MY.UAНовини
Державний тероризм Кремля. Чому Росія вдається до тактики звірств проти України
Державний тероризм Кремля. Чому Росія вдається до тактики звірств проти України

Державний тероризм Кремля. Чому Росія вдається до тактики звірств проти України

Розбираємося, з якою метою Росія завдає свідомих ударів по мирному населенню без будь-якого воєнного виправдання та до яких наслідків це призводить. 

11 вересня на конференції United for Justice, присвяченій обстрілам цивільної інфраструктури, президент Володимир Зеленський сказав, що Росія вчинила в Україні 137 тисяч зареєстрованих воєнних злочинів. З початку повномасштабного вторгнення російські війська завдають масованих ударів по українських лікарнях, школах, готелях, об’єктах комунального господарства та звичайних будинках. Російський офіційний агітпроп виправдовує ці удари, нагромаджуючи різні версії — твердить, що руйнування були нібито спричинені українською ППО або в цивільних об’єктах переховувалися військові. Проте інколи пропагандисти постулюють, що метою таких ударів є терор, залякування українців із примусом до капітуляції.

«Терор на виснаження»

Існує багато визначень терміну «тероризм», які використовуються залежно від контексту, в якому цей термін вживається. В державних звітах США, для прикладу, застосовується таке визначення тероризму:

«Навмисне, політично вмотивоване насильство, що здійснюється проти небойових цілей субнаціональними групами або таємними агентами, як правило, з метою впливу на аудиторію».

Таке розуміння тероризму випливає з досвіду американської внутрішньої та зовнішньої політики останніх десятиліть, викликів, із якими зіштовхнулися американці, особливо після 11 вересня 2001 року. Довгі роки тероризм в США та в багатьох інших країнах асоціювався переважно з мережами радикалів, які вчиняють терористичні акти як свою головну, якщо не єдину стратегію.

Соціолог та історик Чарльз Тіллі пропонує ширший підхід до визначення тероризму як стратегії, яку можуть застосовувати «широкий спектр акторів, чиї мотиви, засоби та методи організації дуже різняться». Серед цих акторів є як згадані вище радикали, так і цілком відкриті державні структури, армії чи спецслужби.

«Політичні діячі, які присвячують усе своє життя терору, здійснюють лише невелику частку всіх терористичних актів; переважна більшість терористів одночасно, раніше і/або пізніше займаються іншими видами політики або не займаються політикою», — пише Тіллі у своїй статті «Терор як стратегія та реляційний процес».

Такий підхід узгоджується з практикою, коли держава може вести одночасно відкриту війну, застосовувати широкий спектр дипломатичних, економічних і пропагандистських зусиль. А разом із тим вести й терористичну діяльність, спрямовану на ті самі цілі, що і попередні засоби. Женевська декларація ООН з питання тероризму 1987 року дає широке визначення «державного тероризму», до якого включаються як проведення військових навчань з метою залякування, так і безпосередні атаки, які ставлять під загрозу цивільне населення. Російська стратегія в Україні повністю відповідає такому розумінню терору.

За статистикою, що наводить Центр стратегічних комунікацій ЗСУ — три з чотирьох російських ракетних ударів Росії по Україні влучають саме у цивільні об’єкти. Що є порушенням норм міжнародного гуманітарного права та терором проти мирного населення України. Російська ракетна атака на Львів 4 вересня є лише одним із нещодавніх прикладів терору Росії проти цивільного населення під час російсько-української війни. Під час атаки загинуло 7 осіб, постраждали понад 60, було завдано збитків або руйнувань майже 190 будинкам, частина з яких — пам’ятки архітектури. Старший аналітик Фонду «Повернись живим» Микола Белєсков, оцінюючи причини та наслідки атаки по Львову, написав:

«Противник реалізує комплексну стратегію виснаження України — поєднанням воєнних (дії на фронті й удари в тил) і невоєнних інструментів (інформаційні кампанії) підірвати волю до подальшого спротиву. Саме на комплексну стратегію виснаження робить ставку Москва, відмовляючись від будь-яких переговорів».

Статистика уражень від російських обстрілів: три чверті цілей є цивільними об’єктами. Джерело: Стратком ЗСУ

Обстріли цивільних як засіб передачі пропагандистських сигналів

8 липня 2024 року російські війська здійснили масований ракетний обстріл території України. Під удар потрапили одразу декілька міст, зокрема Київ, де ракети влучили в найбільшу дитячу клініку України «Охматдит» (троє загиблих, із них один медик, один родич пацієнта й одна дитина, яка померла пізніше), медичний центр «Адоніс» (дев’ять загиблих), житловий будинок (13 загиблих, із них п’ятеро дітей) та інші об’єкти. У Кривому Розі атакували адміністративну будівлю заводу.

Там загинули десять людей. У випадку «Охматдиту» момент влучання було зафіксовано на відео, за кадрами з якого вдалося ідентифікувати російську ракету Х-101 і виключити пропагандистські версії про «роботу ППО». Також малоймовірним є «випадкове» влучання, декілька таких же ракет одночасно поцілили точно в об’єкт, який росіяни вважають військовим — будівлі заводу «Артем».

Після удару могло виникнути логічне, на перший погляд, питання: навіщо Росії витрачати дорогі високоточні ракети на удари по дитячій лікарні й інших об’єктах, якщо це не приносить її армії жодної можливої користі? Невже російське командування готове вбивати дітей «просто так», із чистого садизму та бажання знищувати українців? Цікаво, що саме так сформулював ці питання російський пропагандист Володимир Соловйов у ефірі державного телебачення для того, щоб заперечити саму можливість такого удару:

«Просте запитання: навіщо Росії завдавати удару по лікарні? Вони дають відповідь: тому що Росія — це інфернальне зло і тому Росія це робить, що вона може це робити», — сказав Соловйов.

Очевидно, аудиторія Соловйова не вважає керівництво Росії «інфернальним злом», тому удар по «Охматдиту» не має сенсу, значить — неможливий.

Проте проблема в тому, що цей удар, так само як і всі інші смертельні обстріли цивільних об’єктів, здійснені в той день і у всі інші дні, має для Росії сенс і цілком визначену мету. Ця мета — терор, залякування українського населення, донесення до українців думки, що поки триває війна, будь-кого можуть убити будь-де. Не має значення, чи це промисловий об’єкт, чи власний дім, чи лікарня. І вбивати збираються не лише вас особисто, але й ваших дітей. У такому контексті удар по «Охматдиту» є пропагандистським актом сам по собі, оскільки, як і у будь-якого терористичного акту, його сенс не стільки в заподіянні безпосередньої шкоди, скільки в доведенні до аудиторії певного сигналу. В цьому випадку сигнал такий: «здавайтеся, або ми будемо продовжувати вас знищувати».

Офіційна версія російської держави, зі слів спікера Путіна Дмитра Пєскова, удар по «Охматдиту» — робота «української ППО». Проте деякі мали інші пояснення. Зокрема Андрій Перла, «політичний оглядач» телеканалу «Царьград», що називає себе «православним», опублікував статтю, в якій закликав навіть не виправдовуватися за подібні удари. Він написав, що жалкувати за «ворожими дітьми» не варто.

«Нещадний закон війни дуже простий: таких ворогів не можна вважати людьми. Треба розуміти — просто і страшно: на тому боці немає людей. Жодної людини. Наші ракети не вбивають людей. Жодної людини. Там не люди», — йдеться у статті Перли.

Пропагандист закликав продовжити удари по українських містах «найпотужнішою зброєю, яку ми маємо». І, звичайно, запропонував самим українцям шлях, щоб уникнути знищення — капітуляція. «І тоді ми, можливо, вас помилуємо», — додав пропагандист. Такі вислови виявилися занадто відвертими навіть для внутрішньої російської пропаганди, і згодом статтю було видалено з сайту «Царьграда». Але той же самий Соловйов у ефірі «Росія 1» 6 червня 2023 року окреслив загальну мету російських дій: «Якщо вони хочуть, щоб ми проявили милосердя, тоді їм треба перейти на наш бік». І далі веде мову, що потрібно вдаватися до насильства без жалю, а горе чужинців менш важливе за горе «своїх»:

«Сьогодні загинули діти в Севастополі — і ви хочете, щоб я після цього хвилювався за життя підлих, жирних німецьких бюргерів? Французьких мусьє? Та все їхнє життя не варте сльозинки російської дитини».

Потенційна мета обстрілу «Охматдиту» проглядає ще чіткіше, якщо звернути увагу на те, яку реакцію він викликав у принаймні частини українського суспільства. Деякі інстаграм-блогерки після удару опублікували дописи, в яких критикували за продовження війни українську владу, закликали до «миру» (не уточнюючи, на яких умовах) і виступали проти «політичних ігрищ, за які розплачуються люди». Невідомо, яка мотивація була у цих блогерок — чи то оплачене «замовлення» подібних дописів, чи то щирий жах і, відповідно, успішне донесення російського сигналу: «Ви маєте за будь-яку ціну уникнути повторення подібного, тому виконуйте всі наші вимоги».

З цього ж приводу українська лікарка, голова опікунської ради львівської лікарні «Охматдит» Андріана Мальська після удару опублікувала на своїй фейсбук-сторінці допис, у якому закликала «вгамувати свої політичні амбіції» та закінчити війну «у будь-який спосіб» (згодом допис було видалено). Звіряча жорстокість терору може мати свій пропагандистський ефект — і Кремль це добре розуміє.

Довготривалі наслідки інфраструктурного терору Росії

Систематичні атаки на енергетичну та цивільну інфраструктуру, які Росія почала завдавати ще восени 2022 року, можна схарактеризувати як цілеспрямовану стратегію знищення критично важливої цивільної та енергетичної інфраструктури, або «інфраструктурний терор». Завдаючи шкоди мирному населенню, позбавляючи мільйони людей доступу до електроенергії або доступу до води, Росія намагається зламати опір українського народу, посіяти паніку серед мирного населення та змусити Україну капітулювати. За словами Уповноваженого Верховної Ради з прав людини Дмитра Лубінця, таким чином Росія порушує навіть базові права українців — на безпеку, життя, доступ до питної води тощо.

Інфраструктурний терор не є новою стратегією Росії у конфліктах чи війнах. Під час бойових дій у 2015—2019 роках у Сирії російська авіація, підтримуючи режим Асада, регулярно бомбардувала лікарні й інші цивільні об’єкти, що значно ускладнювало надання допомоги мирним жителям. Руйнування цивільної інфраструктури було і є свідомою тактикою Росії для деморалізації населення та спробою зламати його опір.

Основними об’єктами атак залишаються електростанції, трансформаторні підстанції, лінії електропередач та інші критично важливі елементи енергомережі. Російські удари спричиняють відімкнення електрики у більшості регіонів України, а в деяких містах було обмежене водопостачання через відсутність електроенергії для насосних станцій чи цілеспрямовані удари по водогонах. Одним із найбільш промовистих прикладів є руйнування міської фільтрувальної станції у Краматорську 20 лютого 2024 року. Тоді постраждали 4 співробітники Краматорського водоканалу, який є єдиним підприємством, що забезпечує водою майже 160-тисячне місто, а роботи з відновлення водопостачання тривали понад тиждень.

Відновлення знищеної інфраструктури ускладнене багатьма технічними, виробничими й економічними чинниками — проте основною загрозою залишаються повторні, нові атаки Росії на об’єкти інфраструктури у майбутньому й обмеженість ресурсів для відновлення об’єктів, кількості систем ППО та запасів ракет для них. Як пише експерт з енергетики Мацей Занєвич у своєму звіті для варшавського дослідницького центру «Енергетичний форум», навіть за помірного сценарію, за якого Росія не спричинить подальших руйнувань, це може призвести до дефіциту близько 7 ГВт електроенергії в період зимового пікового попиту. Якщо не буде додаткової підтримки з боку іноземних партнерів України, це може призвести до серйозних перебоїв з енергопостачанням у низькотемпературні періоди. Тому, інформує Занєвич, допомога Україні у підготовці до наступної зими є в інтересах Польщі та ЄС.

У своїй доповіді для Центру Східних студій (OSW) дослідники Славомір Матушак і Марцін Єндрисяк повідомляли, що відімкнення електроенергії ймовірно не спричинить великої хвилі міграції з настанням холодів, проте ситуація буде залежати від того, наскільки ефективно місцева влада підготується до зими. За їхньою оцінкою, не менше кількох місяців знадобиться для відновлення хоча б 2 ГВт потужності, частково за допомогою демонтованого обладнання з виведених з експлуатації електростанцій, яке пообіцяли передати Україні інші держави. Серед яких Литва, Естонія та Німеччина.

Бомбардування пологового будинку у Маріуполі у березні 2022 року стало символом звірств Росії проти мирного населення та невибіркових ударів по цивільній інфраструктурі. У лютому 2024 року прем’єр-міністр Денис Шмигаль під час презентації оцінки збитків і потреб на відновлення України на кінець 2023 року повідомив, що сукупні, економічні, соціальні й інші втрати України становлять близько пів трильйона доларів.

Частиною інфраструктурного терору також є російські кібератаки, які можуть ставити під загрозу життя людей: виводити з ладу електро- чи водопостачання, зв’язок з аварійними службами, системи попередження про повітряну небезпеку тощо. Такі атаки відбувалися навіть напередодні повномасштабного вторгнення, у січні 2022 року, коли від масштабної кібератаки з застосуванням шкідливого програмного забезпечення WhisperGate постраждали комп’ютерні системи десятків держустанов України. Кібератаки Росії на українську цивільну інфраструктуру розслідують прокурори Міжнародного Кримінального суду як імовірні воєнні злочини під час повномасштабного вторгнення. Зокрема, щонайменше чотири великі атаки на об’єкти енергетичної інфраструктури України, наприклад, кібератаку на оператора зв’язку «Київстар» наприкінці 2023 року.

Подібні невибіркові тактики ведення війни Росією порушують норми міжнародного гуманітарного права, зокрема Женевські конвенції, які забороняють атаки на цивільні об’єкти й інфраструктуру, що не має військового значення. Удари по цивільній інфраструктурі мають довготриваліші наслідки, не лише через провокування масових гуманітарних криз, які ускладнюють життя цивільного населення. Руйнування цивільної інфраструктури й енергетичних систем також шкодить довкіллю. Військові дії залишають за собою забруднені ґрунти та водні ресурси, що обмежує їх використання з сільськогосподарською метою, та ставить під загрозу продовольчу безпеку не лише України, але й різних країн імпортерів української сільськогосподарської продукції.

Комунікація зі світовою спільнотою щодо притягнення Росії до відповідальності за вчинення «інфраструктурного терору» є одним із завдань для української влади. 19 січня 2023 року Європейський парламент у своїй постанові про створення трибуналу щодо злочину агресії проти України, визнав зв’язок між війною та довгостроковою шкодою, завданою природному середовищу та клімату. Наразі не існує окремого правового інструменту щодо притягнення до відповідальності саме за «екоцид», проте Україна може просувати ідею визнання екоциду п’ятим міжнародним злочином у списку злочинів, що підпадають у юрисдикцію Міжнародного Кримінального Суду, або адвокатувати розробку нової конвенції про екоцид.

Висновки

Чистий терор є не лише однією з тактик російської воєнної агресії, а й стратегічним інструментом, що спрямований на залякування цивільного населення, провокування гуманітарних криз, і відкладає на десятиліття відновлення зруйнованих територій. 9 вересня видання Defence Express, посилаючись на іранських посадовців, підтвердило передачу Росії балістичних ракет малого радіуса дії (до 120 км) Іраном.

Отримання чергових засобів і нової «зброї терору» означає, що Росія навряд чи планує змінити свою тактику обстрілів мирних українських міст. Крім того, російський терор не обмежується територією України. Пропагандисти неодноразово погрожували західним і східним державам, які надають Україні підтримку. Західним державам регулярно погрожують ядерними ударами, Південній Кореї погрожують посиленням співпраці з Кореєю Північною.

Згаданий вище Соловйов, коментуючи відеосюжет із німецького телебачення з кадрами зруйнованого вщент Вовчанська, сказав, що «так будуть виглядати міста Німеччини». Росія сподівається домогтися своїх цілей, здійснюючи відкритий реальний терор проти українського цивільного населення та використовує його як приклад того, що може відбутися з іншими країнами, якщо вони будуть не підкорятися Кремлю.

Ілюстрація  та інфографіка: Наталія Лобач

Автори: Костянтин Задирака, Андрій Пилипенко

Джерело: «Детектор медіа»

Like
Tweet
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
В сети показали последнее фото умершего от рака комика Маслякова
Comments UA
2024-09-11T20:45:45Z
Соня Евдокименко поддержала сбежавшего из Украины внука Софии Ротару: "Воскресенье с..."
Знай
2024-09-09T17:51:56Z
"С согласия ФСБ": Кондратюк отреагировал на съемки пропагандистской ленты об армии РФ
Фокус
2024-09-08T13:00:33Z
Новое непо-поколение: 5 звездных детей, которых мы теперь будем видеть везде
Marie Claire
2024-09-18T13:31:39Z
Виктору Андриенко - 65: как живет сейчас звезда "Шоу долгоносиков"
Комсомольская правда
2024-09-19T16:14:27Z
Остроумный Оптимус Прайм и свежий сюжет: чем удивили "Трансформеры: Начало"
Фокус
2024-09-19T15:51:40Z
Документальная ложь на TIFF: как роспропаганда промыла мозги Западу
Корреспондент
2024-09-18T15:33:29Z
«Новый сезон-2024»: самые стильные образы российских звезд на фестивале
Marie Claire
2024-09-16T15:25:02Z
Майкл Дуглас призвал поддерживать Украину
Корреспондент
2024-09-13T09:42:09Z
Сел на шею: 5 признаков, что вы избаловали своего мужчину
Marie Claire
2024-09-12T12:37:09Z
Гуляш, которые тает во рту: рецепт сытного блюда
Фокус
2024-09-19T17:21:37Z
Деруны по-новому для сытного и бюджетного ужина: самый простой рецепт
Обозреватель
2024-09-11T18:11:56Z
Секреты приготовления классической солянки: подробная инструкция
Comments UA
2024-09-13T08:18:52Z
Вместо шапки: 8 головных уборов на осень, которые носят женщины с хорошим вкусом
Marie Claire
2024-09-19T18:01:25Z
Мужская ошибка, которая всегда приводит к разрыву отношений — статистика адвоката по разводам
Marie Claire
2024-09-19T16:30:41Z
Почему тыква получается невкусной: не допускайте этих ошибок во время приготовления популярного осеннего продукта
Обозреватель
2024-09-09T02:05:21Z
Головоломка для гениев: какой стакан наполнится первым
Обозреватель
2024-09-09T02:05:56Z
Антитренды осени и зимы 2024/25: от этих 7 вещей нужно избавиться незамедлительно
Marie Claire
2024-09-09T18:01:51Z
В Польше объяснили, почему задержали Усика и надели наручники
Известия Киев
2024-09-18T18:15:47Z
Чемпионка России разбила цветочный горошок об голову победительницы Кубка Европы. Фотофакт
Обозреватель
2024-09-11T17:04:24Z
Модель с 17-м размером груди сделала предложение по реваншу Усик – Фьюри
Обозреватель
2024-09-07T15:54:26Z
"Либо будет коротким, либо..." Кличко ответил на вопрос о реванше Усик – Фьюри
Обозреватель
2024-09-06T16:36:26Z
Под Курском погиб украинский футболист
Апостроф
2024-09-19T18:57:56Z
"Шахтер" существенно снизил цену на своего лидера – СМИ
ZN UA
2024-09-19T18:04:51Z
Александра Усика арестовали в аэропорту Кракова
UAToday
2024-09-18T03:24:18Z
Жена голкипера сборной Украины показал себя в откровенном бикини и "разорвала" Instagram. Фото
Обозреватель
2024-09-15T14:01:03Z
Российские дроны "взорвали" дачу Ломаченко под Одессой. Фото
Обозреватель
2024-09-14T16:19:39Z
Астролог назвал дату окончания войны в Украине: ждать осталось недолго
Знай
2024-09-09T01:31:01Z
Запад изменил позицию по ударам вглубь РФ. The Times назвал причину
ГЛАВКОМ NET
2024-09-13T17:27:19Z
Отказ от НАТО и без возврата территорий: соратник Трампа озвучил его “мирный план“
UAToday
2024-09-13T18:03:49Z
"Послам приготовиться?": Безуглая перешла в комитет Рады по внешней политике
Фокус
2024-09-17T20:06:18Z
Советник Байдена ответил на обвинения Зеленского в медленной помощи от США
Известия Киев
2024-09-19T19:16:30Z
Почему мир боится победы Трампа: эксперт назвал главную причину
Comments UA
2024-09-19T19:09:52Z
Зеленский: Путин и ему подобные могут разделить мир и съесть части как пирог
Европейская правда
2024-09-15T19:03:34Z
Семья судьи Апелляционного суда Львовщины Михаила Романюка незаконно завладела виллой в центре Львова, - расследование СМИ
Политека
2024-09-10T17:13:06Z
Таких санкций ждали давно: ЕС определил новый приоритет для удара по РФ
Comments UA
2024-09-18T14:19:47Z
"Уже через неделю были понятны причины", - эксперт о катастрофе F-16
Новости Украины
2024-09-08T19:27:45Z
В России заявили о крупнейшем в истории техногенном пожаре на нефтебазе в Ростовской области
Новости Украины
2024-09-06T13:15:42Z
На территории Сербии и Венгрии из дунайских вод показались обломки нацистских кораблей времен Второй мировой
ZN UA
2024-09-11T15:38:58Z
Грозит восемь лет заключения: полиция Киева задержала поджигателей авто ВСУ
Апостроф
2024-09-06T16:16:08Z
Украина предложила Португалии помощь в ликвидации лесных пожаров
Европейская правда
2024-09-19T19:21:41Z
Авиаудар по пансионату в Сумах: спасатели завершили работы
Апостроф
2024-09-19T19:12:24Z
Выполнил пуск ракет по Одесщине и пропал с радаров: в сети сообщают об "аварии" российского Су-30СМ над Черным морем
Обозреватель
2024-09-11T15:08:56Z
Россияне ударили по Харькову управляемыми авиабомбами, в городе загорелся пожар - Терехов
ZN UA
2024-09-09T04:25:08Z
В Одессе задержан мужчина, убегавший от представителей ТЦК
Корреспондент
2024-09-11T14:55:29Z
"Вытаскивать нужно вовремя": Жан Беленюк с огромным аппаратом предлагает украинкам помощь
Знай
2024-09-08T16:51:42Z
В Украине изменится процесс вручения повесток: что известно
Comments UA
2024-09-16T14:06:51Z
Украина готовит "дронов-убийц": новая разработка
Comments UA
2024-09-08T17:00:28Z
В Латвии придумали способ обеспечить ВСУ автомобилями: подробности
Хвиля
2024-09-08T14:45:29Z
Россияне заминировали дамбы в Белгородской области: в ВСУ предоставили версии, зачем они это сделали
Апостроф
2024-09-19T19:21:43Z
Украина впервые присоединилась к учениям НАТО по противодействию дронам
Европейская правда
2024-09-19T18:54:06Z
Украинское подразделение объявило набор рекрутов в Курской области
Апостроф
2024-09-08T08:09:19Z
Вторая годовщина смерти Елизаветы ІІ: пять интересных фактов о покойной королеве
Фокус
2024-09-08T08:06:29Z
Народные приметы и народный праздник 8 сентября 2024 года
UAToday
2024-09-08T07:36:50Z
Пожиратели энергии: 4 популярных продукта, которые отнимают у организма много сил
Фокус
2024-09-18T16:15:38Z
Как не просыпаться посреди ночи: рекомендации от специалиста
Обозреватель
2024-09-06T17:09:54Z
Три способа обеззараживания: как сделать воду безопасной для питья
Знай
2024-09-08T17:21:08Z
Сезон гриппа и простуд приближается: что нужно есть, чтобы меньше болеть
Знай
2024-09-19T16:21:51Z
Способы уменьшения отеков и выведения излишней жидкости из организма
Comments UA
2024-09-19T15:15:52Z
Повод изменить рацион: какие болезни могут развиться, если часто есть рис и макароны
Знай
2024-09-19T14:51:51Z
Назван возраст, в котором люди резко стареют
Comments UA
2024-09-19T14:30:43Z
Операция длилась 14 часов: врачи разъединили сиамских близнецов "с одной головой"
Фокус
2024-09-19T13:51:37Z
Можно ли беременным пить кофе: исследование американских ученых
Comments UA
2024-09-19T12:51:23Z
Стерненко показал документы относительно российского гражданства Труханова
Апостроф
2024-09-17T17:03:42Z
Гороскоп на субботу 14 сентября 2024 года
UAToday
2024-09-13T18:03:26Z
Россияне ударили УАБами по Харькову
Корреспондент
2024-09-15T16:13:46Z
Стало известно, сколько людей сейчас проживает в Харькове
Корреспондент
2024-09-13T11:30:36Z
Оккупанты ищут в Крыму "диверсантов": что произошло
Comments UA
2024-09-19T18:39:03Z
В Польше сделали заявление о передаче Крыма: подробности
Известия Киев
2024-09-19T17:04:23Z
Сотрудники ТЦК избили мужчину в Харькове: омбудсмен ждет объяснений
Апостроф
2024-09-06T19:33:15Z
Украина вернула из плена 103 воинов - Зеленский
Корреспондент
2024-09-14T12:18:14Z
Вражеские БПЛА атакуют Киев: что известно
Корреспондент
2024-09-08T23:09:39Z
Украинским водителям придется заплатить более 50 тысяч гривен: за какое нарушение грозит жесткое наказание
Обозреватель
2024-09-15T16:21:46Z
На аукцион выставили заброшенную коллекцию культовых американских спорткаров
Фокус
2024-09-17T16:42:11Z
Ford снова будет производить авомобили в Индии
Корреспондент
2024-09-14T03:36:24Z
В Украине утвердили возрастные лимиты для водителей: кому нельзя управлять автомобилем
Хвиля
2024-09-09T10:03:40Z
Водителям дали всего 10 дней: как избежать неожиданных штрафов
Знай
2024-09-19T17:36:08Z
Миниатюрную городскую Honda превратили во внедорожный автодом за $13 000
Фокус
2024-09-19T14:12:02Z
Городской малыш: тест-драйв нового Suzuki Swift
Фокус
2024-09-19T13:51:38Z
Подавляющее большинство аккумуляторов электрокаров прослужат дольше самого авто
Фокус
2024-09-19T13:51:24Z
Эксклюзив за $350 000: культовый американский спорткар простоял 47 лет в гараже
Фокус
2024-09-19T09:30:55Z
Украина не обращает внимания на Россию и кормит страны по всему миру: Зеленский рассказал, как работает морской зерновой коридор
Обозреватель
2024-09-18T17:41:10Z
"Будут сидеть без света по 16 часов в сутки": эксперт ответил, в каких городах зимой ситуация будет самой тяжелой
TSN
2024-09-08T10:54:08Z
Одна из стран ЕС легализовала производство самогона, есть интересный нюанс
ГЛАВКОМ NET
2024-09-13T18:30:54Z
Во вторник отключать свет по графикам не будут, но электричество нужно экономить, - ДТЭК
Комсомольская правда
2024-09-16T15:16:51Z
ПФУ обратился к украинцам: когда ждать выплаты пенсий, субсидий и больничных
Хвиля
2024-09-19T19:03:59Z
В Украине уменьшили финансирование субсидий, льгот и пенсий: в Минсоцполитики назвали причину
Хвиля
2024-09-19T18:27:37Z
Война россиянам обходится все дороже - The Moscow Times
Корреспондент
2024-09-14T02:09:35Z
Международные резервы Украины выросли
Корреспондент
2024-09-13T11:51:04Z
Р2Р-трейдинг криптовалют: что нужно знать о нем
Comments UA
2024-09-13T11:23:28Z
Хоррор Retrieval получит поддержку PlayStation 5 Pro — первый взгляд на версию игры для мощной консоли
GameMag
2024-09-19T03:02:11Z
Появилось изображение коробки PlayStation 5 Pro — без упоминания поддержки 8K
GameMag
2024-09-19T01:32:18Z
Инсайдер: Sony собирается анонсировать ремастер Days Gone для PlayStation 5
GameMag
2024-09-19T19:01:44Z
NYT: Моссад миновал пейджеры Хезболлы через подставные фирмы в Венгрии
Корреспондент
2024-09-19T18:48:22Z
Официально: "Кинопоиск" экранизирует Atomic Heart
GameMag
2024-09-19T18:07:26Z
Официально: "Кинопоиск" участвует в создании трансмедийной вселенной российской игры Distortion
GameMag
2024-09-19T18:07:15Z
Вселенная Ника Перумова: "Кинопоиск" экранизирует игру "Алмазный меч, деревянный меч"
GameMag
2024-09-19T18:07:08Z
В Украине создали социальную сеть для усопших
Знай
2024-09-19T17:21:19Z
Выйдет недорогой китайский смартфон с батареей на 6000 мАч: Meizu Lucky 08
Фокус
2024-09-19T17:00:53Z