MY.UAНовини
Цифрові сервіси у «розумних містах»: європейський досвід для Харкова та України
Цифрові сервіси у «розумних містах»: європейський досвід для Харкова та України

Цифрові сервіси у «розумних містах»: європейський досвід для Харкова та України

У європейських містах широко використовують різноманітні цифрові платформи й додатки, що дозволяють громадянам брати участь у прийнятті управлінських рішень та ініціювати й обговорювати міські проекти, контролювати діяльність місцевої влади та виявляти її неправомірні дії й повідомляти про випадки корупції й шахрайства, брати участь у розробці додатків для покращення міської інфраструктури. Які сервіси найбільш ефективно працюють у європейських містах і сприяють їх розвитку як «відкритих і розумних», чим їхній досвід корисний для Харкова та інших великих міст України – дослідив Аналітичний центр «Обсерваторія демократії».

Платформи для громадської участі

Барселонська відкрита платформа для участі городян в управлінні містом decidim.barcelona є гідним взірцем зручного набору великої кількості сервісів у доступних форматах.

Джерело: Платформа decidim.barcelona

Цю платформу міська рада Барселони відкрила на своєму офіційному сайті. Її наповнення сервісами для громадської участі повністю відповідає тим формам участі, які закріплює Регламент «Регулювання участі громадян». Для кожної з цих форм на платформі є окремий підрозділ, в якому надають актуальну інформацію про сутність питань / проблем, які міська рада вирішує спільно з барселонцями, про цілі і завдання громадської участі, про результати, яких прагнуть досягнути та про заходи, що проходять в межах відповідної форми громадської участі. На першій сторінці платформи містянам нагадують про активні процеси громадської участі. Зараз таких 7.

Джерело: Платформа decidim.barcelona

Так само й підрозділ «Органи участі» інформує про роботу 12-ти таких органів, а підрозділ «Громадські ініціативи» – про актуальні ініціативи, процес їх обговорення та збір підписів. У окремому підрозділі «Допомогти» на тематичних довідкових сторінках містянам надають необхідну інформацію про всі форми громадської участі та як до них долучитись, відповіді на запитання, які часто задають барселонці.

Муніципальна рада Брюсселя у 2019 році прийняла «Хартію громадської участі». Щоб досягнути головної мети – дати новий імпульс участі громадян, міська влада здійснила низку заходів, в тому числі, створила Платформу громадської участі, на якій надає актуальну інформацію про всі процеси громадської участі та громадські ініціативи.

Джерело: цифрова платформа громадської участі Брюсселя faireBXLsamen

Окремий розділ Платформи «Прозорість» містить 6 підрозділів – «Відкритий уряд», «Видання муніципальних некомерційних організацій», «Управління», «Міський бюджет», «Доступ до документів», «Відкриті дані». В кожному з них представлена вичерпна тематична інформація. Зокрема, перший містить великий масив документів про діяльність муніципалітету – від тих, що описують організаційну структуру міської влади й повноваження чиновників, їх набір та просування по службі – до містобудівних планів, дозволів, щорічних договорів про закупівлі, звітів про субсидії гранти тощо. «Бюджетний» підрозділ містить низку документів про щорічний бюджетний процес – сам бюджет, рахунки, звіти. Всі розпорядчі документи, які зобов’язує публікувати «Спільний указ та розпорядження від 16 травня 2019 року про відкритий уряд в установах Брюсселя» є в підрозділі «Доступ до документів». Тут також за зверненням можна отримати і доступ до адміністративних документів. У підрозділі «Відкриті дані» самі набори даних не представлені. Тут лише надається гіперпосилання на Портал відкритих даних Брюсселя, на якому розміщено 500 наборів відкритих даних.

Доповнюють відкритість міської влади документи, що містяться в підрозділі «Муніципальні плани» розділу «Політичне життя». Вони ж орієнтують жителів міста на певні форми громадської участі – від обговорень і консультацій – до спільного прийняття рішень. Така «брюссельська родзинка», коли на порталі для громадської участі розміщуються як інформація та сервіси для громадської участі, так і всі документи, що забезпечують прозорість міської влади й дозволяють містянам контролювати її діяльність, виглядає доволі вдалою.

Міська рада Парижа надає всю інформацію для громадської участі й про неї, а також, відповідні сервіси у підрозділі «Участь громадян» розділу «Громадське життя».

Джерело: сайт міської ради Парижа

Тут є сервіси для бюджету участі («Participatory Budgeting»), для роботи 11-ти органів участі міста. Вони містять вичерпну інформацію про самі органи й процеси участі, про їх цілі та завдання, нормативну базу, про хід і результати відповідних форм громадської участі, включають опції для комунікації з парижанами. Доповнює інформаційну базу тематичний блок новин про громадську участь, який розміщений у цьому ж підрозділі. Такий формат також є прийнятним і досить зручним. Адже містяни мають можливість відстежувати результати своєї участі в міських справах у режимі реального часу.

Сервіси для запобігання / протидії корупції та шахрайству

Цифрові платформи та сервіси, які в європейських містах застосовують для боротьби з корупцією та шахрайством місцевої влади, можна розділити на кілька груп. По-перше, це портали відкритих даних, на яких муніципалітети розміщують у відповідних наборах даних інформацію про закупівлі, тендери, фінансові операції. Багато міст використовують для цього платформи «Open Data Portals». Це важливі ресурси, оскільки в західних країнах саму прозорість влади вважають важливим засобом протидії усім видам шахрайства, а набори відкритих даних дають дієві інструменти для аналізу та моніторингу фінансової діяльності місцевої влади. Багато європейських міст додатково користуються спеціальними платформами для публікації та моніторингу даних про державні закупівлі. Зокрема, Лісабон та інші міста в Португалії, Афіни застосовують «Public Spending Portals».

Джерело: Портал base в Португалії

Платформи для залучення містян до розробки сервісів і мобільних додатків для розвитку «розумних міст»

Головним ресурсом є платформи відкритих даних, оскільки вони надають багато інформації про усі сфери життя міст, яка й використовується фахівцями для розробки сервісів і додатків. Долученню городян до вирішення проблем своїх міст сприяють платформи громадської участі. В багатьох містах на сайтах муніципалітетів розміщують спеціальні сервіси для збору ідей та пропозицій щодо покращення послуг, наприклад, «Crowdsourcing Platforms», які дозволяють мешканцям міст повідомляти про проблеми в роботі міської інфраструктури, а також - висловлювати та обговорювати пропозиції щодо їх вирішення. У Лондоні це - FixMyStreet, у Салоніках - ImproveMyCity.

Крім того, міські фахівці в різних галузях – програмісти, дизайнери, архітектори засновують свої спільноти для обговорення, створення та тестування інноваційних розробок. Найчастіше використовують для цього сервіси «Civic Hacking Communities», «Hackathons and Innovation Challenges», «GovTech Hackathon», які, крім того, дають можливість проводити хакатони, воркшопи, комунікувати з міською владою, інвесторами та іншими зацікавленими сторонами. Так, «Smart City Expo World Congress» у Барселоні, «Hack the City Zurich» в Цюріху, «Accelerate Estonia» в Талліні – популярні веб-сайти, що користуються, в тому числі, вищезгаданими сервісами для інноваційних рішень в «розумних містах».

Висновки та рекомендації

Успішному розвитку «відкритих та розумних міст» сприяє активне впровадження міською владою у партнерстві з громадськістю різноманітних цифрових сервісів для спільного вирішення міських проблем та підвищення якості життя городян. В сукупності ці ресурси можна порівняти із багатошаровим «наполеоном», перший і головний шар якого – муніципальні платформи для громадської участі. Їх розміщують у окремих розділах сайтів міських рад чи на окремих порталах для громадської участі. Розділи / портали містять сервіси для всіх форм громадської участі, передбачених чинною нормативною базою міст. Ці сервіси дають можливість не лише долучитися до різноманітних форм участі, але й відстежувати їх хід, проміжні та остаточні результати. Крім того, у цих розділах / на порталах розміщені документи, що роблять діяльність місцевої влади максимально прозорою, а також - посилання на платформи відкритих даних міст.

Оскільки влада надає доступ до ресурсів, зловживання якими є, як мінімум, вічною спокусою для чиновників, то працюють додаткові сервіси, що дозволяють містянам контролювати діяльність місцевої влади на предмет реальних / можливих зловживань. В демократичних країнах як аксіому сприймають те, що чим більш відкрита влада, тим менше в неї простору для корупції й шахрайства. Тому наступний шар «наполеона» – великі масиви відкритих даних, що включають сотні наборів, які висвітлюють всю діяльність міської влади. Найчастіше відкриті дані розміщують на окремих порталах. Часто їх доповнюють спеціальні платформи для моніторингу й контролю фінансових операцій муніципалітетів, які акумулюють і надають інформацію про ті сфери, де корупція та шахрайство найбільш вірогідні – закупівлі, тендери, контракти. На додачу, запроваджені сервіси для безпечного інформування громадянами про шахрайські дії, в тому числі чиновників, чи про підозри на такі дії. В сукупності ці ресурси забезпечують повний цикл протидії різним формам шахрайства – від превентивних заходів до розслідування фактів, про які повідомили містяни. Звісно, необхідною передумовою для цього, окрім сервісів, є громадська нетерпимість до шахрайства та спрямованість правоохоронної системи на боротьбу з ним.

Дослідження досвіду європейських мегаполісів дозволяє сформулювати кілька актуальних рекомендацій для Харкова та інших міст України. Щоб створити стартові умови для розвитку у напрямі «розумного міста» їм необхідно зробити наступні кроки:

  • Удосконалити місцеву нормативну базу в частині участі громадськості в роботі місцевого самоврядування. Це означає, що в статутах громад необхідно розширити перелік форм громадської участі не лише тими, які передбачає Закон «Про внесення змін до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та інших законодавчих актів України щодо народовладдя на рівні місцевого самоврядування», а й тими, які ефективно реалізуються в європейських містах. Крім того, закріпити в статутах перелік сервісів для забезпечення усіх форм громадської участі.
  • Із наявного й доступного переліку шаблонних платформ для громадської участі вибрати зручну й розмістити її в окремому розділі «Громадська участь» сайту міської ради, або створити окремий сайт для громадської участі й надати гіперпосилання на нього на головній сторінці сайту міської ради. Платформи трьох міст – Барселони, Брюсселя й Парижа є прийнятним зразком цього, хоча за сукупністю чинників найбільш зручною виглядає decidim.barcelona.
  • Розпочати роботу над наповненням порталів відкритих даних міст необхідними наборами відкритих даних з урахуванням об’єктивних обмежень під час війни. Розробити тематичний каталог відкритих даних. Він обов’язково має включати теми на кшталт «Міський бюджет», «Громадський бюджет», «Міські закупівлі», «Тендери, договори, субсидії та гранти міської ради», «Витрати на утримання персоналу міської ради», «Міська інфраструктура», «Протидія корупції та шахрайству». Звісно, ті відкриті дані, які під час війни становлять загрозу безпеці, зокрема, про міську інфраструктуру, низку тендерів, договорів та закупівель міської ради можуть бути оприлюднені лише по її закінченню. Дані про «ціну влади», громадський бюджет, протидію шахрайству необхідно публікувати вже зараз. На головній сторінці сайту міської ради та у розділі / на платформі громадської участі мають бути гіперпосилання на портал відкритих даних міста.
  • У розділі «Громадська участь» сайту міськради / на сайті для громадської участі в окремому підрозділі «Протидія корупції та шахрайству» розмістити сервіси для безпечного повідомлення громадянами про можливі корупційні й шахрайські дії чиновників чи підозри щодо таких дій. Також передбачити опції для зворотного зв’язку місцевої влади з мешканцями міста – інформування про дії щодо отриманих повідомлень і результати цих дій.
  • У розділі «Громадська участь» сайту міськради / на сайті для громадської участі розмістити сервіси для збору ідей та пропозицій містян щодо покращення міських послуг, а також - для повідомлень про проблеми й скарги на роботу міських служб і комунальних підприємств. Також надавати у відкритий доступ відповіді на повідомлення / скарги тих посадових осіб, чиєї сфери діяльності вони стосуються.

Аналітичний центр «Обсерваторія демократії».

Матеріал підготовлений в рамках проекту «Promoting Citizen Oversight and Engagement in Local Political Processes», який реалізується за фінансової підтримки Національного фонду на підтримку демократії (NED). Зміст публікації не обов’язково відображає точку зору NED і є предметом виключної відповідальності Аналітичного центру «Обсерваторія демократії».

Теги за темою
Харків
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Окупанти розмістили системи ППО на мисі Фіолент - партизани
УкраинФорм
2024-11-24T14:45:55Z
На Харківському напрямку росіяни атакували двічі, на Куп’янському окупанти вісім разів атакували Сили оборони — Генштаб ЗСУ
Мій Харків
2024-11-24T14:34:13Z
Опалювальний сезон у Кривому Розі під загрозою через мобілізацію
360ua.news
2024-11-24T14:24:44Z
Росія може повністю окупувати Донецьку область: військовий назвав терміни
GlavRed
2024-11-24T14:09:35Z
До 7 градусів морозу: синоптики розповіли про погоду на Київщині на початку тижня
Хвиля
2024-11-24T13:15:10Z
Зірвали плани ворога: під Вовчанськом Україна завдала потужного удару по позиціях росіян
24tv
2024-11-24T13:12:01Z
У Львові завершили реставрацію ротонди XVIII століття
УкраинФорм
2024-11-24T13:07:00Z
Морози до -5, ожеледиця, але без снігу: якою буде погода на 25 листопада
24tv
2024-11-24T12:39:44Z
У Кривому Розі працюватиме Штаб по ліквідації наслідків аварій та підключення будинків до тепла
24tv
2024-11-24T12:18:19Z
Наступні 8 тижнів будуть найбільш складними в історії України після 1991 року, – посол Мельник
24tv
2024-11-24T14:51:35Z
Росія завербувала сотні жителів Ємену для війни проти України
ГЛАВКОМ NET
2024-11-24T14:48:48Z
Треба протриматись до 20 січня: хто може перешкодити планам Путіна
24tv
2024-11-24T14:45:18Z
У Раді відреагували на участь добровольців у мобілізації
24tv
2024-11-24T14:39:31Z
Байден розглядав публічний заклик прийняти Україну в НАТО, – Bloomberg
24tv
2024-11-24T14:33:53Z
"Нестійкі" та небезпечні: експерти розповіли, як передача американських протипіхотних мін вплине на перебіг війни
Политека
2024-11-24T14:30:09Z
Європа хоче створити буферну зону в Україні: експерт дав неочікуваний прогноз
GlavRed
2024-11-24T14:27:09Z
WSJ: гендиректор TikTok обговорив майбутнє застосунку з Ілоном Маском
Детектор М
2024-11-24T14:21:44Z
рф готує кібератаку на Британію, яка "залишить без світла мільйони" –The Telegraph
iPress
2024-11-24T14:12:22Z
Зірка "Жіночого Кварталу" замилувала рідкісними фото з обранцем і публічно зізналася йому у коханні
TSN
2024-11-24T14:51:31Z
Війни, гонка ШІ та енергетичний перехід: Даніель Єргін про вічні рушійні сили геополітики
Хвиля
2024-11-24T14:36:18Z
«Йона. Голодне марення»: Суспільне презентувало фільм про художницю, яка через свої картини досліджує тему голодомору 1946—47 років
Детектор М
2024-11-24T14:00:58Z
Василіса Фролова повідомила, що вийшла заміж: хто став її обранцем
24tv
2024-11-24T13:57:36Z
Алан Бадоєв подякував найрозпуснішому гурту з самим високим IQ і невичерпним почуттям гумору LATEXFAUNA за справжню мистецьку колабу.
FM-TV
2024-11-24T13:57:14Z
Ірина Горова заговорила про поповнення у родині доньки та чи готова няньчити онуків
TSN
2024-11-24T13:51:50Z
Світлана Тарабарова показала, як на засніженому подвір'ї розважається з трьома дітьми
TSN
2024-11-24T13:51:29Z
Вагітна дружина Остапчука чесно відповіла, чи планує стати мамою вдруге
24tv
2024-11-24T13:39:42Z
Рецензія на другий сезон мультсеріалу «Аркейн» / Arcane
ITC
2024-11-24T13:37:39Z
Війна і сифіліс. Делікатна розмова про інтимне здоров’я українців
ГЛАВКОМ NET
2024-11-24T12:00:11Z
Це лакмусовий папірець: що означає, якщо ви не можете зробити бодай одне підтягування
24tv
2024-11-24T11:48:04Z
Природні джерела кальцію
360ua.news
2024-11-24T10:06:49Z
Вчені виявили молекулу, яка лікує кишківник і бореться з розвитком раку
Portaltele
2024-11-24T07:45:49Z
У США виявили перший випадок зараження дитини на пташиний грип H5N1, – CDC
24tv
2024-11-24T07:15:16Z
Швидка допомога по-новому: куди везтимуть українців із серйозними діагнозами
Знай
2024-11-24T05:06:35Z
Балансування на одній нозі протягом 10 секунд – чудова вправа для довголіття
24tv
2024-11-24T04:54:35Z
Навіщо потрібно додавати чашку чаю під час смаження курки
TSN
2024-11-24T02:39:43Z
Зима наближається: 7 продуктів, які допоможуть не хворіти
ZN UA
2024-11-24T02:04:50Z
"Вразило до глибини душі": легіонер Олександрії висловився про війну в Україні
24tv
2024-11-24T14:39:32Z
16-річний син Потапа зізнався, де планує жити в майбутньому: "Замислююся про виїзд"
24tv
2024-11-24T14:30:29Z
Президент Реала зізнався, чому клуб бойкотував церемонію вручення "Золотого м'яча"
24tv
2024-11-24T13:57:43Z
"Може приїхати поїсти": тренер Фенербахче відреагував на чутки про трансфер Роналду
24tv
2024-11-24T13:33:44Z
У компанію до Луніна: Реал стежить за лідером збірної України
24tv
2024-11-24T13:03:09Z
ФК «Оболонь» поступився у столиці «Кривбасу» в чемпіонаті України
УкраинФорм
2024-11-24T13:01:57Z
Українські судитимуть матч Ліги чемпіонів УЄФА
УкраинФорм
2024-11-24T12:54:19Z
Мілан — Ювентус 0:0 Відео найкращих моментів та огляд матчу Серії А
Football.ua
2024-11-24T12:46:51Z
17-річна українська стрибунка з трампліна Глухова встановила унікальне досягнення
ГЛАВКОМ NET
2024-11-24T12:36:04Z
Багатодітний батько Анатолій Анатоліч здивував, як у "Резерв+" не отримав відстрочку від мобілізації
TSN
2024-11-24T14:51:14Z
Литва передала Україні нову партію військової допомоги
УкраинФорм
2024-11-24T14:48:38Z
В окупований Маріуполь повернулось близько 70 тисяч переселенців, — нардеп
Комсомольская правда
2024-11-24T14:45:18Z
Сили оборони уразили ракетами радіолокаційну станцію ЗРК С-400 у Курській області
24tv
2024-11-24T14:33:01Z
У Британії помітили невідомі дрони над авіабазами, які використовують ВПС США, – The Guardian
24tv
2024-11-24T14:16:51Z
Якщо цього не зробити – виплати скасують: хто з ВПО може залишитися без допомоги
Знай
2024-11-24T14:12:04Z
Сподівалася, що він не дізнається: паралізований чоловік почув несамовиту фразу від своєї матері
Фокус
2024-11-24T14:07:26Z
Пенсіонерів чекають зміни у 2025 році: вимоги до стажу посилять та проіндексують виплати, подробиці
Политека
2024-11-24T14:00:37Z
Жінки відкрили 61% ФОПів у 2024 році - Опендатабот
УкраинФорм
2024-11-24T13:57:38Z
Пенсія зросте майже на 1000 грн: хто може сподіватися на підвищення
Знай
2024-11-24T14:18:31Z
Кому в Україні можна не платити земельний податок
24tv
2024-11-24T14:03:24Z
Фермерам прифронтових територій роздали майже 5,5 тис. рукавів для зерна
AgroPortal
2024-11-24T14:00:29Z
Карти UnionPay, випущені Газпромбанком, перестали працювати як мінімум у дев'яти країнах
InternetUA
2024-11-24T13:55:33Z
В Україні більше 60% меду постачається напряму від бджоляра до споживача
AgroPortal
2024-11-24T13:30:01Z
Ціни на продукти: що здорожчає у магазинах напередодні новорічних свят
TSN
2024-11-24T13:09:13Z
Аграрії чекають на нові правила бронювання працівників
360ua.news
2024-11-24T13:06:24Z
Британія і Франція розслідують хабарництво в оборонній компанії Thales
InternetUA
2024-11-24T12:55:31Z
Органікам пропонують рішення для покращення виробництва
AgroPortal
2024-11-24T12:30:27Z
4 знаки зодіаку, які з найбільшою ймовірністю розбагатіють
GlavRed
2024-11-24T14:27:48Z
Вилетить, як корок: як позбутися волосся у зливі душа
GlavRed
2024-11-24T14:27:00Z
Запіканка з цвітною капустою і броколі під сиром: рецепт дієтичної страви – швидко і корисно
24tv
2024-11-24T14:24:58Z
Насипте 100 г цього засобу у відсік для порошку – і пральна машинка буде, як нова
TSN
2024-11-24T14:21:13Z
"Любов до себе – не егоїзм, а основа": інтерв'ю з Дашею Квітковою про моду і життя під час війни
24tv
2024-11-24T14:03:17Z
Змішайте ряжанку і сметану на ніч: зранку отримаєте вишуканий ніжний сир до святкового столу
TSN
2024-11-24T13:51:17Z
Вже у лютому будуть перші бруньки: як правильно зробити живцювання смородини у листопаді
Знай
2024-11-24T13:51:11Z
Три знаки Зодіаку, яким потрібно бути обережнішими до кінця листопада 2024 року
Фокус
2024-11-24T13:51:01Z
Фінансовий гороскоп на тиждень з 25 листопада по 1 грудня
GlavRed
2024-11-24T13:27:01Z
Шторм "Берт" залишив людей без світла і сполучення у Британії та Ірландії
Европейская правда
2024-11-24T14:51:36Z
В Одесі під час відключення світла застряг атракціон з людьми, - ЗМІ
Комсомольская правда
2024-11-24T14:45:31Z
Жінка втратила понад 20 тисяч гривень через інтернет-шахраїв
InternetUA
2024-11-24T14:27:52Z
Затриманий стрілець, який розстріляв людей у готелі Києва
TSN
2024-11-24T13:58:54Z
У Румунії зафіксували два землетруси
УкраинФорм
2024-11-24T13:57:52Z
На Дніпропетровщині у пожежі загинула жінка
Украина Криминальная
2024-11-24T13:28:45Z
Чоловік посміявся над злодієм: той обікрав його машину, але не врахував один нюанс
Фокус
2024-11-24T13:15:51Z
На Київщині електричка зіткнулася з автомобілем
УкраинФорм
2024-11-24T12:48:21Z
Чоловік напідпитку влаштував стрілянину на вокзалі Львова: його затримали
24tv
2024-11-24T12:18:53Z
Застосунок «ЄППО» допомагає Україні закрити небо на 80%
УкраинФорм
2024-11-24T14:51:44Z
Фізики перетворили квантовий комп’ютер на кристал часу
Portaltele
2024-11-24T14:46:19Z
Фізики створили «світлові урагани», які прискорюють передачу даних у 16 разів
InternetUA
2024-11-24T14:31:11Z
До Землі наближається майже 100-метровий астероїд
УкраинФорм
2024-11-24T14:07:42Z
Найбільший у світі інтернет-магазин заполонили фейкові процесори Ryzen
InternetUA
2024-11-24T14:06:01Z
SpaceX запустила у космос ще 20 супутників Starlink
УкраинФорм
2024-11-24T13:42:06Z
Microsoft заблокувала оновлення Windows 11 24H2, оскільки воно ламає мережеві USB-модеми, принтери, сканери
InternetUA
2024-11-24T13:31:11Z
Природна загадка, що кипить у серці джунглів
360ua.news
2024-11-24T13:27:52Z
Кремлівські пропагандисти оголосили про створення «міжнародної фактчекерської асоціації»
Детектор М
2024-11-24T13:04:47Z
Дебют Mercedes-AMG E53 у Києві
360ua.news
2024-11-24T14:07:53Z
На продаж виставили "найстрашніше" американське авто
Фокус
2024-11-24T10:00:09Z
Понад 600 сил і 3,8 с до сотні: в Україну привезли новий спортивний седан Mercedes
Фокус
2024-11-24T08:51:23Z
Jaguar E-Type знаменитого шпигуна виставили на аукціон
AutoCentre
2024-11-24T08:03:54Z
KIA K5 та Porsche Cayenne майже задарма: співробітник ТЦК Дмитро Некраш на одну зарплату організував собі автопарк
Знай
2024-11-24T05:21:51Z
Механік назвав моделі авто, які б він ніколи не купив: деякі з них популярні в Україні
24tv
2024-11-23T21:24:32Z
Німеччина поки не буде купувати заміну своїм танкеткам Wiese
InternetUA
2024-11-23T20:00:45Z
Де можна побачити найнезвичайніші маршрутки
AutoCentre
2024-11-23T17:40:09Z
Маршрутки з дерев’яним кузовом і не тільки – автоекзотика Джакарти
AutoCentre
2024-11-23T16:52:40Z