MY.UAНовини
Від Русі – до володінь Мазепи та УНР: чому Курщина має давні історичні зв’язки з Україною
Від Русі – до володінь Мазепи та УНР: чому Курщина має давні історичні зв’язки з Україною

Від Русі – до володінь Мазепи та УНР: чому Курщина має давні історичні зв’язки з Україною

Наступ ЗСУ на Курщині мав один несподіваний наслідок. Українці, переглядаючи численні ролики з української "зони СВО", побачили та почули, що тамтешні люди говорять поганенькою, але українською мовою. Це породило питання – з якого дива таке трапилось. 24 Канал пояснює, чому так склалося історично.

Короткий варіант відповіді: на Курщині місцеве населення говорить українською, бо ці люди є етнічними українцями, а землі російської Курської області, принаймні, південна їхня частина, є етнічними українськими територіями.

Ба більше, ще сто років тому вони офіційно вважалися українськими й лише через махінації більшовиків "були нарізані" та передані від УСРР (назва радянської України до 1936 року) до РСФСР й так опинилися в межах сучасної держави-агресора Росії. Натомість тамтешнє населення так і залишилось українським, хоча за 100 років і зазнало надпотужної русифікації.

І тут цілком доречно пожартувати, що "спеціальна воєнна операція" ЗСУ на Курщині відбувається для захисту українців у Росії й виключно в межах відомого наказу Президента України Зеленського про історичні українські території. А ще – згадати, що в жарті завжди присутня лише частина жарту.

Курщина – етнічні українські землі?

Розгорнута відповідь вимагає більш детального історичного екскурсу в глибини століть, щоправда, без Рюрика (хай вибачить нас Такер Карлсон), але з Рюриковичами та багатьма іншими персонажами, відомими з підручника історії.

Значна частина сучасної Курської області – це історичні землі слов'янського племені сіверян, точніше – союзу племен (археологічно їм відповідають волинцівська та роменська культури). Сіверяни здавна селилися на берегах Десни, Сули та Сейму й засновували тут свої городища, які згодом перетворились на міста.

Найбільш відомими містами сіверян були Чернігів, Новгород-Сіверський, Брянськ, Трубчевськ, Стародуб, Глухів, Путивль, Курськ, Рильськ, Любеч, Переяслав. Нині це частина Київської, Чернігівська та Сумська області України, а також Курська, Бєлгородська та Брянська області Росії.

Ймовірно сіверянами правили представники місцевих династій місцевих володарів (їх імен ми не знаємо), наприкінці 9 – початку 10 століття вони були підкорені прибулими скандинавами – руссю. На це вказує "Повість минулих літ", що повідомляє про похід князя Олега на сіверян (нібито у 884 році), його перемогу та "дань легку", тобто компроміс та порозуміння.

Згодом новими правителями стали представники династії Рюриковичів, а місцеві еліти – їх молодшими партнерами (з бонусами від трансдніпровської торгівлі у вигляді ренти від так званого "Шляху з варяг у греки"), а згадані міста були їхніми опорними пунктами, куди звозили данину, натомість суцільні ліси навколо своїх градів князі, схоже, дуже довго не контролювали. Це доволі типово для Київської держави княжої доби, тому, коли в шкільних підручниках ви бачити на мапах гігантську та суцільну "Київську Русь" – це не так, принаймні в перші два століття літописної історії.

Вперше про місто Курськ згадується в 11 століття нашої ери в Житії Святого Феодосія Печерського (тобто київського), авторство якого приписується Нестору (тому самому). Тоді Курськ був далекою та периферійною, але все одно частиною Київської княжої держави.

Невелике Курське князівство було під впливом більш потужних Переяслава та Чернігова. Ця залежність та відповідні зв’язки збережуться у наступні декілька століть. Мінімум з кінця 11 століття тут правив князь із династії Рюриковічів. Про що свідчить згадка у "Повісті минулих літ" від 1096 року, вказуючи, що в цей час там "сидів", тобто княжив, Ізяслав, син Володимира Мономаха, до речі, онук англійського короля Гарольда II Ґодвінсона.

Курське князівство було пограниччям Київської держави, а його володарі були учасниками численних походів на неспокійних сусідів – половців, а подекуди й самі тримали оборону від набігів кочовиків.

Найвідомішим курським князем є Всеволод Святославович, молодший брат новгород-сіверського князя Ігоря. Саме він названий у "Слові про похід Ігорів" Буй-тур та милим братом Всеволодом. Саме йому невідомий автор видатної пам’ятки давньої української літератури 12 століття дає право сказати наступне:

Сідлай, брате, свої коні бистрі,

Мої-бо вже готові стоять,

Під Курськом осідлані.

А мої куряни — вправні воїни,

Під сурмами сповиті,

Під шоломом викохані,

З кінця списа годовані.

Всі путі їм відомі,

Яруги їм знайомі,

Луки в них напружені,

Сагайдаки відкриті,

Шаблі нагострені;

Самі скачуть, як вовки сірі в полі,

Шукаючи собі честі,

А князеві слави.

Переклад на сучасну українську – Максима Рильського. До речі, Рильськ – це також Курщина і також давнє місто часів Русі, відоме з кінця 9 століття.


Як виглядав "Буй-тур" – реконструкція Михаїла Гєрасімова за рештками княжого черепа / Wikimedia Commons

Оригінальний варіант

СЂдлай, брате,

свои бръзыи комони,

а мои ти готови,

осЂдлани у Курьска напереди.

А мои ти куряни свЂдоми къмети:

подъ трубами повити,

подъ шеломы възлелЂяны,

конець копїя въскръмлени,

пути имь вЂдоми,

яругы имъ знаєми,

луци у нихъ напряжени,

тули отворени,

сабли изъострени;

сами скачють, акы сЂрыи влъци въ полЂ,

ищучи себе чти, а князю славЂ.

І хоча говорити про українців (як і про росіян чи інші нації) відносно 12 століття не надто коректно, можна цілком слушно стверджувати, що на той час Курщина була частиною держави з центром у Києві, а мова "Слова" значно подібніша до української, ніж російської.


Мапа Чернігово-Сіверщини у складі Великого Князівства Литовського в 15 столітті з книги Стефана Кучинського "Чернігово-Сіверські землі у складі Литви", виданої у Варшаві 1936 року (найбільш уважні знайдуть на ній Москву у верхньому куті справа) / Wikimedia Commons

Після Ординської навали Курськ став частиною Золотої Орди, хоча місцеві княжі династії не перервалися, проте, землі були суттєво спустошені.

Згодом за них з монголами буде вже воювати Литва, здобуде перемогу та затвердиться тут на майже 150 років. На початку 16-го століття Курське князівство та інші дрібні князівства сучасної Курщини перейшли під владу Москви, яка якраз починала процес "збирання руських земель". За це право московити та литовці воювали понад 20 років.

Феномен пограниччя робив ці землі не надто безпечними, постійне сусідство з ногайцями, а потім кримськими татарами, регулярні сутички з підлеглими Великого Князівства Литовського, а потім Речі Посполитої вимагали постійного захисту. Відтак починається активна колонізація Курщини – вона йде з двох боків. Московити заселяють регіон своєю людністю, також вони запрошують сюди українців з Речі Посполитої. Тодішні хроніки називають їх черкасами.

Козаки отримують від московитів привілеї та нові землі, взамін вони гарантуватимуть прикордонню безпеку від татар, які також претендуватимуть на цю територію. Подекуди доволі успішно, про що говорять хоча б топоніми та етноніми, зокрема, назва міста Суджа.


Суджа на мапі Слобідської України, як бачимо, ЗСУ наразі ще далеко не завершили свій визвольний похід / Wikimedia Commons

Суджа відома з середини 17 століття – про нього пишуть як про сотенне містечко Сумського слобідського козацького полку. Збереглися козацькі реєстри Сумського полку (так звані "переписні книги), в його переліку самі українські прізвища (зокрема, Ющенко – до речі, рід третього президента України походить саме з Сумщини).

Козаки засновують на нових для себе територіях власні поселення – слободи, тобто поселення, вільні від сплати податків (сам регіон отримав назву Слобожанщина або Слобідська Україна). Назви цих поселень збереглися донині й вони українські. Саме тому нині при читанні зведення з Курського фронту вас не має дивувати ані Черкаська Конопелька, ані Гончарівка, ані Бондарівка, ані Козача Локня.

Детально про козацьку Курщину та власне Суджу розповів у своєму влозі український історик та військовий Олександр Алфьоров.

Також на мапі Курської області є назви, пов'язані з видатними українцями. Зокрема, гетьманом Мазепою. Це, наприклад, села Іванівське (тут навіть зберігся палац Мазепи, щоправда, у напівзруйнованому стані), Степанівка і Мазепівка. Дивуватися цьому не варто – вони були засновані українським гетьманом. Той був, як би зараз сказали, олігархом і активно скуповував землі.

Руїни палацу Мазепи в селі Іванівському на гравюрі кінця 19 століття та на сучасному фото, на якому колись величну будівлю доволі легко сплутати з сараєм:

Центром володінь Мазепи була північ України, зокрема, Сумщина, а точніше – Рильський повіт. Власне, спроба міньйона Петра Першого князя Мєньшікова "віджати" ці маєтності була однією з причин того, що гетьман перейде на бік шведів.

Поразка Мазепи позбавила його земель, але ж українці нікуди не поділися. Вони й далі жили на Курщині, точніше – на Східній Слобожанщині, просто вже були не козаками, а гусарами.


Гусар Сумського гусарського полку на легендарних радянських листівках кінця 1980-х. До речі, саме форму Сумського гусарського полку носила героїня комедії Рязанова "Гусарська балада". У самому фільмі він помилково названий "Павлоградським".

При цьому залишались українцями. На це вказують дані перепису населення 1897 року. Він засвідчив, що в тодішній Курській губернії Російської імперії абсолютну більшість українці становили в Грайворонському, Новооскільському та Путивльському повітах, а більше третини населення Суджанського, Рильського, Білгородського, Короченського повітів – носії української мови.

При цьому в самій Суджі кількість українців становила майже 60%. Зазначимо, що перепис 1897 року не оперував поняттям "нація", а рахував носіїв мови, тобто, логічно буде припустити, що насправді українців було більше, але не всі оголосили себе носіями "малоросійської мови". Підстави так вважати дають наступні переписи населення та самі історичні події.

З початком революції 1917 року Курщина стала ареною національно-визвольних змагань українців. Південь тодішньої Курської губернії увійшов до складу УНР, а згодом Української держави гетьмана Скоропадського. Офіційно про це було проголошено 14 серпня 1918 року.

Привіт від істориків:

Спершу на українськість південної Курщини не зазіхали навіть більшовики – саме Суджа стала першою столицею Радянської України (а не Харків). Тоді ж, до речі, її частиною був також Бєлгород.

Цікаво, що ця квазі-держава першою назвою мала на УСРР, а Українська Народна Республіка, тобто повний клон української держави часів Грушевського. Втім, вже у 1919-му році більшовики забрали Суджу й віддали її росіянам.


Північний кордон УНР, фрагмент мапи 1918 року / "Радіо Свобода"

Після поразки Української революції та перемоги більшовиків українські комуністи намагалися закріпити етнічні землі в складі Радянської України – з цього приводу точилася дового жорстка дискусія, з 1924 по 1925 роки працювала спеціальна комісія з територіального розмежування.

Українці відстоювали своє право на Суджу та Грайворон, комісія їх вимоги підтримала, проте, більшовицьке керівництво все проігнорувало та залишило Суджу та майже всю південну Курщину в складі РСФСР.

Допис історика Геннадія Єфименка про війну за Суджу серед російських і українських комуністів:

З того часу починається процес знищення всього українського на Курщині – його наслідки бачимо зараз.

Нині трохи більше одного відсотка населення Курщини вважають себе українцями. На Курщині немає жодної української школи чи класу (як і в усій Росії, де мешкає декілька мільйонів українців), заборонені українські громадські організації, а донедавна ще можна було отримати реальний тюремний строк за синьо-жовті кольори чи українські пісні.

Українська спеціальна операція, що почалася 6 серпня 2024 року цей ганебний стан речей змінила – українці в Курській області нарешті отримали право говорити рідною мовою. Сподіваємось, цей приклад незабаром буде масштабовано й на інші етнічні українські землі, що перебувають під владою Росії.

Теги за темою
История
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
В сети показали последнее фото умершего от рака комика Маслякова
Comments UA
2024-09-11T20:45:45Z
Соня Евдокименко поддержала сбежавшего из Украины внука Софии Ротару: "Воскресенье с..."
Знай
2024-09-09T17:51:56Z
"С согласия ФСБ": Кондратюк отреагировал на съемки пропагандистской ленты об армии РФ
Фокус
2024-09-08T13:00:33Z
Новое непо-поколение: 5 звездных детей, которых мы теперь будем видеть везде
Marie Claire
2024-09-18T13:31:39Z
Зеленый велюр и змеиная кожа: Наоми Кэмпбелл пришла на модный показ в ярком образе. Фото
Обозреватель
2024-09-19T13:05:48Z
В Офисе Зеленского прокомментировали фильм Кейт Бланшетт "Украина: Жизнь под ударом"
Апостроф
2024-09-19T12:57:23Z
Документальная ложь на TIFF: как роспропаганда промыла мозги Западу
Корреспондент
2024-09-18T15:33:29Z
Украинская супермодель Снежана Онопко разозлила сеть "танцами" под российские песни. Видео
Обозреватель
2024-09-05T17:41:42Z
"Остановите этот абсурд": в ОП отреагировали на фильм россиянки о войне на кинофестивале в Венеции
Фокус
2024-09-06T18:27:39Z
Сел на шею: 5 признаков, что вы избаловали своего мужчину
Marie Claire
2024-09-12T12:37:09Z
Деруны по-новому для сытного и бюджетного ужина: самый простой рецепт
Обозреватель
2024-09-11T18:11:56Z
Почему тыква получается невкусной: не допускайте этих ошибок во время приготовления популярного осеннего продукта
Обозреватель
2024-09-09T02:05:21Z
Секреты приготовления классической солянки: подробная инструкция
Comments UA
2024-09-13T08:18:52Z
Как сделать жизнь с ребёнком проще: 10 эффективных советов
Comments UA
2024-09-19T12:24:26Z
Ленивые "конвертики" из лаваша с вкусной начинкой: рецепт блюда для перекуса
Обозреватель
2024-09-19T12:02:18Z
Головоломка для гениев: какой стакан наполнится первым
Обозреватель
2024-09-09T02:05:56Z
Антитренды осени и зимы 2024/25: от этих 7 вещей нужно избавиться незамедлительно
Marie Claire
2024-09-09T18:01:51Z
Coca-Cola запускает первый алкогольный напиток из Bacardi
Comments UA
2024-09-19T10:51:30Z
"Послам приготовиться?": Безуглая перешла в комитет Рады по внешней политике
Фокус
2024-09-17T20:06:18Z
Запад изменил позицию по ударам вглубь РФ. The Times назвал причину
ГЛАВКОМ NET
2024-09-13T17:27:19Z
Астролог назвал дату окончания войны в Украине: ждать осталось недолго
Знай
2024-09-09T01:31:01Z
Зеленский: Путин и ему подобные могут разделить мир и съесть части как пирог
Европейская правда
2024-09-15T19:03:34Z
Безуглая станет публичным куратором Сибиги: почему говорят о хитром плане Ермака
Comments UA
2024-09-19T13:15:18Z
"Восстание пейджеров" и нейтрализация тысяч террористов: приведет ли операция израильских спецслужб к большой войне на Ближнем Востоке
Обозреватель
2024-09-19T13:05:48Z
Отказ от НАТО и без возврата территорий: соратник Трампа озвучил его “мирный план“
UAToday
2024-09-13T18:03:49Z
Таких санкций ждали давно: ЕС определил новый приоритет для удара по РФ
Comments UA
2024-09-18T14:19:47Z
Карьера Андрея Деркача в Москве — сигнал молодым агентам Кремля в Украине
Фокус
2024-09-19T07:30:12Z
В Польше объяснили, почему задержали Усика и надели наручники
Известия Киев
2024-09-18T18:15:47Z
Модель с 17-м размером груди сделала предложение по реваншу Усик – Фьюри
Обозреватель
2024-09-07T15:54:26Z
"Либо будет коротким, либо..." Кличко ответил на вопрос о реванше Усик – Фьюри
Обозреватель
2024-09-06T16:36:26Z
Александра Усика арестовали в аэропорту Кракова
UAToday
2024-09-18T03:24:18Z
Леннокс Льюис назвал несправедливым лишение Усика титула IBF
Корреспондент
2024-09-19T12:51:21Z
"Если ты россиянин, тебе идут навстречу": украинский чемпион возмутился действиями международной федерации
Обозреватель
2024-09-19T12:44:47Z
Усик прокомментировал свое задержание в Польше
Comments UA
2024-09-18T04:12:16Z
Жена голкипера сборной Украины показал себя в откровенном бикини и "разорвала" Instagram. Фото
Обозреватель
2024-09-15T14:01:03Z
Российские дроны "взорвали" дачу Ломаченко под Одессой. Фото
Обозреватель
2024-09-14T16:19:39Z
"Уже через неделю были понятны причины", - эксперт о катастрофе F-16
Новости Украины
2024-09-08T19:27:45Z
В России заявили о крупнейшем в истории техногенном пожаре на нефтебазе в Ростовской области
Новости Украины
2024-09-06T13:15:42Z
На территории Сербии и Венгрии из дунайских вод показались обломки нацистских кораблей времен Второй мировой
ZN UA
2024-09-11T15:38:58Z
Пытался убить владельца овощной базы: в Киеве суд вынес приговор фигуранту резонансного дела. Фото
Обозреватель
2024-09-18T17:30:46Z
Россияне повторно атаковали медучреждение в Сумской области
Корреспондент
2024-09-19T13:15:50Z
В северных районах Италии началась массовая эвакуация: какая причина
Comments UA
2024-09-19T13:06:40Z
Грозит восемь лет заключения: полиция Киева задержала поджигателей авто ВСУ
Апостроф
2024-09-06T16:16:08Z
Россияне ударили по Харькову управляемыми авиабомбами, в городе загорелся пожар - Терехов
ZN UA
2024-09-09T04:25:08Z
Выполнил пуск ракет по Одесщине и пропал с радаров: в сети сообщают об "аварии" российского Су-30СМ над Черным морем
Обозреватель
2024-09-11T15:08:56Z
"Вытаскивать нужно вовремя": Жан Беленюк с огромным аппаратом предлагает украинкам помощь
Знай
2024-09-08T16:51:42Z
В Украине изменится процесс вручения повесток: что известно
Comments UA
2024-09-16T14:06:51Z
Почему нельзя переезжать 9 сентября и кому запрещено шить сегодня: приметы и запреты на Анны
Знай
2024-09-09T02:04:14Z
Какой праздник отмечают 9 сентября: каким был день в истории
Обозреватель
2024-09-09T01:05:07Z
В Украине стартовала школа восстановления общин по примеру Mariupol Reborn
TSN
2024-09-19T13:22:02Z
Отца Доди Аль-Файеда обвинили в использовании королевского особняка для сексуального насилия
Фокус
2024-09-19T13:21:35Z
В Латвии придумали способ обеспечить ВСУ автомобилями: подробности
Хвиля
2024-09-08T14:45:29Z
Вторая годовщина смерти Елизаветы ІІ: пять интересных фактов о покойной королеве
Фокус
2024-09-08T08:06:29Z
На фронте погиб сын Главного раввина Украины
Comments UA
2024-09-11T16:03:25Z
Пожиратели энергии: 4 популярных продукта, которые отнимают у организма много сил
Фокус
2024-09-18T16:15:38Z
Как не просыпаться посреди ночи: рекомендации от специалиста
Обозреватель
2024-09-06T17:09:54Z
Пикантные баклажаны по-корейски: как приготовить вкусную сезонную закуску
Обозреватель
2024-09-05T19:07:29Z
Три способа обеззараживания: как сделать воду безопасной для питья
Знай
2024-09-08T17:21:08Z
Можно ли беременным пить кофе: исследование американских ученых
Comments UA
2024-09-19T12:51:23Z
Первая помощь: какие лекарства следует держать дома, даже если нет проблем со здоровьем
Comments UA
2024-09-19T12:42:06Z
Украинцы на грани: раскрыта страшная статистика психических расстройств среди граждан
Знай
2024-09-19T12:12:56Z
Сколько алкоголь "держится" в организме и когда можно садиться за руль
Comments UA
2024-09-19T12:06:28Z
Убьют десятки миллионов людей: ученые бьют тревогу по поводу роста числа супербактерий в мире
Фокус
2024-09-19T11:51:03Z
Стерненко показал документы относительно российского гражданства Труханова
Апостроф
2024-09-17T17:03:42Z
Гороскоп на субботу 14 сентября 2024 года
UAToday
2024-09-13T18:03:26Z
Россияне ударили УАБами по Харькову
Корреспондент
2024-09-15T16:13:46Z
Стало известно, сколько людей сейчас проживает в Харькове
Корреспондент
2024-09-13T11:30:36Z
Лютый накат вражеской техники: под Курахово россияне "большим нашествием" пошли на штурм Сил обороны
Фокус
2024-09-19T13:21:23Z
Харьковщина в лидерах: такой ее сделала россия
Comments UA
2024-09-19T13:15:41Z
Сотрудники ТЦК избили мужчину в Харькове: омбудсмен ждет объяснений
Апостроф
2024-09-06T19:33:15Z
"Нетипичные меры": мэр Ивано-Франковска рассказал, кого из нарушителей будут мобилизовать в первую очередь. ВИДЕО
Новости Украины
2024-09-05T19:21:48Z
Украинцев призвали запасать еду и воду: как готовиться к возможным масштабным отключениям электроэнергии
Обозреватель
2024-09-08T22:46:35Z
Украинским водителям придется заплатить более 50 тысяч гривен: за какое нарушение грозит жесткое наказание
Обозреватель
2024-09-15T16:21:46Z
На аукцион выставили заброшенную коллекцию культовых американских спорткаров
Фокус
2024-09-17T16:42:11Z
Ford снова будет производить авомобили в Индии
Корреспондент
2024-09-14T03:36:24Z
В Украине утвердили возрастные лимиты для водителей: кому нельзя управлять автомобилем
Хвиля
2024-09-09T10:03:40Z
Эксклюзив за $350 000: культовый американский спорткар простоял 47 лет в гараже
Фокус
2024-09-19T09:30:55Z
Почему аккумуляторы электромобилей загораются: как избежать несчастных случаев с авто
Фокус
2024-09-19T09:27:28Z
Маленькая ракета: Suzuki готовит недорогое спортивное авто для молодежи
Фокус
2024-09-19T08:45:41Z
Бразильская Tesla: презентован дешевый электрокроссовер с запасом хода 1000 км
Фокус
2024-09-19T07:42:39Z
Надежны и оправдывают цену: к каким авто следует присмотреться в 2025 году
Обозреватель
2024-09-19T06:05:00Z
Украина не обращает внимания на Россию и кормит страны по всему миру: Зеленский рассказал, как работает морской зерновой коридор
Обозреватель
2024-09-18T17:41:10Z
"Будут сидеть без света по 16 часов в сутки": эксперт ответил, в каких городах зимой ситуация будет самой тяжелой
TSN
2024-09-08T10:54:08Z
Одна из стран ЕС легализовала производство самогона, есть интересный нюанс
ГЛАВКОМ NET
2024-09-13T18:30:54Z
Во вторник отключать свет по графикам не будут, но электричество нужно экономить, - ДТЭК
Комсомольская правда
2024-09-16T15:16:51Z
Пожарите картошечку всего за 20 грн: украинцев порадовали неожиданным обвалом цен
Знай
2024-09-19T13:12:30Z
В бюджете-2025 заложен курс доллара 45 гривен: реакция НБУ
Comments UA
2024-09-19T13:09:02Z
Международные резервы Украины выросли
Корреспондент
2024-09-13T11:51:04Z
Р2Р-трейдинг криптовалют: что нужно знать о нем
Comments UA
2024-09-13T11:23:28Z
Аграрии сообщили о темпах сбора урожая
Корреспондент
2024-09-14T03:03:16Z
Хоррор Retrieval получит поддержку PlayStation 5 Pro — первый взгляд на версию игры для мощной консоли
GameMag
2024-09-19T03:02:11Z
Появилось изображение коробки PlayStation 5 Pro — без упоминания поддержки 8K
GameMag
2024-09-19T01:32:18Z
В недрах Земли нашли пробоину: ученым удалось подтвердить "протечку" земной коры
Фокус
2024-09-19T13:07:40Z
Как работает Apple CarPlay с новой iOS 18: функции, которые точно оценят водители
Обозреватель
2024-09-19T13:05:05Z
Опубликован первый геймплей мрачного экшена Ballad of Antara в стиле Dark Souls от китайских разработчиков
GameMag
2024-09-19T12:53:50Z
Frostpunk 2 не успела выйти, а уже разочаровала? Критики указали на "прогибы" игры
Знай
2024-09-19T12:51:25Z
Механика раскрыта. Ученые поняли, почему поглаживание кошки создает статическое электричество
Фокус
2024-09-19T12:21:19Z
Прохождение Final Fantasy XVI: 10 простых советов, которые помогут вам выжить в Валестии
GameMag
2024-09-19T12:13:17Z
Новое органическое устройство может добывать энергию просто "из воздуха": как оно работает
Фокус
2024-09-19T12:12:06Z