MY.UAНовини
"Дистанційка" в минулому? Як школи повертаються до навчання в умовах війни
"Дистанційка" в минулому? Як школи повертаються до навчання в умовах війни

"Дистанційка" в минулому? Як школи повертаються до навчання в умовах війни

Вивести українських дітей з дистанційного навчання до класів - завдання з "зірочкою".

У 2024/2025 навчальному році держава сподівається забезпечити доступ до очної освіти якнайбільшій кількості учнів, максимально замінюючи дистанційне навчання перебуванням в класах та аудиторіях.

Однак вивід з "дистанційки" ще не означає забезпечення покращення якості освіти. Адже навчальні заклади на третьому році повномасштабної війни досі як слід не обладнані укриттями, а умови для навчання навіть вже в обладнаних та відремонтованих приміщеннях часто бажають кращого. У якому стані укриття та як "прогалини" у навчальному процесі вплинуть на освіту школярів і студентів в осяжному майбутньому – в матеріалі "Главреда".

Штовханина, 2-3 зміни і пропущені уроки

З 1 вересня 2023 року Міністерство освіти і науки України (МОН) рекомендувало закладам освіти (за винятком тих, які знаходяться в зоні бойових дій) по максимуму переходити з дистанційного на офлайн навчання, мотивуючи таке рішення зниженням рівня освіти. Відтоді в освітніх закладах в Україні почали діяти три формати навчання: очний, онлайн та змішаний. Обирати найбільш прийнятний мала місцева влада, зважаючи на ситуацію з безпекою.

Як і минулого навчального року, наразі заклади освіти в областях, де не ведуться активні бої, доволі часто практикують змішаний формат навчання, коли учні почергово або ходять на заняття в класи та аудиторії, або вчаться в онлайн-форматі, оскільки укриттів на всіх учнів фізично досі не вистачає.

Як заявив міністр освіти Оксен Лісовий, наразі понад 500 тисяч школярів залишаються на онлайн-навчанні, а для облаштування укриттів усіх закладів освіти в Україні потрібно понад 4 мільярди доларів.

Однак навіть наявність виділених коштів та відремонтованого укриття на практиці не вирішує проблему. Як розповіла Главреду Анастасія Шенкнехт, мама другокласниці ліцею "Сузірʼя" у Вишгороді Київської області, незважаючи на те, що ліцей зазнав капітального ремонту, навчальний процес в укритті під час повітряних тривог фактично не проводиться. За її словами, на ремонт сховища цьогоріч включно з усіма роботами виділили близько 17 мільйонів гривень і пообіцяли, що дітей виведуть на навчання. Але учні досі вимушені навчатися у три зміни.

Батьки школярів скаржаться на відсутність умов для навчання дітей в укриттях / Фото Главред

"Укриття за нормами розраховане на 400 дітей, але цього року на навчання у школі вивели 2000. І коли починається тривога, їх усіх ведуть у сховище, але по можливості просять забирати дітей, бо духота. Звичайно, уроків у сховищі ніхто не проводив, хоча планувалося, що будуть парти, таблички. Але на 30 дітей відведено лише 2 парти, і то для того, щоб діти посиділи і помалювали під час тривоги. Відтак, діти не можуть повноцінно навчатись", – розповіла жінка.

І додала, що цього року починаючи з 4 класу учні школи навчаються у змішаному форматі тиждень у школі, а два тижні – дистанційно через нестачу місця в укритті для всіх учнів. Крім того, дітям все одно доводиться вчитися у три зміни. Наприклад, другокласників доводиться приводити до школи о 7:30 ранку на платну групу продовженого дня, де діти перебувають спочатку до початку основних трьох уроків о 10:40, і після, оскільки деякі батьки не мають змоги забирати дітей одразу після занять.

За словами Анастасії, влітку перевіряти укриття приїздила комісія і зʼясувала, що проєкт укриття був зроблений неправильно, а прораба вже не можуть знайти. При цьому батьків попросили у поточному режимі повчитися до кінця року, "а там, з нового року, буде видно".

При цьому у деяких школах навіть наявність укриття для всіх учнів теж не дає змоги повноцінно навчатися.

"Школа побудована з укриттям, потрапила під реконструкцію, тому школа і укриття гарне, школа на 1000 учнів, укриття вистачає всім, але школярі ходять у 2 зміни, щоб не завантажувати укриття повністю (так нам пояснили). В укритті коридор і кімнати з металевими дверями кожна, у двох великих кімнатах є парти, а у інших поменше – тільки стільці. Тобто всі учні не можуть займатися письмово, проводять усні уроки", – розповіла "Главреду" мама одного з учнів Магдалинівського ліцею на Дніпропетровщині Марина Н.

Більше того, на третьому році повномасштабної війни досі залишаються навчальні заклади без належних укриттів.

"Досі не зробили укриття хоч тендер висить. Укриття робили самі вихователі і батьки. Вентиляція природня, а саме маленька хвіртка. Туалетів немає і діти ходять на відро чи горщик в закуток, що прикритий простирадлом. Дітей в укритті точно 50+ мінімум та педагоги. Генератора немає", – пише мешканка Києва Анна Константинова у батьківській групі "Батьки SOS".

Як перевіряють укриття

Як повідомляли у Мінстратегпромі у червні поточного року, більшість укриттів в Україні (а це близько 80 відсотків) розташовані в школах, і їхнє приведення до належного стану є одним з пріоритетів відомства задля забезпечення безперервного навчального процесу.

"Питання безпеки дітей — пріоритет. Кількість укриттів у школах збільшується щодня, завдяки і проведеним ремонтам, і новому будівництву. Зараз укриття в закладах освіти — це сучасні безпечні простори, облаштовані компʼютерами, проекторами і всім необхідним для того, щоб діти могли отримувати якісну освіту. В майбутньому такі укриття можуть використовуватися і для інших потреб школи. Це вже відбувається й зараз, бо в деяких шкільних сховищах організовано спортивні секції, позашкільне навчання і гуртки", - заявляв заступник міністра з питань стратегічних галузей промисловості Тимур Ткаченко.

Як зазначав премʼєр-міністр Денис Шмигаль, станом на початок 2024 року, укриттями в Україні забезпечені 88% шкіл та 93% учнів і вчителів.

Нагадаємо, раніше ДСНС розробили детальні рекомендації щодо організації укриттів у закладах освіти, а також затвердили три варіанти наземних укриттів, які місцеві влади матимуть змогу будувати залежно від ситуації з безпекою.

До слова, у середині серпня поточного року уряд затвердив постанову про Порядок реалізації експериментального проєкту щодо створення в будівлях і спорудах закладів освіти захищених просторів (приміщень для фізичного захисту), щодо вимог створення створення укриттів в закладах освіти. Зокрема, йдеться про приміщення на підвальних, цокольних, перших поверхах, де можна тимчасово перебувати, щоб захиститися від небезпек і засобів ураження під час повітряної тривоги.

Вимоги до укриттів / Інфографіка Главред

Цікаво, що ОВА та органи місцевого самоврядування впродовж одного місяця з дня набрання чинності постанови мають розробити та затвердити план заходів з облаштування захисних споруд цивільного захисту на період до кінця 2027 (!) року та забезпечити його реалізацію.

Як уточнили у МОН у відповідь на запит "Главреду", одне протирадіаційне укриття на 500 осіб може коштувати державі порядка 92 мільйонів гривень. До початку навчального року, технічна комісія, зобовʼязується провести огляд не тільки будівель, приміщень, комунікацій, а й укриттів фонду захисних споруд цивільного захисту.

Оцінюючи стан готовності укриття, перевіряють:

За результатами оцінювання стану готовності захисну споруду може бути визнано готовою, обмежено готовою або неготовою до використання.

Україна згаяла 10 років для підготовки укриттів

За словами співголови громадської організації "Батьки SOS" Олени Парфьонової, залежно від регіону ситуація з укриттями дуже відрізняється.

"Звісно, що в регіонах, які наближені до лінії фронту, ситуація з укриттями гірша, тоді як у найбільш віддалених – краща, це очевидні речі. Грошей на реальні оновлення не вистачає, а це і питання вентиляції, і облаштування туалетів, і зонування, аби можна було хоч якось відновлювати освітній процес. Те, що укриття є, а діти там перебувають у відносній безпеці – це не питання освітнього процесу, якого, як правило, просто немає. Дуже в небагатьох містах і школах вдалося організувати зони, щоб виводити паралелі і продовжувати їх вчити, тоді як здебільшого укриття – це підвальні приміщення, де діти просто перебувають на час тривоги", – говорить Парфьонова.

І додає, що питання укриттів наразі привертає величезну увагу батьків, тому що вони хочуть, аби діти, йдучи до школи, були у безпеці. При цьому експертка визнає, що в питанні підготовки укриттів Україна згаяла щонайменше 10 років від початку війни на Донбасі та окупації Криму Росією.

"На початку повномасштабного вторгнення вимушені переселенці з Донецька та Луганська з мого оточення приходили до закладів освіти і питали, чого не наводять лад у підвалах, не роблять запасів води, немає мішків з піском, електрики. У великих містах на них дивилися, як на міських божевільних, а коли це сталося, то у нормальних підвалах жили всією громадою, бо тільки школи і були для цього пристосовані", – розповіла Парфьонова.

Крім того, зауважує експертка, досі не вирішеним у більшості шкіл залишається питання зі звʼязком. Адже у більшості приміщень, де розміщені укриття, він просто відсутній. Так само, як доволі часто немає електропостачання, адже як генераторами, так і паливом для них навчальні заклади, незважаючи на прогнозовану експертами і урядом важку зиму, до якої залишились лічені тижні, досі забезпечені не повністю.

Дуже в небагатьох містах і школах вдалося організувати зони для навчання дітей, зазначає голова ГО "Батьки SOS" Олена Парфьонова / Фото УНІАН

"Діти знають значно менше, ніж могли б знати"

Відповідно, усі ці технічні негаразди в купі з постійними повітряними тривогами, а до повномасштабного вторгнення РФ – ще й онлайн-навчанням через пандемію у комплексі суттєво погіршують рівень навчання дітей, що може мати серйозні наслідки в майбутньому.

Старша аналітикиня аналітичного центру Cedos Ірина Когут зауважує, що результати українських учнів, починаючи з 2018 року, дуже погіршилися. "Ми розуміємо, що ситуація погана. І негативні наслідки дистанційного навчання під час ковіду наклалися не негативні наслідки навчання в умовах воєнного стану. І діти, які чотири роки майже не відвідували школу, не знають як навчатися у класі. І для них будуть потрібні не просто заняття з окремих предметів, а й інтеграція у освітній процес закладів освіти. Їх потрібно навчити вчитися у школі", - вважає експертка.

За словами Ірини Когут, через війну та постійні повітряні тривоги діти знають значно менше, ніж могли б знати відповідно до навчальних програм.

"Якщо уроки пропущені через тривоги, відповідно, матеріал дається або на самостійне вивчення, або на компенсаційне навчання, на яке не усі учні можуть прийти. Це так само, коли дитина пропустила два тижні в школі і має надолужити з батьками. Але батьки часто не мають змоги вивчити це – часто у них немає або часу, або достатньої власної підготовки. Відтак, дитина відстає, а якщо це відбувається систематично, то відставання накопичується. Крім того, дистанційна освіта вимагає значно вищого рівня самодисципліни. Вона не дається від народження, це те, що виховує школа", - зауважила експертка.

І додала, що освітні втрати залежать не лише від ситуації в регіоні. Окрім різної тривалості повітряних тривог, на рівень втрат впливає і соціально-економічне становище родини, відтак у кожному конкретному випадку допомога у подоланні дитиною освітніх втрат має бути специфічною, аби залучати до освітнього процесу вразливі категорії дітей з бідних родин та учнів з особливими потребами.

Експерт напрямку "Освіта" Українського інституту майбутньогоМикола Скиба пояснює, що для більш точного вивчення цієї проблеми варто проводити освітні заміри (наприклад, після чотирьох та девʼяти років навчання), на які наразі бракує коштів. Однак навіть психологічно наслідки вже стають помітними. Зокрема, в загальному у дітей підвищується рівень тривожності, знижується концентрація уваги.

"Будь-які переривання процесу, відволікання уваги апріорі працюють погано. Тобто після оголошення тривоги, переходу в укриття процес відновлення уваги займає 15-20 хвилин, і це вже зʼїдає час. Після ковіду повної картини можливих наслідків ми не бачимо – ми можемо говорити про неї лише гіпотетично, спираючись на думку педагогів, рівень знань тощо, але це не репрезентативна картина", – розповів експерт "Главреду".

І додав, що у майбутньому такі процеси можуть призводити до того, що в дітей не зможуть сформуватися певні навички (або ж не виникнуть нові). Як наслідок, теперішні учні у майбутньому можуть стати більш схильними до зовнішніх впливів – наприклад, до впливу різноманітних ІПСО, психологічного тиску тощо.

Не кажучи вже про те, що умови, які складаються в Україні через війну з Росією, спонукають українців приймати складні рішення про міграцію за кордон разом із дітьми, намагаючись тим самим захистити себе та майбутнє покоління. І цифри міграції, на жаль, продовжують зростати.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
На Курщині в полон до росіян потрапив 22-річний британець
ГЛАВКОМ NET
2024-11-25T22:57:45Z
Російські загарбники атакують Україну ударними БпЛА: мапа тривог
TSN
2024-11-25T22:51:54Z
Атака дронів по Україні: у Києві збивають "Шахеди" - що відомо
GlavRed
2024-11-25T22:39:27Z
"Диво якесь": у Харкові вцілів портрет одного з трьох педагогів, вже виникли теорії
Фокус
2024-11-25T22:12:31Z
Вже били по Сумах: у Defence Express пояснили небезпеку "Шахедів" зі шрапнеллю
24tv
2024-11-25T22:09:25Z
Карта бойових дій в Україні станом на 26 листопада 2024 року
ГЛАВКОМ NET
2024-11-25T22:00:05Z
Вибухи та потужна пожежа: українські дрони могли вдарити по місту Губкін на Бєлгородщині
24tv
2024-11-25T21:57:58Z
В окупованому Мелітополі почнуть штрафувати за «пропаганду чайлдфрі» згідно закону РФ
Детектор М
2024-11-25T21:34:32Z
Скандал із Сирським: військові "наїхали" на головкома ЗСУ – яка причина
TSN
2024-11-25T21:21:55Z
РФ атакує Україну "шахедами": у Києві та Харкові лунають вибухи, що відомо
Фокус
2024-11-25T22:57:47Z
Пентагон не бачить ознак присутності військ КНДР на території України
УкраинФорм
2024-11-25T22:48:25Z
На нараді в МЗС розглянули питання захисту українських дітей, депортованих до Росії
УкраинФорм
2024-11-25T22:48:05Z
США відреагували на погрози Кремля щодо бази ППО в Польщі
ZN UA
2024-11-25T22:43:34Z
Війна в Україні вступає в критичну стадію, – міністр оборони Британії
24tv
2024-11-25T22:42:38Z
Буданова можуть звільнити з посади керівника ГУР: кого готують на його місце - NV
GlavRed
2024-11-25T22:39:57Z
У Білому домі вперше підтвердили використання ATACMS для ударів по території Росії
24tv
2024-11-25T22:36:08Z
Є ймовірність, що Трамп може зупинити допомогу Україні, – політик зі США
24tv
2024-11-25T22:27:24Z
Європа повинна збільшити зусилля для військової допомоги Україні - міністр оборони Польщі
УкраинФорм
2024-11-25T22:21:35Z
Один актор — 23 персонажі: Лаврін зі "Спіймати Кайдаша" озвучив Stalker 2
Фокус
2024-11-25T22:15:29Z
Популярна пісня Ельзи з "Крижаного серця" знову підкорює мережу
24tv
2024-11-25T22:03:12Z
Вартий очікування: все, що відомо про приквел хітового мультфільму "Думками навиворіт"
24tv
2024-11-25T21:39:21Z
"Найбожевільніший вчинок": Джамала розповіла, на що зважилася під час війни
GlavRed
2024-11-25T21:27:44Z
Максим Галкін публічно принизив путініста Філіпа Кіркорова - подробиці
GlavRed
2024-11-25T21:27:01Z
Акторка з Маріуполя знялася в пропагандистському ролику
ГЛАВКОМ NET
2024-11-25T21:21:13Z
Неочікуваний дует: Женя Галич та Lely45 запрем'єрили кліп на пісню "Усе ж таки друзі"
24tv
2024-11-25T21:18:37Z
Колишній чоловік Ані Лорак показав свою нову супутницю - який вона має вигляд
GlavRed
2024-11-25T20:27:36Z
Головні тренди новорічних суконь 2025
360ua.news
2024-11-25T20:15:50Z
«Будуємо першу в Україні підземну лікарню для 2000 пацієнтів», — Синєгубов
Мій Харків
2024-11-25T21:30:55Z
8 звичок, які роблять успішні люди щоранку
Знай
2024-11-25T20:51:57Z
Ось 12 найпоширеніших нічних жахів дорослих і що вони означають
24tv
2024-11-25T20:27:06Z
Наскільки шкідливо їсти вночі: результати останнього дослідження
24tv
2024-11-25T20:06:07Z
Венерологиня попередила про надскладні наслідки невиявленого сифілісу
ГЛАВКОМ NET
2024-11-25T19:00:23Z
Україна та Данія підписали угоду в сфері охорони здоров’я
УкраинФорм
2024-11-25T18:01:36Z
Названо ягоду, яка лікує абсолютно все
AgroNews
2024-11-25T17:37:52Z
В Україні презентували першу версію мапи реабілітаційних закладів - Мінреінтеграції
УкраинФорм
2024-11-25T17:36:00Z
В Україні посилять контроль над психіатричними оглядами: що зміниться
24tv
2024-11-25T16:45:18Z
Футзал. Україна оголосила заявку на матчі відбору Євро-2026
Football.ua
2024-11-25T22:23:03Z
Вест Гем впевнено обіграв Ньюкасл
Football.ua
2024-11-25T22:01:55Z
Лечче в гостях обіграв Венецію
Football.ua
2024-11-25T21:43:31Z
Полісся — Зоря 1:1 Відео голів та огляд матчу УПЛ
Football.ua
2024-11-25T21:39:10Z
Визначилися номінанти на щорічні премії від ATP
УкраинФорм
2024-11-25T20:57:44Z
Президент Ла Ліги: Іноді Перес втрачає зв'язок з реальністю
Football.ua
2024-11-25T20:52:15Z
Чемпіонат України з вільної боротьби: юний спортсмен з Львівщини виборов перше місце
ГЛАВКОМ NET
2024-11-25T20:30:43Z
Роналду розриває в Лізі чемпіонів: відео розкішного дубля португальця
24tv
2024-11-25T20:27:17Z
Аморім — після свого дебюту в МЮ: Мої гравці занадто багато думали під час гри
Football.ua
2024-11-25T20:01:29Z
Нацбанк за тиждень продав понад 590 мільйонів доларів
Хвиля
2024-11-25T21:36:49Z
Україна може подвоїти обсяг аграрного експорту
Хвиля
2024-11-25T21:03:40Z
ДТЕК поновив графіки відключень світла у 4 регіонах України
Хвиля
2024-11-25T20:21:05Z
Вартість яєць продовжує невпинно зростати: яка ситуація на ринку України
24tv
2024-11-25T20:03:01Z
В обмінниках зміниться курс долара: чого чекати українцям до 1 грудня
GlavRed
2024-11-25T19:25:24Z
Reuters: Австрія конфіскувала російський газ на 230 млн євро
Европейская правда
2024-11-25T19:16:44Z
Ціни на моркву в Україні продовжують падати: аналітики назвали вартість та пояснили тенденцію
Политека
2024-11-25T19:00:25Z
В Україні стрімко зростають ціни на овочі: як змінилася вартість огірків та помідорів наприкінці осені
Хвиля
2024-11-25T18:39:19Z
В грудні "Укрпошта" почне виплачувати українцям по 1000 гривень: кого це стосується
Фокус
2024-11-25T18:25:02Z
Демократії важко перевести економіку на воєнні рейки - німецький генерал
УкраинФорм
2024-11-25T22:51:07Z
Стефанішина: Приїзд європейських інструкторів в Україну для навчання бійців ЗСУ - питання часу
УкраинФорм
2024-11-25T22:23:04Z
26 листопада: яке сьогодні свято, традиції та заборони
ГЛАВКОМ NET
2024-11-25T22:06:40Z
Вся правда про короля Британії Чарльза III: проблеми зі шлунком, статеві зв'язки та загальний розбір матриці долі
Знай
2024-11-25T21:51:49Z
Пентагон відкрив тендери для роботи американських військових підрядників в Україні
УкраинФорм
2024-11-25T21:49:45Z
Німеччина планує навчати українських військових на рівні штабів батальйонів і бригад
УкраинФорм
2024-11-25T21:22:53Z
Місто у місті: що виробляє завод "Тайфун", який уразили Сили оборони у Калузі
24tv
2024-11-25T20:51:34Z
Скільки ракет ATACMS треба для потужної "бавовни" – експерт підрахував
TSN
2024-11-25T20:39:11Z
"Через їхню безпеку": Олена Зеленська зізналася, де перебувають її діти
GlavRed
2024-11-25T20:27:47Z
На Тернопільщині померла 13-річна дитина. Це – четверта жертва отруєння цілої родини грибами
Украина Криминальная
2024-11-25T22:57:35Z
Стрілянина у готелі Києва: стрільцю повідомили про підозру та відправили під варту
ZN UA
2024-11-25T22:36:19Z
Рівнянина затримали за замах на умисне вбивство знайомої
Украина Криминальная
2024-11-25T22:09:11Z
Пожежа на Калузькому НПЗ: військовий експерт оцінив масштаби руйнувань
Политека
2024-11-25T21:51:39Z
У Тернополі чоловік написав на фасадах церков «число звіра»: йому загрожує п’ять років ув’язнення
ГЛАВКОМ NET
2024-11-25T21:42:10Z
В Сумах затримали диверсанта, що вчиняв підпали на замовлення російських спецслужб
InternetUA
2024-11-25T21:15:29Z
Літак російської авікомпанії в Анталії загорівся з тієї ж причини, що й п′ять років тому у «Шереметьєво» – The Insider
ГЛАВКОМ NET
2024-11-25T20:45:16Z
Росіяни атакували дронами Антонівку на Херсонщині, загинув чоловік
УкраинФорм
2024-11-25T20:45:10Z
Поблизу Греції затонуло судно з мігрантами, загинули шестеро дітей і двоє дорослих
УкраинФорм
2024-11-25T19:06:06Z
Що буде, якщо подивитися в розбите дзеркало
TSN
2024-11-25T22:51:41Z
Робота мрії: в розкішний готель на Закарпатті потрібна доглядальниця за котами
TSN
2024-11-25T22:09:51Z
Не з ікрою чи шпротами: найкращий рецепт канапок на Новий рік
24tv
2024-11-25T21:57:13Z
8 речей, які ніколи не можна зберігати біля плити: це треба знати кожному
24tv
2024-11-25T21:33:28Z
2024 був кармічним, але чи пройшли ви урок: основні ознаки того, що в 2025 вам буде легше
Знай
2024-11-25T21:30:39Z
Хрусткі, легкі, неймовірно смачні: як приготувати вафлі у вафельниці
24tv
2024-11-25T20:42:48Z
Важливе правило етикету: яку кількість квітів дарувати не можна - точна відповідь
GlavRed
2024-11-25T20:27:35Z
Сіль чи пісок: чим найкраще посипати доріжки для безпеки взимку
24tv
2024-11-25T19:57:46Z
Небезпечний дитячий одяг з'явився на Temu: токсичність перевищила норму у сотні разів
InternetUA
2024-11-25T19:49:55Z
До Землі несеться астероїд розміром з футбольне поле: чи є загроза для планети
TSN
2024-11-25T22:39:49Z
NVIDIA GeForce RTX 50xx першими отримають пам’ять GDDR7, — інсайдер
ITC
2024-11-25T21:55:47Z
Стартап Ubitium розробляє процесор, який об’єднає CPU, GPU, DSP та FPGA
ITC
2024-11-25T21:55:43Z
Криптовалютні шахраї викрали криптовалюту у 42 тисяч користувачів Bluesky
InternetUA
2024-11-25T21:51:12Z
Експерти назвали 5 бюджетних відеокарт, до яких варто придивитися у 2024 році
InternetUA
2024-11-25T21:01:50Z
Як стерти всі дані та відновити заводські налаштування на Macbook: інструкція
InternetUA
2024-11-25T20:13:57Z
На рендерах показали дизайн Samsung Galaxy A56 з новою камерою
InternetUA
2024-11-25T19:31:27Z
Лотерея як розвага: Як грати для задоволення, а не задля виграшу
iPress
2024-11-25T19:16:02Z
У космосі знайдено перший "зигзаг Ейнштейна": чому це важливо для людства та науки
24tv
2024-11-25T19:06:53Z
Водіям на замітку: як "врятувати" автомобіль від корозії – головні правила
GlavRed
2024-11-25T21:27:58Z
Mercedes-Benz W124 виповнилося 40 років
AutoCentre
2024-11-25T20:16:40Z
Розпочалися випробування першого у світі колісного навантажувача на водні
AutoCentre
2024-11-25T19:22:04Z
Tesla лідирує серед брендів за кількістю смертельних аварій
360ua.news
2024-11-25T18:33:47Z
Cтав відомий найекономічніший електричний фургон 2024 року
AutoCentre
2024-11-25T17:46:28Z
Представлено новий Chevrolet Aveo
Portaltele
2024-11-25T16:52:39Z
Повернення легенди: Toyota відродить культову спортивну модель
Фокус
2024-11-25T16:21:21Z
В Україні виготовили партію автопаливозаправників на шасі MAN TGM 4×4
AutoCentre
2024-11-25T16:15:26Z
Kia EV9 GT 2025: Електричний сімейний автомобіль зі спортивним характером та потужністю понад 500 к.с
ITC
2024-11-25T15:16:34Z