MY.UAНовини
Уряд хоче дозволити приватизацію університетів. Що це означає?
Уряд хоче дозволити приватизацію університетів. Що це означає?

Уряд хоче дозволити приватизацію університетів. Що це означає?

Уряд хоче дозволити приватизацію університетів. Що це означає?

Як ви вважаєте, якби раптом наш уряд вирішив зняти мораторій на приватизацію університетів та їхнього майна, чи варто було б це обговорити з громадськістю або хоча б поінформувати її про це? Переконана, що така дискусія суспільству потрібна. Як і чітко прописані умови подібних процедур. Однак цієї дискусії не було. Але в Перехідних положеннях до проекту закону про державний бюджет України на 2025 рік з'явився пункт про зняття мораторію на приватизацію ЗВО та їхнього майна. Цей законопроєкт внесено на розгляд Верховної Ради прем′єр-міністром, і це означає, що він був розглянутий і проголосований членами Кабміну. Ні, в даному законопроєкті немає формулювань «дозволити приватизацію», а є дуже м’які фрази про зупинення дії норм законів, які її забороняють, — це закони «Про освіту» (стаття 80) і «Про приватизацію державного і комунального майна» (стаття 4). Підкреслюю, йдеться не лише про приватизацію майна, а й про приватизацію самих університетів.

До речі, ще 2008 року був ухвалений припис Конституційного суду, який забороняє «виправляти» інші закони з допомогою закону про державний бюджет, тому що проєкт бюджету — це фінансовий документ, а подібні речі «створюють протиріччя в законодавстві». Та хто ж дотримується того припису. З 2008 року його порушували багато разів. Це вже, можна сказати, традиція.

Отже, уряд вирішив навіть змінити закони для того, щоб дозволити приватизацію майна університетів. Але ніхто з уряду, включно з міністром освіти, ніяк публічно не коментував цього. Ба більше, як стверджують одразу кілька наших джерел, коли члени Кабміну голосували за проєкт бюджету, вони не бачили його змісту. Але вигрібати за це доведеться всім, особливо міністру освіти й науки, який і так уже має славу «дорогого Леоніда Ілліча Брежнєва» в освіті.

Очевидно, що уряд шукає гроші до держбюджету на тлі величезних потреб на фронті, затримок коштів від партнерів, кризи економіки. Благородна мета, ми двома руками «за», кошти потрібні. Їх шукають різними шляхами, наприклад, піднімають податки. Але, на відміну від ідеї приватизації навчальних закладів та їхнього майна, підняття податків уже кілька місяців обговорюється в суспільстві, при цьому є розрахунки, є розуміння, яку суму це принесе в бюджет і навіщо це робиться, є пропозиції експертів (ZN.UA детально висвітлювалоцю тему). А от питання про зняття мораторію на приватизацію університетів та їхнього майна не обговорюється не те що з цифрами, а навіть на концептуальному рівні. І це найбільша загроза, найбільша підозра, що тут мова може йти про наповнення не лише державної кишені, а й чиїхось особистих кишень. Наповнення тим, що в державі лежить погано.

Скільки мільярдів уряд планує отримати за рахунок скасування заборони на приватизацію університетів? Відповіді немає.

Скільки університетів пропонується виставити на приватизацію — 10, 20, 150? Відповіді немає.

Які саме університети, якого профілю планують виставити на приватизацію — аграрні, педагогічні, військові, медичні? Відповіді немає.

У яких регіонах планується приватизація — в Одесі, Києві, Львові, Харкові чи в Маріуполі на окупованій території? Відповіді немає. Як і взагалі немає будь-якого пояснення  щодо приватизації вишів у пояснювальній записці Кабміну до законопроєкту про бюджет.

Наступне запитання, яке справедливо турбує громадськість: а що буде з університетом після приватизації його самого чи його майна? Відповіді також немає. Що буде на місці приватизованого вишу — фабрика з виробництва капців чи сучасний приватний університет?

Здається, другий варіант найбільш привабливий. Що поганого в тому, щоб в Україні було більше приватних університетів? Якщо подивитися результати вступної кампанії, то найкращих студентів забрали два приватні виші — УКУ та КSE. Але зверніть увагу — це маленькі приватні заклади, і рейтинги (хоч і неофіційні) очолюють лише два з них. А де ж решта? Більша частина приватних університетів якраз показує далеко не такі високі результати, часто вони підбирають абітурієнтів, які не проходять в авторитетні, хороші, якісні державні виші або ж просто шукають можливості стати студентами чи аспірантами (особливо актуально у зв'язку з мобілізацією). Тому просте клонування приватних закладів освіти не означає різноманіття та свободи системи освіти.

Важливо також, хто стане власником викупленого університету. Якщо хтось думає, що при приватизації буде враховано побажання колективу (наприклад, сядуть усі рядком разом із ректором і скажуть: «А давайте викупимо свій університет і заживемо по-новому»), то такого не буде. Тому що приватизація відбуватиметься за традиційною процедурою: Кабмін внесе університет до переліку об'єктів, що підлягають приватизації, й передасть його до Фонду держмайна. І вже на цьому етапі корупційні ризики процесу приватизації почнуть лавиноподібно зростати: які саме об'єкти передаватимуть насамперед, а які притримають; яку стартову ціну аукціону визначать для цих об'єктів; яких покупців допустять до торгів; які умови використання активу їм виставлять; чи будуть виконання цих умов контролювати? На жаль, приватизація в Україні — це досі спосіб купити за безцінь доволі непогані активи. І хто стане власником університету чи його майна після торгів, невідомо. А кошти від приватизації підуть не в бюджет університету та на його розвиток (як це було б при фінансовій автономії, коли університет розпоряджається своїм майном), а в бюджет держави.

Якщо припустити, що при приватизації обов'язково зберігатиметься цільове призначення закладу освіти, то чи буде це зафіксовано в умовах приватизації? Про це не було жодної дискусії. На відміну від, наприклад, детального обговорення змін до Податкового кодексу, які вносяться цим самим проєктом закону про державний бюджет.

Приватизація майна університетів — це взагалі скринька Пандори, яка може відкрити дуже великі можливості для корупційних оборудок. Тому що господарство закладів вищої освіти величезне. Можливо, десь у маленькому містечку регіональні ЗВО не можуть похвалитися шикарними корпусами, але здебільшого навчальні заклади мають не лише гарні будівлі у хороших районах, а й потужну інфраструктуру — гуртожитки, спорткомплекси, профілакторії та навіть поліклініки. Якщо якісь корпуси простоюють порожні й їх віддають на приватизацію, це одна справа. Але ж не факт, що саме такі буде передано до Фонду державного майна. І хто знає, скільки нових ЖК та офісних центрів виросте на університетських землях після того, як вступить у дію дозвіл на приватизацію їхнього майна та об'єктів? Ми й до цього бачили чимало скандальних історій з незаконною забудовою на території закладів освіти, а якщо буде ухвалено нову норму, то вже ніщо не стримає таких оборудок.

Варто згадати, що аграрні університети, крім майна, ще мають земельні ділянки сільськогосподарського призначення, і це дуже значні площі — від кількасот до кількох тисяч гектарів, у різних університетах по-різному. Погодьтеся, ласий шматок. Утім, ці ділянки й зараз не є проблемою для уряду, — відповідно до змін до Земельного кодексу, ухвалених парламентом у липні 2023-го, Кабмін отримав право вилучати земельні ділянки закладів освіти навіть без їхньої згоди. Проти цього рішення тоді протестували університети, писали петиції, але нічого не добилися.

«Цей законопроєкт містить однозначні ризики для вищої освіти. Фактично всі університети будуть тепер під дамокловим мечем, — каже голова профспілки освітян Києва, член Спілки ректорів закладів вищої освіти України Олександр Яцунь. — Скасування заборони на приватизацію державних закладів вищої освіти може призвести не лише до неефективного управління їхнім майном, а й до його використання не за призначенням — не для провадження освітньої діяльності. З профспілкою ці норми не обговорювалися, як і зі Спілкою ректорів закладів вищої освіти України. Закон про державний бюджет передусім є фінансовим документом, він не має вносити зміни до інших законів. Будь-які рішення щодо змін освітнього законодавства мають прийматися після широкого висвітлення та обговорення із залученням представників закладів вищої освіти, профспілки, інших інститутів громадянського суспільства».

Законопроєкт про державний бюджет на 2025 рік розглядатиметься у Верховній Раді. Тепер від позиції депутатів залежить, чи залишаться в ньому скандальні норми. Голова парламентського комітету з питань освіти та науки Сергій Бабак зазначає, що пропозицію уряду про зняття мораторію на приватизацію університетів та їхнього майна не буде підтримано. «Ми, м'яко кажучи, дуже здивовані цією нормою. Для нас це новина. Як узагалі можна приватизувати вищу освіту під час війни? Навіть у мирний час це викликало б дискусії, а зараз тим більше. Університети — це не лише про доходи, це питання суспільного блага, аж до національної безпеки. За тиждень буде засідання комітету, де ми розглянемо це питання. Переконаний, що парламентський комітет з питань освіти, науки та інновацій не підтримає таких ідей. Ми будемо подавати поправки до законопроєкту про держбюджет. Також ми викличемо на засідання комітету представників Мінфіну й запитаємо, що конкретно вони хочуть приватизувати під час війни», — каже Сергій Бабак.

Як мала би діяти влада в цій ситуації, щоб це було прозоро та в інтересах країни? Не ховати скандальної новації у Перехідних положеннях закону про бюджет. Натомість винести цю ідею на публічне обговорення (як це було з податками), викласти на стіл урядові наміри, список пропонованих до приватизації вишів, пояснити нам усім, що з цими вишами буде після приватизації, надати розрахунки надходжень до бюджету — і лише потім подавати окремий законопроект, яким буде внесено зміни до відповідних законів. І це ще не пізно зробити. Поки уряд із профільним міністром не пішли у відставку через цю явно невчасну й хибну за своєю суттю ініціативу.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Мороз -20 та сильні хуртовини: якою буде погода на Новий рік в Україні
GlavRed
2024-11-29T16:27:11Z
У політв'язня Еміля Джемаденова серйозно погіршився стан здоров'я
УкраинФорм
2024-11-29T16:21:56Z
На фронті загинув український поет Мирослав Герасимович
Комсомольская правда
2024-11-29T16:16:59Z
Драпатий здійснив прорив на БМП через сепаратистський блокпост у Маріуполі: легендарне відео
24tv
2024-11-29T16:06:50Z
Не Покровськ є головною ціллю: до яких міст рвуться росіяни на Сході
24tv
2024-11-29T16:03:37Z
Авдіївська "гонорова" каша за старовинним рецептом: секрети приготування національної страви
TSN
2024-11-29T15:39:41Z
Попри блекаут на Херсонщині всі медзаклади працюють у штатному режимі
УкраинФорм
2024-11-29T15:27:11Z
В Києві оголосили перший рівень небезпеки: в КМВА назвали причину
TSN
2024-11-29T15:21:37Z
Мільярди "ідуть у пісок": на узбережжі Одещини руйнуються фортифікаційні укріплення
Фокус
2024-11-29T15:16:42Z
Суддю Бердичівського міськрайонного суду Житомирщини визнано невідповідним займаній посаді
Украина Криминальная
2024-11-29T16:33:21Z
Координаційний штаб: Росія вчергове не віддала Україні тіло журналістки Рощиної
ZN UA
2024-11-29T16:33:10Z
У Сербії вшанували памʼять 15 загиблих унаслідок обвалу на залізничному вокзалі
Европейская правда
2024-11-29T16:32:52Z
Росія ігнорує пропозиції обміну військовополоненими
360ua.news
2024-11-29T16:30:08Z
Кабмін спрямував ₴150 мільйонів на закупівлю зброї та техніки для ГУР
УкраинФорм
2024-11-29T16:24:37Z
Польща продовжить підтримувати проєвропейські прагнення грузинського народу - МЗС
УкраинФорм
2024-11-29T16:21:34Z
ЗМІ: Україна просить НАТО про запрошення на вступ на засіданні наступного тижня
Европейская правда
2024-11-29T16:19:16Z
У Португалії схвалили бюджет, що відвернуло загрозу дострокових виборів
Европейская правда
2024-11-29T16:19:05Z
“Чи витримаєте ви 72 години?”: як у Європі готують населення до війни
TSN
2024-11-29T16:12:42Z
Які кімнатні квіти не лише очищають повітря, а й захищають від вірусів
TSN
2024-11-29T16:09:08Z
Лікарі розповіли, чому варто відмовитися від ковбаси та сосисок
TSN
2024-11-29T15:39:28Z
Це допоможе вам не заразитись: 8 найпоширеніших міфів про герпес
24tv
2024-11-29T15:30:59Z
7 способів почати худнути у животі всього за 10 дів: це простіше, ніж ви думали
24tv
2024-11-29T14:42:53Z
В Україні 60% ВІЛ-інфікованих виявляють на пізній стадії - Центр здоров’я
УкраинФорм
2024-11-29T14:42:43Z
У пакет «первинки» з 2025 року включать психологічну допомогу та супровід пацієнтів з туберкульозом - НСЗУ
УкраинФорм
2024-11-29T14:15:05Z
В Україні під медичним наглядом перебувають 137 тисяч людей із ВІЛ
УкраинФорм
2024-11-29T13:42:20Z
Найпопулярніший сніданок виявився шкідливим для здоров'я: з чим в жодному разі не можна пити каву
TSN
2024-11-29T13:39:33Z
Як часто потрібно мити підлогу насправді: несподівана відповідь
24tv
2024-11-29T12:09:42Z
В мережі опублікували жарт з «Дедпул і Росомаха», який категорично заборонила Disney — тепер зрозуміло чому
ITC
2024-11-29T16:32:23Z
Тренди зими 2024/25: що буде в моді в новому сезоні
24tv
2024-11-29T16:27:56Z
«1+1» покаже залаштунки Гааги у документальному фільмі «Трибунал для путіна»
Детектор М
2024-11-29T16:21:04Z
У грудні на телеканалі ICTV2 відбудеться прем’єра комедії «Друзі за контрактом»
Детектор М
2024-11-29T16:18:40Z
Прем'єри тижня: JAMALA та MONATIK зіграли янголів, а Кароль записала 12-хвилинний трек із військовими
Комсомольская правда
2024-11-29T16:05:28Z
3 найкращі фільми для романтичного вечора з коханим
24tv
2024-11-29T16:03:01Z
Ірина Білик показалася в Токіо й приміряла традиційне японське кімоно
TSN
2024-11-29T15:39:17Z
Диван зачекає: куди піти у Києві цими вихідними, 30 листопада – 1 грудня
VGorode
2024-11-29T15:21:58Z
Продюсер Ірина Горова пояснила, чому приховує нового коханого
Комсомольская правда
2024-11-29T15:00:57Z
У суботу відключення світла діятимуть із 8:00 - Укренерго
УкраинФорм
2024-11-29T16:33:07Z
Завод Rheinmetall у Литві запустять до середини 2026 року
iPress
2024-11-29T16:31:34Z
Субсидії та допомога ВПО: Україна отримає гроші від Світового банку
Хвиля
2024-11-29T16:27:43Z
Катастрофічного сценарію в енергетиці наразі вдається уникнути - Міненерго
УкраинФорм
2024-11-29T16:21:44Z
Скільки коштує 100 євро в злотих і де найвигідніший курс
24tv
2024-11-29T16:21:05Z
Шмигаль пояснив, скільки грошей надасть Україні підвищення податків
24tv
2024-11-29T16:18:28Z
Фінансові установи демонструють високу стійкість до негативних подій - НБУ
УкраинФорм
2024-11-29T16:15:53Z
У Мінфіні оцінили вірогідність відновлення авіасполучення
Хвиля
2024-11-29T16:03:01Z
Зростання тарифу на передачу електроенергії коштуватиме бюджету мінус 20 млрд грн надходжень
ZN UA
2024-11-29T16:02:44Z
"Він не сім'я": чоловік свариться з дружиною через купівлю різдвяного подарунка хлопцю доньки
Фокус
2024-11-29T16:36:29Z
Зеленський призначив нового командувача Сухопутних військ та заступника Головнокомандувача ЗСУ
Хвиля
2024-11-29T16:30:37Z
Ще однієї категорії непридатних до служби більше не існує: українцям вказали на важливе нововведення
Политека
2024-11-29T16:28:00Z
Генштаб Естонії про "Орєшнік": Галас був більшим, ніж результат
Европейская правда
2024-11-29T16:27:57Z
Незаконні дії начальника ТЦК: юристи розповіли, куди можна поскаржитись
Фокус
2024-11-29T16:27:04Z
Будівельна група «Синергія» — вибір року шостий рік поспіль
TSN
2024-11-29T16:21:58Z
Українські розробники представили дешевий літак, що може збивати російські розвідувальні БПЛА
InternetUA
2024-11-29T16:21:45Z
Легендарний прорив на БМП у Маріуполі та звільнення Херсонщини: що відомо про Михайла Драпатого
24tv
2024-11-29T16:21:07Z
10 тисяч чашок на артрезиденцію: ветеран із Хмельницької області виробляє їх із донецької глини
Комсомольская правда
2024-11-29T16:13:22Z
Жінка постане перед судом за поширення інформації про місця видачі повісток
InternetUA
2024-11-29T16:29:34Z
Ресторан на воді віднесло течією – фото
TSN
2024-11-29T16:09:18Z
Стало відомі нові деталі стрілянини в готелі Києва в ніч на 23 листопада
Khreschatyk
2024-11-29T16:06:51Z
8 років увʼязнення: Миколі Харківському, який у 16 років вчинив смертельну ДТП у Харкові, оголошено вирок
Мій Харків
2024-11-29T16:05:40Z
У Празі затримали чоловіка, який погрожував стріляниною в університеті
Европейская правда
2024-11-29T16:05:25Z
У Миколаєві пролунав вибух
24tv
2024-11-29T16:03:59Z
У Чернівецькій гімназії діти постраждали через ймовірне розпилення невідомої речовини
Комсомольская правда
2024-11-29T15:40:33Z
В аеропорту зіткнулися чотири літаки: що сталося та які наслідки
TSN
2024-11-29T15:39:49Z
Нацполіція заблокувала міжрегіональний канал постачання спирту підпільним виробникам
Украина Криминальная
2024-11-29T15:37:57Z
УПЛ: «Інгулець» здобув першу в сезоні перемогу, розгромивши «Ворсклу»
УкраинФорм
2024-11-29T16:33:03Z
Минай відпустив шістьох гравців
Football.ua
2024-11-29T16:24:07Z
Перша виїзна перемога в УПЛ: Кобін перервав свою 27-матчеву невдалу серію
Football.ua
2024-11-29T16:02:19Z
Голкіпер Інгульця Паламарчук встановив рекорд УПЛ
Football.ua
2024-11-29T16:00:55Z
Знущався над сином понад 10 років: батьку олімпійського чемпіона загрожує в'язниця
24tv
2024-11-29T15:48:59Z
Гвардіола: У нашій ситуації нереалістично думати про великі цілі
Football.ua
2024-11-29T15:42:42Z
Футболісти "Інгульця" відзначилися голом на 19-й секунді та п'ятим поспіль відбитим пенальті в УПЛ
ZN UA
2024-11-29T15:40:07Z
"Я люблю Росію": гендиректор Црвени Звезди заспівав "Катюшу", святкуючи перемогу в ЛЧ
24tv
2024-11-29T15:36:24Z
Андрій Лунін номінований на титул найкращого голкіпера року за версією FIFA
Комсомольская правда
2024-11-29T14:54:19Z
Занотуйте собі, бо Різдво вже скоро: як зробити, щоб із пампухів не витікала ягідна начинка
24tv
2024-11-29T16:33:47Z
Гороскоп Таро на 30 листопада для всіх знаків Зодіаку: що принесе Вам цей день
Политека
2024-11-29T16:30:26Z
Домовляться і з чортом, і з ангелом: які знаки зодіаку є вродженими дипломатами
GlavRed
2024-11-29T16:27:48Z
Ці речі ніколи не мають бути під вашим ліжком: приберіть їх негайно
24tv
2024-11-29T16:12:04Z
У місті майбутнього посеред пустелі побудують "найбільшу будівлю" в історії
Фокус
2024-11-29T16:00:10Z
Новий рік пройде без скривленого обличчя: як правильно вибирати ківі та мандарини, щоб були солодкими
Знай
2024-11-29T15:51:00Z
Чому діти не чують батьків
TSN
2024-11-29T15:39:29Z
Що робить вас унікальною особистістю: погляньте на картинку і дізнайтеся
TSN
2024-11-29T15:21:44Z
Собор Нотр-Дам у Парижі відкрив двері після реставрації вперше за п'ять років
Новости Украины
2024-11-29T15:21:26Z
"Як зарядити батарейки": ніколи не повторюйте цей небезпечний лайфхак з тіктоку
24tv
2024-11-29T16:36:12Z
Realme V60 Pro – захищений смартфон з батареєю на 5600 мАгод та ціною від $221
ITC
2024-11-29T16:29:36Z
Київстар до Чорної п’ятниці підготував пропозиції для користувачів та бізнесу
TSN
2024-11-29T16:21:23Z
"Я в Дії та в житті": мережу захопив новий тренд
24tv
2024-11-29T16:18:23Z
Як відключатимуть світло 30 листопада
24tv
2024-11-29T16:12:51Z
Вчені зробили унікальне відкриття, яке розкриває таємниці еволюції людини
TSN
2024-11-29T16:09:32Z
Ростуть на кущах та зроблені Фаберже: мережа вибухнула мемами про ціни на яйця
24tv
2024-11-29T16:06:41Z
S.T.A.L.K.E.R. 2 отримала перший патч — містить понад 650 виправлень
ITC
2024-11-29T16:02:09Z
ByteDance подає до суду на колишнього стажера з вимогою виплатити $1,1 млн
InternetUA
2024-11-29T15:49:47Z
Mercedes-Benz відзначає 40-річчя кемпера Marco Polo
AutoCentre
2024-11-29T16:10:17Z
Як правильно розморозити автомобіль взимку: звичайний метод може завдати шкоди
GlavRed
2024-11-29T15:27:13Z
Rivian стане технологічним партнером Volkswagen для електричного Golf та флагманського електромобіля Project Trinity
ITC
2024-11-29T15:22:28Z
Туринське дизайн-ательє анонсувало проєкт Camal Scoperta
AutoCentre
2024-11-29T15:10:13Z
У рамках проекту USAID поставлено нову партію автогідропідйомників на шасі JAC
AutoCentre
2024-11-29T14:10:59Z
Toyota Supra A90 Final Edition – лебедина пісня серії Supra нинішнього покоління, яка «дасть перцю» завдяки збільшеній до 429 к.с. потужності
ITC
2024-11-29T13:26:22Z
Honda презентувала недорогі електроскутери вартістю від 1000 доларів
Фокус
2024-11-29T13:00:54Z
Спецназ «Донеччина» отримав бронемашини «Козак-5» та Senator
AutoCentre
2024-11-29T12:10:05Z
Яку кнопку в авто не варто натискати під час снігу з дощем: представник поліції дав важливу пораду водіям
ТСН
2024-11-29T12:06:02Z