MY.UAНовини
Національна система дослідників — думки за і проти
Національна система дослідників — думки за і проти

Національна система дослідників — думки за і проти

Національна система дослідників — думки за і проти

Нещодавно Міністерством освіти і науки України було запропоновано для публічного обговорення проєкт розпорядження Кабінету міністрів України «Про схвалення Концепції підтримки та розвитку кадрового потенціалу сфери наукової і науково-технічної діяльності «Національна система дослідників України». Ця концепція входить до Стратегічного плану діяльності МОН до 2027 року і ставить за мету створити розгалужену систему рейтингів українських вчених, що в теорії дасть можливість підтримати молодих дослідників, забезпечивши їх індивідуальними стипендіями на основі попередніх наукових здобутків, і водночас допомогти у формуванні дослідницьких груп із науковців високого рівня, здатних швидко та комплексно вирішувати надскладні завдання для держави. Звучить надзвичайно амбітно, але чи працюватиме це в наших реаліях?

Слід розуміти, що концепція «Національної системи дослідників України» (НСД) була запропонована урядом не на порожньому місці, — розмови про створення нового ефективного державного органу для керування науковцями та їхніми здобутками йшли ще з 2018 року. Проєкт навіть пілотувався у Львівській області. І тепер до цієї ідеї повернулися.

У суспільство регулярно вкидається» теза «а де Нобелівські премії від українських науковців?», хоча при цьому скромно замовчується, що заробітна плата професора нижча від зарплати працівника «Нової пошти», а аспірант не витримує конкуренції з касиром АТБ. Тому сама ідея базового доходу для найталановитіших вчених, які, перебуваючи за межею бідності, все ще намагаються щось творити на благо Батьківщини, є не те що корисною, а вже давно перезрілою.

На Заході, де стипендія аспіранта в півтора разу вища, ніж у робітничих спеціальностей, а п’ятизначна (до оподаткування) зарплата професора виносить його на вершину табеля про ранги, в існуванні таких структур, як НСД, просто нема потреби, бо люди і так отримують гідну оплату за свої здобутки. Тому зі стратегічного погляду для української влади значно простіше було б лише виконати положення закону про науку та науково-освітню діяльність, де згідно з нормативами заробітна плата молодшого дослідника мала б становити не менш як 11 прожиткових мінімумів (станом на сьогодні — 33 308 грн), і лише тоді щось із цих вчених вимагати. Та оскільки в бюджеті на це просто немає грошей, починаються танці з бубном, як підтримати кращих з найкращих і при цьому не оголосити дефолту. Але водночас треба мінімізувати корупційні ризики при присудженні таких стипендій. Тому важливо, якими будуть критерії конкурсного відбору науковців, що увійдуть до Національної системи дослідників.

У концепції 2018 року критерії відбору ґрунтувалися передусім на кількісних показниках — публікаційній діяльності науковців у міжнародних виданнях, виконанні вітчизняних і міжнародних грантів та інших. До честі МОН, ці критерії залишилися незмінними і у нинішньому проєкті про створення НСД. Цього більш ніж достатньо, щоб відібрати кількасот щасливчиків у різних галузях науки, однак для подальшого ранжування учасників НСД необхідно додатково використовувати і якісні показники. Які саме?

За нинішніх часів засилля штучного інтелекту та різноманітних бізнесів з «накрутки» науковометричних показників той науковець, що публікує найбільше статей і монографій, уже не може вважатися найкращим. Платні журнали відкритого доступу за 3000 євро дають змогу швидко і безпроблемно опублікувати будь-яку наукоподібну інформацію, аби лише вона так-сяк трималася купи. Тож поки добросовісні дослідники намагаються опублікувати результати своїх праць у престижних журналах видавництв Elsevier чи Springer Nature, отримуючи нескінченні відмови редакторів «вибачте, нам це нецікаво», або ж місяцями доробляючи нові досліди у відповідь на зауваження шести різних рецензентів, їхні спритніші «колеги» можуть наштампувати з десяток статейок у «мурзилках» і, згідно з нинішніми критеріями оцінки НСД, випередять їх на світлові роки. Саме тому на Заході при оцінці наукових проєктів насамперед оцінюють імпакт-фактор журналів, у яких опубліковано праці вченого, та його місце у списку авторів. Високо оцінюються лише ті праці, де автор або перший (тобто виконав основну частину досліджень), або останній (спланував і керував роботою всіх інших). Решта, враховуючи публікації в низькорейтингових журналах, де імпакт-фактор менший 5, навіть якщо їх буде сотня, не береться до уваги. Це перший якісний критерій, який слід врахувати у системі рейтингування НСД.

Другий якісний критерій, що допоміг би відібрати науковців у НСД, — це факт керування міжнародними науковими проєктами, що фінансувалися за кошти ЄС або США. Конкуренція у них шалена, і там кожну особу апліканта вивчають буквально під мікроскопом. Тож якщо український вчений виграв-таки західний грант як керівник у конкурсі з success rate менш як 20%, це своєрідний знак якості «халтури не виявлено!» від в’їдливих західних рецензентів. Гранти, де локомотивом виступали потужні команди з ЄС, а українська група була «бідним родичем», звісно ж, мають оцінюватися значно нижче.

Однак тут ми підходимо до найцікавішого моменту: а хто це все оцінюватиме під час конкурсного відбору науковців до НСД?

Ймовірно, як тільки буде оголошено конкурс, маститі вчені не захочуть бути рецензентами — вони подадуться на конкурс, як це вже було 2018-го, коли у Львові пілотувався проєкт Національної системи дослідників. Звісно, можна зробити хід конем і призначити рецензентами топ-вчених. На жаль, сумний досвід присудження премії Львівською ОДА у 2021 році показав, що корупційні ризики при цьому зростають ще більше, бо бажання просунути поза чергою своїх друзів і родичів аж ніяк не залежить від ступеня наукових здобутків голови конкурсної комісії. Тому nolens volens доведеться доручати цю непросту і невдячну роль незалежним іноземним рецензентам. Але, наголошую, це мають бути виключно керівники наукових груп із Західної Європи.

Чому саме так? Бо середньостатистичний керівник групи у Західній Європі чи США має колосальний досвід з оцінки super excellence своїх майбутніх підлеглих — від студента-бакалавра до постдока, де конкурс часто перевищує 30 людей на місце. І, на відміну від вітчизняних експертів, які «пиляють» державні гроші, рядовий професор на Заході наймає персонал за кошти з власного гранту, виграного у тяжкій боротьбі. Вибір неправильного кандидата може загубити всю подальшу кар’єру керівника групи, тому і не дивно, що до цього питання вони підходять максимально скрупульозно.

Але ж звідки взяти стільки західних рецензентів на волонтерських засадах для рейтингування українських дослідників? Нещодавно МОН закликало іноземних вчених реєструватися експертами у системі «Наука», та наскільки ефективною в нинішніх реаліях буде технологія «холодних» дзвінків та е-мейлів? Тому слід звертатися по допомогу до тих міжнародних грантових організацій, які вже мають створену з нуля базу іноземних експертів. Це, наприклад, секретаріат конкурсу EURIZON. Оскільки до його складу входять 500 ентузіастів у різних галузях науки, які вже мають досвід рецензування наукових праць.

Не варто забувати, що для реалізації ідей потрібні кошти. Тому насамкінець трошки математики. Згідно з даними Державної служби статистики України, 2022 року загальна кількість працівників, задіяних у виконанні досліджень і розробок, становила 53 200 осіб. Однак бути задіяним у чомусь і справді бути науковцем — це дві великі різниці, як кажуть в Одесі. На жаль, відсоток імітації наукової діяльності в низці галузей просто зашкалює, і саме там за останні роки з’явилося чимало новоспечених докторів філософії. Якщо ж спробувати полічити тих, хто все ще намагається займатися наукою на міжнародному рівні, можна взяти до уваги результати конкурсу EURIZON, на який подалося 750 команд вчених (у середньому по п’ять людей у групі). З цього ми отримуємо дуже приблизну цифру в 3000 науковців, які і є цільовою групою для НСД. Відсоток успіху в такому конкурсі має бути не меншим за 30%, тобто держава повинна бути готова профінансувати хоча би 1000 науковців по всій Україні. Розмір щомісячної стипендії, за найскромнішими мірками, не може бути меншим 20 тис. грн (аж 500 дол. США за нинішнім курсом). Тоді 20 000 грн х 12 місяців х 1,22 (22% нарахування на зарплату) х 1000 учасників = 292,8 млн грн. Вибачте, але навіть таких коштів у держави наразі немає — при дірці у 500 млрд грн лише на 2024 рік!

Якщо ж виділити на НСД меншу суму, та ще й демонстративно проігнорувати залучення фахових іноземних експертів, то вся її ідея перетвориться на фікцію. В такій ситуації найправильнішим рішенням є взагалі відмовитися від створення НСД.

Проблему дефіциту коштів на підтримку української науки з держбюджету Кабмін повинен методично вирішувати у переговорах з іноземними донорами. Особливо з тими, які є нейтральними країнами і згідно із своїм законодавством не можуть виділяти кошти на підтримку економіки воюючої держави. Домовитися з ними про виділення смішного за західними мірками фінансування у 25 млн дол. на рік на українську науку через міжнародну організацію УНТЦ не є суперскладним завданням. А це гранти для 250 команд (по п’ять людей) на суму 100 тис. дол. на рік, з жорстким, але справедливим peer review від західних експертів, нуль податків із зарплати і нуль контактів з улюбленим Держказначейством, де слід чекати по три місяці на проплати обладнання та матеріалів. Оце і була б реальна революція в системі дослідників і дослідницьких інфраструктур в Україні, і головне — абсолютно безкоштовно для держави!

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Зеленський підписав закон про подовження терміну добровільного повернення на службу після СЗЧ
УкраинФорм
2025-01-15T12:48:12Z
Виробник батарей для електромобілів CATL потрапив під санкції Міноборони США
AutoGeek
2025-01-15T12:42:50Z
Німеччина передала Україні 60 ракет Iris-T
iPress
2025-01-15T12:39:55Z
Що таке "відгул" за трудовим законодавством та які правила його надання: пояснення профспілки
24tv
2025-01-15T12:36:58Z
2024 року кількість українців, які виїхали та не повернулись додому, зросла втричі — аналітики
TSN
2025-01-15T12:36:52Z
Коли починається і завершується Великий піст 2025 року: меню за днями, що не можна робити, традиції
TSN
2025-01-15T12:36:30Z
Головна редакторка hromadske Христина Коціра звільнилась за сімейними обставинами
Детектор М
2025-01-15T12:34:42Z
Як змінилися кар'єрні плани IT-фахівців з початку повномасштабного вторгнення? Опитування AIN
AIN
2025-01-15T12:30:45Z
Німеччина передала Україні новий пакет допомоги
Украина Криминальная
2025-01-15T12:30:29Z
Позитив вперше став батьком та показав фото з новонародженою донькою
TSN
2025-01-15T12:55:52Z
Лариса Кадочникова пояснила, чому відмовилася говорити українською на публіці
Комсомольская правда
2025-01-15T12:49:14Z
Співак Wellboy став жертвою нападу
360ua.news
2025-01-15T12:36:56Z
З чим француженки носять джинси: цікаві образи для натхнення
24tv
2025-01-15T12:36:03Z
Назвався "біженцем": Іван Дорн осоромився виступом на вечірці з росіянами
24tv
2025-01-15T12:30:38Z
Пожежі у Лос-Анджелесі. Періс Гілтон спостерігала онлайн, як горить її будинок
ГЛАВКОМ NET
2025-01-15T12:18:18Z
POSITIFF та Юлія Сахневич вперше стали батьками і показали фото доньки
Комсомольская правда
2025-01-15T12:07:05Z
"Гідні одне одного": Каньє Веста розкритикували за останнє фото його дружини
Фокус
2025-01-15T11:45:17Z
Михайло Діанов вперше показав обличчя нареченої, якій освідчився наприкіні 2024 року
Фокус
2025-01-15T11:36:49Z
"Утричі більше людей працює в штабах, ніж на фронті": нардеп про те, як замінювати бійців ЗСУ
TSN
2025-01-15T12:55:05Z
Стало відомо, коли будуть відновлені важливі реєстри після кібератаки РФ
TSN
2025-01-15T12:54:35Z
Конференція з відновлення України 2026 року пройде у Польщі
Европейская правда
2025-01-15T12:54:32Z
Європа бачить ознаки, що Трамп збереже підтримку України - ЗМІ
Хвиля
2025-01-15T12:51:48Z
Сибіга: заборона на прямі переговори з Путіним для України лишається чинною
Европейская правда
2025-01-15T12:51:46Z
Глава МЗС розповів про нову ініціативу закупівлі снарядів по світу без посередництва Чехії
Европейская правда
2025-01-15T12:49:23Z
Американці поділилися на тих, хто захоплений, і тих, хто стривожений поверненням Трампа: опитування
ZN UA
2025-01-15T12:46:39Z
Почалася нова війна, – російський пропагандист зібрався "розпилити" Гренландію
24tv
2025-01-15T12:45:39Z
Сибіга прокоментував, чи буде Україна визнавати "президента" Грузії Кавелашвілі
Европейская правда
2025-01-15T12:43:30Z
Зняли обручку у загиблого захисника на Житомирщині: дружина військового розповіла шокувальні подробиці
TSN
2025-01-15T12:54:33Z
На Житомирщині працівник моргу викрав обручку загиблого військовослужбовця
Украина Криминальная
2025-01-15T12:43:39Z
В Угорщині у моторошній аварії загинули українка та її 3-річна донька
24tv
2025-01-15T12:42:07Z
"Хати немає, все падало на мене", - росіяни на світанку зруйнували хату сестер-пенсіонерок на Львівщині
Комсомольская правда
2025-01-15T12:01:49Z
Кількість вибухів газових балонів зростає: як уникнути трагедії у квартирі
ГЛАВКОМ NET
2025-01-15T12:00:59Z
На Київщини в.о. голови ВЛК та держвиконавця викрили у махінаціях з визнанням осіб непридатними до військової служби
Украина Криминальная
2025-01-15T11:54:31Z
На Прикарпатті ліквідували пожежу на об’єкті критичної інфраструктури, яка сталась через атаку РФ
УкраинФорм
2025-01-15T11:39:04Z
БЕБ повідомило про підозру двом службовцям «Київпастрансу»
УкраинФорм
2025-01-15T11:36:38Z
Хати немає, все понищено, – бабуся з села на Львівщині, будинок якої пошкодила російська ракета
24tv
2025-01-15T11:36:08Z
У Києві посеред зими зацвів бузок: у чому причина аномалії
TSN
2025-01-15T12:54:33Z
На Херсонщині померла волонтерка, поранена внаслідок обстрілу 13 січня
УкраинФорм
2025-01-15T12:42:59Z
Чому РФ намагається оточити Покровськ: експерт про стратегію окупантів на Донеччині
TSN
2025-01-15T12:36:18Z
Окупанти вбили відому хероснську волонтерку: деталі
TSN
2025-01-15T12:24:22Z
Закриті супермаркети, розбиті будинки та люди, які нікуди не їдуть: як Покровськ стає містом-привидом
TSN
2025-01-15T12:24:09Z
Голова Донецької ОВА розповів, у якому місті найскладніша ситуація із водопостачанням
ZN UA
2025-01-15T12:09:15Z
Плата за розміщення зовнішньої реклами: скільки отримав бюджет Києва у 2024 році
ГЛАВКОМ NET
2025-01-15T12:06:16Z
Офіційні та неофіційні українські різдвяно-новорічні свята завершені, але ж попереду ще Китайський Новий рік, той самий, коли Дракон поступиться Змії. Це відбудеться 29 січня. Тому ми продовжили наші зимові розмови із українськими артистами. Гурт Kalush o
FM-TV
2025-01-15T12:01:41Z
Від морозу до тепла: де в Україні випаде сніг до кінця тижня, — Діденко
Фокус
2025-01-15T11:57:54Z
Наслідки можуть бути катастрофічними: юрист розповів про новий поворот у справі Мудрика
24tv
2025-01-15T12:36:49Z
Коло Муані вилетів до Турина для проходження медогляду в Ювентусі
Football.ua
2025-01-15T12:34:48Z
Деку вмовив Араухо не залишати Барселону взимку
Football.ua
2025-01-15T12:04:52Z
"Найкращий в Італії": колишній футболіст Серії А високо оцінив рівень Довбика
24tv
2025-01-15T12:00:20Z
Ломаченко інвестував гроші у ресторан росіянина, який був довіреною особою Путіна
ZN UA
2025-01-15T12:00:02Z
Українець Семенченко - найкращий молодий футзаліст року від Futsal Awards
УкраинФорм
2025-01-15T11:57:03Z
Костюк з розгромом вийшла до третього кола Australian Open-2025
TSN
2025-01-15T11:37:53Z
Костюк стала четвертою серед українок за виграними матчами на Grand Slam
УкраинФорм
2025-01-15T11:36:49Z
Промоутер назвав наступного суперника Усика: з ким битиметься український чемпіон
TSN
2025-01-15T11:36:42Z
Вчені запропонували "вкрутити лампочку" кільком різним поколінням: справилися всі, крім одного
Фокус
2025-01-15T12:55:39Z
ChatGPT отримає нові функції
InternetUA
2025-01-15T12:46:16Z
Так виглядають заморожені хвилі: у тіктоці завірусилось відео з каналу для серфінгу у Роттердамі
24tv
2025-01-15T12:36:58Z
Чому Wi-Fi-роутер не варто розміщувати на кухні
InternetUA
2025-01-15T12:31:50Z
SpaceX запустила перший супутник турецького виробника безпілотників Baykar
УкраинФорм
2025-01-15T12:30:41Z
У центрі Чумацького Шляху може ховатися щось невидиме та «розмите»
ZN UA
2025-01-15T12:28:03Z
Заявку про потребу в засобах реабілітації відтепер можна подати онлайн
УкраинФорм
2025-01-15T12:09:13Z
Користувачам смартфонів Samsung рекомендують оновити прошивку
InternetUA
2025-01-15T11:46:12Z
Локації STALKER 2: Серце Чорнобиля порівняли з реальними фото – результат зводить з розуму
24tv
2025-01-15T11:42:11Z
Передача зернових вантажів у січні скоротилася на більшості кордонів України
Agravery
2025-01-15T12:46:04Z
Залізничні тарифи зростуть? Європейська бізнес асоціація звернулася до уряду
ГЛАВКОМ NET
2025-01-15T12:39:41Z
В Україні готівка в обігу торік зросла на 58 мільярдів, найбільше - монети по 5 і 10 гривень
УкраинФорм
2025-01-15T12:37:58Z
У Кабміні заявили, що спростили перебронювання працівників через «Дію»
Петр и Мазепа
2025-01-15T12:30:54Z
Збільшення пенсій для кожного українця: як підвищити свої виплати, заява ПФУ
Знай
2025-01-15T12:30:21Z
Чехія модернізувала власний нафтопровід для подолання залежності від Росії
24tv
2025-01-15T12:27:02Z
АРМА визначила банк для розміщення арештованих коштів
AIN
2025-01-15T12:21:17Z
Підприємцю на Київщині повідомлено про підозру в ухиленні від сплати майже ₴5 млн. податків
Украина Криминальная
2025-01-15T12:15:35Z
Для відбудови економіки України потрібно буде швидко залучати іноземців - експерт
УкраинФорм
2025-01-15T12:15:20Z
Подружжя розсекретило, що відбувається під час найбільшого у світі круїзу з 6700 свінгерами – фото
TSN
2025-01-15T12:54:07Z
Міфи та реальність: 7 популярних помилок про догляд за квітами
GlavRed
2025-01-15T12:48:11Z
Покладіть одну дрібничку під подушку: притягнете гроші та кохання
24tv
2025-01-15T12:45:08Z
Смачнющий салат із пекінської капусти без майонезу: рецепт від фіналістки "Мастер Шеф"
Политека
2025-01-15T12:30:17Z
Знаменита узбецька випічка The Lepeshka house тепер працює біля станцій метро Індустріальна та Палац спорту
Мій Харків
2025-01-15T12:19:21Z
Крабовий салат по-новому: такого рецепта цього салату ви ще точно пробували
24tv
2025-01-15T12:15:22Z
Поспати після обіду – не така вже й погана ідея, і ось чому
24tv
2025-01-15T12:12:05Z
Як почати вивчати англійську мову з нуля?
BigMir
2025-01-15T11:16:02Z
Експерти розкрили секрет ароматизованої кави: чи краща вона за звичайну
24tv
2025-01-15T11:09:46Z
Більше 80% жінок помиляються: як визначити розмір грудей правильно
GlavRed
2025-01-15T12:25:54Z
Їжа для "другого мозку": варіанти перекусів, які покращать стан кишківника
24tv
2025-01-15T12:06:25Z
Чому сняться кошмари: про які хвороби вони можуть свідчити
TSN
2025-01-15T11:54:59Z
Падають після однієї чарки: чому деякі люди не можуть багато пити, пояснив нейробіолог
Фокус
2025-01-15T11:27:52Z
Виплати при втраті працездатності тепер залежатимуть від зарплати
Знай
2025-01-15T11:13:07Z
Створять антибіотики нового покоління: вчені представили рішення проблеми супербактерій
Фокус
2025-01-15T10:46:25Z
Скільки разів на день потрібно їсти: два, три чи п'ять — дієтологи приголомшили відповіддю
TSN
2025-01-15T10:36:48Z
Щоб не почорніли: мало, хто знає, як правильно зберігати банани
24tv
2025-01-15T10:36:06Z
Як покращити якість сну за умов війни: доктор Комаровський дав корисні поради
Политека
2025-01-15T10:27:57Z
Зірки краш-тестів: названо найбезпечніші автомобілі 2024 року
Фокус
2025-01-15T12:51:53Z
Modellista підготувала для Toyota bZ4x стильний обвіс у стилі 80-х
AutoCentre
2025-01-15T12:12:41Z
Набагато дешевше за Duster: українцям запропонували паркетник Citroen за вигідною ціною
ЗаРулем
2025-01-15T12:06:57Z
Клуб 700 км: нові електромобілі з найбільшим запасом ходу
Фокус
2025-01-15T11:57:49Z
Renault розкрив усі секрети стильного інтер’єра електромобіля Twingo
AutoGeek
2025-01-15T10:42:24Z
Неймовірно вигідні ціни на CITROЁN C3: встигніть придбати – від 640 000 гривень!
AutoCentre
2025-01-15T10:33:35Z
Cupra переводе популярну модель на електротягу
AutoCentre
2025-01-15T10:10:09Z
Електромобілі Mercedes-Benz зможуть заряджатись на станціях Tesla Supercharger
AutoGeek
2025-01-15T09:42:18Z
Renault Twingo відродився у вигляді електромобіля за 20 000 євро
ЗаРулем
2025-01-15T09:37:40Z