MY.UAНовини
Територіальні суперечки в НАТО: Як інші країни подолали перешкоди і що це означає для України
Територіальні суперечки в НАТО: Як інші країни подолали перешкоди і що це означає для України

Територіальні суперечки в НАТО: Як інші країни подолали перешкоди і що це означає для України

Однією з основних причин, чому Україні відмовляють у членстві в НАТО, є її триваючий конфлікт з Росією, що є значною перешкодою. Проте територіальні суперечки можуть також ускладнити процес приєднання до Альянсу. У цьому контексті, варто поглянути на досвід країн НАТО, які мають подібні проблеми і змогли успішно інтегруватися в Альянс.

У північноатлантичній родині є не один приклад членства країни, яка ділить територію з сусідом. Чи мають країни НАТО суперечки за землі та води і чи є серед них приклад для України, — читайте в огляді RFI

Гарантувати свободу та безпеку з використанням політичних та військових засобів — основна мета найбільшого та найвідомішого військово-політичного союзу у світі. Головний принцип НАТО — система колективної безпеки: якщо один з його членів зазнає загрози ззовні, то протидіяти їй мають усі учасники організації. Саме ці прописані норми і приваблюють країни, які прагнуть долучитися до Альянсу.

Особливо актуально це для України, яка з року в рік отримує відмови в членстві. І тільки 2024-го Київ запевнили, що його шлях до НАТО є незворотним. А поки повномасштабна війна та нерозв’язані територіальні питання стають на заваді швидкому вступу в Альянс. Хоча на друге питання, напевно, країни НАТО можуть заплющити очі, бо немало з них і досі мають суперечки чи то за землю, чи то за води. А деякі із таких тривають навіть століття.

Зараз членами Північноатлантичного альянсу є 32 країни. Окрім того, 19 держав беруть участь у програмі військової співпраці з НАТО під назвою «Партнерство заради миру», ще 15 є учасниками інституціоналізованих програм діалогу. План дій щодо членства в НАТО має одна країна — Боснія і Герцеговина.

Хто і що ділить

Хорватсько-словенський спір

Неузгоджене територіальне питання не змогло стати на заваді членству в НАТО Хорватії та Словенії. Після проголошення незалежності 1991-го обидві країни, що входили до складу Югославії, не могли поділити між собою морський кордон у Піранській затоці в Адріатичному морі завдовжки два кілометри. Це ледве не зірвало вступ Хорватії до НАТО. 2009 року Загребу все ж таки вдалося долучитися до Альянсу, повноправним членом якого вже п’ять років була Словенія.

Любляна змогла стати учасницею Північноатлантичного альянсу ще 2004-го. Це була перша країна зі складу колишньої Югославії, що увійшла як до НАТО, так і до ЄС. Словенія потрапила в блок ще до того, як регіональні суперечки Західних Балкан набули геополітичного статусу.  Бо саме останнє стало перешкодою для вступу як до ЄС, так і до НАТО для інших країн півострова.

Щоб задовольнити територіальні претензії, Любляна та Загреб підписали арбітражну угоду, якою погодилися розв’язати суперечку вже в суді. 2015-го Хорватія вийшла із домовленостей, бо в колегії суддів, які мали розглядати справу, був і словенець. Хорвати сумнівалися в його неупередженості. Але 2017 року арбітражний суд поділив Піранську затоку у співвідношенні 3/4 до 1/4 на користь Словенії. Загреб заявив, що рішення не виконуватиме, а кордон не демаркований і досі.

Суперечки в Америці

Претензії одна до одної мають і засновниці НАТО. Між Канадою та США — п’ять нерозв’язаних територіальних суперечок, які, щоправда, аж ніяк не псують їхніх добросусідських відносин. Стосуються вони проток Діксон-Ентранс, Хуан-де-Фука, Північно-Західного проходу, маленького острова Мачайас-Сіл та моря Бофорта. Наприклад, Північно-Західний прохід у Канаді вважають частиною внутрішніх вод країни, у Штатах — міжнародною протокою.

Що ділить Іспанія

Іспансько-англійський конфлікт тягнеться ще з 1713 року. Тоді за Утрехтською угодою Іспанія офіційно передала півострів Гібралтар Англії. Проте в XVIII столітті іспанці кілька разів брали його в облогу, сподіваючись повернути собі.

Блокаду півострова влаштував у 1950-ті роки й іспанський диктатор Франко, який вимагав повернення Гібралтару Мадриду. Утім, два референдуми 1967 та 2002 років показали, що мешканці півострова хочуть бути підданими британської корони. І в першому, і в другому випадку за це висловилися 99% гібралтарців.

Остаточно суперечку не розв’язано й досі. Мадрид стверджує, що Британії за договором передали «лише місто і замок Гібралтар разом із його портом, оборонними спорудами та фортецями, що належать йому». Натомість перешийок, прилеглі води та повітряний простір залишилися під іспанським суверенітетом.

«Саме тому Іспанія завжди наголошувала, що окупація перешийка є незаконною та суперечить міжнародному праву, і тому завжди вимагала його беззаперечного повернення», — йдеться на сайті іспанського МЗС.

Земельні суперечки Іспанія має і з Португалією. Вони стосуються Олівенса, муніципалітету та міста, розташованого в невизначеній ділянці іспансько-португальського кордону. Де-факто населений пункт належить Іспанії, яка окупувала його 1814 року. Португальці намагалися повернути собі Олівенсу на Віденському конгресі 1815 року. Але іспанці інтерпретували текст як дорадчий та міста не повернули. Договір про дружбу і співробітництво Мадрид і Лісабон підписали 1977 року, Олівенське питання залишили замороженим.

Питання сусідки мають одна до одної й щодо безлюдних Диких островів. Вони є володінням Португалії, але Іспанія стверджує, що це скелі, а значить, згідно з міжнародними морським правом, держава над ними суверенітету не має.

Греція VS Туреччина

Проте одними з найбільш ворожих сусідів у НАТО є Греція та Туреччина. Їх і без того історично напружені відносини ускладнює нерозв’язане питання щодо суверенітету країн в акваторії Егейського моря. Там всі острови, за винятком Гьокчеади та Бозджаади, належать Греції. А втім, частина з них (а це великі острови Лесбос, Хіос, Самос та архіпелаг Додеканес. — Ред.) дуже близько розташовані до материкових кордонів Туреччини, що не дозволяє останній розширити ані морські, ані повітряні зони впливу.

Підкидає дров у вогнище і суперечка Греції, Туреччини із Кіпром. 20 липня 1974 року у відповідь на державний переворот на острові Анкара ввела туди свої війська під приводом захисту турків-кіпріотів. Окупація третини території не тільки розколола Кіпр на дві частини, а й стала постійним тригером у грецько-турецьких відносинах.

Хто вже домовився

Чи не найбільш незвичними є територіальні претензії між Данією та Канадою. Маленький безлюдний острів Ганса у протоці між Гренландією, що належить Данії, та канадським островом Елсмір спричинив те, що називають «алкогольними війнами», або війною «віскі та шнапсу».

Річ у тім, що острів Ганса розташований за 18 кілометрів як від данських, так і канадських володінь. Коли 1973 року сторони дійшли згоди про кордони, долю острова так і не визначили. Згідно з міжнародним правом, обидві країни претендували на нього справедливо, бо мають рівнозначну відстань. Але чим так цінний клаптик безлюдного суходолу, площа якого лише 1,2 км²? Його омивають води Баффінової затоки, де можуть бути поклади нафти.

Перші «зіткнення» між Данією та Канадою розпочалися 1984 року. Втім, хто саме «оголосив війну», точно невідомо. За однією з версій, на острів Ганса спочатку висадилися канадські військові. Вони встановили на ньому прапор Канади, залишили пляшку віскі та записку зі словами «Ласкаво просимо до Канади».

Данці з відповіддю не забарилися. Кілька тижнів потому на острів прибув міністр країни в справах Гренландії. Тоді прапор змінили на данський, канадський віскі — на шнапс, а в записці написали «Ласкаво просимо на данський острів». Такі обміни стали традиційними й тривали довгі роки. 2005-го сторони домовилися почати переговори та розв’язати цю суперечку. І лише 13 років потому Копенгаген та Оттава створили спільну робочу групу.

Урешті-решт угоду, яка поставила крапку у війні «віскі та шнапсу» підписали 14 червня 2022 року. Острів розділили по ущелині в його центрі. 60% території відійшло Данії, 40% — Канаді. Уже за усталеною традицією сторони обмінялися алкоголем. Поштовхом до завершення конфронтації стала повномасштабна агресія Росії проти України. Міністр закордонних справ Данії Єппе Кофод заявив тоді, що «зараз це важливий сигнал, коли у світі багато воєн».

Хто може бути прикладом для України

Федеративна Республіка Німеччина в сучасному вигляді існує вже майже 34 роки. 3 жовтня 1990 до складу ФРН увійшла так звана НДР — маріонеткова Німецька Демократична Республіка, яка була під контролем СРСР. А ось членом Північноатлантичного альянсу ФРН стала задовго до цього — ще 9 травня 1955 року. І це попри те, що східнонімецькі землі були під радянською окупацією.

«У Конституції ФРН була передбачена можливість приєднання інших німецьких земель. Звісно, ніяких там натяків на використання сил НАТО для об’єднання не було. Це положення не завадило прийняти країну до Альянсу. Коли в 90-му році таке об’єднання відбулося, то з основного закону ФРН ця стаття була прибрана. Тобто на теперішній час ніяких навіть теоретичних претензій до інших країн, де, можливо, жили або живуть німці, ФРН не має», — звертає увагу професор Ужгородського національного університету та директор Центру міжнародної безпеки та євроатлантичної інтеграції Ігор Тодоров.

Цю історію вважають показовою та часто називають саме тим прикладом, за яким до НАТО можуть взяти Україну. Однією з останніх стала заява чеського президента Петра Павела, яка пролунала в інтерв’ю національним виданням у середині серпня. Він висловив думку, що повне відновлення Україною контролю над усією територією не є обов’язковою умовою для вступу до НАТО.

«Якщо буде демаркація, навіть якогось адміністративного кордону, то ми можемо прийняти цей адміністративний кордон як тимчасовий і прийняти Україну в НАТО на тій території, яку вона буде контролювати на той момент», — сказав тоді Павел.

Президент Чехії — далеко не перший західний посадовець, який розмірковує про ймовірність такого варіанту. Торік таку ідею озвучив колишній генсек Альянсу Андерс Фог Расмуссен. За його словами, гарантії п’ятої статті утримали б РФ від ударів по українській території під «парасолькою НАТО». А Київ завдяки такій протекції зміг би вивільнити сили для самостійного відвоювання окупованих земель.

«Для того, щоб приймати Україну до НАТО частинами чи без тимчасово окупованих територій, то для цього має бути консенсус усіх країн-членів. Я звертаю увагу, що процес прийняття рішень в НАТО відбувається шляхом консультацій», — зазначає Тодоров.

Чи можуть Україну взяти до Альянсу частинами? Уявити собі, що буде досягнутий консенсус із цього приводу, поки що нереально, — пояснює експерт. Прецедентів, щоб до НАТО взяли країну у стані війни, немає. Але є рух в правильному напрямку.

На завершення 75-го саміту НАТО у Вашингтоні ухвалили Український договір © Yves Herman / Reuters

«Якщо перечитати декларацію Вашингтонського саміту та й попередніх самітів НАТО, то вони всі, принаймні останні роки, кажуть про те, що Україна буде членом НАТО, що ніяких альтернатив немає і що безпека в Європі без України не є завершеною. Виходить так, що рішення таке прийняте консенсусом», — наголошує Тодоров.

Угорський нонсенс

На цьому тлі абсолютним нонсенсом  позиція Угорщини, — підкреслює експерт. Під час консультацій у НАТО Будапешт не каже «ні» вступу України, про що свідчать декларації блоку. Проте згодом після їх оприлюднення угорський прем’єр Орбан заявляє, що України в Альянсі не буде.

Та ще й дозволяє собі публічно гуляти у шарфі з мапою «Великої Угорщини», яка охоплювала частини сучасних територій Румунії, Сербії, Словаччини та України. Утім, такі угорські провокації жодним чином не оформлені в офіційні територіальні претензії.

«Угорщина і Україна уклали великий договір про добросусідські відносини 6 грудня 1991 року. Тобто зрозуміло, що підготовка цього договору велася ще в умовах, коли Україна не мала офіційно визнання міжнародного. (…)

У цьому договорі є унікальний запис про те, що Україна і Угорщина не мають і не будуть мати територіальних претензій одна до одної. Тобто коли цей договір проходив ратифікацію в угорському парламенті, були заперечення, що “так, ми не маємо, але ж ми не можемо казати про майбутнє, може будемо мати”. Але, тим не менш, саме з таким формулюванням договір був ратифікований», — каже історик.

Тож попри іноді провокативну поведінку угорського прем’єра, офіційних зазіхань на українські землі Будапешт не має. До того ж, як вказують основні безпекові документи держави, саме НАТО Угорщина бачить гарантом власної безпеки.

Тетяна Цуркану, опубліковано у виданні RFI

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Один з ключових партнерів РФ заявив, що обійдеться без російської нафти
ГЛАВКОМ NET
2025-07-17T11:21:08Z
Скрута росте: мільйони українців живуть за межею бідності
24tv
2025-07-17T11:09:47Z
Бізнес зберіг позитивні очікування щодо економічного розвитку - Нацбанк
УкраинФорм
2025-07-17T11:07:08Z
Скільки заробляє Росія на нафті у 2025 році: які країни купують найбільше енергоресурсів
24tv
2025-07-17T11:06:38Z
Ваші гроші зникнуть: українцям дали останні дні, щоб забрати вклади в банку
Знай
2025-07-17T11:06:32Z
Запаси соняшнику в Україні ще є, але ОЕЗи перейдуть на інші олійні
AgroPortal
2025-07-17T11:00:07Z
Нацрада оштрафувала «Шлягер» та «Слобожанське ФМ»
Детектор М
2025-07-17T10:51:29Z
Мито призвело до переповнення європейського порту автомобілями
Топ Жир
2025-07-17T10:48:15Z
Joby Aviation подвоює виробництво електричних аеротаксі
InternetUA
2025-07-17T10:46:24Z
Чому Фіцо досі блокує новий пакет санкцій ЄС і за яких умов зніме вето
Европейская правда
2025-07-17T11:19:39Z
Foreign Policy: Нова риторика Трампа щодо України - швидше імітація підтримки
FaceNews
2025-07-17T11:19:25Z
Зеленський відправив Стефанішину у США. Згодом вона очолить посольство
Gazeta UA
2025-07-17T11:18:58Z
Британія і Німеччина підписали Договір про дружбу та співробітництво
УкраинФорм
2025-07-17T11:18:33Z
Журналісти ідентифікували «Доктора Зло», який в колонії у Мордовії катував українських полонених
УкраинФорм
2025-07-17T11:15:17Z
Чекісти проти історії: як радянські спецслужби стежили за Михайлом Грушевським
Фокус
2025-07-17T11:15:17Z
Буде послом у США: біографія уповноваженої з питань розвитку співпраці Ольги Стефанішиної
24tv
2025-07-17T11:15:14Z
"Відповідати по повній програмі": у Путіна заявили про "превентивні удари" по Заходу
Фокус
2025-07-17T11:12:31Z
Юлія Свириденко внесла новий список Кабміну до Верховної Ради
24tv
2025-07-17T11:07:37Z
Робот-хірург з ШІ вперше провів операцію без допомоги лікаря
TSN
2025-07-17T11:21:11Z
Безкоштовні путівки в санаторій видають пенсіонерам: хто і як її може отримати
24tv
2025-07-17T10:24:00Z
Немовлят можна захистити від деяких важких генетичних хвороб батьків — вчені
ZN UA
2025-07-17T09:52:35Z
3 кімнатні рослини, які усувають усі неприємні запахи у ванній
24tv
2025-07-17T09:30:09Z
ТОП-3 напасті, які знищують квіти: хвороби троянд та їхнє лікування
GlavRed
2025-07-17T09:27:51Z
На Тернопільщині пацієнти, які втратили зір після ін’єкцій, відмовились від позову
ГЛАВКОМ NET
2025-07-17T09:09:21Z
Експерти дали остаточну відповідь, як часто потрібно мити волосся
TSN
2025-07-17T09:03:54Z
Не акули й не ведмеді: ось яка істота реально загрожує життю мільйонів
TSN
2025-07-17T09:03:32Z
Чи можна заразитися ВІЛ через поцілунки, укуси комарів та манікюр
TSN
2025-07-17T09:03:10Z
Рух транспорту мостом Метро буде частково обмежений протягом п'яти днів
ГЛАВКОМ NET
2025-07-17T11:19:07Z
Покровські кліщі: чому ситуація на головному фронті Донбасу стає схожою на Бахмут і Авдіївку
Фокус
2025-07-17T11:15:21Z
Зливи та грози несуться в Україну: негода обійде стороною лише декілька регіонів
Telegraf
2025-07-17T11:09:32Z
У Добропіллі кількість загиблих від авіаудару РФ зросла до чотирьох, поранених - 27
УкраинФорм
2025-07-17T11:07:10Z
Запалення кишківника, ураження печінки й не тільки: відвідувачі про отруєння в закладі Кацуріна
24tv
2025-07-17T11:06:43Z
У Києві ліквідовано мережу шахрайських кол-центрів. Вилучено понад 650 комп’ютерів
Украина Криминальная
2025-07-17T11:03:32Z
Нова система оплати проїзду у Львові: що змінилося для пасажирів
Политека
2025-07-17T11:01:20Z
Чи треба робити повірку лічильників під час воєнного стану
24tv
2025-07-17T10:48:25Z
ЗС РФ просуваються на захід Донбасу і готують тактичне кільце для Покровська, — аналітик
Фокус
2025-07-17T10:45:08Z
Марк Фейгін розсекретив ім'я п'ятимісячної доньки від дружини-українки
TSN
2025-07-17T11:21:27Z
"Підпільний стендап", телеканали та видавництва: які ще компанії отримали бронь від мобілізації
Фокус
2025-07-17T11:16:56Z
Китайські розробники випробували озброєних роботів-собак в умовах бою
InternetUA
2025-07-17T11:16:48Z
Третина українців вірить в астрологічні прогнози та передбачення, — Rakuten Viber
Детектор М
2025-07-17T11:12:07Z
У Росії не пройшов прорив на Сході та Сумщині: у ЦПД оцінили ситуацію на фронті
24tv
2025-07-17T11:09:02Z
Міністерство освіти скасує дистанційне навчання у школах
ГЛАВКОМ NET
2025-07-17T11:09:01Z
Нацрада заборонила ще сім російських медіасервісів
Детектор М
2025-07-17T11:07:19Z
Пара продала все та поїхала в мандри світом: два роки потому вони пошкодували
Фокус
2025-07-17T11:06:48Z
Виробляє паливо для ракет: українські БпЛА атакували завод в Тульскій області
Фокус
2025-07-17T11:06:45Z
У Варшаві відкрили художню виставку польських та українських народних костюмів
УкраинФорм
2025-07-17T11:15:08Z
Прем’єра фантастичного фільму за твором Стівена Кінга «Життя Чака»
Вива
2025-07-17T11:12:15Z
Дар'я Петрожицька розкрила, як стала ведучою шоу "Я люблю Україну"
Комсомольская правда
2025-07-17T11:04:26Z
Фігура - вогонь: Маша Єфросиніна вразила фото в купальнику з відпочинку
Gazeta UA
2025-07-17T11:04:15Z
"Любов невідомої галактики": Нікітюк через місяць після пологів звернулася до нареченого
GlavRed
2025-07-17T10:57:54Z
MONATIK обрав місце проведення заходу, де ще ніколи не виступали артисти з подібним шоу. На території "Українського дому" артист облаштував мультимедійну сцену, на якій представив пісні з нового альбому під назвою "Вічно танцююча людина".
FM-TV
2025-07-17T10:34:12Z
"Боже, в нас є дитина": Леся Нікітюк влаштувала для сина домашнє свято
Фокус
2025-07-17T10:33:23Z
Порноакторка Джозефіна Джексон почала рекламувати бетон. Розповідає, що робити, щоб він тверднув
Детектор М
2025-07-17T10:31:21Z
"Якщо в тебе успішний чоловік": дружина Остапчука розкрила свій заробіток
GlavRed
2025-07-17T10:27:00Z
У навчальному центрі на Чернігівщині курсант розстріляв двох інструкторів, його затримали
УкраинФорм
2025-07-17T11:21:37Z
В Україну повернули тіла 1000 загиблих
24tv
2025-07-17T11:18:36Z
Отруєння у львівському ресторані China Hi: у лікарні - 60 людей, серед них дев’ятеро дітей
УкраинФорм
2025-07-17T11:18:09Z
ДБР розшукало 24 прилади нічного бачення, які привласнив заступник командира військової частини на Дніпропетровщині
Украина Криминальная
2025-07-17T11:15:16Z
В Іраку внаслідок пожежі у гіпермаркеті загинули щонайменше 60 людей
УкраинФорм
2025-07-17T11:07:51Z
У лікарнях - 43 людини: поліція розслідує масове отруєння у львівському ресторані China Hi
УкраинФорм
2025-07-17T10:54:56Z
Внаслідок ранкової атаки дронів на Черкащині постраждала одна людина
УкраинФорм
2025-07-17T10:54:56Z
У Дніпрі внаслідок атаки дронів пошкоджена інфраструктура логістичної компанії, загинув водій
УкраинФорм
2025-07-17T10:54:35Z
У Пакистані через мусонні дощі загинули 63 людини
УкраинФорм
2025-07-17T10:54:27Z
Ситно, швидко, просто: лінивий рецепт хачапурі
Telegraf
2025-07-17T11:18:58Z
Пиріг з куркою і грибами, що скличе всіх на кухню ще з духовки: швидкий рецепт з готового тіста
24tv
2025-07-17T11:15:12Z
Гороскоп Таро на завтра 18 июля: Овнам - благодарность, Козерогам - знаки
GlavRed
2025-07-17T10:51:39Z
Обережно, стосунки під загрозою: ось що робитиме з вами ретроградний Меркурій у 2025
24tv
2025-07-17T10:42:07Z
У Єгипті росіян заселили біля військової бази: їм забороняють купатися та погрожують розстрілом
Фокус
2025-07-17T10:36:56Z
Час змін і трансформацій: що обов'язково треба зробити в період Ретроградного Меркурія 2025
24tv
2025-07-17T10:24:14Z
Медуз більше, ніж людей. Росіяни нищать популярний курорт Азовського моря
Telegraf
2025-07-17T10:18:50Z
Один у небі: чоловік виявився єдиним пасажиром на міжнародному рейсі
Фокус
2025-07-17T10:00:16Z
Простіше не буває: зефір без цукру з 2 інгредієнтів, який виходить з першого разу
24tv
2025-07-17T09:36:52Z
Стало відомо, де Шахтар проводитиме домашні матчі єврокубків сезону-2025/26
Football.ua
2025-07-17T11:12:44Z
Перспективний велогонщик розбився на смерть під час змагання
24tv
2025-07-17T11:09:43Z
Більше ніж форма — Динамо Київ презентує нові комплекти: онлайн-трансляція
Football.ua
2025-07-17T11:04:07Z
Збірна України з баскетболу розпочала підготовку до пре-кваліфікації чемпіонату світу
ГЛАВКОМ NET
2025-07-17T11:03:55Z
"Ільвес" — "Шахтар": онлайн-трансляція матчу Ліги Європи
Telegraf
2025-07-17T10:54:22Z
Манчестер Сіті може підписати тер Штегена – ЗМІ
Football.ua
2025-07-17T10:52:57Z
Ніяких шансів - Амір Хан дав прогноз на бій Усика з Дюбуа
Gazeta UA
2025-07-17T10:51:35Z
Голова правління Крістал Пелес: Ноттінгем Форест посприяв нашому пониженню до Ліги конференцій
Football.ua
2025-07-17T10:49:14Z
Моурінью – про поведінку Дурана: Це неповага
Football.ua
2025-07-17T10:49:01Z
Українці масово купують вживані авто: список лідерів
ГЛАВКОМ NET
2025-07-17T11:18:42Z
Новий транспорт та квести: ось що з'явилося в Cyberpunk 2077 після липневого оновлення
24tv
2025-07-17T11:09:49Z
Чим загрожує автомобілю літня злива: поради майстра
Знай
2025-07-17T10:51:39Z
Geely повністю поглине популярного в Україні виробника електромобілів
AutoGeek
2025-07-17T10:48:43Z
Доступна альтернатива Outlander: дебютував сімейний кросовер Mitsubishi за $30 000
Фокус
2025-07-17T10:42:04Z
Мільйонний екземпляр Porsche Macan зійшов з конвеєра в Лейпцигу
AutoCentre
2025-07-17T10:16:47Z
Раритети просто неба: виявлено кладовище колекційних американських авто
Фокус
2025-07-17T09:57:10Z
Китай отримує оновлену версію Model 3+, але вона відрізняється від очікувань
Топ Жир
2025-07-17T09:48:42Z
Від $21 000: семимісний кросовер Kia Carens Clavis перетворили на електромобіль
AutoGeek
2025-07-17T09:36:21Z
Дівчина, яка вийшла заміж у 17 років, просить людей не псувати їй життя
Фокус
2025-07-17T11:15:21Z
Блокування українців на Upwork: Мінцифра втрутилася у скандал
24tv
2025-07-17T11:15:05Z
На пошук розгадки всього 9 секунд: павука помітить лише дуже уважна людина
GlavRed
2025-07-17T11:12:24Z
Прорив у квантових технологіях: створено перший електронно-фотонний чип для масового виробництва
24tv
2025-07-17T11:09:13Z
Скандал навколо Subnautica 2: розробники звинуватили видавця в саботажі та звільненнях
Фокус
2025-07-17T11:06:56Z
Найкращі телевізори Samsung 2025 року: від бюджетних до преміум-класу
Фокус
2025-07-17T11:06:02Z
Ніхто не очікував, що лінивці здатні на це, але потім їх зняли на відео: вчені здивовані
Фокус
2025-07-17T10:51:51Z
Їх не повинно бути: виявлені в центрі Чумацького Шляху хмари вказують на вибух чорної діри
Фокус
2025-07-17T10:45:48Z
Steam блокує деякі ігри сексуального характеру під тиском платіжних систем
24tv
2025-07-17T10:36:39Z