MY.UAНовини
Уряд хоче дозволити приватизацію університетів. Що це означає?
Уряд хоче дозволити приватизацію університетів. Що це означає?

Уряд хоче дозволити приватизацію університетів. Що це означає?

Уряд хоче дозволити приватизацію університетів. Що це означає?

Як ви вважаєте, якби раптом наш уряд вирішив зняти мораторій на приватизацію університетів та їхнього майна, чи варто було б це обговорити з громадськістю або хоча б поінформувати її про це? Переконана, що така дискусія суспільству потрібна. Як і чітко прописані умови подібних процедур. Однак цієї дискусії не було. Але в Перехідних положеннях до проекту закону про державний бюджет України на 2025 рік з'явився пункт про зняття мораторію на приватизацію ЗВО та їхнього майна. Цей законопроєкт внесено на розгляд Верховної Ради прем′єр-міністром, і це означає, що він був розглянутий і проголосований членами Кабміну. Ні, в даному законопроєкті немає формулювань «дозволити приватизацію», а є дуже м’які фрази про зупинення дії норм законів, які її забороняють, — це закони «Про освіту» (стаття 80) і «Про приватизацію державного і комунального майна» (стаття 4). Підкреслюю, йдеться не лише про приватизацію майна, а й про приватизацію самих університетів.

До речі, ще 2008 року був ухвалений припис Конституційного суду, який забороняє «виправляти» інші закони з допомогою закону про державний бюджет, тому що проєкт бюджету — це фінансовий документ, а подібні речі «створюють протиріччя в законодавстві». Та хто ж дотримується того припису. З 2008 року його порушували багато разів. Це вже, можна сказати, традиція.

Отже, уряд вирішив навіть змінити закони для того, щоб дозволити приватизацію майна університетів. Але ніхто з уряду, включно з міністром освіти, ніяк публічно не коментував цього. Ба більше, як стверджують одразу кілька наших джерел, коли члени Кабміну голосували за проєкт бюджету, вони не бачили його змісту. Але вигрібати за це доведеться всім, особливо міністру освіти й науки, який і так уже має славу «дорогого Леоніда Ілліча Брежнєва» в освіті.

Очевидно, що уряд шукає гроші до держбюджету на тлі величезних потреб на фронті, затримок коштів від партнерів, кризи економіки. Благородна мета, ми двома руками «за», кошти потрібні. Їх шукають різними шляхами, наприклад, піднімають податки. Але, на відміну від ідеї приватизації навчальних закладів та їхнього майна, підняття податків уже кілька місяців обговорюється в суспільстві, при цьому є розрахунки, є розуміння, яку суму це принесе в бюджет і навіщо це робиться, є пропозиції експертів (ZN.UA детально висвітлювалоцю тему). А от питання про зняття мораторію на приватизацію університетів та їхнього майна не обговорюється не те що з цифрами, а навіть на концептуальному рівні. І це найбільша загроза, найбільша підозра, що тут мова може йти про наповнення не лише державної кишені, а й чиїхось особистих кишень. Наповнення тим, що в державі лежить погано.

Скільки мільярдів уряд планує отримати за рахунок скасування заборони на приватизацію університетів? Відповіді немає.

Скільки університетів пропонується виставити на приватизацію — 10, 20, 150? Відповіді немає.

Які саме університети, якого профілю планують виставити на приватизацію — аграрні, педагогічні, військові, медичні? Відповіді немає.

У яких регіонах планується приватизація — в Одесі, Києві, Львові, Харкові чи в Маріуполі на окупованій території? Відповіді немає. Як і взагалі немає будь-якого пояснення  щодо приватизації вишів у пояснювальній записці Кабміну до законопроєкту про бюджет.

Наступне запитання, яке справедливо турбує громадськість: а що буде з університетом після приватизації його самого чи його майна? Відповіді також немає. Що буде на місці приватизованого вишу — фабрика з виробництва капців чи сучасний приватний університет?

Здається, другий варіант найбільш привабливий. Що поганого в тому, щоб в Україні було більше приватних університетів? Якщо подивитися результати вступної кампанії, то найкращих студентів забрали два приватні виші — УКУ та КSE. Але зверніть увагу — це маленькі приватні заклади, і рейтинги (хоч і неофіційні) очолюють лише два з них. А де ж решта? Більша частина приватних університетів якраз показує далеко не такі високі результати, часто вони підбирають абітурієнтів, які не проходять в авторитетні, хороші, якісні державні виші або ж просто шукають можливості стати студентами чи аспірантами (особливо актуально у зв'язку з мобілізацією). Тому просте клонування приватних закладів освіти не означає різноманіття та свободи системи освіти.

Важливо також, хто стане власником викупленого університету. Якщо хтось думає, що при приватизації буде враховано побажання колективу (наприклад, сядуть усі рядком разом із ректором і скажуть: «А давайте викупимо свій університет і заживемо по-новому»), то такого не буде. Тому що приватизація відбуватиметься за традиційною процедурою: Кабмін внесе університет до переліку об'єктів, що підлягають приватизації, й передасть його до Фонду держмайна. І вже на цьому етапі корупційні ризики процесу приватизації почнуть лавиноподібно зростати: які саме об'єкти передаватимуть насамперед, а які притримають; яку стартову ціну аукціону визначать для цих об'єктів; яких покупців допустять до торгів; які умови використання активу їм виставлять; чи будуть виконання цих умов контролювати? На жаль, приватизація в Україні — це досі спосіб купити за безцінь доволі непогані активи. І хто стане власником університету чи його майна після торгів, невідомо. А кошти від приватизації підуть не в бюджет університету та на його розвиток (як це було б при фінансовій автономії, коли університет розпоряджається своїм майном), а в бюджет держави.

Якщо припустити, що при приватизації обов'язково зберігатиметься цільове призначення закладу освіти, то чи буде це зафіксовано в умовах приватизації? Про це не було жодної дискусії. На відміну від, наприклад, детального обговорення змін до Податкового кодексу, які вносяться цим самим проєктом закону про державний бюджет.

Приватизація майна університетів — це взагалі скринька Пандори, яка може відкрити дуже великі можливості для корупційних оборудок. Тому що господарство закладів вищої освіти величезне. Можливо, десь у маленькому містечку регіональні ЗВО не можуть похвалитися шикарними корпусами, але здебільшого навчальні заклади мають не лише гарні будівлі у хороших районах, а й потужну інфраструктуру — гуртожитки, спорткомплекси, профілакторії та навіть поліклініки. Якщо якісь корпуси простоюють порожні й їх віддають на приватизацію, це одна справа. Але ж не факт, що саме такі буде передано до Фонду державного майна. І хто знає, скільки нових ЖК та офісних центрів виросте на університетських землях після того, як вступить у дію дозвіл на приватизацію їхнього майна та об'єктів? Ми й до цього бачили чимало скандальних історій з незаконною забудовою на території закладів освіти, а якщо буде ухвалено нову норму, то вже ніщо не стримає таких оборудок.

Варто згадати, що аграрні університети, крім майна, ще мають земельні ділянки сільськогосподарського призначення, і це дуже значні площі — від кількасот до кількох тисяч гектарів, у різних університетах по-різному. Погодьтеся, ласий шматок. Утім, ці ділянки й зараз не є проблемою для уряду, — відповідно до змін до Земельного кодексу, ухвалених парламентом у липні 2023-го, Кабмін отримав право вилучати земельні ділянки закладів освіти навіть без їхньої згоди. Проти цього рішення тоді протестували університети, писали петиції, але нічого не добилися.

«Цей законопроєкт містить однозначні ризики для вищої освіти. Фактично всі університети будуть тепер під дамокловим мечем, — каже голова профспілки освітян Києва, член Спілки ректорів закладів вищої освіти України Олександр Яцунь. — Скасування заборони на приватизацію державних закладів вищої освіти може призвести не лише до неефективного управління їхнім майном, а й до його використання не за призначенням — не для провадження освітньої діяльності. З профспілкою ці норми не обговорювалися, як і зі Спілкою ректорів закладів вищої освіти України. Закон про державний бюджет передусім є фінансовим документом, він не має вносити зміни до інших законів. Будь-які рішення щодо змін освітнього законодавства мають прийматися після широкого висвітлення та обговорення із залученням представників закладів вищої освіти, профспілки, інших інститутів громадянського суспільства».

Законопроєкт про державний бюджет на 2025 рік розглядатиметься у Верховній Раді. Тепер від позиції депутатів залежить, чи залишаться в ньому скандальні норми. Голова парламентського комітету з питань освіти та науки Сергій Бабак зазначає, що пропозицію уряду про зняття мораторію на приватизацію університетів та їхнього майна не буде підтримано. «Ми, м'яко кажучи, дуже здивовані цією нормою. Для нас це новина. Як узагалі можна приватизувати вищу освіту під час війни? Навіть у мирний час це викликало б дискусії, а зараз тим більше. Університети — це не лише про доходи, це питання суспільного блага, аж до національної безпеки. За тиждень буде засідання комітету, де ми розглянемо це питання. Переконаний, що парламентський комітет з питань освіти, науки та інновацій не підтримає таких ідей. Ми будемо подавати поправки до законопроєкту про держбюджет. Також ми викличемо на засідання комітету представників Мінфіну й запитаємо, що конкретно вони хочуть приватизувати під час війни», — каже Сергій Бабак.

Як мала би діяти влада в цій ситуації, щоб це було прозоро та в інтересах країни? Не ховати скандальної новації у Перехідних положеннях закону про бюджет. Натомість винести цю ідею на публічне обговорення (як це було з податками), викласти на стіл урядові наміри, список пропонованих до приватизації вишів, пояснити нам усім, що з цими вишами буде після приватизації, надати розрахунки надходжень до бюджету — і лише потім подавати окремий законопроект, яким буде внесено зміни до відповідних законів. І це ще не пізно зробити. Поки уряд із профільним міністром не пішли у відставку через цю явно невчасну й хибну за своєю суттю ініціативу.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
У 2026 році Apple випустить два абсолютно нових iPhone: що про них відомо
InternetUA
2025-02-25T18:58:16Z
Microsoft перенесла реліз Fable на 2026 рік і показала новий геймплей
24tv
2025-02-25T18:54:06Z
Секрету понад тисяча років: що означає слово "Bluetooth" і до чого там зуб
GlavRed
2025-02-25T18:42:59Z
Два прилади з'їдають чверть електрики в домі: про них знають одиниці
24tv
2025-02-25T18:42:00Z
У Starlink заявили, що «повністю віддані» наданню послуг Україні
УкраинФорм
2025-02-25T18:36:07Z
Низька якість Assassin’s Creed Shadows — Ubisoft просить не зважати на ранні витоки геймплею та не псувати собі враження
ITC
2025-02-25T18:34:08Z
Джеймс Ганн сказав, коли вийдуть ігри DC Studios
ITC
2025-02-25T18:34:06Z
На Марсі колись могли бути піщані пляжі та океан
УкраинФорм
2025-02-25T17:51:40Z
Хакери знову атакують нотаріусів, щоб отримати доступ до держреєстрів
УкраинФорм
2025-02-25T17:36:39Z
Легше, ніж здається: як відрізнити натуральну сметану від підробки за хвилину
GlavRed
2025-02-25T18:27:34Z
Не рецепт, а подарунок: торт "Рафаелло" за 15 хвилин – без випікання та нервів
24tv
2025-02-25T18:09:01Z
Це як червона ганчірка для бика: що найбільше привертає увагу крадіїв в подорожах
24tv
2025-02-25T17:57:46Z
Визначити на око буває непросто: як правильно розрахувати, скільки шпалер потрібно для кімнати
24tv
2025-02-25T17:51:46Z
Чи можна дарувати годинник: запам'ятайте це
24tv
2025-02-25T17:45:40Z
Чим підживити цикламен в домашніх умовах: після цього рослина випустить "хмару" квітів
TSN
2025-02-25T17:21:26Z
Що робити з насіннєвою картоплею, яка проросла завчасно
AgroNews
2025-02-25T17:21:09Z
Бруд буде відпадати шматками: бойлер можна почистити, не розбираючи
24tv
2025-02-25T17:03:16Z
Співвласник Галі Балуваної відкрив фастфуд у Польщі й магазин у Канаді
AgroPortal
2025-02-25T17:00:00Z
На ЧАЕС досі гасять осередки тління внаслідок атаки російського дрона
iPress
2025-02-25T19:01:22Z
У Харкові військовослужбовець скинув чоловіка з велосипеда. У ТЦК пояснили ситуацію
ГЛАВКОМ NET
2025-02-25T18:36:24Z
Кіберфахівці викрили “адміна” восьми каналів про повістки
InternetUA
2025-02-25T18:01:28Z
Мертва дитина у морозилці. Омбудсмен звʼязував нові деталі трагедії
ГЛАВКОМ NET
2025-02-25T17:30:39Z
П’яний водій Dodge вчинив ДТП із постраждалим в Оболонському районі столиці
Украина Криминальная
2025-02-25T17:03:35Z
Інтернет-шахраї ошукали жінку на 36 тисяч гривень
InternetUA
2025-02-25T16:52:42Z
Понад 65 тисяч гривень втратив чоловік, який хотів оформити цифровий підпис
InternetUA
2025-02-25T16:46:45Z
У Харкові працівник ТЦК збив на землю велосипедиста: поліція проводить перевірку інциденту
УкраинФорм
2025-02-25T16:22:31Z
Суд оштрафував чоловіка за спробу відправити в США російський дрон
InternetUA
2025-02-25T15:46:13Z
Генесс: Мюллер міг би зробити чудову кар'єру в політиці
Football.ua
2025-02-25T18:46:56Z
Зірка Реала ризикує пропустити півфінал Кубку Іспанії: у чому причина
24tv
2025-02-25T18:30:15Z
МОК закликав федерації зимових видів допустити росіян і білорусів до кваліфікації Олімпіади-2026
ГЛАВКОМ NET
2025-02-25T18:28:30Z
Матч Інгулець – Кривбас прийматиме Кривий Ріг
Football.ua
2025-02-25T18:22:37Z
Легендарний Льюїс назвав фатальну помилку Баколе у провальному бою з Паркером
24tv
2025-02-25T18:03:46Z
"Всі хочуть дізнатися": промоутер Джошуа розповів, коли британець завершить кар'єру
24tv
2025-02-25T17:57:56Z
Участь Голанда в поєдинку з Тоттенгемом під питанням
Football.ua
2025-02-25T17:55:11Z
Ярмоленко ввійшов до топ-3 гравців Динамо Київ за кількістю матчів в УПЛ
Football.ua
2025-02-25T17:22:24Z
Україна назвала склад на юніорський ЧС-2025 з біатлону
УкраинФорм
2025-02-25T17:16:47Z
Кримськотатарський народ має бути залучений до вирішення долі Криму - Чубаров
УкраинФорм
2025-02-25T19:00:48Z
Коли Україна зможе почати свою наступальну операцію?
GlavRed
2025-02-25T18:57:29Z
"Шахеди" атакують Україну: у яких областях оголошена тривога
24tv
2025-02-25T18:30:21Z
На Краматорському напрямку Сили оборони знищили розвідувальні БпЛА та піхоту росіян
УкраинФорм
2025-02-25T18:30:09Z
Буде розслідування: у Харківському ТЦК пояснили, чому військкоми скинули чоловіка з велосипеда
Фокус
2025-02-25T18:30:02Z
В Україні "вріже" 17-градусний мороз: які регіони засипатиме снігом
GlavRed
2025-02-25T18:27:51Z
В Укрпошті розповіли, скільки на Донеччині працює відділень
УкраинФорм
2025-02-25T18:24:40Z
На Сумщині окупанти проводять штурми групами піхоти - Сили оборони
УкраинФорм
2025-02-25T18:18:52Z
Поволі "звертають собі шию": в окупантів починаються проблеми на різних напрямках
24tv
2025-02-25T18:18:39Z
У Франції стартувала кампанія з просування української літератури французькою
УкраинФорм
2025-02-25T19:03:16Z
Як зробити таку сукню як у Lady Gaga зі сміттєвих пакетів
24tv
2025-02-25T19:00:22Z
Колишній чоловік Алсу вирішив мститися: що вигадав Абрамов
GlavRed
2025-02-25T18:57:12Z
Британський дизайнер дав 4 прості поради, як створити справді вишуканий інтер'єр
24tv
2025-02-25T18:36:42Z
Рік Оскару: дружина Козловського показала найперше фото співака із сином
GlavRed
2025-02-25T18:36:11Z
Були на морі: чоловік Жанни Фріске розповів, чому кинув її помирати на самоті
GlavRed
2025-02-25T18:27:52Z
"Руками могли залізти в штани": студенти театральних вишів шокували історіями про домагання
24tv
2025-02-25T18:18:50Z
У Данії відбулися богослужіння та концерт на підтримку України
УкраинФорм
2025-02-25T18:09:27Z
Катерина Осадча розповіла, чи планує народити четверту дитину
Вива
2025-02-25T18:06:24Z
Журналістка Катерина Родак звинуватила викладача Львівського університету у домаганнях і зібрала 20 схожих історій
Детектор М
2025-02-25T19:01:48Z
У Подільському зоопарку народилося незвичайне лоша у родині гуцульських коней
Комсомольская правда
2025-02-25T18:55:12Z
Скільки чоловік залишать Україну після війни
Знай
2025-02-25T18:51:26Z
«Мінус» 510 танків із початку року: Сирський показав бойову роботу по техніці ворога
УкраинФорм
2025-02-25T18:48:29Z
Більший штраф і відсторонення: освітній омбудсмен ініціює зміни в покаранні за булінг
24tv
2025-02-25T18:45:44Z
В Україні виробляють ракети різних модифікацій 19 компаній - Федоров
УкраинФорм
2025-02-25T18:42:46Z
Рідкісний символ на дорозі: про що попереджає дорожній знак з трьома авто
GlavRed
2025-02-25T18:42:40Z
Українці за кордоном отримуватимуть бронь від мобілізації дистанційно: кого це стосуватиметься
Фокус
2025-02-25T18:42:02Z
До програми з підготовки українських військових у Британії приєдналась 13-та країна
Европейская правда
2025-02-25T18:36:53Z
Смертельне захворювання можна діагностувати за частотою дихання: революційне відкриття
24tv
2025-02-25T18:42:06Z
В Україні знизять ціни ще на понад сто медпрепаратів - у МОЗ оприлюднили список
УкраинФорм
2025-02-25T18:30:50Z
Дієтологи пояснили, чи може чай дарувати заряд енергії
24tv
2025-02-25T18:27:15Z
Уряд врегулював питання знижок в аптеках на препарати від хронічних захворювань
УкраинФорм
2025-02-25T17:00:28Z
Чи можна вживати воду на голодний шлунок: вчені пояснили, як це може вплинути
24tv
2025-02-25T16:45:30Z
Поради дерматологів: як часто змінювати постільну білизну
GlavRed
2025-02-25T16:27:57Z
Кожен 6-ий не доживає до 70 років: у ВООЗ приголомшили звітом про причини смерті в Європі
24tv
2025-02-25T16:03:32Z
Найпоширеніші хвороби садових рослин: про них треба знати городникам
24tv
2025-02-25T15:39:59Z
МОЗ розширив перелік причин для встановлення інвалідності
ГЛАВКОМ NET
2025-02-25T15:15:16Z
Пенсії в Україні 2025: у ПФУ пояснили, як українці можуть докупити стаж
Политека
2025-02-25T19:01:19Z
Світовий борг рекордно зріс: на які країни він припадає найбільше
24tv
2025-02-25T18:36:24Z
Субсидія 2025: у ПФУ розповіли, коли українці отримають виплату
Политека
2025-02-25T18:31:47Z
Україна в 35 разів наростила експорт феросплавів у січні
AgroNews
2025-02-25T18:28:14Z
Шмигаль анонсував індексацію пенсій із 1 березня та назвав максимальний розмір
УкраинФорм
2025-02-25T18:27:41Z
Уряд ухвалив рішення про індексацію пенсій у 2025 році: коли відбудеться
ГЛАВКОМ NET
2025-02-25T18:27:40Z
Доктор геологічних наук спростував інформацію ЗМІ і дав тверезу оцінку вартості корисних копалин України
ГЛАВКОМ NET
2025-02-25T18:18:45Z
На тлі чуток про відключення в Україні компанія Starlink вийшла із заявою
ГЛАВКОМ NET
2025-02-25T18:03:31Z
Кабмін продовжив термін бронювання працівників: що змінюється
AgroNews
2025-02-25T17:58:26Z
З конвеєра зійшла остання вантажівка Tatra T815
AutoCentre
2025-02-25T19:03:58Z
Особливості моторної оливи 0w20
AutoCentre
2025-02-25T18:33:26Z
Mini U10: Ковтуненко завоював поул в Лонато
AutoCentre
2025-02-25T18:33:19Z
Volvo Trucks покаже на Bauma 2025 електричні вантажівки
AutoCentre
2025-02-25T18:03:12Z
Курси водіння: що краще – механіка чи автомат?
AutoCentre
2025-02-25T17:46:28Z
Apple покращила CarPlay у iOS 18․4
24tv
2025-02-25T17:36:34Z
Випускали 42 роки: найвідомішу чеську вантажівку зняли з виробництва
Фокус
2025-02-25T17:30:14Z
Поліціянти пересядуть на спорткари Ford Mustang GT
AutoCentre
2025-02-25T17:16:45Z
Недорогий молодіжний електрокросовер Toyota показали до презентації
Фокус
2025-02-25T16:45:16Z
FT: Україна домовилася зі США про угоду щодо мінеральних ресурсів на нових умовах
Хвиля
2025-02-25T19:03:38Z
12 головних новин України та світу на 21:00 25 лютого
Лига
2025-02-25T19:03:00Z
ЗМІ: Угорщина домагається виключення восьми осіб з-під санкцій ЄС проти Росії
Европейская правда
2025-02-25T19:01:31Z
Ядерна зброя замість членства в НАТО: Рубіо відреагував на заклик Зеленського
24tv
2025-02-25T19:01:30Z
Мерц почав коаліційні перемовини щодо формування нового уряду
iPress
2025-02-25T19:01:27Z
Польща надасть Україні новий пакет допомоги на понад €200 млн
iPress
2025-02-25T19:01:17Z
Фінансова, воєнна і гуманітарна допомога: Шмигаль сказав, скільки цьогоріч Україна очікує від партнерів
УкраинФорм
2025-02-25T19:01:04Z
Три роки широкомасштабного російського вторгнення
Хвиля
2025-02-25T19:00:19Z
Зібрано докази проти 85 громадян Молдови, які воюють на боці РФ
1News
2025-02-25T18:57:57Z