MY.UAНовини
Швейцарія стикається з проблемами на ринку озброєнь через власний нейтралітет
Швейцарія стикається з проблемами на ринку озброєнь через власний нейтралітет

Швейцарія стикається з проблемами на ринку озброєнь через власний нейтралітет

Швейцарія, відома своєю нейтральною політикою, високоякісними годинниками і смачним шоколадом, тепер стикається з серйозними проблемами у сфері військових поставок. Європейські країни, включаючи Німеччину, відмовляються купувати продукцію швейцарського військово-промислового комплексу через обмеження, що випливають з нейтральної позиції Швейцарії.

Німеччина та Швейцарія підтримують тісні політичні та економічні зв’язки та багато в чому поділяють одні й ті самі соціокультурні та політичні цінності. Крім того, Берлін є найбільшим покупцем швейцарських озброєнь, боєприпасів та іншої продукції військового призначення. Проте, як зазначає портал SWI, минулого тижня Німеччина вирішила офіційно виключити швейцарські компанії сфери ВПК із програми закупівель з метою військово-технічного та матеріального постачання Бундесверу.

Як уперше повідомила швейцарська газета Le Temps, Федеральне Відомство з питань матеріально-технічного забезпечення Збройних сил Armasuisse отримало нещодавно відповідне офіційне повідомлення.

У середовищі оборонної промисловості Швейцарії почалася майже паніка, швейцарські політики всіх мастей обурені цим рішенням Німеччини, яка, «не поважає швейцарські демократичні процеси і нейтралітет країни». Однак мотиви, на основі яких діє Німеччина, цілком зрозумілі: Швейцарія вже не розглядається «великим кантоном» як надійний партнер, причому останній цвях у ці двері забила заборона офіційного Берна на адресу Німеччини передавати Україні озброєння швейцарського виробництва.

Про що йдеться?

Йдеться про дрони або БПЛА, у тому числі про так звані fpv-безпілотники. Нині вони є найперспективнішою технологією, що швидко розвивається, ними користуються і українці, і росіяни і значною мірою саме вони якісно змінили сам характер ведення бойових дій. Безпілотники, зокрема, заново винайшли повітряну розвідку, а тому відповідно значні кошти вкладаються зараз у нові технології маскування — наприклад, у системи та пристрої, які перешкоджають не лише візуальній розвідці, а й розвідці, що робиться за допомогою радарів чи тепловізорів.

Так звані мультиспектральні камуфляжні мережі є на даний момент найефективнішою відповіддю на новий виклик. Німецькі Збройні сили хотіли б придбати 100 000 таких мереж — це дуже велике замовлення, в якому була зацікавлена ​​одна швейцарська компанія. Однак у відповідь на свою заявку вона отримала  повідомлення, в якому йшлося про те, що жодна компанія із зони ЄАВТ (до Європейської Асоціації вільної торгівлі входять Швейцарія, Норвегія, Ісландія та Ліхтенштейн) такого замовлення не отримає.

Федеральне Відомство Armasuisse вже отримало відповідний підтверджуючий лист, про що встигла навіть повідомити преса в особі газети Le Temps. З погляду керівництва Armasuisse така відмова стала очевидною ознакою того, що Швейцарія в очах Німеччини втратила репутацію «надійного партнера». За інформацією NZZ у німецькому парламенті в якості заходу з мінімізації ризиків у сфері безпеки тепер пропонується позбавлятися не тільки китайських, а й швейцарських комплектуючих.

Які ж причини?

У вказаному листі з Німеччини таке рішення німецької сторони обґрунтовувалося фактом заборони Берном Берліну передати Україні 12 400 набоїв для зенітних танків Gepard, якраз дуже ефективних у протидії дронам.

Німеччина закупила ці боєприпаси у Швейцарії аж три десятиліття тому, але при цьому Швейцарія, відмовивши у праві реекспортувати їх Києву, послалася на своє власне законодавство, яке регулює військово-технічне співробітництво з іноземними державами, яке прямо забороняє реекспорт військових матеріалів швейцарського виробництва до воюючих країн.

Зенітні самохідні артилерійські установки “Гепард” в Україні.

Заявив про своє чітке засудження агресії Росії проти України, Берн зазначив, що такого роду норми, передбачені відповідним федеральним законом, є для швейцарської сфери ВПК обов’язковими до виконання.

Це рішення стало причиною різкого невдоволення Берліна, який зі свого боку нагадав, що, будучи членом оборонного блоку НАТО, Німеччина повинна мати можливість підтримувати своїх партнерів по альянсу, зокрема у сфері військової допомоги. І якщо Швейцарія перешкоджатиме цьому, то Берліну «доведеться шукати інші рішення», про що, за даними газети NZZ, Німеччина вже офіційно повідомила всі швейцарські підприємства оборонної сфери.

А що щодо інших країн?

Нідерланди вже пішли саме таким шляхом. Минулого 2023 року парламент у Гаазі ухвалив рішення повністю припинити закупівлю оборонного обладнання у Швейцарії. Це рішення було ухвалено після того, як Швейцарія заблокувала реекспорт 96 танків типу Leopard 1, які зберігалися в Італії.

Нідерланди були готові сплатити за їх ремонт та модернізацію в Німеччині перед відправкою в Україну. Ці машини могли бути використані виключно для заповнення танкового парку Німеччини та інших її партнерів по НАТО чи ЄС з метою закриття лакун, що виникли внаслідок перекидання відповідної німецької чи іншої бронетехніки в Україну.

За повідомленнями ЗМІ, Іспанія та Данія також розглядають можливість у майбутньому обходитися без продукції швейцарського ВПК: Данія аж ніяк не забула, як два роки тому Швейцарія заборонила Копенгагену передачу Україні колісних бронетранспортерів Piranha III, також посилаючись на своє законодавство, яке регулює військово-технічне співробітництво. державами. Іспанія хотіла б передати Києву імпортовані зі Швейцарії 35-міліметрові зенітні ракети, у чому їй влада Швейцарії також відмовила.

Що це може означати для швейцарської оборонної промисловості?

З політичного погляду Німеччина є найважливішим союзником Швейцарії в ЄС. Її сусід на півночі є ще й найважливішим економічним партнером Конфедерації – обсяг торгівлі Швейцарії лише з двома південними німецькими федеральними землями (суб’єктами федерації) Баден-Вюртемберг та Баварія перевищує весь обсяг торгівлі Швейцарії з Китаєм. Все те, що відбувається зараз, загалом не має для швейцарської оборонної промисловості критичного значення, але це був явний «тривожний дзвіночок».

У Швейцарії багато хто наголошує, що швейцарські компанії сфери ВПК мають бути в змозі експортувати свою продукцію — причому навіть не так з фінансово-економічних причин, як для того, щоб залишатися частиною міжнародних виробничих і логістичних ланцюжків. В іншому випадку Швейцарія буде «обороноспроможною лише частково», а це означає, що в перспективі країна втратить свою оборонну автономію.

Є тут і інша думка: багато хто вказує на те, що оборонний суверенітет Швейцарії в будь-якому разі давно є ілюзією. При цьому, будучи оточеною країнами ЄС та НАТО, вона й так у безпеці. Нічого особливого та додаткового їй робити в цьому сенсі не треба.

Що далі?

Законодавчі основи швейцарського нейтралітету забороняють Швейцарії постачати озброєння країнам, що воюють. І це всім зрозуміло. Не зрозуміло за кордоном Конфедерації інше: чому озброєння швейцарського виробництва, продані за кордон часом десятиліття тому, не можуть бути кінцевими покупцями передані Україні, яка здійснює своє право на самооборону відповідно до міжнародного права та норм ООН?

Це ніби ви купили в автосалоні машину, але подарувати її ви нікому не маєте права, так як автосалон заборонив вам акт дарування, посилаючись на свій «нейтралітет». Не розуміють цього багато хто і в самій Швейцарії. Тому парламент уже погодився з тим, що до відповідних законодавчих документів слід внести деякі поправки.

Наприклад, відповідно до них уряд (Федеральна рада) повинен мати більшу свободу дій при видачі дозволів на здійснення збройових угод, точніше, кабмін повинен мати право враховувати «виключні обставини».

Крім того, пропонується зняти заборону на реекспорт озброєнь стосовно країн, які віддані схожим зі швейцарськими демократичним цінностям і мають аналогічний режим експортного контролю. Таким країнам має бути дозволено передавати придбані у Швейцарії військові матеріали будь-яким країнам після п’яти років з моменту підписання договору купівлі-продажу.

Ця норма стосувалася б і випадків, коли країна-покупець відповідно до міжнародного права використовує своє законне та підтверджене відповідною заявою ГА ООН право на самооборону.

Наскільки ці зміни підуть на користь Україні? Поки що невідомо. Очікується, що ці виправлення доведеться виносити на референдум, який може відбутися не раніше кінця 2025 року. А це означає, що ранні швейцарські військові матеріали зможуть потрапити в Україну тільки в 2026 році.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
В Кремле заявили о готовности Путина закончить войну в Украине: какое условие
Comments UA
2025-07-20T09:36:41Z
Война тут же прекратится: Москва выдвинула абсурдные условия "мира"
Comments UA
2025-07-07T11:57:54Z
Грязная политика на крови: в Киеве разворачивается внутренний фронт
Comments UA
2025-07-07T10:18:52Z
На выборах Украину ждут три варианта, а настоящая война начнется через пять лет – интервью с Аркадием Бабченко
Telegraf
2025-07-08T05:03:41Z
«В министерстве не было координации». Почему Умеров не справился, будет ли Шмыгаль эффективным преемником и какие изменения нужны - анализ от
Апостроф
2025-07-20T09:33:18Z
Стало известно, кто склонил Трампа на сторону поддержки Украины
Апостроф
2025-07-20T09:30:54Z
Первое заявление Свириденко в должности премьер-министра Украины
Comments UA
2025-07-17T11:36:47Z
В кортеже Путина заметили скорую: пошли нехорошие слухи. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-16T18:57:01Z
Россия снова подбросила Украине тела своих солдат
Корреспондент
2025-07-17T21:48:07Z
Станут роскошью: цены на ряд продуктов взлетят минимум вполовину – что подорожает
Знай
2025-07-07T02:12:32Z
Коснется всех, кто имеет свою квартиру или дом: украинцев начали вызывать в налоговую – с чем это связано
Знай
2025-07-07T10:36:17Z
Лукашенко распорядился штрафовать магазины за отсутствие картофеля
Корреспондент
2025-07-19T00:24:57Z
Блокируют за "нетипичную активность": клиентам Ощадбанка массово замораживают карты
Знай
2025-07-16T12:37:23Z
Известный банк обновил приложение: какие бесплатные услуги теперь доступны
Хвиля
2025-07-20T08:45:49Z
Украинцам грозят штрафы за орехи: где запрещено собирать
Хвиля
2025-07-20T08:00:03Z
Не только вывезти, но и потратить: какие ограничения на наличные ждут украинцев в ЕС
Хвиля
2025-07-07T03:45:44Z
Из-за новых налогов для добытчиков без работы могут остаться десятки тысяч человек – глава Федерации
Апостроф
2025-07-16T15:57:45Z
Таможенные реестры: в Украине утвердили новые правила
Хвиля
2025-07-17T10:36:51Z
Россияне нацелились на ключевой город: он уже полностью простреливается беспилотниками
Telegraf
2025-07-07T20:15:59Z
Двух подростков-партизан посмертно наградили
Корреспондент
2025-07-19T14:21:35Z
Оккупанты атаковали Харьков дронами: есть попадания
Хвиля
2025-07-07T06:27:17Z
Россияне убили пятерых жителей Константиновки
Корреспондент
2025-07-19T06:33:37Z
Партизаны взорвали важный железнодорожный маршрут оккупантов под Тулой
Корреспондент
2025-07-20T09:39:39Z
Рунический гороскоп на 20 июля 2025: Близнецам – сила слова, Весам – гармония в сердце, а Скорпионам – очищение души
TSN
2025-07-20T08:48:30Z
В ВСУ заявили о восстановлении позиций в Запорожье
Корреспондент
2025-07-19T17:09:12Z
На линии фронта появились редкие хищники, занесенные в Красную книгу
Gazeta UA
2025-07-07T07:33:40Z
Гороскоп на 17 июля для всех знаков Зодиака: у кого будут проблемы с финансами
Comments UA
2025-07-16T17:51:09Z
Врач назвала среднюю продолжительность жизни мужчин в Украине: статистика впечатляет
TSN
2025-07-14T22:15:17Z
Как вода с медом с утра повлияет на здоровье: вы удивитесь
TSN
2025-07-20T09:09:20Z
Этим людям может навредить черника: кому ее следует избегать
Comments UA
2025-07-07T14:21:28Z
Что будет с организмом, если на месяц отказаться от молочных продуктов
Comments UA
2025-07-07T13:06:51Z
Какие болезни может спровоцировать жаркая погода
UAToday
2025-07-20T09:00:55Z
Хулахуп для талии: крутить или не крутить? Разбираемся, действительно ли он помогает похудеть в животе
Знай
2025-07-20T06:51:17Z
Как поливать огурцы в жару и чем подкормить: советы опытных садовников
TSN
2025-07-07T09:48:17Z
В Британии циркулирует новый штамм COVID-19 с необычным симптомом
ZN UA
2025-07-07T06:46:55Z
Чтобы огурцы росли как на дрожжах: эффективное и дешевое средство, которое есть у каждого дома
TSN
2025-07-06T18:06:48Z
Украинских школьников за границей ждет дискриминация: учителя протестуют против новых правил МОН
Знай
2025-07-20T09:21:24Z
Это единственный мост в Украине, который поворачивается: где он находится и как называется
Telegraf
2025-07-16T19:07:22Z
Индексация будет одинаковой для всех, независимо от профессии, - Екатерина Котенкова
Знай
2025-07-17T02:18:54Z
Возможно, вы еврей - проверьте себя: украинские фамилии еврейского происхождения
Telegraf
2025-07-07T07:45:19Z
Гуманитарная помощь для пенсионеров в Черкассах: какую поддержку оказывают пожилым людям
Политека
2025-07-20T09:30:59Z
Ретроградный Меркурий 2025: популярные приметы и предрассудки, в которые до сих пор верят
TSN
2025-07-20T09:09:41Z
Какой церковный праздник 7 июля: что обязательно нужно сделать в этот день
Comments UA
2025-07-07T04:06:35Z
За чем нельзя наблюдать 17 июля и что нужно отдать сегодня: приметы и запреты на Марины
Знай
2025-07-17T02:03:23Z
Украина сделала беспрецедентное предложение иностранным оборонным компаниям: о чем идет речь
Comments UA
2025-07-17T22:42:52Z
Родился в Донецке, но стал путинистом: умер известный режиссер, снявший фильм "Мастер и Маргарита"
Telegraf
2025-07-17T10:18:58Z
Лорак в том числе: из азербайджанского фестиваля выгнали российских артистов
GlavRed
2025-07-17T10:21:54Z
Ведущая Витвицкая объяснила, почему ее муж судья-воин вместо фронта отдыхает в Карпатах
Фокус
2025-07-07T13:15:28Z
Нельзя: Тодоренко снова не смотрела за детьми и нарвалась на жесткий отказ в РФ
GlavRed
2025-07-17T14:27:51Z
Скандал с поцелуем на большом экране: CEO Astronomer ушел в отставку
Comments UA
2025-07-20T09:24:30Z
Об "Океане Эльзы" сняли документальный фильм: группа объявила дату премьеры
ZN UA
2025-07-20T09:19:33Z
Хайди Клум очаровала редким кадром со взрослыми сыновьями
Апостроф
2025-07-10T08:15:43Z
Известного украинского певца нагло ограбили в Италии: "Разбили стекло и украли все"
TSN
2025-07-13T16:45:12Z
Тимур Мирошниченко сменил имя приемному сыну: жена ведущего объяснила почему
TSN
2025-07-08T16:24:03Z
Что в сексе больше нравится мужчинам: честно, без мифов и стереотипов
Comments UA
2025-07-17T20:39:30Z
Нереальная вкуснота за 15 минут: приготовьте персиковые слойки с медом и мороженым
Telegraf
2025-07-12T09:15:40Z
Гороскоп для всех знаков зодиака на 10 июля 2025 года
Корреспондент
2025-07-09T08:09:52Z
Пять дел, которые нужно сделать на выходных, чтобы лишить дома беспорядок на всю неделю
Знай
2025-07-07T15:51:07Z
С хрустящей корочкой и мягкая внутри: хитрость кулинаров, которая поможет идеально пожарить картошку
Gazeta UA
2025-07-20T09:30:22Z
В Карпатах появились верблюды: одногорбые, умные и вообще не плюются
Комсомольская правда
2025-07-20T09:01:58Z
Как убрать неприятный запах из обуви в домашних условиях: понадобится одно копеечное средство
TSN
2025-07-07T12:36:12Z
Гороскоп на неделю 7-13 июля для всех знаков Зодика: недобитые бывшие Овнов, момент истины Стрельцов и удар для Раков
Знай
2025-07-07T01:30:18Z
День ангела 7 июля: кого и как поздравлять с именинами
TSN
2025-07-06T21:21:17Z
Даже не убегал: новые подробности двойного расстрела на черниговском полигоне
TSN
2025-07-17T15:36:58Z
В Украине продолжают исчезать дети: что произошло на Житомирщине
Comments UA
2025-07-16T19:21:42Z
Жесткая двойная атака РФ по Харькову: власти заявили о страшных разрушениях, есть пострадавшие
Comments UA
2025-07-07T08:48:21Z
Российский FPV-дрон атаковал автомобиль главного раввина Херсона
ZN UA
2025-07-17T22:39:39Z
Нападение с лопатой: в Волынской области ранен сотрудник ТЦК. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-20T08:30:55Z
В Ровенской области столкнулись две машины: погибли три человека
Апостроф
2025-07-20T08:27:21Z
"Вагнеровцы" расстреляли 11 человек на шахте в Африке - СМИ
Корреспондент
2025-07-19T07:54:50Z
Пограничники задержали 10 мужчин, которые платили криптовалютой за побег в Молдову
Новости Украины
2025-07-17T13:09:34Z
Под Москвой прогремели взрывы - аэропорты РФ остановили рейсы
Gazeta UA
2025-07-17T04:39:15Z
Горы, любовь и роскошь: Милевский поделился фото с отдыха с Тамилой
Gazeta UA
2025-07-07T19:24:50Z
Полюбил вас всех как родных: Лукас Васкес растрогал на церемонии прощания
Корреспондент
2025-07-17T14:30:50Z
Погиб легендарный экстремал. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-17T22:51:29Z
Усик сделал символический жест перед реваншем с Дюбуа
Telegraf
2025-07-17T13:27:42Z
Надя Дорофеева показала фото с Усиком после блестящего боя и поделилась впечатлениями от встречи
TSN
2025-07-20T09:09:19Z
Опубликована статистика боя Усик – Дюбуа
ZN UA
2025-07-20T08:51:34Z
На этапе Бриллиантовой лиги в Лондоне украинка Левченко не выступит
Корреспондент
2025-07-18T19:54:57Z
Реал намерен продать игрока, который не оправдал ожиданий
Корреспондент
2025-07-20T08:48:10Z
Боксирующий блогер Джейк Пол уверяет, что бой с Джошуа будет обязательно
Корреспондент
2025-07-20T08:45:44Z
Звук умирающего в Альпах ледника может заставить плакать кого угодно
Фокус
2025-07-09T12:09:04Z
Илон Маск оскандалился из-за размышлений своего чат-бота
Апостроф
2025-07-09T07:52:36Z
Землю снова атаковала магнитная буря красного уровня: сколько будет длиться шторм
Апостроф
2025-07-17T15:51:55Z
Новый рекорд производительности солнечных панелей Японии вызывал странный эффект: что случилось
Фокус
2025-07-17T15:51:42Z
"Повестка или нет?": Инвестор Ubisoft поинтересовался у Ива Гиймо, почему главным героем Assassin's Creed Shadows сделали темнокожего самурая
GameMag
2025-07-20T09:04:20Z
Самый большой живой организм на Земле является и самым старым: что выяснили ученые
Фокус
2025-07-20T08:36:36Z
Кернес, Терехов и Чикатило: украинка стала звездой сети благодаря необычным тату
Telegraf
2025-07-07T08:57:18Z
Секретные коды ChatGPT: как легко управлять ИИ, чтобы добиваться успеха
Фокус
2025-07-08T16:21:46Z
4 приема, которые помогут улучшить чтение на любом смартфоне Android
Фокус
2025-07-07T16:15:38Z
Двухколесный суперкар: создан уникальный мотоцикл Ferrari
Фокус
2025-07-20T07:27:34Z
Электрокары стали самыми популярными подержанными импортными авто в Украине
Корреспондент
2025-07-18T19:15:44Z
525-сильный зверь: в Украине заметили лимитированный заряженный пикап Ford за $120 000
Фокус
2025-07-18T12:00:27Z
Малахитовая ракета: старый 34-летний Mercedes W126 продают за $850 000
Фокус
2025-07-18T11:21:51Z
Китайские электрокары завоевали украинских водителей: популярные модели
Хвиля
2025-07-17T23:30:19Z
Японцы удивили: новый внедорожник от Nissan не боится ям и стоит меньше $20 000
Gazeta UA
2025-07-17T20:03:17Z
Volvo сокращает продажи моделей в США из-за высоких пошлин
Корреспондент
2025-07-17T19:42:32Z
Huawei представила универсал Stelato S9T
Корреспондент
2025-07-17T19:36:41Z
Mitsubishi представила трехрядный внедорожник Destinator
Корреспондент
2025-07-17T18:33:27Z