MY.UAНовини
Українсько-польська робоча група займатиметься пошуком та ексгумацією місць пам'яті після воєнного стану
Українсько-польська робоча група займатиметься пошуком та ексгумацією місць пам'яті після воєнного стану

Українсько-польська робоча група займатиметься пошуком та ексгумацією місць пам'яті після воєнного стану

Український інститут національної пам'яті почне працювати у групі польсько-українських фахівців, що займатимуться пошуками, ексгумаціями, легалізацією та охороною місць пам'яті за 3 місяці після завершення воєнного стану, її очолять заступники Мінкультів обох країн.

Про це розповів УІНП у коментарі для "Суспільне.Культура".

Раніше УІНП підтвердив, що президентка Товариства польсько-українського примирення Кароліна Романовська Адамець офіційно звернулася до відомства з запитом про пошук та ексгумацію останків у селі Угли Рівненської області.

УІНП у своєму коментарі розповів, що установа не видає дозволів на пошукові роботи та ексгумацію, тож не може їх заборонити. Дозволами на пошукові роботи займається Мінкульт, а дозволами на ексгумацію — Державна міжвідомча комісія з увічнення пам'яті учасників антитерористичної операції, жертв війни та політичних репресій (ДМВК).

Спершу спеціалізована організація проводить пошукові роботи, встановлює місця поховань та стан їхнього збереження. Після цього формує звіт про проведені роботи та не завжди проводить ексгумацію.

"Вона не є обов'язковою процедурою, адже більш турботлива для людських останків процедура меморіалізації на місці виявлення", — наголосили в УІНП. Якщо треба ексгумація обов'язковим є отримання дозволу від ДВМК. "Наразі через війну кількість фахівців, які можуть проводити подібні роботи, дуже скоротилася, так само як і кількість умовно безпечних для проведення робіт локацій. Тож це питання не лише політичної волі, але і можливостей, наявних у часі війни ресурсів", — розповіли в УІНП.

Про конфлікти навколо місць поховань у Польщі та Україні

"Між українською і польською стороною питання пошуку, ексгумації та впорядкування польських місць пам'яті на території України й українських місць пам'яті на території Польщі завжди були чутливими. "[Вони] стосуються болісних і часто не повністю пропрацьованих нашими суспільствами подій недавнього минулого", — наголосили в УІНП.

Відомство наводить інцидент, що відбувся у 2000-х роках, коли мали відкрити пам'ятник українцям, що були жертвами злочину в Сагрині, Польща, проте офіційного відкриття за участю польської та української сторони так і не відбулося, хоча про це було домовлено у двосторонніх угодах урядів.

У 2015-му почалися дискусії, які "були спричинені не завжди належною реакцією польської влади на факти вандалізму на українських місцях пам'яті на території Польщі", — розповідає УІНП. Близько півтора десятка випадків наруги над українськими могилами відбулося тоді за кілька років. Щодо більшості з них польська влада не вжила жодних заходів для відновлення місць пам'яті.

"Показовою, на жаль, стала ситуація довкола відновлення пам’ятника на могилі полеглих воїнів УПА, які загинули у боях з радянськими підрозділами, на горі Монастир біля с. Верхрата у Підкарпатському воєводстві у Польщі", — продовжує відомство.

Місце пам'яті облаштували польські офіційні інституції в 1990-х роках. Невідомі вандали знищили плиту з іменами вояків УПА. Пізніше без погодження з українською стороною невідомі особи встановили іншу табличку з іншим текстом без імен, — "що фактично стирало суттєву частину пам'яті, пов'язану з цим місцем", — підкреслили в УІНП.

На рівні президентів України й Польщі неодноразово обговорювали відновлення таблички в її початковому форматі, однак питання залишається нерозв'язаним, а імена вояків УПА так і не повернуті на меморіальну таблицю. Відомство наголосило, що Україна всіляко йшла на зустріч, зокрема надаючи дозволи для проведення ексгумації польських жертв на території України, хоча поляки своєї частини домовленостей не виконували.

Українські фахівці закликали припинити видання дозволів, поки поляки не виконають взяті на себе зобов'язання щодо збереження українських поховань у Польщі.

Міністерство культури та інформаційної політики у 2019-му відновило видання дозволів для ексгумації.

"За цей час відбулося кілька пошукових досліджень з участю польської сторони, зокрема і на Волині. Навіть після початку повномасштабної війни в Україні проводяться пошукові експедиції. Зокрема, нещодавно у 2023 році, українські і польські дослідники провели експедицію на Тернопільщині з пошуку поховань осіб польської національності на території колишнього сільського цвинтаря села Садове Чортківського району Тернопільської області (колишнє село Пужники)", — стверджує УІНП.

Вони вказують, що питання пацифікації та її наслідків не порушували:

"На нашу думку, ці питання, як і, зрештою, усі історичні сторінки непростих україно-польських стосунків, передусім потребують виваженого діалогу істориків, фахівців, а не тих чи інших політично зумовлених заяв", — наголосили в УІНП.

Створення спільної робочої групи з ексгумації та охорони місць пам'яті

1 червня 2022 року відбувся візит прем'єр-міністра Польщі Матеуша Моравецького та його команди до Києва. Тоді український Мінкульт і Міністерство культури й національної спадщини Республіки Польща підписали меморандум про співпрацю у сфері національної пам'яті.

В документі йшлося про співпрацю з розшуку, ексгумації, похованні, відзначення, легалізації, реконструкції та правової охорони місць вшанування та поховань.

Для виконання цих завдань країни створять українсько-польську робочу групу. В ній мають бути фахівці профільних установ обох держав, а головуватимуть заступники міністрів культури обох країн. Проєкт почнуть реалізовувати через три місяці після завершення дії воєнного стану на території України. Група почне створювати компетенцію та терміни подання заяв і розгляд справ у сфері пам'яті.

"Ми вважаємо що пам'ять усіх має бути належно пошановано, але водночас вважаємо, що діяльність у цій сфері має спиратись на засади рівноправного діалогу щодо історії та пам'яті. Український інститут національної пам'яті залишається відкритим до співпраці та конкретних пропозицій, які дадуть змогу вшанувати пам'ять всіх жертв Волинської трагедії, а також розраховує на відновлення українських могил, що зазнали актів вандалізму та нищення на території Польщі", — підсумували в УІНП.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Новые патенты Nintendo раскрывают интересные возможности контроллеров Switch 2
GameMag
2025-02-12T17:04:34Z
Санкции США не справились: в Китае создали чипы в 10 раз мощнее, чем у Nvidia
Фокус
2025-02-12T17:00:27Z
Яркая механика: Обзор клавиатуры Raskat KM002
GameMag
2025-02-12T16:28:38Z
Инновации 2025 от Samsung: какими технологиями планирует удивлять производитель в этом году
Comments UA
2025-02-12T16:21:37Z
Больше не мусор: ученые нашли неожиданный материал для генерации энергии
Фокус
2025-02-12T16:06:37Z
Смартфон Samsung Galaxy S26 Ultra избавится от важного недостатка: о чем речь
Фокус
2025-02-12T16:06:00Z
Официально: Elden Ring Nightreign выходит 30 мая и будет продаваться за $39,99 — появились впечатления журналистов
GameMag
2025-02-12T15:52:29Z
Чем хороши компьютеры Dell: 6 аргументов в их пользу
InternetUA
2025-02-12T15:42:56Z
Множество ветряных турбин будут снесены: в Китае нашли им неожиданное применение
Фокус
2025-02-12T15:30:56Z
Когда говорить "випічка", а когда "перепічка"
Gazeta UA
2025-02-12T17:06:18Z
Гороскоп на четверг 13 февраля 2025 года
UAToday
2025-02-12T16:57:53Z
Как правильно хранить открытую банку сгущенки: ошибки, которые совершаем все мы
Знай
2025-02-12T16:51:08Z
Гороскоп на 13 февраля 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-02-12T16:33:05Z
Не только цветы и конфеты: оригинальные подарки для женщин за 50 ко Дню святого Валентина
Telegraf
2025-02-12T16:12:33Z
Секретный язык стюардесс: о чем говорят бортпроводники во время полета
Фокус
2025-02-12T14:57:33Z
Роскошный отель в Шанхае пугает гостей: в чем причина
Фокус
2025-02-12T14:51:23Z
Огурцы без лишних хлопот: три сорта, которые растут сами и над которыми не надо трястись
Знай
2025-02-12T13:51:38Z
Как расслабиться после работы без телефона: советы от психолога
Знай
2025-02-12T12:51:54Z
В России впервые произошло убийство с применением FPV-дрона
Корреспондент
2025-02-12T17:00:07Z
В Полтавской области на Днепре перевернулась лодка с пятью рыбаками
Комсомольская правда
2025-02-12T16:16:53Z
На мосту Патона в Киеве загорелся троллейбус
TSN
2025-02-12T16:06:01Z
Неудачный побег из ВЛК: мужчина сорвался с шестого этажа в Киеве
TSN
2025-02-12T15:21:27Z
В школе Луцка прямо в руках ученика взорвался iPhone
TSN
2025-02-12T15:15:39Z
В Хмельницком ликвидировали подпольную сигаретную фабрику
Корреспондент
2025-02-12T14:45:28Z
Удар баллистикой по Киеву: стало известно, кто погиб от российской ракеты
Comments UA
2025-02-12T14:18:40Z
СБУ ищет диверсантов под Киевом
Корреспондент
2025-02-12T14:03:15Z
Мужчина на Волыни обжаловал штраф ТЦК в суде: как ему это удалось
Telegraf
2025-02-12T13:48:36Z
Виталий Владимирович Кличко: досье, биография
Telegraf
2025-02-12T14:45:48Z
В России заступились за предателя Тимощука, которого обнулили в Украине
Telegraf
2025-02-12T14:24:51Z
Лига чемпионов: расписание всех матчей дня 12 февраля
ZN UA
2025-02-12T13:43:45Z
"Реал" и "Барселона" узнали соперников: результаты жеребьевки полуфинала Кубка Испании
TSN
2025-02-12T13:06:05Z
Украина завоевала "золото" в биатлоне на зимнем Европейском юношеском олимпийском фестивале
TSN
2025-02-12T12:51:48Z
Лидер Арсенала рискует пропустить остаток сезона
Корреспондент
2025-02-12T12:51:02Z
Его убила правда: дело Яниса Тиммы вернули на рассмотрение
Фокус
2025-02-12T11:45:56Z
"Надеру тебе задницу": Дэвис набросился на Беринчика с дерзкими угрозами
Корреспондент
2025-02-12T10:33:32Z
Беринчик и Дэвис провели первую дуэль взглядов
Корреспондент
2025-02-12T10:10:23Z
Подгузники, телефоны и банки: водоканальщики объяснили, почему вы можете остаться без воды
Знай
2025-02-12T17:06:55Z
Украинские военные продвинулись на запорожском направлении — DeepState
ZN UA
2025-02-12T16:58:28Z
ВСУ нанесли контрудар под Покровском, Песчаное взято под контроль. ВИДЕО
Новости Украины
2025-02-12T16:54:01Z
После больших потерь враг вынужден отступать по нескольким направлениям: DeepState
TSN
2025-02-12T16:48:30Z
Обещали "лучшую" жизнь в россии: украинец подставил под удар ВСУ, выполнив задание фсб
Политека
2025-02-12T16:27:03Z
Таропрогноз на 13 февраля 2025: выберите карту и узнайте, что вас ждет в четверг
Telegraf
2025-02-12T16:00:31Z
Потери России на фронте ошеломляют: на какое время оккупантам хватит ресурсов для наступления
TSN
2025-02-12T14:54:57Z
Что сейчас происходит на разных направлениях фронта
Известия Киев
2025-02-12T14:42:37Z
Нынешний январь был самым теплым не только в Украине, но и в мире
Апостроф
2025-02-12T14:09:07Z
Не Украины: у Олега Винника презентовали новый флаг
Апостроф
2025-02-12T16:45:51Z
Модель заработала более 1 млн фунтов стерлингов, переодеваясь в эльфа
Фокус
2025-02-12T16:36:38Z
Украинский певец ввел традицию бросать шапки в зал и вышел на невероятное количество
Апостроф
2025-02-12T16:27:56Z
Украинский певец выехал из Украины, чтобы принять участие в Нацотборе другой страны/TESLENKO уже приехал в Сан-Марино
Апостроф
2025-02-12T16:21:57Z
"Таких, кто в 1000 раз хуже Потапа, полстраны": актриса раскритиковала украинцев/Дарья Малахова вступилась за певца, который ведет себя откровенно на фоне других
Апостроф
2025-02-12T16:21:34Z
62-летняя Деми Мур появилась в роскошной фотосессии
Фокус
2025-02-12T15:57:32Z
Модные женские стрижки из прошлого: что, по мнению экспертов, будет в тренде 2025 года
TSN
2025-02-12T15:51:27Z
Звезда "Школы" Кудашова рассекретила отношения со старшим на 10 лет возлюбленным и заговорила о ревности
TSN
2025-02-12T15:21:44Z
Где сейчас Кирилл Макашов, который был соведущим Мишель Андраде в шоу "Орел и Решка"/Съемки в тревел-шоу для блогера стали единственным появлением на телевидении
Апостроф
2025-02-12T15:18:16Z
ВС РФ в Украине используют новую пушку 2С44 "Гиацинт-К": эксперты отметили главный недостаток
Фокус
2025-02-12T17:00:09Z
В 5 раз быстрее скорости звука: ученые разработают БПЛА нового типа для армии
Фокус
2025-02-12T16:57:07Z
Украина успешно испытала свою баллистическую ракету. ВИДЕО
Новости Украины
2025-02-12T16:54:10Z
Стало известно еще об одной идее Залужного, которую проигнорировали в 2022 году
Comments UA
2025-02-12T16:51:40Z
Любовь без границ: как удивить военного в День влюбленных
Comments UA
2025-02-12T16:51:13Z
У принца Гарри заметили шеврон бригады Нацгвардии Украины/Основатель соревнований лично вручал награды медалистам в зимних видах спорта
Апостроф
2025-02-12T16:45:39Z
Служба добровольцев: условия контракта для молодых украинцев
Корреспондент
2025-02-12T16:33:04Z
Больше всех стран ЕС? Сколько потратила Россия на армию в 2024 году, озвучены цифры
Telegraf
2025-02-12T16:24:01Z
Выставил их сына Х напоказ: Граймс отчитала Маска за визит в Белый дом
Фокус
2025-02-12T16:21:01Z
VR против ПТСР: в 61-й бригаде нашли способ борьбы с последствиями войны
Знай
2025-02-12T16:21:17Z
Так выглядит мозг влюбленного мужчины — что должна знать об этом женщина
Marie Claire
2025-02-12T16:01:14Z
Удивительные свойства чесночной настойки: как простой рецепт спасает от десятков болезней
Знай
2025-02-12T15:51:49Z
Положите этот секретный ингредиент в лунку – лук вырастет на 30% больше: проверено специалистами
TSN
2025-02-12T15:36:06Z
Украинцы могут получить 1500 грн за кабанов: о чем речь
Фокус
2025-02-12T13:54:31Z
Красота, убивающая людей: инъекция ботокса может привести к развитию ботулизма
Фокус
2025-02-12T13:42:59Z
900 яиц за месяц: что случилось с телом мужчины после экстремальной диеты
Фокус
2025-02-12T13:15:53Z
Никаких премий или пособий. Сколько получает министр здравоохранения Виктор Ляшко
Telegraf
2025-02-12T13:15:23Z
Рак пищевода: симптомы, которые следует знать
Comments UA
2025-02-12T13:03:34Z
Одна из компаний "Недра Украины" оказалась в оффшоре, связанном с пророссийским бизнесменом Иванющенко
Апостроф
2025-02-12T16:57:47Z
Получаете минималку? Какую пенсию назначит государство
Telegraf
2025-02-12T16:51:32Z
Часть клиентов ПриватБанка достигла лимита на переводы за два дня
Корреспондент
2025-02-12T16:51:07Z
Пекинка бьет рекорды, а картофель дешевеет: рынок овощей переживает ценовой шторм
Знай
2025-02-12T16:06:20Z
Клиенты Vodafone недовольны связью, хотя компания утверждает, что улучшила сети
Telegraf
2025-02-12T15:30:58Z
Труба под прицелом: почему РФ начала бить по нашей газовой инфраструктуре
Корреспондент
2025-02-12T15:30:31Z
Украинские газовые хранилища почти пусты: запасов не хватает для экономики – эксперт
TSN
2025-02-12T15:03:40Z
Индия строит устойчивую к санкциям цепь поставок российской нефти — Bloomberg
ZN UA
2025-02-12T14:55:26Z
Крупнейший в мире суперкомпьютер будет работать на 500 000 чипах и ядерной энергии
Фокус
2025-02-12T14:16:02Z
Создан генератор, который превращает выхлопные газы в электричество: как работает
Фокус
2025-02-12T17:00:43Z
Брутальный и недорогой: первый пикап Kia поступил в продажу
Фокус
2025-02-12T14:51:35Z
В Украине упал спрос на автомобили из Китая
Gazeta UA
2025-02-12T10:48:36Z
С двигателем Lamborghini: в Африке скрестили старый Audi 90-х и современный суперкар
Фокус
2025-02-12T09:57:45Z
Ремни безопасности выдадут утопленника: как не купить авто после наводнения
Знай
2025-02-12T06:51:30Z
Простой лайфхак позволит водителям сэкономить несколько сотен гривен за считанные минуты
Фокус
2025-02-11T18:06:50Z
Поможет Европе потеснить Китай: представлено решение важной проблемы с аккумуляторами
Фокус
2025-02-11T17:15:55Z
С мотором от Golf GTI: Volkswagen Passat и Tiguan получили мощные версии
Фокус
2025-02-11T16:30:22Z
Раритет из 80-х: обнаружен культовый внедорожник Chevrolet в заводской упаковке
Фокус
2025-02-11T14:42:41Z
Зеленский заявил, что Путин готовит наступление на Польшу или Литву
Комсомольская правда
2025-02-12T17:07:57Z
Зеленский – о выборах: Это точно не в центре внимания сегодня
Лига
2025-02-12T17:06:52Z
Шмыгаль встретился с министром финансов США Бессентом: главные темы переговоров
Хвиля
2025-02-12T17:06:34Z
Сенат проголосовал за назначение скандальной Габбард главой разведки США
Европейская правда
2025-02-12T17:06:10Z
Украина сбила 59%: аналитики подсчитали, сколько "шахедов" использовала РФ для атаки по Украине
Фокус
2025-02-12T17:06:05Z
Предпринимательского духа, ощущения, которое есть у украинцев, нет ни в одной стране Европы, - Нина Южанина о ФЛП
Политека
2025-02-12T17:03:24Z
Нина Южанина рассказала, проголосует ли Верховная Рада за снижение мобилизационного возраста
Знай
2025-02-12T17:03:12Z
Есть компромисс: Зеленский назвал альтернативу членству Украины в НАТО
Comments UA
2025-02-12T17:03:08Z
Есть контакт: Трамп все-так позвонил Путину - что известно
Comments UA
2025-02-12T17:00:39Z