MY.UAНовини
Забруднення води на Десні: радять чуткам не вірити, але водою запастись
Забруднення води на Десні: радять чуткам не вірити, але водою запастись

Забруднення води на Десні: радять чуткам не вірити, але водою запастись

Екокатастрофа на Сеймі залишається в центрі уваги як державних органів, так і простих громадян. Залишки великої гнилої плями, що потрапили до нас  з Росії, найближчими днями можуть дістатися Дніпра, а перед тим перетне межу столичного водозабору з Десни. Чим це загрожує - у запитаннях і відповідях сайту Коротко про.

1. Чому б’ють на сполох?

Екологічна катастрофа почалася з річки Сейм. 27 серпня Держводагентство офіційно повідомило про значне перевищення у поверхневих водах річки амонію – сполуки атомів азоту та водню, що спричинило масовий замор риби. Жителі прикордонних з Росією сіл помітили, що вода в Сеймі сильно потемніла і набула запаху “сільського туалету” ще в середині серпня. За версією, яку неможливо перевірити через бойові дії в Курській області, викиди отруйних речовин сталися в районі російського селища Тьоткіно.

На кінець серпня – початок вересня отруйна пляма з Сейму дісталася Десни. Станом на ранок 9 вересня потемніння води і певний замор риби спостерігалися в районі “Золотого пляжу” у Чернігові.

2. Через що гине риба?

Сполуки азоту та водню утворюються внаслідок розкладання органічних речовин. Цей процес поглинає з води кисень, і риба масово задихається, включаючись в процес перегнивання.

- Не в таких масштабах, але подібне лихо на українських річках стається щороку наприкінці серпня – у вересні, - каже  президент Професійної асоціації екологів України Людмила Циганок. – Внаслідок високих літніх температур вода втрачає кисень і насичується фосфатами, якими живляться мікроскопічні водорості, що знову ж таки поглинають кисень. Річки починають “цвісти”, рибі нема чим дихати. В Україні була спроба заборонити фосфатні мийні засоби, але не вистачило політичної волі. А навіть на тих підприємствах, де працюють фільтри, вони радянського зразка, а тому не адаптовані під сучасні хімічні сполуки.

Експерти припускають, що причиною замору риби у Сеймі був наднормовий викид фосфатів.

3. Які міста беруть воду з Десни?

Забруднення питної води Чернігову не загрожує. Це місто - одне з небагатьох, яке повністю живиться водою з підземних свердловин.

Київ отримує воду у таких пропорціях: 10% з артезіанських джерел, 30% - з Дніпра, 60% - з Десни (переважно правий берег). З Десни також живиться частина Київської області, яка має спільний з Києвом водозабір.  

Куди в Києві поступає вода з Деснянської водозабірної станції - відмічено розовим кольором. Київводоканал

4. Яких вживають заходів?

З Десни продовжують вибирати мертву рибу. Від початку розгортання рятувальних заходів її зібрано та утилізовано понад 26 тонн.

У річці Сейм відмічається стабілізація ситуації, вміст азоту не перевищено у всіх створах. Зафіксоване незначне збільшення розчиненого кисню у воді, зменшення різкого неприємного запаху та відновлення природного кольору. Загиблої риби не виявлено, повідомляють в Мінекології.

На Десні ситуацію намагаються виправити за допомогою станцій аерації. П’ять таких зараз працюють в районі Куликівської громади на Чернігівщині, ще кілька планують встановити ближче до Києва. Станції штучно насичують воду киснем, і це рятує рибу, яка вирвалася з отруйної течії.

5. Що кажуть у Київводоканалі?

Просять не довіряти чуткам. “Вода, яка подається у домівки киян, безпечна, її якість постійно контролюється, тож загроз для споживачів немає. Фахівці Київводоканалу постійно відбирають проби води як на етапі водозабору, так і на всіх етапах водопідготовки.  У разі погіршення показників у Десні технологічний процес водопідготовки буде негайно скоригований. За необхідності фахівці застосують відповідні реагенти, щоб гарантувати належний рівень очищення та безпеки води для споживачів”, - йдеться у пресрелізі від 7 серпня.

Риба на Сеймі та Десні гине масово через нестачу повітря. Фото: Державне агентство меліорації та рибного господарства України 

6. Чому лікарням наказали запасати воду?

Певний переляк спричинив лист до керівників комунальних закладів охорони здоров'я Києва, в якому рекомендується зробити запас води на п’ять днів у зв’язку “із вкидами Російською Федерацією у водойми України шкідливих речовин, що суттєво впливають на якість питної та технічної води...”. Він був оприлюднений у соцмережах.

У відповідь на резонанс в КМДА зазначили, що окремі організації та установи також можуть розробляти плани для убезпечення та реагування на будь-які можливі сценарії розвитку подій та звертатися до підпорядкованих підприємств щодо створення запасів води. І наголосили, що такі дії не свідчать про настання надзвичайної ситуації.

- Від початку війни ми постійно говоримо, що в лікарнях має зберігатися запас води, бо інакше як бути, якщо через обстріли припиниться постачання. Цей лист – превентивне нагадування, що треба бути готовими до різних ситуацій, - повідомили Коротко про джерела в КМДА.

Лист до керівників закладів охорони здоров’я від Департамента охорони здоров’я КМДА: радять запастись питною та технічною водою. Фото: соцмережі

7. Чи можна вірити офіційним повідомленням?

В той час як в. о. міського голови Чернігова Олександр Ломако повідомив про потемніння, неприємний запах та частковий замор риби в Десні, лабораторії Держводагентства, Держекоінспекції та центрів контролю і профілактики хвороб зафіксували “перевищення вмісту марганцю  та заліза” в річці, які є типовими для цієї пори року. Привід для роздумів таки є.

- Доки не буде дієвої системи моніторингу водних ресурсів, не буде достеменно підтверджених фактів, яким можна вірити. Експертна спільнота весь час на це вказує. Це як не можна встановити правильний діагноз людині, не знаючи, як працює весь її організм, а не окремі ділянки, - каже еколог Людмила Казанок. – Але я вважаю, що Держекоінспекція заслуговує на довіру, оскільки мусить нести відповідальність за дезінформацію.

8. Як правильно зберігати воду?

Робити запаси води "надзвичайники" радили з початку війни. Тож нинішня подія має спонукати принаймні їх оновити. Ось основні правила:

  • запас води має бути розрахований не менше ніж на три дні і періодично оновлюватися,
  • тримати воду треба в закритих ємностях у темному прохолодному місці,
  • розрахунок на одну людину на добу: вживання – 3 літри, гігієна – 4 літри, технічні потреби – 15 літрів,
  • воду для пиття та приготування їжі краще тримати у скляних банках або емальованому посуді,
  • кип’ячену воду можна зберігати не більше доби.

9. Як позначилася на стані води війна?

- Це питання досить чутливе, навколо нього дуже багато ворожих ІПСО, - каже Людмила Циганок.  - Скажу так: для паніки підстав немає. Під час техногенних катастроф якість води погіршується завжди, але такого не сталося, щоб вона стала непридатною. Ми і до війни добряче постаралися з фосфатами, пестицидами, агрохімікатами.

Еколог вкотре нагадує, що з водопровідного крану сиру воду споживати не можна. Застарілі очисні системи можуть не справлятися із сучасними хімічними сполуками. Обробки потребує і вода з підземних джерел, особливо в зоні, де ведуться бойові дії або яка піддається обстрілам. Із залишками снарядів в землю просочуються важкі метали.

- У побутових умовах для очищення води можна використовувати спеціальні таблетки або фільтри. Фільтри – не панацея, але дозволяють зменшити вміст шкідливих речовин. Після фільтру воду також рекомендується прокип’ятити.

10. Які ще небезпеки несе екокатастрофа на Сеймі?

На всіх ділянках забруднення заборонене купання, використання води для технічних потреб, напування худоби. На берегах Сейму та Десни небезпеку несе так звана снула риба – помираюча риба, яку недобросовісні люди можуть виловлювати, використовувати для обробки і продажу. Тому в період небезпеки категорично не рекомендується купувати свіжу почищену, копчену, в’ялену рибу з рук чи на стихійних ринках.

Спроба очистити річку Сейм. Фото від 28 серпня 2024 року. Фото: Державне агентство меліорації та рибного господарства України 

Теги за темою
Екологія
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Зеленский: оружие уже на складах, России не поможет даже 30 дней перемирия
UAToday
2025-05-13T18:27:09Z
В Мексике в прямом эфире убили кандидатку в мэры
Корреспондент
2025-05-13T04:18:18Z
Россия озвучила условия перед переговорами в Стамбуле: чего Кремль требует от Украины
UAToday
2025-05-13T15:45:36Z
Трамп напомнил, что "ненавидит" Тейлор Свифт и сказал, что она "не горячая"
Корреспондент
2025-05-16T20:54:33Z
Трамп о Путине: С этим парнем что-то случилось
Корреспондент
2025-05-25T23:21:26Z
Ответственность за блэкаут во Франции взяли на себя анархисты
Корреспондент
2025-05-25T23:00:58Z
В новом правительстве Германии вспыхнул первый скандал - СМИ
Корреспондент
2025-05-16T12:21:28Z
Зеленский в Ватикане встретился с Венсом
Европейская правда
2025-05-18T14:48:10Z
Разведка США раскрыла планы Путина на 2025 год
Корреспондент
2025-05-24T16:33:54Z
Яна Глущенко с мужем и сыном показала свой роскошный особняк за 200 тыс. долларов: вид изнутри
TSN
2025-05-16T19:19:10Z
Известный украинский певец высказался о неизлечимом сыне и раскрыл главную проблему
TSN
2025-05-21T16:18:11Z
Победитель Евровидения-2025 хочет исключить Израиль из конкурса
Корреспондент
2025-05-22T15:48:51Z
Мадонна кардинально изменила стиль ради мамы
Корреспондент
2025-05-19T09:15:58Z
Ирина Билык показалась с двумя сыновьями и раскрыла подробности личной жизни
TSN
2025-05-25T07:48:32Z
На войне погиб актер Назар Малик
Корреспондент
2025-05-25T03:12:56Z
Виктор Розовый высказался о разводе с Ольгой Мерзликиной
Корреспондент
2025-05-19T07:57:04Z
Святославу Вакарчуку - 50: ТСН.ua публикует эксклюзивные фото лидера "Океана Эльзы"
TSN
2025-05-14T05:18:43Z
У Меркьюри была внебрачная дочь - Daily Mail
Корреспондент
2025-05-23T21:57:00Z
Этот паразит грызет клетки человека: ученые сделали жуткое открытие
TSN
2025-05-19T07:48:24Z
Какое питание поможет сохранить здоровье в старости — исследование
TSN
2025-05-17T21:18:17Z
Враги помидоров: список растений, которые нельзя сажать рядом
TSN
2025-05-21T16:33:49Z
Тля на смородине: методы борьбы с вредителями
TSN
2025-05-24T17:52:42Z
Почему лаванда смертельно опасна для кошек: как защитить своего любимца
TSN
2025-05-25T10:18:28Z
Мыло или гель для душа: что выбрать для кожи и гигиены
UAToday
2025-05-24T12:06:20Z
Чем полезен творог и стоит ли есть его каждый день: диетологи рассказали обо всех нюансах
UAToday
2025-05-24T09:03:02Z
Как определить, что авокадо точно спелое: простые уловки
TSN
2025-05-15T14:34:08Z
Как личность влияет на сон: ученые поразили исследованием
UAToday
2025-05-23T12:36:34Z
Эти два знака зодиака могут тянуть из вас энергию: как их распознать и защититься
TSN
2025-05-19T07:18:37Z
Гороскоп для знаков зодиака на 22 мая 2025 года
Корреспондент
2025-05-21T08:03:41Z
На грядке пожелтел весь укроп — в чем причина и как спасти зелень
TSN
2025-05-15T14:34:10Z
Гороскоп на 23 мая 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-05-22T16:55:28Z
Чем обработать картошку перед посадкой, чтобы защитить от колорадского жука
TSN
2025-05-24T17:51:36Z
Гороскоп на 25 мая 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-05-24T15:27:13Z
Что добавить в лунку во время высадки рассады сладкого перца для хорошего урожая
TSN
2025-05-17T20:22:26Z
Гороскоп на 18 мая 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-05-17T15:30:37Z
"Згідний" или "згодний": языковед разъяснил употребление схожих слов
TSN
2025-05-12T17:19:12Z
Медсестра одним выстрелом из гранатомета уничтожила группу оккупантов
Comments UA
2025-05-12T13:52:51Z
Почему Закарпатская область не Ужгородская: историк удивил ответом
TSN
2025-05-17T21:18:56Z
В Киеве объявлена воздушная тревога: что угрожает столице
TSN
2025-05-17T21:18:45Z
Синоптики дали прогноз погоды на сегодня 24 мая в Украине
UAToday
2025-05-24T04:27:56Z
На Сумщине РФ убила мирного жителя, другого ранила
Корреспондент
2025-05-25T23:57:18Z
В Одессе во время атаки БПЛА прозвучали взрывы
Корреспондент
2025-05-25T20:57:28Z
Атака шахедов: в Киеве прогремели взрывы
Корреспондент
2025-05-18T00:18:39Z
Генштаб показал новые карты боев на фронте
Корреспондент
2025-05-24T06:03:54Z
На подконтрольную Украине территорию вернули еще 9 детей
Корреспондент
2025-05-22T15:12:07Z
В ТЦК назвали главную проблему с мобилизацией мужчин старше 55 лет
UAToday
2025-05-14T16:27:28Z
Новое усиление мобилизации: кого ищут ТЦК
Корреспондент
2025-05-23T08:24:46Z
Зеленский отреагировал на идею Папы Льва XIV
Корреспондент
2025-05-14T21:24:03Z
25 мая — какой церковный праздник, почему нельзя резать, рубить или использовать острые лезвия
TSN
2025-05-25T03:06:24Z
Ночью возможен повторный ракетный удар – мониторы
Корреспондент
2025-05-25T18:57:16Z
РФ запустила "шахеды" с нескольких направлений
Корреспондент
2025-05-25T18:00:10Z
Максим Нелипа погиб на войне: когда будет прощание и почему его сын не сможет попасть на похороны
TSN
2025-05-20T08:54:29Z
В Турции обнаружили христианскую мозаику накануне визита Папы Римского
Корреспондент
2025-05-19T17:51:03Z
18 мая: церковный праздник сегодня, три вещи, которые лучше не делать в этот день
UAToday
2025-05-18T04:00:15Z
Атака на Киев: известны уточненные данные о последствиях
Корреспондент
2025-05-24T13:03:34Z
На Франковщине чиновник торговал закрытыми данными ГПСУ
Корреспондент
2025-05-16T11:57:53Z
В Ивано-Франковске и Луцке прогремели взрывы
Корреспондент
2025-05-15T03:39:51Z
На Киевщине задержали мужчину за изнасилование 15-летней девушки
Корреспондент
2025-05-13T12:06:52Z
Киев и Харьков под атакой БПЛА
Корреспондент
2025-05-25T22:18:23Z
В Николаеве из-под завалов достали тело женщины
Корреспондент
2025-05-25T20:24:13Z
В Одессе произошёл взрыв во дворе частного дома
Корреспондент
2025-05-13T16:12:12Z
Поджог имущества Стармера: задержан второй подозреваемый
Корреспондент
2025-05-17T21:18:55Z
В ОВА показали последствия атаки дронов на Полтавщине
Корреспондент
2025-05-15T06:21:56Z
Стало известно, каким водителям больше нельзя управлять автомобилем
UAToday
2025-05-24T13:06:02Z
Китай поставил под угрозу производство электромобилей в Европе
Корреспондент
2025-05-19T10:27:19Z
Waymo отзывает почти все свои роботакси из-за столкновений с препятствиями
Корреспондент
2025-05-15T18:30:16Z
Итальянская Giamaro Automobili представила свои первые гиперкары
Корреспондент
2025-05-23T20:15:02Z
Dodge представила обновленный Charger Daytona 2026 модельного года
Корреспондент
2025-05-23T17:15:08Z
Xiaomi представила свой первый кроссовер
Корреспондент
2025-05-22T18:57:39Z
Китайская BYD впервые обогнала Tesla по продажам электромобилей в Европе
Корреспондент
2025-05-22T18:45:00Z
Юный Арвид Линдблад готов заменить Лиама Лоусона в Racing Bulls
Корреспондент
2025-05-22T12:24:30Z
Дебютировало шестое поколение Toyota RAV4
Корреспондент
2025-05-21T17:18:37Z
В NASA зафиксировали в океане гигантскую форму жизни: ее видно даже из космоса
UAToday
2025-05-18T19:15:31Z
Apple готовит технологию управления iPhone с помощью мозга - СМИ
UAToday
2025-05-15T13:03:54Z
В Великобритании нашли скульптуру богини победы возрастом более 1800 лет
Корреспондент
2025-05-21T18:36:10Z
Команда с украинцем выиграла в Казахстане турнир по Counter-Strike 2
Корреспондент
2025-05-19T00:09:16Z
Российскую Елабугу атакуют беспилотники - соцсети
Корреспондент
2025-05-25T21:21:44Z
Nvidia выпустит бюджетный чип с искусственным интеллектом для Китая - СМИ
Корреспондент
2025-05-25T09:09:07Z
В Украине разработали дрон Батяр, похожий на "шахед"
Корреспондент
2025-05-23T21:18:31Z
ИИ Microsoft предсказывает погоду и природные катастрофы точнее людей
Корреспондент
2025-05-23T20:24:24Z
Anthropic представила новые ИИ-модели Claude 4
Корреспондент
2025-05-23T20:03:19Z
Выращивание картофеля: аграрные секреты, о которых знают не все
TSN
2025-05-20T14:06:17Z
Немецкий банк заблокировал Шредеру выплаты из России
Корреспондент
2025-05-25T14:45:13Z
В Украине выросло энергопотребление в конце недели
Корреспондент
2025-05-23T08:06:19Z
Доллар подорожал: курс валют на 19 мая 2025
TSN
2025-05-19T06:06:00Z
Пенсионный фонд увеличил выплаты за последний месяц
Корреспондент
2025-05-24T09:45:46Z
Россия заключит с Бахрейном трехлетний контракт на поставку СПГ
Корреспондент
2025-05-23T17:48:58Z
Санкции уничтожают агросектор РФ - разведка
Корреспондент
2025-05-18T16:39:20Z
Moody's снизило кредитный рейтинг США
Корреспондент
2025-05-16T23:51:08Z
В Украине благодаря содействию ПРООН установлено более 450 МВт генерации
Корреспондент
2025-05-23T17:39:25Z
Совладелец МЮ лишился почти трети своего состояния
Корреспондент
2025-05-16T20:36:12Z
Прощание с Реалом: заключительный матч сезона стал последним для Модрича
Корреспондент
2025-05-24T17:33:32Z
Достойное обновление эмблемы на форме Динамо после 30-го чемпионства
Корреспондент
2025-05-24T17:00:58Z
Довбик назвал настоящего лидера сборной Украины
Корреспондент
2025-05-24T10:21:32Z
Свою отставку подтвердил наставник Кривбасса
Корреспондент
2025-05-25T22:06:28Z
Марта Костюк проигрывает в первом круге Ролан Гаррос
Корреспондент
2025-05-25T21:51:55Z
Анчелотти хочет вернуть звезду мирового футбола в сборную Бразилии
Корреспондент
2025-05-13T14:39:38Z
Осимхен выбрал для себя приоритетный клуб для дальнейшей карьеры
Корреспондент
2025-05-12T17:18:15Z
Было обидно: Ярмоленко поделился воспоминаниями о Лиге наций без него
Корреспондент
2025-05-13T13:48:17Z