MY.UAНовини
Тотальний відеонагляд МВС: як це працює в Китаї, Росії та які камери вже встановили в Києві
Тотальний відеонагляд МВС: як це працює в Китаї, Росії та які камери вже встановили в Києві

Тотальний відеонагляд МВС: як це працює в Китаї, Росії та які камери вже встановили в Києві

У вересні до порядку денного Верховної Ради включили законопроєкт 11031 про єдину систему відеомоніторингу стану публічної безпеки. Він має на меті створити в Україні технологічний тотальний відеонагляд, що вже діє в Китаї та в інших авторитарних державах, зокрема в Росії. Законопроєкт передбачає відеонагляд за українцями з розпізнаванням облич та відповідним доступом до персональних даних. Мета цього заходу – "забезпечення публічної безпеки" руками МВС.

Документ ще не розглянули в парламенті та не підписав президент, але представники громадянського суспільства уже закликають його не підтримувати. Закон у разі прийняття зможуть використати для маніпуляцій, тиску та розшуку ухилянтів зокрема.

На думку аналітикині Центру спільних дій Ірини Корженкової, законопроєкт загрожує насамперед згортанням демократії, адже він небезпечно поширює вплив МВС на все суспільство. Якщо цю ініціативу введуть, Україна ризикує перетворитися на поліцейську державу.

24 Канал дослідив, як подібні системи відеонагляду працюють у тоталітарних державах та як проти них виступають на Заході.

Що відомо про законопроєкт 11031

Проєкт закону про єдину систему відеомоніторингу стану публічної безпеки було подано у лютому 2024 року, у вересні його внесено до порядку денного парламенту. Ініціатори законопроєкту – низка нардепів, зокрема відверто проросійський депутат Максим Бужанський. Водночас Центр дослідження законодавства України вважає, що запровадження тотального відеонагляду в Україні лобіює МВС.

Законопроєкт пропонує постійно стежити за громадянами України та їхніми авто в місцях загального користування, на підприємствах, в закладах освіти й охорони здоров'я. Камери в автоматичному режимі записуватимуть відео та звук, розпізнаватимуть обличчя і зможуть отримувати дані про людей з держреєстрів – платників податків, демографічного, системи біометричної верифікації, реєстру транспорту. Власником і розпорядником системи буде МВС. Міністерство отримає відцифрований образ обличчя людини, її ім'я, дату й місце народження, стать, інформацію про місце проживання та громадянство, номер облікової картки платника податків або серію та номер паспорта. Дані особи зберігатимуться 15 років.

Як працює китайська система соціального рейтингу

Китай, друга за чисельністю населення країна світу, використовує високі технології для стеження за власними громадянами. Система, запущена у 2010-х – 2020-х роках, відстежує активність громадян Китаю в перенаселених містах країни за допомогою камер і моніторингу фінансових операцій.

Систему національного рейтингу вперше анонсували у 2014 році як "важливу складову соціалістичної економіки та системи соціального управління", її мета – показати китайцям, що "зберігати довіру – чудово, а порушувати її – ганебно". Про це мовилося в урядовому документі 2015 року.

Довідково! Соціальні рейтинги визначаються комітетом економічного планування Китаю, Національною комісією розвитку та реформ (NDRC), Народним банком Китаю та судовою системою Китаю.

Систему можна використовувати як для звичайних громадян, так і для компаній та державних організацій. Зокрема, у приватних компаній у Китаї є власні рейтингові системи для оцінки співробітників.

Поки що система не охопила всю країну, а, згідно з MIT Technology Review, Китай не має єдиного універсального алгоритму.

Інколи "збирачі інформації" навіть просто ходять по селах і записують "добрі справи" китайських селян. Та в перспективі соціальний рейтинг має стати єдиним та обов'язковим по всій країні, а кожен громадянин отримає власний код для визначення його рейтингу в режимі реального часу.


Камери відеоспостереження в Китаї / Фото AP

Соціальний рейтинг карає китайських громадян за порушення правил дорожнього руху, куріння в місцях, де це заборонено, за купівлю занадто великої кількості відеоігор і розміщення фейкових новин в інтернеті, зокрема про терористичні атаки. Компанії можуть бути покарані за фінансове шахрайство, ухилення від сплати боргів, використання підроблених страхових полісів, дезінформацію та незаконний збір коштів.

Громадян карають заборонами на подорожі, поселення у готелях та уповільненням інтернету. За відмову від військової служби можуть заборонити вступати до університетів.

У східнокитайському місті Цзінань у 2017 році почали застосовувати систему соціального рейтингу для власників собак, згідно з якою власники домашніх тварин отримують покарання, якщо собака вигулюється без повідця. За порушення собак конфіскують.

Соціальний рейтинг можна і підвищити, здаючи кров, покращуючи стан здоров'я або користуючись соціальним страхуванням.

Цікаво! Китайський соціальний рейтинг уже висміюють у науковій фантастиці. В антології "Чорне дзеркало" на Netflix у 2016 році вийшла серія під назвою "Під укіс", де описано систему соціального рейтингу, розповсюджену на американське суспільство.

Китайські камери ширяться світом: як із цим борються

Попри всі політичні фактори – протистояння зі США, контакти з Росією та порушення прав людини – Китай лишається одним із провідних виробників техніки. У західні країни потрапляють й камери китайського виробництва, які допомагають уряду КНР стежити за людьми в себе в країні.

Через це виникають колізії. У квітні 2024 року видання Politico повідомило, що уряд Великої Британії дозволить місцевій владі використовувати камери спостереження, виготовлені китайськими державними компаніями, навіть якщо вони заборонені через питання національної безпеки. Мовиться про компанію Hikvision, чиє обладнання заборонили використовувати на "чутливих майданчиках" державних відомств із листопада 2022 року.


Камери спостереження у Лондоні / Фото Stephen Johnson, Flickr

Багато державних відомств Великої Британії використовували камери виробництва китайських компаній Hikvision і Dahua, однак віцепрем'єр-міністр Олівер Дауден заявив у 2022 році, що Лондон зіткнувся із загрозою через зростання можливостей і підключення систем спостереження. За словами Даудена, існують побоювання, що такі камери можуть бути використані Китаєм для збору розвідданих, однак Hikvision це спростовує.

Місцеві ради по всій Британії вже використовують тисячі камер спостереження виробництва Hikvision. Лише в Шотландії встановлено понад 6000 камер, виготовлених у Китаї.

В Амстердамі, столиці Нідерландів, повідомили про намір поступово відмовитися від використання камер китайського виробництва через занепокоєння щодо прав людини та шпигунства. Наразі в Амстердамі встановлено 1280 китайських камер.

Подібна проблема існує і в Сербії, лояльній до китайського партнера – Росії. Там навіть в невеликих містечках камери китайського виробництва встановлені з розрахунку одна камера на сто мешканців.

Поширення китайських камер зачепило й Африку. У лютому 2024 року влада другого за величиною міста Зімбабве, Булавайо, встановила камери відеоспостереження китайського виробництва для моніторингу руху як пішоходів, так і транспортних засобів. Активісти стурбовані тим, що дані, які отримають правоохоронні органи, будуть використані авторитарною владою країни для спостереження за громадянами та придушення спроб вуличних протестів.

Як Київ встановлює китайські камери

У грудні 2020 року, в розпал пандемії коронавірусу, Київ активізував придбання "сучасних камер відеоспостереження", як тоді повідомляло муніципальне видання "Вечірній Київ". Мовилося про "посилення контролю за порядком у столиці". У 2020 році камери мали закупити за понад 7,5 мільйона гривень.

Столиця планувала закупити камери з розпізнаванням облич, дані з яких надходитимуть поліції, муніципальній варті, ДСНС тощо.

Мер Києва Віталій Кличко зауважував, що з 2018 року, коли камери об'єднали в єдину систему, рівень злочинності у публічних місцях знизився на 56%.

Київські камери записують відео, розпізнають номери авто та відстежують пішоходів, які порушують правила дорожнього руху. Та є один нюанс – Київ закуповує саме китайські камери компаній Hikvision і Dahua, використання яких обмежено у Великій Британії, а в США заборонено імпорт. Про це йдеться в розслідуванні проєкту "Схеми" компанії "Радіо Свобода".

В Україні ці виробники внесені до списку "міжнародних спонсорів війни", однак їхні камери не заборонені до продажу та продовжують працювати. Як з'ясували "Схеми", після підключення до мережі камери зв'язуються зі своїми серверами. Це сервери Amazon в Ірландії, які орендує Hikvision для передачі та зберігання відео. Компанія повністю контролює ці сервери як виробник камер та софту.

Саме такі камери державної системи "Безпечне місто" у кількості 24 000 передають дані системі МВС. Також ці камери вразливі до хакерського зламу, чим і користуються росіяни, відстежуючи наслідки своїх атак по Україні.

Тим часом, хоча законопроєкт ще не прийнято, поліція продовжує закупівлю софту для розпізнавання облич.

У червні нацполіція уклала договір з ТОВ "Інфраструктура безпеки" на придбання системи розпізнавання облич за 20,4 млн гривень. Наприкінці 2023 року саме це підприємство стало виконавцем замовлення ГУНП у Полтавській області на модернізацію системи відеоспостереження за 26,85 млн гривень. У технічних вимогах йшлося саме про камери Hikvision "або еквіваленти", оскільки вони "за основними якісними та технічними характеристиками оптимально відповідають вимогам, потребам замовника".

За даними Youcontrol, ТОВ "Інфраструктура безпеки" було зареєстровано 23 лютого 2022 року зі статутним капіталом 50 000 грн. Уповноважена особа – Олександр Автушков.

У Linkedin він значиться як "проджект-менеджер з камер відеоспостереження", до цього був керівником проєкту в IT-інтеграторі VERNA.

Пошук ухилянтів та зливи даних: як стежать у Москві

Система відеоспостереження, що діє в російській столиці, виглядає як взірець того, що ініціатори законопроєкту про систему відеомоніторингу хотіли б побачити в Україні. У 2010-их роках у Москві уже діяла розгалуджена система камер у громадських місцях, зокрема на станціях метро та навіть на входах до житлових будинків.

З 2020 року росіяни ще більше втратили приватність – у десяти містах Росії запустили програму зі встановлення камер з розпізнаванням облич (які вже раніше ставили у Москві) у громадських місцях та в під'їздах багатоповерхівок. У 10 пілотних містах Росії це зробили під приводом захисту громадської безпеки. Влада Москви ж вирішила поставити камери із розпізнаванням облич у трамваях і 25% усіх поїздів метро.

За даними організації "Роскомсвобода", що займається цифровими правами, з системи відеоспостереження неодноразово ставалися витоки даних, після чого персональні дані жителів Москви виставляли на продаж в інтернеті.

Після оголошення Путіним "часткової мобілізації" в Росії та під час чергових призивів на строкову службу у Москві задіяли систему відеоспостереження для пошуку призовників. Як повідомляло пропагандистське медіа ТАСС з посиланням на військкома Москви Максима Локтєва, через системи камер російська влада шукала призовників, які живуть не за пропискою.

Чи готові українці до того, що "Великий Брат" стежитиме за кожним їхнім кроком, як усередині держави-агресора? З урахуванням того, що це не тимчасові обмеження прав людини під час війни, а масштабна програма, яка залишиться й після війни. Поки що доля законопроєкту – під питанням, і рішення парламентарів покаже, чи не звертає Україна з демократичного шляху.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Bloomberg: WB Games закрывает три студии, включая Monolith Productions
GameMag
2025-02-25T19:24:59Z
Starlink опроверг слухи о приостановке работы в Украине
Апостроф
2025-02-25T18:33:05Z
Утечка: Экс-разработчики Metro 2033 создают шутер La Quimera
GameMag
2025-02-25T18:31:22Z
Из отходов в источник лития: найден способ получать ценные металлы с помощью масла
Фокус
2025-02-25T18:28:29Z
Топ-5 смартфонов по цене от 15 000 грн: обзор моделей от Xiaomi, Samsung, Google
Фокус
2025-02-25T17:42:04Z
"Люди не нужны": два ИИ-помощника сами перешли на машинный язык общения
Фокус
2025-02-25T17:36:28Z
IDC: Valve продала примерно 4 миллиона портативных ПК Steam Deck за три года
GameMag
2025-02-25T17:24:59Z
Более 600 км на одной зарядке: прорывная батарея увеличит запас хода электромобилей
Фокус
2025-02-25T16:45:40Z
Ученые дали новые прогнозы о том, упадет ли в 2032 году на Землю крупный астероид
ZN UA
2025-02-25T16:31:34Z
Как распознать некачественную красную икру: есть ряд красноречивых признаков/Эксперты дали рекомендации, как выбрать настоящую икру
Апостроф
2025-02-25T18:24:02Z
Ленивые голубцы в нежном соусе – сочные, ароматные и тающие во рту, рецепт
Знай
2025-02-25T17:51:58Z
Названы прически, которые портят волосы и крайне опасны для кожи головы
TSN
2025-02-25T16:33:11Z
Когда приезжала завистливая подружка: как очистить пространство квартиры с помощью соли
Знай
2025-02-25T15:51:12Z
5 красных флажков на первом свидании: будьте бдительны, если вы заметили следующие признаки
Comments UA
2025-02-25T15:36:12Z
Как можно отстирать очень грязные кухонные полотенца: метод, который справится с очень сложными пятнами
TSN
2025-02-25T15:33:34Z
Почему ни в коем случае нельзя вечером выносить мусор: 4 веские причины
TSN
2025-02-25T15:06:41Z
Может ли партнер искренне любить двоих и любовь ли это?
Marie Claire
2025-02-25T15:00:55Z
Вы получите любую работу, которую захотите: 5 секретов успешного собеседования, о таком вы не знали
Знай
2025-02-25T14:51:29Z
Нападение на велосипедиста в Харькове: реакция ТЦК
Корреспондент
2025-02-25T19:33:24Z
Тело ребенка в морозилке: омбудсман выяснил детали трагедии в Одессе
Апостроф
2025-02-25T16:45:02Z
Полиция показала последствия удара по Краматорску
Корреспондент
2025-02-25T16:42:28Z
В Польше из помещения горсовета выпал и погиб молодой человек: СМИ пишут, что это украинец
TSN
2025-02-25T16:03:39Z
Тело малыша в морозильнике: как соцслужбы не защитили ребенка в Одессе
Comments UA
2025-02-25T15:54:51Z
Китайское судно задержали при перерезке подводных интернет-кабелей
Comments UA
2025-02-25T14:54:43Z
В Конго вспышка неизвестной болезни унесла жизни 50 человек
Корреспондент
2025-02-25T14:51:06Z
Беспредел ТЦК и полиции в Харькове: что говорят правоохранители
Comments UA
2025-02-25T14:36:39Z
Масштабные пожары на полигоне отходов: в Одесчине объявили подозрение директору предприятия
TSN
2025-02-25T14:33:51Z
"Шахтер" не сумел договориться о дорогостоящем трансфере
ZN UA
2025-02-25T19:42:00Z
Ей 17 лет и она гений тенниса: как испанский тренер сделал Мирру Андрееву звездой
Marie Claire
2025-02-25T19:01:29Z
Судаков назвал чемпионат, в который хочет перейти
Корреспондент
2025-02-25T16:06:53Z
"Может случиться с каждым": Баколе оценил последствия поражения от Паркера
Корреспондент
2025-02-25T15:24:09Z
Сын Виталия Кличко дебютировал в сборной Украины по баскетболу
Фокус
2025-02-25T13:51:41Z
FAST и Favbet Foundation: национальный проект первой помощи для спортивного коммьюнити
Апостроф
2025-02-25T13:48:50Z
Стало известно, сколько матчей пропустит Забарный из-за дисквалификации за красную карточку в АПЛ
TSN
2025-02-25T13:27:34Z
Тренер Милана на грани увольнения - установлены сроки, чтобы исправить ситуацию
Корреспондент
2025-02-25T13:24:59Z
В Турции хотят возбудить уголовное дело против футбольного тренера Моуриньо
ZN UA
2025-02-25T12:52:11Z
Способен снести Крымский мост: Зеленский показал дрон-подлодку TOLOKA. ВИДЕО
Новости Украины
2025-02-25T19:54:03Z
Скандальная реконструкция: на Житнем рынке будет ресторан, фитнес-зал и теплицы
Comments UA
2025-02-25T19:39:23Z
В Краматорске возросло количество пострадавших
Корреспондент
2025-02-25T19:15:34Z
"Поход на Львов" не получился: Z-каналы показали, как ВСУ остановили российские колонны. ВИДЕО
Новости Украины
2025-02-25T18:54:58Z
Синоптики сообщили, каким будет первый месяц весны
Корреспондент
2025-02-25T18:54:28Z
Ситуация на фронте на вечер 25 февраля
UAToday
2025-02-25T18:45:33Z
Гороскоп на 26 февраля 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-02-25T18:27:22Z
Новая воздушная тревога в Харькове: какие первые результаты дифференцированной системы оповещения
Апостроф
2025-02-25T17:54:21Z
Дроны ВСУ превратили важную логистическую линию россиян в кладбище автомобилей. ВИДЕО
Новости Украины
2025-02-25T17:18:07Z
Я начал читать украинские пьесы и понял, что они немного недооцененные, - Дмитрий Богомазов
Политека
2025-02-25T18:48:27Z
День рождения Леси Украинки: ИИ показал современные образы поэтессы
Фокус
2025-02-25T18:27:04Z
Режиссер Горов заговорил о лицемерии Меладзе и предположил, где он сейчас находится
TSN
2025-02-25T18:21:20Z
Безупречная Рози Хантингтон-Уайтли, одинокий Орландо Блум и не только: селебрити на Неделе моды в Лондоне
Marie Claire
2025-02-25T18:00:35Z
Семен Горов вступился за Софию Ротару и объяснил ее позицию во время войны
TSN
2025-02-25T17:48:45Z
Двейн "Скала" Джонсон покорил сеть зажигательным танцем
Корреспондент
2025-02-25T17:03:52Z
Режиссер Горов назвал предательницу Ани Лорак "хабалкой" и удивил, как ее изменила Россия
TSN
2025-02-25T16:51:39Z
Виталий Козловский трогательно поздравил сына с первым днем ​​рождения
Корреспондент
2025-02-25T16:39:36Z
Немного распущенности: 6 главных трендов в стрижках этой весной
Marie Claire
2025-02-25T15:27:02Z
20 тысяч за лучший балл НМТ: в селе под Тернополем обещают рекордные суммы за успехи в учебе
Фокус
2025-02-25T19:45:21Z
В Литве на дроны для Украины собрали более 5 млн евро
Корреспондент
2025-02-25T19:42:48Z
Тайвань перехватил судно Китая, которое перерезало подводный кабель
Корреспондент
2025-02-25T19:37:02Z
Повестки ждать не нужно: мужчинам объяснили, кто должен сам прийти в ТЦК
Знай
2025-02-25T19:30:45Z
Ветеранам будут компенсировать расходы на автогражданку: как это будет работать
Апостроф
2025-02-25T19:27:10Z
Зеленский показал новый украинский подводный дрон
UAToday
2025-02-25T19:06:16Z
Бронирование после 1 марта: что изменится для военнообязанных
TSN
2025-02-25T19:03:25Z
"Антитела" в годовщину войны объявили в Лондоне мощную речь: "Ничего об Украине без Украины"
TSN
2025-02-25T18:54:02Z
Минобороны будет заключать трехлетние контракты с производителями оружия
Корреспондент
2025-02-25T18:51:46Z
И хочется и колется: женщинам дали советы, как целоваться с бородатыми мужчинами
Знай
2025-02-25T16:51:29Z
Алкоголь, болезни и изменения климата: что действительно убивает европейцев
Comments UA
2025-02-25T16:48:29Z
В Украине фиксируют гриппозный энцефалит: это не новый штамм, а тяжелое последствие болезни
Комсомольская правда
2025-02-25T16:22:18Z
«Крепкие» викинги на самом деле были больны и инфицированы – открытие озадачило даже ученых
Апостроф
2025-02-25T15:57:42Z
Стала известна привычка долгожителей №1: гарантирована ясность ума в старости
Comments UA
2025-02-25T13:36:10Z
Психическое здоровье украинцев под угрозой: почти половина населения страдает из-за войны
TSN
2025-02-25T12:06:20Z
Выживаемость возросла на 83%: ученые назвали продукты, спасающие мозг от деменции
Фокус
2025-02-25T12:00:10Z
Какие продукты нужно обязательно есть людям за 60: защищают от рака, деменции и ломкости костей
TSN
2025-02-25T11:33:34Z
Поспешите к семейному врачу: правила кардинально меняются с 1 марта
Знай
2025-02-25T11:30:38Z
В РФ оценили общие запасы редких металлов
Корреспондент
2025-02-25T19:39:06Z
Одна из крупнейших строительных компаний Франции ушла из России
Корреспондент
2025-02-25T19:01:49Z
Польша предоставит Украине больше терминалов Starlink
UAToday
2025-02-25T18:45:47Z
Украина снизила импорт энергоресурсов за год
Корреспондент
2025-02-25T18:42:14Z
НБУ обновил перечень важных объектов платежной инфраструктуры в Украине
Хвиля
2025-02-25T18:03:47Z
Reuters: Италия наложила штраф на Масков X после налогового расследования
Европейская правда
2025-02-25T17:49:38Z
В Украине проиндексируют пенсии для 10 млн. граждан
Корреспондент
2025-02-25T17:45:57Z
Укрэнерго сообщили, будут ли отключать свет завтра
Comments UA
2025-02-25T17:33:40Z
​Украинцам повысили пенсии
Апостроф
2025-02-25T17:30:36Z
Прообраз Илона Маска нашли в легендарном фильме
Апостроф
2025-02-25T19:03:13Z
На рынок выйдет электрифицированный американский пикап с запасом хода более 1100 км
Фокус
2025-02-25T18:30:57Z
Украина представила обновленную версию подводного дрона Toloka TLK 150: детали улучшений
Фокус
2025-02-25T17:27:46Z
Необычный раритет: на продажу выставили винтажный 70-летний автодом Alfa Romeo
Фокус
2025-02-25T13:45:14Z
Вдвое дешевле Tesla Cybertruck: дебютировал корейский электропикап за $33 500
Фокус
2025-02-25T12:51:56Z
Роскошь из 90-х: обнаружен культовый 35-летний Mercedes W126 в новом состоянии
Фокус
2025-02-25T12:06:37Z
Падение акций Tesla: среди причин – политическая активность Маска
Апостроф
2025-02-25T11:03:15Z
В Украине появится новый флагман Opel: цены и подробности
Фокус
2025-02-25T10:00:07Z
Монстр для бездорожья: известная студия собрала двухместный пикап-спорткар Jeep Wrangler
Знай
2025-02-25T06:51:32Z
Глава Пентагона похвалил Британию за увеличение расходов на оборону
Европейская правда
2025-02-25T19:51:51Z
"Страна-то не настоящая", - Илон Маск атаковал Канаду в Х
Новости Украины
2025-02-25T19:36:30Z
Действующая бронь от мобилизации продлена: Шмыгаль назвал новую дату
Новости Украины
2025-02-25T19:21:10Z
Канадцы призывают лишить Маска гражданства
Хвиля
2025-02-25T19:01:51Z
США хотят навязать Украине президента, который прогнется под Трампа: что происходит
Comments UA
2025-02-25T19:00:52Z
США отступают: какой максимум может "выторговать" Украина
Comments UA
2025-02-25T19:00:45Z
Кандидат в президенты Румынии от власти против отправки войск в Украину
Европейская правда
2025-02-25T18:51:36Z
"Значительные цифры". Буданов озвучил, сколько САУ и РСЗО Северная Корея дала России
Лига
2025-02-25T18:51:34Z
Тайвань с ужасом наблюдает за вывертами Трампа в вопросе Украины
Новости Украины
2025-02-25T18:45:36Z