MY.UAНовини
Чиста енергія з води: що таке водень, чим він допоможе Україні та наскільки він екологічний
Чиста енергія з води: що таке водень, чим він допоможе Україні та наскільки він екологічний

Чиста енергія з води: що таке водень, чим він допоможе Україні та наскільки він екологічний

Україна може зробити посильний внесок у розвиток зеленої енергетики у себе і в Європі. У цьому допоможе вироблення водню, який сьогодні просто незамінний для важкої промисловості і як альтернатива газу з РФ,

Водень — перспективний для України, яка може постачати його в країни ЄС, щоб замістити "брудний" російський газ. Про те, як розвивається цей напрямок "зеленої" енергетики, розповідає Фокус.

Викопне паливо, як і раніше, становить більшу частину світового енергетичного балансу, потужності "зеленої" енергетики зростають швидше, ніж будь-коли, а ціни стрімко падають. За останнє десятиліття сонячна енергія подешевшала на 90%, а вітряна — на 69%, тобто тепер вона коштує менше половини від найдешевшого викопного палива. Галузі, які складніше декарбонізувати, — сталеливарна, цементна і далекомагістральна авіація — потребують більшої кількості інновацій і досліджень.

За даними Міжнародного енергетичного агентства, шлях до нульової позначки шкідливих викидів до 2050 року важкий, але цілком досяжний, якщо важка і легка промисловість вживуть заходів з розгортання величезної кількості всіх доступних "чистих" і ефективних енергетичних технологій. Агентство також зазначає, що технологія уловлювання та зберігання вуглецю і виробництво зеленого водню можуть дуже в цьому допомогти.

Що таке водень і чи є він джерелом "чистої" енергії

Водень являє собою безбарвний, без запаху і нетоксичний газ, пише DW. Він легкий, горючий і має високу щільність енергії, але при цьому дуже вибухонебезпечний. Газ багато років використовувався в нафтохімічній промисловості для очищення нафти, виробництва аміаку для добрив, для виробництва пластмас і сталі, а також для отримання метанолу. Водень — потужний носій енергії. Один його кілограм містить у 2,4 раза більше корисної енергії, ніж така сама кількість природного газу, — майже в 3 рази більше, ніж кілограм бензину, і приблизно в 4 рази більше, ніж кілограм вугілля.

Що таке водень і як він працює

Сам по собі — наприклад, використовуваний у паливному елементі для вироблення електроенергії для деяких автомобілів, — водень не виробляє прямих викидів парникових газів. Він генерує електрику і тепло. Але водень не так легко отримати, як викопне паливо, яке можна просто викопати і безпосередньо спалити. У природі водень найчастіше зустрічається у воді. Це H2 в H2O. Але ізоляція і зберігання газу вимагають часу та енергії.

Існує безліч способів виділити водень із води, однак ці процеси шкодять навколишньому середовищу. Виробництво водню становить близько 2,2% світових викидів парникових газів, навіть якщо водневе паливо в підсумку згорає повністю.

Як виробляється водень

Водень може бути безбарвним газом, але в промисловості йому надають різні кольори для того, щоб розуміти, які методи виробництва слід задіяти за його участю.

У більшості випадків використовується так званий сірий водень, який отримують через "паровий риформінг" за допомогою природного газу або метану. Кожна тонна виробленого сірого водню викидає в атмосферу близько 10 т CO2. Чорний і коричневий водень ще більш шкідливий. Він виробляється шляхом перетворення чорного або бурого вугілля на газ за високих температур і відділення водню, що забруднює атмосферу вуглекислим (CO2) і чадним газом (СО). Сірий, чорний і коричневий водень зазвичай використовують у нафтопереробці та виробництві добрив. Ці види сьогодні становлять близько 95% від загальної кількості водню, виробленого у світі.

Синій водень більш перспективний, але лише незначною мірою. Він теж утворюється в процесі парового риформінгу. Його зберігають під землею, що перешкоджає викидам в атмосферу. Хоча іноді його вважають вуглецево-нейтральним, близько 10-20% синього водню все ж викидаються на поверхню.

Що таке зелений водень

Рожевий водень виробляється з використанням ядерної енергії. Викидів немає, але залишаються радіоактивні відходи, і його важко використовувати в глобальному масштабі, оскільки ядерна енергія не скрізь доступна.

Бірюзовий водень після вироблення залишає твердий вуглець, а жовтий видобувають із використанням або сонячної енергії, або суміші відновлюваної та викопної енергії. Ці види не сильно впливають на світове виробництво.

Технологія вироблення зеленого водню, за якої не виділяється CO2 під час виробництва, поки що перебуває в зародковому стані. Він виробляється за допомогою електролізу — розщеплення води на кисень і водень — з використанням відновлюваної енергії. Зелений водень поки що становить менше 1% світового виробництва цього газу.

Що стримує поширення зеленого водню

Сьогодні виробництво зеленого водню обходиться в 2 рази дорожче, ніж сірого. А щоб розширити сектор водню для забезпечення 15-20% світового попиту на енергію, потрібно інвестувати 15 трлн доларів (13,5 трлн євро) до 2050 року, згідно з даними Комісії з енергетичних переходів Міжнародного аналітичного центру.

Але у своєму звіті за 2023 рік щодо водню Міжнародне енергетичне агентство заявило, що розширення відновлюваної енергетики там, де багато сонця і вітру — у таких місцях, як Індія, Близький Схід і Африка — може значно збільшити частку зеленого водню. І це знизить витрати, хоча деякі критики кажуть, що було б ефективніше просто безпосередньо використовувати відновлювану енергію.

Сонячні панелі, що допомагають генерувати водень
Фото: Solhyd

Цей газ також необхідно доставляти клієнтам по всьому світу, а водень, як відомо, важко транспортувати у великих кількостях. Його потрібно зберігати в спеціальних герметичних контейнерах або скраплювати (при температурі -253 градуси за Цельсієм) і переганяти трубопроводами, а також забезпечувати перевезення за допомогою вантажівок або кораблів. Його також можна перевозити у вигляді аміаку в рідкому вигляді.

Але спочатку по всьому світу потрібно буде побудувати необхідну інфраструктуру. Німеччина та інші країни мають намір протягом наступного десятиліття масштабно інвестувати в цю галузь, прагнучи зробити водень життєздатною альтернативою викопному паливу.

Водень в Україні

Україна виробляє водень для використання у важкій промисловості, а також є його постачальником до країн ЄС.

В Інституті відновлюваної енергетики НАН України підрахували, що потенціал нашої країни у виробленні водню становить 44,96 млн т, пише "РБК Україна". Сьогодні в нашій країні генерується 360 тис. т Н2 на рік для отримання аміаку. Це невелика кількість цього газу, оскільки становить вона 0,5% від глобального попиту.

Збільшити потужності Україні допоможуть такі проєкти, як H2U Hydrogen Valley, що впроваджується в рамках міжнародної ініціативи Mission Innovation. Його реалізацією займається компанія "Водень України". Згідно з проектом, дві "водневі долини" розташуються в Одеській і Закарпатській областях. Перша отримає електролізний завод потужністю 100 МВт і з можливістю нарощування до 200 МВт. "Долина" працюватиме на відновлюваній енергії від вітряних турбін і сонячних електростанцій потужністю 120 МВт і 80 МВт відповідно. Також планують побудувати спеціальний трубопровід.

Важливо Перша у світі "воднева сонячна" панель у 1 000 разів потужніша за звичайну: як цього досягли

Друга займе площу 120 га, щоб розмістити електролізний завод на 1100 МВт з можливістю нарощування потужностей до 1500 МВт, сонячну електростанцію і вітряки. Водень хочуть постачати на металургійний завод.

Перехід транспортної сфери на водень також посприяє здійсненню Нацплану дій з відновлюваної енергетики на період до 2030 року.

Станом на початок поточного року в країні зареєстровано понад 98 тис. електрокарів і 28 тис. гібридних автомобілів, повідомляє "РБК Україна". Згідно з Нацпланом, на автобусних маршрутах у містах із населенням понад 250 тис. осіб кількість електробусів або автобусів на стисненому/зрідженому газі, біогазі та водневому паливі має становити щонайменше 25% на 1 січня 2030 року і щонайменше 50% на 1 січня 2033 року. Зміни до Податкового та Митного кодексів України, що набрали чинності з 1 січня 2022 року, передбачають скасування ПДВ і мит на ввезення електромобілів і машин, що працюють на скрапленому газі або біогазі до 1 січня 2026 року. Усе це сприяє розвитку водневої галузі в країні.

Найцікавіші водневі проєкти

Житловий комплекс Yuldong-With-U (Південна Корея) має 437 квартир і генерує 840 МВт*год "зеленої" енергії протягом місяця (дані за червень 2024 року, — ред.). Як пише FuelCellWorks, установка цього ЖК виробляє 1,31 МВт електроенергії з 50 кг водню. І все це вона робить за годину. Така кількість енергії є достатньою для 4-х типових домогосподарств на місяць. Тепло, що виробляється, збирає спеціальний акумулятор ємністю 40 т. Це тепло використовується для нагрівання води до 70 °C, а потім подається для опалення.

В Університеті Саскачевана (Канада) було розроблено новий метод виробництва водню за допомогою ШІ, повідомляє видання Interesting Engineering. За допомогою ШІ-моделі дослідники змогли зібрати і проаналізувати мільйони різних речовин і 36 тис. їхніх поєднань, щоб отримати свого роду рецепт сплаву. Підсумком став сплав із рутенію, хрому і титану, який мав у 20 разів більшу стабільність порівняно з еталонним металом. Цей сплав буде використано для виробництва електродів, щоб з їхньою допомогою добувати водень.

Електролізер для видобутку водню
Фото: ecoticias.com

Щоб добути водень, електрику потрібно пропустити між двома з металу, що знаходяться у воді. Таким чином кисень відділяється від водню. Це досить енерговитратний спосіб. Він дорогий ще й тому, що для електродів використовуються рідкісні і аж ніяк недешеві метали. Так ось канадські вчені знайшли спосіб, як здешевити генерування "зеленого" Н2.

Норвезька компанія Yara International встановила потужний електролізер потужністю 24 мВт, щоб виробляти водень. Видання Ecoticias пише, що установка виробляє до 10 т водню на день. Електролізер використовує струм для розщеплення H2O на водень і кисень. При цьому вуглекислий газ не утворюється і не забруднює навколишнє середовище, а електрика надходить від поновлюваних джерел енергії. У підсумку, викиди CO2 знижуються на 41 000 т на рік.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Украинские военные начали массово сдаваться в плен: что известно
Comments UA
2024-11-16T20:00:53Z
Ситуация резко изменилась: что происходит в Купянске после визита Зеленского
Comments UA
2024-11-19T15:18:34Z
В Киеве пробки на дорогах и коллапс в метро
Апостроф
2024-11-21T07:00:32Z
В Севастополе подорвали авто капитана первого ранга Черноморского флота РФ. Тот не выжил
ZN UA
2024-11-13T11:27:00Z
Россияне прут на Курщине: сколько территории потеряла Украина
Comments UA
2024-11-24T05:39:19Z
В Харьковской области за полгода эвакуировали почти 22 тысячи гражданских
TSN
2024-11-24T02:54:32Z
Минус около $200 млн: «Червона Калина» и «Тайфун» уничтожили комплекс «Борисоглебск 2»
Апостроф
2024-11-18T11:30:35Z
Кличко сообщил подробные последствия атаки по Киеву
Comments UA
2024-11-17T08:54:06Z
Россияне топчутся на собственных труппах: что происходит под Купянском
Comments UA
2024-11-12T14:21:04Z
Китай отреагировал на удар баллистической ракетой России по Украине
Comments UA
2024-11-22T13:57:41Z
Молодой фаворитке Путина доверили важное культурное мероприятие в России
Comments UA
2024-11-21T19:57:44Z
Три года до нового удара России: предупреждение Залужного
Comments UA
2024-11-23T12:54:41Z
«Не дай Бог» — Лукашенка рассказал, кого нельзя избирать президентом
ZN UA
2024-11-14T22:02:11Z
Итоги 23.11: Отравления РФ и расстрельные списки
Корреспондент
2024-11-24T05:24:20Z
Германия провалила свое обещание, которое дала Украине: передача какого оружия задерживается
Comments UA
2024-11-24T05:21:32Z
Нарушит еще одну традицию: Мелания Трамп не переедет за мужем в Белый дом
Фокус
2024-11-13T14:35:03Z
Маск цинично унизил всех украинцев: что немедленно должна сделать Банковая
Comments UA
2024-11-18T09:03:21Z
Усиление кровавого террора: сколько еще времени Путин будет устраивать украинцам ад
Comments UA
2024-11-18T12:39:58Z
На фоне слухов о проблемах в браке одинокую Пугачеву поймали во время прогулки
Comments UA
2024-11-11T21:51:15Z
В России умерла звезда фильма "Бриллиантовая рука"
Comments UA
2024-11-16T14:42:23Z
Врачи не давали сроков: любимица публики Ада Роговцева оказалась в больнице
GlavRed
2024-11-14T17:06:51Z
"Такой п**дец, а ты чипсики рекламируешь": ведущий "Орла и решки" рассказал о разговоре с Ивлеевой после вторжения РФ
Апостроф
2024-11-19T09:48:42Z
Фигура дивы: секретная «голливудская» диета, на которой худела Мэрилин Монро
Marie Claire
2024-11-24T04:15:49Z
Глиноликий станет частью киновселенной DC Джеймса Ганна
GameMag
2024-11-23T19:27:06Z
Тринчер сравнили с россиянкой Бузовой из-за поведения на интервью/Певица ответила на вопросы интервьюера после своего выступления
Апостроф
2024-11-19T10:39:25Z
В Facebook сообщили о смерти Виктора Павлика: жена выдала гневную тираду
GlavRed
2024-11-19T16:45:44Z
"От греха подальше...": беременная жена Остапчука разделась, и заявила, что делает "заначки"
Знай
2024-11-16T18:51:26Z
Найден самый ранний признак деменции: многие с ним сталкиваются, и не один раз
Фокус
2024-11-11T09:51:52Z
Женщины, которые стареют медленнее всех: 6 здоровых привычек датчанок
Фокус
2024-11-16T15:00:35Z
Формула "10-3-2-1-0": ученые вывели беспроигрышное уравнение для здорового сна
Фокус
2024-11-13T10:36:35Z
Наперегонки со смертью: ученые представили новый метод спасения жизни при нападении акулы
Фокус
2024-11-16T19:36:35Z
Авокадо для сердечно-сосудистой системы: почему он так полезен для здоровья
Знай
2024-11-24T03:51:12Z
Как будет проходить оценка инвалидности по новым правилам: все детали
TSN
2024-11-23T16:39:20Z
Ночная стража: 5 комнатных растений, которые улучшают сон
Marie Claire
2024-11-16T19:30:52Z
Состарит, убьет потомство и разовьет рак: ученые раскрыли новые опасности курения марихуаны
Фокус
2024-11-15T19:51:31Z
«Они совсем не темнеют»: простой лайфхак, чтобы хранить авокадо неделями
Marie Claire
2024-11-21T03:04:10Z
"Боже, какой я была глупой": Ярослава Магучих изменила свои планы по рождению ребенка
Апостроф
2024-11-12T19:06:04Z
Находился в коме: стали известны подробности смерти боксера Вячеслава Узелкова
Комсомольская правда
2024-11-12T10:12:13Z
"Им запретили делать это": раскрыто скандальное условие боя Тайсон - Пол
Корреспондент
2024-11-19T15:36:14Z
Фьюри сделал громкое обещание перед реваншем с Усиком
Корреспондент
2024-11-24T05:42:36Z
Игрок Тоттенхэма - о дубле Ман Сити в свой День рождения: Я запомню это над
Корреспондент
2024-11-24T05:33:49Z
Усик признался, почему не добил Фьюри в восьмом раунде
Хвиля
2024-11-24T00:30:36Z
Пятое поражение подряд: "Манчестер Сити" потерпел сокрушительное фиаско от "Тоттенхэма" в АПЛ
TSN
2024-11-23T22:36:15Z
"Шахтер" забил шесть голов аутсайдеру УПЛ
ZN UA
2024-11-23T21:21:17Z
Лестер — Челсі 1:2 Відео голів та огляд матчу АПЛ
Football.ua
2024-11-23T17:57:02Z
Почему в Украине стремительно растут цены: банкир Фурса ошарашил ответом
Comments UA
2024-11-12T15:18:16Z
В Украине могут установить ветряные турбины общей мощностью 800 МВт: что известно
Фокус
2024-11-18T17:23:42Z
Отменены графики отключений света в некоторых регионах
Известия Киев
2024-11-19T18:33:42Z
Платежка может вырасти: сколько придется платить за газ в декабре
Знай
2024-11-18T08:07:12Z
Надеются все, но почувствуют немногие: чего ждать от индексации пенсий в 2025 году
Знай
2024-11-24T04:36:04Z
Цены рекордные, но будет дороже: нерадостные прогнозы для владельцев авто с ГБО
Знай
2024-11-24T04:06:41Z
Украинцы могут платить за тепло по "копеечному" тарифу: но есть условие
Знай
2024-11-16T20:12:25Z
Цитрусовый ценопад: мандарины, апельсины и лимоны становятся доступнее
Знай
2024-11-18T11:12:37Z
Кабмин в очередной раз перенес повышение зарплат учителям
Апостроф
2024-11-12T14:04:44Z
Украинцы в Норвегии лишатся приюта и защиты: что известно о новых правилах
Comments UA
2024-11-16T19:15:52Z
В Кривом Роге прощаются с погибшей семьей - Еленой Кулик и ее детьми
Апостроф
2024-11-14T13:54:53Z
В Ассоциации городов заявили об оттоке украинцев на оккупированные территории
Корреспондент
2024-11-12T17:58:17Z
На семью - 18 500 гривен: украинцев регистрируют на новые "зимние" выплаты
Знай
2024-11-15T04:21:06Z
Некоторым украинцам разрешено не платить налог на наследство: что говорится в законе
Фокус
2024-11-24T05:00:41Z
История 7-летнего мальчика растрогала весь интернет: так готовился
Знай
2024-11-24T04:51:51Z
Точность до 1 метра, поражает движущиеся цели: Франция произведет бомбы AASM для Украины
Фокус
2024-11-12T15:27:21Z
Российская ракета, которая упала на дома в Одессе, была сбита ПВО, — Воздушные силы
Комсомольская правда
2024-11-18T14:40:19Z
В Курской области удалось вырвать из окружения 16 бойцов ВСУ
ZN UA
2024-11-15T18:54:19Z
Срочно делайте, иначе останетесь без винограда: бюджетные средства обработки лозы
Знай
2024-11-12T16:51:31Z
Голубцы с булгуром, вкуснее обычных: судья "Мастер Шеф" дала простой рецепт
Политека
2024-11-19T04:00:53Z
Любовный гороскоп для всех знаков Зодиака на неделю с 18 по 24 ноября 2024 года
Фокус
2024-11-17T23:15:40Z
Гороскоп на завтра 14 ноября: Львам - сюрпризы, Весам - большая удача
GlavRed
2024-11-13T07:28:09Z
Гороскоп на вокресенье, 24 ноября: звёзды шепчут украинцам что-то интересное
Знай
2024-11-24T03:00:28Z
Простой рецепт домашнего картофельного хлеба: очень вкусный и долго не черствеет
Политека
2024-11-24T02:03:13Z
Как спасти пересоленное блюдо – помогут бабушкины советы/Ситуацию можно исправить!
Апостроф
2024-11-18T11:12:39Z
Карты Таро раскрывают секреты: гороскоп на воскресенье
Comments UA
2024-11-23T18:30:51Z
Самое волшебное кафе превратилось в "кошмар с туристами": местные возмущены влиянием TikTok
Фокус
2024-11-23T18:21:09Z
Норвежские рыбаки "поймали" в свои сети американскую атомную субмарину
Европейская правда
2024-11-15T12:58:02Z
Российский удар по Киеву: спасатели показали последствия
Апостроф
2024-11-17T07:15:11Z
Среди жертв российского удара по Сумам – 14-летняя Анастасия Боровик
Комсомольская правда
2024-11-18T10:52:24Z
Очевидец о ракетном ударе в Одессе: взрыв был в 15 метрах от нас
Comments UA
2024-11-18T11:15:47Z
У посольства Израиля в Иордании произошла стрельба
Корреспондент
2024-11-24T05:21:09Z
Крушение беспилотников и взрывы в Киеве: главные новости ночи 24 ноября 2024 года
TSN
2024-11-24T04:54:25Z
Дания задержала китайское судно по подозрению в повреждении кабелей
Корреспондент
2024-11-20T19:00:44Z
Под Парижем владелец ресторана захватил заложников в своем заведении
Фокус
2024-11-16T19:54:36Z
В Курской области раздаются мощные взрывы: видео
TSN
2024-11-23T22:06:10Z
Семейная традиция Комонов: ученые обнаружили следы бальзамирования на телах французских аристократов
Фокус
2024-11-18T11:45:32Z
"Пожалуйста, умри": искусственный интеллект устал от вопросов и нахамил пользователю
Фокус
2024-11-14T15:06:56Z
Отключение света: как выбрать павербанк не только для смартфона
ZN UA
2024-11-24T03:34:33Z
Аталанта впоралася з Пармою
Football.ua
2024-11-23T21:54:37Z
Много хороших улучшений, которые сложно заметить: Обзор Horizon Zero Dawn Remastered
GameMag
2024-11-23T21:25:20Z
Инсайдер: Microsoft сформировала в Activision комитет по развитию Call of Duty — все только начинается
GameMag
2024-11-23T21:06:13Z
Инсайдер: Rebellion отменила мультиплеерную Sniper Elite из-за провала Concord от Sony
GameMag
2024-11-23T21:01:47Z
Создатели Black Myth: Wukong сделают игрокам несколько сюрпризов до конца 2024 года
GameMag
2024-11-23T20:36:07Z
Circana: Релиз Call of Duty Black Ops 6 в Xbox Game Pass сильно не пошатнул продажи, но доля PlayStation стала еще больше
GameMag
2024-11-23T20:28:14Z
Лайфхаки для зимы: как быстро очистить лобовое стекло от льда
Comments UA
2024-11-19T01:00:21Z
Выдержит до -40°С: Китай представил новую натрий-ионную батарею для электромобилей
Фокус
2024-11-23T15:00:02Z
Яркий киногерой: на аукцион выставили спортивное авто знаменитого шпиона
Фокус
2024-11-23T09:36:59Z
За американский автомобиль могут отобрать права: на что обратить внимание
Знай
2024-11-22T17:21:14Z
В Японии запускают в производство необычный гибрид Honda Civic и Dodge Challenger
Фокус
2024-11-22T11:15:38Z
Альтернатива Wrangler: электрический внедорожник Jeep впервые заметили на дорогах
Фокус
2024-11-22T08:36:02Z
Увеличат запас хода до 1000 км: Honda готовит инновационные батареи для электрокаров
Фокус
2024-11-21T17:57:23Z
Новые машины, трассы с "Софией" и коллекция Ferrari: Gran Turismo 7 от Sony получила ноябрьское обновление
GameMag
2024-11-21T13:58:37Z
Гость из 60-х: обнаружен редкий 58-летний спорткар Chevrolet в новом состоянии
Фокус
2024-11-21T13:45:35Z