MY.UAНовини
Мініофіси Google для дітей і вчителів: як в Україні планують відновлювати зруйновані школи
Мініофіси Google для дітей і вчителів: як в Україні планують відновлювати зруйновані школи

Мініофіси Google для дітей і вчителів: як в Україні планують відновлювати зруйновані школи

Станом на початок 2024 року в Україні через атаки Росії зруйновано майже 400 шкіл, кожна сьома школа – пошкоджена. Адже для Росії немає різниці, це військова інфраструктура чи соціальна. Руйнування шкіл порушує доступ українських дітей до освіти, а також впливає на якість навчання, соціалізацію дітей та загалом інтеграцію до суспільства.

Велика частина українських шкіл, зокрема пошкоджених, – це типові радянські проєкти 1950-их – 1980-их років, розповіла 24 Каналу CEO урбан-бюро Big City Lab Вікторія Тітова. Бюро є учасником пілотного проєкту уряду з трансформації шкіл, які мають перетворитися на "маленькі офіси Google".

Які проблеми є в наявних українських школах, якими вони мають стати та чий досвід враховано – читайте в матеріалі 24 Каналу.


Вікторія Тітова / Фото надано Big City Lab

Як стартував проєкт з трансформації шкіл

З боку бюро історія почалася з того, що команда шукала відповідь на питання, що означає Build Back Better – "відбудувати краще, ніж було". Два роки тому, на початку повномасштабного вторгнення, коли архітектори побачили дуже багато руйнувань, стало зрозуміло, що це все потрібно буде відбудовувати, ділиться Вікторія Тітова.

Тоді часто повторювали фразу, що ми маємо відбудувати краще, ніж було. І в якийсь момент це перетворилося на мем серед професійної спільноти, адже коли ти повторюєш щось дуже багато разів поспіль, воно починає втрачати сенс. У Big City Lab вирішили подумати, як можна краще відновлювати саме школи, і як це має стати системним для держави.

Тоді ми працювали над візією відбудови Маріуполя – шар за шаром досліджували інфраструктуру міста. Саме тоді ми побачили, що всі школи виглядають однаково – на мапі це все однакові літери Н, С, П, О. У випадку Маріуполя, 70% шкіл міста – це п'ять однакових проєктів будівель,
– розповідає Тітова.

Так у команди народилась ідея: один раз зробити п'ять дійсно крутих проєктів і таким чином створити новий стандарт для шкільної інфраструктури. Big City Lab разом з МОН провели дослідження, де проаналізували всі пошкоджені школи в семи областях, які найбільше постраждали від воєнних дій. З'ясувалося, що в цих областях більш ніж половина шкіл побудовані в радянські часи. І з них 30% – це ті самі п'ять однакових проєктів.

Трансформація школи типу Q / Матеріали надано Big City Lab

Ідея реконструкції полягає в тому, щоб знайти певну архітектурну логіку та відбудувати ці школи за однаковими принципами. Так, щоб під час реконструкції там не просто відремонтували дах, вставили вікна, утеплили фасад і купили нові меблі. У бюро прагнуть трансформувати школи таким чином, щоб вони після реконструкції відповідали освітнім програмам та сучасним потребам дітей та вчителів.

Наш стиль життя сильно змінився з радянських часів, зокрема змінилися й освітні програми, а школа, в якій це все відбувається, залишилась такою, як і була,
– каже співрозмовниця.

Як обирали школи для пілотного проєкту

Ідею Big City Lab розробили в партнерстві з міжнародним архітектурним ГО Rebuild te Wonderful під час роботи над візією Маріуполя. Після чого міська влада запропонувала МОН і віцепрем’єру Михайлу Федорову цей досвід.

Цю ідею підтримали, що дозволило запустити національну програму пілотування. У п'яти регіонах України ми обрали по школі, кожна з яких належала до одного з п'яти типових проєктів. Знайшли донорів, після чого почались роботи над пілотами трансформації шкіл,
– пояснює Вікторія Тітова.

Для вибору шкіл команда працювала з обласними адміністраціями та місцевими радами. Є величезна таблиця міністерства інфраструктури по всіх пошкодженнях з безліччю критеріїв, розповідає Вікторія, – з них відсіяли всі школи, які вже були залучені в інших проєктах.

Далі відсіяли школи з сильними пошкодженнями, адже тоді весь бюджет пішов би на підсилення фундаментів та конструкції. Також більше дивилися школи, в яких навчається багато дітей – в багатьох "пілотах" діти навчаються навіть у дві зміни.

Важливим критерієм була готовність та відкритість громади. Також проводили інтерв'ю з директорами шкіл. "Нам потрібні були люди, відкриті до нового, готові до співпраці", – каже Вікторія. Три з п'яти "пілотів" – це заклади в маленькому селі або містечку. Так, багато їхніх працівників ніколи не виїжджали за кордон або, наприклад, не були в приватних школах у великих містах.

Також провели дослідження з фокус-групами з дітей, опитали пів тисячі вчителів, поговорили з десятками експертів освітнього сектору – як українського, так і іноземного, додає Тітова.

Як відрізняється бюджет проєкту трансформації від звичайного ремонту школи

"Всі ці трансформації мають сенс тільки тоді, коли вони економічно доцільні", – зауважує співрозмовниця. Інакше можна знайти грант на декілька об'єктів, але тоді проєкт не перетвориться на національну програму, яку можна реалізувати, коли завершиться активна фаза війни.

Трансформація школи типу C / Матеріали надано Big City Lab

Метою Big City Lab був бюджет на 30% менший за будівництво нової школи. Звичайний ремонт школи – побілка та фарбування – та закупівля нових меблів коштує 600 – 800 доларів за квадратний метр, наводить приклад співрозмовниця.

За її словами, бюджет на школу загалом немає сенсу називати, оскільки вони різні за площею. Будівництво нової школи вартує 1500 – 1800 доларів за "квадрат". Команда Big City Lab поставила собі ліміт у 1000 доларів за квадратний метр – і вдалося спроєктувати трансформації в цих рамках.

Але при цьому ми отримуємо за якістю, простором, дизайном і функціоналом школу, яка дотягує до нової. Водночас вона на 30% дешевша – тут ми знайшли свою золоту середину,
– каже директорка бюро.

За словами Вікторії, трансформації – це не лише про архітектуру, а й про інженерні мережі. До прикладу, в школах зазвичай немає вентиляції. А вентиляція – це один з чотирьох показників, які за міжнародними дослідженнями напряму впливають на якість навчання.

Які недоліки в радянських шкіл

Якість проєкту радянської школи залежить від того, в яке десятиліття його було розроблено, каже Вікторія Тітова. Якщо це школи кінця 1970-их та 1980-их, які є як у великих містах, так і в центрі сільської громади, то там є широкі коридори та холи. У таких школах проєкт Big City Lab не передбачає практично жодних добудов, лише змінюється планування.

"Там є з чим працювати, простір набагато більш людяний", – каже Вікторія.

Інша справа – повоєнні проєкти 1950-х років, де була мета швидко збудувати школу та відправити туди дітей, щоб батьки пішли на роботу.

Там все дуже складно, сумно, мало простору. Радянська школа загалом дуже сильно запрограмована. Що таке запрограмований простір? Це коли дитина приходить в школу, вона в кожен момент часу, в кожній конкретній кімнаті робить конкретну дію. В класі – навчання, коридор це транзитний простір, де не можна бігати та стрибати. У холі порожньо, у кращому випадку там гардероб та охоронець. До їдальні можна потрапити лише у конкретний час, а актова зала зачинена,
– пояснює співрозмовниця.

Бібліотека ж, за словами Вікторії, це книгосховище, де дуже мало простору на те, щоб зробити реальний читальний зал. А до спортзалу можна потрапити лише під час уроку фізкультури.

Простір дуже сильно моделює поведінку. І це ознака модерністської архітектури, фльор тоталітарної держави. Тоді так жили люди, зараз же ми живемо в інакшій державі з ринковою економікою. Ми вільні собі обирати роботу,
– каже Вікторія.

Яка мета проєкту

Мета трансформації – виховання українців, що можуть вільно думати та приймати рішення, відповідати за своє життя, не покладатися на державу, а рухатися самостійно по життю.

За словами Вікторії Тітової, програми Нової української школи (НУШ) включають такі речі, як роботу в групах на уроках. До цього наявні школи не адаптовані – немає простору для спільної взаємодії поза межами класу. Наприклад, відсутні місця для уроків на вулиці, передбачених НУШ.

Є такі речі, які потрібно змінювати і додавати. Архітектура дуже сильно впливає на те, як ми себе поводимо, на те, як ми себе відчуваємо. Ми це бачимо на прикладах будівель суду, які завжди масивні, грандіозні будівлі, щоб ти себе відчував маленьким перед обличчям закону. Те саме з культовими будівлями, де ти маєш відчуття наближеності до бога, з поліцейськими відділками, де завжди дискомфортно,
– наводить приклади CEO Big City Lab.

Саме тому проєкт трансформації шкіл передбачає створення місць як для взаємодії, відкритості, так і для усамітнення. Для того, щоб у вчителів з'явився нормальний робочий простір і своє місце для відпочинку. Такі речі – це звичайні людські потреби, які закриваються в сучасних офісах, наголошує співрозмовниця, адже всюди є кухні, лаунжі, переговорки.

Як реалізуються пілотні проєкти

За зиму Big City Lab спроєктували 5 пілотів і за весну знайшли фінансування на побудову першого пілоту. У Берліні на Міжнародній конференції з питань відновлення України команда підписала меморандум з представниками Бельгії – Enabel. Вони фінансують перший пілот трансформації шкіл, зараз проєкт проходить всі необхідні процедури.

Трансформація школи типу H / Матеріали надано Big City Lab


Big City Lab працює з партнером Rebuild the Wonderful – асоціацією східноєвропейських архітекторів. В їхніх країнах такі самі радянські школи, каже співрозмовниця, і кожен з п'яти пілотів проєктували команди у колаборації з європейськими архітекторами. Це представники бюро з Литви, Угорщини та Естонії.

Дуже талановиті архітектори. Вони всі цього року номіновані на премію Міс ван дер Рое. Багато хто з них вже вигравав до цього цю премію – це головна архітектурна премія Європи, такий собі "Оскар",
– каже Вікторія.

За кожною школою закріплений європейський архітектор, а українські архітектори та інженери адаптують проєкт до українських норм і розробляють всю інженерну частину.

Теги за темою
ШколаОбразование
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Карта Таро недели: что нас ждет с 17 по 23 февраля
Marie Claire
2025-02-12T06:25:23Z
До пяти тысяч гривен: топ-5 бюджетных гаджетов на подарок любимым на 14 февраля
Telegraf
2025-02-12T06:21:20Z
Внезапную гибель Вселенной смоделировали на квантовом компьютере: сценарий конца света
TSN
2025-02-12T05:21:09Z
Игроки считают, что Square Enix может объявить о возвращении Parasite Eve на презентации State of Play от Sony
GameMag
2025-02-12T01:19:17Z
Самцы японских палочников перестали участвовать в размножении: самки теперь делают все сами
Telegraf
2025-02-12T01:15:58Z
Слух: Ремастеры греческой саги God of War будут анонсированы совсем скоро
GameMag
2025-02-11T23:09:46Z
Хидео Кодзима покажет Death Stranding 2 на SXSW 2025 в марте
GameMag
2025-02-11T23:09:31Z
Ждём на State of Play? Скоро состоится анонс Senua’s Saga: Hellblade II на PlayStation 5 — инсайдер
GameMag
2025-02-11T23:09:26Z
Каннибализм по-европейски: ученые раскрыли жуткую правду в польской пещере
Фокус
2025-02-11T19:57:13Z
Топ подарков на 14 февраля с маленьким бюджетом или своими руками
Comments UA
2025-02-12T06:54:52Z
К чему снится сломанное кольцо: разгадаем секреты сновидения
Comments UA
2025-02-12T06:30:13Z
Этих знаков Зодиака называют худшими любовниками
Comments UA
2025-02-12T03:30:29Z
Ничего не вернуть: 20 признаков, что вы окончательно разлюбили партнера
Marie Claire
2025-02-12T03:00:46Z
Как красиво уложить отрастающую челку: видео с пошаговой инструкцией
Marie Claire
2025-02-12T02:00:38Z
Гороскоп на 12 февраля: к кому деньги потекут рекой, а кому стоит затянуть пояса
Gazeta UA
2025-02-11T22:39:24Z
День ангела 12 февраля: кого и как поздравлять с именинами
TSN
2025-02-11T22:21:15Z
Выращивание рассады: какую культуру специалисты советуют не ставить на подоконник, сделайте только хуже
TSN
2025-02-11T19:21:56Z
Гороскоп на 12 февраля 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-02-11T18:54:50Z
На Николаевщине обломки дрона привели к пожару на объекте инфраструктуры
Корреспондент
2025-02-12T06:36:48Z
Россияне мощно ударили по Киевской области: показали фото последствий
TSN
2025-02-12T06:36:24Z
В гериатрическом пансионате Одесщины ищут людей: что произошло
Comments UA
2025-02-12T06:09:24Z
Взрывы в Киеве: ВС РФ ударили баллистическими ракетами, первые фото разрушений
Фокус
2025-02-12T05:45:47Z
Киев содрогался от ударов баллистики: стали известны последствия
Comments UA
2025-02-12T05:00:58Z
На Киевщине обломками сбитых беспилотников повреждены 9 частных домов и автомобиль
TSN
2025-02-12T04:48:00Z
Ракетный удар РФ по Киеву: падения обломков, разрушения в разных районах города и раненый ребенок
TSN
2025-02-12T04:06:02Z
Среди раненых в Киеве из-за российской атаки есть 9-летняя девочка: погиб минимум один мужчина
ZN UA
2025-02-12T04:01:55Z
Ракетный удар по Киеву: в ГСЧС сообщили подробности
Хвиля
2025-02-12T03:51:21Z
НБА: Мемфис одолел Финикс, победа Нью-Йорка
Корреспондент
2025-02-12T06:30:28Z
Менеджер Фьюри оценил его решение уйти на пенсию
Корреспондент
2025-02-12T06:09:15Z
За один день – полный комплект медалей. Какие успехи имеет Украина на "Играх непокоренных"
Telegraf
2025-02-12T05:42:39Z
Беринчик и Дэвис провели первую битву взглядов перед титульным боем
ZN UA
2025-02-11T19:39:18Z
"Один удар - это единственный шанс": легендарный Коллина предложил изменить правила футбола
Gazeta UA
2025-02-11T17:39:42Z
Известный украинский футболист вернулся в итальянский клуб
ZN UA
2025-02-11T16:16:26Z
"Принцип справедливости": Италия допустила Z-лыжника к соревнованиям
Telegraf
2025-02-11T15:54:48Z
Бывшую украинскую спортсменку осудили за поддержку армии РФ
Корреспондент
2025-02-11T15:06:56Z
Переобулся: компания известного футболиста зарегистировала свой бренд в России
Comments UA
2025-02-11T13:48:33Z
Россия сократила темпы наступления в Украине
Апостроф
2025-02-12T06:42:43Z
Военный предупредил уклонистов, которые надеются отсидеться: придется взять оружие
Знай
2025-02-12T06:36:53Z
Кривой Рог обстреляли: показали последствия
Gazeta UA
2025-02-12T06:36:20Z
Россияне сообщают об усилении атак на одном из направлений: «ВСУ бессильны»
Comments UA
2025-02-12T05:48:28Z
Киевские учителя не получили обещанную тысячу гривен: что известно про январские доплаты
Хвиля
2025-02-12T05:42:11Z
Не все потеряно: украинцы сбросили оккупанта вместе с триколором из шахты в Торецке
Comments UA
2025-02-12T05:36:41Z
Оккупанты массово перебрасывают технику и живую силу: какие направления укрепляют
Comments UA
2025-02-12T05:30:35Z
Последствия нового оружия или "пауза" россиян? Военные о том, что стоит за удачными контратаками ВСУ
Telegraf
2025-02-12T05:00:51Z
Прогноз погоды на 12 февраля: украинцев ждут рекордные морозы
Политека
2025-02-12T04:31:52Z
Стильный Карл Урбан в образе Джонни Кейджа на первом постере фильма "Мортал Комбат 2"
GameMag
2025-02-11T23:27:16Z
"Мечта сбудется моя… снова в Праге я": Олег Винник спел с женой, которую не так просто узнать
Апостроф
2025-02-11T19:57:14Z
​"В украинском языке слова "стерва" нет": писатель указал на ошибку в хите Тины Кароль
Апостроф
2025-02-11T19:27:07Z
«Замороженный» румянец: самый нежный бьюти-тренд февраля
Marie Claire
2025-02-11T19:00:49Z
Годится ей в сыновья: как выглядит избранник предательницы Свиридовой, которая грозилась "убить" Зеленского
Telegraf
2025-02-11T18:21:24Z
Тому и Джерри — 85! Кинокомпания Warner Bros целый февраль транслирует мультфильмы с любимыми героями
Фокус
2025-02-11T18:15:36Z
Елка, оливье и страх родов: почему Маша Ефросинина решила не рожать
Знай
2025-02-11T16:51:54Z
Участники "Евровидения" оскандалились поддержкой российской группы
Апостроф
2025-02-11T16:45:50Z
Модель с 15 размером груди Кузнецова раскрыла свои заработки и сколько ей приносит OnlyFans
TSN
2025-02-11T16:21:52Z
Все о дне завтра, 13 февраля: какой праздник, день ангела и что нельзя делать
Лига
2025-02-12T06:54:45Z
Военный эксперт о Курской операции: «Во время переговоров мы можем обменять эту территорию на…»
Политека
2025-02-12T06:01:26Z
Существует лишь несколько условий: юристы рассказали, в каких случаях можно отказаться от повестки
Фокус
2025-02-12T05:57:32Z
Генштаб обновил потери РФ в войне
Корреспондент
2025-02-12T05:45:37Z
Специальность в дипломе может оказаться недействительной: вузы переименуют образовательные программы – кого затронет
Знай
2025-02-12T05:21:04Z
12 февраля: церковный праздник сегодня, о чем просят Иверскую икону, где ее ставят в доме
UAToday
2025-02-12T05:03:43Z
Субсидиантам дали 30 дней: кто не успеет – может потерять помощь
Знай
2025-02-12T04:36:38Z
Россия превратила школы в фабрики для будущих солдат: учитель сбежал из страны, чтобы показать миру правду
Знай
2025-02-12T04:21:13Z
Цветок мужества: как "Эдельвейс" защищает Украину и что символизирует шеврон бригады
Telegraf
2025-02-12T04:09:20Z
Магнитная буря 12 февраля: как себя уберечь
TSN
2025-02-12T05:21:51Z
«Может ли гидрофильное масло вызывать прыщи?»
Marie Claire
2025-02-12T05:00:11Z
Все может закончиться операцией: почему нельзя глотать жвачку
Знай
2025-02-12T04:51:16Z
Умываться холодной водой опасно: к чему это может привести
Comments UA
2025-02-12T02:30:19Z
Домашние растения, незаменимые в народной медицине: топ рецептов
Comments UA
2025-02-12T01:36:46Z
Подогрев сидений в авто: комфортная функция, которая может навредить здоровью
Gazeta UA
2025-02-12T00:57:51Z
Крабовые палочки вредны для организма: какие реакции вызывает популярный продукт
Comments UA
2025-02-12T00:30:33Z
С подагрой не могут мобилизовать? Какие болезни костей и суставов освобождают от призыва
Telegraf
2025-02-12T00:18:21Z
Уникальные свойства пекинской капусты, о которых знают не все: топ вкусных салатов
Comments UA
2025-02-11T23:30:13Z
Зеленский отреагировал на скандал с достройкой Хмельницкой АЭС
Comments UA
2025-02-12T06:48:16Z
Почему в Украине начали стремительно расти цены: что теперь говорят в НБУ
Comments UA
2025-02-12T06:42:09Z
Тариф вырастет, а газ будет в дефиците: эксперт предупредил о серьезных проблемах
Знай
2025-02-12T05:36:52Z
Цены на овощи до нового урожая станут новым ударом по кошелькам: какого подорожания ждать
Политека
2025-02-12T05:30:38Z
В Wizz Air рассказали о планах возвращения в Украину после прекращения огня
ZN UA
2025-02-12T00:24:55Z
Франция вложит рекордную сумму в развитие ИИ-технологий
Хвиля
2025-02-11T21:06:14Z
Масло, мука и сахар: на сколько поднимутся цены в Украине
Знай
2025-02-11T20:30:53Z
Продукты и коммуналка бьют по кошельку: цены взлетели на 12,9%
Gazeta UA
2025-02-11T18:48:49Z
Как снять наличные без банкомата: НБУ напомнил о важной услуге, список мест
Знай
2025-02-11T17:21:12Z
Ремни безопасности выдадут утопленника: как не купить авто после наводнения
Знай
2025-02-12T06:51:30Z
Простой лайфхак позволит водителям сэкономить несколько сотен гривен за считанные минуты
Фокус
2025-02-11T18:06:50Z
Поможет Европе потеснить Китай: представлено решение важной проблемы с аккумуляторами
Фокус
2025-02-11T17:15:55Z
С мотором от Golf GTI: Volkswagen Passat и Tiguan получили мощные версии
Фокус
2025-02-11T16:30:22Z
Раритет из 80-х: обнаружен культовый внедорожник Chevrolet в заводской упаковке
Фокус
2025-02-11T14:42:41Z
Зимние дороги: 5 правил, которые спасут вас от неприятностей за рулем
Знай
2025-02-11T13:51:04Z
Сода в бардачке должна быть обязательно: неожиданные лайфхаки для водителей
Знай
2025-02-11T11:51:43Z
На рынок выходит американский коммерческий электрокар с богатым оснащением
Фокус
2025-02-11T10:15:01Z
Будущая классика: какие подержанные авто со временем подорожают
Фокус
2025-02-11T09:30:05Z
"Тайный" переговорщик по Украине: у Трампа появился новый человек для диалога с РФ, — NYT
Фокус
2025-02-12T06:51:28Z
Почему Фицо хочет запретить одну из оппозиционных партий и какие это может иметь последствия
Европейская правда
2025-02-12T06:40:07Z
Кому теперь не поздоровиться: у Трампа назвали страну, которая "убивает" рынок алюминия в США
Comments UA
2025-02-12T06:30:54Z
Дональд Трамп сделал первое конкретное заявление по войне в Украине
Известия Киев
2025-02-12T06:25:48Z
Чем вновь недовольны венгры: какие два условия выставляют Украине
Comments UA
2025-02-12T06:15:33Z
В Белом доме Трамп встретился с освобожденным из российского заключения учителем
Европейская правда
2025-02-12T06:06:49Z
Обмен территориями в случае переговоров: чего уже опасаются в Кремле
Comments UA
2025-02-12T06:06:06Z
Величие прет из всех щелей: историк Виталий Дрибница о трех мифах россиян относительно самих себя, Путина и Третью мировую
Telegraf
2025-02-12T06:00:18Z
Россия начинает войну с НАТО: куда проникли российские диверсанты
Comments UA
2025-02-12T06:00:03Z