MY.UAНовини
Фактчекінг — це не просто ярлик «фейк / не фейк»
Фактчекінг — це не просто ярлик «фейк / не фейк»

Фактчекінг — це не просто ярлик «фейк / не фейк»

На що звернути увагу журналісту, який вчиться спростовувати брехню.

Марта Ониськів, менторка Агенції «Або», для ДМ

84% учасників останнього опитування USAID-Internews знають про існування дезінформаційних матеріалів. Більшість думає, що може їх розрізнити. Проте тільки 8% респондентів зуміли відрізнити правду від брехні. Загалом 57% опитаних не сприймають дезінформацію нагальною проблемою.

З початком повномасштабного вторгнення через виснаження українська аудиторія почала гірше фільтрувати інформацію. Так сказала Оксана Мороз, засновниця ініціативи «Як не стати овочем»: «Якщо вночі ваше місто перенесло чергову атаку, то на ранок ви не будете в силі адекватно аналізувати інформацію».

Ще однією причиною такої статистики є те, що ми — покоління перехідного етапу. Оксана пояснює це так: «Зараз “аналогова” ера змінюється на цифрову. Я завжди це порівнюю з періодом, коли з’явилися автомобілі, а системи дорожніх знаків ще не було. Зростання кількості нещасних випадків на дорозі спричинило створення правил безпеки та контролю». Тобто зараз ми тільки пишемо правила інформаційної безпеки. 

Оксана Мороз

Масове невміння відрізнити правду від брехні пов’язане й з любов’ю людей до чуток, теорій змов, емоцій. «Вони часто обирають анонімні телеграм-канали з “інсайдами”, знаками оклику, емодзі блискавок чи вогню, які публікують усе моментально. Такі новини зачіпають людей і дають їм відчуття доступу до якоїсь секретної інформації», — пояснює Валерія Степанюк, заступниця керівниці фактчекінгового проєкту VoxCheck.

Вона розповіла, що на рівень інфогігієни української аудиторії впливає російська пропаганда, на яку там витрачають ресурси. Проросійські джерела маніпулюють емоціями людей, наболілими темами, тому й отримують перегляди й поширення.

Оксана Мороз і Валерія Степанюк були менторками Abo Reels School — школи коротких відеоформатів від Агенції «Або». Фактчекерки допомагали журналістам десяти локальних медіа. Вони вчаться боротися з брехнею за допомогою невеликих роликів, які зараз мають великі охоплення в аудиторії. Протягом проєкту журналістки з менторками створили більше як 200 роликів про фейки, дезінформацію та протидію пропаганді.

Валерія Степанюк

Менторки дали поради тим комунікаційникам, які хочуть протидіяти брехні. Вони пояснюють, із чого почати, які вкиди варто спростовувати та який формат обрати, щоб залучити аудиторію.

Практика, перевірка, перевірка й ще раз перевірка

Оксана Мороз сказала, що фактчекінг має бути однією з базових навичок медійників. Часто її не встигають виробити журналісти-початківці, які тільки закінчили навчання чи пропрацювали недовго. Вони й ніби перевіряють інформацію з кількох джерел, але цього замало.

«Фактчекінг — це про складніші речі. Насамперед це про практику і перевірку, перевірку і ще раз перевірку. А в сучасних реаліях ще й про розуміння того, як працює в інформаційному напрямку Росія та інші країни», — пояснює Оксана.

Валерія Степанюк помітила серед журналістів, які лише вчаться спростовувати недостовірну інформацію, проблему підміни понять: «Часто вони не розуміють відмінностей між неправдою, маніпуляцією, ІПСО. Тому ледь не все називають російським ІПСО. А варто розуміти, що ІПСО — це не будь-які емоційні повідомлення. Це військова операція, спланована кампанія, акт інформаційного впливу на обрану аудиторію. Її метою є досягти якихось конкретних короткострокових чи довгострокових цілей, як от: посіяти паніку, страх, розчарування, недовіру, апатію у суспільстві. Тоді як неправда і маніпуляція — це про інше. Перше — це підміна фактів, поширення повністю хибної інформації. Друге — це викривлення інформації, зміна її контексту, частково правда, частково брехня».

«Червоні прапорці» інфовкиду

Обидві менторки радять найперше звернути увагу на два аспекти інформації, щоб зрозуміти, що вона є неправдивою. Перший — це анонімність джерела. «Під анонімністю можуть ховатися просто вигадки автора допису чи медіа. Якщо ви не можете перевірити надійність джерела, таку інформацію поширювати не варто. Журналісту важливо ознайомитися з першоджерелом, це дозволить зрозуміти: хто і для чого цю новину поширює, а також чи не спотворена вона», — пояснює Валерія Степанюк.

Другий аспект — це сильна емоційна реакція на інформацію, коли її хочеться поширити тут і зараз. Медійники повинні зрозуміти, хто й для чого грає на емоціях, і пояснити це читачам.

Не на всю брехню треба реагувати

В інформаційному просторі зараз дуже багато вкидів. Особливо зросла їхня кількість із повномасштабним вторгненням. Проте журналістам треба розуміти, що не на всю брехню потрібно реагувати. Іноді прагнення спростувати може мати зворотний ефект — додаткове поширення фейкових тез.

Найперше, медійник завжди має звертати увагу на теми, які є суспільно важливими, які хвилюють зараз чи можуть хвилювати у найближчому майбутньому. Це правило належить і до вкидів: якщо він поширюється — за нього треба братися.

Отож, важлива масштабність. «Якщо ви помітили інформацію на каналі з 400 підписників і вона більше ніде не зʼявлялася, то не варто публікувати її спростування. Так ви лише сприятимете поширенню фейкових тез, які ваша аудиторія раніше навіть не бачила», — пояснює Валерія Степанюк.

Менторки говорять, що фактчекінг — це не просто ярлик «фейк / не фейк», це вміння доносити інформацію, яка спростовує неправду. Тобто якщо ви не можете пояснити, в чому проблема, заперечити чи прокоментувати інформацію з посиланням на надійні джерела, то ваша згадка фейку лише надасть йому більше охоплень.

Алгоритм спростування дезінформації

Коли ж журналіст бачить вкид, який поширюється, зачіпає його аудиторію, і вирішує братися за його спростування, то, найперше, треба перевірити цю інформацію. Для цього варто залучити офіційні, надійні джерела. Зокрема, медіаресурси з Мапи рекомендованих медіа та Білого списку. Необхідно шукати й першоджерело інформації, а також з’ясувати, з ким воно повʼязане.

Якщо є потреба перевірити фото, відео чи аудіо, то варто використовувати спеціальні інструменти. Як от зворотний пошук, ресурси, що виявляють штучний інтелект. Для прикладу, Thispersondoesnotexist.comAI or Not.

Готувати спростування варто, якщо є докази, що це справді брехня, і впевненість, що цю інформацію потрібно спростувати.

Оксана Мороз розповідає, що першочергове завдання медіа — творити своє інфополе, щоб боротися з брехнею. Натомість професійно спростовувати вкиди повинні представники окремої професії — фактчекери. Саме вони моніторять фейки, роблять їх аналіз, викладають на свої ресурси чи надсилають медіа, які з ними співпрацюють. Тобто журналісти отримують готовий матеріал зі спростування вкиду. Використовувати чи не використовувати його — вирішує редакція. Великі медіа, особливо з Білого списку, роблять це постійно. Регіональні — на жаль, рідко.

Легкість і простота спростування

Журналісти повинні заперечити вкид так, щоб це заходило аудиторії. Валерія Степанюк пояснила, що тут головним правилом є легкість і простота. Це стосується як обраної теми, так і способу подачі інформації.

Медіа має бути корисним своїй аудиторії. Тому найперше повинно реагувати на «гарячі» теми — вкиди, які буквально несуться в суспільстві. Коли ж медіа локальне, то обов’язково має звертати увагу на місцеві проблеми, на брехню, яку поширюють у громаді. Загальнонаціональні теми не завжди знайомі його аудиторії, а фокус на чомусь далекому відштовхує читача. Саме тому, для прикладу, стало популярним відео від «Жовті Води. City», в якому доводили, що місту насправді не 67 років, а понад 200. А аудиторії «Вільного радіо» дуже сподобалася серія роликів про історичні назви міст і сіл Донеччини.

Локальні медіа мають перевагу над загальнонаціональними в тому, що можуть напряму спілкуватися зі своєю аудиторією. Учасники Abo Reels School просто виходили на вулиці та проводили опитування жителів своєї громади. Ці виходи вони оформили у відеоролики. Під час опитувань говорили про вкиди, які поширюються в усьому суспільстві та у громаді. Так, журналістка «Жовті Води. City» запитувала жителів про їхнє вміння розрізнити правду від брехні.

Reels Ксенії Мініної з «Жовті-Води.City»

А редакторка «Южне. City» — про наявність у місті російської пропаганди та колабораціоністів, про яких писали медіа.

Reels Тетяни Шевченко з «Южне.City»

Стосовно формату подачі спростування вкиду, то тут треба зважати на загальні тренди. «Заходять короткі емоційні відео, ілюстрації, інфографіка. Чим більш мультиканально спростовується інформація, тим краще», — пояснює Оксана Мороз.

Цю думку продовжує Валерія Степанюк: «Не можна працювати лише для експертної аудиторії. Наша аудиторія змінюється, як і будь-хто. Зараз є великий запит на короткий візуальний контент — перш за все на вертикальні відео. Якщо всі роблять короткі відео та дивляться їх, то наші тексти з картинкою чи посиланням на статтю залишаться поза увагою».

Підтверджує це досвід учасниці Abo Reels School Наталії Попович. Для «Городок. City» вона зняла кілька відеороликів на тему протидії шахрайству. І хоча в цьому медіа вже неодноразово публікували статті на цю тему, жодна з них не отримала такого охоплення і таких відгуків, як короткі відеоролики. Після них до редакції зверталися з вдячністю як читачі, так і поліцейські. Останні зараз співпрацюють із «Городок. City», щоб разом уберегти жителів громади від шахрайських схем.

Читайте також
Волонтерський OSINT-підрозділ допоміг розвідспільноті Molfar виявити 61 російського пропагандиста
У соцмережах стартував проєкт «Українологія», який спростовує міфи російської пропаганди
Команда «Детектора медіа» не лише бореться за якість української журналістики, але й розповідає про суспільно важливі процеси в Україні. Наші журналісти пишуть про досягнення та проблеми громадського сектору й показують, як активісти впливають на реформи.

Запрошуємо вас долучитися до Спільноти «Детектора медіа». Та разом працювати над тим, щоб ініціативи, які захищають демократичні цінності, ставали більш видимими.
Долучитись
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Юний хавбек українського походження Бауманн підписав професійний контракт із Манчестер Юнайтед
Football.ua
2024-09-20T14:51:51Z
Анчелотті: Гравці не проти зменшити свої зарплати, якщо гратимуть менше
Football.ua
2024-09-20T14:45:53Z
Албанська модель та телеведуча зачарувала мільйони фанатів перед першим туром Ліги чемпіонів
24tv
2024-09-20T14:36:54Z
Футзал. ЧС-2024. Бразилія знищила Таїланд, Хорватія не помітила Кубу
Football.ua
2024-09-20T14:32:28Z
Українка Магучіх увійшла до топ-10 найкращих легкоатлеток Європи-2024
Комсомольская правда
2024-09-20T14:12:01Z
Уряд виплатить призові спортсменам за 4-6 місця на Олімпіаді-2024: скільки отримають атлети
24tv
2024-09-20T14:09:59Z
Гвардіола: Де Брюйне може зіграти з Арсеналом, подивимося
Football.ua
2024-09-20T14:03:37Z
На фронті загинула важкоатлетка і тренерка Ніна Пашкевич
УкраинФорм
2024-09-20T13:51:51Z
Гвардіола: Якщо я щось скажу про Арсенал, люди говоритимуть, що я граю в ігри розуму
Football.ua
2024-09-20T13:36:46Z
Осінь на столі: рецепт гарбузового чизейка
Фокус
2024-09-20T14:36:39Z
Будинок виглядатиме дешево: 6 поширених помилок у дизайні
24tv
2024-09-20T14:30:58Z
У Чернівцях відбудеться Тиждень туризму
УкраинФорм
2024-09-20T14:27:37Z
Вони знаходяться за крок до депресії: які знаки зодіаку втратили віру в життя
24tv
2024-09-20T14:09:30Z
Крамбл кукіз: готуємо печиво, від якого будуть в захваті всі
24tv
2024-09-20T14:06:45Z
Ви за характером начальник чи виконавець - дізнайтесь з тесту
TSN
2024-09-20T13:51:25Z
Почався сезон гарбуза: як приготувати смачні та шалено корисні оладки, рецепт
Знай
2024-09-20T13:51:16Z
Турки шоковані цінами на відпустку в своїй країні
ГЛАВКОМ NET
2024-09-20T13:36:36Z
Метод на мільйон: звідки беруться мошки на фруктах та як їх позбутися
GlavRed
2024-09-20T13:28:30Z
Заочно засуджено поплічника Кадирова, який під час боїв за Київ тримав у заручниках майже 500 пацієнтів медустанови
Украина Криминальная
2024-09-20T14:51:45Z
Заборонити будь-що в Україні може або суд, або державний орган, — Княжицький про обмеження телеграму
Детектор М
2024-09-20T14:49:54Z
АРМА шукає управителя для дачі Медведчука на Закарпатті
УкраинФорм
2024-09-20T14:49:37Z
Telegram заборонили? Для цього потрібен закон... якого немає
ГЛАВКОМ NET
2024-09-20T14:45:52Z
Росія націлилася на Арктику: Лавров і тут погрожує НАТО
24tv
2024-09-20T14:45:50Z
Генерал США Петреус сказав, коли Україна може отримати дозвіл на удари вглиб Росії
24tv
2024-09-20T14:42:44Z
Євросоюз може призупинити безвіз для Грузії
УкраинФорм
2024-09-20T14:42:19Z
У Польщі суд виніс перший вирок у справі про мародерство у підтоплених районах
Европейская правда
2024-09-20T14:39:49Z
Прем'єр Північної Македонії розчарований "принизливими" вимогами щодо вступу до ЄС
Европейская правда
2024-09-20T14:39:44Z
Які трендові кольори волосся для жінок за 40: омолоджують і роблять образ бездоганним
TSN
2024-09-13T17:42:40Z
Тіна Кароль обрана музичною продюсеркою Нацвідбору на "Євробачення-2025"
TSN
2024-09-13T13:15:00Z
Відома українська співачка ошелешила піснею з росіянами під час війни: зірка відповіла на хейт
TSN
2024-09-20T14:39:57Z
"Вирішуємо все в дрібницях": Світлана Білоножко висловилася про свою невістку
GlavRed
2024-09-20T14:27:21Z
Ассія Ахат поділилася свіжими фото: як змінилася скрипалька
GlavRed
2024-09-20T14:27:17Z
Новий подкаст Ukraїner International «Деколонізація» вийде польською
Детектор М
2024-09-20T14:21:10Z
Знімали в Україні: тікток розриває жартівливе відео з Борисом Джонсоном
24tv
2024-09-20T14:15:18Z
У Києві стартував фестиваль для дітей і підлітків «Різні разом»
УкраинФорм
2024-09-20T14:09:53Z
3 молоді українські актори, які знялися у популярних серіалах для Netflix
24tv
2024-09-20T14:06:41Z
Мільйонні схеми на Чернівецькій митниці: чотири фігуранти отримали умовні терміни
УкраинФорм
2024-09-20T14:51:02Z
Дуда пояснив, чому раніше не поїхав у постраждалі від повені райони
Европейская правда
2024-09-20T14:39:44Z
Обікрав чоловіка, поки той тренувався на спортмайданчику – на столичній Оболоні затримали злодія
Украина Криминальная
2024-09-20T14:36:52Z
Вибух у лікарняній палаті в Запоріжжі: поліція повідомила деталі
ГЛАВКОМ NET
2024-09-20T14:36:42Z
У лікарні Запоріжжя прогримів вибух: поранено 41-річного пацієнта
24tv
2024-09-20T14:09:38Z
Купувала сукню, а залишилась без грошей: шахраї ошукали жінку на 17 тисяч гривень
InternetUA
2024-09-20T14:07:25Z
Пасажирський літак незаплановано сів у Копенгагені через мишу на борту
Европейская правда
2024-09-20T13:57:37Z
Поблизу Канарських островів врятували майже 500 мігрантів за ніч
Европейская правда
2024-09-20T13:52:08Z
Пістолет «Форт» зі справи про вбивство Фаріон. Власник зброї звернувся до суду
ГЛАВКОМ NET
2024-09-20T13:48:48Z
Прикордонники попередили українців про можливі труднощі з перетином польського кордону
ГЛАВКОМ NET
2024-09-13T15:49:31Z
Ціна Курської операції: українські військові розповіли, чи вартий наступ важких зусиль
TSN
2024-09-13T17:42:32Z
Румунія збільшить закупівлю боєприпасів на тлі війни РФ проти України
Европейская правда
2024-09-20T14:51:02Z
Мобільні оператори забезпечать стабільний зв'язок при відключеннях світла, - Федоров
Комсомольская правда
2024-09-20T14:48:16Z
В США презентували автономний одноразовий винищувач
InternetUA
2024-09-20T14:43:44Z
Австралія може передати Україні танки Abrams – The Sydney Morning Herald
ГЛАВКОМ NET
2024-09-20T14:42:37Z
Наш Зміїний: як виглядає легендарний острів зараз
24tv
2024-09-20T14:31:59Z
Нова субкультура чи психологічна проблема: хто такі квадробери
VGorode
2024-09-20T14:30:54Z
Чому в Польщі не можна вживати слово "чашка" та додавати в суп картоплю
GlavRed
2024-09-20T14:27:24Z
Названо сім звичок, від яких потрібно відмовитися до 50 років для здорового старіння
TSN
2024-09-20T14:39:03Z
Як вивести поганий запах з туалету: ось що потрібно використовувати
24tv
2024-09-20T14:36:35Z
Осліпла і залишилася з синцями: жінка шокувала виглядом після "супердози" вакцини – фото
TSN
2024-09-20T12:57:57Z
Як почистити один кілограм волоських горіхів за хвилину: бабусин метод, який ніколи не підводить
TSN
2024-09-20T12:57:12Z
Для медзакладів Харківщини передали 13 позашляховиків
Мій Харків
2024-09-20T12:47:36Z
Їй набагато гірше, ніж нам: чому бджоли гинуть одразу після того, як жалять
24tv
2024-09-20T12:30:55Z
Знайшли неочікуваний взаємозвʼязок між розміром простати та ймовірністю раку
24tv
2024-09-20T12:24:11Z
Задимлення над Києвом: медики пояснили, чому не можна вмикати кондиціонер
ГЛАВКОМ NET
2024-09-20T11:36:55Z
На шляху до лікарні 13 разів зупинялось серце: як медики "швидкої" на Львівщині рятували чоловік
24tv
2024-09-20T11:12:09Z
"Квартал 95" заспівав про переговори під відео загиблого воїна: побратими й сім'я обурені
Фокус
2024-09-20T14:45:36Z
На Харківському напрямку тривають два бойових зіткнення, на Куп’янському росіяни сім разів атакували позиції Сил оборони — Генштаб ЗСУ
Мій Харків
2024-09-20T14:39:37Z
Стус, Шевченко, Костенко: партизани поширюють поезію на окупованих територіях – потужні фото
24tv
2024-09-20T14:39:03Z
Окупанти обстріляли Харків: влада повідомила про наслідки
ГЛАВКОМ NET
2024-09-20T14:36:37Z
У Тернополі відбувся форум «Соціальна сфера в умовах війни»
УкраинФорм
2024-09-20T14:33:47Z
ЗСУ будуть розширювати плацдарм у Курській області: Снєгирьов заявив про прорив
GlavRed
2024-09-20T14:27:42Z
Оперативна інформація щодо російського вторгнення станом на 16.00 20.09.2024
Украина Криминальная
2024-09-20T14:21:54Z
Дезертира засудили до 16 років за держзраду
1News
2024-09-20T14:18:54Z
Як врятуватись від смогу вдома: вологе прибирання, алое вера і очищувачі повітря
Комсомольская правда
2024-09-20T14:17:55Z
Мініатюрний ексклюзив: найдорожчий MG в історії продають за мільйон доларів
Фокус
2024-09-20T14:30:57Z
Maxus eTerron 9: перший електричний пікап з повним приводом у Європі
ITC
2024-09-20T14:10:30Z
DAF Trucks презентує ще більш економічні вантажівки
AutoCentre
2024-09-20T14:09:17Z
АМАКО провела демо-показ диско-лапового культиватора ACTROS RO4000R від BEDNAR
AgroNews
2024-09-20T13:40:48Z
Без подряпин та розводів: чим відмити лобове скло
GlavRed
2024-09-20T13:28:40Z
Toyota Supra отримає V8 та вирушить на перегони
AutoCentre
2024-09-20T13:09:15Z
Електричний кросовер Hyundai Ioniq 5 готуються перетворити на роботизоване таксі
AutoGeek
2024-09-20T13:01:55Z
Забули нанести маркування: Rivian відкликає електричні позашляховики через вади безпеки
AutoGeek
2024-09-20T12:37:31Z
IVECO розширює лінійку електровантажівок важкого класу
AutoCentre
2024-09-20T12:04:06Z
Які ціни на нафту можуть врятувати США від рецесії
24tv
2024-09-20T14:45:40Z
Саудівська державна компанія купила акції МХП
Петр и Мазепа
2024-09-20T14:31:00Z
Шмигаль: Очікуємо, що доходи бюджету у 2025 році зростуть майже на 30%
УкраинФорм
2024-09-20T14:30:52Z
АМКУ оштрафував Контінентал і Kernel
AgroPortal
2024-09-20T14:30:43Z
Українців закликають відкласти вихід на пенсію: яка причина
Фокус
2024-09-20T14:21:29Z
Соцвиплати на наступний рік можуть переглянути, якщо будуть додаткові ресурси - Жолнович
УкраинФорм
2024-09-20T14:16:29Z
В Україні стартує новий проєкт із підтримки бізнесу
AgroNews
2024-09-20T14:16:05Z
Українців чекає неприємний сюрприз: реальний розмір пенсій і зарплат знизиться, деталі
Политека
2024-09-20T14:01:53Z
Норвегія анонсувала збільшення допомоги Україні
УкраинФорм
2024-09-20T13:57:53Z
Шахраї розсилають нібито від суду «постанову про стягнення коштів»
Украина Криминальная
2024-09-20T14:51:52Z
Рай для перекупів: ціна трискладаного HUAWEI Mate XT зросла до $20 000 через дефіцит
ITC
2024-09-20T14:46:03Z
iPhone 16 – головна сенсація великої осінньої презентації компанії Apple
InternetUA
2024-09-20T14:43:16Z
Потойбічне видовище: фотограф зробив кадр жаби з синіми очима, яка осідлала привида
24tv
2024-09-20T14:39:49Z
Попит на зарядні станції в Україні стрімко зростає на тлі перебоїв з електрикою
24tv
2024-09-20T14:36:53Z
Чи можна відмити унітаз колою: експеримент показав дивовижний результат
GlavRed
2024-09-20T14:27:57Z
iPhone 18 Pro може отримати процесор нового покоління преміум-класу
InternetUA
2024-09-20T14:22:04Z
Цифрова втома: половина зумерів шкодує про існування TikTok, — дослідження
ITC
2024-09-20T14:17:29Z
ШІ для журналістів та ньюзрумів: новий курс розсилки від медіа The Fix
Детектор М
2024-09-20T14:13:11Z