MY.UAНовини
Проєкт «Фенікс». Як дати людям роботу, а країні — промисловий розвиток
Проєкт «Фенікс». Як дати людям роботу, а країні — промисловий розвиток

Проєкт «Фенікс». Як дати людям роботу, а країні — промисловий розвиток

Проєкт «Фенікс». Як дати людям роботу, а країні — промисловий розвиток

Упродовж війни на всіх зустрічах з іноземними донорами Україна стикалася з однією ключовою проблемою — дефіцитом якісних проєктів, які можна запропонувати інвесторам. Чи можна на системному рівні розв’язати цю проблему?

Економічний туман війни

Найближчим часом Україні необхідно буде вирішувати системну проблему, пов’язану із працевлаштуванням і соціальною адаптацією приблизно 2 мільйонів внутрішньо переміщених осіб (зазначена кількість ВПО може суттєво коливатися залежно від динаміки військових дій).

Завдання №1. Знайти модель економічної та соціальної трансформації вказаного людського капіталу в нових умовах поствійни. Тут є ризик потрапити в пастку помилок 2014–2015 років, коли приблизно 1,5 мільйона ВПО були або розселені в тимчасових «блочних» містечках в умовах своєрідного гетто, або взагалі кинуті напризволяще в орендованому житлі.

Як наслідок, цей людський капітал набув характеру «розсіяного українства», причому розсіяного, хоч як це парадоксально звучить, на власній Батьківщині. Частина такого населення емігрувала за кордон, а дехто навіть повернувся на тимчасово окуповані території в свої домівки.

Завдання № 2. Нова промислова політика — створення підприємств із високим рівнем доданої вартості та залучення відповідних інвестицій, зокрема в енергоємні виробництва. Зміна структури експорту: з сировинного на більш складний.

Завдання №3. Модернізація енергетики, що потребує наявності не тільки нових потужностей із генерації електроенергії, а й потужних платоспроможних споживачів згенерованої енергії.

Отже, ключове завдання — як поєднати завдання №1, №2 і №3. Відповідь на це і дає проєкт «Фенікс».

ВПО зі сходу — це люди, які формувалися в індустріальному життєвому укладі, тому, потрапляючи в інші менш індустріалізовані регіони країни, вони поступово втрачають свої навички та компетенції. Завдання держави — допомогти таким громадам зберегти під час переміщення свою соціокультурну ідентичність.

Мова навіть про цілі робітничі колективи, які потребують релокації разом із виробництвами зі сходу в центр країни та на захід.

Фактично Україні необхідно заново зібрати нову модель розміщення продуктивних сил економіки, виходячи із наявності ключових факторів виробництва: матеріальних, природних, людських, енергетичних, транспортно-логістичних.

На сьогодні в рамках моделі нового розміщення продуктивних сил необхідно звернути увагу на джерела енергії. Адже доступність виробництв до необхідних за обсягом і ціною енергетичних ресурсів є зараз ключовим фактором глобальної конкурентоспроможності.

Точками підключення до джерел енергії в Україні можуть стати промислові платформи поблизу трьох атомних електростанцій, які перебувають під нашим контролем. Мова про Хмельницьку, Рівненську та Південноукраїнську АЕС.

Стисло проаналізуємо їхні параметри.

  1. Промисловий майданчик Хмельницької АЕС розташований на півночі Хмельницької області (140 км від Хмельницького), центр потенційної промислово-енергетичної платформи — місто Нетішин.

Промислово-енергетична платформа має зручні транспортно-логістичні комунікації: за 9 км на північ від АЕС проходить залізнична лінія Шепетівка—Здолбунів—Львів (станція Кривин із під'їзною залізничною колією від АЕС).

Крім того, автомобільна дорога державного значення Бердичів—Шепетівка—Острог, з окремим в'їздом до АЕС.

Потужність Хмельницької АЕС — 2 000 МВт, населення Нетішина — 35 тисяч осіб.

  1. Рівненська АЕС із центром промислово-енергетичного кластеру у місті Вараш із населенням 42 тисячі осіб. Потужність — 2800 МВт. Електростанція під'єднана до електромережі з допомогою ЛЕП 2×750кВ, ЛЕП 4×330кВ та ЛЕП 5х110кВ.
  2. Південноукраїнська АЕС, яка розташована в Миколаївській області з центром промислово-енергетичної платформи у місті Южноукраїнськ із населенням більш як 40 тисяч осіб. Потужність — 3000 МВт. Біля Южноукраїнська проходить Одеська залізниця. Платформа має розвинену мережу автомобільних шляхів.

Принцип розвитку промислово-енергетичних платформ — гарантія інвесторам постачання необхідного обсягу електричної енергії за пільговим нічним тарифом за умови розміщення на території платформ енергоємних виробництв із високим рівнем доданої вартості та створення значної кількості робочих місць.

Це передбачає розміщення виробництв, які могли б працювати в тому числі в нічну зміну, коли споживання енергії в системі падає, а базова атомна генерація залишається стабільно високою. В цьому контексті на трьох промислово-енергетичних платформах можна розмістити промислові виробництва із сукупним енергоспоживанням на рівні приблизно 20% генерації електроенергії на АЕС.

Урбаністичними центрами для розміщення нових працівників таких промислово-енергетичних платформ мають стати міста-супутники АЕС (Варош, Нетішин, Южноукраїнськ), які вже мають стартову соціальну і транспортну інфраструктуру.

А самі промислово-енергетичні платформи повинні стати індустріальними ядрами двох нових ключових кластерів промислового розвитку країни: Подільського та Причорноморського.

У рамках новітньої таксономії територіально-економічних районів України виокремлюють дев’ять кластерних утворень. Частина з них розташовується в умовах воєнного руйнування або частково окупована.

Водночас новою базою індустріального розвитку може стати Подільський економічний район, до якого відносять Вінницьку, Тернопільську та Хмельницьку області. Крім того, до вказаного кластеру варто віднести і Рівненську область, яка раніше входила разом із Волинською областю до Північно-західного економічного району (перспективи розвитку якого у контексті загрози з боку Білорусі поки не є позитивними).

Отже, в такому форматі новий Подільський кластер може стати новим осердям промислового розвитку з опорою на дві АЕС — Рівненську та Хмельницьку.

Другим кластером розвитку може стати Причорноморський економічний район (Одеська та Миколаївська області) з опорою на Південноукраїнську АЕС. Розвиток у рамках такого кластеру поки доведеться здійснювати без залучення промислових платформ на тимчасово окупованих територіях (частина Херсонської області та АР Крим).

Три фактори успіху зазначених проєктів

  1. Створення для інвесторів індустріальних платформ — безоплатне підключення електроенергії та пільговий тариф на 5–10 років. Розміщення енергоємних і трудомістких виробництв.

Отже, отримуємо першу, виробничу, сферу проєкту — створення робочих місць і залучення інвестицій. Збереження соціокультурних спільнот ВПО, їхнього традиційного життєвого укладу (зайнятість у промисловості, соціальне середовище).

  1. Друга сфера проєкту — створення якісного життєвого простору: школи, дитячі садки, парки, спортивні споруди тощо. Адже те, що пропонується для ВПО зараз, — це гетто у вигляді модульних містечок, без соціальної інфраструктури, робочих місць, якості життя.
  2. Третя сфера — відкритий простір у таких містечках для малого бізнесу і мікропідприємництва. Це формат чартерних міст, про які писав нобелівський лауреат Пол Ромер.

Якісне дерегульоване підприємницьке середовище. Спрощене землекористування та підключення до базової інфраструктури. Заявочний принцип ведення бізнесу. Це може стати прототипом ширшої урбаністичної тенденції в Україні — появи великих чартерних міст, де бізнес розвивається на основі саморегуляцій, спеціальних рад підприємців.

Проєкт «Фенікс» можна розпочати на базі вже існуючих міст, які є базовими для діючих АЕС:

— Южноукраїнськ — Південноукраїнська АЕС;

— Нетішин — Хмельницька АЕС;

— Вараш — Рівненська АЕС.

Кожен із таких інвестиційних проєктів матиме капіталізацію 1–2 млрд дол.

І під такі реальні проєкти можна залучати фінансування західних партнерів.

Чому? Є низка причин

  1. Фактор доступу до дешевих джерел електроенергії стає базовим індикатором конкурентоспроможності як окремих бізнесів, так і країни загалом.
  2. Інвесторам цікаві такі проєкти, згадаємо «скаргу» «Байрактару» на здирництво 10 млн дол. за підключення до мереж. А тут доступ і тариф будуть гарантовані.
  3. Радянські АЕС будувалися як індустріальні майданчики. Тобто існує колосальний запас за потужністю мереж, зручні транспортні комунікації, під’їзні гілки залізниць, території під індустріальну зону, де можна розміщувати лише промислове виробництво.
  4. Міста-супутники АЕС створювалися з добре розвиненою базовою соціальною інфраструктурою.
  5. Проєкт системно вирішує проблему українських ВПО, тобто потенційно вигідний Європі.
  6. Проєкт зберігає потенціал і цілісність соціального капіталу, єдність трудових колективів знищених і зупинених на сході заводів.
  7. Інвестиції у виробництво окуплять витрати на житло та соціальну інфраструктуру ВПО. А у проєктах модульних містечок — ніколи.
  8. Три проєкти, три промислово-енергетичні платформи, три чартерні міста в рамках двох регіональних кластерів (економічних територіальних районів) — це додаткова генерація ВВП з високим рівнем додаткової вартості та посилення експортного потенціалу.
  9. Такі проєкти — стимул для розвитку ядерної енергетики. Інакше для кого ми нарощуватимемо потужності, враховуючи деіндустріалізацію країни?
  10. Це гарний майданчик для обкатки концепції вільних чартерних міст у сучасному економічному укладі.

Залишилося лише достукатися до людей, які ухвалюють рішення. В умовах України це може бути найскладнішим.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Запасайтесь уже сейчас: Украине грозит резкое удорожание важного продукта
Знай
2025-06-29T16:00:44Z
Дополнительные 2000 грн к пенсии: кто может получить
Знай
2025-06-27T18:36:38Z
Курс валют на 3 июля: сколько стоят доллар, евро и злотый
TSN
2025-07-03T07:09:36Z
Некоторым возместят всю сумму: ряд украинцев могут получить скидку на коммуналку
Знай
2025-07-06T18:00:59Z
Касается всех получателей льгот: в ПФУ обновили процедуру выплаты денег
Хвиля
2025-07-06T19:30:34Z
В России снова массово отменяют рейсы из-за дронов
Новости Украины
2025-07-06T19:04:28Z
В РФ заявили о нейтрализации 120 дронов, в аэропортах возник коллапс
Корреспондент
2025-07-06T08:30:14Z
Россия захватила второе из четырех месторождений лития в Украине – Le Figaro
ZN UA
2025-06-27T11:24:21Z
Нацбанк выпустил новую монету номиналом 10 грн: в чем ее особенность
TSN
2025-07-06T16:06:24Z
Почему нельзя спать с открытыми окнами: неожиданный ответ
Gazeta UA
2025-06-28T02:21:22Z
Кровотечение во время секса: когда это норма, а когда следует бежать к врачу
Знай
2025-07-04T20:51:38Z
Как узнать, что у человека порча: основные признаки и советы
Comments UA
2025-06-24T06:15:10Z
Чтобы огурцы росли как на дрожжах: эффективное и дешевое средство, которое есть у каждого дома
TSN
2025-07-06T18:06:48Z
Получили солнечный ожог - что делать. Девять важных советов
Gazeta UA
2025-07-06T18:36:40Z
Плоскостопость, деформации пальцев и проблемы со спиной: чем опасны детские ходунцы
Знай
2025-07-06T16:51:25Z
Пенсионеры могут получить тысячу гривен на лекарства: кому и на каких условиях выплатят пособие
Знай
2025-07-04T03:36:30Z
Лайфгак, как хранить укроп свежим в холодильнике без замораживания
TSN
2025-06-28T17:03:08Z
Нужно мыть малину перед употреблением или перед замораживанием
TSN
2025-06-28T17:03:02Z
БРИКС склоняются перед Путиным: как саммит в Рио показал настоящие приоритеты группы
TSN
2025-07-06T19:06:26Z
Драка между Мединским и Умеровым на переговорах в Стамбуле: спикер МИД объяснил ситуацию
Comments UA
2025-07-06T09:51:18Z
"Украину сдали путину": политолог сделал важное заявление о "предательстве" Запада
Знай
2025-07-03T20:30:09Z
Убийство "героя РФ" и провал Трампа в переговорах с Путиным: о чем пишут мировые СМИ
Gazeta UA
2025-07-06T08:39:28Z
У Tesla возникли проблемы после объявления Маска о создании партии
Корреспондент
2025-07-06T19:21:21Z
Боевые элементы на российских беспилотниках взрываются часами после удара
Новости Украины
2025-07-06T19:06:23Z
Россия нанесла удар по пригороду Харькова: подробности от Терехова
Апостроф
2025-06-28T18:48:07Z
Китай хочет, чтобы Украина истекала кровью: какие три причины для этого
TSN
2025-07-06T18:51:12Z
Путин готовится значительно усилить ракетный террор Украины: названы 5 наиболее опасных городов
Comments UA
2025-06-24T14:00:47Z
6 июля: какой сегодня церковный праздник и что можно и нельзя делать в этот день
Comments UA
2025-07-06T04:03:59Z
Стало известно, сколько россиян поддерживают войну и сколько хотят ударить ядеркой по Украине
Comments UA
2025-07-04T06:54:18Z
Дополнительные выплаты от ООН: успейте оформить до конца июля
Знай
2025-06-28T08:21:47Z
Движение через украинскую границу значительно возросло: какими пунктами пропуска пограничники советуют не пользоваться
TSN
2025-06-29T08:06:56Z
Могилу цадика Нахмана в Умани признали памятником национального значения
Апостроф
2025-07-06T19:30:08Z
В Укрзализныце сообщили, сколько украинцев эвакуировали с прифронтовых территорий
Апостроф
2025-07-06T19:09:41Z
Светлана Павелецкая рассказала, нашла ли общий язык с детьми Дмитрия Кулебы
Комсомольская правда
2025-06-23T06:52:55Z
3 июля: какой сегодня день и от чего нужно воздержаться
Comments UA
2025-07-02T21:54:57Z
Дипломы теряют значение: на рынке труда – новые критерии, кого возьмут на работу в первую очередь
Знай
2025-07-06T16:30:52Z
Будет ад: синоптикиня назвала самые жаркие дни в июле
TSN
2025-07-04T09:09:00Z
Россия пытается взять большой город в полукольцо: есть ли успехи у солдат Путина
GlavRed
2025-06-28T07:27:54Z
Льготы аннулируют: для кого проезд в общественном транспорте станет платным
Знай
2025-06-28T02:12:25Z
Еще один китаец попал в плен ВСУ: что рассказывает наемник об армии РФ
TSN
2025-06-27T16:33:46Z
График отключения газа в неделю с 7 по 13 июля в Харьковской области: кого ждут неприятные ограничения
Политека
2025-07-06T19:30:39Z
Военный в Ровенской области нашел зубы мамонта во время обустройства позиций
Новости Украины
2025-07-06T18:36:00Z
Россия атаковала Харьков: что известно о "прилете"
TSN
2025-06-29T06:06:56Z
Синоптики обновили прогноз на среду
Gazeta UA
2025-07-02T05:51:53Z
В Киеве на месте разрушенного подъезда многоэтажки произошло повторное разрушение
ZN UA
2025-06-23T09:57:04Z
Как распознать китайскую гречку: три простых признака
Gazeta UA
2025-07-06T09:57:33Z
Как американцы моют посуду: почему в США не используют губку
UAToday
2025-06-27T10:06:26Z
Зачем эксперты советуют брать с собой салфетку, когда идете покупать клубнику на рынок: хитрый трюк
TSN
2025-06-26T15:36:49Z
Сливочное масло – где можно использовать, кроме кухни
Gazeta UA
2025-07-06T08:30:27Z
Ваш холодильник будет как новый: эксперты по уборке раскрыли секреты
Знай
2025-07-06T19:21:29Z
Этот салат первым разлетится со стола: весь секрет в необычной заправке
Telegraf
2025-07-06T19:00:36Z
Чому не варто залишати брудний посуд на ніч. Це варто знати
Gazeta UA
2025-06-28T15:51:36Z
Что рассыпать в междурядье, чтобы морковь выросла сладкой: результат вас непременно удивит
TSN
2025-06-29T15:06:26Z
Какие деревья притягивают успех и деньги, как магнитом: их нужно обязательно посадить возле дома
TSN
2025-06-29T13:51:56Z
Камалия рассекретила, что стало последней каплей в ее браке с Захуром: "Умоляла год"
TSN
2025-06-27T09:21:29Z
Ведущая Анна Свиридова жестко высказалась об изменнице Оксане Байрак: "Мне совершенно не больно"
Знай
2025-07-01T18:51:11Z
Похудевший Филипп Киркоров прокомментировал некроз, который ему приписывают
Фокус
2025-07-04T10:57:54Z
Ксения Мишина свозила маму в Карпаты и рассекретила, как они отдыхали в горах
TSN
2025-07-06T12:33:56Z
Барабанщик группы "Жадан и Собаки" мобилизовался в ряды Нацгвардии
TSN
2025-07-06T17:27:00Z
Брэд Питт требует допроса Джоли из-за продажи доли их бизнеса россиянину: новые подробности скандала
TSN
2025-07-06T16:21:01Z
Умер известный голливудский актер Майкл Мэдсен
Фокус
2025-07-03T20:51:36Z
Потап отреагировал на острый комментарий Тины Кароль и посмеялся с ее реакции на его творчество
TSN
2025-07-04T11:18:50Z
Три модели купальников, которые никогда не выйдут из моды
Gazeta UA
2025-07-05T13:45:34Z
Ушла из дома и не вернулась: в Днепре обнаружили мертвой девочку
TSN
2025-07-06T11:42:57Z
В Германии мужчина открыл стрельбу из окна: ранен украинец
TSN
2025-07-05T17:27:35Z
Россияне опубликовали видео, на котором атакуют авто ГСЧС в Херсоне
Апостроф
2025-07-06T16:12:14Z
ОВА показала последствия удара по Николаеву
Корреспондент
2025-07-06T11:00:22Z
"Я всех вас уволю!": львовский чиновник устроил пьяный дебош в центре города - бросался на людей и махал удостоверением
Знай
2025-07-06T17:51:53Z
Выжигает все: появилось видео подрыва термобарической части дрона "Шахед"
Фокус
2025-07-06T17:51:01Z
Россия ударила по зданию ТЦК в Полтаве: есть погибшие и раненые
Telegraf
2025-07-03T12:54:38Z
В Киевской области повреждены дома, есть раненые
Корреспондент
2025-07-06T08:09:57Z
Ударили по голове вместо предоставления документов: Ровенский ТЦК об инциденте с нападением на военного
TSN
2025-07-06T12:21:25Z
Ужас Илона Маска сбывается: Tesla сброшена с трона
Comments UA
2025-07-06T14:27:06Z
Stellantis возрождает спортивное подразделение SRT
Корреспондент
2025-07-04T18:54:45Z
Toyota RAV4 стала самым популярным автомобилем в мире
Корреспондент
2025-07-01T17:09:59Z
Надежные и недорогие: 5 брендов автомобилей, заставляющих надолго забыть о СТО
Знай
2025-06-27T11:51:00Z
Теперь нельзя этого делать даже в своем авто: оштрафуют от 5 до 25 тыс. гривен
Знай
2025-07-06T18:30:05Z
Опытный механик указал на распространенную ошибку с бензобаком, которая может "убить" автомобиль
Gazeta UA
2025-07-06T18:06:19Z
Франция требует от Tesla прекратить рекламировать автомобили как беспилотные и угрожает штрафом
Европейская правда
2025-06-24T15:54:56Z
Для чего водители держат в бардачке автомобиля лак для ногтей: многие не догадываются
Gazeta UA
2025-07-06T11:15:55Z
Штраф за автомобильный видеорегистратор: кому грозит и что делать
Знай
2025-07-06T07:21:39Z
Свитолина рассказала, как поддержка мужа помогает ей на корте
Корреспондент
2025-07-04T10:57:17Z
Пакьяо возвращается: легенда бокса объяснил мотивацию
Корреспондент
2025-06-27T08:18:01Z
Саудовский гранд предлагает Эрнандесу феноменальный контракт
Корреспондент
2025-06-23T15:45:30Z
Лидер "Шахтера" Судаков не перейдет в "Наполи" – СМИ
ZN UA
2025-06-29T07:55:38Z
Многомиллионный новичок Ан-Насра отправился в аренду
Корреспондент
2025-07-06T18:57:40Z
"Его победили справедливо" - Фроч раскритиковал Фьюри за жалобы после боев с Усиком
Gazeta UA
2025-07-06T18:42:36Z
Звездный футболист Погба нашел себе новый клуб после дисквалификации за допинг
ZN UA
2025-06-28T19:27:30Z
Шахтер разошелся миром с чешским клубом перед стартом в еврокубках
Корреспондент
2025-07-06T18:15:39Z
После поражения - разгром: Динамо "отплатило" Кишварде в товарищеской игре
Корреспондент
2025-07-06T17:12:47Z
Случаи, в которых никогда не следует использовать удлинители: советы электриков
Знай
2025-07-02T03:51:41Z
Астронавтка NASA показала фото "вторжения" малоизвестного объекта в атмосферу Земли
Comments UA
2025-07-06T05:21:50Z
На дне Атлантического океана обнаружили более тысячи бочек с радиоактивными отходами
TSN
2025-06-28T09:06:55Z
Археологи в Перу обнаружили мумии, которым более 1000 лет
Новости Украины
2025-07-06T19:24:41Z
"Я в восторге": Clair Obscur: Expedition 33 поразила создателя The Last of Us Нила Дракманна
GameMag
2025-07-06T18:03:29Z
"Заметные различия": ученые рассказали, почему хозяева котов и собак умнее всех остальных
Фокус
2025-07-06T17:12:43Z
Впервые зафиксирован двойной взрыв белого карлика: что осталось после гибели звезды
TSN
2025-07-06T16:06:51Z
СМИ узнали, куда Microsoft направит сэкономленные на тысячах уволенных сотрудников Xbox средства
GameMag
2025-07-06T16:04:45Z
Разработчик: Графические возможности Nintendo Switch 2 и Xbox Series S в целом сопоставимы
GameMag
2025-07-06T15:24:08Z