оголошення бою дали перші коментарі
ZN UA
2025-04-27T21:33:34Z
"Буде складніше": спортсмен-депутат Жан Беленюк розкрив деталі особистого життя
GlavRed
2025-04-27T21:27:31Z
Ван Дейк оцінив роботу Слота в Ліверпулі
Football.ua
2025-04-27T21:24:38Z
Світоліна запалила у Мадриді: українка ефектно здолала тенісистку родом з Росії
24tv
2025-04-27T21:12:06Z
Наполі обіграв Торіно і очолив турнірну таблицю Серії А
Football.ua
2025-04-27T21:10:59Z
Ліверпуль повторив рекорд МЮ за кількістю чемпіонських титулів в Англії
Football.ua
2025-04-27T21:01:10Z
Ліверпуль – чемпіон Англії 2024-2025: команда повторила рекорд Манчестер Юнайтед за трофеями
24tv
2025-04-27T20:57:22Z
Пушич назвав причину, чому Шахтар втратив перемогу над Динамо
Football.ua
2025-04-27T20:19:43Z
Цей забутий Alfa Romeo — найчарівніший спосіб розбити своє серце
Топ Жир
2025-04-27T20:45:34Z
Водіїв закликали періодично міняти місцями шини на авто: яка причина
GlavRed
2025-04-27T19:27:26Z
Яке електромобіль стане дуже популярним антикваріатом через 20 років?
Топ Жир
2025-04-27T19:15:09Z
Кібервантажівка випереджає Fisker Ocean як найбільший збиток Едмундсу, проданий лише за $8K
Топ Жир
2025-04-27T16:30:19Z
Новий Ranger Wildtrak 2025: не лише звичайний пікап
Топ Жир
2025-04-27T14:45:42Z
Знову на вершині: найпопулярніші авто в Європі за березень
24tv
2025-04-27T12:06:10Z
На вулицях Києва помітили справжню автолегенду BMW M6 з тюнінгом Hamann
360ua.news
2025-04-27T12:00:54Z
Цей автомобіль Mustang насправді є від Hyundai
Топ Жир
2025-04-27T10:15:03Z
Як виявити биту машину за допомогою магніта
360ua.news
2025-04-27T09:39:08Z
iPhone 17 Air забезпечить енергоефективність для тривалої роботи на одному заряді
InternetUA
2025-04-27T21:10:36Z
Розкрито дизайн та характеристики смартфона Meizu Note 16
InternetUA
2025-04-27T19:58:10Z
Таємнича "шапка" Єллоустоуна: вчені дізналися, що не дає вулкану почати вивергатися
Фокус
2025-04-27T19:12:59Z
З'явилися подробиці про новий дрон DJI Mini 5
InternetUA
2025-04-27T19:04:37Z
"Новий тип технологій": створено рідку батарею, схожу на зубну пасту
InternetUA
2025-04-27T18:12:01Z
Венера, Сатурн та Нептун утворять планетарний трикутник на небі
360ua.news
2025-04-27T17:31:22Z
Земні океани можуть змінити колір: вчені кажуть, що вони не завжди були блакитними
Telegraf
2025-04-27T17:18:45Z
Як налаштувати новий роутер, куди його поставити та як розібратися в меню
InternetUA
2025-04-27T16:31:16Z
"Загроза є справжньою": ШІ посилює контроль над мисленням людини швидше очікуваного, – експерти
Фокус
2025-04-27T16:00:27Z