MY.UAНовини
Спадщина корупції та кругової поруки: чи потрібна Україні Рада суддів?
Спадщина корупції та кругової поруки: чи потрібна Україні Рада суддів?

Спадщина корупції та кругової поруки: чи потрібна Україні Рада суддів?

Спадщина корупції та кругової поруки: чи потрібна Україні Рада суддів?

Уже цієї середи, 18 вересня, відбудеться зʼїзд суддів України. Крім іншого, обиратимуть суддю Конституційного суду України (КСУ), новий склад Ради суддів України (РСУ), вноситимуть зміни до Кодексу суддівської етики тощо. Організовує це дійство сама Рада суддів, яка, згідно із задумом, має боротися за незалежність суддівського корпусу. Натомість на практиці вона здобула репутацію структури, що радше покриває кругову поруку й «заминає» корупційні скандали.

 

Чим мала б займатися Рада суддів?

РСУ є органом суддівського самоврядування. Саме вона скликає з’їзд суддів України й забезпечує виконання його рішень. Окрім того, до її обов’язків входить:

  • обирати членів конкурсних комісій, які перевіряють на доброчесність і компетентність кандидатів у члени Вищої ради правосуддя (ВРП), Вищої кваліфікаційної комісії суддів (ВККС), кандидатів у судді КСУ;
  • забезпечувати незалежність, правовий та соціальний захист суддів;
  • звертатися до державних органів для гарантування безпеки суддів.

 

Хто очолює ці процеси?

З 2019 року Раду суддів очолює Богдан Моніч. Членом РСУ він став іще 2014 року. З так званих плівок Вовка стало відомо, що сам Павло Вовк (ексголова ОАСК), Андрій Портнов (заступник голови адміністрації президента Януковича) й Андрій Богдан (голова офісу президента у 2019–2020 роках) координували звільнення Олега Ткачука з посади голови РСУ та просунули свою «зручну» кандидатуру (а саме Моніча) на його місце:

«Ми вирішили за*уярити Ткачука. Порахували, хто рейтинговий, порахували, що в принципі, якщо Бутенко неоднозначний, то можна «зіграти» в Моніча», — такі слова Вовка зафіксовані на аудіозаписах із його кабінету.

Перше, що зробив Моніч на посаді голови РСУ, — зупинив розпорядження про перевірку Окружного адміністративного суду міста Києва (ОАСК). І надалі він дуже лояльно ставився до ОАСК і його голови. Після оприлюднення «плівок Вовка» Моніч не лише не засудив Вовка, а й публічно став на його захист, а дії Національного антикорупційного бюро (НАБУ) щодо розслідування цієї справи назвав деструктивними. Сам факт того, що Вовк, який є уособленням судової корупції, має такий вплив на РСУ (зокрема може вирішувати, хто буде її головою), свідчить про залежність і заангажованість цього органу суддівського самоврядування, а отже, постає запитання: чи цей орган узагалі потрібен, чи приносить він користь судовій системі?

Крім того, Богдан Моніч може бути причетний до так званої бурштинової справи — кримінального розслідування НАБУ за фактом отримання хабарів колишнім нардепом Бориславом Розенблатом за сприяння іноземній компанії у видобутку бурштину в Україні. Моніч був у колегії суддів, яка залишила в силі рішення суду першої інстанції щодо зупинення дій спецдозволів на вивчення родовищ бурштину.

 

Чим Рада суддів займається насправді?

  1. Свідомо затягувала формування Етичної ради та делегує недоброчесних кандидатів у відбіркові комісії.

Одним із «провалів» Ради суддів є її саботаж створення Етичної ради, яка мала перевірити чинних членів і кандидатів до Вищої ради правосуддя (органу, відповідального за призначення та притягнення суддів до дисциплінарної відповідальності, зокрема звільнення). Втім, РСУ свідомо не виконувала вимог закону, щоби не допустити очищення ВРП, яким мала зайнятись Етична рада.

Спершу 2021 року Рада суддів підтримала звернення попереднього складу ВРП щодо неконституційності закону про очищення ВРП. Лише під тиском міжнародних партнерів РСУ таки делегувала своїх представників до Етичної ради, але зробила це аж за 40 днів після закінчення встановленого законом терміну.

Крім того, Рада суддів провалила довірену їй законодавцем надважливу роль у судовій реформі — добір та делегування кандидатів у конкурсні комісії, які перевіряють на доброчесність кандидатів до ключових органів у судовій системі (ВРП, ВККС та КСУ). РСУ без належної перевірки делегувала кандидатів, у доброчесності яких були серйозні сумніви: Ярослава Романюка, голову Верховного суду часів Януковича, який підтримував диктаторські «закони 16 січня»; Володимира Сіверіна, діти якого неодноразово отримували в подарунок дорогу нерухомість; Юрія Трясуна, який звільнив з-під варти беркутівця, підозрюваного у вбивстві трьох майданівців.

  1. Покриває корумпованих суддів.

РСУ є бездіяльною у безлічі резонансних справ. Наприклад, вона не реагує на звернення щодо зникнення матеріалів справи стосовно суддів Майдану, яку розглядала секретар РСУ Олена Журавська; щодо незаконного втручання в систему авторозподілу задля уникнення відповідальності за водіння в стані сп’яніння судді ОАСК Любові Маруліної тощо.

Ще однією гучною справою стали «плівки Бабенка» (2015), у яких голова Апеляційного суду Черкаської області Володимир Бабенко тиснув на суддю Сергія Бондаренка, вимагаючи ухвалити неправомірне рішення на користь заводу Дмитра Фірташа — виселити з квартири вчительку. Бондаренко відмовився виконати протиправну вказівку й зазнав систематичного тиску та перешкоджання його роботі. Він звернувся по захист до РСУ, але її тогочасна голова Валентина Сімоненко не побачила нічого кримінального в діях Бабенка, а розголос цієї справи, якого домігся Бондаренко, вважала таким, що псує імідж судової влади. До речі, Бабенко з 2021 року перебуває в розшуку за незаконне відчуження приміщення суду вартістю понад 15 млн грн.

У іншій справі 2014 року суддя Октябрського районного суду Полтави Лариса Гольник відмовилася за хабар закрити справу, в якій обвинуваченим був тодішній мер Полтави Олександр Мамай. Після публічної заяви Гольник про спробу підкупу голова її суду Олександр Струков почав створювати перешкоди для її діяльності, публічно ображав і застосовував щодо неї силу. Дійшло навіть до того, що невідомі з битами напали на Гольник та її чоловіка. Рада суддів роками не реагувала на звернення судді щодо тиску Струкова на неї. Лише 2017 року РСУ визнала неетичність дій і зловживання Струкова та подала скаргу на нього до ВРП. Утім… своєю пасивністю Рада суддів злила цю скаргу, а Гольник так і не захистила від зловживань голови суду.

  1. Відмовилася люструвати голову Державної судової адміністрації Холоднюка.

Зеновій Холоднюк був заступником голови Державної судової адміністрації (ДСА) за режиму Януковича. Саме тому він підпадав під дію Закону про очищення влади. Однак 2016 року всупереч закону Рада суддів відмовилася люструвати Холоднюка (лише один із 26 членів РСУ проголосував за його звільнення). Зрештою той пробув на посаді голови ДСА до 28 жовтня 2020 року, аж поки крісло під ним сильно захиталося після того, як його відсторонив Вищий антикорупційний суд.

Зеновій Холоднюк був неодноразово замішаний у справах, які мають корупційні ознаки. Він, імовірно, давав вказівку укласти без тендеру договір на суму 10 млн грн із компанією свого друга.

З так званих плівок Вовка стало відомо, що Холоднюк допомагав голові ОАСК Павлу Вовку незаконно взяти під контроль ВККС. Холоднюк достроково звільнив двох членів ВККС і призначив за квотою ДСА двох лояльних до Вовка осіб. Натомість ОАСК заблокував призначення на місце Холоднюка нового голови ДСА. У справі суддів ОАСК НАБУ оголосило підозру Холоднюку, але він уник відповідальності за спливом строків давності. Всіх цих незаконних учинків за участю Холоднюка могло б і не бути, якби РСУ виконала вимогу закону про люстрацію голови ДСА.

  1. Перешкоджає доступу до публічної інформації.

25 березня 2022 року Рада суддів ухвалила рішення, яким рекомендувала відкладати розгляд усіх запитів на публічну інформацію (тобто не надавати відповіді на запити) до закінчення дії воєнного стану.

Фундація DEJURE надіслала два звернення до РСУ з проханням змінити це рішення, однак отримала негативні відповіді. Варто зазначити, що саме в той час відновилися конкурси до КСУ, ВРП і ВККС. Більшість кандидатів до цих органів були суддями, тому для перевірки їхньої доброчесності публічна інформація була критично необхідною. Втім, незаконне рішення РСУ дало змогу судам приховувати ці дані. Лише за 10 місяців, після тривалої критики громадськості, РСУ скасувала це сумнівне рішення.

Крім того, Рада суддів і сама протиправно відмовляла в наданні публічної інформації, зокрема про кандидатів до КСУ. Аргументом тоді голова РСУ Богдан Моніч назвав те, що це вимагатиме «певних інтелектуальних зусиль».

У такому колегіальному органі багато вирішує й задає тренди саме керівництво. Дії попереднього й теперішнього складу РСУ показують тяглість того, як цей орган суддівського самоврядування обстоює інтереси недоброчесних і блокує реформи, спрямовані на очищення судової влади від корупціонерів. Якщо провали попереднього складу Ради суддів стосувалися індивідуальних кейсів (Холоднюк, Гольник, Бондаренко), то РСУ на чолі з Богданом Монічем намагається нівелювати судову реформу.

 

То що робити та чи потрібна нам Рада суддів узагалі?

Протягом років Рада суддів демонструвала, що вона представляє інтереси недоброчесних суддівських груп, ігнорує звернення суддів-викривачів і гальмує очищення судової влади від корумпованих «вершителів правосуддя». Існування РСУ не приносить нічого доброго, а навпаки — шкодить незалежності та доброчесності суддів.

Ба більше, деякі її повноваження, наприклад, забезпечення правового та соціального захисту суддів, є суто декларативними. А прикладом того, як Раді суддів немає чим зайнятись, є розроблений нею проєкт гімну судової влади в стилі «блатняк».

Єдиний ефективний спосіб уникнути цього негативного впливу — ліквідувати РСУ та передати її повноваження переважно до Вищої ради правосуддя, більшість членів якої є суддями. Тим більше, що Венеційська комісія неодноразово рекомендувала Україні спростити систему органів суддівського врядування.

Побоювання, що така передача повноважень спричинить конфлікт інтересів, є безпідставними. Адже Рада суддів не має повноважень упливати на те, що ухвалює з’їзд суддів. Вона виконує суто організаційні функції: визначає дату й місце проведення, розсилає оголошення в суди й публікує новину про це. Перебіг з’їзду — відповідальність його учасників і обраної ними президії. Після обрання нових членів ВРП з’їзд не має жодних реальних механізмів упливу на них, незалежно від їхніх рішень.

Окрім того, члени ВРП обираються лише на один строк, тому жоден із них не може скористатися своїм становищем, аби переобратися.

До речі, у Верховній Раді вже зареєстрований законопроєкт про ліквідацію РСУ та передання більшості її повноважень до ВРП. Проте він так і лежить без жодного руху з січня 2023 року. А Рада суддів тим часом і далі вдає роботу, й не схоже, що обрання її нового складу на прийдешньому зʼїзді суддів це змінить.

 

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Різке похолодання в Україні: чи будуть морози, сніг і коли знову потепліє – інтерв'ю про погоду
24tv
2025-04-05T11:06:49Z
Може перерости у наступ: аналітик розповів про небезпечні дії ворога
GlavRed
2025-04-05T10:45:09Z
Росія вбила 616 українських дітей: нові дані прокуратури
Gazeta UA
2025-04-05T10:42:04Z
Нічна ворожа атака на Україну
360ua.news
2025-04-05T10:31:42Z
Графіки відключення світла в Дніпрі 6 квітня: кому слід готуватися до знеструмлення
Политека
2025-04-05T10:31:36Z
У Києві на Кловському схилі провалюється земля: мешканці занепокоєні через будівництво, яке може призвести до катастрофи
Antikor
2025-04-05T10:15:52Z
Росіяни атакували село на Харківщині чотирма FPV-дронами - пошкоджені будинки
УкраинФорм
2025-04-05T10:03:54Z
В окупованій Ялті рестораторів примушують вмикати «патріотичні композиції»
УкраинФорм
2025-04-05T10:03:13Z
Безкоштовне житло для переселенців в Києві: як отримати тимчасове проживання
Политека
2025-04-05T10:00:37Z
У пам'ятний день: Святослав Вакарчук відкрив символічний пам'ятник на могилі батька
24tv
2025-04-05T11:06:07Z
Повернення «Званої вечері» на СТБ та «Світу навиворіт. Україна» Дмитра Комарова на «1+1 Україна». Як дивилися телеканали у лютому
Детектор М
2025-04-05T11:01:27Z
Малюк постійно носив шкарпетки в роті: мама й подумати не могла чому
Фокус
2025-04-05T11:00:19Z
"За наших дітей! За кожне втрачене життя!": Сили оборони приготували помсту за Кривий Ріг
24tv
2025-04-05T10:57:05Z
Що не можна робити в Чехії: 10 правил, які варто знати
24tv
2025-04-05T10:54:04Z
Свято вже незабаром: коли українці відзначатимуть Вербну неділю у 2025 році
24tv
2025-04-05T10:39:44Z
Французькі розробники представили тактичний баражувальний дрон OSKAR
InternetUA
2025-04-05T10:31:55Z
Син прогулював онлайн уроки в школі. Як суд покарав матір на Харківщині
Telegraf
2025-04-05T10:27:22Z
На фронті вже працюють оптоволоконні дрони з дальністю польоту 20 км і нові РЕБ - Сирський
УкраинФорм
2025-04-05T10:03:44Z
Понад 60% населення Чехії виступає проти мит Трампа
Европейская правда
2025-04-05T11:07:41Z
Якщо росіяни зупиняться і підуть, війна може закінчитися завтра, - Рютте
Antikor
2025-04-05T10:54:53Z
ЗМІ: РФ влаштовувала підриви посилок із секс-іграшками, залучаючи до цього українців
Европейская правда
2025-04-05T10:49:53Z
WP про нові тарифи США: Трампу підготували різні варіанти, але він обрав формулу, яка перевернула світову торгівлю
ZN UA
2025-04-05T10:49:30Z
Росія проштовхує "вигідну" співпрацю: як США можуть потрапити в пастку
24tv
2025-04-05T10:39:36Z
Естонія вислала росіянина, який виправдовував злочини Росії
Европейская правда
2025-04-05T10:37:06Z
Президент Франції може стати головним у переговорах з путіним від Європи – The Telegraph
iPress
2025-04-05T10:31:36Z
Армія РФ завдала майже 500 ударів по Запорізькій області: є поранений та руйнування
ZN UA
2025-04-05T10:25:57Z
"Скоро Путін буде найвразливішим": Шапран сказав, чому США не ввели мита проти РФ
GlavRed
2025-04-05T10:25:49Z
Даміано Давід із Måneskin розповів у відео про одне зі своїх таємних татуювань
24tv
2025-04-05T11:09:49Z
Рецензія на фільм «Minecraft: Фільм» / A Minecraft Movie
ITC
2025-04-05T11:07:24Z
Співачка Анна Нетребко, яка підтримувала Путіна, виступить у Королівській опері в Лондоні
Antikor
2025-04-05T10:27:21Z
Голлівуд роками обманює фанатів кіно: у фільмах про космос знайшли абсурдний фейк
24tv
2025-04-05T10:21:03Z
Ексучасниця "Холостяка" вийшла заміж у США та поділилась відео з церемонії
24tv
2025-04-05T10:18:33Z
Ексчоловіка Кеті Перрі Рассела Бренда звинуватили у зґвалтуванні та сексуальному насильстві
Antikor
2025-04-05T09:54:29Z
"До вечора дожили тільки мої": Малахова емоційно розповіла про любов до дітей
GlavRed
2025-04-05T09:27:08Z
Учасниця шоу "Холостяк-12" Марина Голд вийшла заміж
Комсомольская правда
2025-04-05T09:16:00Z
В оксамитовій сукні й об'ємній накидці: Дженніфер Лопес з'явилася на публіці в розкішному образі
24tv
2025-04-05T08:54:42Z
Баварія готується до матчу Ліги чемпіонів без основного гравця
360ua.news
2025-04-05T11:03:06Z
На війні загинув один з найсильніших альпіністів України Тарас Цушко
Комсомольская правда
2025-04-05T10:57:58Z
Гераскевич висловився про обстріл Кривого Рогу і закликав не допускати росіян до змагань
24tv
2025-04-05T10:54:50Z
Директор Баварії: Таких, як Мюллер, більше не буде
Football.ua
2025-04-05T10:54:31Z
"Мазаний" як Мілевський? "Баварія" відмовилася від зірки збірної України
Telegraf
2025-04-05T10:51:19Z
Миколенко не потрапив до заявки на гру проти Арсеналу, Зінченко — на лаві запасних
Football.ua
2025-04-05T10:43:31Z
Мюллер оголосив про відхід із Баварії наприкінці сезону
Football.ua
2025-04-05T10:43:27Z
Самовпевненість зашкалює: брат Ф'юрі заявив, що відправив би Джошуа на пенсію
24tv
2025-04-05T10:33:52Z
"Стає справжнім відкриттям": колишній гравець Роми оцінив прогрес Довбика
24tv
2025-04-05T10:27:23Z
Ринок публічних закупівель в Україні досягнув 15% ВВП і надалі зростатиме
AgroPortal
2025-04-05T11:09:26Z
Мобілізація в Україні: в ТЦК розповіли, які підприємства не забронюють працівників
Политека
2025-04-05T11:01:42Z
Укрзалізниця відновила ще низку онлайн-ресурсів
УкраинФорм
2025-04-05T10:51:23Z
Нове 25% мито на імпорт пива до США: можуть позбавити Європу 100 тисяч робочих місць
Antikor
2025-04-05T10:31:37Z
Україна збільшила експорт товарів на 4,5% у березні
24tv
2025-04-05T10:21:48Z
Міністр фінансів США звинуватив китайську компанію DeepSeek у спаду фондового ринку
Antikor
2025-04-05T10:04:11Z
Samsung оголосила про підвищення цін на оперативну пам’ять та флеш-накопичувачі
InternetUA
2025-04-05T10:01:22Z
Українцям відключатимуть електроенергію: кому доведеться жити при свічках
Знай
2025-04-05T09:30:36Z
Поїзд Київ-Чернівці встав неподалік від столиці - пасажирам довелося йти пішки
Telegraf
2025-04-05T09:30:32Z
Названо недооцінений засіб, який прибирає плями із взуття: як він працює
GlavRed
2025-04-05T10:25:39Z
Ситно, пряно та смачно: ідеальний хумус на кожен день
24tv
2025-04-05T09:48:01Z
Трендові парфуми на весну 2025: найкращі парфуми, які зачарують всіх жінок
24tv
2025-04-05T09:36:40Z
Дизайнерський елемент, через який ваша маленька ванна здається ще тіснішою
24tv
2025-04-05T09:30:46Z
На початку сезону спаржі: секрети вирощування "їжі королів"
Комсомольская правда
2025-04-05T09:01:06Z
Головне правило весняної обрізки лаванди: треба знати, аби вона цвіла все літо
24tv
2025-04-05T08:42:03Z
Китайський гороскоп на завтра 6 квітня: Драконам - конфлікти, Козлам - образи
GlavRed
2025-04-05T08:27:28Z
Вона не "глазунья" – українською ця страва називається по-іншому
24tv
2025-04-05T08:15:38Z
Вийде такою, як у бабусі: рецепт улюбленої домашньої ковбаси на Великдень
24tv
2025-04-05T08:09:26Z
Удар по Кривому Рогу: стала відома кількість постраждалих, які залишаються у лікарні
Фокус
2025-04-05T11:06:11Z
У лікарнях Кривого Рогу залишаються 38 постраждалих від ракетного обстрілу
УкраинФорм
2025-04-05T11:03:03Z
Судитимуть киянина, який чинив психологічне й фізичне насилля щодо своєї жінки
Украина Криминальная
2025-04-05T10:51:19Z
В Іспанії внаслідок шторму загинуло троє людей
Европейская правда
2025-04-05T10:45:51Z
В Туреччині загинула "Міс Європа": втікала від поліції
Antikor
2025-04-05T10:45:21Z
Стали відомі імена ще двох загиблих внаслідок удару Росії по Кривому Рогу
24tv
2025-04-05T10:39:08Z
У Києві затримали злочинця, який посеред вулиці ударив та пограбував дитину
Antikor
2025-04-05T10:18:45Z
"Шахед" знищив будинок на Чернігівщині: власники - відоме подружжя Попенків, пов’язане з засновником «Дружба-Нова»
Antikor
2025-04-05T10:12:41Z
Медик розповів про стан постраждалих унаслідок ракетного удару по Кривому Рогу
УкраинФорм
2025-04-05T10:04:49Z
Неймовірне дослідження показало, що вигляд наших облич може залежати від нашого імені
24tv
2025-04-05T11:06:34Z
Китайські інженери представили концепцію революційного надзвукового літака C949
InternetUA
2025-04-05T11:01:35Z
Дрони отримають "вічні" акумулятори: знайдено "невичерпне" джерело енергії для БПЛА
Фокус
2025-04-05T11:00:53Z
Ubisoft здивували фанатів Far Cry 4, випустивши патч для гри через 10 років після її релізу
24tv
2025-04-05T10:42:10Z
Презентація Xiaomi QLED TV X Pro запланована на 10 квітня
Portaltele
2025-04-05T10:31:31Z
Красногірське планує змінити технологію обробітку ґрунту
AgroPortal
2025-04-05T10:30:06Z
Де продавати товари в інтернеті. Переваги та недоліки головних каналів
Детектор М
2025-04-05T10:27:50Z
Чим можна замінити молоко у випічці: найкращі альтернативи
GlavRed
2025-04-05T10:25:06Z
Нова пошта знову в центрі скандалу: що не так із "фірмовим пакуванням"
Telegraf
2025-04-05T10:03:41Z
Культовий італійський спорткар 70-х простояв 40 років покинутим на складі
Фокус
2025-04-05T11:06:30Z
В Україні зробили оригінальну машину для гуманітарного розмінування
AutoCentre
2025-04-05T10:16:33Z
У Києві помітили рідкісний кросовер Volkswagen 2000-х із потужним дизелем
Фокус
2025-04-05T10:06:57Z
«Формула-1»: Ферстаппен виграв кваліфікацію Гран-прі Японії
УкраинФорм
2025-04-05T10:03:45Z
Рідкісний спорткар помітили у Львові: як він виглядає і скільки коштує
Telegraf
2025-04-05T10:03:06Z
Нова технологія забезпечує збільшення швидкості заряджання акумуляторів на 500%
Фокус
2025-04-05T09:00:01Z
Водії були приголомшені: чоловік проїхався на ліжку містом
Фокус
2025-04-05T07:51:47Z
Тест-драйв нового Toyota Land Cruiser Prado J250 2.4 Turbo. Зухвало, але не грубо
AutoCentre
2025-04-05T07:27:14Z
Toyota GR86 отримала яскраво-жовту спецверсію Yuzu
AutoCentre
2025-04-05T07:16:27Z
Маріанна Буданова отримала лікування в США після рецидиву отруєння
360ua.news
2025-04-05T10:00:25Z
В кремі проти акне знайшли небезпечну речовину
24tv
2025-04-05T09:15:53Z
Щоб отримати водійське посвідчення, українцям потрібно буде пройти ВЛК
Antikor
2025-04-05T08:09:45Z
9 сигналів організму, що вам бракує магнію
24tv
2025-04-05T06:30:41Z
Францію охопив спалах вірусу чікунгуньї, в одному з регіонів оголосили надзвичайний стан
Комсомольская правда
2025-04-05T05:51:00Z
Чому можуть не рости зуби мудрості: неочевидне пояснення
GlavRed
2025-04-05T03:27:40Z
Пилові кліщі, грибки та бактерії: чому не варто спати з мокрою головою
Gazeta UA
2025-04-04T23:57:45Z
Якщо ви хочете добре висипатися, забудьте про ці 5 міфів про сон
24tv
2025-04-04T19:36:52Z
Один інгредієнт суттєво вплине на смак авокадо: експертка розповіла, який
24tv
2025-04-04T19:18:39Z