MY.UAНовини
«Книга живе довше, ніж репортаж», — інтерв’ю з автором збірки «Деокупація» Богданом Логвиненком
«Книга живе довше, ніж репортаж», — інтерв’ю з автором збірки «Деокупація» Богданом Логвиненком

«Книга живе довше, ніж репортаж», — інтерв’ю з автором збірки «Деокупація» Богданом Логвиненком

У межах XV Міжнародних поетичних читань «Meridian Czernowitz» засновник проєкту «Ukrainer», журналіст та письменник Богдан Логвиненко презентував нову книгу — «Деокупація. Історії опору українців. 2022». Як команда збирала історії опору українців, чим живе «Ukrainer» зараз та яким чином відеорепортажі перетворилися на книгу — далі у матеріалі.

Оригінал публікації на сайті «Шпальта» за посиланням

Упродовж 2022 року команда проєкту «Ukrainer» подорожувала деокупованими територіями та створювала відеорепортажі про міста і села, які зазнали російського терору. Згодом на основі цих матеріалів вийшла збірка засновника проєкту Богдана Логвиненка під назвою «Деокупація. Історії опору українців. 2022». 

У ній він зібрав побачене на деокупованих територіях, історії від місцевих жителів та особисті переживання під час поїздок. 

«2022 року в інтерв’ю запитували, чи буде наступна книга. Тоді я сказав, що найближчим часом писати не планую, а вже через місяць почав працювати над “Деокупацією”», — згадує письменник.

За словами автора, його збірка — це форма терапії, завдяки якій він зміг наново пережити важкий досвід та, зрештою, відпустити його.

Логвиненко припускає, що місцеві жителі також ділилися власними історіями, значною мірою аби відрефлексувати травматичні події.

Команда «Ukrainer» вирішила готуватися до поїздки одразу після звільнення перших населених пунктів у квітні 2022 року. За словами Логвиненка, єдиною їхньою підготовкою було проходження курсу з домедичної допомоги.

«Якось уночі ледь не наїхали на нерозірваний снаряд, який буквально стирчав з асфальту. Часто ще прилітало поруч, але до цього неможливо підготуватися», — переконаний автор.

У книзі також дуже багато особистих історій, чого абсолютно немає в репортажах, додає Логвиненко. 

У книзі історії, які не передати через відео

Поїздки для команди стали своєрідним стрибком у невідомість. Бували дні, коли вони довго та марно блукали населеними пунктами у пошуках людей.

«Пам’ятаю, їхали вночі Святогірськом. Думали заночувати у монастирі, бо контактів у місті не було взагалі. Дорога туди йшла через міст. Але коли ми до нього під’їхали, побачили, що між нами та монастирем — Сіверський Донець. Міст був повністю зруйнований», — розповідає Логвиненко.

Журналісти думали, що ночуватимуть в автівці, але у центрі міста зустріли волонтера, який відбудовував один із готелів Святогірська. Там вони й заночували.

«Уже згодом, під час презентації у Луцьку, нам розповіли про чоловіка, який відкрив там паб, який назвав ім’ям Бориса Джонсона. Виявилося, що цей підприємець тримав у Святогірську піцерію — одну з найпопулярніших у місті, — де ми їли ще під час експедиції, задовго до повномасштабної війни. А будував піцерію той самий волонтер, який дав нам прихисток». 

«Такі геть несподівані зустрічі й наповнювали книгу, бо подібні збіги неможливо передати у відео, камера не може записувати все», — продовжує Логвиненко.

Книга живе довше, ніж відеорепортаж

Завдяки тому, що команда побувала на всіх деокупованих територіях, книга зібрала цілісну історію деокупації у 2022 році, переконаний автор.

Окрім текстів, тут є також і оригінальні відеорепортажі «Ukrainer» із цих поїздок. Їх можна переглянути, відсканувавши QR-коди на початку розділів.

«Книга живе довше, ніж відеорепортаж. Коли її читатимуть через 10-20 років, буде можливість передивитися відео. Це може повернути довіру до цього тексту, бо є історії, які видаються доволі міфічними, в які важко повірити», — каже Богдан Логвиненко. 

«Деокупація» також нещодавно потрапила у шортлист Літературної премії Пітерсона 2024 року. Цю нагороду отримують твори, які сприяють кращому розумінню України чи українського народу.

«Мені здається, що «Деокупацію» та інші подібні твори купують зараз, щоб читати згодом. Наразі люди бояться цих тригерів, щоб не розклеїтися зовсім. Але, як на мене, ці книги є життєствердними. Скільки б не було у них страждань, але головний фокус усе ж на опорі українців», – додає Логвиненко.

Під час презентації Богдан Логвиненко також поділився, якою була б книга про деокупацію Донеччини, Луганщини чи Криму.

На його думку, це буде твором, який неможливо буде написати швидко. У ньому треба буде досліджувати опір українців від початку окупації 2014 року. 

«Якщо у цій книжці були історії вцілілих, то там будуть історії закатованих».

Про росію світові мають розповідати українці

Значну частину життя Богдан Логвиненко подорожував автостопом, зокрема Західною Європою, східними Балканами, країнами Балтії тощо. 

На початку 2010-х років, до початку війни з росією, Логвиненко також їздив автостопом і росією. Каже, зараз, на основі цих подорожей могла б вийти окрема книжка про справжнє обличчя російського народу. 

«Це було уже після війни з Грузією. Тоді кожен рускій говорив, що не має грошей, “щоб пожрать”, але одночасно стверджував, що вони “весь мір на колені поставлят”», — розповідає автор. 

На думку Логвиненка, в Україні є безліч авторів, які готові вивчати та аналізувати цей парадокс та створювати якісну русистику. 

Це необхідно, щоб світ перестав давати росіянам майданчики для висловлення власних наративів, як нещодавно сталося на Венеційському бієнале*.

*На 81-му Міжнародному Венеційському кінофестивалі показали документальну стрічку про військових армії росії — «Росіяни на війні». Її створила російсько-канадська режисерка та колишня працівниця російського пропагандистського державного каналу Russia Today Анастасія Трофімова. 

«Усю нашу історію вони розказували, що таке Україна. А ми маємо зробити так, щоб почули нас. І це мають бути сотні голосів. Бо зараз ми глобально не можемо пояснити світу, що росія — це хвороба, а щоб вилікуватися, її потрібно деімперіалізувати та розділити», — переконаний Логвиненко. 

На думку засновника Ukrainer, серйозною помилкою, яку допустили українці на початку повномасштабного вторгнення були спроби деморалізувати росіян. 

«Ми показували які вони дурні, але що мало бути далі? Вони мали вийти на мітинги? Почати сумніватися у своїй владі? Те, що ми цього очікували є свідченням того, що ми насправді дуже погано їх знаємо. Бо росія залишається цим феодальним, страшним, імперським суспільством, яке накачане пропагандою, де немає нічого близького до європейських цінностей», — мовить письменник.

Не всі усвідомлюють наскільки строкатою та багатонаціональною є Україна 

Проєкт Ukrainer, засновником якого є Богдан Логвиненко, цьогоріч відзначив восьму річницю створення. 

З 2016 року Ukrainer знайомить з культурою різних регіонів країни, показує місцевих героїв та, як пишуть самі автори проєкту, «шляхом ретельних досліджень формують, ким є українці та доносять це світу в доступній медійній формі».  

В одній зі своїх публікацій, Логвиненко стверджував, що «не всі нації світу усвідомлюють наскільки строкатою та багатонаціональною є Україна»

Він додає, що упродовж століть Україною проходило дуже багато народів, цьому сприяло її географічне розташування. Це дуже вплинуло на її національне розмаїття сьогодні.

«Ми маємо думати про себе, як про політичну націю. Не треба питати “чому національні спільноти не говорять українською”. Бо у радянському союзі рідна мова зберігалась в ужитку лише вдома. І якщо в українців була українська, то в етнічних румунів, угорців та інших це були їхні рідні мови. Це необхідно зрозуміти та не клеймити за це. Казати “Ви ще не вивчили українську, означає що ви недостатньо українці” — це позиція поразки. Це вигідно росії та дуже на неї схоже», — стверджує Логвиненко.  

Наша роль показувати, що живемо у фантастичній країні

З 2022 року Ukrainer сфокусувався на висвітленні російсько-української війни. 

За словами Логвиненка, цей поворот відбувся ще до початку повномасштабного вторгнення, адже на той момент скупчення російських військ уже були на кордоні з Україною, тож не було причин зволікати. 

«Я переконував, навіть, якщо це накрут та маніпуляція росіян, про це необхідно розповідати”.

Наразі ж відбувається синергія між Ukrainer-ом до вторгнення і після, певнить журналіст.

«Ми розуміємо, що наша роль показувати, що ми живемо у фантастичній країні, у фантастичному суспільстві. Маємо підтримувати це відчуття важливості того, за що ми боремося», — наголошує Логвиненко.

Засновник проєкту зізнається, — не думав, що проєкт набуде таких масштабів.

Зараз він розрісся до власного видавництва, продакшену та 11 іншомовних версій, які об’єднані назвою Ukrainer International. 

«Я уявляв Ukrainer короткочасовим проєктом, в якому ми реалізовуємо невелику експедицію Україною на півтора року, видаємо, фіксуємо і закриваємося. В процесі ми зрозуміли, що нам важко обрати пріоритетні теми й хочеться знімати про все. Адже в Україні настільки цікаво, що не хочеться їхати кудись ще», — каже журналіст.

Наразі Богдан Логвиненко шукає собі гідну заміну, адже «в кожній інституції має бути змінність управлінської гілки»

Фото Ігоря Константинюка

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
"Ми впораємося" – в Індії запевнили, що зможуть "задовольнити свої потреби" без російської нафти
24tv
2025-07-18T04:06:57Z
Чорний експорт зерна: як змінити правила гри для дрібних фермерів
AgroPortal
2025-07-18T04:00:02Z
На заправках України знову зміни: скільки доведеться заплатити водіям за пальне
Хвиля
2025-07-18T03:51:46Z
Пенсія стане більшою: українцям дозволили “стерти” невигідні періоди стажу
Знай
2025-07-18T03:06:51Z
Суд у Нідерландах зобов’язав частково демонтувати сонячні панелі поблизу аеропорту «Схіпгол»
УкраинФорм
2025-07-18T02:54:43Z
Шашлик бачитимемо лише на фото: супермаркети виставили рекордні цінники на свинину, яловичину та курятину
Знай
2025-07-18T02:21:54Z
Субсидія після смерті: хто має право забрати невиплачені кошти
Знай
2025-07-18T02:06:28Z
В Україні запрацював цифровий реєстр об’єктів відновлюваної енергетики
InternetUA
2025-07-18T01:01:22Z
Укрзалізниця відновить звичний графік поїздів у напрямку Закарпаття
УкраинФорм
2025-07-17T22:57:56Z
50 днів літа: чи може ультиматум Трампа зупинити наступ Росії і як це б'є по Україні
24tv
2025-07-18T04:06:57Z
Удари Росії по Харківщині та Запоріжжю й атака дронів на Московську область
TSN
2025-07-18T03:48:54Z
Міністр фінансів Японії розкритикував мита Трампа
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T03:48:52Z
США не підтримують авіудари Ізраїлю по Сирії – Держдеп
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T03:45:56Z
Російське командування заохочує сексуальне насильство своїми військовими - урядова уповноважена
УкраинФорм
2025-07-18T03:42:49Z
У Трампа серйозна хвороба, на тілі з'явилися синці: у Білому домі розкрили таємницю
GlavRed
2025-07-18T03:27:31Z
Україна стає піонером нового механізму НАТО
GlavRed
2025-07-18T03:27:25Z
Ізраїль атакував Сирію, вибухи у Росії: головне за ніч
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T03:03:14Z
Потрібно 80% бюджету України скерувати на потреби фронту, - Святослав Дубина
Политека
2025-07-18T02:48:03Z
Бджолина отрута допомагає побороти рак грудей: важливе відкриття
24tv
2025-07-18T04:18:49Z
Туберкульоз минулого місяця зареєстрували у понад 1300 людей
Gazeta UA
2025-07-18T04:12:43Z
У червні туберкульоз зареєстрували у 1306 людей - ЦГЗ
УкраинФорм
2025-07-17T23:36:59Z
Чекайте на неперевершений урожай помідорів: як доглядати за ними у липні
24tv
2025-07-17T21:24:27Z
У Британії народились восьмеро дітей без спадкових хвороб завдяки ДНК трьох людей
УкраинФорм
2025-07-17T20:12:23Z
У Львові лікарі виростили частину печінки в організмі 10-місячного хлопчика
УкраинФорм
2025-07-17T19:12:02Z
Харчове отруєння: причини, симптоми та коли варто звертатися до лікаря
24tv
2025-07-17T19:03:26Z
Чим зняти зубний біль?
ГЛАВКОМ NET
2025-07-17T18:27:49Z
Як часто та правильно поливати перець: секрети рясного врожаю
TSN
2025-07-17T16:36:28Z
ЗСУ мали успіх на найгарячішій ділянці фронту — ISW
ZN UA
2025-07-18T04:18:06Z
Росія атакувала "шахедами" передмістя Запоріжжя і вгатила по Чугуєву: є поранені
Лига
2025-07-18T04:00:55Z
Купівля квартири для оренди в Києві: ключові критерії вибору
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T03:57:11Z
На Житомирщині викрили посадовця, який організував схему ухилення від мобілізації
УкраинФорм
2025-07-18T03:54:52Z
Сьогодні в Україні дощі та грози, вдень подекуди до +34°
УкраинФорм
2025-07-18T03:39:56Z
Атака "Шахедами" на Україну: хронологія 1241 дня війни
24tv
2025-07-18T03:39:30Z
Подорожчання проїзду на Закарпатті: скільки тепер коштує квиток
Политека
2025-07-18T03:30:58Z
Було більшим за Париж і це не Київ: яке місто за часів Русі було мегаполісом Європи
GlavRed
2025-07-18T03:27:54Z
У ЦПД спростували фейк про втечу чоловіків від ТЦК у Києві: на відео - рейд на шахраїв
УкраинФорм
2025-07-18T03:24:10Z
Україна запропонувала тестувати іноземну зброю на фронті – Reuters
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T04:18:49Z
У Берліні заборонили перевозити зброю в громадському транспорті - штраф до €10 тисяч
УкраинФорм
2025-07-18T04:15:46Z
Пенсіонери підкорюють ринок праці: чому молодь все частіше почали витісняти старенькі
Знай
2025-07-18T04:06:59Z
Яке церковне свято у п'ятницю, 18 липня: чому сьогодні не можна позичати сіль
24tv
2025-07-18T04:06:42Z
Відновив "Караоке на Майдані" та "примирився" з Козловським: де зараз Ігор Кондратюк
24tv
2025-07-18T04:06:13Z
Грошова допомога в Запорізькій області: як оформити підтримку від ООН на житло
Политека
2025-07-18T04:00:49Z
Скільки коштував борщ 100 років тому - історик провів порівняння, результат здивує
GlavRed
2025-07-18T03:57:41Z
За 2024 рік померло 495 000 українців, а народилось тільки 176 000, - журналістка розповіла про рівень смертності в Україні
Политека
2025-07-18T03:51:36Z
Рівень безробіття серед молодих поляків сягнув рекорду за останні десятиліття
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T03:45:58Z
У Фінляндії викрали дві бронзові скульптури вартістю майже €140 тисяч
УкраинФорм
2025-07-18T04:00:57Z
Disney оприлюднив новий трейлер до фільму "Трон: Арес": про що буде кінострічка
Фокус
2025-07-18T02:30:30Z
Після чотирьох розлучень: Дженніфер Лопес зробила жорстку заяву
GlavRed
2025-07-17T23:27:20Z
Джессіка Альба через півроку після розлучення закрутила роман із молодим актором - деталі
GlavRed
2025-07-17T23:27:02Z
"Усі були нажахані": Памела Андерсон приголомшила зізнанням про свою політику "без макіяжу"
GlavRed
2025-07-17T21:27:52Z
Вже підкорюють глядачів: 3 нові цікаві фільми 2025 для вечірнього перегляду
24tv
2025-07-17T21:03:37Z
Жив 150 млн років тому: на аукціоні продали цілий скелет динозавра за астрономічну суму
Фокус
2025-07-17T20:30:17Z
Відібрав у тата корону: у Мережі в захваті від миловида Гаррі Галкіна
GlavRed
2025-07-17T20:27:10Z
"Супермама" виводить на чисту воду: до кого "прийшли" після показу шоу
GlavRed
2025-07-17T19:57:45Z
Гороскоп Таро на серпень 2025: Овнам - завершення, Тельцям - прибуток, Близнюкам - зміни
GlavRed
2025-07-18T03:27:54Z
Ребус для тих, у кого чудовий зір: треба за 13 секунд знайти птаха
GlavRed
2025-07-18T03:27:48Z
Про пастки можна забути: один продукт змусить мишей тікати якнайдалі від будинку
GlavRed
2025-07-18T03:27:31Z
Чому не можна казати слово "виглядати": вчителька закликала уникати помилки
GlavRed
2025-07-18T03:27:16Z
Суперголоволомка: знайдіть 3 відмінності на картинках зі сплячим котом за 23 с
GlavRed
2025-07-18T03:27:15Z
Це краще за суші: готуємо японську закуску гункан з Ектором
24tv
2025-07-18T03:09:35Z
Гороскоп на сьогодні 18 липня: обережність Тельців, заздрість Левів та обмани Стрільців
Знай
2025-07-18T01:30:44Z
Жертвоприношення богам та ідоли. Де в Україні є наймістичніша гора і як виглядає
Telegraf
2025-07-17T23:33:07Z
Легендарний десерт: як приготувати торт, як знаменитий десерт від Kinder
24tv
2025-07-17T21:18:25Z
Через атаку дронів у Запорізькому районі спалахнули пожежі, одна людина постраждала — ОВА
ZN UA
2025-07-18T04:18:12Z
Підмосков'я атакували дрони: там лунали вибухи, в аеропортах вводили режим "Килим"
24tv
2025-07-18T03:57:35Z
Безпілотники летіли прямо над головами. Росіяни атакували Запоріжжя, виникли пожежі
Telegraf
2025-07-18T03:30:42Z
Ворог атакував Запорізький район щонайменше 9 «Шахедами», є руйнування та пожежі
УкраинФорм
2025-07-18T02:09:05Z
На Кіровоградщині знищили термобаричну частину дрона РФ
УкраинФорм
2025-07-18T01:48:01Z
Поліція затримала «смотрящого» за півднем України: проведено майже 50 обшуків
Украина Криминальная
2025-07-18T01:30:31Z
Прогриміла серія вибухів: у РФ підірвали завод з основними компонентами вибухівки
GlavRed
2025-07-18T00:27:02Z
Мешканка Волині стала жертвою онлайн-шахраїв
InternetUA
2025-07-17T21:25:22Z
Чоловік хотів придбати ноутбук, але втратив понад 29 тисяч гривень
InternetUA
2025-07-17T20:13:26Z
Ціль для Усика та Дюбуа: що означає звання "абсолютний чемпіон світу з боксу"
24tv
2025-07-18T04:12:02Z
Українська бійчиня ММА відверто висловилась про зміну громадянства
24tv
2025-07-18T04:06:48Z
Мав туберкульоз і нокаутував футболіста: як Усик прийшов у бокс після низки випробувань
24tv
2025-07-18T02:06:47Z
Стрибав зі стратосфери: всесвітньовідомий екстремал загинув під час польоту на параплані
Фокус
2025-07-18T01:15:33Z
Визначилися стартові суперники двох українських клубів у Лізі конференцій
ZN UA
2025-07-17T22:27:57Z
Збірна Англії вийшла до 1/2 фіналу жіночого Євро-2025 з футболу
УкраинФорм
2025-07-17T21:57:53Z
Лунін дав свою згоду на трансфер у Вільярреал – ЗМІ
Football.ua
2025-07-17T21:40:33Z
Бондаренко: Ми створили дуже багато моментів, однак не змогли реалізувати жодного
Football.ua
2025-07-17T21:19:24Z
Евертон за участі Миколенка презентував нову гостьову форму
Football.ua
2025-07-17T20:57:36Z
Новий ChatGPT зможе створювати та редагувати офісні файли прямо в чаті
InternetUA
2025-07-18T04:04:14Z
Маск додає аніме-дівчат до свого ШІ-помічника Grok — Techcrunch
InternetUA
2025-07-18T03:03:25Z
FPS у іграх відчутно збільшиться: NVIDIA почала тестувати нову технологію
Знай
2025-07-18T02:51:43Z
Старі версії Apple Watch не отримають головну фішку watchOS 26
InternetUA
2025-07-18T02:01:57Z
CBS закриває одне з найпопулярніших вечірніх шоу зі Стівеном Колбером
УкраинФорм
2025-07-18T01:21:31Z
OpenAI запустила агента ChatGPT: що він вміє
InternetUA
2025-07-17T22:51:12Z
Вчені виявили древній рельєф під льодами Антарктиди
Gazeta UA
2025-07-17T22:42:38Z
Свіжа атмосфера: як доглядати за кондиціонером у спеку
ZN UA
2025-07-17T22:24:24Z
У США можуть заборонити iPhone з китайськими дисплеями через звинувачення у промисловому шпигунстві
InternetUA
2025-07-17T21:33:38Z
Найважливіші попереджувальні сигнали в автомобілі: як розпізнати проблему вчасно
24tv
2025-07-18T04:00:41Z
Хтось запропонував 70 тисяч доларів за спалену Dodge, ніби вона проїхала крізь пекло
Топ Жир
2025-07-18T01:18:41Z
Uber та Lucid уклали угоду на постачання тисяч безпілотних таксі
Топ Жир
2025-07-18T00:33:13Z
Нова модель Subaru — це повністю електрична версія Crosstrek
Топ Жир
2025-07-18T00:03:24Z
Ця потужна рамка була створена спеціально для однієї відомої та надзвичайно великої людини
Топ Жир
2025-07-18T00:03:14Z
Новий концепт Cupra вражає своєю рельєфною структурою
Топ Жир
2025-07-17T23:18:23Z
Stellantis відновила популярні емблеми, які дилери хочуть знову реалізовувати
Топ Жир
2025-07-17T22:33:42Z
Забудьте про Cadillac XT6: найрозкішніший кросовер від GM саме цей
Топ Жир
2025-07-17T22:03:50Z
Водіям Volvo рекомендується утриматися від використання цього режиму до встановлення критичного оновлення
Топ Жир
2025-07-17T21:18:05Z