MY.UAНовини
Провина — не хвороба, совість — не кат. Як соціальні почуття допомагають нам робити світ кращим
Провина — не хвороба, совість — не кат. Як соціальні почуття допомагають нам робити світ кращим

Провина — не хвороба, совість — не кат. Як соціальні почуття допомагають нам робити світ кращим

Провина — не хвороба, совість — не кат. Як соціальні почуття допомагають нам робити світ кращим

Із усього розмаїття людських почуттів багато хто називає провину чи не найтяжчим переживанням. Що таке провина? Чому вона посідає таке важливе місце в нашому житті? Чи можна заздрити тим, хто позбавлений цього болісного почуття? І як зрозуміти, що провина стала симптомом розладу?

Поміркуймо над цим.

Навіщо нам провина?

Провина, про яку ми говоритимемо, — це емоційний досвід, що з’являється у людини в разі, коли її дії або бездіяльність спричинили негативні наслідки. Порушення правил або домовленостей, завдання шкоди або переживань іншим людям, і навіть тривога про те, що щось подібне може статися в майбутньому, змушує багатьох почуватися настільки незатишно, що уникання провини стає для декого головним мотивом їхніх учинків. Коли Фрідріх Ніцше писав: «Провина — це собака, який завжди йде за людиною, щойно вона збивається зі шляху», то явно не мав на увазі декоративну породу собак.

Сучасна наука розглядає людину як істоту біопсихосоціальну. Це означає, що ми не можемо розглядати свою поведінку як наслідок лише нашої «тваринної» природи, виключно реакції на впливи навколишнього соціального середовища або виховання та внутрішніх моральних настанов. Усе перераховане однаково важливе й постійно присутнє в житті дієздатної особистості.

Почуття з’явилися в нас як важливий регулятор поведінки. Частина з них ґрунтується на базових емоціях, які в нас однакові з нашими братами-приматами. Наприклад, ми геть однаково з ними прагнемо задоволення й у дуже схожий спосіб виявляємо радість, коли встигаємо це задоволення отримати. Точно так само страх або відраза змушують нас уникати того, що може бути небезпечним або неприємним. Однак ні в мавп, ні в маленьких дітей до півтора року ми не спостерігаємо почуття провини. Недарма є вислів «невинний, як дитина».

Біологічна основа почуття провини закладена в нас уже при народженні — вчені спостерігають у дорослих, які почуваються винними, підвищену активність у тих самих ділянках головного мозку, які вже в немовлят відповідають за сприйняття болю та формування відрази. Однак саме почуття провини — досить складне переживання. Раніше вважалося, що воно формується у віці трьох-п’яти років, але насправді все індивідуально. Вже у віці 18 місяців дитина здатна виявляти схожі на провину реакції. В деяких людей здатність переживати вину розвивається набагато пізніше, ніж у п’ять років, а в рідкісних випадках не розвивається взагалі.

Наш психічний світ формується на основі біологічних, генетичних схильностей, і на це ми мало впливаємо. В перші місяці й роки життя ми досить обмежені в тому, щоби свідомо керувати своїми почуттями. Вчені в Нідерландах звернули увагу на те, що почуття провини в дітей, до яких батьки ставилися з теплою прихильністю, призводить до спроб виправити ситуацію або поспівчувати тому, хто постраждав. У віці трьох-п’яти років такі діти були схильні до того, щоб визнати свою помилку, висловити співчуття, вибачитися та спробувати її виправити. Водночас діти, з якими теж багато розмовляли про почуття, але не дуже підтримували прихильність і були суворі до помилок, поводились інакше. Вони частіше замикалися в собі, уникали спілкування з тим, хто постраждав від їхньої поведінки або вказав їм на помилку, або ж заперечували свою причетність до події. Так поведінка дорослих із раннього дитинства впливає на формування способу, за допомогою якого людина справлятиметься зі своїм украй болісним почуттям провини.

Соціальні аспекти формування почуття провини дуже різноманітні й залежать як від найближчого оточення людини, так і від освіти, культури, соціальної верстви, до якої вона себе відносить. Багато дослідників уважають, що західна культура індивідуалізму частіше спирається на провину як основу для формування соціально прийнятної поведінки. Водночас східну культуру часто називають «культурою сорому», коли відхилення від правил поведінки визначає людину як зіпсовану, а отже, спокутувати провину можливо лише виправивши «порочні» риси особистості.

Найактивніше із соромом і провиною особистість, що формується, стикається у своїх перших колективах — навчальних закладах, спортивних секціях, неформальних групах, соціальних мережах. І від того, як ці спільноти реагують на помилки, залежить, чи стане переживання провини соціально корисним почуттям, яке зміцнює зв’язки між людьми й навіть формує близькість. Якщо кожну помилку оточення розглядатиме як спосіб указати людині на її зіпсованість, безнадійність, і шукатиме в ній злий намір, найімовірніше, це призведе до ізоляції та переживання сорому, формальних вибачень під тиском і подальшого уникання відповідальності або ж заперечення провини.

Отже, ми познайомилися з роллю почуття провини як регулятора стосунків між людьми, яке можна назвати адаптивним і яке сприяє просоціальній, альтруїстичній поведінці. Схоже, це почуття допомагало людству вижити в еволюційній гонці, а тепер сприяє прагненню розвивати справедливіші спільноти. Водночас сором може допомагати припиняти негативну поведінку, проте блокує стосунки між людьми й розвиток соціальних зв’язків та індивідуальної ініціативи.

У провини багато облич

Проблема з почуттям провини в тому, що тим самим словом ми в побуті називаємо й почуття, й поняття зі сфери права. З погляду закону, провина завжди пов’язана з реальною шкодою, яку ще треба довести. Немає шкоди — немає провини. Все дуже ускладнилося з появою в кодексах статей про заподіяння моральної шкоди, але зазвичай і її зрештою вираховують у грошах. А все, що можна порахувати й оцінити, теоретично легко відшкодувати. Заплатив призначену судом суму або відбув заслужене покарання — й ти чистий перед законом. Суд навіть судимість може зняти, якщо дуже постаратися. Злочинці-рецидивісти вкрай рідко вважають себе винними або відповідальними за свої злочини, й неприємних почуттів зазнають лише тому, що попалися. Провина є, а почуття провини немає. Тому засуджені переймаються не тим, як уникати правопорушень, а тим, як ефективніше уникати покарання.

Людей, яких не зупиняють чужі страждання, в художніх творах часто показують героями «без страху й докору». Вони ефективно досягають своїх цілей (іноді, на перший погляд, навіть шляхетних), однак застосовують для цього нешляхетні методи. Це нас у них і захоплює — вміння ігнорувати можливі негативні наслідки, байдужість до осуду та сміливість порушувати загальноприйняті правила.

«Мета виправдовує засоби», «ліс рубають — тріски летять» — на чолі злочинних угруповань і міжнародних проєктів часто опиняються люди, байдужі до шкоди, якої зазнають окремі люди, родини або навіть цілі народи. Досягати успіху набагато легше, коли не треба піклуватися про тих, хто послугує лише ресурсом, витратним матеріалом для реалізації амбіцій представників «темної тріади» — людей із розладом особистості по типу психопатії, злоякісного нарцисизму або схильних до макіавеллізму. Описуючи психопатів, психіатр Роберт Хаер назвав книгу про них «Позбавлені совісті». І це не фігура мовлення. Совісті як здатності керуватися внутрішніми моральними правилами в поведінці, корисній для суспільства, в таких індивідів справді немає. Власні дії оцінюються лише з погляду успіху-неуспіху в досягненні мети або вигоди, й це ніколи не включає почуттів та благополуччя інших людей. Такі люди часто бувають винними в чужих стражданнях, але водночас вони позбавлені співчуття й не усвідомлюють своєї відповідальності за ці страждання, завжди знаходячи причини для своєї поведінки зовні.

Саме під впливом представників «темної тріади» може сформуватися деструктивне почуття провини в людей, які цінують прихильність, схильні до проявів турботи, доброти та щедрості. У більшості людей, якщо вірити статистиці. Хтось виявиться стійкішим до постійних звинувачень, маніпуляцій почуттям провини, зловживань добрими стосунками. І якщо дорослі люди зі стійкою самооцінкою бувають здатні захистити себе й добре знають зони своєї відповідальності, то діти та підлітки залежать від дорослих і є дуже вразливими. Більшості помилок люди припускаються або через незнання й недосвідченість, або через необережність, або під впливом сильних емоцій. Марно, наприклад, звертатися до совісті підлітка, звинувачуючи його в зловмисному проступку. Адже вже в 15−16 років юна особистість або цілком самостійно вариться в казані провини, або відчуває пекучий сором і бажання якнайшвидше сховатися в мушлю. Це в переважній більшості випадків.

Якщо дорослий простягне руку допомоги — сам розповість, як можна виправити помилку, налагодити зв’язки з потерпілим, компенсувати шкоду, це буде подвійним уроком. По-перше, підліток одержить інструкцію з правильної поведінки, оскільки заборони такої інформації не дають. По-друге, досвід людяного ставлення дасть змогу самому підліткові вибратися з неприємної ситуації, а в майбутньому в будь-яких значущих стосунках шукати способи вирішення проблеми, а не аргументи для звинувачення. По-третє, щораз успішно спокутуючи провину, виправляючи ситуацію, ми одержуємо «підкріплювальні» нейромедіатори для мозку — улюблені всіма дофамін і серотонін. Навіть не одержавши зовнішнього прощення, ми розвиваємо свій мозок і робимо його стійкішим і схильнішим до співпраці, коли активно діємо для поліпшення ситуації.

Якщо ж дитина, підліток чи будь-яка інша людина в уразливому або залежному становищі в складних ситуаціях чутиме класичну фразу всіх аб’юзерів «У всьому, що сталося з тобою, винен лише ти», то хронічна провина може стати величезною проблемою. У такої провини немає жодних термінів давності й можливостей погасити її. Разову помилку або невдачу представники «темної тріади» використовуватимуть для шантажу, глузувань, підриву впевненості людини у власних силах. У деяких сім’ях діти протягом усього життя змушені спокутувати просто факт свого народження, якщо хтось із батьків перекладає відповідальність за народження власної дитини на неї саму. «Заради тебе я покинув інститут і пішов працювати», «Я віддала тобі всю свою молодість», — ці слова формально не є звинуваченнями, однак віддати такий борг навіть дорослій успішній людині буває не під силу. Раз у раз зазнаючи невдачі в спокутуванні провини, якої не існує, людина починає відчувати дефіцит позитивних емоцій, сором, що ізолює, зниження активності та хронічний стрес. Постійне почуття провини може бути серйозним симптомом важкого депресивного розладу. А іноді саме переживання хронічної дезадаптивної провини приводить людей до емоційно-афективних розладів.

Як допомогти винному?

Тим, у кого провина набирає загрозливих форм, мають допомагати фахівці. Самозвинувачення, постійне нехтування власними потребами на користь інших людей, обмеження соціальної активності через ідею власної нескінченної провини, тобто все, що заважає почуватися гідною та вільною людиною, варте пильної уваги іноді психолога та психіатра, а іноді й правозахисників і благодійників.

Якщо провина є адаптивною й стосується реальності, хоч як дивно, з нею найлегше мати справу. Кілька простих кроків призведуть до швидкого відновлення балансу. Якщо хтось поскаржився на ваші дії або шкоду, то є сенс розпочати з комунікації.

  1. Уважно вислухати претензії, поставити уточнювальні запитання, висловити співчуття й підтримати людину, яка постраждала.
  2. Визнати свою частку відповідальності за те, що сталося. Важливим є як сам факт визнання, так і те, що вкрай рідко в міжособистісних стосунках усі сто відсотків відповідальності може нести лиш одна людина. В разі фізичного або емоційного насильства відповідальність за шкоду повністю лежить на авторі насильства, але такі люди практично ніколи не відчувають провини. Зате люблять перекладати її на жертву.
  3. Обговорити можливості для компенсації шкоди та примирення з чітким визначенням критеріїв задоволеності.
  4. За потреби звернутися по допомогу або медіацію, якщо постраждала сторона не бачить жодних інших рішень, окрім конфлікту.
  5. Реалізувати план компенсації шкоди.
  6. Одержати зворотний зв’язок від постраждалої сторони. Прощення іноді очікувати не варто, але визнання того, що ви в цьому випадку зробили все, що могли, є вельми важливим.
  7. Обговорити цей досвід із людьми, які вас підтримують.

Якщо кроки 1−7 неможливо здійснити або вони не приносять очікуваного законного полегшення тягаря провини, варто перевірити, чи немає складу злочину або правопорушення з боку «постраждалої» сторони, оскільки величезна кількість шахраїв і сімейних тиранів паразитує саме на почутті справедливості й доброзичливості просоціальних особистостей. Якщо ж хронічна провина супроводжує весь час навіть у доброзичливому найближчому оточенні, настав час зайнятися ментальним здоров’ям.

Насамкінець хочеться зазначити, що нині провину відчуває практично кожен українець і кожна українка. Провина того, хто вижив, змушує воїнів, які втратили побратимів і посестер, рватися в бій, волонтерів, забуваючи про їжу та сон, збирати все необхідне для фронту, — це потужна об’єднавча сила. Водночас саме активні та совісні люди звинувачують себе в тому, що дозволяють собі відчувати радість, інтерес і любов у повсякденному житті в той час, коли в країні більш як два з половиною роки йде повномасштабна війна. Можливо, варто згадати про інше визначення провини. Згадати, хто розпочав війну й відповідає за загибель наших співгромадян, і боротися за торжество справедливості. А щоразу, коли охоплює непрошене почуття провини, згадувати, що насправді це — вдячність. Саме вияв вдячності різними способами і є почуттям, яке об’єднує людей і допомагає створювати не лише нові соціальні зв’язки, а й нове суспільство — суспільство вдячності та гідності.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Сел на шею: 5 признаков, что вы избаловали своего мужчину
Marie Claire
2024-09-12T12:37:09Z
Деруны по-новому для сытного и бюджетного ужина: самый простой рецепт
Обозреватель
2024-09-11T18:11:56Z
Гуляш, которые тает во рту: рецепт сытного блюда
Фокус
2024-09-19T17:21:37Z
Секреты приготовления классической солянки: подробная инструкция
Comments UA
2024-09-13T08:18:52Z
Многовековая свадебная традиция, от которой отказались зумеры
Marie Claire
2024-09-19T20:30:51Z
Вместо шапки: 8 головных уборов на осень, которые носят женщины с хорошим вкусом
Marie Claire
2024-09-19T18:01:25Z
Почему тыква получается невкусной: не допускайте этих ошибок во время приготовления популярного осеннего продукта
Обозреватель
2024-09-09T02:05:21Z
Головоломка для гениев: какой стакан наполнится первым
Обозреватель
2024-09-09T02:05:56Z
Антитренды осени и зимы 2024/25: от этих 7 вещей нужно избавиться незамедлительно
Marie Claire
2024-09-09T18:01:51Z
В сети показали последнее фото умершего от рака комика Маслякова
Comments UA
2024-09-11T20:45:45Z
Соня Евдокименко поддержала сбежавшего из Украины внука Софии Ротару: "Воскресенье с..."
Знай
2024-09-09T17:51:56Z
"С согласия ФСБ": Кондратюк отреагировал на съемки пропагандистской ленты об армии РФ
Фокус
2024-09-08T13:00:33Z
Новое непо-поколение: 5 звездных детей, которых мы теперь будем видеть везде
Marie Claire
2024-09-18T13:31:39Z
Шварценеггер получит степень Почетного доктора за борьбу с изменениями климата
ZN UA
2024-09-19T19:34:19Z
Виктору Андриенко - 65: как живет сейчас звезда "Шоу долгоносиков"
Комсомольская правда
2024-09-19T16:14:27Z
Документальная ложь на TIFF: как роспропаганда промыла мозги Западу
Корреспондент
2024-09-18T15:33:29Z
«Новый сезон-2024»: самые стильные образы российских звезд на фестивале
Marie Claire
2024-09-16T15:25:02Z
Майкл Дуглас призвал поддерживать Украину
Корреспондент
2024-09-13T09:42:09Z
В Польше объяснили, почему задержали Усика и надели наручники
Известия Киев
2024-09-18T18:15:47Z
Чемпионка России разбила цветочный горошок об голову победительницы Кубка Европы. Фотофакт
Обозреватель
2024-09-11T17:04:24Z
Модель с 17-м размером груди сделала предложение по реваншу Усик – Фьюри
Обозреватель
2024-09-07T15:54:26Z
"Либо будет коротким, либо..." Кличко ответил на вопрос о реванше Усик – Фьюри
Обозреватель
2024-09-06T16:36:26Z
Под Курском погиб украинский футболист
Апостроф
2024-09-19T18:57:56Z
"Шахтер" существенно снизил цену на своего лидера – СМИ
ZN UA
2024-09-19T18:04:51Z
Жена голкипера сборной Украины показал себя в откровенном бикини и "разорвала" Instagram. Фото
Обозреватель
2024-09-15T14:01:03Z
Российские дроны "взорвали" дачу Ломаченко под Одессой. Фото
Обозреватель
2024-09-14T16:19:39Z
"Вот почему это происходит". Ребров не сдержался в эфире после поражения сборной Украины от Албании. Видео
Обозреватель
2024-09-08T06:52:52Z
Запад изменил позицию по ударам вглубь РФ. The Times назвал причину
ГЛАВКОМ NET
2024-09-13T17:27:19Z
Астролог назвал дату окончания войны в Украине: ждать осталось недолго
Знай
2024-09-09T01:31:01Z
Отказ от НАТО и без возврата территорий: соратник Трампа озвучил его “мирный план“
UAToday
2024-09-13T18:03:49Z
"Послам приготовиться?": Безуглая перешла в комитет Рады по внешней политике
Фокус
2024-09-17T20:06:18Z
"Если вы увидите немецких солдат, не паникуйте", - Туск предупредил поляков
Новости Украины
2024-09-19T19:57:22Z
Мобилизация без ракет. Новые сценарии войны для РФ
Корреспондент
2024-09-19T19:51:51Z
Зеленский: Путин и ему подобные могут разделить мир и съесть части как пирог
Европейская правда
2024-09-15T19:03:34Z
Семья судьи Апелляционного суда Львовщины Михаила Романюка незаконно завладела виллой в центре Львова, - расследование СМИ
Политека
2024-09-10T17:13:06Z
Таких санкций ждали давно: ЕС определил новый приоритет для удара по РФ
Comments UA
2024-09-18T14:19:47Z
"Уже через неделю были понятны причины", - эксперт о катастрофе F-16
Новости Украины
2024-09-08T19:27:45Z
В России заявили о крупнейшем в истории техногенном пожаре на нефтебазе в Ростовской области
Новости Украины
2024-09-06T13:15:42Z
На территории Сербии и Венгрии из дунайских вод показались обломки нацистских кораблей времен Второй мировой
ZN UA
2024-09-11T15:38:58Z
Грозит восемь лет заключения: полиция Киева задержала поджигателей авто ВСУ
Апостроф
2024-09-06T16:16:08Z
Авиаудар по пансионату в Сумах: спасатели завершили работы
Апостроф
2024-09-19T20:27:44Z
Украина предложила Португалии помощь в ликвидации лесных пожаров
Европейская правда
2024-09-19T19:21:41Z
Россияне ударили по Харькову управляемыми авиабомбами, в городе загорелся пожар - Терехов
ZN UA
2024-09-09T04:25:08Z
Выполнил пуск ракет по Одесщине и пропал с радаров: в сети сообщают об "аварии" российского Су-30СМ над Черным морем
Обозреватель
2024-09-11T15:08:56Z
В Одессе задержан мужчина, убегавший от представителей ТЦК
Корреспондент
2024-09-11T14:55:29Z
"Вытаскивать нужно вовремя": Жан Беленюк с огромным аппаратом предлагает украинкам помощь
Знай
2024-09-08T16:51:42Z
В Украине изменится процесс вручения повесток: что известно
Comments UA
2024-09-16T14:06:51Z
В Латвии придумали способ обеспечить ВСУ автомобилями: подробности
Хвиля
2024-09-08T14:45:29Z
Вторая годовщина смерти Елизаветы ІІ: пять интересных фактов о покойной королеве
Фокус
2024-09-08T08:06:29Z
"Мобилизовать нельзя отпустить": ТЦК получили срочный приказ от Минобороны
Знай
2024-09-19T20:30:31Z
Украина и Швеция обсудили возможность подготовки украинских пилотов
Корреспондент
2024-09-19T20:21:55Z
На фронте погиб сын Главного раввина Украины
Comments UA
2024-09-11T16:03:25Z
Почему нельзя переезжать 9 сентября и кому запрещено шить сегодня: приметы и запреты на Анны
Знай
2024-09-09T02:04:14Z
Какой праздник отмечают 9 сентября: каким был день в истории
Обозреватель
2024-09-09T01:05:07Z
Пожиратели энергии: 4 популярных продукта, которые отнимают у организма много сил
Фокус
2024-09-18T16:15:38Z
Как не просыпаться посреди ночи: рекомендации от специалиста
Обозреватель
2024-09-06T17:09:54Z
Три способа обеззараживания: как сделать воду безопасной для питья
Знай
2024-09-08T17:21:08Z
Сезон гриппа и простуд приближается: что нужно есть, чтобы меньше болеть
Знай
2024-09-19T16:21:51Z
Способы уменьшения отеков и выведения излишней жидкости из организма
Comments UA
2024-09-19T15:15:52Z
Повод изменить рацион: какие болезни могут развиться, если часто есть рис и макароны
Знай
2024-09-19T14:51:51Z
Назван возраст, в котором люди резко стареют
Comments UA
2024-09-19T14:30:43Z
Операция длилась 14 часов: врачи разъединили сиамских близнецов "с одной головой"
Фокус
2024-09-19T13:51:37Z
Можно ли беременным пить кофе: исследование американских ученых
Comments UA
2024-09-19T12:51:23Z
Стерненко показал документы относительно российского гражданства Труханова
Апостроф
2024-09-17T17:03:42Z
Гороскоп на субботу 14 сентября 2024 года
UAToday
2024-09-13T18:03:26Z
Россияне ударили УАБами по Харькову
Корреспондент
2024-09-15T16:13:46Z
Стало известно, сколько людей сейчас проживает в Харькове
Корреспондент
2024-09-13T11:30:36Z
Оккупанты ищут в Крыму "диверсантов": что произошло
Comments UA
2024-09-19T18:39:03Z
В Польше сделали заявление о передаче Крыма: подробности
Известия Киев
2024-09-19T17:04:23Z
Вражеские БПЛА атакуют Киев: что известно
Корреспондент
2024-09-08T23:09:39Z
Украинцев призвали запасать еду и воду: как готовиться к возможным масштабным отключениям электроэнергии
Обозреватель
2024-09-08T22:46:35Z
ВСУ переломили ситуацию под Покровском, - NYT
Хвиля
2024-09-08T20:15:34Z
Украинским водителям придется заплатить более 50 тысяч гривен: за какое нарушение грозит жесткое наказание
Обозреватель
2024-09-15T16:21:46Z
На аукцион выставили заброшенную коллекцию культовых американских спорткаров
Фокус
2024-09-17T16:42:11Z
Ford снова будет производить авомобили в Индии
Корреспондент
2024-09-14T03:36:24Z
В Украине утвердили возрастные лимиты для водителей: кому нельзя управлять автомобилем
Хвиля
2024-09-09T10:03:40Z
Водителям дали всего 10 дней: как избежать неожиданных штрафов
Знай
2024-09-19T17:36:08Z
Миниатюрную городскую Honda превратили во внедорожный автодом за $13 000
Фокус
2024-09-19T14:12:02Z
Городской малыш: тест-драйв нового Suzuki Swift
Фокус
2024-09-19T13:51:38Z
Подавляющее большинство аккумуляторов электрокаров прослужат дольше самого авто
Фокус
2024-09-19T13:51:24Z
Эксклюзив за $350 000: культовый американский спорткар простоял 47 лет в гараже
Фокус
2024-09-19T09:30:55Z
Украина не обращает внимания на Россию и кормит страны по всему миру: Зеленский рассказал, как работает морской зерновой коридор
Обозреватель
2024-09-18T17:41:10Z
"Будут сидеть без света по 16 часов в сутки": эксперт ответил, в каких городах зимой ситуация будет самой тяжелой
TSN
2024-09-08T10:54:08Z
Одна из стран ЕС легализовала производство самогона, есть интересный нюанс
ГЛАВКОМ NET
2024-09-13T18:30:54Z
Во вторник отключать свет по графикам не будут, но электричество нужно экономить, - ДТЭК
Комсомольская правда
2024-09-16T15:16:51Z
ЕС хочет забрать до 10% годового дохода Meta
Хвиля
2024-09-19T20:36:36Z
Почти на 10 гривен дороже: как изменились цены на яйца, хлеб и подсолнечное масло
Знай
2024-09-19T20:12:50Z
Война россиянам обходится все дороже - The Moscow Times
Корреспондент
2024-09-14T02:09:35Z
Международные резервы Украины выросли
Корреспондент
2024-09-13T11:51:04Z
Р2Р-трейдинг криптовалют: что нужно знать о нем
Comments UA
2024-09-13T11:23:28Z
Хоррор Retrieval получит поддержку PlayStation 5 Pro — первый взгляд на версию игры для мощной консоли
GameMag
2024-09-19T03:02:11Z
Появилось изображение коробки PlayStation 5 Pro — без упоминания поддержки 8K
GameMag
2024-09-19T01:32:18Z
Sony анонсировала лимитированную PlayStation 5 Pro в дизайне первой PlayStation — к 30-летию оригинальной консоли
GameMag
2024-09-19T19:40:18Z
Инсайдер: Sony собирается анонсировать ремастер Days Gone для PlayStation 5
GameMag
2024-09-19T19:01:44Z
Официально: "Кинопоиск" экранизирует Atomic Heart
GameMag
2024-09-19T18:07:26Z
Официально: "Кинопоиск" участвует в создании трансмедийной вселенной российской игры Distortion
GameMag
2024-09-19T18:07:15Z
Вселенная Ника Перумова: "Кинопоиск" экранизирует игру "Алмазный меч, деревянный меч"
GameMag
2024-09-19T18:07:08Z
В Украине создали социальную сеть для усопших
Знай
2024-09-19T17:21:19Z
Выйдет недорогой китайский смартфон с батареей на 6000 мАч: Meizu Lucky 08
Фокус
2024-09-19T17:00:53Z