MY.UAНовини
Уряд хоче дозволити приватизацію університетів. Що це означає?
Уряд хоче дозволити приватизацію університетів. Що це означає?

Уряд хоче дозволити приватизацію університетів. Що це означає?

Уряд хоче дозволити приватизацію університетів. Що це означає?

Як ви вважаєте, якби раптом наш уряд вирішив зняти мораторій на приватизацію університетів та їхнього майна, чи варто було б це обговорити з громадськістю або хоча б поінформувати її про це? Переконана, що така дискусія суспільству потрібна. Як і чітко прописані умови подібних процедур. Однак цієї дискусії не було. Але в Перехідних положеннях до проекту закону про державний бюджет України на 2025 рік з'явився пункт про зняття мораторію на приватизацію ЗВО та їхнього майна. Цей законопроєкт внесено на розгляд Верховної Ради прем′єр-міністром, і це означає, що він був розглянутий і проголосований членами Кабміну. Ні, в даному законопроєкті немає формулювань «дозволити приватизацію», а є дуже м’які фрази про зупинення дії норм законів, які її забороняють, — це закони «Про освіту» (стаття 80) і «Про приватизацію державного і комунального майна» (стаття 4). Підкреслюю, йдеться не лише про приватизацію майна, а й про приватизацію самих університетів.

До речі, ще 2008 року був ухвалений припис Конституційного суду, який забороняє «виправляти» інші закони з допомогою закону про державний бюджет, тому що проєкт бюджету — це фінансовий документ, а подібні речі «створюють протиріччя в законодавстві». Та хто ж дотримується того припису. З 2008 року його порушували багато разів. Це вже, можна сказати, традиція.

Отже, уряд вирішив навіть змінити закони для того, щоб дозволити приватизацію майна університетів. Але ніхто з уряду, включно з міністром освіти, ніяк публічно не коментував цього. Ба більше, як стверджують одразу кілька наших джерел, коли члени Кабміну голосували за проєкт бюджету, вони не бачили його змісту. Але вигрібати за це доведеться всім, особливо міністру освіти й науки, який і так уже має славу «дорогого Леоніда Ілліча Брежнєва» в освіті.

Очевидно, що уряд шукає гроші до держбюджету на тлі величезних потреб на фронті, затримок коштів від партнерів, кризи економіки. Благородна мета, ми двома руками «за», кошти потрібні. Їх шукають різними шляхами, наприклад, піднімають податки. Але, на відміну від ідеї приватизації навчальних закладів та їхнього майна, підняття податків уже кілька місяців обговорюється в суспільстві, при цьому є розрахунки, є розуміння, яку суму це принесе в бюджет і навіщо це робиться, є пропозиції експертів (ZN.UA детально висвітлювалоцю тему). А от питання про зняття мораторію на приватизацію університетів та їхнього майна не обговорюється не те що з цифрами, а навіть на концептуальному рівні. І це найбільша загроза, найбільша підозра, що тут мова може йти про наповнення не лише державної кишені, а й чиїхось особистих кишень. Наповнення тим, що в державі лежить погано.

Скільки мільярдів уряд планує отримати за рахунок скасування заборони на приватизацію університетів? Відповіді немає.

Скільки університетів пропонується виставити на приватизацію — 10, 20, 150? Відповіді немає.

Які саме університети, якого профілю планують виставити на приватизацію — аграрні, педагогічні, військові, медичні? Відповіді немає.

У яких регіонах планується приватизація — в Одесі, Києві, Львові, Харкові чи в Маріуполі на окупованій території? Відповіді немає. Як і взагалі немає будь-якого пояснення  щодо приватизації вишів у пояснювальній записці Кабміну до законопроєкту про бюджет.

Наступне запитання, яке справедливо турбує громадськість: а що буде з університетом після приватизації його самого чи його майна? Відповіді також немає. Що буде на місці приватизованого вишу — фабрика з виробництва капців чи сучасний приватний університет?

Здається, другий варіант найбільш привабливий. Що поганого в тому, щоб в Україні було більше приватних університетів? Якщо подивитися результати вступної кампанії, то найкращих студентів забрали два приватні виші — УКУ та КSE. Але зверніть увагу — це маленькі приватні заклади, і рейтинги (хоч і неофіційні) очолюють лише два з них. А де ж решта? Більша частина приватних університетів якраз показує далеко не такі високі результати, часто вони підбирають абітурієнтів, які не проходять в авторитетні, хороші, якісні державні виші або ж просто шукають можливості стати студентами чи аспірантами (особливо актуально у зв'язку з мобілізацією). Тому просте клонування приватних закладів освіти не означає різноманіття та свободи системи освіти.

Важливо також, хто стане власником викупленого університету. Якщо хтось думає, що при приватизації буде враховано побажання колективу (наприклад, сядуть усі рядком разом із ректором і скажуть: «А давайте викупимо свій університет і заживемо по-новому»), то такого не буде. Тому що приватизація відбуватиметься за традиційною процедурою: Кабмін внесе університет до переліку об'єктів, що підлягають приватизації, й передасть його до Фонду держмайна. І вже на цьому етапі корупційні ризики процесу приватизації почнуть лавиноподібно зростати: які саме об'єкти передаватимуть насамперед, а які притримають; яку стартову ціну аукціону визначать для цих об'єктів; яких покупців допустять до торгів; які умови використання активу їм виставлять; чи будуть виконання цих умов контролювати? На жаль, приватизація в Україні — це досі спосіб купити за безцінь доволі непогані активи. І хто стане власником університету чи його майна після торгів, невідомо. А кошти від приватизації підуть не в бюджет університету та на його розвиток (як це було б при фінансовій автономії, коли університет розпоряджається своїм майном), а в бюджет держави.

Якщо припустити, що при приватизації обов'язково зберігатиметься цільове призначення закладу освіти, то чи буде це зафіксовано в умовах приватизації? Про це не було жодної дискусії. На відміну від, наприклад, детального обговорення змін до Податкового кодексу, які вносяться цим самим проєктом закону про державний бюджет.

Приватизація майна університетів — це взагалі скринька Пандори, яка може відкрити дуже великі можливості для корупційних оборудок. Тому що господарство закладів вищої освіти величезне. Можливо, десь у маленькому містечку регіональні ЗВО не можуть похвалитися шикарними корпусами, але здебільшого навчальні заклади мають не лише гарні будівлі у хороших районах, а й потужну інфраструктуру — гуртожитки, спорткомплекси, профілакторії та навіть поліклініки. Якщо якісь корпуси простоюють порожні й їх віддають на приватизацію, це одна справа. Але ж не факт, що саме такі буде передано до Фонду державного майна. І хто знає, скільки нових ЖК та офісних центрів виросте на університетських землях після того, як вступить у дію дозвіл на приватизацію їхнього майна та об'єктів? Ми й до цього бачили чимало скандальних історій з незаконною забудовою на території закладів освіти, а якщо буде ухвалено нову норму, то вже ніщо не стримає таких оборудок.

Варто згадати, що аграрні університети, крім майна, ще мають земельні ділянки сільськогосподарського призначення, і це дуже значні площі — від кількасот до кількох тисяч гектарів, у різних університетах по-різному. Погодьтеся, ласий шматок. Утім, ці ділянки й зараз не є проблемою для уряду, — відповідно до змін до Земельного кодексу, ухвалених парламентом у липні 2023-го, Кабмін отримав право вилучати земельні ділянки закладів освіти навіть без їхньої згоди. Проти цього рішення тоді протестували університети, писали петиції, але нічого не добилися.

«Цей законопроєкт містить однозначні ризики для вищої освіти. Фактично всі університети будуть тепер під дамокловим мечем, — каже голова профспілки освітян Києва, член Спілки ректорів закладів вищої освіти України Олександр Яцунь. — Скасування заборони на приватизацію державних закладів вищої освіти може призвести не лише до неефективного управління їхнім майном, а й до його використання не за призначенням — не для провадження освітньої діяльності. З профспілкою ці норми не обговорювалися, як і зі Спілкою ректорів закладів вищої освіти України. Закон про державний бюджет передусім є фінансовим документом, він не має вносити зміни до інших законів. Будь-які рішення щодо змін освітнього законодавства мають прийматися після широкого висвітлення та обговорення із залученням представників закладів вищої освіти, профспілки, інших інститутів громадянського суспільства».

Законопроєкт про державний бюджет на 2025 рік розглядатиметься у Верховній Раді. Тепер від позиції депутатів залежить, чи залишаться в ньому скандальні норми. Голова парламентського комітету з питань освіти та науки Сергій Бабак зазначає, що пропозицію уряду про зняття мораторію на приватизацію університетів та їхнього майна не буде підтримано. «Ми, м'яко кажучи, дуже здивовані цією нормою. Для нас це новина. Як узагалі можна приватизувати вищу освіту під час війни? Навіть у мирний час це викликало б дискусії, а зараз тим більше. Університети — це не лише про доходи, це питання суспільного блага, аж до національної безпеки. За тиждень буде засідання комітету, де ми розглянемо це питання. Переконаний, що парламентський комітет з питань освіти, науки та інновацій не підтримає таких ідей. Ми будемо подавати поправки до законопроєкту про держбюджет. Також ми викличемо на засідання комітету представників Мінфіну й запитаємо, що конкретно вони хочуть приватизувати під час війни», — каже Сергій Бабак.

Як мала би діяти влада в цій ситуації, щоб це було прозоро та в інтересах країни? Не ховати скандальної новації у Перехідних положеннях закону про бюджет. Натомість винести цю ідею на публічне обговорення (як це було з податками), викласти на стіл урядові наміри, список пропонованих до приватизації вишів, пояснити нам усім, що з цими вишами буде після приватизації, надати розрахунки надходжень до бюджету — і лише потім подавати окремий законопроект, яким буде внесено зміни до відповідних законів. І це ще не пізно зробити. Поки уряд із профільним міністром не пішли у відставку через цю явно невчасну й хибну за своєю суттю ініціативу.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Россия озвучила условия перед переговорами в Стамбуле: чего Кремль требует от Украины
UAToday
2025-05-13T15:45:36Z
Победительница "Битвы экстрасенсов" назвала дату масштабной атаки РФ на Украину
TSN
2025-05-11T13:34:57Z
В Мексике в прямом эфире убили кандидатку в мэры
Корреспондент
2025-05-13T04:18:18Z
Зеленский: оружие уже на складах, России не поможет даже 30 дней перемирия
UAToday
2025-05-13T18:27:09Z
Опрос: оппозиция уверенно обгоняет партию Орбана за год до выборов
Европейская правда
2025-05-23T17:39:26Z
В обменный фонд попадают коллаборанты и диверсанты - Зеленский
Корреспондент
2025-05-23T17:36:30Z
Портников объяснил, почему Путин отказался от прекращения огня и предложил переговоры
TSN
2025-05-11T13:34:59Z
США, Великобритания и ЕС раскрыли операцию ГРУ против Украины
Корреспондент
2025-05-21T18:18:37Z
Зеленский в Ватикане встретился с Венсом
Европейская правда
2025-05-18T14:48:10Z
Этот паразит грызет клетки человека: ученые сделали жуткое открытие
TSN
2025-05-19T07:48:24Z
Какое питание поможет сохранить здоровье в старости — исследование
TSN
2025-05-17T21:18:17Z
Враги помидоров: список растений, которые нельзя сажать рядом
TSN
2025-05-21T16:33:49Z
Как личность влияет на сон: ученые поразили исследованием
UAToday
2025-05-23T12:36:34Z
Роль физиотерапии в реабилитации после нейрохирургических вмешательств
Espreso
2025-05-23T12:48:00Z
5 утренних напитков натощак для быстрого похудения
UAToday
2025-05-23T09:00:45Z
Как определить, что авокадо точно спелое: простые уловки
TSN
2025-05-15T14:34:08Z
Завтрак для женщин: что должно быть в рационе каждой
Gazeta UA
2025-05-09T21:39:52Z
Ученые открыли редкую мутацию, которая позволяет высыпаться всего за 4 часа
Факти ICTV
2025-05-11T09:30:52Z
Необратимые изменения: врач рассказал о диагнозе известной российской певицы, заставившей ее уйти со сцены
Comments UA
2025-05-11T20:57:50Z
Победитель Евровидения-2025 хочет исключить Израиль из конкурса
Корреспондент
2025-05-22T15:48:51Z
Яна Глущенко с мужем и сыном показала свой роскошный особняк за 200 тыс. долларов: вид изнутри
TSN
2025-05-16T19:19:10Z
Известный украинский певец высказался о неизлечимом сыне и раскрыл главную проблему
TSN
2025-05-21T16:18:11Z
Эмма Уотсон вернулась к Канни после 12-летнего перерыва
Корреспондент
2025-05-23T15:48:52Z
Дьявол носит Prada: сиквел культового фильма выйдет в 2026 году
Корреспондент
2025-05-23T15:33:56Z
Степан Казанин резко высказался об исчезновении Елены Кравец из "Квартал 95": "Мы ее научили..."
Знай
2025-05-10T09:51:08Z
Мадонна кардинально изменила стиль ради мамы
Корреспондент
2025-05-19T09:15:58Z
Виктор Розовый высказался о разводе с Ольгой Мерзликиной
Корреспондент
2025-05-19T07:57:04Z
Эти два знака зодиака могут тянуть из вас энергию: как их распознать и защититься
TSN
2025-05-19T07:18:37Z
Гороскоп на 23 мая 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-05-22T16:55:28Z
Гороскоп для знаков зодиака на 22 мая 2025 года
Корреспондент
2025-05-21T08:03:41Z
На грядке пожелтел весь укроп — в чем причина и как спасти зелень
TSN
2025-05-15T14:34:10Z
В Испании хотят бороться с наплывом туристов новым налогом на аренду жилья
Европейская правда
2025-05-23T16:02:21Z
Гороскоп на 24 мая 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-05-23T15:30:26Z
Гороскоп на 18 мая 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-05-17T15:30:37Z
Что добавить в лунку во время высадки рассады сладкого перца для хорошего урожая
TSN
2025-05-17T20:22:26Z
"Згідний" или "згодний": языковед разъяснил употребление схожих слов
TSN
2025-05-12T17:19:12Z
Медсестра одним выстрелом из гранатомета уничтожила группу оккупантов
Comments UA
2025-05-12T13:52:51Z
Почему Закарпатская область не Ужгородская: историк удивил ответом
TSN
2025-05-17T21:18:56Z
В Киеве объявлена воздушная тревога: что угрожает столице
TSN
2025-05-17T21:18:45Z
На подконтрольную Украине территорию вернули еще 9 детей
Корреспондент
2025-05-22T15:12:07Z
Ситуация на фронте на вечер 23 мая 2025 года
UAToday
2025-05-23T17:03:46Z
Гороскоп на воскресенье 24 мая 2025 года
UAToday
2025-05-23T15:30:39Z
Остаемся без еды: Украину накроет опасная жара и засуха уже летом, что обещает прогноз погоды
Знай
2025-05-11T04:30:41Z
Атака шахедов: в Киеве прогремели взрывы
Корреспондент
2025-05-18T00:18:39Z
Генштаб обновил данные о потерях РФ в войне
Корреспондент
2025-05-13T05:06:12Z
Новое усиление мобилизации: кого ищут ТЦК
Корреспондент
2025-05-23T08:24:46Z
В ТЦК назвали главную проблему с мобилизацией мужчин старше 55 лет
UAToday
2025-05-14T16:27:28Z
Под заснеженной горой может скрываться вход в "мир пришельцев": документы ЦРУ
Фокус
2025-05-11T16:51:58Z
Силы беспилотных систем уничтожили дроны россиян
Корреспондент
2025-05-14T20:54:30Z
В Украине максимально увеличивают количество блокпостов: будет усилена охота на дезертиров и уклонистов
UAToday
2025-05-23T16:54:05Z
На производство артиллерии привлечено 2/3 средств - Зеленский
Корреспондент
2025-05-23T16:33:00Z
Зеленский отреагировал на идею Папы Льва XIV
Корреспондент
2025-05-14T21:24:03Z
18 мая: церковный праздник сегодня, три вещи, которые лучше не делать в этот день
UAToday
2025-05-18T04:00:15Z
В Турции обнаружили христианскую мозаику накануне визита Папы Римского
Корреспондент
2025-05-19T17:51:03Z
На Франковщине чиновник торговал закрытыми данными ГПСУ
Корреспондент
2025-05-16T11:57:53Z
В Ивано-Франковске и Луцке прогремели взрывы
Корреспондент
2025-05-15T03:39:51Z
На Киевщине задержали мужчину за изнасилование 15-летней девушки
Корреспондент
2025-05-13T12:06:52Z
В Одессе произошёл взрыв во дворе частного дома
Корреспондент
2025-05-13T16:12:12Z
В Днепре судья на мотоцикле сбил насмерть пешехода
Корреспондент
2025-05-23T17:37:08Z
Чиновника Федерации профсоюзов посадили в тюрьму за попытку подкупа судьи
Корреспондент
2025-05-23T17:21:45Z
В ОВА показали последствия атаки дронов на Полтавщине
Корреспондент
2025-05-15T06:21:56Z
Поджог имущества Стармера: задержан второй подозреваемый
Корреспондент
2025-05-17T21:18:55Z
Порт Одессы атакован баллистикой, есть погибшие
Корреспондент
2025-05-23T13:33:44Z
В Украине выросло энергопотребление в конце недели
Корреспондент
2025-05-23T08:06:19Z
Выращивание картофеля: аграрные секреты, о которых знают не все
TSN
2025-05-20T14:06:17Z
Доллар подорожал: курс валют на 19 мая 2025
TSN
2025-05-19T06:06:00Z
Санкции уничтожают агросектор РФ - разведка
Корреспондент
2025-05-18T16:39:20Z
В Украине благодаря содействию ПРООН установлено более 450 МВт генерации
Корреспондент
2025-05-23T17:39:25Z
Курс валют на 26 мая: сколько будут стоить доллар, евро и злотый
TSN
2025-05-23T17:38:26Z
Moody's снизило кредитный рейтинг США
Корреспондент
2025-05-16T23:51:08Z
Сколько стоит украинская земля сейчас: эксперты прогнозируют рост цен
TSN
2025-05-23T17:37:00Z
Россия заключит с Панамой трехлетний контракт на поставку СПГ
Корреспондент
2025-05-23T17:06:27Z
В NASA зафиксировали в океане гигантскую форму жизни: ее видно даже из космоса
UAToday
2025-05-18T19:15:31Z
Apple готовит технологию управления iPhone с помощью мозга - СМИ
UAToday
2025-05-15T13:03:54Z
В Великобритании нашли скульптуру богини победы возрастом более 1800 лет
Корреспондент
2025-05-21T18:36:10Z
Команда с украинцем выиграла в Казахстане турнир по Counter-Strike 2
Корреспондент
2025-05-19T00:09:16Z
Apple планирует выпустить умные очки в 2026 году - СМИ
Корреспондент
2025-05-23T17:27:20Z
Хаббл сфотографировал наклонённую галактику NGC 3511
Корреспондент
2025-05-23T15:12:32Z
В Китае создали контактные линзы, которые позволят видеть в темноте
Корреспондент
2025-05-23T12:12:36Z
Xiaomi представила свой самый большой флагманский планшет
Корреспондент
2025-05-22T20:21:19Z
AMD представила новую бюджетную игровую видеокарту
Корреспондент
2025-05-22T19:21:41Z
Совладелец МЮ лишился почти трети своего состояния
Корреспондент
2025-05-16T20:36:12Z
Анчелотти хочет вернуть звезду мирового футбола в сборную Бразилии
Корреспондент
2025-05-13T14:39:38Z
Осимхен выбрал для себя приоритетный клуб для дальнейшей карьеры
Корреспондент
2025-05-12T17:18:15Z
Было обидно: Ярмоленко поделился воспоминаниями о Лиге наций без него
Корреспондент
2025-05-13T13:48:17Z
Ведущий игрок Ювентуса стремится попасть в Арсенал
Корреспондент
2025-05-23T17:30:31Z
Отдает предпочтение Ливерпулю: Флориан Вирц может быть продан со скидкой
Корреспондент
2025-05-23T16:57:54Z
УЕФА компенсировал недостающее количество медалей Тоттенхэму с извинениями
Корреспондент
2025-05-23T16:24:31Z
Ничья с Ворсклой не помогла Ингульцу удержаться в УПЛ
Корреспондент
2025-05-23T15:48:19Z
Престижный гол Груши: Оболонь в матче с Левым Берегом одерживает победу
Корреспондент
2025-05-23T15:45:51Z
Китай поставил под угрозу производство электромобилей в Европе
Корреспондент
2025-05-19T10:27:19Z
Waymo отзывает почти все свои роботакси из-за столкновений с препятствиями
Корреспондент
2025-05-15T18:30:16Z
Dodge представила обновленный Charger Daytona 2026 модельного года
Корреспондент
2025-05-23T17:15:08Z
Xiaomi представила свой первый кроссовер
Корреспондент
2025-05-22T18:57:39Z
Китайская BYD впервые обогнала Tesla по продажам электромобилей в Европе
Корреспондент
2025-05-22T18:45:00Z
Юный Арвид Линдблад готов заменить Лиама Лоусона в Racing Bulls
Корреспондент
2025-05-22T12:24:30Z
Дебютировало шестое поколение Toyota RAV4
Корреспондент
2025-05-21T17:18:37Z
Peugeot-Citroen выпустила сверхдешевый электрический кроссовер в Китае
Корреспондент
2025-05-20T19:09:19Z
Tesla начала принимать Cybertruck на обмен
Корреспондент
2025-05-20T16:45:14Z