MY.UAНовини
Чого бояться в Києві та Варшаві і як помирити Україну та Польщу
Чого бояться в Києві та Варшаві і як помирити Україну та Польщу

Чого бояться в Києві та Варшаві і як помирити Україну та Польщу

Чого бояться в Києві та Варшаві і як помирити Україну та Польщу

В України не так багато надійних друзів, щоб дозволити собі появу ще одного ворога. Тим більше в особі Польщі: в умовах російсько-української війни наша країна багато в чому залежить від західної сусідки. Зокрема й у сфері логістики: зброя та гуманітарна допомога з усього світу надходять до України переважно через польську територію.

Але останні рік-півтора україно-польські відносини періодично трясе. «Скелети», заховані Києвом і Варшавою після 24 лютого 2022 року, дедалі частіше вивалюються з таємних шаф. Спочатку це було питання транзиту українського зерна територією Польщі й продажу його на польському ринку. Потім — вимога польських автоперевізників повернути дозвіл на міжнародні автоперевезення для українських водіїв фур. Тепер — політика історичної пам’яті двох країн.

В інтерв’ю Le Monde глава польського зовнішньополітичного відомства Радослав Сікорський заявив, що Україна має знайти рішення щодо Волинської трагедії насамперед у питанні ексгумації, перш ніж Польща вживе жорсткіших заходів. Тижнів зо три тому прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск недвозначно сказав: Україна не буде членом ЄС, якщо не врегулює історичних питань із Польщею.

Такі заяви звучать як ультиматум.

Для більшої частини українського суспільства вимоги Варшави є незрозумілими. Вони обурюють і реанімують недовіру до Польщі. Навіщо польський уряд посилює напругу, знов і знов повертаючись до теми Волинської трагедії? Хіба в минулому президенти двох країн не зробили жест примирення, коли заявили: «Пробачаємо й просимо пробачення»? Адже від підвищення температури в україно-польських відносинах виграє тільки Росія.

Тому для багатьох українців, які втрачають близьких через агресію Росії, щодня відчувають на собі удари російських ракет і дронів, живуть без світла, зазнають проблем із постачанням води, погрози представників польського уряду виглядають як ніж у спину. Але для поляків позиція польської влади стосовно Волинської трагедії — це прагнення відновити історичну справедливість і віддати останню шану жертвам.

У польському суспільстві дуже болісно сприйняли заборону Києва на проведення пошуково-ексгумаційних робіт на території України. Таке рішення Український інститут національної пам’яті ухвалив кілька років тому у відповідь на руйнування в Польщі пам’ятників воїнам УПА. Відновити процес ексгумації в Києві запропонували після того, як буде відновлено легальні пам’ятники. Але пам’ятник на горі Монастир поляки відновили без списку загиблих бійців. Тож зрештою заборона залишилася в силі.

Позиція української влади обурює поляків: так робити не по-християнському. А оскільки тема Волинської трагедії за останні десять років стала частиною внутрішньополітичного треку Польщі, будь-який польський уряд постійно ставитиме перед Києвом питання як про Волинську трагедію, так і про поновлення пошуково-ексгумаційних робіт. А якщо ні, то це позначиться на ставленні виборців до керівної політичної сили.

Обурення діями Києва накладається на роздратування через сотні тисяч українських біженців у країні, яке посилюється в польському суспільстві. (Але це може боком вилізти самій Польщі, адже якщо українці виїдуть на роботи з вищими зарплатами до Німеччини, Швеції, інших країн ЄС, то поляки залишаться без таких необхідних для польської економіки українських робочих рук і з оголеними робочими місцями.)

Як зазначає координатор програм Східної Європи Польського інституту міжнародних відносин Даніель Шеліговський, «громадська думка в Польщі змінюється. Разом зі зміною цих настроїв змінюється політика уряду стосовно України. Всередині нинішньої керівної коаліції вже давно точиться боротьба між прихильниками допомоги Україні та скептиками, причому саме другі поступово набирають сили».

На цьому тлі заборона на ексгумацію означає подальше погіршення двосторонніх відносин. Попри таку перспективу українська влада не дає дозволу на проведення пошуково-ексгумаційних робіт. Чому? Річ не лише в тім, що в Києві вважають, буцімто Варшава діятиме прагматично й під час російсько-української війни не піде на відкритий розрив і збереже підтримку України.

«Сторони втратили довіру одна до одної. У Києві бояться, що якщо дозволять ексгумацію, то поляки висунуть нові вимоги. Точно так само не довіряють і у Варшаві, підозрюючи, що українці не виконають узятих на себе зобов’язань», — пояснив у коментарі ZN.UA заступник голови правління Ради зовнішньої політики «Українська призма» Сергій Герасимчук.

Українські та польські експерти зазначають, що Варшава прагне скористатися ситуацією, коли Україна залежить від Польщі, й вирішити на свою користь максимальну кількість проблемних питань в україно-польських відносинах. «На даний момент у Польщі серед основних політичних сил формується консенсус, що вирішення суперечки щодо історії буде умовою вступу України до ЄС», — написав у Телеграм-каналі Даніель Шеліговський.

Такий підхід не є новим. Можна згадати македонський кейс на шляху до ЄС: Македонія стикнулася з протидією Греції через суперечки навколо назви країни та Болгарії — через ідентифікацію македонської мови. Й у випадку з Грецією Скоп’є змушене було змінити назву країни на Північну Македонію.

Але така політика Варшави спричиняє природне обурення Києва: під час російсько-української війни, коли формується українська нація і створюється пантеон національних героїв, ОУН-УПА й червоно-чорні прапори є символом боротьби за незалежність. (Водночас Україна засуджує злочини проти мирного населення, які вчинили деякі підрозділи УПА.) На Банковій враховують і те, що якщо українська влада виконає завищені вимоги Варшави, на це не погодиться українське суспільство, й тоді заговорить вулиця.

«У Польщі протягом останніх років склався й закріпився законодавчо новий консенсус стосовно Волинської трагедії: це геноцид, у якому винна «злочинна організація ОУН-УПА». Й оскільки асиметрія провини в межах такої інтерпретації загальної історії є величезною, неможливо говорити про взаємне прощення, як це було навіть у випадку польсько-німецького примирення. Така позиція стала політичним мейнстримом для польських політиків більшості великих партій», — зазначила в коментарі ZN.UA викладачка Київської школи економіки, експертка з україно-польських відносин Надія Коваль.

Водночас тема Волинської трагедії накладається на проблеми співробітництва України та Польщі в оборонній сфері.

Наприклад, українців дивує, чому Варшава як учасниця чеської ініціативи із закупівлі боєприпасів для ЗСУ не внесла жодного злотого. Але якщо в Києві кажуть, що поляки можуть зробити більше, адже допомагаючи Україні, вони захищають і свою країну, то у Варшаві вважають, що українці недостатньо вдячні Польщі за вже надану допомогу. Водночас польську сторону хвилює як зростання впливу України, так і перспектива посилення контактів Києва з Берліном і Парижем, оминаючи Варшаву.

Криза у двосторонніх відносинах яскраво проявилася минулої п’ятниці на зустрічі Володимира Зеленського з Радославом Сікорським. За інформацією польського видання Onet, атмосфера між Зеленським і Сікорським була вкрай напруженою і, як повідомляють учасники розмови, можна було навіть говорити про сварку. За словами джерел Onet, поляки, схоже, були щонайменше здивовані стилем, у якому Зеленський намагався спілкуватися з главою польського МЗС.

 Судячи з цієї зустрічі, малоймовірно, що найближчим часом Київ зніме заборону на ексгумацію. І все-таки слід шукати вихід із ситуації, що склалася. Посол України в Польщі в 2014−2022 роках Андрій Дещиця вважає, що Україна має вчинити як зріла європейська нація — зняти заборону на ексгумацію й дозволити поховання. На його думку, такий дозвіл значною мірою зніме напругу в україно-польських відносинах.

«Україна та Польща по-різному оцінюють УПА. І це нормально, оскільки УПА боролася за українську державність. Точно так само, як Армія Крайова намагалася зберегти польську державність у кордонах 1939 року. На жаль, під час цієї боротьби гинули мирні жителі. Ми маємо продемонструвати, що поділяємо біль, якого зазнають поляки, прагнучи знайти тіла рідних і по-християнському їх поховати. Це бажання нам близьке. Адже й багато українців, які втратили під час російсько-української війни своїх рідних, хочуть гідно їх поховати», — сказав у коментарі ZN.UA Андрій Дещиця.

Однак дозвіл на ексгумацію знімає лише частину проблем в україно-польських відносинах. Є й більша проблема — діаметрально протилежна оцінка Волинської трагедії українцями та поляками: якщо в Україні її розглядають як етнічну чистку, то в Польщі — як геноцид. І хоча в Києві пропонують залишити історію історикам, у Варшаві на це не погоджуються.

«Після того як позиція польської сторони радикалізувалася й стала ультимативною, діалог з історичних питань вести дуже важко», — констатує Надія Коваль. Виходом із цієї ситуації, на думку Сергія Герасимчука, може стати створення багатосторонньої комісії з Волинської трагедії із залученням європейських істориків. «Інакше ми не домовимося й упремося в глухий кут обопільних обвинувачень і завищених очікувань», — уважає експерт «Української призми».

Україно-польські відносини обтяжені взаємними образами й непростою спільною історією. Але наші дві країни потребують одна одної. А тісне політичне, економічне та військове співробітництво неможливе без довіри й діалогу. Ігнорування ж проблем у надії, що все саме собою розсмокчеться, лише погіршує ситуацію та сприяє зростанню взаємної недовіри. Й дуже не хочеться, щоби Польща перетворилася для нас на другу Угорщину.

 Півтора року тому, коментуючи перспективи україно-польських відносин, Зеленський написав у Телеграм-каналі: «У майбутньому між нашими народами не буде існувати жодних кордонів: політичних, економічних і — що дуже важливо — історичних». А тепер у нас знову конфлікти через відмінності в тлумаченні подій спільної історії та сварки з міністром закордонних справ Польщі…

Нас багато випробовуватимуть на міцність, бо в чомусь ми об’єктивно дуже сильні, а в чомусь — слабкі. В цій ситуації нам слід вчитися не загострювати відносини, а розуміти, де для нас пролягають червоні лінії, а де залишається місце для розумних компромісів.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Ведучий Fox News, який 10 років не мив руки: Трамп обрав нового міністра оборони США
Фокус
2024-11-13T01:51:19Z
Трамп офіційно оголосив Майка Волтца радником з нацбезпеки
ГЛАВКОМ NET
2024-11-13T01:36:07Z
Ліван заявив про 20 загиблих унаслідок ізраїльських авіаударів
УкраинФорм
2024-11-13T01:15:17Z
Концепція захисту прав постраждалих від війни осіб буде прийнята до кінця року - Верещук
УкраинФорм
2024-11-13T01:12:00Z
Трамп може вирішити "питання Росії" на одне покоління - дипломат
TSN
2024-11-13T00:48:38Z
У справі про удар РФ по селу Гроза на Харківщині поліція чекає висновків експертиз
УкраинФорм
2024-11-13T00:18:02Z
ВМС США відбили атаку хуситів за допомогою авіаносця - Reuters
TSN
2024-11-13T00:15:40Z
Загроза наступу РФ на Запоріжжі: в РНБО зробили важливу заяву
GlavRed
2024-11-13T00:15:22Z
Коли в Україні відбудуться вибори? The Economist назвав дату
ГЛАВКОМ NET
2024-11-13T00:15:14Z
Бобровий Супермісяць 15 листопада: цікаві прикмети та забобони
TSN
2024-11-13T01:21:31Z
Чому під час засинання сіпаються кінцівки та виникає відчуття падіння
24tv
2024-11-12T20:06:31Z
Андрющенко назвав головну причину смертності в Маріуполі
24tv
2024-11-12T18:51:49Z
Які зміни відбудуться з організмом, якщо щодня їсти квасолю
24tv
2024-11-12T18:21:23Z
Уряд дав старт реформі соціального страхування - Жолнович сказала, що вона передбачає
УкраинФорм
2024-11-12T18:18:48Z
Гумдопомога, лікування та реабілітація: глави МОЗ України і Литви підписали угоду
УкраинФорм
2024-11-12T17:28:56Z
Чому не можна гортати телефон, сидячи у туалеті: лікар назвав серйозну причину
GlavRed
2024-11-12T16:27:39Z
Скільки треба солі на квашення капусти: робимо запаси на зиму
Комсомольская правда
2024-11-12T16:14:20Z
Сплеск вживання алкоголю під час пандемії триває і сьогодні
Portaltele
2024-11-12T16:09:24Z
У Росії злетіли стратегічні бомбардувальники Ту-95 - Повітряні сили
УкраинФорм
2024-11-13T01:54:14Z
Майже третину сил ППО України складають ЗРК HAWK, які передав Тайвань – Forbes
ГЛАВКОМ NET
2024-11-13T01:06:57Z
Партизани розвідали військові стратегічні об'єкти у Підмосков'ї
ГЛАВКОМ NET
2024-11-13T00:42:27Z
У Пентагоні уточнили суму, що залишилася на військову допомогу Україні
24tv
2024-11-13T00:36:02Z
Бронювання від мобілізації: у Міноборони зробили важливу заяву
GlavRed
2024-11-13T00:27:33Z
ЮНІСЕФ закликає захистити українських дітей після удару РФ по Кривому Рогу
УкраинФорм
2024-11-13T00:24:31Z
Бобровий Супермісяць 15 листопада: що категоричного не варто зробити з погляду езотерики
TSN
2024-11-13T00:15:57Z
Найстарша в Англії: прабабуся хоче зробити тату на своє 100-річчя, але боїться реакції доньки
Фокус
2024-11-13T00:15:13Z
Зростальний Місяць від 2 до 14 листопада 2024 року: 10 езотеричних маніфестацій
TSN
2024-11-13T00:15:09Z
В деяких областях вводять графіки обмежень потужності – що це означає
TSN
2024-11-13T01:42:16Z
Після війни наслідки ударів по енергетиці все ще будуть відчутні: прогноз експерта
GlavRed
2024-11-13T01:27:50Z
Графіки відключення світла повернули для підприємств у двох областях: їх можуть ввести і в інших регіонах
ZN UA
2024-11-12T22:43:00Z
Як відреагували ціни на нафту на новий прогноз від ОПЕК
24tv
2024-11-12T22:09:30Z
В Україну повертаються графіки відключень світла: кого зачепить в першу чергу
GlavRed
2024-11-12T21:30:08Z
Індія та Саудівська Аравія замінили Європу в покупках російського мазуту
iPress
2024-11-12T21:26:57Z
Долар різко подорожчав, тоді як євро та фунт стерлінгів фіксують серйозні втрати
24tv
2024-11-12T21:03:36Z
Яйця знову здорожчають напередодні свят – Пендзин
ZN UA
2024-11-12T20:57:49Z
Соцвиплати в Україні: стало відомо, що робити у разі нестачі стажу для пенсії
Политека
2024-11-12T20:27:44Z
Лауреаткою Букерівської премії стала британська письменниця Саманта Гарві
УкраинФорм
2024-11-13T00:51:12Z
Творець "Леона" і "П'ятого елемента" Люк Бессон візьме участь у форумі в Москві
GlavRed
2024-11-13T00:27:55Z
Ще один хлопчик пішов у відставку: Мадонна покинула 28-річного коханого
GlavRed
2024-11-12T23:27:00Z
У Києві вперше показали виставу «Дзяди» за поемою Адама Міцкевича, переосмислену на сучасний лад
Детектор М
2024-11-12T22:27:43Z
"Світ тісний": Дорофєєва і Дантес зустрілися вперше за довгий час
GlavRed
2024-11-12T22:27:38Z
Глядачі від нього у захваті: скільки епізодів у серіалі "Реванш" та про що він розповідає
24tv
2024-11-12T21:48:53Z
"Я ж у вас одна": Алла Пугачова жорстко поставила на місце російський шоу-бізнес
GlavRed
2024-11-12T21:27:34Z
Серіал «Гаррі Поттер» знайшов Дамблдора — його треба лише вмовити
ITC
2024-11-12T20:40:33Z
Сестра путіністки Шукшиної розповіла, як та обібрала їхню матір "до нитки"
GlavRed
2024-11-12T20:27:13Z
Легше, ніж здається: як відрізнити натуральне вершкове масло від підробки
GlavRed
2024-11-13T01:27:35Z
Бобровий Супермісяць 15 листопада 2024 року: три ритуали для потужної трансформації
TSN
2024-11-13T00:39:40Z
І в вогонь, і в воду: астрологи назвали ТОП-4 найвідданіших знаків зодіаку
GlavRed
2024-11-12T23:27:22Z
Що робити, щоб орхідея не в'янула: 3 помилки, які всі допускаються
24tv
2024-11-12T23:00:38Z
Лише 4 інгредієнти – і вам цілують руки: фантастичний десерт, який розлітається вмить
24tv
2024-11-12T21:57:05Z
У вас дуже мало часу: що неодмінно треба зробити перед Днем народженням, щоб потім не жалкувати все життя
Знай
2024-11-12T21:30:01Z
Простий тест, який допоможе у виборі партнера: який танець вам до душі більше
GlavRed
2024-11-12T21:27:01Z
Старовинна українська страва за рецептом гуцульської бабусі: як приготувати тертий гарбуз
24tv
2024-11-12T20:36:40Z
Щурячі ласощі: що це за тренд у тіктоці про їжу без правил
24tv
2024-11-12T20:21:29Z
Уражають точно в ціль: як росіяни намагаються вберегти техніку від українських FPV-дронів
24tv
2024-11-13T01:45:35Z
Бобровий Супермісяць 15 листопада 2024 року: чому така назва
TSN
2024-11-13T01:39:16Z
Гороскоп на сьогодні: астрологічний прогноз на 13 листопада для всіх знаків Зодіаку
Политека
2024-11-13T01:04:51Z
DeepState: Російські війська мають просування поблизу 10 населених пунктів
ГЛАВКОМ NET
2024-11-13T00:24:32Z
Російські загарбники атакують Україну ударними БпЛА: мапа тривог
TSN
2024-11-13T00:15:54Z
У Запоріжжі вночі пролунали вибухи
TSN
2024-11-13T00:15:50Z
Окупанти просуваються біля Курахового та ще 9 населених пунктів: карта DeepState
24tv
2024-11-13T00:15:24Z
Українські військові та грузинські добровольці підняли прапор НАТО на горі Казбек
УкраинФорм
2024-11-13T00:00:45Z
В Покровську вже немає лікарні, бо її вивезли – волонтер
ГЛАВКОМ NET
2024-11-12T23:54:58Z
Олег Верняєв обвинуватив керівництво федерації спортивної гімнастики у корупції
ГЛАВКОМ NET
2024-11-12T23:30:04Z
Бражко: Треба виграти групу Ліги націй — це головна задача
Football.ua
2024-11-12T22:46:09Z
Бафетімбі Гоміс оголосив про завершення кар'єри
Football.ua
2024-11-12T22:15:24Z
Понад 35 тисяч уболівальників "Баварії" відмовилися від квитків на матч із "Шахтарем"
ZN UA
2024-11-12T22:13:25Z
Рідних Узелкова захейтили в Мережі: Марина Боржемська звернулась до українців
TSN
2024-11-12T22:12:26Z
Раньєрі готовий відновити тренерську кар'єру заради Роми
Football.ua
2024-11-12T22:03:44Z
Кохана гравця Шахтаря похизувалась підтягнутим животиком: фото палкої білявки
24tv
2024-11-12T21:48:41Z
Патрульна з Києва – бронзова призерка чемпіонату з бодибілдингу: розкішні фото красуні
24tv
2024-11-12T21:48:09Z
Фанати Баварії планують бойкотувати гостьовий матч проти Шахтаря у Лізі чемпіонів
Football.ua
2024-11-12T21:36:51Z
Шахраював та крав з банківських рахунків знайомих кошти – жителя Малина засудили до 7 років позбавлення волі
InternetUA
2024-11-13T01:52:44Z
На Львівщині 48-річний чоловік помер від правця
ZN UA
2024-11-12T22:12:42Z
На Тернопільщині від отруєння блідою поганкою померла дитина
TSN
2024-11-12T22:12:24Z
Росіяни атакували Запорізьку область: в ОВА повідомили про руйнування і наслідки
TSN
2024-11-12T22:12:17Z
Скандал у Полтаві з "Сашею Браслєтом" отримав несподіване продовження
TSN
2024-11-12T22:12:11Z
У мережі написали про вибух у відділенні поліції Дарницького району Києва: що сталося насправді
24tv
2024-11-12T20:57:33Z
Було погане передчуття: 11-річний Платон врятував маму та сестру під час удару по Кривому Розі
24tv
2024-11-12T20:51:44Z
Шахрай надурив дитину при купівлі мобільного телефона
InternetUA
2024-11-12T20:51:42Z
На Гаїті банда обстріляла пасажирський рейс під час посадки
Петр и Мазепа
2024-11-12T20:21:19Z
Головний чат-бот ГУР тепер можна знайти у Viber
УкраинФорм
2024-11-13T01:57:23Z
Чому кіт нявкає біля зачинених дверей: вчені дали цікаву відповідь
GlavRed
2024-11-13T01:39:29Z
Бобровий Супермісяць 15 листопада 2024 року: що означає цей період з погляду езотерики, астрономії та астрології
TSN
2024-11-13T01:06:26Z
Французькі видавці преси подали до суду на соцмережу X
InternetUA
2024-11-13T01:01:46Z
У Viber запрацював чат-бот розвідки: ГУР нагадало, як передати позиції ворога
InternetUA
2024-11-12T21:42:54Z
Sony замовляє два супутники для тестування лазерного зв’язку
Portaltele
2024-11-12T21:10:14Z
Астрономи засумнівалися в аномальності магнітного поля Урана
Portaltele
2024-11-12T21:10:01Z
Прогноз магнітних бур на 13-15 листопада: якою буде сонячна активність
ГЛАВКОМ NET
2024-11-12T21:00:13Z
Apple може позаздрити: Samsung готує до випуску смартфон зі знімним акумулятором
InternetUA
2024-11-12T20:42:36Z
Як показали найперший Volkswagen Transporter
AutoCentre
2024-11-12T21:34:22Z
Жінка на ходу вискочила з машини та втопила її в річці: причина змусить усіх водіїв здригнутися
Знай
2024-11-12T20:51:14Z
Найпопулярніший автобус Великої Британії переведуть на електротягу
AutoCentre
2024-11-12T19:21:20Z
Volkswagen почне будувати електромобілі на китайській платформі
AutoGeek
2024-11-12T18:58:15Z
Найпопулярніші електромобілі в Україні за регіонами
360ua.news
2024-11-12T18:12:37Z
Представлений новий позашляховик BYD Leopard 8
Portaltele
2024-11-12T18:07:34Z
Безпека перемагає дизайн: Hyundai повертає фізичні кнопки в автомобілі
ITC
2024-11-12T15:17:31Z
Renegade та Mulsano представили NFT колекційних авто з цінником у $100
ITC
2024-11-12T15:17:15Z
Brabus представив 1000-сильні гібридні Mercedes-AMG
AutoCentre
2024-11-12T15:16:26Z