MY.UAНовини
Уряд хоче дозволити приватизацію університетів. Що це означає?
Уряд хоче дозволити приватизацію університетів. Що це означає?

Уряд хоче дозволити приватизацію університетів. Що це означає?

Уряд хоче дозволити приватизацію університетів. Що це означає?

Як ви вважаєте, якби раптом наш уряд вирішив зняти мораторій на приватизацію університетів та їхнього майна, чи варто було б це обговорити з громадськістю або хоча б поінформувати її про це? Переконана, що така дискусія суспільству потрібна. Як і чітко прописані умови подібних процедур. Однак цієї дискусії не було. Але в Перехідних положеннях до проекту закону про державний бюджет України на 2025 рік з'явився пункт про зняття мораторію на приватизацію ЗВО та їхнього майна. Цей законопроєкт внесено на розгляд Верховної Ради прем′єр-міністром, і це означає, що він був розглянутий і проголосований членами Кабміну. Ні, в даному законопроєкті немає формулювань «дозволити приватизацію», а є дуже м’які фрази про зупинення дії норм законів, які її забороняють, — це закони «Про освіту» (стаття 80) і «Про приватизацію державного і комунального майна» (стаття 4). Підкреслюю, йдеться не лише про приватизацію майна, а й про приватизацію самих університетів.

До речі, ще 2008 року був ухвалений припис Конституційного суду, який забороняє «виправляти» інші закони з допомогою закону про державний бюджет, тому що проєкт бюджету — це фінансовий документ, а подібні речі «створюють протиріччя в законодавстві». Та хто ж дотримується того припису. З 2008 року його порушували багато разів. Це вже, можна сказати, традиція.

Отже, уряд вирішив навіть змінити закони для того, щоб дозволити приватизацію майна університетів. Але ніхто з уряду, включно з міністром освіти, ніяк публічно не коментував цього. Ба більше, як стверджують одразу кілька наших джерел, коли члени Кабміну голосували за проєкт бюджету, вони не бачили його змісту. Але вигрібати за це доведеться всім, особливо міністру освіти й науки, який і так уже має славу «дорогого Леоніда Ілліча Брежнєва» в освіті.

Очевидно, що уряд шукає гроші до держбюджету на тлі величезних потреб на фронті, затримок коштів від партнерів, кризи економіки. Благородна мета, ми двома руками «за», кошти потрібні. Їх шукають різними шляхами, наприклад, піднімають податки. Але, на відміну від ідеї приватизації навчальних закладів та їхнього майна, підняття податків уже кілька місяців обговорюється в суспільстві, при цьому є розрахунки, є розуміння, яку суму це принесе в бюджет і навіщо це робиться, є пропозиції експертів (ZN.UA детально висвітлювалоцю тему). А от питання про зняття мораторію на приватизацію університетів та їхнього майна не обговорюється не те що з цифрами, а навіть на концептуальному рівні. І це найбільша загроза, найбільша підозра, що тут мова може йти про наповнення не лише державної кишені, а й чиїхось особистих кишень. Наповнення тим, що в державі лежить погано.

Скільки мільярдів уряд планує отримати за рахунок скасування заборони на приватизацію університетів? Відповіді немає.

Скільки університетів пропонується виставити на приватизацію — 10, 20, 150? Відповіді немає.

Які саме університети, якого профілю планують виставити на приватизацію — аграрні, педагогічні, військові, медичні? Відповіді немає.

У яких регіонах планується приватизація — в Одесі, Києві, Львові, Харкові чи в Маріуполі на окупованій території? Відповіді немає. Як і взагалі немає будь-якого пояснення  щодо приватизації вишів у пояснювальній записці Кабміну до законопроєкту про бюджет.

Наступне запитання, яке справедливо турбує громадськість: а що буде з університетом після приватизації його самого чи його майна? Відповіді також немає. Що буде на місці приватизованого вишу — фабрика з виробництва капців чи сучасний приватний університет?

Здається, другий варіант найбільш привабливий. Що поганого в тому, щоб в Україні було більше приватних університетів? Якщо подивитися результати вступної кампанії, то найкращих студентів забрали два приватні виші — УКУ та КSE. Але зверніть увагу — це маленькі приватні заклади, і рейтинги (хоч і неофіційні) очолюють лише два з них. А де ж решта? Більша частина приватних університетів якраз показує далеко не такі високі результати, часто вони підбирають абітурієнтів, які не проходять в авторитетні, хороші, якісні державні виші або ж просто шукають можливості стати студентами чи аспірантами (особливо актуально у зв'язку з мобілізацією). Тому просте клонування приватних закладів освіти не означає різноманіття та свободи системи освіти.

Важливо також, хто стане власником викупленого університету. Якщо хтось думає, що при приватизації буде враховано побажання колективу (наприклад, сядуть усі рядком разом із ректором і скажуть: «А давайте викупимо свій університет і заживемо по-новому»), то такого не буде. Тому що приватизація відбуватиметься за традиційною процедурою: Кабмін внесе університет до переліку об'єктів, що підлягають приватизації, й передасть його до Фонду держмайна. І вже на цьому етапі корупційні ризики процесу приватизації почнуть лавиноподібно зростати: які саме об'єкти передаватимуть насамперед, а які притримають; яку стартову ціну аукціону визначать для цих об'єктів; яких покупців допустять до торгів; які умови використання активу їм виставлять; чи будуть виконання цих умов контролювати? На жаль, приватизація в Україні — це досі спосіб купити за безцінь доволі непогані активи. І хто стане власником університету чи його майна після торгів, невідомо. А кошти від приватизації підуть не в бюджет університету та на його розвиток (як це було б при фінансовій автономії, коли університет розпоряджається своїм майном), а в бюджет держави.

Якщо припустити, що при приватизації обов'язково зберігатиметься цільове призначення закладу освіти, то чи буде це зафіксовано в умовах приватизації? Про це не було жодної дискусії. На відміну від, наприклад, детального обговорення змін до Податкового кодексу, які вносяться цим самим проєктом закону про державний бюджет.

Приватизація майна університетів — це взагалі скринька Пандори, яка може відкрити дуже великі можливості для корупційних оборудок. Тому що господарство закладів вищої освіти величезне. Можливо, десь у маленькому містечку регіональні ЗВО не можуть похвалитися шикарними корпусами, але здебільшого навчальні заклади мають не лише гарні будівлі у хороших районах, а й потужну інфраструктуру — гуртожитки, спорткомплекси, профілакторії та навіть поліклініки. Якщо якісь корпуси простоюють порожні й їх віддають на приватизацію, це одна справа. Але ж не факт, що саме такі буде передано до Фонду державного майна. І хто знає, скільки нових ЖК та офісних центрів виросте на університетських землях після того, як вступить у дію дозвіл на приватизацію їхнього майна та об'єктів? Ми й до цього бачили чимало скандальних історій з незаконною забудовою на території закладів освіти, а якщо буде ухвалено нову норму, то вже ніщо не стримає таких оборудок.

Варто згадати, що аграрні університети, крім майна, ще мають земельні ділянки сільськогосподарського призначення, і це дуже значні площі — від кількасот до кількох тисяч гектарів, у різних університетах по-різному. Погодьтеся, ласий шматок. Утім, ці ділянки й зараз не є проблемою для уряду, — відповідно до змін до Земельного кодексу, ухвалених парламентом у липні 2023-го, Кабмін отримав право вилучати земельні ділянки закладів освіти навіть без їхньої згоди. Проти цього рішення тоді протестували університети, писали петиції, але нічого не добилися.

«Цей законопроєкт містить однозначні ризики для вищої освіти. Фактично всі університети будуть тепер під дамокловим мечем, — каже голова профспілки освітян Києва, член Спілки ректорів закладів вищої освіти України Олександр Яцунь. — Скасування заборони на приватизацію державних закладів вищої освіти може призвести не лише до неефективного управління їхнім майном, а й до його використання не за призначенням — не для провадження освітньої діяльності. З профспілкою ці норми не обговорювалися, як і зі Спілкою ректорів закладів вищої освіти України. Закон про державний бюджет передусім є фінансовим документом, він не має вносити зміни до інших законів. Будь-які рішення щодо змін освітнього законодавства мають прийматися після широкого висвітлення та обговорення із залученням представників закладів вищої освіти, профспілки, інших інститутів громадянського суспільства».

Законопроєкт про державний бюджет на 2025 рік розглядатиметься у Верховній Раді. Тепер від позиції депутатів залежить, чи залишаться в ньому скандальні норми. Голова парламентського комітету з питань освіти та науки Сергій Бабак зазначає, що пропозицію уряду про зняття мораторію на приватизацію університетів та їхнього майна не буде підтримано. «Ми, м'яко кажучи, дуже здивовані цією нормою. Для нас це новина. Як узагалі можна приватизувати вищу освіту під час війни? Навіть у мирний час це викликало б дискусії, а зараз тим більше. Університети — це не лише про доходи, це питання суспільного блага, аж до національної безпеки. За тиждень буде засідання комітету, де ми розглянемо це питання. Переконаний, що парламентський комітет з питань освіти, науки та інновацій не підтримає таких ідей. Ми будемо подавати поправки до законопроєкту про держбюджет. Також ми викличемо на засідання комітету представників Мінфіну й запитаємо, що конкретно вони хочуть приватизувати під час війни», — каже Сергій Бабак.

Як мала би діяти влада в цій ситуації, щоб це було прозоро та в інтересах країни? Не ховати скандальної новації у Перехідних положеннях закону про бюджет. Натомість винести цю ідею на публічне обговорення (як це було з податками), викласти на стіл урядові наміри, список пропонованих до приватизації вишів, пояснити нам усім, що з цими вишами буде після приватизації, надати розрахунки надходжень до бюджету — і лише потім подавати окремий законопроект, яким буде внесено зміни до відповідних законів. І це ще не пізно зробити. Поки уряд із профільним міністром не пішли у відставку через цю явно невчасну й хибну за своєю суттю ініціативу.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
"Фото дивне": Полякова потрапила в незручну ситуацію через святкову світлину
Политека
2025-01-23T02:00:54Z
Загрожує 24 роки в'язниці: чоловіка Ріанни судять за постріли в людину
GlavRed
2025-01-23T00:27:30Z
Зовсім не Рейчел Грін: 58-річного Швіммера спіймали на побаченні зі студенткою
GlavRed
2025-01-22T23:27:28Z
Сєдокова потрапила в поліцію через смерть Яніса Тімми: "Буде порушено справу"
GlavRed
2025-01-22T22:27:41Z
Перша світова війна: кращі фільми
CutInsight
2025-01-22T22:06:10Z
Не пропустіть: пісня "Поклич мене на танці" від Пана Парасолі вже підірвала мережу
24tv
2025-01-22T22:03:09Z
Одеський МКФ пройде з 24 вересня по 4 жовтня у Києві
Детектор М
2025-01-22T21:31:32Z
"Це просто піар-хід": Камалія вперше розповіла правду про розлучення з чоловіком
GlavRed
2025-01-22T21:27:41Z
Олена Мозгова показала, який вигляд мала в "буремних 90-их"
GlavRed
2025-01-22T21:27:33Z
День святої Ксенії: традиції та молитви
ZN UA
2025-01-23T02:34:21Z
Слони програли в суді справу про звільнення з зоопарку
ZN UA
2025-01-23T02:16:49Z
"Відразу йдуть на шпиталь": військовий розповів про тих, кого мобілізували ТЦК
Фокус
2025-01-23T01:15:29Z
Безбар’єрність для військових: Міноборони провело реконструкцію десяти медзакладів
УкраинФорм
2025-01-23T01:15:10Z
На День Соборності у столиці Канади утворили живий ланцюг
УкраинФорм
2025-01-23T00:57:26Z
Данія, яка передала всі САУ Caesar, десь знайшла для України 2С1 "Гвоздика", – ЗМІ
24tv
2025-01-23T00:39:54Z
Іменини Луки у 2025 році: всі дні, коли Лука святкує День ангела
Telegraf
2025-01-23T00:36:53Z
Син путіністки Шукшиної пішов воювати проти українців - деталі
GlavRed
2025-01-23T00:27:41Z
Хоробрі захисники: що означає ім’я Олександра та Олександри, і коли вони святкують іменини
Telegraf
2025-01-23T00:24:57Z
Збігається з інтересами України: як наміри Трампа щодо нафти можуть вдарити по Росії
24tv
2025-01-23T02:30:18Z
СБУ викрила на Закарпатті інтернет-агітаторку, яка розпалювала релігійну ворожнечу
УкраинФорм
2025-01-23T02:21:53Z
Все тріщить по швах, Путіну необхідна зупинка бойових дій - полковник
GlavRed
2025-01-23T02:06:42Z
Це абсолютно дарма: чи усвідомлюють колаборанти на окупованих територіях шалену небезпеку
24tv
2025-01-23T01:36:08Z
КНДР втратила на Курщині майже тисячу військових
ГЛАВКОМ NET
2025-01-23T01:36:00Z
"Вимагатиме від нас вивести війська": Жданов назвав небезпечний сценарій Трампа
GlavRed
2025-01-23T01:27:54Z
"Вирішуватиме не Трамп": відомо, хто стане "сірим кардиналом" в Білому домі
GlavRed
2025-01-23T01:27:46Z
Війна в Україні не закінчиться у 2025 році: полковник назвав нюанси
GlavRed
2025-01-23T01:27:32Z
Від радикальних ідей до державної стратегії: якою була ідеологія Степана Бандери
Telegraf
2025-01-23T01:09:24Z
Гороскоп на 23 січня для всіх знаків Зодіаку: спонтанні зустрічі Близнюків, відпочинок Дів та зусилля Козерогів
Знай
2025-01-23T02:30:29Z
Росіяни рано вранці обстріляли Запоріжжя балістикою: били по цивільній інфраструктурі
Telegraf
2025-01-23T02:24:17Z
Близнятам слід навчитися новому, а Ракам не боятися своїх бажань: гороскоп за картами Таро на 23 січня 2025 року
TSN
2025-01-23T01:09:30Z
Ворог просунувся біля Часового Яру та Покровська, а ЗСУ під Торецьком: огляд карт фронту від ISW
24tv
2025-01-23T01:06:18Z
Погода в Одесі 23 січня: синоптики дали новий прогноз
Политека
2025-01-23T01:03:45Z
Дворічна - мінус, ворог вже пішов на Кутьківку - військовий оглядач
TSN
2025-01-23T00:39:09Z
ЗСУ майже в повному оточенні: ворог може окупувати ще один населений пункт - DeepState
GlavRed
2025-01-22T23:27:58Z
Чи готує армія РФ наступ на півдні України: Кім прокоментував чутки
GlavRed
2025-01-22T23:27:14Z
Росіяни окупували Нововасилівку та просунулися біля 9 населених пунктів, – Deep State
24tv
2025-01-22T23:03:53Z
Його обожнюють у всьому світі: готуємо ароматне американське печиво з шоколадною крихтою
24tv
2025-01-22T21:57:29Z
Ви мрійник чи реаліст: тест із чорними котами розповість про вас усе
TSN
2025-01-22T21:39:28Z
Найбільші помилки у ремонті, про які потім усі шкодують
24tv
2025-01-22T20:48:24Z
Смак буде на зовсім іншому рівні: який інгредієнт для смаження риби тримають у секреті
24tv
2025-01-22T20:36:40Z
6 звичок, які підтримують безлад у вашому домі: час їх вже позбутися
24tv
2025-01-22T20:27:09Z
Щоб газон був гарним й доглянутим: коли найкраще використовувати засоби для боротьби з бур'янами
24tv
2025-01-22T19:54:27Z
Як знайти свій стиль: поради для жінок
24tv
2025-01-22T19:03:54Z
10 найврожайніших сортів помідорів, які вже потрібно шукати
TSN
2025-01-22T18:39:39Z
Ви одразу її полюбите: крабова намазка на хліб, яка стане найкращим перекусом
24tv
2025-01-22T18:09:53Z
Greenpeace виграла позов проти Нідерландів із вимогою швидше скорочувати викиди азоту
УкраинФорм
2025-01-23T01:36:21Z
Пенсія в 8 тис грн при зарплаті в 10 тис грн, але не для всіх. Кому призначать таку у 2025
Telegraf
2025-01-23T01:30:48Z
Навіщо в СРСР консервували воду в жерстяні банки: пояснення здивує багатьох
GlavRed
2025-01-23T00:27:02Z
Скільки фінансової допомоги Євросоюз надасть Україні у 2025 році: названо цифру
Telegraf
2025-01-23T00:03:36Z
TikTok згоден укласти угоду, щоб продовжити роботу в США
ZN UA
2025-01-22T23:12:32Z
Долар почав падати через "митні плани" Трампа щодо Мексики, Китаю та Канади
24tv
2025-01-22T22:33:28Z
Ціни знову "поповзли" вгору: в Україні стрімко дорожчає популярний овоч
GlavRed
2025-01-22T22:27:50Z
Золото дорожчає: новий максимум на тлі політичних заяв та курсу долара
Хвиля
2025-01-22T21:36:28Z
lifecell підніме тарифи в лютому: як зміняться ціни для абонентів
Хвиля
2025-01-22T21:21:36Z
У Запоріжжі пролунали вибухи - ЗМІ
TSN
2025-01-23T02:33:45Z
До 8 років ув’язнення засуджено мешканця Коломийщини, який до смерті побив свою знайому
Украина Криминальная
2025-01-23T01:18:53Z
На Дніпропетровщині правоохоронний начальник використовував підлеглих для будівництва власного будинку
Украина Криминальная
2025-01-23T00:33:45Z
Прикордонників торік намагалися підкупити близько 400 разів - ДПСУ
УкраинФорм
2025-01-23T00:27:08Z
Внаслідок аварії на підстанції шахти більше 100 шахтарів опинилися заблокованими під землею
ГЛАВКОМ NET
2025-01-23T00:16:04Z
На Тернопільщині знайшли сім'ю з 5 дітьми, яка жила в халабуді
TSN
2025-01-23T00:09:25Z
На північ від Лос-Анджелеса спалахнула лісова пожежа: люди вимушені евакуюватись
ГЛАВКОМ NET
2025-01-23T00:03:33Z
Рекетири із СІЗО на Одещині вимагали гроші у прикордонників
УкраинФорм
2025-01-22T23:45:34Z
Мешканець Львівського району намагався вбити свого товариша за попередньо виниклу суперечку
Украина Криминальная
2025-01-22T22:57:12Z
Реформа МСЕК: як пройти процедуру встановлення інвалідності за кордоном
ZN UA
2025-01-23T02:03:50Z
Епілепсія, менінгіт і не тільки: з якими хворобами нервової системи не мобілізують
Telegraf
2025-01-23T00:12:52Z
Спимо і молодіємо: як нічний відпочинок допоможе позбутися зморшок і коли потрібно прокидатися
Знай
2025-01-22T21:30:14Z
Що відбувається з мозком жінки після народження дитини
Знай
2025-01-22T20:51:02Z
Революція в розумінні старіння: ключ – в накопиченні мутацій ДНК
24tv
2025-01-22T20:21:49Z
Ніякого Wi-Fi вночі: 5 причин вимкнути роутер на час сну
InternetUA
2025-01-22T20:13:10Z
Яка мета ходьби задом наперед і чому це хороша вправа
24tv
2025-01-22T20:09:16Z
Стартап Google почне цьогоріч випробування ліків, розроблених за допомогою штучного інтелекту
InternetUA
2025-01-22T18:21:22Z
Як зробити універсальний засіб проти вапняного нальоту: результат вражаючий
GlavRed
2025-01-22T17:27:26Z
Де сховався кіт: лише справжній детектив знайде мурчика за пару секунд
GlavRed
2025-01-23T02:06:28Z
Adobe впроваджує пошук на основі ШІ та підтримку HDR у свої продукти
InternetUA
2025-01-23T02:01:17Z
Netflix оголосив про підвищення цін на підписку
InternetUA
2025-01-23T01:01:23Z
Труну вирізали з каменю, а тіло залили гіпсом: в Англії знайшли незвичайне стародавнє поховання
Telegraf
2025-01-23T00:36:30Z
У США продають вживані iPhone за високою ціною через додаток TikTok
InternetUA
2025-01-22T22:03:46Z
Як самостійно почистити динамік на телефоні
InternetUA
2025-01-22T20:52:36Z
Samsung представила Galaxy S25 Ultra — Snapdragon 8 Elite, 5000 мАг, більше ШІ та менше функцій стилуса за ціною від 68 тис. грн
ITC
2025-01-22T20:31:50Z
Samsung представила нові смартфони Galaxy S25 з новими ШІ-функціями та потужним чипом
AIN
2025-01-22T19:54:56Z
Samsung Galaxy S25 та S25+: Snapdragon 8 Elite, 12 ГБ пам’яті, ШІ на пристрої та ціна від 42 тис. грн
ITC
2025-01-22T19:31:38Z
"Жирона" з Циганковим зазнала поразки від "Мілана" в Лізі чемпіонів
TSN
2025-01-22T23:06:33Z
ПСЖ здійснив камбек та переміг МанСіті у боротьбі за виживання в Лізі чемпіонів
24tv
2025-01-22T22:39:37Z
АЗ — Рома: прогноз букмекерів на матч Ліги Європи
Football.ua
2025-01-22T22:33:31Z
Хто братиме Брестську фортецю: склад Шахтаря на матч Ліги чемпіонів
24tv
2025-01-22T22:18:09Z
Сенсаційна поразка Баварії та друга перемога Шахтаря: результати Ліги чемпіонів за 22 січня
24tv
2025-01-22T22:15:01Z
"Реал" без Луніна знищив "Зальцбург" у матчі Ліги чемпіонів
TSN
2025-01-22T22:09:00Z
Сікан: Я прагну виграти багато трофеїв за підтримки чудових вболівальників Трабзонспора
Football.ua
2025-01-22T21:42:38Z
Тен Гаг не очолить Боруссію Дортмунд — Плеттенберг
Football.ua
2025-01-22T21:25:08Z
Реал готує грандіозний обмін гравцями із англійським грандом
24tv
2025-01-22T20:57:07Z
Штраф за їзду в куртці: де водіїв можуть покарати за верхній одяг
GlavRed
2025-01-23T01:33:05Z
Що можна купити у машину недорого: аксесуари, які полегшать водіння
GlavRed
2025-01-22T20:27:40Z
Як з’явилися найпотужніші вантажівки Volvo FL
AutoCentre
2025-01-22T18:09:36Z
Спортивний фургон: Opel Vivaro отримав незвичну версію
Фокус
2025-01-22T17:57:45Z
Рятувальники Слов’янська отримали сучасний пожежний автомобіль
AutoCentre
2025-01-22T17:10:02Z
Чи можна їздити машиною, якщо блимає чек: важливе попередження для водіїв
GlavRed
2025-01-22T15:27:46Z
Національна поліція отримала нові Opel Combo та Сitroen Jumper
AutoCentre
2025-01-22T14:36:06Z
Три ряди крісел і багате оснащення: Hyundai показала недорогий сімейний кросовер
Фокус
2025-01-22T14:30:14Z
Через електронні асистенти: автовиробники оголосили судову війну Мінтрансу США
AutoGeek
2025-01-22T14:27:59Z