MY.UAНовини
Швейцарія стикається з проблемами на ринку озброєнь через власний нейтралітет
Швейцарія стикається з проблемами на ринку озброєнь через власний нейтралітет

Швейцарія стикається з проблемами на ринку озброєнь через власний нейтралітет

Швейцарія, відома своєю нейтральною політикою, високоякісними годинниками і смачним шоколадом, тепер стикається з серйозними проблемами у сфері військових поставок. Європейські країни, включаючи Німеччину, відмовляються купувати продукцію швейцарського військово-промислового комплексу через обмеження, що випливають з нейтральної позиції Швейцарії.

Німеччина та Швейцарія підтримують тісні політичні та економічні зв’язки та багато в чому поділяють одні й ті самі соціокультурні та політичні цінності. Крім того, Берлін є найбільшим покупцем швейцарських озброєнь, боєприпасів та іншої продукції військового призначення. Проте, як зазначає портал SWI, минулого тижня Німеччина вирішила офіційно виключити швейцарські компанії сфери ВПК із програми закупівель з метою військово-технічного та матеріального постачання Бундесверу.

Як уперше повідомила швейцарська газета Le Temps, Федеральне Відомство з питань матеріально-технічного забезпечення Збройних сил Armasuisse отримало нещодавно відповідне офіційне повідомлення.

У середовищі оборонної промисловості Швейцарії почалася майже паніка, швейцарські політики всіх мастей обурені цим рішенням Німеччини, яка, «не поважає швейцарські демократичні процеси і нейтралітет країни». Однак мотиви, на основі яких діє Німеччина, цілком зрозумілі: Швейцарія вже не розглядається «великим кантоном» як надійний партнер, причому останній цвях у ці двері забила заборона офіційного Берна на адресу Німеччини передавати Україні озброєння швейцарського виробництва.

Про що йдеться?

Йдеться про дрони або БПЛА, у тому числі про так звані fpv-безпілотники. Нині вони є найперспективнішою технологією, що швидко розвивається, ними користуються і українці, і росіяни і значною мірою саме вони якісно змінили сам характер ведення бойових дій. Безпілотники, зокрема, заново винайшли повітряну розвідку, а тому відповідно значні кошти вкладаються зараз у нові технології маскування — наприклад, у системи та пристрої, які перешкоджають не лише візуальній розвідці, а й розвідці, що робиться за допомогою радарів чи тепловізорів.

Так звані мультиспектральні камуфляжні мережі є на даний момент найефективнішою відповіддю на новий виклик. Німецькі Збройні сили хотіли б придбати 100 000 таких мереж — це дуже велике замовлення, в якому була зацікавлена ​​одна швейцарська компанія. Однак у відповідь на свою заявку вона отримала  повідомлення, в якому йшлося про те, що жодна компанія із зони ЄАВТ (до Європейської Асоціації вільної торгівлі входять Швейцарія, Норвегія, Ісландія та Ліхтенштейн) такого замовлення не отримає.

Федеральне Відомство Armasuisse вже отримало відповідний підтверджуючий лист, про що встигла навіть повідомити преса в особі газети Le Temps. З погляду керівництва Armasuisse така відмова стала очевидною ознакою того, що Швейцарія в очах Німеччини втратила репутацію «надійного партнера». За інформацією NZZ у німецькому парламенті в якості заходу з мінімізації ризиків у сфері безпеки тепер пропонується позбавлятися не тільки китайських, а й швейцарських комплектуючих.

Які ж причини?

У вказаному листі з Німеччини таке рішення німецької сторони обґрунтовувалося фактом заборони Берном Берліну передати Україні 12 400 набоїв для зенітних танків Gepard, якраз дуже ефективних у протидії дронам.

Німеччина закупила ці боєприпаси у Швейцарії аж три десятиліття тому, але при цьому Швейцарія, відмовивши у праві реекспортувати їх Києву, послалася на своє власне законодавство, яке регулює військово-технічне співробітництво з іноземними державами, яке прямо забороняє реекспорт військових матеріалів швейцарського виробництва до воюючих країн.

Зенітні самохідні артилерійські установки “Гепард” в Україні.

Заявив про своє чітке засудження агресії Росії проти України, Берн зазначив, що такого роду норми, передбачені відповідним федеральним законом, є для швейцарської сфери ВПК обов’язковими до виконання.

Це рішення стало причиною різкого невдоволення Берліна, який зі свого боку нагадав, що, будучи членом оборонного блоку НАТО, Німеччина повинна мати можливість підтримувати своїх партнерів по альянсу, зокрема у сфері військової допомоги. І якщо Швейцарія перешкоджатиме цьому, то Берліну «доведеться шукати інші рішення», про що, за даними газети NZZ, Німеччина вже офіційно повідомила всі швейцарські підприємства оборонної сфери.

А що щодо інших країн?

Нідерланди вже пішли саме таким шляхом. Минулого 2023 року парламент у Гаазі ухвалив рішення повністю припинити закупівлю оборонного обладнання у Швейцарії. Це рішення було ухвалено після того, як Швейцарія заблокувала реекспорт 96 танків типу Leopard 1, які зберігалися в Італії.

Нідерланди були готові сплатити за їх ремонт та модернізацію в Німеччині перед відправкою в Україну. Ці машини могли бути використані виключно для заповнення танкового парку Німеччини та інших її партнерів по НАТО чи ЄС з метою закриття лакун, що виникли внаслідок перекидання відповідної німецької чи іншої бронетехніки в Україну.

За повідомленнями ЗМІ, Іспанія та Данія також розглядають можливість у майбутньому обходитися без продукції швейцарського ВПК: Данія аж ніяк не забула, як два роки тому Швейцарія заборонила Копенгагену передачу Україні колісних бронетранспортерів Piranha III, також посилаючись на своє законодавство, яке регулює військово-технічне співробітництво. державами. Іспанія хотіла б передати Києву імпортовані зі Швейцарії 35-міліметрові зенітні ракети, у чому їй влада Швейцарії також відмовила.

Що це може означати для швейцарської оборонної промисловості?

З політичного погляду Німеччина є найважливішим союзником Швейцарії в ЄС. Її сусід на півночі є ще й найважливішим економічним партнером Конфедерації – обсяг торгівлі Швейцарії лише з двома південними німецькими федеральними землями (суб’єктами федерації) Баден-Вюртемберг та Баварія перевищує весь обсяг торгівлі Швейцарії з Китаєм. Все те, що відбувається зараз, загалом не має для швейцарської оборонної промисловості критичного значення, але це був явний «тривожний дзвіночок».

У Швейцарії багато хто наголошує, що швейцарські компанії сфери ВПК мають бути в змозі експортувати свою продукцію — причому навіть не так з фінансово-економічних причин, як для того, щоб залишатися частиною міжнародних виробничих і логістичних ланцюжків. В іншому випадку Швейцарія буде «обороноспроможною лише частково», а це означає, що в перспективі країна втратить свою оборонну автономію.

Є тут і інша думка: багато хто вказує на те, що оборонний суверенітет Швейцарії в будь-якому разі давно є ілюзією. При цьому, будучи оточеною країнами ЄС та НАТО, вона й так у безпеці. Нічого особливого та додаткового їй робити в цьому сенсі не треба.

Що далі?

Законодавчі основи швейцарського нейтралітету забороняють Швейцарії постачати озброєння країнам, що воюють. І це всім зрозуміло. Не зрозуміло за кордоном Конфедерації інше: чому озброєння швейцарського виробництва, продані за кордон часом десятиліття тому, не можуть бути кінцевими покупцями передані Україні, яка здійснює своє право на самооборону відповідно до міжнародного права та норм ООН?

Це ніби ви купили в автосалоні машину, але подарувати її ви нікому не маєте права, так як автосалон заборонив вам акт дарування, посилаючись на свій «нейтралітет». Не розуміють цього багато хто і в самій Швейцарії. Тому парламент уже погодився з тим, що до відповідних законодавчих документів слід внести деякі поправки.

Наприклад, відповідно до них уряд (Федеральна рада) повинен мати більшу свободу дій при видачі дозволів на здійснення збройових угод, точніше, кабмін повинен мати право враховувати «виключні обставини».

Крім того, пропонується зняти заборону на реекспорт озброєнь стосовно країн, які віддані схожим зі швейцарськими демократичним цінностям і мають аналогічний режим експортного контролю. Таким країнам має бути дозволено передавати придбані у Швейцарії військові матеріали будь-яким країнам після п’яти років з моменту підписання договору купівлі-продажу.

Ця норма стосувалася б і випадків, коли країна-покупець відповідно до міжнародного права використовує своє законне та підтверджене відповідною заявою ГА ООН право на самооборону.

Наскільки ці зміни підуть на користь Україні? Поки що невідомо. Очікується, що ці виправлення доведеться виносити на референдум, який може відбутися не раніше кінця 2025 року. А це означає, що ранні швейцарські військові матеріали зможуть потрапити в Україну тільки в 2026 році.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
ЗМІ: Шольц попереджав Макрона про дзвінок Путіну, але без подробиць
ZN UA
2024-11-16T03:25:58Z
Міністр закордонних справ Японії прибув до України з неоголошеним візитом
УкраинФорм
2024-11-16T03:12:42Z
Наявність ядерної зброї може стати стимулом для НАТО запросити Україну в Альянс ‒ Дикий
ZN UA
2024-11-16T03:07:03Z
Справи Майдану: Суд виправдав правоохоронців, які у 2014 році клопотали про арешт 72-річного учасника Революції Гідності Миколи Пасічника
Детектор М
2024-11-16T02:48:06Z
Як Трамп може переконати Путіна зупинити війну: аналітик назвав можливий метод
24tv
2024-11-16T02:45:30Z
Трамп визначився із кандидатом на посаду прессекретаря Білого дому
ГЛАВКОМ NET
2024-11-16T02:18:08Z
ПРООН та Японія цього року надали Україні 7 автотрансформаторів, 5 газових турбін та тисячі генераторів
УкраинФорм
2024-11-16T02:15:59Z
Не піддамося на шантаж Путіна: в Австрії відповіли на припинення постачання газу з Росії
TSN
2024-11-16T01:39:55Z
2 резерви вичерпані повністю: чи наважиться Путін на мобілізацію у 2025 році
24tv
2024-11-16T01:30:52Z
Як виглядати стильно взимку: Андре Тан назвав найтрендовіші аксесуари
GlavRed
2024-11-16T01:27:51Z
5 атмосферних новорічних фільмів, які не набридає переглядати
24tv
2024-11-15T21:33:47Z
Принцеса померла: в Японії не стало 101-річної Юріко
GlavRed
2024-11-15T20:27:45Z
Королева екранів у 90-х: 4 найкращі фільми з Шерон Стоун
24tv
2024-11-15T20:21:19Z
Довів до істерики: чоловік Тодоренко публічно зганьбив її під час шоу
GlavRed
2024-11-15T19:27:26Z
Інтимні листування і романтичні побачення: Єфросиніна розповіла про стосунки з чоловіком-воїном
24tv
2024-11-15T19:06:36Z
На проєкті "Холостяк" відбувся перший поцілунок: з ким із дівчат зблизився Олександр Терен
24tv
2024-11-15T18:57:27Z
“Де би ти не була”: PARFENIUK з камерним оркестром у новій відеороботі
Storyboom
2024-11-15T18:42:28Z
Дизайнери назвали 5 культових стилів інтер'єру, які вони просто обожнюють
24tv
2024-11-15T18:42:03Z
Результат на мільйон: для чого француженки кидають пральний порошок в унітаз
GlavRed
2024-11-03T18:27:51Z
Сьогодні 70% кластерних лікарень створили реабілітаційні відділення - Ляшко
УкраинФорм
2024-11-16T00:54:18Z
Як приготувати м’яку печінку без вимочування: варіант з яблуками та цибулею
24tv
2024-11-15T21:57:37Z
Топ 5 заспокійливих напоїв, які допоможуть розслабитися після напруженого дня
Фокус
2024-11-15T21:12:03Z
Уряд підтримав проєкт закону про реформування соціального страхування
ZN UA
2024-11-15T21:01:02Z
Українські лікарні можуть знову потрапити до лап бюрократії: зарплати затримаються, купівля обладнання відкладеться
Знай
2024-11-15T20:12:48Z
Як часто потрібно насправді замінювати губку для посуду: відповідь точно здивує
24tv
2024-11-15T20:12:28Z
Реформа МСЕК: уряд змінив систему призначення інвалідності
24tv
2024-11-15T20:06:56Z
Не все так просто: як потрібно чхати, щоб не нашкодити собі та іншим
24tv
2024-11-15T20:06:40Z
Російські НПЗ закриваються через збитковість – Reuters
ГЛАВКОМ NET
2024-11-16T00:15:43Z
До 5 діб без світла: чого очікувати та від чого залежатиме тривалість блекаутів взимку
Фокус
2024-11-15T23:15:35Z
Чехія знову закуповує російський газ – Bloomberg
ГЛАВКОМ NET
2024-11-15T23:03:47Z
Газпром відзавтра припиняє поставки газу австрійській компанії через Україну
УкраинФорм
2024-11-15T21:24:49Z
Підозрюваний у мільярдних оборудках з держмайном придбав віллу та яхту за кордоном – розслідування
TSN
2024-11-15T21:24:05Z
Сало вже не народний продукт: м'ясні вироби стають недоступними для українських родин - нові ціни зашкалюють
Знай
2024-11-15T21:12:16Z
Борщовий набір стане ще дорожчим: українців попередили про дефецит популярного овоча
Хвиля
2024-11-15T21:03:36Z
Канцлер Австрії після припинення поставок "Газпрому": Не піддамось шантажу Путіна
Европейская правда
2024-11-15T20:06:26Z
Поки не думає дешевшати: які зараз ціни на картоплю у магазинах
24tv
2024-11-15T20:03:23Z
До служби 112 надійшли вже понад 3,8 млн викликів - МВС
УкраинФорм
2024-11-16T03:24:02Z
Яке сьогодні свято 16 листопада 2024 року: чому не можна сваритися і працювати
GlavRed
2024-11-16T03:06:30Z
Надбавка для вчителів: кому нараховуватимуть додаткову 1000 грн
ZN UA
2024-11-16T03:04:15Z
Чоловік проїхав велосипедом понад 4 тис. км, щоб помиритись з дружиною: що вона відповіла
Фокус
2024-11-16T03:00:07Z
Міноборони обговорило зі шведською делегацією деталі плану підтримки України на 2025 рік
УкраинФорм
2024-11-16T02:57:36Z
У Польщі профспілки пропонують значно підвищити зарплату за роботу у певні дні
ГЛАВКОМ NET
2024-11-16T02:30:29Z
Військові подали понад 600 рапортів на переведення через "Армія+"
InternetUA
2024-11-16T02:01:48Z
Понад 830 підрозділів Сил оборони співпрацюють із Lobby X - засновник рекрутингової агенції
УкраинФорм
2024-11-16T01:37:08Z
З липня фіксується поступове зниження кількості порушників кордону - Демченко
УкраинФорм
2024-11-16T00:33:05Z
Як прикрасити ялинку у 2025 році: найкращі ідеї підготовки до свята
GlavRed
2024-11-16T03:06:25Z
"Помаранчевий" чи "оранжевий" – як правильно: не усім відомо, як насправді варто казати
GlavRed
2024-11-16T02:36:35Z
Впевнена чи творча: що про людину може розповісти порода її собаки
GlavRed
2024-11-16T01:27:15Z
Гороскоп на 16 листопада для всіх знаків Зодіаку: хто вирішить усі проблеми в цей день
Политека
2024-11-16T01:03:31Z
Медова пахлава з горіхами: східний десерт у вашій оселі від "Мастер Шефа" Глинської
Политека
2024-11-15T23:36:15Z
Смак, відомий з дитинства: рибні котлети по-одеськи
24tv
2024-11-15T20:33:25Z
Ви самі знімете захист із себе та всієї родини: які речі ніколи не можна викидати
GlavRed
2024-11-15T20:27:45Z
Речі, які ніколи не варто зберігати біля плити
24tv
2024-11-15T19:57:45Z
Наука каже, що ви розумні, якщо робите це у своїх стосунках
24tv
2024-11-15T19:36:44Z
Футболісти збірної Косово залишили поле у матчі Ліги націй через сербський прапор
ZN UA
2024-11-16T00:06:50Z
Португалія — Польща 5:1 Відео голів та огляд матчу Ліги націй
Football.ua
2024-11-15T23:27:16Z
Іспанія здобула перемогу над Данією та достроково виграла групу Ліги націй
TSN
2024-11-15T23:27:06Z
Майк Тайсон – Джейк Пол: онлайн-трансляція бою
24tv
2024-11-15T22:12:08Z
Ліга націй: Шотландія сенсаційно дотиснула Хорватію, Швейцарія вилетіла з еліти
Football.ua
2024-11-15T21:57:58Z
Ліга націй УЄФА: Португалія розгромила Польщу, Іспанія виграла в Данії
УкраинФорм
2024-11-15T21:57:29Z
Іспанія здолала Данію та виграла групу A4
Football.ua
2024-11-15T21:46:03Z
Володар Золотого М'яча, який грав за Реал та Ювентус, завітає в Росію на розважальний турнір
24tv
2024-11-15T21:39:19Z
Квеквескірі: Нам не треба якихось додаткових досліджень про сильні чи слабкі якості збірної України
Football.ua
2024-11-15T20:58:58Z
Безпрецедентні зміни клімату: якою буде зима 2024-2025 в Україні за прогнозом метеоролога
Хвиля
2024-11-16T03:06:56Z
Не потурайте своїм слабкостям: гороскоп на 16 листопада
24tv
2024-11-16T03:06:48Z
На Україну насувається негода: синоптик назвала області, які зачепить антициклон
Политека
2024-11-16T03:00:40Z
Внаслідок атаки ворожих БПЛА є пошкодження житлового будинку в Києві
УкраинФорм
2024-11-16T02:45:49Z
Україна повернула із окупованих територій 15 дітей
ГЛАВКОМ NET
2024-11-16T02:00:57Z
ЗС РФ окупували ще одне село у Донецькій області, — DeepState
Фокус
2024-11-16T02:00:11Z
Загроза наступу 200-тисячного угруповання: прогноз штурму РФ Запоріжжя
GlavRed
2024-11-16T01:39:42Z
У Києві вночі пролунали вибухи
TSN
2024-11-16T01:30:29Z
Росіяни обступають Курахове: DeepState розповів про ситуацію поблизу міста
ГЛАВКОМ NET
2024-11-16T00:54:08Z
У Києві ворожий дрон впав на багатоповерхівку — КМВА
TSN
2024-11-16T02:54:04Z
У Вінниці правоохоронці повідомили про підозру у шахрайстві військовому блогеру
УкраинФорм
2024-11-16T02:27:02Z
На Сумщині пролунав 71 вибух
TSN
2024-11-16T02:21:53Z
Країна під атакою потужної бурі: влупив майже 7-бальний шторм
GlavRed
2024-11-16T02:06:43Z
У Нідерландах затримали підлітка за підпал трамвая під час заворушень в Амстердамі
УкраинФорм
2024-11-16T01:54:18Z
На Закарпатті поліція затримала двох молодиків за підпал поліцейських автівок у селищі Ясіня
УкраинФорм
2024-11-16T00:45:43Z
Ексвійськового Влада Сорда затримали за підозрою у крадіжці грошей під час збору на міномети для ЗСУ
ZN UA
2024-11-15T22:54:09Z
Виманив телефон для «термінового дзвінка»: в Харкові оголосили про підозру шахраєві
InternetUA
2024-11-15T22:33:14Z
У Турині на протесті студентів вибухнула бомба, поранені 15 поліцейських
УкраинФорм
2024-11-15T22:12:53Z
У iOS 18 з'явилася нова функція захисту iPhone
InternetUA
2024-11-16T03:01:07Z
Шахраї маскуються під працівників ROZETKA: як не стати жертвою їхніх махінацій
Хвиля
2024-11-16T00:09:24Z
Українські хакери зламали російський хокейний клуб і викрали 15 ГБ даних
InternetUA
2024-11-16T00:03:06Z
Google відстежила 40 мільйонів смартфонів по всьому світу
InternetUA
2024-11-15T21:51:52Z
До Чорної п'ятниці Київстар ТБ запустила промокампанію: чого очікувати глядачам
TSN
2024-11-15T21:24:50Z
Народжені бачити світ плоским: учені розповіли, чому ми не бачимо округлість Землі
Фокус
2024-11-15T21:06:17Z
Apple видалила новинний додаток з російського App Store на вимогу «Роскомнадзору»
ГЛАВКОМ NET
2024-11-15T20:48:55Z
Бурбон дарує світло: науковці знайшли геніальне використання відходів його виробництва
24tv
2024-11-15T20:42:30Z
Apple видалила з російського AppStore додаток «Радио Свобода»
УкраинФорм
2024-11-15T20:18:46Z
В Україні Renault Master оснастили «розумним» гідробортом
AutoCentre
2024-11-15T20:36:43Z
Автопарк Укрпошта оновився місткими фургонами
AutoCentre
2024-11-15T18:18:10Z
Яким чудом Nissan X-Trail прискорюється 0-100 за 7 секунд
AutoCentre
2024-11-15T17:15:52Z
Відбувся перший публічний показ автобусів VDL Van Hool
AutoCentre
2024-11-15T16:16:03Z
Зимовий омивач в авто: як обрати не підробку
Взгляд
2024-11-15T15:42:58Z
Mercedes-Benz Trucks відкрив зарядний парк для електровантажівок
AutoCentre
2024-11-15T14:12:27Z
Водії зі стажем обов'язково возять в автомобілі пляшку з оцтом: навіщо так робити
TSN
2024-11-15T13:18:35Z
Зимові шини Michelin Alpin: як стати еталонним продуктом
AutoCentre
2024-11-15T12:34:06Z
В Україні зростає попит на «американців» із пробігом
ГЛАВКОМ NET
2024-11-15T10:51:55Z