MY.UAНовини
В очікуванні холодів і блекаутів: чи варто стати біженцем на три зимові місяці
В очікуванні холодів і блекаутів: чи варто стати біженцем на три зимові місяці

В очікуванні холодів і блекаутів: чи варто стати біженцем на три зимові місяці

За перше півріччя цього року з України виїхало 400 тисяч українців. Такі цифри оприлюднив у своєму звіті НБУ з посиланням на дані ООН. Збільшення потоку експерти пояснюють бажанням молодих людей виїхати до 18 років, щоб не підпасти під можливий призов, а також очікуваннями суворої зими без електрики та опалення.

Чимало українців, що зараз збираються в дорогу, мають намір приїхати лише на зимові місяці, а у березні-квітні повернутися додому. Але чи встигнуть вони за три-чотири місяці оформити документи та отримати якусь допомогу, з чого починати підготовку до подорожі та які країни можна порадити для так званої "короткострокової" еміграції? ВІдповіді на ці запитання — у матеріалі Фокусу.

Польща вже готується: біженців побільшає

З наближенням зими у Європі потроху готуються до збільшення кількості українських біженців. Наприклад, влада Польщі закликала готуватися до нового притоку українських біженців ще у липні. "Є чіткі сигнали про те, що восени можлива велика притока українців до Польщі. Нам потрібно бути готовими до тимчасового припливу цих людей", — зазначив директор Департаменту цивільного захисту та кризового управління Міністерства внутрішніх справ та управління Даріуш Марчинський.

Важливо Виїхало 7,5 мільйона: Україна поверне біженців і чоловіків, які втекли за кордон, — Зеленський

Він додав, що рівень цих ризиків може підвищитись у найближчі місяці. Це пов'язано з атаками Росії на енергетичну, опалювальну та транспортну інфраструктуру, наслідки яких стають дедалі відчутнішими.

"Враховуючи невизначеність у сфері енергетики та можливі проблеми з опаленням у холодні місяці в Україні, очікується збільшення потоку українців, що виїдуть до Європи цієї зими, — погоджується Мар’яна Семенюк, директорка з рекрутації ринків СНД Міграційної платформи EWL. — Це особливо стосується родин із дітьми, які шукають більш стабільні умови для проживання. Ми вже в серпні спостерігали ситуації виїзду матерів з дітьми до різних країн Європи, щоби у вересні діти могли розпочати новий навчальний рік в школах країн прихистку".

Через проблеми з опаленням чимало українців хочуть зимувати у Європі
Фото: УНІАН/Максим Поліщук

Але, додала експертка, ці випадки не носять масового характеру. За її словами, багато хто з цих тимчасових мігрантів планує повернення додому, як тільки ситуація в країні стабілізується.

Остаточне рішення: чи варто зимувати в Європі

Цього року деякі українці дійсно мають серйозні наміри пережити зиму 2024/2025 в Європі. Адже коли в родині маленькі діти, терпіти холод та темряву в квартирах набагато важче.

"Ми з дочкою та дворічною онукою остаточно вирішили виїхати з України на 4-5 місяців, — каже 54-річна Світлана. — За останні 2,5 роки ми виїжджали з Харкова хіба що у найближче передмістя, але переживати ще раз декілька місяців таких морозів з маленькою дитиною ми більше не можемо. Наші чоловіки залишаються у Харкові".

Польща стає найзручнішим притулком для багатьох через географічну близькість, швидкий доступ до гуманітарної допомоги та вже встановлені спільноти українців

За словами Світлани, наразі вони обирають країну для зупинки на зимовий період. Близькі друзі, що за 2,5 роки влаштувалися на новому місці, запрошують зупинитися в польському Лодзі та естонському Тарту. Обіцяють допомогти зі швидким оформленням статусу тимчасового захисту, отриманням допомоги і навіть пошуком роботи.

З вибором країни співрозмовниця Фокусу вагається: Польща значно ближче, але Естонія виглядає привабливіше, до того ж, у Тарту в неї живе найкраща подруга, майже сестра.

Важливо "Без світла по 16 годин": експерт назвав міста в Україні, де взимку будуть найбільші відключення

А які взагалі країни можна порадити для такої короткострокової еміграції? Експерти називають кілька варіантів.

"У 2022 році, під час перших блекаутів, ми спостерігали значне збільшення кількості українців, які виїжджали за кордон у пошуках безпеки та стабільності, — нагадала у розмові з Фокусом Мар’яна Семенюк. — Особливо під час зимових місяців, коли проблеми з опаленням і світлом ставали гострішими. Найбільша кількість українців виїхала саме до Польщі. Ця країна стала першим та найзручнішим притулком для багатьох через географічну близькість, швидкий доступ до гуманітарної допомоги та вже встановлені спільноти українців. Також українці поїхали до Німеччини, Чехії та інших країн ЄС, де знаходили підтримку через різні урядові та неурядові програми".

Коли в родині діти, терпіти холод та темряву в квартирах набагато важче
Фото: hvylya.net

На той час повернення назад в Україну залежало від різних факторів, включаючи особисті обставини, ситуацію в Україні та умови проживання за кордоном, продовжує експертка. Деякі українці повернулися назад до України весною або влітку 2023 року, коли стан енергетичної інфраструктури покращився, або коли вони відчули, що можуть безпечно повернутися до своїх домівок. Інші вирішили залишитися за кордоном на триваліший термін через постійну невизначеність в Україні або через нові можливості для роботи та навчання, які вони отримали в країнах прибуття.

Для короткотермінової міграції експертка Міграційної платформи EWL рекомендує звернути увагу на країни з розвиненою інфраструктурою підтримки біженців, такі як Польща, Німеччина і Чехія. Ці країни мають досвід у швидкому реагуванні на потреби біженців та можуть забезпечити необхідну допомогу в короткі терміни.

Важливо Подалі від рідного дому. Скільки біженців не хочуть повертатися в Україну та в чому причина

Серед інших чинників, на які слід звернути увагу, експерти відзначили відсутність серйозного мовного бар'єру, що полегшіть та пришвидшіть адаптацію, адже часу небагато. Цій вимозі відповідають знов-таки Польща, а також Латвія, Литва та Естонія.

Тимчасовий захист: потрібний навіть на кілька місяців

Багато хто з майбутніх біженців вагається: чи варто займатися "паперовою роботою" та оформлювати документи, якщо точно знаєш, що приїхав лише до весни?

Рекрутерка компанії з працевлаштування Hendersons OÜ (Естонія) Олена Антонів впевнена: оформлювати тимчасовий захист має сенс навіть у тому випадку, якщо людина хоче приїхати на кілька місяців, особливо якщо це її перший виїзд до Європи після початку повномасштабної війни.

Є два головні варіанти легалізації в Європі – оформлення тимчасового захисту або робочої візи

"Є два головні варіанти легалізації – оформлення тимчасового захисту або робочої візи, – пояснила експертка у розмові з Фокусом. — Другий варіант, зазвичай, займає більше часу, до того ж, наприклад, для відкриття робочої візи в Естонії потрібно отримати пропозицію з зарплатою на рівні 2000 євро на місяць брутто. Треба розуміти, що за діючими ставками людина без знання мови такі гроші не отримає. Жінки без знання естонської можуть знайти роботу в середньому на 5-6 євро на годину "чистими", чоловіки – 7-8 євро на годину, вузькі затребувані фахівці – 9-12 євро".

Звичайно, продовжує Олена Антонів, можна приїхати на три місяці, як турист, і взагалі не працювати та не оформлювати жодних документів. Але в цьому випадку не буде соціальної захищеності – ані допомоги, ані медстраховки. Тож, у будь-якому разі в офіційному оформленні є сенс, навіть якщо у планах – залишитися на три-чотири місяці. Тим більше, що плани можуть змінитися. Чимало українських біженців, які мешкають сьогодні в Європі, теж виїжджали на кілька тижнів, а залишилися на роки.

Робоча віза - один з варіантів легалізації в Європі
Фото: Getty Images

За словами експертки, найчастіші проблеми з працевлаштуванням у Естонії пов'язані з тим, що люди не хочуть їхати до маленьких міст та сіл. Багато хто хоче жити виключно в Таллінні або Тарту, хочуть, щоб діти ходили до певної школи. Але вакансій у великих містах не так багато.

Якщо дивитися з цього боку, то українці, які приїжджають на три-чотири місяці, перебувають у вигіднішому становищі. Адже через відсутність довгострокових планів, їм загалом все одно, у великому чи маленькому місті жити кілька місяців. Також не буде прив'язки до місцевої школи, адже якщо сім'я приїхала лише на зиму, дитина навчатиметься дистанційно в Україні.

"Після того, як людина відпрацює кілька місяців за договором, далі можна орієнтуватися за обставинами — залишатися на місці, повертатися в Україну або самостійно шукати роботу та житло в іншому місті, — підсумувала рекрутерка. — Адже людина, яка перебуває в країні з тимчасовим захистом, до конкретної фірми не прив'язана".

Теги за темою
война
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
В США объявили, чем закончится война в Украине
Известия Киев
2024-10-24T17:50:30Z
Путин сделал заявление о "мирном завершении" войны в Украине
TSN
2024-10-18T18:39:28Z
"Возвращаются в оккупацию": Украина провалила политику по поддержке ВПЛ, — Шуляк
Фокус
2024-10-23T21:06:39Z
«Хорошие русские» поиздевались над планом победы и обозвали Украину «проблемным активом»
Comments UA
2024-10-16T15:15:04Z
Посол ЕС в Украине заявила, что военное положение не является карт-бланшем для власти на ограничение прав граждан
TSN
2024-10-30T02:36:54Z
Президент Грузии призвала оказывать "чрезвычайное давление" на правящую партию
Корреспондент
2024-10-29T22:24:12Z
Северокорейские военные начали действовать в Украине, – разведка США
Хвиля
2024-10-29T21:39:41Z
Как НАТО может ответить на отправку солдат КНДР на войну против Украины: СМИ узнали детали
Comments UA
2024-10-25T13:12:19Z
Появилась итоговая декларация саммита БРИКС: один пункт о войне в Украине
Comments UA
2024-10-23T14:12:46Z
Стояли, ждали и заскучали: девушка нашла, чем занять свой рот с мужчиной в очереди
Знай
2024-10-22T19:51:44Z
Медиков из военных госпиталей переводят в пехоту: что происходит
Comments UA
2024-10-28T11:06:38Z
Привлечете беду: какой день недели считается опасным для стрижки
Marie Claire
2024-10-25T22:00:38Z
СМИ узнали имя нового начальника штаба Сил беспилотных систем
Корреспондент
2024-10-24T05:30:31Z
Часть солдат из КНДР уже в Украине – CNN
ZN UA
2024-10-30T03:00:32Z
Хэллоуин 2024: традиции праздника
ZN UA
2024-10-30T02:33:54Z
Россияне ставят на свои БПЛА линзы Люнеберга: зачем они нужны и есть ли такие у ВСУ
Фокус
2024-10-21T14:21:24Z
Не только мобилизация: какие социальные услуги обязаны предоставлять ТЦК украинцам — список
Знай
2024-10-21T18:06:58Z
Какие доплаты получат пенсионеры в 2025 году
Знай
2024-10-20T18:36:01Z
На Киевщине еще одно попадание БПЛА – соцсети
Корреспондент
2024-10-25T23:09:01Z
В Тернополе возле студенческого общежития умер работник университета
Корреспондент
2024-10-21T14:03:13Z
В Карпатах медведь растерзал мужчину во время попытки пересечь границу
Comments UA
2024-10-17T10:54:48Z
В роССии молотком убили пилота, причастного к ударам по Украине
Известия Киев
2024-10-21T13:50:21Z
В Киеве прилет в жилой дом - Кличко
Корреспондент
2024-10-30T02:54:39Z
В Испании после проливных дождей есть пропавшие без вести
Корреспондент
2024-10-30T02:24:24Z
Российский военный вертолет разбился в Керченском проливе: что известно
Апостроф
2024-10-26T21:31:46Z
Житель Херсонщины взорвался на российской мине
Корреспондент
2024-10-26T16:01:52Z
Удар по Днепру: есть жертвы и много раненых
Корреспондент
2024-10-25T22:12:43Z
Российская певица официально бросила своего четвертого мужа
Comments UA
2024-10-22T19:51:54Z
8 главных трендов 2025 года
Marie Claire
2024-10-21T18:01:22Z
10 самых красивых мужчин мира по версии пластических хирургов
Marie Claire
2024-10-19T11:00:38Z
Цыбульская уехала за границу с девятилетним сыном
Корреспондент
2024-10-29T11:06:30Z
Вечер ужасов: пять самых страшных фильмов для просмотра на Хэллоуин
Comments UA
2024-10-29T21:00:20Z
Певица из Украины, которая хвалит режим Кремля, выбила себе зуба
Comments UA
2024-10-29T20:57:05Z
"Я еще жив": Иван Дорн, который выехал из Украины, решил напомнить о себе/Певец вышел на связь в день своего 36-летия
Апостроф
2024-10-17T11:57:42Z
Киллиан Мерфи появился на премьере в Лондоне со светлыми волосами
Фокус
2024-10-25T08:30:38Z
Затяните корсет: почему Карл Лагерфельд ненавидел свое тело и унижал полных женщин и низких мужчин
Marie Claire
2024-10-20T17:33:35Z
Оккупанты массово заходят в Селидово - украинские дроноводы не успевают за потоком
Апостроф
2024-10-24T12:27:39Z
Пора готовить оборону Павлограда: Безуглая прогнозирует катастрофу на фронте
Comments UA
2024-10-25T21:12:12Z
Удар по Харькову: число жертв возросло
Корреспондент
2024-10-29T03:36:52Z
Лунный гороскоп на 29 октября, вторник
Marie Claire
2024-10-28T21:06:41Z
Россияне оккупировали сразу два села в Донецкой области, — DeepState
Фокус
2024-10-30T02:12:54Z
Жители Киева и области слышали взрывы
Корреспондент
2024-10-30T01:51:39Z
Синегубов: На Купянском направлении расширяется зона активных боевых действий
ZN UA
2024-10-17T21:31:57Z
Следующая цель - Запорожье? Прогнозы хода войны
Корреспондент
2024-10-23T19:45:57Z
Враг ударил по энергообъекту в Сумской области
Корреспондент
2024-10-23T13:39:29Z
Почему пожилые люди меньше спят: названы главные причины
Comments UA
2024-10-25T22:36:15Z
Польза и вред свежих соков: кому не следует употреблять фреши
Comments UA
2024-10-25T23:42:36Z
Почему не хватает воздуха: смертельные болезни, при которых возникает удушье
Comments UA
2024-10-26T02:36:33Z
Самые распространенные причины рака кожи: какие симптомы указывают на болезнь
Comments UA
2024-10-26T00:33:18Z
Йога на стуле: 5-минутная практика прямо за рабочим столом для энергии и концентрации в течение дня
Marie Claire
2024-10-30T03:00:07Z
Головная боль может сигнализировать о смертельных заболеваниях: как распознать первые симптомы
Comments UA
2024-10-30T02:18:09Z
Польза речной рыбы: какие виды следует добавить в рацион
Comments UA
2024-10-26T00:09:17Z
Отказаться раз и навсегда: как избавиться от вредных привычек
Comments UA
2024-10-26T02:09:34Z
Опасные ткани для тела: что не стоит покупать, чтобы не навредить организму
Comments UA
2024-10-30T02:03:50Z
"Тысяча Зеленского": в Минэкономики рассказали, куда начислят деньги
Фокус
2024-10-26T22:24:07Z
Солнечная электростанция: сколько стоит ее установить
ZN UA
2024-10-26T02:34:25Z
Правительство изменило критерии бронирования работников
Корреспондент
2024-10-23T15:15:22Z
Литва отключится от российской электросети
Корреспондент
2024-10-26T00:00:19Z
Останетесь без света и вне графиков: в ДТЭК предупредили, что нужно сделать украинцам
Знай
2024-10-30T02:30:22Z
В Украине разоблачили экспортера зерна, "забывшего" заплатить огромную сумму налогов
Хвиля
2024-10-30T02:06:58Z
Пенсия при минимальной зарплате: какой размер выплат можно получить
ZN UA
2024-10-26T05:04:09Z
Украинцев готовят к повышению тарифов: нардепы заговоры о новых суммах в платежках за свет
Политека
2024-10-17T18:04:21Z
«Тысяча Зеленского»: как открыть карту для ее получения
ZN UA
2024-10-30T02:01:59Z
Домашний грушевый пирог: простой рецепт с орехами и шоколадом
Политека
2024-10-30T00:00:38Z
Мы все не идеальны: худшие черты всех знаков Зодиака
Знай
2024-10-28T16:51:23Z
Почти вечные: продукты, которые не портятся годами
Comments UA
2024-10-26T01:42:46Z
Пара из Британии разочарована самым дорогим завтраком в своей жизни
Фокус
2024-10-29T07:06:17Z
Топ самых дорогих алкогольных напитков в мире
Comments UA
2024-10-30T03:12:40Z
Опека над ребенком: как его получить после развода
ZN UA
2024-10-30T03:03:13Z
Зачем замораживать джинсы: секреты стирки, о которых вы точно не знали
Знай
2024-10-27T20:51:34Z
Как сделать компостную яму для листьев: советы опытных дачников
Политека
2024-10-26T00:06:26Z
Вяленые томаты в духовке: простой рецепт от звезды "Мастер Шеф"
Политека
2024-10-17T04:01:57Z
Предлагают сэкономить, а в итоге вы останетесь без денег: клиенты Vodafone поднимают бунт
Знай
2024-10-27T20:30:18Z
Лучшие складные смартфоны 2024 года: какие "раскладушки" пользуются успехом
Фокус
2024-10-25T13:06:53Z
Батареи останутся в прошлом: создана пленка, превращающая движения в энергию
Фокус
2024-10-20T18:57:52Z
Четыре опасных астероида сблизятся с Землей в ближайшие 24 часа - заявление NASA
Апостроф
2024-10-24T05:30:17Z
Digital Foundry: Sony справедливо просит 10 долларов за апгрейд Horizon Zero Dawn до ремастера, это почти ремейк
GameMag
2024-10-30T03:06:18Z
Секрет долголетия: женщина из Китая 107 лет живет с "дьявольским рогом" на лбу
Фокус
2024-10-30T00:00:11Z
Зона вас поглотит: журналисты в восторге от украинской S.T.A.L.K.E.R. 2
Фокус
2024-10-18T18:42:06Z
Жители России вновь могут скачать драйвера с сайта Nvidia
GameMag
2024-10-23T23:43:09Z
Российских игроков приглашают на консольный фестиваль CGF — Console Gaming Festival — Яша Хаддажи рассказал, чего от него ждать
GameMag
2024-10-24T17:16:19Z
Невесту Роналду госпитализировали из-за серьезной болезни
Корреспондент
2024-10-25T14:12:07Z
Возлюбленная Роналду провела четыре дня в больнице - шокирующие детали
Корреспондент
2024-10-26T07:39:06Z
Преодолел 13 тыс. км: ради одной минуты с Роналду фанат 7 месяцев ехал на велосипеде
Фокус
2024-10-30T01:15:14Z
Роналду не смог спасти Ан-Наср от вылета из Кубка Саудовской Аравии
Корреспондент
2024-10-29T21:09:55Z
Рух отомстил Карпатам за поражение, пройдя в четвертьфинал Кубка Украины
Корреспондент
2024-10-29T18:46:32Z
"Мало разбирался в политике": Зинченко рассказал о этапе своей карьеры в России
ZN UA
2024-10-29T18:45:37Z
Мбаппе и Кейн стали обладателями Трофея Герда Мюллера
UAToday
2024-10-29T18:03:43Z
Брат Фьюри назвал ключ к успеху в реванше с Усиком
Корреспондент
2024-10-29T16:24:05Z
Тренер Ливерпуля высказался об увольнении тен Хага
Корреспондент
2024-10-29T15:45:58Z
Человек дождя: Netflix показал трейлер сериала "Сенна"
GameMag
2024-10-29T20:03:55Z
General Motors показали необычный беспилотный автодом премиум-класса
Фокус
2024-10-29T16:00:25Z
В Украине продажи новых авто выросли на 21%
Корреспондент
2024-10-29T12:03:34Z
Как часто следует мыть автомобиль - советы специалиста
UAToday
2024-10-29T11:06:49Z
Продажа автомобиля превратится в квест: автовладельцам ввели новые ограничения
Знай
2024-10-29T08:12:16Z
В Украину приехал очень редкий спортивный седан BMW 90-х
Фокус
2024-10-29T07:51:58Z
Презентован недорогой электробайк с запасом хода более 100 км
Фокус
2024-10-28T16:27:52Z
В интернете показали малоизвестный клон Ford Mustang от Alfa Romeo
Фокус
2024-10-28T14:06:25Z
Кардинально изменился: новый Nissan Leaf 2025 заметили на дорогах до презентации
Фокус
2024-10-28T12:00:01Z