MY.UAНовини
Корови в Україні дають удвічі більше молока, ніж у часи СРСР
Корови в Україні дають удвічі більше молока, ніж у часи СРСР

Корови в Україні дають удвічі більше молока, ніж у часи СРСР

Корови в Україні у середньому дають удвічі більше молока, ніж у часи колишнього СРСР, зазначає заступниця гендиректора Асоціації виробників молока, координаторка проєктів співпраці із переробною галуззю Олена Жупінас. Про це повідомляє Українське радіо, пише agronews.ua.

Чи достатньо нині у нас ферм і особистих господарств селян, які мають корів? Чи достатньо цієї худоби?

В Україні не перший рік скорочується поголів’я. Кількість молочних корів скорочуються переважно в приватних селянських господарствах. Це пов’язано, насамперед, з віком тих людей, які утримували цих корів. Але при цьому зростає виробництво молока на молочно-товарних фермах. Поголів’я скорочується, але зростають надої. Тому треба сказати, що за першу половину цього року виробництво молока на молочно-товарних фермах збільшилося на 6% порівняно з минулим роком. І практично вийшло на рівень довоєнного 2021 року.

А як так може бути, що поголів’я скорочується, а надої збільшуються?

Тут дуже багато чинників. Насамперед, це покращення самої генетики корів. Тобто корови дають більше молока. Якщо за часів колишнього Радянського Союзу в середньому корова за рік давала 3 тонни молока, то зараз середній показник по Україні – 6,5 тонн. Тобто, вдвічі більше. А якщо це прогресивні господарства даної галузі, то там корови дають навіть 9 і 10 тонн молока на рік.

А як відбувається селекція? Ми завозимо нові породи?

Так. Це кращі породи, які завозяться з-за кордону. Вони завозяться з передових країн Європейського Союзу, де дуже серйозно займаються селекцією: туди завозяться корови з Канади та США. Тому ми на сьогоднішній день маємо покращену селекцію поголів’я. Окрім того, змінені підходи в годівлі корів та в їхньому утриманні. І це все сприяє збільшенню надоїв. Саме тому у нас корів менше, але молока доїмо на рівні.

Як змінилися підходи в годівлі тварин? Ми годуємо їх не так, як 30 років тому в радянських колгоспах?

Так. У радянських колгоспах існував літній раціон, коли корів годували зеленою масою, і зимовий раціон, коли корів годували відходами збіжжя, яке було неякісне. Також не було технологій якісної заготівлі того ж силосу. За радянських часів до 30-40% кормів просто викидалися. Зараз ці аспекти в тваринництві також покращені. В основному, відходи складають не більше 2-3%. Є нові технології заготівлі й виготовлення кукурудзяної пасти, є більша збалансованість раціонів. Для того, щоб у корови не було стресу від переходу з одного раціону на інший, її цілий рік годують однотипним кормом. І це також впливає на показники її надоїв.

Міністерство аграрної політики та продовольства України затвердило наказ, який вносить зміни до вимог щодо безпечності та якості молока. Що це за зміни? Які тепер вимоги до молока?

Насамперед, ці зміни стосуються сирого молока, яке вводиться в обіг з молочно-товарних ферм безпосередньо для споживача. Це – необроблене сире молоко. Ми з вами часто бачимо на базарах, як молоко продається в цистернах. До цього часу в українському законодавстві не було врегульовано реалізацію саме цього молока. А оскільки ми йдемо в Європейський Союз, нам потрібно було гармонізувати це питання. І в цьому наказі “Про безпечність молока і молочних продуктів” йдеться саме про обіг сирого молока.

Про те, що в обов’язковому порядку це має бути молоко, яке надійшло в реалізацію не пізніше, ніж за 24 години від його видоювання. Що температура такого молока має бути не вищою, ніж 6°. Що корови, від яких таке молоко надходить до споживача, мають бути відділені від основного стада і додатково контролюватися по такому показнику, як, наприклад, кількість соматичних клітин. Якщо для молока, яке надходить на переробне підприємство, дозволяється, щоб в одному мілілітрі було 400 000 соматичних клітин, то в сирому молоці, яке надходить до споживача без термічної обробки, їх має бути тільки 250.

Також у місцях, де таке молоко продається, обов’язково має бути надпис про те, що це молоко сире і його обов’язково треба кип’ятити. Окрім того, в змінах прописується порядок роботи референт-лабораторій, які мають контролювати роботу уповноважених лабораторій, які контролюють якість та безпечність молока і молочних продуктів.

Чи означає це, що до запровадження цих норм сире молоко, яке продавалося з цистерн, було якісно гірше? І були якісь причини, які стали поштовхом запровадження більшого контролю за якістю і безпечністю молока?

Ні. Воно не було гіршим. Але це не було прописано законодавчо. Тобто зараз законодавчо врегульоване питання з реалізацією цього молока: які мають бути вимоги до цього молока і так званих молочних автоматів. У великих містах з’являються автомати з розливу сирого молока, які встановлюють господарства для того, щоб його реалізувати. Отже, молоко не було гіршим. Просто зараз все це унормовано згідно з європейським законодавством.

Запроваджуються також механізми щодо проведення лабораторних досліджень сирого молока, отриманого в місцях первинного виробництва. А чи були такі дослідження раніше?

Це дослідження на залишки антибіотиків. Такі дослідження проводилися і раніше, але вони проводилися скринінговим методом, тому що на молочно-товарній фермі поставити, наприклад, дуже серйозну установку, як у районній лабораторії, дуже дорого і не раціонально. Тому на фермах завжди проводили аналізи за допомогою різних скринінгових тестів. І це також не було унормовано в нашому законодавстві. А зараз це унормовано. Просто ті дії, які вже проводилися, і проводилися не один рік, зараз офіційно задокументовані й унормовані в законодавстві.

Також затверджені функції національної референс-лабораторії. Розкажіть, будь ласка, детальніше, що таке референт-лабораторія, якщо йдеться про молочну галузь?

В Україні працює програмне забезпечення, яке називається “Молочний модуль”. У цьому “Молочному модулі” на рівні Держпродспоживслужби відображаються показники безпечності молока, які двічі на місяць відбирає уповноважена лабораторія, проводить аналізи і заносить їх у “Молочний модуль”. Таким чином Держпродспоживслужба проводить державний контроль моніторинг за безпечністю сирого молока.

Референс-лабораторії мають проводити контроль над уповноваженими лабораторіями. Це вимога європейського законодавства. В Україні в кожному регіоні, центральному західному, північному, була така одна референс-лабораторія, де можна було підтвердити, оскаржити, якщо господарство не задоволене результатами уповноваженої лабораторії.

У цих лабораторіях мають працювати висококласні фахівці. Чи достатньо їх у нас?

Як і в кожній галузі, ми в цій сфері також маємо кадровий голод. Але Держпродспоживслужба проводить навчання завдяки українсько-швейцарському проекту, який і фінансував впровадження цих змін. Проводяться навчання серед нинішніх працівників і серед тих, хто бажає почати працювати в цій галузі, в цих лабораторіях.

Чи можуть таких фахівців готувати аграрні університети?

Можуть, але рівень випускника аграрного університету – це вищий рівень. Для цього є аграрні коледжі. Рівень коледжу відповідає роботі лаборанта, який проводить ці досліди. Звичайно, фахівці університетів на більш відповідальні посади також можуть йти працювати.

Чи викликають спротив у самих виробників ці вимоги, які запроваджуються?

Абсолютно ні! Всі виробники молока розуміють свою відповідальність за ту сировину, яку вони поставляють в обіг. Тому вони абсолютно спокійно сприймають такі зміни. Тим паче, 118 наказ діє вже з 2017 року і ці вдосконалюється не вперше. Тому такі речі, як контроль на первинному виробництві – це було прохання саме виробників молока. Тому що вони також хочуть контролювати ці питання.

Чи відкриває їм це дорогу до європейського ринку?

Звичайно. В Україні на сьогоднішній день 58 молочних підприємств мають європейські номери. Ці підприємства зобов’язалися відповідати нормативним документом ЄС у питанні безпечності молочних продуктів. Такі ж вимоги вони ставлять і перед постачальниками своєї сировини. Тому, звичайно, ферми хочуть відповідати цим нормам і впроваджують всі необхідні вимоги.

Яких ще законодавчих змін потребує молочна галузь?

Велику кількість європейських регламентів в Україні вже впроваджено. Це і Закон “Про безпечність харчових продуктів”, і новий Закон “Про ветеринарну медицину”, Закон “Про безпечність та гігієну кормів”. Але робота над документацією триває далі.

Так, наприклад, 4 вересня в другому читанні було ухвалено проєкт Закону № 5148 “Про внесення змін до деяких законів України щодо підвищення якості харчових продуктів, у тому числі тих, що споживаються дітьми”. Він стосується, зокрема, використання пальмової олії. Це також закон, що імплементує регламент ЄС 9125.

Насамперед, цим законом зменшується норма, яка дозволяє кількість пальмової олії, рослинних жирів. Якщо раніше в харчових продуктах дозволялося пальмової олії 8 г на 100 г жиру, то зараз це 2 г на 100 г жиру.

Це абсолютно європейська норма. Окрім того, забороняється використовувати пальмову олію в дитячому харчуванні. Було проведене дослідження, згідно з яким, якщо дитина споживає адаптовану молочну суміш, в якій використовується пальмова олія, у таких малюків менше засвоюється кальцій в кістках. Що, звичайно, не сприяє їхньому хорошому розвитку. Тому й забороняється використання пальмової олії. Також вона забороняється в традиційних молочних продуктах, таких, як вершкове масло, сир, сметана. Хоча, варто сказати, що і до цього в наших традиційних молочних продуктах заборонялося використовувати стабілізатори, консерванти, а також замінники білків і жирів немолочного походження.

Але згідно з цим законом, ми знаємо, що не має бути пальмової олії. Паралельно будуть існувати такі продукти, як спред та рослинна суміш, в таких продуктах дозволяється використання пальмової олії. Виробник має чесно про це написати: спред, сирний продукт, сметанний продукт. На жаль, не всі виробники молочних продуктів в Україні є добросовісними. І приблизно 20% молочних продуктів в Україні, а саме, масла і сиру, є фальсифікованими.

Тому цей закон також передбачає штрафні санкції для таких виробників: 40 мінімальних зарплат для юридичних осіб і 25 мінімальних зарплат для фізичних осіб.



Перегляди: 0
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Які трендові кольори волосся для жінок за 40: омолоджують і роблять образ бездоганним
TSN
2024-09-13T17:42:40Z
Тіна Кароль обрана музичною продюсеркою Нацвідбору на "Євробачення-2025"
TSN
2024-09-13T13:15:00Z
Той самий годинник, який Зевс шукав у "Каосі", може запросто стати вашим
24tv
2024-09-20T03:54:51Z
Гравюру Дюрера «Лицар, смерть і диявол» продали з аукціону
УкраинФорм
2024-09-20T03:03:26Z
Документальний фільм «Бартка» покажуть на Карпатському гірському кінофесті
УкраинФорм
2024-09-20T00:33:19Z
З України намагалися вивезти скрипку, ймовірно, роботи Страдіварі
ZN UA
2024-09-19T21:37:40Z
Після ДТП: Анджеліна Джолі найняла "найкращого пластичного хірурга" Лос-Анджелеса для свого сина
24tv
2024-09-19T21:00:44Z
"Далі так не могло продовжуватися": Даша Квіткова зізналася, що їй довелося терпіти від Добриніна
Знай
2024-09-19T20:51:36Z
5 найкращих ролей Кеті Бейтс, яка заявила про завершення акторської кар'єри
24tv
2024-09-19T20:06:26Z
Шахтар закріпився в середині: як виглядає таблиця Ліги чемпіонів після 1 туру
24tv
2024-09-19T21:24:11Z
Ліга чемпіонів УЄФА. Успіх «Атлетико», нічия «Арсенала», поразка «Барселони»
УкраинФорм
2024-09-19T21:22:53Z
У Фонсеки конфлікт із Ібрагімовичем
Football.ua
2024-09-19T20:43:40Z
Український клуб ризикує не вийти на матч Ліги чемпіонів: що сталось із чемпіонами УПЛ
24tv
2024-09-19T19:51:18Z
Атлетік розібрався з Леганесом
Football.ua
2024-09-19T19:16:22Z
Перемога Бенфіки Трубіна та розгром Феєнорду: результати матчів Ліги чемпіонів за 19 вересня
24tv
2024-09-19T19:03:28Z
«Інфраструктура і діаспора»: в «Динамо» розповіли, чому для єврокубків обрали стадіон в Гамбурзі
TSN
2024-09-19T18:33:27Z
Збірна України піднялася на 24-те місце в рейтингу ФІФА
360ua.news
2024-09-19T18:21:12Z
Пономарьов: Наразі я задоволений тим, як виглядав Рух на старті сезону
Football.ua
2024-09-19T18:18:51Z
Треба вгадати країну за 3 секунди: мало хто впорається із складною загадкою
GlavRed
2024-09-20T03:39:39Z
Чи можна прибирати ввечері: які наслідки можна накликати на себе і рідних
GlavRed
2024-09-20T03:27:34Z
Як правильно зберігати сир на кухні: буде свіжим набагато довше
GlavRed
2024-09-20T03:27:06Z
Лише 2 картоплини та борошно: ароматні пиріжки з 90-х, які обожнювали усі
24tv
2024-09-20T03:18:09Z
Смачні та повітряні: рецепт булочок із корицею від фіналістки "Мастер Шеф"
Политека
2024-09-20T03:01:34Z
Як змити фарбу з волосся в домашніх умовах: 3 простих та цікавих методи
GlavRed
2024-09-20T00:27:59Z
Риба буде дуже соковитою: рецепт смачної скумбрії в приправах і без гіркоти
Политека
2024-09-19T23:00:48Z
Названі найбагатші країни світу: Швейцарія поступилась своїм місцем іншій державі
ГЛАВКОМ NET
2024-09-19T22:30:10Z
Робите лише гірше: 6 найшкідливіших звичок у прибиранні
24tv
2024-09-19T21:21:12Z
ЄС закликали до негайного арешту Путіна на підставі ордера кримінального суду
ГЛАВКОМ NET
2024-09-20T04:01:29Z
Мобілізація по-новому: які проблеми від повісток "Укрпоштою" і кому прийдуть перші
TSN
2024-09-20T04:00:12Z
Блінкен обговорив з Макроном підтримку України
УкраинФорм
2024-09-20T03:45:29Z
МЗС України відповіло на пропозицію Сікорського віддати Крим під мандат ООН
Комсомольская правда
2024-09-20T03:39:37Z
Ізраїль 15 років готував таємну операцію з підриву пейджерів у Лівані
ГЛАВКОМ NET
2024-09-20T03:33:41Z
Переговори почнуться з осені: Клочок розповів про перспективи миру в Україні
GlavRed
2024-09-20T03:27:14Z
У ЄС підтвердили можливе призупинення безвізу для Грузії через відкат від демократії
Европейская правда
2024-09-20T03:24:13Z
Єврокомісарка - про повернення ухилянтів: Ми нікого не викидатимемо з ЄС
УкраинФорм
2024-09-20T03:21:38Z
Гарріс і Трамп назвали поляків-американців ключем до перемоги у Пенсільванії
ГЛАВКОМ NET
2024-09-20T03:03:48Z
Вибухи в українських містах та регіонах й просування ворога: головні новини ночі 20 вересня 2024 року
TSN
2024-09-20T04:00:30Z
У Хмельницькій області пролунали вибухи - ЗМІ
TSN
2024-09-20T04:00:00Z
Волинського підприємця оштрафували на 204 тис. грн за внесення ухилянтів у систему «Шлях»
InternetUA
2024-09-20T03:13:49Z
У Рівному було чути звук вибуху - очевидці
TSN
2024-09-20T02:21:43Z
На Сумщині прозвучав 141 вибух
TSN
2024-09-20T02:00:01Z
У Тбілісі вбито відому трансгендерну жінку після ухвалення закону проти ЛГБТ
ГЛАВКОМ NET
2024-09-20T01:30:53Z
На Івано-Франківщині прогриміли вибухи
1News
2024-09-20T01:09:09Z
Під Москвою горить один з найбільших складів Росії
ГЛАВКОМ NET
2024-09-20T01:00:32Z
В Україні викрили підпільну групу, що незаконно виробляла та продавала тютюн через інтернет
InternetUA
2024-09-20T00:46:37Z
Прикордонники попередили українців про можливі труднощі з перетином польського кордону
ГЛАВКОМ NET
2024-09-13T15:49:31Z
Ціна Курської операції: українські військові розповіли, чи вартий наступ важких зусиль
TSN
2024-09-13T17:42:32Z
Військова професія дроновода скоро помре? Відомий комбат ошелешив прогнозом
ГЛАВКОМ NET
2024-09-20T04:00:49Z
Професійний продавець сиру: Дія.Освіта та ProCheese презентують освітній серіал про чизмонгера
AgroPortal
2024-09-20T04:00:22Z
Вінниця передала спецпризначенцям і прикордонникам 400 FPV-дронів
УкраинФорм
2024-09-20T03:51:27Z
Україно-естонська платформа розвідки поля бою залучила €600 000 інвестицій
InternetUA
2024-09-20T03:01:16Z
Військовий квиток: чи треба отримувати паперовий документ, якщо є дані в «Резерв+»
ZN UA
2024-09-20T03:01:13Z
2500 гривень для пенсіонерів: як отримати допомогу
Знай
2024-09-20T02:30:36Z
Нідерланди повернуть українських чоловіків призовного віку додому
ГЛАВКОМ NET
2024-09-20T02:21:40Z
Медзаклади первинної допомоги отримали 175 позашляховиків
УкраинФорм
2024-09-20T02:15:56Z
Необхідні медичні вироби: як їх отримати особам з інвалідністю
ZN UA
2024-09-20T02:01:59Z
Інтимне омолодження: гінекологиня попередила про ризики та ускладнення популярних процедур
24tv
2024-09-19T20:36:37Z
Кофеїн має захисну дію на здоров’я серця
Portaltele
2024-09-19T18:43:31Z
На Львівщині медики "швидкої" врятували чоловіка, у якого 13 разів зупинялося серце
Комсомольская правда
2024-09-19T18:04:03Z
Все про чекап жіночого здоровʼя: коли та кому потрібно робити
24tv
2024-09-19T17:39:18Z
На Хмельниччині зареєстрували два випадки гарячки Західного Нілу
24tv
2024-09-19T16:27:38Z
На Закарпатті середня зарплата лікарів становить ₴26 тисяч - НСЗУ
УкраинФорм
2024-09-19T16:21:26Z
Що буде, якщо пити забагато води
24tv
2024-09-19T15:42:44Z
Бої в Курській області: військовий експерт пояснив, яка зараз мета в ЗСУ
Политека
2024-09-20T04:00:32Z
Уночі Україну атакували ворожі дрони: де лунали вибухи
TSN
2024-09-20T04:00:15Z
Загарбники проводять нову хвилю фільтраційних заходів у Криму — ЦНС
ZN UA
2024-09-20T03:55:07Z
Росія атакувала "Шахедами", вибухи у низці областей: хронологія війни 940 дня війни
24tv
2024-09-20T03:48:57Z
Сухо, сонячно та тепло: Діденко повідомила про літню погоду найближчим часом
Хвиля
2024-09-20T03:45:42Z
Якість повітря у Києві досягла критичних позначок – карта
ГЛАВКОМ NET
2024-09-20T03:42:55Z
Синоптик попередив українців про аномалію з погодою: рекорд за весь період спостережень
Политека
2024-09-20T03:42:40Z
Компроміс навколо питання Криму може взагалі не знадобитися
GlavRed
2024-09-20T03:27:36Z
До 80 тисяч гривень на дім: як кияни можуть отримати безкоштовні генератори від міста
Хвиля
2024-09-20T03:24:50Z
Кадиров пожалівся на Маска, який “дистанційно відключив” йому подарований Cybertruck
TSN
2024-09-19T21:51:59Z
Tesla Semi показали на IAA у Ганновері – вихід на ринок заплановано на 2026 рік
AutoCentre
2024-09-19T19:16:35Z
Honda представила мікровен N-Box Joy для мандрівників
AutoCentre
2024-09-19T18:09:30Z
Маленька ракета: Suzuki готує недороге спортивне авто для молоді
ГЛАВКОМ NET
2024-09-19T17:45:29Z
Manhart представив тюнінгований BMW 2-серії
AutoCentre
2024-09-19T17:03:02Z
Прототип твердотільного акумулятора підвищує щільність енергії майже на 25 відсотків
InternetUA
2024-09-19T16:23:46Z
Експерти назвали 10 популярних автомобілів, які не проїдуть без ламання навіть 160 тисяч км
TSN
2024-09-19T15:18:17Z
Volvo представить 10 нових і оновлених моделей до 2026 року
AutoCentre
2024-09-19T15:16:44Z
Ексклюзив для юних автомобілістів: Lamborghini представила дитячу коляску
Фокус
2024-09-19T15:12:58Z
Латвія заборонила використовувати російську мову в банкоматах
УкраинФорм
2024-09-20T03:57:19Z
Німецький медіахолдинг, якому належать Bild, Welt і Politico, розділиться на дві компанії
InternetUA
2024-09-20T03:51:20Z
Українцям пообіцяли велику індексацію пенсій: на скільки виростуть виплати
Знай
2024-09-20T03:36:36Z
Туреччина підписала довгострокову угоду з Total Energies про постачання скрапленого газу
УкраинФорм
2024-09-20T02:42:30Z
Наближення зими: коли можуть повернутися регулярні графіки відключень
ZN UA
2024-09-20T02:34:16Z
Обмеженість РФ у використанні валют відбивається на її економіці — О’Салліван
Хвиля
2024-09-20T00:36:39Z
Україна не веде переговори про транзит азербайджанського газу - ЗМІ
ZN UA
2024-09-19T23:32:42Z
В умовах постійних обстрілів Україну може врятувати зелена енергетика – вчені
ГЛАВКОМ NET
2024-09-19T23:30:43Z
ЄС має намір покрити чверть енергетичних потреб України взимку – фон дер Ляєн
TSN
2024-09-19T21:51:24Z
Сяятиме, як нова: як відмити чашку від нальоту – простий, але надійний спосіб
GlavRed
2024-09-20T03:27:38Z
Найбільший ботнет в історії. Китай заразив 260 тисяч гаджетів — їх використовували для атак на США і Тайвань
InternetUA
2024-09-20T02:01:25Z
Україна під атакою неймовірно сильної магнітної бурі: коли вона закінчиться
GlavRed
2024-09-20T00:27:08Z
Українські розробники створили соціальну мережу для покійних
ГЛАВКОМ NET
2024-09-20T00:00:13Z
Нові iPad у 2025 році можуть бути оснащені розробленим Apple Wi-Fi-чіпом
InternetUA
2024-09-19T22:01:08Z
Вчені виявили останки морського чудовиська з унікальними зубами
TSN
2024-09-19T21:51:46Z
Цей тренд повторять навіть бабці й дідусі – про що йдеться
24tv
2024-09-19T21:36:11Z
Японська компанія ICOM заперечила свою причетність до виготовлення рацій, які вибухнули в членів «Хезболли»
InternetUA
2024-09-19T20:57:46Z
Оновлення ПЗ Sony PlayStation 5 та PS4 «зламало» багато ігор: постраждали Final Fantasy, Elden Ring, Wukong та інші
ITC
2024-09-19T20:46:11Z