Рак молочної залози має неприємну тенденцію метастазувати в мозок, погіршуючи стан хворого і складність його лікування. Однак наразі вчені випробовують препарат, який може змінити цю важку ситуацію для десятків тисяч людей.
Нещодавнє міжнародне клінічне дослідження, проведене під керівництвом Інституту раку Дана-Фарбер, показало багатообіцяючий потенціал одного препарату в лікуванні HER2-позитивного раку молочної залози, що метастазував у мозок. Ця форма раку, на яку страждає майже половина всіх пацієнтів з HER2-позитивним раком молочної залози, сумно відома як важковиліковна через проблеми з ефективною доставкою хіміотерапії в мозок, пише News Medical.
У Фокус.Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найцікавіші новини зі світу науки!
Наукова робота DESTINY-Breast12 показала, що препарат, відомий як T-Dxd, може запропонувати новий ефективний варіант лікування таких пацієнток. У дослідженні, результати якого було представлено на конгресі Європейського товариства медичної онкології (ESMO) 2024 і опубліковано в журналі Nature Medicine, взяли участь 504 пацієнтки з 78 онкологічних центрів у Західній Європі, Японії, Австралії та США. Учасниць розділили на дві групи залежно від наявності метастазів у головному мозку: 263 пацієнтки мали активні або стабільні метастази в головному мозку і 241 пацієнтка без метастазів у головному мозку.
Усі учасники раніше проходили щонайменше одну терапію. Результати дослідження особливо примітні для пацієнтів з метастазами в мозок, у яких медіана безпрогресивного виживання становила 17,3 місяця, а 12-місячне безпрогресивне виживання — 61,6%. Крім того, у 71% цих пацієнтів спостерігалося помітне зменшення раку в центральній нервовій системі. Ці результати мають велике значення, оскільки локалізовані методи лікування, такі як хірургія та опромінення, часто призводять до прогресування захворювання протягом шести-дванадцяти місяців.
Однак T-DXd, як виявилося, має значну і тривалу активність проти ракових клітин у головному мозку, що підкреслює його потенціал як важливого варіанту лікування для цієї складної популяції пацієнтів. Побічні ефекти T-DXd відповідали попереднім дослідженням, включно з такими поширеними проблемами, як нудота, запор, нейтропенія, втома та анемія. Інтерстиціальна хвороба легень (ІХЛ), відомий, але серйозний побічний ефект T-DXd, спостерігався з тією ж частотою, що і в попередніх дослідженнях, що вказує на важливість моніторингу цього ризику під час лікування.
Ці результати мають значні наслідки для лікування HER2-позитивного раку молочної залози, особливо для пацієнтів з метастазами в мозок. Доктор Ненсі Лін, керівник дослідження і заступник керівника відділення онкології молочної залози в Дана-Фарбер, заявила: "Наші дані показують, що T-DXd має значну і тривалу активність у головному мозку у пацієнток з HER2-позитивним раком молочної залози, який дав метастази в мозок. Ці результати підтверджують доцільність подальшого використання препарату в цій популяції пацієнтів".
Частота метастазів HER2-позитивного раку молочної залози в мозок підкреслює гостру необхідність в ефективних системних методах лікування. Метастази в мозок асоціюються з гіршим прогнозом, а традиційні методи лікування часто не справляються з прогресуванням захворювання в центральній нервовій системі. Розробка та випробування таких методів лікування, як T-DXd, мають вирішальне значення для поліпшення результатів лікування таких пацієнтів, даючи надію там, де традиційні методи лікування не приносять успіху.
Раніше Фокус писав про потенційну ознаку раку підшлункової залози, яку не варто ігнорувати. Цей рак є одним із найпотаємніших і має низький шанс виживання, тому раннє виявлення дуже важливе в ситуації, де на кону завжди стоїть життя.
Також Фокус писав про прогнози, за якими до 2050 року на світ чекає онкологічне цунамі. І це, як попереджають експерти, може піддати випробуванням на стійкість системи охорони здоров'я різних країн.
Важливо! Ця стаття ґрунтується на останніх наукових і медичних дослідженнях і не суперечить їм. Текст має виключно інформаційний характер і не містить медичних порад. Для встановлення діагнозу обов'язково зверніться до лікаря.