MY.UAНовини
Чому час для дітей тече повільніше: наукові пояснення та уроки для дорослих
Чому час для дітей тече повільніше: наукові пояснення та уроки для дорослих

Чому час для дітей тече повільніше: наукові пояснення та уроки для дорослих

Багато батьків помічають, що час для їхніх дітей тече значно повільніше, ніж для них самих. Діти можуть бути нетерплячими в очікуванні свят або звичайної подорожі, і здається, що вони переживають моменти з інтенсивнішими емоціями, ніж дорослі. Це явище пов’язане не лише з відмінностями в сприйнятті часу, але й з тим, як мозок обробляє інформацію на різних етапах розвитку.

Моя родина захоплено сперечається про те, коли час минає найшвидше та найповільніше.

“Найповільніше в машині!” – кричить син.

“Та ні! – відповідає донька. – Я надто зайнята, щоб відчувати, що час йде повільно, але, можливо, на вихідних, коли ми сидимо на дивані й дивимося фільми”.

У дечому вони згодні. Дні після Різдва та їхніх днів народження тягнуться надто довго, коли усвідомлюєш, що до наступного свята чекати 365 днів. Рік в їхньому віці – це величезний період часу.

Я добре памʼятаю ці відчуття: літні канікули з іграми на пляжі, стрибками на свіжоскошеному газоні, білизні, що сушиться на мотузці, поки палає сонце. У такі моменти дійсно здавалося, що час рухається повільно.

Професорка психології з Королівського університету Белфаста Тереза ​​Маккормак досліджує, чи є щось на кшталт внутрішнього годинника, який у дітей і дорослих працює з різною швидкістю.

“Ми досі не знаємо відповідей на запитання, наприклад, коли діти починають відрізняти минуле від майбутнього, а це те, що структурує весь наш спосіб мислення, – каже науковиця.

Вона пояснює, що з досить раннього віку діти починають відрізняти рутинні події, як-от час їжі та час сну. Але це не те саме доросле відчуття лінійності часу.

На відміну від дітей, дорослі можуть думати про моменти часу незалежно від того, коли відбувається подія, завдяки тому, що користуються годинником та календарем.

Слова теж мають значення. “Дітям потрібен час, щоб навчитися користуватися поняттями “до”, “після”, “завтра” та “вчора”, – каже Маккормак.

Наше розуміння часу також ґрунтується на тому, коли вас просять оцінити швидкість часу.

Один з найяскравіших прикладів, який наводить дослідниця, про дорослішання ваших дітей.

“Час від народження моєї дитини до моменту, коли вона виросла і пішла з дому, здається однією миттю. Але ви пригадайте, скільки триває день, коли доглядаєш маленьку дитину”.

Автор фото,Edouard Taufenbach, Bastien Pourtout

Підпис до фото,Здатність пов’язувати тривалість зі швидкістю, з якою плине час, розвивається з віком

Дослідження показали, що здатність оцінювати тривалість часу та його швидкість розвиваються у людей окремо.

Діти віком до шести років, здається, здатні зрозуміти, як швидко минає урок у класі, але їхні судження пов’язані більше з їхнім емоційним станом, ніж з фактичною тривалістю. Ці два елементи об’єднуються на пізнішому етапі, коли діти розуміють зв’язок між швидкістю та тривалістю.

Є ще питання пам’яті.

Багато досліджень зосереджено на тому, як наше сприйняття часу залежить від того, як наш мозок зберігає спогади. Ця тема давно захоплює Золтана Надасді, доцента психології з Університету Етвеша Лоранда в Будапешті.

Коли Надасді ще вчився в університеті, він переконав своїх однокурсників провести польове дослідження сприйняття часу серед дітей і дорослих.

Експеримент був простий. Надасді і його однокурсники показали групам дітей і дорослих два відеоролики, обидва тривалістю по хвилині, і запитали, яке відео здається довшим, а яке коротшим.

Через три десятиліття Надасді та його команда вирішили повторити експеримент.

Динамічний гостросюжетний кліп про поліцейських і грабіжників та доволі одноманітне відео, на якому люди пливуть на човні озером, показали трьом віковим групам і попросили оцінити тривалість роликів за допомогою жестів.

Результат був той самий. “Чотири-п’ятирічні діти вважали насичене діями відео довшим, а нудне – коротшим. Для більшості дорослих все було навпаки”.

Учасників попросили оцінювати відео за допомогою жестів, щоб зрозуміти, чи сприймають вони час як горизонтальний потік, що було очевидно в усіх трьох вікових групах.

За словами Надасді, експеримент показує, що за відсутності сенсорного органу для передбачення часу люди використовують інші механізми.

“У нас немає безпосереднього сенсорного органу, який би відповідав за сприйняття часу, а тому нам потрібно щось, із чи ми могли б порівняти плин часу”, – каже дослідник.

Отже, з чим час порівнюють діти?

Коли вони йдуть до школи, їхня шкала сприйняття очевидно змінюється, адже в школі вони починають вивчати поняття одночасності та абсолютного часу.

“Це не дає нам відчуття часу, а просто замінює цю шкалу. Коли ви йдете до школи, ви дотримуєтеся розкладу. Ваш день повністю контролюється”.

Маккормак звертає увагу на два додаткові моменти, коли йдеться про дитяче уявлення про час.

“Один полягає в тому, що їхні процеси контролю не такі, як у дорослих, – каже дослідниця. – Вони більш нетерплячі, їм важче чекати.

Це також пов’язано з концентрацією уваги. Що більше уваги ви приділяєте певному періоду часу, то повільніше він для вас минає”.

Інше дослідження Сільві Друа-Воле з Франції та Джона Вердена з Британії показало, що так само це працює й у дорослих.

Вони виявили, що відчуття часу в повсякденному житті змінюється не з віком, а з емоціями людини. Простіше кажучи – якщо ви щасливіші, час минає швидше. Якщо вам сумно, час тягнеться.

Дослідники насамперед звернули увагу на це під час локдауну. Уповільнення часу повʼязали з більшим стресом, меншою кількістю справ і старшим віком.

Схожий ефект можна помітити під час перегляду фільму. Страшні чи огидні фільми, здається подовжують час. Неприємні враження, як-от поїздка в переповненому потязі в годину пік, також здаються більш тривалими, ніж тиха подорож.

За словами професора з Північної Кароліни Адріана Беджана, погіршення нашого фізичного стану з віком також впливає на сприйняття часу.

Він намагався пояснити загадку нашого сприйняття часу через теорії про “фізику життя”, яку він розробив у 1996 році.

“Найбільше джерело інформації для нашого мозку – це зір, від сітківки ока до мозку”, – каже Беджан.

“Через зоровий нерв мозок отримує знімки, як кадри з фільму. Мозок розвивається в дитинстві та звик отримувати багато цих скриншотів. У дорослому віці тіло більше за розмірами, відстань між сітківкою ока та мозком подвоюється в розмірі, а шляхи передачі стали складнішими”, – каже дослідник.

Крім того, з віком в тілі починається деградація.

Це, за його словами, означає, що швидкість, з якою ми отримуємо “ментальні картинки” від наших органів чуття, зменшується з віком.

Це створює відчуття стиснутого часу в нашій свідомості, оскільки ми отримуємо менше уявних образів за одну одиницю часу у порівнянні з дитиною.

Автор фото,Edouard Taufenbach, Bastien Pourtout

Підпис до фото,Наші органи чуття також можуть впливати на те, як ми сприймаємо час, наприклад, коли ми маємо більше візуальної інформації

Дослідження нейродегенеративних змін, пов’язаних з віком, показують, що може існувати зв’язок між ослабленням зорового нерва та уповільненням швидкості обробки інформації й об’ємом робочої пам’яті.

Те, на що ви дивитеся, також може мати значення. На сприйняття часу можуть впливати властивості сцени, її розмір, як легко її можна запам’ятати та як сильно вона завалена обʼєктами.

Нещодавно психологи з Університету Джорджа Мейсона в Ферфаксі, штат Вірджинія, виявили, що перші два чинники збільшують час, тоді як безлад і завантаженість сцени скорочують його.

Наші серця також передають важливий сигнал нашому мозку про плин часу – наше відчуття того, скільки триває подія, змінюється відповідно до ритму нашого серцебиття.

Якщо це дійсно відіграє важливу роль у нашому відчутті часу, то, мабуть, не випадково, що частота наших серцевих скорочень має тенденцію зменшуватися з віком. Частота серцевих скорочень досягає піку через кілька місяців після народження, а потім повільно знижується з віком.

Коли ми старіємо відбуваються й інші речі. Наш розпорядок дня стає менш різноманітним і більш негнучкий. Дослідження виявили, що час плине швидше, якщо людина живе під тиском рутини, а також більше орієнтована на майбутнє, ніж на життя у цей момент.

Те, що ви робите зараз, має першочергове значення для нашого розуміння часу, незалежно від віку. Наприклад, коли мозок навантажений більше, ми схильні відчувати скорочення часу – ми недооцінюємо тривалість завдання, що більш вимогливим воно є.

Відвідайте веселий двотижневий літній табір – він може запам’ятатися вам краще, ніж увесь навчальний рік.

Надасді пояснює, що спогади про літній табір скоріше з все займуть набагато більше місця у мозковій тканині через величезну кількість пригод за короткий час.

“Цілком можливо, що судження людей про тривалість часу частково відбивають їхні спогади про нові речі, які з ними сталися”, – каже Маккормак.

“Якщо ви доросла людина, ймовірно за останні 10 років у вашому житті не відбулося дуже багато великих змін”. Але якщо вони трапилися, вони запам’ятаються так само, як той літній табір.

З огляду на це, чи можуть дорослі уповільнити час, зробити його таким, який він був у щасливі дні дитинства? Це можна зробити навіть за допомогою фізичних вправ. Коли ми рухаємось, час плине повільніше.

У Беджана є й інші ідеї.

“Спробуйте зробити щось нове, щоб відійти від рутини, – каже дослідник. – Робіть собі сюрпризи. Робіть незвичайні речі. Ви чули гарний жарт? Розкажіть! У вас є нова ідея? Зробіть щось. Зробіть ще щось. Скажіть щось”.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Самые большие загадки в мире, которые так и не раскрыли люди
Comments UA
2025-02-25T01:06:59Z
Официально: Revenge of the Savage Planet выходит 8 мая — сразу в Game Pass
GameMag
2025-02-24T22:42:46Z
The Talos Principle: Reawakened выпустят 10 апреля — демоверсия уже доступна
GameMag
2025-02-24T22:31:52Z
Зажигательный ритм: На ID@Xbox Showcase 2025 показали новый геймплей Ratatan
GameMag
2025-02-24T22:25:49Z
Увертюра: Вышел сюжетный трейлер дополнения к хердкорной игре Lies of P
GameMag
2025-02-24T22:25:04Z
Ремейк «Готики» получил демоверсию с русской озвучкой — только на ПК
GameMag
2025-02-24T22:12:36Z
Сыгравший Питера Паркера актер высказался о роли своего персонажа в Marvel's Spider-Man 3
GameMag
2025-02-24T22:06:34Z
Арт-директор Game Science: Около 7,5 млн копий Black Myth: Wukong купили игроки не из Китая
GameMag
2025-02-24T21:54:41Z
Grand Theft Auto V для ПК станет красивее уже в марте
GameMag
2025-02-24T21:54:13Z
Не сравнить с магазинным: рецепт невероятно паштета, который будет таять во рту
GlavRed
2025-02-25T01:27:56Z
Знаки зодиака, которые любят долго спать: кто рекордсмен
Comments UA
2025-02-25T00:30:48Z
Рецепт салата из пекинской капусты от звезды "Мастер Шеф": весь секрет в заправке
Политека
2025-02-25T00:00:54Z
Любовный гороскоп для всех знаков Зодиака на неделю с 24 февраля по 2 марта 2025 года
Фокус
2025-02-24T21:27:53Z
Что чувствует собака, когда вы оставляете ее дома саму
Знай
2025-02-24T20:51:32Z
Парфюм, который сведет его с ума: какой аромат выбрать для первого свидания
TSN
2025-02-24T17:21:16Z
Сытное блюдо на ужин: рецепт блинов на кефире с луком и шкварками
Фокус
2025-02-24T16:57:52Z
Как избавиться от желтых пятен от пота под мышками: копеечные средства, которые "работают" на всех тканях
TSN
2025-02-24T16:39:31Z
Гороскоп на вторник 25 февраля 2025 года
UAToday
2025-02-24T16:21:04Z
В Сумах произошло попадание "шахеда", известно об одном пострадавшем - мэрия
ZN UA
2025-02-25T02:57:10Z
В России произошел взлет бортов Ту-95МС
Корреспондент
2025-02-25T00:24:37Z
Видно из космоса: в РФ горят склады Брянского порохового завода
Фокус
2025-02-24T19:57:50Z
В Сумах дрон атаковал автомобиль — один погибший, двое пострадавших
Комсомольская правда
2025-02-24T19:36:33Z
Россия ударила по Славянску: погиб гражданский
Корреспондент
2025-02-24T19:36:32Z
Убегал от волков, нашел минное поле и чуть не утонул в болоте: приключения "горе-беглеца" на Ровенщине
TSN
2025-02-24T17:21:52Z
Пограничники спасли уклониста, который бродил среди минных полей и болот
Корреспондент
2025-02-24T16:54:03Z
Россияне ударили по Сумам: что известно о последствиях
TSN
2025-02-24T16:51:23Z
Россияне утопили в Черном море еще один корабль. ВИДЕО
Новости Украины
2025-02-24T16:33:25Z
Украина в дебютном матче сына Виталия Кличко одолела Португалию
Корреспондент
2025-02-24T23:21:37Z
Сын Виталия Кличко результативно дебютировал за сборную Украины по баскетболу
ZN UA
2025-02-24T23:18:07Z
Сборная Украины с дебютом сына Виталия Кличко победой завершила отбор на Евробаскет-2025
TSN
2025-02-24T22:57:47Z
"Рома" без Довбика разбила худшую команду Серии А и приблизилась к зоне еврокубков
TSN
2025-02-24T21:51:12Z
"Шахтер" минимальной победой возобновил сезон в УПЛ
ZN UA
2025-02-24T18:27:52Z
"Шахтер" одолел "Левый Берег" в своем первом матче весенней части УПЛ
TSN
2025-02-24T18:03:30Z
АПЛ: расписание и результаты матчей 27-го тура чемпионата Англии по футболу, турнирная таблица
TSN
2025-02-24T17:03:45Z
Чемпион мира по биатлону поддержал Украину в третью годовщину полномасштабного российского вторжения
TSN
2025-02-24T16:18:01Z
"Сухой лист" и два ассиста: Неймар выдал яркий перфоманс в Бразилии
TSN
2025-02-24T16:06:46Z
Гороскоп на вторник, 25 февраля: лучший день для новых проектов и новые вызовы
Знай
2025-02-25T02:33:01Z
Захватчики перемещают силы с Покровского на Константиновское направление - Мирошников
TSN
2025-02-25T01:33:18Z
В Киеве и в окрестностях города раздались взрывы: столичный регион атакуют "шахеды"
ZN UA
2025-02-24T22:18:27Z
Палатный: «Украинская команда» передала Первой танковой бригаде очередную помощь – квадроциклы
Знай
2025-02-24T21:42:28Z
“Обмен пленными будет, но…”: известный экстрасенс разоблачил ИПСО и предсказал развитие войны
Знай
2025-02-24T21:30:35Z
Украинской писательнице пришлось прятаться от российских обстрелов на дне бассейна
Апостроф
2025-02-24T19:36:06Z
Таро гороскоп на завтра: кому сильно повезет
Comments UA
2025-02-24T18:30:06Z
"Спасибо, что оставили живыми", - на Курщине взяты в плен 11 российских военных
Новости Украины
2025-02-24T18:21:03Z
На фронте погиб украинский актер Алексей Самойленко
Корреспондент
2025-02-24T16:51:54Z
Умерла исполнительница песни Killing Me Softly
Корреспондент
2025-02-25T01:18:29Z
Ушла из жизни Роберта Флэк - ее хит Killing Me Softly знает весь мир
ZN UA
2025-02-24T23:42:08Z
Погиб украинский актер и защитник Алексей Самойленко
ZN UA
2025-02-24T22:37:26Z
Перестрелки, взрывы и танцы в динамичном трейлере второго сезона сериала "Андор"
GameMag
2025-02-24T22:12:46Z
Три года, как Деми Мур отменила старение. Смотрим на самые яркие выходы звезды
Marie Claire
2025-02-24T16:30:40Z
"Мы сильные, правда за нами": Вакарчук показал пост, которому ровно 3 года/Лидер группы "Океан Эльзы" опубликовал призыв к украинцам, написанный в первый день войны
Апостроф
2025-02-24T16:18:15Z
Внезапно: Бьянка Цензори удивила новым нарядом на публике
Фокус
2025-02-24T15:57:41Z
Кожа и кости: звезды напугали фанатов своей худобой на ковровой дорожке SAG Awards
Фокус
2025-02-24T15:15:34Z
Здесь дают деньги на кино: гранты и международная поддержка украинских фильмов
TSN
2025-02-24T15:03:37Z
Почему нельзя спать днем 25 февраля и чем сегодня надо поделиться: примеы и запреты на Тарасия
Знай
2025-02-25T03:03:21Z
Подражая Диане: Меган Маркл снова вдохновилась стилем принцессы Уэльской
Marie Claire
2025-02-25T03:00:04Z
Стратегические бомбардировщики взлетели в России: когда выходят на пусковые рубежи
TSN
2025-02-25T00:51:04Z
Над Украиной кружат вражеские беспилотники: направления движения
TSN
2025-02-24T22:33:26Z
День ангела 25 февраля: кого и как поздравлять с именинами
TSN
2025-02-24T22:21:05Z
25 февраля 2025 года: Тараса Бессонного - что сегодня нельзя делать
Фокус
2025-02-24T22:00:34Z
Мобилизация в Украине: что делать, если полиция требует проверки ВУД на улице
Политека
2025-02-24T21:33:50Z
Ватикан сообщил о небольшом улучшении состояния Папы Франциска
Корреспондент
2025-02-24T21:33:06Z
"ПВО фиксировало, уничтожить не смогло", - ВСУ на Курщине применили что-то новое
Новости Украины
2025-02-24T21:18:08Z
Проблемы с протезированием: какой протез выбрать
Comments UA
2025-02-25T02:30:54Z
Народные средства от морщин: как побороть старость
Comments UA
2025-02-25T01:30:42Z
Стало известно, какая рыба самая опасная для организма
Comments UA
2025-02-24T23:57:26Z
Эти распространенные продукты уникальны для улучшения потенции
Comments UA
2025-02-24T23:30:59Z
Как распознать полезные конфеты от вредных: советы нутрициологии
Знай
2025-02-24T21:51:18Z
Убивает не сразу, но точно: как алкоголь повышает риск рака
Знай
2025-02-24T19:51:54Z
Не кофе и не чай: какие три напитка помогут быстро похудеть
TSN
2025-02-24T16:06:17Z
Прыщи, синяки и лишние волосы: как ухаживать за кожей лица в период менопаузы
Знай
2025-02-24T15:51:10Z
Гималайская vs морская: какая соль самая лучшая
UAToday
2025-02-24T15:06:48Z
Безопасно и вкусно: какие права имеют посетители в кафе и ресторане
ZN UA
2025-02-25T02:03:51Z
Литва начала демонтаж линий электропередачи с Россией
Корреспондент
2025-02-25T01:45:09Z
Как не ошибиться при установке газового оборудования: важные нюансы и правила для украинцев
Знай
2025-02-24T21:15:41Z
Сколько будет стоить восстановление Украины: Шмыгаль раскрыл Еврокомиссии цифры
Новости Украины
2025-02-24T20:36:55Z
Дания с партнерами инвестировала $650 млн в производство украинской артиллерии
Корреспондент
2025-02-24T19:36:54Z
Nintendo Switch 2 может выйти в июне 2025 года
GameMag
2025-02-24T19:34:47Z
"Ощадбанк" предупредил об изменении тарифов: что ждет клиентов
Знай
2025-02-24T18:30:07Z
Субсидия или льгота? Ошибка, которая может стоить вам денег
Знай
2025-02-24T18:12:51Z
Соглашение о полезных ископаемых на сотни миллиардов долларов: Axios сообщил дату возможного подписания
Апостроф
2025-02-24T17:54:44Z
Мощный внедорожник от Great Wall станет дешевой альтернативой Mercedes-AMG G63
Фокус
2025-02-24T14:30:36Z
Кардинальные изменения: новый Citroen C5 Aircross показали до премьеры
Фокус
2025-02-24T11:06:02Z
Для серьезного бездорожья: кроссовер Lamborghini Urus получил внедорожную версию
Фокус
2025-02-24T09:21:43Z
Неожиданный лайфхак для водителей: какой овощ спасет лобовое стекло вашего авто от льда
Знай
2025-02-24T05:51:28Z
Китай подложил России неожиданную "свинью": о чем идет речь
Comments UA
2025-02-23T14:12:13Z
В интернете показали раритетные и малоизвестные прототипы "Таврии"
Фокус
2025-02-23T13:51:45Z
Летающий электромобиль уже реальность: стартап с украинскими корнями показал впечатляющее видео
Знай
2025-02-23T12:51:08Z
Без окон, без дверей: в Киеве засветился редкий трехколесный спорткар из США
Фокус
2025-02-23T12:21:18Z
Вибрация руля - тревожный сигнал, который может стоить вам целое состояние: что это значит для водителя
Знай
2025-02-23T10:51:10Z
Вучич сказал, что Сербия "нажала не ту кнопку"
Корреспондент
2025-02-25T03:00:43Z
В Лондоне сказали, когда Россия может вернуться в Большую семерку
Корреспондент
2025-02-25T02:39:54Z
Президент Словении сказала, что угрожает ЕС
Корреспондент
2025-02-25T02:27:36Z
В Нидерландах призвали создать для Украины гарантии безопасности
TSN
2025-02-25T02:21:47Z
Макрон озвучил схему переговоров о перемирии и анонсировал завершение боевых действий, — Le Monde
Фокус
2025-02-25T02:15:52Z
Макрон сказал, что ждет РФ в случае нарушения мира
Корреспондент
2025-02-25T00:51:08Z
Нежелание Путина прекращать огонь станет испытанием для Трампа – Bloomberg
ZN UA
2025-02-25T00:31:56Z
Путин готов по просьбе Трампа сократить расходы на оборону
ZN UA
2025-02-25T00:24:17Z
Трамп отказался назвать Путина диктатором
Comments UA
2025-02-24T23:57:16Z