MY.UAНовини
Протест місцевим "хорошим руским": інтерв'ю із засновницею "Клуб української книжки" у Польщі
Протест місцевим "хорошим руским": інтерв'ю із засновницею "Клуб української книжки" у Польщі

Протест місцевим "хорошим руским": інтерв'ю із засновницею "Клуб української книжки" у Польщі

В інтерв'ю Закордону 24 Марина Прядко розповіла про "Клуб української книжки" у Гданську, українську літературу у світі, російську пропаганду на території Польщі та допомогу ЗСУ.

500 книг для польської бібліотеки їхали з різних куточків України

Ви наразі мешкаєте у Польщі? Поділіться, будь ласка, своїм досвідом переїзду. Коли це відбулося?

До Польщі я переїхала у 2014 році. Отримала стипендію на навчання у місті Ополе. Там я навчалася на магістратурі на факультеті міжнародних відносин. Потім – рік обміну у Німеччині ("Еразмус" – програма обміну студентів – Закордон 24). Згодом я повернулася до Польщі й 7 років прожила у Познані. Минулого року переїхала на воркейшн до Гданська. Куди заведе доля далі, не знаю. Але наразі я тут.

У серпні буде вже восьмий рік, як я працюю у міжнародній корпорації McKinsey&Company. Паралельно з цим дуже активно беру участь у різних проєктах української діаспори у Польщі. Коли переїхала до Гданська, майже нікого тут не знала, тому започаткувала свою ініціативу з книжковим клубом.

У Познані з останніх проєктів – збирала книги українською до місцевої бібліотеки (ще до того часу, як це стало мейнстрімом).

Розкажіть, будь ласка, про це детальніше. Як виникла ідея та як вдалося її реалізувати?

Коли я подорожую, то маю правило: заходити у бібліотеки й дивитися, які вони мають:

  • книги українською;
  • книги українських авторів, перекладені їхньою мовою.

Бібліотека Рачинських у Познані – одна з найбільших польських бібліотек. Коли я прийшла туди, то побачила лише з десяток українських книг. Дуже здивувалася, бо українці вже не перший рік живуть у Польщі, а досі ніхто не збагнув, що час поповнювати фонди українською літературою (на кінець 2022 року у Познані офіційно проживали 550 тисяч українців – це ⅕ місцевого населення) .

Однак, поспілкувавшись з бібліотекаркою, почула, що українці спокійно беруть російськомовні книжки, бо більший вибір. Також бібліотека отримує підтримку від російського посольства. Я так розумію, це – один з інструментів російської пропаганди: закидати місцеві бібліотеки своїми книжками. Вони навіть підписані у стилі "дар від російського посольства" та мають відповідний штамп.

Росіяни пробираються всюди. Особливо у бібліотеки, які в європейських країнах – надзвичайно популярні. Вони завжди мають багато відвідувачів. Книги беруть дуже охоче.

Зараз (серед іноземців за кордоном) багато хто вивчає українську мову. Ці люди приходять до бібліотеки й бачать, що нею є лише з 10 книжок, а 5 з них – не актуальні. Натомість російськомовних книжок є багато, особливо російської класики. У бібліотеці мені сказали, що українці ніколи не бачили у цьому проблеми, а російське посольство дає багато книг.

Тоді я запустила ініціативу, яку підтримали в Україні. Зокрема, блогерки з "Ебаут": Наті Гресько та Мотричка (Катерина Мотрич). Мотричка навіть вислала 10 своїх книг, за що я їй дуже вдячна. Після того, як дівчата репостнули мою ініціативу, вдалося назбирати майже 500 книг. Вони їхали з кожного куточка України. У той час Кривий Ріг потерпав від постійних обстрілів, але місцевий дідусь передав мені книги.

У Гданську своя українська бібліотека. Але у місцевих (польських) – на жаль, така сама ситуація: десять книг – і все.

Коли я подорожую, завжди беру із собою українську книжку й дарую місцевій бібліотеці. Так було у Швеції, Німеччині, на Кіпрі. Всюди охоче приймають.

Нещодавно я була у Португалії на обміні молоді Еразмус+. Маленьке містечко, приблизно 9 тисяч місцевого населення. Але там є відділ університету й велика популярна бібліотека. Провела там свій маленький аудит: цілі полиці з російськими книгами й лише 8 українських, а половина з них – ні про що.

З українських перекладів на португальську було лише 3 книги: зокрема, Сергія Жадана й Тані Малярчук. А ще на нашу поличку потрапило 4 російські книжки, бо ніхто там не розрізняє українських та російських авторів. Тому я підійшла до бібліотекарки, пояснила їй, що це – російське, відкладіть і позначте, що на нашій поличці такого не треба. На жаль, це не вперше таке трапляється, але я завжди роблю зауваження і прошу на це звернути увагу.

В Україні наразі йде тренд на купівлю книжок. Це передається й українцям за кордоном. Мало попиту на книги з бібліотек, тому й пропозиції майже немає. Розумію, що багато людей збирають свою бібліотеку вдома. Звичайно, це – класно, але як показало повномасштабне вторгнення: ти не забереш всі свої книги, бо завжди потрібно бути мобільним. Тому я пропагую користування бібліотеками. У мене навіть мама на Хмельниччині у райцентрі почала ходити до бібліотеки. Вже пів року бере собі цікаві книги, а мене дуже надихає ця історія. Інші знайомі почали теж більше ходити до бібліотек, і як результат – більше читати, що дуже тішить.

У Гданську я вже маю своє бібліотечне ком'юніті. Ми проводимо аудит, що цікавого з'являється на поличках. Люди часто кажуть, що книги – це дорого. Але у бібліотеках книги – це доступно. Так, можливо, не вдасться прочитати найсвіжіші новинки українською, однак завжди знайдеться що почитати.

Польські бібліотеки вже мають додатки з безкоштовними аудіокнигами. Маючи абонемент, отримуєш до нього доступ й можеш безплатно слухати книги. Сподіваюся, найближчим часом в Україні теж до такого прийдуть.


Світ поки мало знає про українську книгу – час це змінювати / Фото, надане Закордону 24

Якби ви могли надіслати одну українську книгу у всі бібліотеки світу, яка б це була?

Безумовно, "Позивний для Йова. Хроніки вторгнення" Олександра Михеда. Це книга, яка українців вбиває з перших сторінок ще раз. А в іноземців, можливо, вона пробудить якісь думки. Бо з того, що я спостерігаю упродовж останнього року, чую від молоді, то взагалі нікого не цікавить історія війни в Україні. Поляки (особливо 20 – 25 років) взагалі не розуміють, що їх може спіткати така сама історія. Вони відмовляються розглядати та навіть обговорювати такий варіант. Тому книга Михеда, можливо, могла б хоч трохи змінити ситуацію.

Ми читали "Позивний для Йова. Хроніки вторгнення" під час книжкового клубу. З Олександром вдалося поспілкуватися в інстаграмі. На запитання, чи книга може змінити ставлення європейців до війни, він наразі не має відповіді.

Ідея "Клубу української книги" з'явилася як мій протест проти замилування російською літературою

Як ви оцінюєте: російська пропаганда зараз дуже активно діє на території Польщі?

Я вмію розрізняти російськомовних українців, білорусів та росіян. Останніх у Гданську – дуже багато. Взагалі ідея "Клубу української книги" з'явилася як мій протест проти замилування російською літературою.

Після переїзду до Гданська мені бракувало книжкової спільноти, тому почала шукати, які клуби тут є. Здивувалася, що є лише 3 – 4 спільноти, і у 2022 – 2023 роках на кожній зустрічі вони читали Толстого, Лермонтова, Набокова, інших росіян.

Потім я відвідала зустріч одного книжкового клубу. Більшість учасників – зовсім молоді: до 25 роки. Хтось згадав про Набокова, й інші почали вихваляти його, розповідати, який геній. А коли я запитала: "Ви взагалі серйозно?", ніхто не зрозумів, що я хочу від них. Ідея "это другое" тут просто процвітає. Це стосується не лише літератури, але й, наприклад, музики.

Окрім того, у Гданську є білоруський клуб, який читає російську літературу, а ходять туди українці. Нещодавно отримала коментар, що ми читаємо дуже сумні книги, тому краще ходити до білорусів, бо там веселіший репертуар. Дуже сумно, але це – правда.

Також у Гданську є своя спільнота "хороших руских". 24 лютого 2024 року ми мали акцію під головним культурним центром у Гданську. Зокрема, подію відвідала президентка міста. Зібралося багато українців. А в цьому ж будинку відбувався показ фільму про Олексія Навального, який організували росіяни. В одні й ті самі години.

"Хороші рускі" не прийшли підтримати українців, але вирішили подивитися про Навального. Вони збираються щомісяця. Дивляться свої фільми. Обговорюють свою літературу. Процвітають. І якщо така ситуація у Польщі, де росіян умовно "не люблять", то я боюся уявити, що відбувається у Німеччині.

"Польська молодь не розуміє, як близько війна"

А самі поляки усвідомлюють, як близько до них війна? І що якщо Україна не вистоїть, ворог прийде до них.

Старші, здебільшого, розуміють. Молодь – ні. Вона має єдиний аргумент, що Польща – у НАТО. А на мої аргументи, що вже зараз міжнародні організації, як-от Червоний Хрест, працюють не так, як мали б, не реагують. Молодь абсолютно не розуміє, що може відбутися.

Як ви вважаєте: за роки повномасштабного вторгнення Росії в Україну поляки дізналися більше про нашу історію та культуру?

Мені іноді здається, що у деякому ключі поляки навіть краще знають історію України, аніж деякі українці, які живуть у Польщі. Принаймні, у моїй бульбашці.

Коли я жила у Познані, там було ціле ком'юніті поляків, які захоплюються Україною. Вони влаштовують український фестиваль. Мій знайомий поляк організовував клуб української книги, і на його зустрічі приходили поляки. Вони вчать українську мову й нашу історію. Водночас є й ті, кого цікавить лише тема Волині.

"Гданськ, нарешті будемо читати українською"

Коли у вас виникла ідея заснувати власний "Клуб української книжки" у Гданську?

Це був липень 2023 року. А вже у серпні того ж року відбулася перша зустріч.

Як відбувалася промоція?

Почалося все з інстаграму. Я створила айдентику. Хотіла, щоб прийшло на першу зустріч хоча б 5 людей. Бо тоді у Гданську я фактично взагалі нікого не знала. Однак була знайома з дівчиною, яка організовує українські івенти у Гданську. Катя запостила в історію мою сторінку й написала, що "Гданськ, нарешті будемо читати українською". Так з'явилися перші підписники. Згодом почало працювати "сарафанне" радіо.

На першу зустріч прийшло 17 людей. Це – багато як для книжкового клубу за кордоном. Зустріч тривала 3 години, й ми ніяк не могли наговоритися, було відчуття, що мало-мало-мало.


Українки, які змінюють світ, розмовляючи про книги / Фото, надане Закордону 24

Як "Клуб української книжки" допомагає ЗСУ

"Клуб української книжки" допомагає ЗСУ. В якому форматі це відбувається й куди спрямовують гроші?

Все почалося з того, що багато хто сказав: збираймося частіше. Тоді я думала збільшити кількість зустрічей або почати читати дві книжки на місяць.

Зазвичай на зустрічі клубу приходить одна з організаторок волонтерського штабу з Гданська. Вона завжди дуже активна. Але одного разу я зауважила, що вона – дуже сумна й весь час сидить в телефоні. Коли запитала, чи все гаразд, почула у відповідь: "Мені постійно пишуть військові, ми нічим не можемо допомогти, збір на 20 тисяч не закривається вже дуже довго".

Тоді я почала думати, що можна зробити. Сама доначу регулярно. Щомісяця відкладаю бюджет на донати. Але хотілося допомогти ще якось. І тут зрозуміла, що веду волонтерський клуб (ми не співпрацюємо з жодною організацією й не маємо підтримки від ЄС, хоча якийсь грант на розвиток можна було б отримати) й можна було б цим скористатися.

Українки читають книги й допомагають ЗСУ / Фото, надане Закордону 24

На той час я вже знала, чим займаються українки, які приходять на зустрічі клубу. Наприклад, що Ксенія працювала колись екскурсоводом й змогла б провести за донат екскурсію. Вона радо погодилася. Дівчата з чату клубу підтримали. Відгук був позитивним. Фіксованої плати за участь в екскурсії не було. Люди могли віддячити за додаткову цікаву подію від клубу: хто скільки може.

Для мене важливо, щоб всі активності від клубу були про розвиток. Наприклад, завжди цікавило, як працюють редактори у видавництві, перекладачі. Я намагаюся знайти людей, які хотіли б поділитися досвідом. Так нещодавно ми зустрічалися з ілюстраторками книжок. Вони наразі мешкають у Польщі й дуже популярні завдяки своїй роботі над фільмом Chłopi. Окрім того, вони – відомі у сфері ілюстрації. Дівчата не тільки погодилися розповісти про свій досвід, але й подарували свою ілюстрацію, яку ми розіграли за донат.


Обговорення книг у теплому колі / Фото, надане Закордону 24

Так, іноді приходять люди, які не донатять. Але у мене й немає мети видати кожному квиточок, що ви купили та зайшли. Можливо, у них зараз немає можливості закинути якісь гроші. Але з іншої сторони теж дуже важливо розуміти, що до таких зустрічей ми детально готуємось, тому взяти собі за звичку приходити без донату на подію – на жаль, не працює.

Останнього разу половину зібраних грошей ми віддали організації Zjednoczeni Gdańsk. Нещодавно вони збирали гроші на маскувальні сітки. Це – дуже велика справа. Плести сітки приходять від великого до малого. Є жінка, якій 85 років і вона також долучається. Інша частина коштів завжди спрямовується до різних благодійних фондів, усі звіти завжди можна знайти у нас на сторінці клубу в інстаграм.

Як люди, які прочитають це інтерв'ю, можуть долучитися до "Клубу української книжки"?

Офлайн-зустрічі я завжди анонсую у соцмережах. Наразі у нас також триває пробний період онлайн-зустрічей. Я не хотіла б, щоб клуб обмежувався виключно Гданськом. Для мене це – величезна можливість прийти, висловити свою думку, послухати, що кажуть інші.

Магія таких зустрічей у тому, що ти прочитав книгу, приходиш зі своїм післясмаком й чуєш: "А я маю таку думку", "а я – таку", "а я з тобою зовсім не погоджуюся". Це – дискусія, у якій кожен наводить свої аргументи. Ти зустрічаєш різні досвіди та різні бекграунди й розумієш, як змінюється твоя думка. Ніби діамант раптом відшліфували.


Обговорення дарує чудові емоції / Фото, надане Закордону 24

Важливе завдання для клубу – читати саме українських авторів

Як ви обираєте книжки для клубу? Бачила, що ви стартували з "Понаїхали" Артема Чапая.

Я – величезна фанатка Чапая. Хто не знає, як знайомитися із сучасною українською літературою, завжди раджу його книги. Це – література, написана зрозумілою для пересічного українця мовою, яка несе у собі величезні сенси.

Чапай і його "Понаїхали" – відкриття мого життя. Всі понаїхали до Гданська зі своїх причин, тому й вирішила, чому б не згуртуватись таким чином.

Спершу ми обирали книги голосуванням. Воно працювало. Але в основному книги пропонували люди, які онлайн стежать за життям клубу, але не приходять на зустрічі. А коли ми приходили на обговорення, то розуміли, що ніхто з присутніх не цікавився цією книгою. У грудні ми на зустрічі домовилися обрати щось з різдвяною тематикою. Але серед запропонованих варіантів були "Танці з кістками" Андрія Сем'янківа та "Я бачу, вас цікавить пітьма" Павлюка. Тому обирати книги запропонували мені. Я пропоную фаворитів і даю варіанти вибору.


Ділитися емоціями про книги у колі своїх / Фото, надане Закордону 24

Ще я бачу важливим завданням для клубу читати саме українських авторів – сучасників та класиків, неважливо! Ми загалом дуже погано знаємо свою історію та культуру, і чомусь помилково вважаємо, що українська література це лише про голод, панщину і черговий смуток. Я вважаю, що подібні міфи потрібно розвіювати, і саме час досліджувати й шукати нові сенси у давно забутих або ж недавно написаних творах.


У "Клубі української книжки" читають українських авторів / Фото, надане Закордону 24

Якби для вас Гданськ був книгою, то якою?

Як відомо, саме у Гданську почалася Друга світова війна. А я дуже люблю геополітичні книги.

Але також Гданськ став для мене у певному сенсі "новою сторінкою" та ковтком свіжого морського повітря. Тому нехай Гданськ буде легким романом, але із сенсами, з певним підґрунтям самоідентичності. Бо, ой як важливо, розуміти, ким ти є.

Теги за темою
Польша
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
51-річна Руслана заговорила про материнство та чи зважиться на усиновлення: "Працюю над цим"
TSN
2024-10-05T12:51:04Z
Від мене мало що залишилося, – 77-річний Елтон Джон здивував зізнанням про стан свого здоров'я
24tv
2024-10-05T12:45:54Z
Василіса Фролова кардинально змінила зачіску та приголомшила новим іміджем: фото до та після
TSN
2024-10-05T12:21:01Z
Swoiia, яка раніше виступала під псевдонімом Ассоль, розповіла про кризу у стосунках з чоловіком
Комсомольская правда
2024-10-05T12:06:30Z
У Нью-Йорку відбудеться двотижневий Фестиваль української культури
УкраинФорм
2024-10-05T11:53:14Z
Не варто витрачати час: 3 найгірші мультфільми від Disney за увесь час
24tv
2024-10-05T11:45:59Z
Держмистецтв оголосило конкурс на здобуття премії імені Лятошинського
УкраинФорм
2024-10-05T11:45:15Z
Рецензія на фільм «Джокер: Божевілля на двох» / Joker: Folie à Deux
ITC
2024-10-05T11:43:41Z
Сергій Жадан уперше після розриву звернувся до Христини Соловій
ГЛАВКОМ NET
2024-10-05T11:39:22Z
Грози та значні дощі накриють частину України: прогноз погоди на 6 жовтня
24tv
2024-10-05T13:15:05Z
На Донеччині загинули офіцери з КНДР: стало відомо, що вони там робили
ГЛАВКОМ NET
2024-10-05T13:15:05Z
У київському метро люди застрягли у потязі між двома станціями: в чому причина
24tv
2024-10-05T13:15:00Z
Станції метро «Теремки» та «Іподром» тимчасово закрили для входу
УкраинФорм
2024-10-05T13:12:47Z
Окупанти просунулися біля Селидового: військовий розповів про загрозу для ЗСУ
TSN
2024-10-05T13:06:50Z
Новітній БпЛА розміром з літак: на Донеччині могли збити С-70 "Охотнік" – що про нього відомо
24tv
2024-10-05T13:06:46Z
Загадкова смерть комбата, чиї солдати “тримали” Вугледар: у бригаді вперше прокоментували трагедію
TSN
2024-10-05T13:03:40Z
Окупанти самі збили свій літак біля Костянтинівки – ЗМІ
GlavRed
2024-10-05T12:51:26Z
У боях за Вугледар росіяни втратили понад 2 тисячі елітних морпіхів — речник ВМС ЗСУ
TSN
2024-10-05T12:51:21Z
Єврокомісар закликав країни ЄС накопичити запаси снарядів, щоби бути готовими до ймовірної війни
УкраинФорм
2024-09-23T15:00:59Z
Снарядну дружбу Путіна і Кім Чен Ина можна розбити: у ЗСУ назвали спосіб
GlavRed
2024-10-05T13:09:04Z
ЦАХАЛ заявляє про ліквідацію понад 400 бойовиків «Хезболли»
УкраинФорм
2024-10-05T13:00:47Z
RSF: російська пропаганда обходить санкції ЄС, сайт RT доступний у Франції
Детектор М
2024-10-05T12:55:12Z
У Секторі Гази врятували дівчину з Іраку, яку 10 років тому викрали терористи ІДІЛ
24tv
2024-10-05T12:51:31Z
Financial times розкрила умови можливого миру між Україною та Росією
ГЛАВКОМ NET
2024-10-05T12:36:35Z
Демократи хвилюються через втручання у вибори прем’єр-міністра Ізраїлю
360ua.news
2024-10-05T12:30:12Z
"Країна-ізгой": в Індії жорстко попередили РФ щодо застосування ядерної зброї
GlavRed
2024-10-05T12:27:16Z
Байден: Не впевнений, що президентські вибори пройдуть мирно
Европейская правда
2024-10-05T12:23:07Z
У Мюнхені сотні пасажирів спізнилися на рейси через велетенські черги
Европейская правда
2024-10-05T13:09:54Z
Взаємні борги в енергетиці можуть призвести до кадрової кризи – експерт
ГЛАВКОМ NET
2024-10-05T13:03:29Z
Курс валют хочуть рахувати по-іншому: НБУ готує зміни в розрахунку гривні до інших валют
Политека
2024-10-05T13:01:45Z
Галущенко обговорив з молдовським колегою роботу енергосистеми в екстрених ситуаціях
УкраинФорм
2024-10-05T13:01:34Z
Українці мають право на надбавку до пенсії: хто отримає від 300 до майже 600 гривень
Фокус
2024-10-05T12:42:57Z
Чи будуть відключення світла взимку: експерт дав відповідь
TSN
2024-10-05T12:39:31Z
Тіньова економіка у виграші: чому Мінфін підтримує збільшення податків, а не ПДВ
24tv
2024-10-05T12:36:58Z
Мільйони гривень на бірках для маркування деревини: АМКУ викрив шалену змову
24tv
2024-10-05T12:36:23Z
1000 злотих у гривні сьогодні: скільки коштуватиме обміняти польську валюту
24tv
2024-10-05T12:36:01Z
Росіяни стратили 4 українських військових на агрегатному заводі у Вовчанську
24tv
2024-10-05T13:06:37Z
У 123 бригаді ТрО проведуть службове розслідування після повідомлень про самогубство комбата на фронті
УкраинФорм
2024-10-05T13:00:25Z
Стало відомо, скільки невдовзі повісток буде відправлено «Укрпоштою»
ГЛАВКОМ NET
2024-10-05T12:57:21Z
У Румунії знову виявили уламки російського дрона
УкраинФорм
2024-10-05T12:42:06Z
Коли Геловін 2024 року в Україні: що це за свято, його традиції
TSN
2024-10-05T12:39:50Z
У США успішно випробували нову малу крилату ракету «Чорна стріла»
InternetUA
2024-10-05T12:31:37Z
Чи справді російського кита-шпигуна Хвалдіміра вбили: поліція Норвегії дала відповідь
24tv
2024-10-05T12:09:20Z
Пережила дві світові війни: друга найстаріша людина планети розкрила секрет довголіття
24tv
2024-10-05T12:06:56Z
Подолати освітню нерівність. Програми ГО «Навчай для України»
Детектор М
2024-10-05T12:01:16Z
АПЛ: розклад і результати матчів 7-го туру чемпіонату Англії з футболу, турнірна таблиця
TSN
2024-10-05T13:03:33Z
Мотта: Погба був чудовим гравцем. Я зосереджений лише на сьогоденні
Football.ua
2024-10-05T13:03:19Z
Верес — Зоря 2:1 Відео голів та огляд матчу УПЛ
Football.ua
2024-10-05T12:53:44Z
"Верес" здобув вольову перемогу над "Зорею", перервавши свою безвиграшну серію в УПЛ
TSN
2024-10-05T12:51:53Z
"Сподобалась спартаківська гра": у Росії приписали Шевченку любов до московської команди
24tv
2024-10-05T12:39:23Z
Україна – Франція: онлайн-трансляція битви за "бронзу" на ЧС-2024 з футзалу
24tv
2024-10-05T12:36:18Z
Лехія з асистом Хланя поступилася Сталі
Football.ua
2024-10-05T12:34:59Z
Берінчик захищатиме чемпіонський титул в андеркарді бою Усик – Ф'юрі: хто стане його суперником
TSN
2024-10-05T12:21:20Z
Емері: Поважаю Манчестер Юнайтед і готуватимуся до цього матчу більше, ніж до зустрічі з Баварією
Football.ua
2024-10-05T12:17:50Z
Лікар розповів кому і чому не можна пити каву
360ua.news
2024-10-05T12:57:23Z
Вчені знайшли можливе просте рішення від болю в спині
Portaltele
2024-10-05T12:53:37Z
У тампонах виявили токсичні метали: чи варто непокоїтися
24tv
2024-10-05T11:03:21Z
Що робити з жоржинами восени: 10 правил вирощування шикарної квітки
GlavRed
2024-10-05T09:25:01Z
9 продуктів, щоб їсти достатньо клітковини і забути про проблеми із травленням
24tv
2024-10-05T09:18:40Z
Нарешті знайшли причину: тепер вчені знають, що викликає слухові галюцинації у хворих на шизофренію
Фокус
2024-10-05T09:12:42Z
Чи можна приймати гарячу ванну при хворобах серця
24tv
2024-10-05T06:06:10Z
Як захистити сад від шкідників восени: поради та секрети досвідчених господарок
Политека
2024-10-05T06:00:34Z
Щось на кшталт плацебо, але дуже смачно: вчені заявили, що кава з молоком не приносить користі
Знай
2024-10-05T05:51:33Z
ДБР затримало голову Хмельницької МСЕК Тетяну Крупу за незаконне збагачення
ГЛАВКОМ NET
2024-10-05T13:15:54Z
Співробітник СБУ помітив у комендантську годину на вулиці Києва підозрілих типів, а вони його побили і втекли
Украина Криминальная
2024-10-05T12:21:46Z
Програміст хотів втекти за кордон — що вирішив суд
InternetUA
2024-10-05T12:11:06Z
Харківська косметологиня підозрюється у вбивстві клієнтки з необережності
Мій Харків
2024-10-05T12:06:55Z
Росіяни дроном атакували цивільних у Херсоні - троє постраждалих
УкраинФорм
2024-10-05T11:58:20Z
Судно з "вибуховим" вантажем з Росії прийшло у Ла-Манш
Европейская правда
2024-10-05T11:53:22Z
На Рівненщині син зарубав топором рідну матір
TSN
2024-10-05T11:33:42Z
Чоловік приїхав по своє авто на штрафстоянку і був шокований, побачивши його
ГЛАВКОМ NET
2024-10-05T11:09:38Z
"Все, нема мостика": величезний потік води прорвав дамби в Алтайському краї – відео
24tv
2024-10-05T11:00:04Z
Як зберегти тепло в квартирі без опалення: прості поради, яких легко дотримуватися
24tv
2024-10-05T13:09:18Z
5 секретів краси від Моніки Беллуччі: ви повинні про них знати
24tv
2024-10-05T13:00:04Z
Що подивитися у Чернівцях: добірка небанальних місць до Дня міста
24tv
2024-10-05T12:45:07Z
Як виростити базилік у горщику на підвіконні: найкращі способи садівників
Политека
2024-10-05T12:31:53Z
Експерт назвала дешевий засіб, який назавжди усуває плісняву в оселі: у чому секрет
GlavRed
2024-10-05T12:27:37Z
Оживе напівмертва квітка: як реанімувати орхідею без моху
GlavRed
2024-10-05T12:27:06Z
Пустка та руїни: чому колись квітуче поселення в Японії повністю занепало
24tv
2024-10-05T12:24:53Z
Дизайн інтер'єру у стилі хюґе: як реалізувати данську концепцію простоти
24tv
2024-10-05T12:15:57Z
У світі почали виробляти бананове вино
AgroNews
2024-10-05T12:13:13Z
В Одесі помічено лімузин Cadillac від улюбленого ательє Дональда Трампа
AutoCentre
2024-10-05T12:37:05Z
Пітеру Фальку довелося обирати машину для Коломбо, і ось чому він зупинився на Peugeot 403
24tv
2024-10-05T11:54:07Z
Представлено революційний кемпер із гібридною силовою установкою
AutoCentre
2024-10-05T09:49:19Z
Українська компанія представила двовісний причіп для 120-мм міномета
InternetUA
2024-10-05T08:31:40Z
У США рідкісний Ferrari за $575 тисяч розшукали завдяки AirPods за 129 доларів
InternetUA
2024-10-05T07:01:05Z
Audi RS7 Sportback став ще крутішим
Portaltele
2024-10-05T06:51:16Z
Представлено оновлений кросовер Nissan Magnite
Portaltele
2024-10-05T04:51:33Z
Знають не всі водії: яку кнопку в авто не варто натискати під час дощу
GlavRed
2024-10-05T00:27:59Z
В Україні запровадили нові правила продажу автомобілів: що потрібно знати водіям
Хвиля
2024-10-04T19:42:25Z
Підтвердили незвичайну теорію: учені знають, що насправді зробило виверження Тонги настільки сильним
Фокус
2024-10-05T12:30:28Z
У 30 разів важча за Землю: вчені виявили нову планету
TSN
2024-10-05T12:27:46Z
EA неочікувано показали нову революційну відеогру по всесвіту The Sims
24tv
2024-10-05T12:21:14Z
Telegram повідомив про рекордні навантаження на сервери: що відомо
InternetUA
2024-10-05T12:02:44Z
Meta анонсувала нову ШI-модель для генерації відео та звуку
Детектор М
2024-10-05T11:48:43Z
Вчені розгадали секрет привабливості картини "Дівчина з перловою сережкою"
TSN
2024-10-05T11:33:50Z
Valve представила дані про обладнання, яке використовують гравці Steam
InternetUA
2024-10-05T11:31:58Z
Ми досі не зустріли інопланетян, бо вони вбивають себе з дуже знайомої причини, кажуть учені
24tv
2024-10-05T11:03:43Z
Використовуватимуть і в Україні. Колумбієць винайшов систему виявлення мін за допомогою штучного інтелекту
InternetUA
2024-10-05T11:01:34Z