MY.UAНовини
Діти є, але дітей… ні: як чиновники брешуть про простоту та доступність усиновлення
Діти є, але дітей… ні: як чиновники брешуть про простоту та доступність усиновлення

Діти є, але дітей… ні: як чиновники брешуть про простоту та доступність усиновлення

На жаль, ініціативи президента та уряду щодо усиновлення сильно контрастують із реальністю. Наша колега з видання Parlament.ua перевірила на собі, як "швидко і легко" дитина, якій потрібна сім'я, може її отримати в Україні і дуже рекомендують чиновникам перестати брехати про простоту та доступність усиновлення – адже бюрократія з'їдає дорогоцінний час, а служба у справах дітей потребує реформування.

Ця історія про усиновлення сталася в одному із обласних центрів України. Видання свідомо не наводить жодних імен та прізвищ, а також географічних координат, оскільки таємниця усиновлення нехай формально, але існує. Однак, якщо хтось із чиновників захоче дізнатися подробиці, може звернутися до редакції Parlament.ua в приватному порядку і йому нададуть усі документально підтверджені факти, викладені в цій історії. Далі – історія від першої особи.

Які довідки потрібно зібрати для усиновлення, чи Україна – паперова країна

Про те, що "цій дитині потрібна сім'я" закликають рекламні ролики чи не з кожної праски - з екрану телевізора, на заставках у ютубі і навіть у рекламі в маршрутці. Але якщо вас раптом зворушать блакитні очі маленьких діток і ви прийдете в службу дітей з бажанням усиновити саме їх – на вас чекатиме великий облом. Бо систему усиновлення в Україні побудовано не за принципом від дитини до документів, а навпаки – від паперів до дитини.

Про усиновлення дітей ми з чоловіком думали давно, хоч і маємо своїх дітей. Зрештою "дозріли" ми влітку минулого, 2023 року, а влітку 2024 року наша сім'я стала більшою. Ті, хто "в темі" каже, що ми змогли впоратися в рекордно короткі терміни та з мінімальними витратами. Але наскільки ці терміни та витрати мінімальні і з чим нам довелося зіткнутися, якщо не діставати журналістське посвідчення, викликало у нас цілий спектр емоцій – від щирого подиву та нерозуміння до гніву та обурення.

Консультації з питань усиновлення не надає фактично ніхто - рекламні буклети, ролики, пости в соцмережах. Як би банально це не звучало, найкращим гайдом для нас на той час була розповідь дружини телеведучого Тимура Мірошниченка. До речі, один із найправдивіших, на наш погляд, виходячи з того, що ми читали та бачили самі. Наведемо тут досить добрий приклад ролика, з якого ще можна скласти хоч якесь уявлення про процедуру.

У соцслужбі "просто розповісти" теж не морочаться. Кажуть, хочете всиновити – збирайте папери. Будуть папери - будуть діти, а просто розповісти - безглуздо витрачати час.

Отже процес усиновлення починається з традиційного для України збору довідок. Скромний список, який є в офіційних джерелах, мало відповідає реальній кількості паперів, які вам доведеться принести. Відразу зауважимо, що жодних вихідних, відгулів, відпусток на збір документів вам не дасть жоден роботодавець, тому заздалегідь думайте, коли ви бігатимете диспансерами, поліклініками, ЦПАУ та іншими конторами.

Для тих, хто наївно вірить, що всі документи без проблем можна подати до "Дії" - забудьте! (Для тих, хто хоче спробувати – посилання тут ). По-перше, після цього все одно доведеться йти до місцевої служби у справах дітей із паперовим варіантом заяв та довідок. По-друге, обов'язково знайдеться хоча б один папірець, виданий "не на тому бланку, не за тією формою, з не таким підписом/друком" і так само не вистачить якоїсь "довідки про те, що у вас є довідка".

Отже, що потрібно подавати до служби у справах дітей:

  • копії українських та закордонних паспортів подружжя та копії довідок про ідентифікаційний код.
  • копія свідоцтва про шлюб, якщо ви одружені/одружені.
    довідки про відсутність судимості (Дія вам на допомогу, тут без проблем)
  • довідки про реєстрацію за місцем проживання (теж допоможе Дія)
    довідка про склад сім'ї (тобто про всіх осіб, які мешкають з вами в одній квартирі). За нею доведеться йти до ЦПАУ.
    копії паспортів (для дітей – свідоцтв про народження) всіх, хто зазначено у попередній довідці.
  • документи, що підтверджують право власності на нерухоме майно (будинок, квартиру, де ви проживаєте). Це може бути заповіт, договір дарування, документи про приватизацію, договори купівлі-продажу. Якщо житло належить не вам, а, наприклад, вашому батькові чи матері, доведеться нести додатково їх копії паспортів, і ваше свідоцтво про народження, щоб підтвердити родинні зв'язки.
  • Якщо ви прописані не там, де мешкаєте, вам доведеться нести ще й документи власника житла за місцем прописки. Наприклад, якщо ви живете у своїй квартирі, а прописані у сестри, доведеться нести її копію паспорта та документи, що підтверджують, що вона – власниця житла. Для чого це потрібно, ми так і не зрозуміли.
  • довідки про стан здоров'я за встановленою формою. Тут важливо знати, що ваш сімейний лікар, як правило, не має поняття про цю форму і її потрібно взяти в службі у справах дітей заздалегідь. Після цього вам доведеться здати аналізи на СНІД та сифіліс, кров на алкоголь та наркотики, відвідати психіатра, пройти флюорографію та фтизіатра. Потім сімейний лікар окремо запише всі ваші хронічні хвороби і дасть висновок, чи ви зможете виховувати дітей за станом здоров'я. Додамо, що довідки від психіатра та нарколога платні (близько 600 грн з особи, 1200 – за двох)
  • довідки про доходи за останні півроку. У цьому пункті найважливіше те, що йдеться про виключно легальні "білі" доходи. У довідці з роботи важливо, щоб було записано суми сплачених податків. Якщо ви здаєте в оренду квартири, землю, транспорт – маємо бути офіційні договори тощо. Якщо немає довідок, то можна подавати декларацію, засвідчену у податковій. Отримавши ці довідки, одразу рахуйте сукупний дохід на сім'ю і діліть спочатку на шість (щоб визначити дохід за місяць), а потім на кількість членів сім'ї з урахуванням дітей, яких хочете усиновити. У вас має вийти сума, не менша за прожитковий мінімум (у 2024 році - 3028 гривень). Якщо отримали менше, у вас документи просто не ухвалять.

Щоб було наочніше: чоловік за півроку заробив 50 тисяч гривень, дружина – 30. Усього – 80 тис. грн. У подружжя є неповнолітня дитина і вони хочуть взяти ще одну. Тобто разом це буде 4 особи. Тоді 80 тисяч ділимо на 6 місяців, отримаємо 15 тисяч гривень середньомісячного прибутку на сім'ю. Ці 15 тисяч ділимо на 4 (за кількістю людей з урахуванням того, кого бажаєте усиновити). Отримаємо 4250 грн на особу, що більше 3028 грн, тож вимоги щодо доходів сім'я виконує.

  • акт обстеження житлових умов Складається працівниками соцслужб за результатами перевірки квартири чи будинку, де ви проживаєте. Орієнтуйтеся на те, що головною вимогою є наявність у майбутньої дитини окремої кімнати, робочого місця, доступу до ванни/туалету, чистота в будинку та його безпека. Тут зазначимо, що громадським транспортом працівники соцслужб не їздять, а чекають, коли їм дадуть службовий автомобіль. Тому можна чекати довго. А якщо хочете якнайшвидше, то везіть нас своїм транспортом. Нам пощастило, авто дали.
  • якщо усиновителем є один із подружжя, інший має надати нотаріально завірену згоду на усиновлення. Вона теж коштує грошей, та ще й не кожен нотаріус знає, як ця згода має виглядати.

На збирання всіх цих паперів у нас пішов місяць, більше часу займає медична довідка. Двічі довелося переробляти і довідки про прибутки, бо "не та форма". Не обійшлося і без варіанта "принести довідку, що маємо довідку". Але найцікавіше тут таке: навіщо збирати всі ці документи на початковому етапі, якщо у них є обмежені терміни дії, по-перше, а сам процес усиновлення триває довго і на момент слухання справи в суді твої доходи сто разів змінилися, ти переїхав/одружився/розлучився/захворів на сифіліс, по-друге? У службі у справах дітей на наше запитання розвели руками і сказали: "бо такий закон".

Чому навчають на курсах з усиновлення

Після закінчення паперової епопеї на вас обов'язково чекають курси, обов'язкові для всіх усиновителів, опікунів та патронатних вихователів. Курси проводяться не завжди, а через певний час, тому потрібно дочекатися своєї черги (ми чекали три місяці). Курси можуть тривати від двох тижнів (якщо заняття цілий день) до місяця (якщо кілька годин на день або окремі дні тижня). Про доцільність таких курсів важко сказати однозначно (до честі тренерів, що попалися нам, було принаймні цікаво), проте в соцмережах можна знайти різні відгуки - від захоплюючих до відвертого обурення за витрачений дарма час. Врахуйте також і те, що жодних відпусток/відгулів на час відвідування курсів законом не передбачено, тому ваш роботодавець не буде в захваті відпускати вас, тому що діти.

Після занять потрібно пройти ще й курси до медичної допомоги та принести відповідний сертифікат. Після цього організатори курсів випишуть вам довідку про те, що ви можете бути усиновлювачами і, власне, з того часу ви можете розпочинати пошуки дитини. Причому саме таку дитину, яку прописали вам у довідці після курсів. А прописують там стать, вік дитини, кількість дітей, яких ви можете взяти і стан здоров'я. І якщо ви, наприклад, дуже хотіли дівчинку трьох років, а вам попався чудовий хлопчик тих самих трьох років, то вам його не віддадуть, бо у довідці записано "дівчинку". І та сама історія буде, якщо ви знайшли дівчинку не трьох, а чотирьох років. І якщо раптом у дівчинки є братик, а у вас написана лише одна дитина – не дадуть. Бо "у довідці так написано". Тому керівниця наших курсів радила нам і ми радимо вам: "пишіть вік від 0 до 18, стать не має значення, а за кількістю пишіть, виходячи з максимуму ваших фінансових можливостей". Практика показала, що вона була сто разів права.

Далі процитуємо цю прекрасну даму ще раз, оскільки у всій цій історії з довідками є ще один важливий момент:

"Не чекайте, поки вам щось запропонують, шукайте дітей самі. Усі ці довідки дійсні лише рік (станом на цей час термін їх дії продовжили до 1,5 року – ред.), і якщо за цей час ви дитину не знайдете то вам знову доведеться все збирати заново і знову йти до мене на курси».

І саме на цьому етапі ви будете вкрай шоковані, бо діти начебто є, на сайтах із усиновлення їх тисячі, а реально їх… ні. І вкластися в термін "поки довідки не прострочені" – це квест із підвищеним рівнем складності. І дитину шукаєте ви, а не соцпрацівники, хоча в принципі, це їхня робота, але в більшості випадків "вона їм не потрібна".

Розділ пошуку дітей на сайті Мінсоцполітики

Як шукати дитину, яку можна всиновити

Насамперед у місцевій службі у справах дітей вам зобов'язані показати всі особисті справи дітей, які підлягають усиновленню. Там, де ми були зареєстровані, дітей було мало і жоден нам не підійшов за віком. Отже, якщо вам ніхто не сподобався, то ви автоматично опиняєтеся в черзі усиновлювачів, які хочуть забрати дітей з такими самими статево-віковими параметрами. Ця черга може рухатися роками.

Черга з усиновлювачів – велика проблема, – пояснили у соцслужбі. - Переважно всі, хто звертається, хочуть маленьких дітей, абсолютно здорових, "з блакитними очима та бантиками" (дівчата – особливий "дефіцит"). Але таких дуже мало, і їх дуже швидко забирають. Переважна більшість дітей без батьків - це підлітки шкільного віку, причому вони не сироти (коли батьки померли), а позбавлені батьківського піклування (тобто їхні батьки живі, але п'ють, коляться, сидять у тюрмі тощо). Мало й абсолютно здорових дітей, але є різниця, коли у дитини гастрит та аденоїди, а коли – ДЦП. Є речі, які лікуються, а є тяжка хроніка. А деякі ще й хочуть, щоб якщо вже школяр – то відмінник. Але це не про таких дітей загалом. Вони всі, якщо висловлюватись термінами, "педагогічно занедбані".

Ми з чоловіком відрізнялися від тих, хто хоче "з блакитними очима", бо домовилися, що усиновимо школярку, тож вирішили шукати по всій Україні через сайт Мінсоцполітики. Офіційно це найбільша база дітей, які підлягають усиновленню, яка має щомісяця оновлюватись. Але насправді ця база виявилася далекою від реальності.

Разом із чоловіком ми обдзвонили практично всі обласні служби у справах дітей та перезнайомилися з усіма працівниками, які відповідають за усиновлення. На жаль, переважна більшість із них сидить там лише для того, щоб отримувати зарплату. Хоча були й такі, що ставляться до своєї роботи сумлінно. Особливо зазначимо Київську, Чернігівську та Кіровоградську області, спілкуватись із місцевими чиновниками було приємно.

Виглядав цей процес загалом так: ми виписували номери анкет дітей, які нам сподобалися, потім дзвонили до обласної служби дітей (бо якщо ви з іншої області, то треба звертатися лише до обласної) і там намагалися хоч щось дізнатися про дитину. І виявлялося, що діти на сайті є, а реально їх немає, бо:

  • цю дівчинку вже усиновили кілька років тому, але з сайту не зняли
  • ця дитина живе у прийомній сім'ї. Ну і що, що ви хочете її усиновити, вона вже прибудована, є інші діти (усиновлювачі мають переважне право над прийомними сім'ями, опікунами та ДБСТ, але ніхто не хоче цим "заморочуватися")
  • а що то за дитина? а де ви його взяли? на нашому сайті? а чого я про неї не знаю? (хороше питання, ми теж хотіли б знати)
  • у нас усіх дітей вивезли за кордон після початку війни та зв'язку з ними немає
  • з цією дитиною знайомляться кандидати, вона вже зайнята
    цей хлопчик має ще чотирьох братів, просто тут їх немає, а п'ятеро ви все одно не візьмете!
  • а що, у вас там у **ске своїх дітей немає? У нас тут своїх усиновлювачів купа, ще з вами поратися!
  • тато цієї дівчинки проходить у справі про педофілію, але йому суд відновив (!) батьківські права і він хоче забрати доньку назад
  • цих діток вивезли росіяни і ми взагалі втратили з ними зв'язок, і це зрозуміло, що коли навіть війна закінчиться, то це будуть уже не наші діти.

І це лише десята частка того, що ми почули від працівників служби. Якщо взагалі вдавалося їх почути, тому що в деяких містах можна даремно дзвонити по телефону тижнями - слухавку ніхто не бере, а якщо хтось бере, то потрібна людина на виїзді/нараді/хворий/ось зараз десь має бути й так до нескінченності. Потім ми зрозуміли, що сайт потрібно дати спокій і просто телефонували до служб дітей, говорили, що ми усиновителі з таким номером справи і шукаємо дитину за такими параметрами. За три місяці на всю нашу велику державу знайшли лише трьох (!) дітей, які нам підійшли за параметрами.

Якщо звести докупи наші кількамісячні спроби знайти дитину, можна підсумувати таке:

Інформація на сайті Мінсоцу переважно безнадійно застаріла, відомості неточні, а ведуть його в більшості регіонів абияк.

Багато дитбудинків та інтернатів, особливо в зонах бойових дій, вивезли за кордон. І якщо в одних країнах, наприклад у Румунії, місцева влада дозволяє усиновлювачам з України спілкуватися з дітьми та забирати їх у сім'ю, то в інших (особливо в Німеччині), це заборонено. Місцева місцева влада пояснює, що дітям в Україні небезпечно, неважливо живеш ти у Покровську чи на Закарпатті. Коли і як повернуться ці діти в Україну і чи взагалі повернуться - ніхто відповісти не може.

Усиновити одну дитину - справа майже нереальна, тому що більшість вилучених із неблагополучних сімей дітей - це колективи від 2-3 до 8-10 дітей одразу. Українські закони забороняють розділяти рідних братів і сестер за винятком того, що один із них може бути хворим і потребувати спеціального догляду чи діти один одного ніколи не знали і не бачили.

Про правильність цієї норми закону однозначно сказати важко, бо усиновити навіть двох-трьох дітей фінансово майже непосильно (і тому черга з усиновлювачів також стоїть) і діти втрачають свій шанс піти у сім'ю.

З іншого боку, усиновлені нами діти (про них пізніше) сказали, що один без одного нікуди з дитбудинку не пішли б, бо це їх єдині рідні люди. Можливо, варто переглянути цю норму та залишити її на розсуд дітей, які досягли певного віку.

Усиновити дитину, батьки якої загинули на війні – справа далекого майбутнього. Справа в тому, що визнати дитину сиротою або дитиною, позбавленою батьківського піклування – історія довга. Тимчасові рамки, протягом яких батьки і родичі дитини визнають зниклими, а потім померлими, визначаються роками, причому вважатимуть їх з моменту закінчення війни. Тому, найімовірніше, у притулках зросте ціле покоління сиріт.

Діти з тимчасово окупованих територій, які вивезені цілими дитбудинками до Росії, також втрачені для України.

"Ми не знаємо навіть що з ними, чи живі ті діти і куди їх вивезли", - сказала соцпрацівниця однієї зі служб на Луганщині.

Шукаючи дитину на сайті, не вибирайте опцію усиновлення, а дивіться опікунство чи прийомна сім'я. Адже якщо дитина вже "прибудована", як кажуть у службі, на іншу сімейну форму виховання, ніхто її забирати звідти не буде - зайвий клопіт соцслужбам не потрібний.

"А якщо ви наполягатимете, то я вам дам напрямок, але та дитина вам скаже, що ви їй не подобаєтеся і вона хоче залишитися в ДДСТ", - заявила нам одна з працівниць соцслужби.

Якщо ви знайшли дитину в іншому регіоні, будьте готові до витрат на незліченні поїздки – на знайомство з місцевими соцслужбами, на знайомство з дітьми (бо обласна служба в обласному центрі, а сам дитбудинок може бути в якомусь селищі міського типу, а то і в далекому селі), на подання документів до суду, на сам суд і для того, щоб забрати дітей додому. Вкотре нагадаємо, що жодних відпусток чи пільг на це не передбачено.

Знайомство з відеозв'язку, яке практикували на початку війни, зараз не працює, хіба що дитина перебуває за кордоном. Але витрати на суд, на поїздку за кордон після знайомства та оформлення документів дитини на повернення України (а тут залучають навіть представників консульства) ляжуть на ваш гаманець.

Варіант "покажіть нам кількох дітей, а ми оберемо" теж не працює. Усиновлювачам видається направлення на знайомство лише з однією дитиною (або з кількома, якщо вони брати та сестри). У вас є десять днів на зустрічі та ухвалення рішення - усиновлюєте чи ні. І тільки якщо ви відмовитеся, то вас знайомитимуть з іншою дитиною, а тим, від якої ви відмовилися пропонувати нових потенційних батьків.

Таких моментів є ще кілька десятків, бо випаде саме вам, наперед не вгадаєш. Є багато історій про те, що "за нормальну дитину треба заплатити хабар, бо чекатимеш роками", але в нашому випадку такого не було.

Зрештою, за кілька місяців у місцевій соцслужбі нам запропонували дівчинку-школярку з нині окупованої території, мати якої жива, але позбавлена ​​батьківських прав, а батька там і не було. Вона нам сподобалася, але згодом з'ясувалося, що вона має ще й брата і ми ризикнули взяти обох (адже в документах ми передбачливо написали 1-2 дитини).

І тут повернемося до довідок, на які ми витратили місяць на початку історії.

Довідку про доходи довелося нести наново і перераховувати, чи вони відповідають нормам, тому що змінився прожитковий мінімум і кількість людей у ​​сім'ї, на яку він був розрахований.

З житлом також виникли проблеми, тому що на двох дітей ми спочатку не розраховували і квартиру довелося змінити на велику (варіант рідний син та прийомний житимуть в одній кімнаті не проходить, бо ми ж вам віддаємо дитину у покращені умови, а тут їх двоє буде спати”.

На моє зауваження, що у дитбудинку в одній кімнаті спить десять і ще хлопчики з дівчатками разом, соцпрацівниця промовчала). Відповідно слідує новий акт обстеження приміщення (а це означає, що в новому будинку мають бути не голі стіни), нові документи на право власності на житло, нові документи про реєстрацію та нову довідку про склад сім'ї.

Рекордними темпами (про витрати не питайте) ми вклалися за два тижні, ще через 10 днів соцслужба підготувала папери до передачі до суду. І про суд ми вам розповімо окремо, тому що воно того варте у всіх сенсах цього слова. А поки поясніть, навіщо ми витратили місяць на збір довідок, якщо за рік їх довелося майже все переробити?

Як відбувається суд у справах про усиновлення

Насамперед до суду потрібно подати позовну заяву. Вартість послуг адвоката, який цю заяву складає, коливається від 3 до 8 тисяч гривень, залежно від регіону. Також потрібно сплатити державне мито (логіка просто вбивча: ми усиновлюємо двох "державних", як їх називають у соцслужбах дітей, на які цій державі більше не потрібно буде витрачати кошти, і ми ж платимо ще за це державне мито судам, які й так м'яко кажучи, не бідують). Причому оскільки позовна заява одна і справа одна, але позивачів двоє (дружини), то держмито мало сплатити кожен з нас - по 600 гривень, всього 1200.

Документи до суду вдалося здати з третього разу: то у них день неприйнятний, повідомила секретарка, попиваючи чай, то "день у мене приймальний, але я завтра йду у відпустку, і ніхто вашими паперами займатись уже не буде. Завтра прийде інша дівчинка, ось вона й прийме». Скаржитися тут марно, бо куди?

З третьої спроби документи взяли і сказали чекати на повідомлення в Дії. Щодо термінів розгляду заяви, то це зазвичай від трьох тижнів до двох-трьох місяців. Все залежить від того, який суддя вам трапиться і як швидко знайдуться присяжні, тому що "ви ж самі розумієте, змусити їх прийти ми не можемо, а раптом вони у відпустці, чи захворіли" (суддю та присяжних автоматично вибирає комп'ютер і просто замінити їх неможливо).

Перше судове засідання нам призначили рівно за місяць, але воно не відбулося. Одного з присяжних мобілізували до ЗСУ, про що той заздалегідь повідомив, але судові клерки на це наплювали і вчасно його не замінили через ту саму автоматизовану систему.

- Ну, я навіть не знаю, що робити, - сказав суддя. - У мене цей весь місяць зайнятий, а потім я йду у відпустку (а відпустка у судді - 56 днів, - Ред.), а потім знову потрібно шукати присяжного і ще щоб він на той час прийшов. Так це буде десь наприкінці осені... - розповів нам служитель закону про "перспективи справи" і тут діти (а присутність дітей віком від 7 років на суді обов'язково) просто розплакалися.

Зрештою суддя зглянувся, наше засідання перенесли на два тижні, інший присяжний знайшовся і рішення про усиновлення ухвалили. Але щоб отримати копії рішення, потрібно знову йти до суду, писати заяву, знову платити державне мито (!) по 9 грн та 8 коп за кожний екземпляр кожної сторінки рішення. Потім ці копії рознести у службу у справах дітей, дитячий заклад, де їх утримували, школу, РАГС та інші установи за потребою.

Яку допомогу отримують усиновлювачі

Ну і про потреби та їх задоволення. Окрім усіх витрат на папери та суди, а також втрачені заробітки від відпусток за свій рахунок, коли ви ходите до судів, на курси та збираєте довідки, возите соцслужби (якщо вам трапилися "безколісні" працівники), потрібно бути готовими, що дітей вам" видадуть" буквально в одних трусах і гумових капцях.

Саме так ми забирали своїх сина та доньку. На двох їхні речі помістилися в один шкільний рюкзак, а з одягу у них були лише одна пара трусів, гумові капці на ногах, футболка з секонду та спортивні штани звідти.

Тому наше спільне з ними життя почалося з купівлі ліфчика, шкарпеток, тих же трусів та піжами, щоб діти мали в чому лягти спати та переодягнутися. Все інше (одяг, взуття, засоби гігієни, канцелярія для школи, шкільні побори, витрати на нові документи для дітей) треба купити/зробити відразу і це тільки ваша турбота.

За законом усиновлювачі отримують таку ж допомогу, як і за народження дитини. Але парадокс у тому, що сина та дочку в одних тапочках ми отримали відразу, а гроші – отримаємо колись потім. Подати заяву через Дію за цим посиланням нереально, тому що цифровий підпис у Дії не працює від слова взагалі (привіт тим, хто змусив мене махати головою, посміхатися і моргати як придурок, щоб дізнатися, що "на жаль, виникла помилка"). Залишається тільки знову збирати купу паперів і йти в ЦПАУ ногами, якщо тебе досі не вигнали з роботи за прогули.

Ну і ще трохи математики. Розмір допомоги – 41 280 гривень. Виплата допомоги здійснюється одноразово у сумі 10320 гривень, решта суми допомоги виплачується протягом наступних 36 місяців рівними частинами. Особисто мене цікавить, що за три роки можна буде купити 17-річній дівчині на 860 гривень на місяць?

І останнє питання – де логіка: коли дитину беруть під опіку або до прийомної сім'ї, або до ДБСТ, держава регулярно платить їй допомогу аж до 18 років. Коли ти всиновлюєш дитину – ні. Різниця лише в тому, що в першому випадку ви офіційно не батьки (але ж ви пам'ятаєте, що "прибудовану дитину ніхто вже забирати звідти не буде"), а в другому - тато і мама.

Отже, підсумуємо для пана президента, прем'єра, Мінсоца та авторів "щасливих" роликів: вся державна підтримка для усиновлювачів - це 40 тисяч гривень допомоги, які нові батьки отримуватимуть упродовж трьох років. Потенційні мати та батько лише на етапі усиновлення (а триває він не менше року) витрачають на документи, суди, поїздки практично ту саму суму. Для усиновлювачів не передбачено жодних пільг-додаткових відпусток-вихідних, необхідних, щоб відходити у всі потрібні інстанції. У соцслужбах найчастіше зустрічаються або з абсолютним " пофігізмом ", або з тупим хамством. Законодавство про усиновлення явно потребує переформатування, а спрощення процедури за допомогою "Дії" відсотків на 90% - лише гасло.

Ну і насамкінець проанонсуємо нашу наступну історію з серії "перевірено на власній шкурі". Привіт передаватимемо першій леді Олені Зеленській та телеведучому Дмитру Комарову, які під час війни побували в одному з дитячих будинків (відео візиту тут ). Як ви вже здогадалися, ми теж побували у подібному закладі, де мешкали наші діти. Ось тільки висновки у нас і першої леді чомусь залишилися зовсім різні.

 

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Українська студія представила горор про паранормальні явища у США в сетингу 50-их років
24tv
2025-02-21T11:03:47Z
Європол попередив про зростання кількості онлайн-спільнот, які загрожують дітям
Детектор М
2025-02-21T11:00:35Z
6 інструментів для автоматизації рекрутинг процесу
Фокус
2025-02-21T10:51:58Z
iPhone 17 Air стане ще тоншим і отримає більший дисплей
InternetUA
2025-02-21T10:46:46Z
Учені зробили відкриття там, де Мойсей розділив Червоне море
Фокус
2025-02-21T10:36:27Z
Як захистити свій Telegram-акаунт від зламу
Украина Криминальная
2025-02-21T10:06:51Z
Представлений «найтонший у світі» складаний смартфон
InternetUA
2025-02-21T10:01:18Z
Інженери SpaceX замінили звільнених фахівців FAA — агенції, що надає дозвіл на запуски ракет космічній компанії Маска
ITC
2025-02-21T10:01:16Z
Dune: Awakening отримала дату виходу та ціну, редактор персонажів вже доступний, розробники розповіли про хробаків
ITC
2025-02-21T10:01:14Z
Японське кафе використовує ШІ для обслуговування туристів: "розуміє" 100 мов
InternetUA
2025-02-21T11:01:03Z
6 квітів, що потрібно висадити на розсаду прямо зараз: навесні вразять цвітінням
24tv
2025-02-21T11:00:30Z
Забуті солодощі з дитинства: готуємо смачні, солодкі та хрусткі вергуни
24tv
2025-02-21T10:48:15Z
Якого кольору повинен бути гаманець, щоб притягувати гроші: у кожного знаку зодіаку свій відтінок
TSN
2025-02-21T10:36:32Z
Як повернути до життя зів'ялі троянди - оживляємо квіти в домашніх умовах
GlavRed
2025-02-21T10:27:24Z
Як висушити гель-лак, якщо немає лампи: дивовижні лайфхаки
24tv
2025-02-21T09:42:54Z
Замість дорогого лосося: 5 доступних продуктів із високим вмістом Омега-3
GlavRed
2025-02-21T09:27:50Z
Китайський гороскоп на завтра 22 лютого: Тиграм - загроза, Коням - гнів
GlavRed
2025-02-21T09:27:40Z
Філософія вибору годинника: як аксесуар показує нашу особистість
24tv
2025-02-21T09:24:47Z
Вибухи біля ТЦК готували і на Київщині. СБУ затримала організаторів
ZN UA
2025-02-21T11:04:53Z
Затримано російських агентів, які готували теракти на Київщині
Украина Криминальная
2025-02-21T11:04:05Z
Зі стрільбою та підпалом: на фірмовий магазин Tesla знову напали
AutoGeek
2025-02-21T11:03:22Z
В Австралії через прем'єра перейменують циклон, що насувається
ГЛАВКОМ NET
2025-02-21T11:00:51Z
Нічна атака дронів на Київщині: пошкоджено будинок та лінії електропередач
ГЛАВКОМ NET
2025-02-21T10:51:59Z
У Житомирі затримали «ділка», який обіцяв ухилянтам організувати виїзд за кордон
Украина Криминальная
2025-02-21T10:51:31Z
У Бразилії Google розбудила мільйони людей фейковим повідомленням про землетрус
24tv
2025-02-21T10:48:04Z
Росіяни вдарили КАБом по Золочеву на Харківщині, четверо постраждалих
УкраинФорм
2025-02-21T10:30:11Z
Чоловік перерахував шахраям 4000 гривень за купівлю дров в інтернеті
InternetUA
2025-02-21T10:28:45Z
Двоє спортсменів з Харківщини повернулися з нагородами із «Ігор Нескорених-2025»
Мій Харків
2025-02-21T11:01:25Z
Вейга вибув на два-три тижні через травму
Football.ua
2025-02-21T11:01:01Z
Леброн Джеймс побив фантастичний рекорд Майкла Джордана: відео історичного перформансу
24tv
2025-02-21T10:51:16Z
Галатасарай – АЗ Алкмар 2:2 Відео голів та огляд матчу Ліги Європи
Football.ua
2025-02-21T10:40:14Z
Манчестер Сіті влітку може відпустити вісім гравців задля омолодження складу
Football.ua
2025-02-21T10:36:28Z
Мадуеке зможе повернутися на поле у ​​квітні
Football.ua
2025-02-21T10:21:44Z
Даніель Дюбуа відмовився від захисту титулу проти новозеландця Джозефа Паркера
Комсомольская правда
2025-02-21T10:13:17Z
Божевільний матч Ліги Європи
360ua.news
2025-02-21T10:12:53Z
Зимові збори Динамо Київ: як це було
Football.ua
2025-02-21T10:04:19Z
Сезон грипу: в Ужгороді на тиждень продовжили карантин у школах
УкраинФорм
2025-02-21T10:57:28Z
Під час російського обстрілу загинув енергетик ДТЕК Геннадій Мусатов
24tv
2025-02-21T10:51:01Z
На Полтавщині внаслідок ворожого обстрілу пошкоджена цивільна інфраструктура
УкраинФорм
2025-02-21T10:48:41Z
В Одесі застосовували відключення світла через атаку РФ на енергооб’єкти
УкраинФорм
2025-02-21T10:39:23Z
Жителька Тернопільщини втратила ₴95 000 через фальшиву пропозицію «єДопомоги»
Украина Криминальная
2025-02-21T10:30:56Z
На Херсонщині зафіксовано новий випадок АЧС
AgroNews
2025-02-21T10:06:18Z
У Києві 22-23 лютого буде змінено рух деяких маршрутів громадського транспорту
ГЛАВКОМ NET
2025-02-21T10:03:21Z
Коли подавати показники лічильників, щоб не отримати захмарні квитанції
24tv
2025-02-21T10:00:43Z
В одному з міст України світло вимикають і для побутових споживачів
24tv
2025-02-21T09:57:59Z
В Італії вимагають зняти з Євробачення-2025 представника Естонії через «образливу» пісню
УкраинФорм
2025-02-21T11:03:59Z
"Неприємний тип": зірки серіалу Парочка слідчих прокоментували свої ролі
GlavRed
2025-02-21T10:42:30Z
Павло Зібров показав фото з донькою-красунею та публічно звернувся до неї
TSN
2025-02-21T10:36:53Z
Відомий дизайнер переробив стару табуретку з комісійного магазину: відео результату
24tv
2025-02-21T10:36:21Z
Справжні рекордсмени Оскара: 4 легендарні актори, які мають найбільше статуеток
24tv
2025-02-21T10:36:04Z
Забудьте про білий колір: які кросівки будуть в моді навесні 2025 року
24tv
2025-02-21T10:33:39Z
Галерея Snisarenko вперше представила в Лос-Анджелесі роботи українських митців
24tv
2025-02-21T10:06:41Z
Тоня Матвієнко чуттєво заспівала про кохання й довела до сліз кліпом-мультфільмом
TSN
2025-02-21T10:06:39Z
Конфлікт між Волошиним і Анатолієм Анатолічем набирає обертів: блогер-утікач відповів
24tv
2025-02-21T09:51:36Z
Штраф за знищення рослин: названо розмір компенсації за кожну зірвану квітку
Политека
2025-02-21T11:03:35Z
Деякі пенсіонери зможуть отримати доплату до дня народження
24tv
2025-02-21T11:03:23Z
Моніторинг телемарафону «Єдині новини» й ефіру Першого каналу Суспільного за 10-12 лютого 2025 року – резюме
Детектор М
2025-02-21T11:00:37Z
Викорінюємо суржик: як грамотно та мелодійно розповісти про свою мову
24tv
2025-02-21T10:48:48Z
Людина-калькулятор: 14-річний підліток побив 6 світових рекордів із математики за 1 день
Фокус
2025-02-21T10:45:54Z
Більшість українців підтримують Зеленського – опитування
1News
2025-02-21T10:42:36Z
Чому у хрущовках погана шумоізоляція: з'явилася відповідь на одвічне питання
24tv
2025-02-21T10:36:32Z
Застосування ядерної зброї до 2035 року: експерти оцінили ризик — результати опитування
ZN UA
2025-02-21T10:34:44Z
Київстар акції для пенсіонерів: які тарифи пропонуються
Политека
2025-02-21T10:33:47Z
Яке освітлення повинне бути на птахофермі для збільшення продуктивності
AgroNews
2025-02-21T11:01:28Z
У Чернігові відкрили інноваційний реабілітаційний центр для військових
УкраинФорм
2025-02-21T10:24:48Z
У Китаї виявлено новий коронавірус у кажанів
ГЛАВКОМ NET
2025-02-21T10:21:57Z
У Запоріжжі двох хірургів виправдали від звинувачень у корупції
Украина Криминальная
2025-02-21T09:42:11Z
Від початку епідсезону на грип і ГРВІ захворіли 2,5 мільйона українців: Ляшко назвав тривожну тенденцію
УкраинФорм
2025-02-21T09:36:32Z
Що спричиняє 80% випадків інсульту
24tv
2025-02-21T09:06:26Z
Лікарі швидкої допомоги назвали найпоширеніші травми під час сексу
TSN
2025-02-21T08:48:09Z
Які каші можна їсти щодня: експерти назвали 7 найкорисніших круп
GlavRed
2025-02-21T07:27:40Z
На сьогодні епідпоріг перевищений у 16 областях України - Ляшко
УкраинФорм
2025-02-21T07:27:38Z
На експорт пішло майже 14 млн т української кукурудзи
AgroPortal
2025-02-21T11:00:36Z
Нацбанк вчасно виконав структурні маяки за програмою з МВФ - Пишний
УкраинФорм
2025-02-21T10:39:45Z
«Зроблено в Україні»: Шмигаль каже, що є десятки програм для підтримки виробників
УкраинФорм
2025-02-21T10:39:08Z
Шмигаль: РФ хоче залишити Україну без власного газу - фактично щодня б'є по об'єктах видобутку
УкраинФорм
2025-02-21T10:30:25Z
Renault не виключає можливості повернення на російський ринок
24tv
2025-02-21T10:27:19Z
Деяким пенсіонерам України заблокують виплати: хто втрачає право на пенсію
GlavRed
2025-02-21T10:27:18Z
Угорщина починає будівництво власного порту в італійському Трієсті
Европейская правда
2025-02-21T10:18:18Z
"Дешево і не російське": ЄС прагне замінити поставки газу від Москви
24tv
2025-02-21T10:10:33Z
Apple підвищить ціни iPhone та Mac на 9%, щоб компенсувати мита Трампа, — Bank of America
ITC
2025-02-21T10:10:32Z
Електрокар Tesla Cybertruck перетворили на оригінальний позашляховий автодім
Фокус
2025-02-21T10:57:37Z
Стартувало масове виробництво оновленого електромобіля Tesla Model Y
AutoGeek
2025-02-21T10:57:28Z
Українських водіїв штрафують на 16 000 гривень за неочікуване порушення: що відомо
ТСН
2025-02-21T10:48:46Z
Представлено найпотужніший та найшвидший Rolls-Royce в історії: відома ціна
ЗаРулем
2025-02-21T10:24:19Z
Українцям запропонували кросовер Honda CR-V за зниженою ціною
ЗаРулем
2025-02-21T10:24:17Z
Автомобілісти можуть втратити гальма через одну помилку: яку саме
ТСН
2025-02-21T10:18:31Z
Американські тюнери перетворили Jeep Wrangler на позашляховий суперкар
AutoCentre
2025-02-21T10:10:32Z
Від $12 600: у Японії показали компактний електромобіль від дизайнера Nissan GT-R
AutoGeek
2025-02-21T10:00:08Z
У Китаї показали молодіжний електрокросовер за $14 000
Фокус
2025-02-21T09:42:20Z
Уряд призначив двох заступників міністра національної єдності
УкраинФорм
2025-02-21T11:03:55Z
Більше американців вважає диктатором Трампа, а не Зеленського
Европейская правда
2025-02-21T11:03:13Z
У Белграді тисячі людей вийшли на вулиці на підтримку масштабних студентських протестів
Европейская правда
2025-02-21T11:01:36Z
У ГУР розкрили мету фейку про "теракт" проти російських дипломатів у ЄС
Хвиля
2025-02-21T11:00:29Z
Розміщення польських військ в Україні підтримують 22% поляків
УкраинФорм
2025-02-21T11:00:28Z
Уряд виділив ще майже ₴8 мільярдів на закупівлю дронів
УкраинФорм
2025-02-21T11:00:11Z
Габек заявив про "зраду й імперіалізм" через перемовини з США з РФ без України
Европейская правда
2025-02-21T10:57:43Z
Аналітики оцінили потреби Європи для самостійного захисту від Росії - мінімум €250 мільярдів на рік
УкраинФорм
2025-02-21T10:57:37Z
Рубіо запевнив, що за Трампа в Ірану не буде ядерної зброї
Европейская правда
2025-02-21T10:55:10Z