Якщо ви нещодавно намагалися купити квиток на поїзд та зіткнулися з проблемами – ви не самотні. Глава "Укрзалізниці" Євген Лященко в інтерв'ю для Forbes Ukraine розповів, чому так складно знайти квитки і чому вони можуть подорожчати.
Що відбувається з квитками?
По-перше, з кінця 2022 року значно підскочив попит. Люди, не маючи змоги літати, почали подорожувати Україною та за кордон поїздом. Влітку 2023 року кількість пасажирів збільшилася на 23%, і цього року УЗ вже перевезла більше людей, ніж у довоєнному 2021 році.
А до кінця року ця цифра, за словами Лященка, становитиме 27,5 млн осіб – це на 7% більше, ніж минулого року.
Але це лише частина проблеми. Поїзди стали зручнішими, проте парк вагонів скорочується: щорічно УЗ втрачає близько 5-7% своїх вагонів, і лише 10% з них – нові. Хоча щороку ремонтують по 60-70 вагонів, цього недостатньо, щоб покрити попит, що зростає. Саме тому УЗ планує серйозні кроки для вирішення проблеми.
Один із таких – закупівля 20 нових швидкісних електропоїздів у корейських виробників. Нещодавно Верховна Рада ратифікувала угоду з Південною Кореєю, що відкриє фінансування на 450 мільйонів доларів під низькі відсотки. Ці гроші буде повернуто протягом п'яти років, і перші корейські поїзди можуть вийти на рейки вже наприкінці 2026 року.
Планується, що вони зможуть перевозити близько шести мільйонів пасажирів на рік.
І хоча УЗ розглядала інших виробників, у тому числі українські заводи, Лященко пояснив, що для масштабного проекту, як цей, потрібне потужне фінансування, яке можуть запропонувати не всі.
Чи будуть квитки дорожчими?
На жаль, без підвищення цін обійтися не вдасться. Щоб окупити закупівлю поїздів, Лященко попередив про можливе збільшення вартості квитків на потяги "Інтерсіті". У перспективі ціни можуть зрости на 15%, а далі коригуватись залежно від інфляції. Але на 2025 рік підвищення цін на внутрішні рейси не планується – зате поїздки за кордон можуть подорожчати, оскільки вони залежать від міжнародних угод.
Крім того, Знай.ua повідомляв, тарифи "Укрзалізниці" можуть впасти на 50%