MY.UAНовини
Як онлайн-навчанню не програти ТікТоку та Інстаграму. Сім порад із досвіду найкращих онлайн-шкіл та EdTech-компаній
Як онлайн-навчанню не програти ТікТоку та Інстаграму. Сім порад із досвіду найкращих онлайн-шкіл та EdTech-компаній

Як онлайн-навчанню не програти ТікТоку та Інстаграму. Сім порад із досвіду найкращих онлайн-шкіл та EdTech-компаній

Як онлайн-навчанню не програти ТікТоку та Інстаграму. Сім порад із досвіду найкращих онлайн-шкіл та EdTech-компаній

Всі біди — від дистанційки. Саме такий меседж ми чуємо впродовж останніх кількох років від експертів, освітян, держави, батьків. Навіть учнів. Якби не було дистанційного навчання, тоді… Тоді, напевно, було б усе чудово з освітою. Проте коли я думаю про дистанційку, то ставлю собі одне запитання: чи винен стейк у тому, що його несмачно приготували? 

В українських реаліях дистанційка була спробою перенести традиційні підходи до навчання онлайн: лекція, потім пояснення вправи, далі виклик до онлайн-дошки й домашнє завдання. Гаразд, це може працювати, коли всі діти — в класі: їхні спроби відволіктися блокуються, дисципліна підтримується. Хоча ні, це й офлайн не надто працює. Додайте сюди освітні втрати, які ми почали фіксувати ще до ковіду (саме через це й було ухвалено рішення про впровадження НУШ). А тепер уявіть, що діти з цими втратами навчаються вдома: кажуть, що камера не працює, а самі бавляться в ігри або дивляться ТікТок. 

Таким ми отримали пунш під назвою «погана дистанційка». Його інгредієнти прості: мінімум креативу та уваги, максимум завдань у Ворді, які треба скидати через Вайбер, у кращому разі — платформи на кшталт Google Classroom або Moodle. Загалом — нудно. Несучасно. А десь поряд, на відстані руки, є чарівний світ Інтернету. Світ, де є Інстаграм і блогери, ТікТок і скетчі, Minecraft, Roblox і навіть PlayStation. Світ, сповнений яскравих барв і захопливих пригод.

Так, я не перебільшую. Сьогодні освіта має потужного конкурента. Й цей конкурент виграє в одні ворота найважливішу битву — за увагу. Увага — саме те слово, навколо якого ми маємо будувати сучасну систему освіти. І в цьому світі ґвалтівні методи не працюють. Школи, де увагу дітей захоплювали силою або через страх покарання, залишилися в далекому минулому. Сьогодні дитину треба зацікавити. 

Відштовхуючись від цієї тези, пропоную поміркувати, якою саме має бути дистанційна освіта, щоб виконувати головне завдання: захопити увагу дитини та спрямувати її на отримання знань. Цей перелік я створив спираючись на досвід нашої та інших провідних дистанційних шкіл України, а також сучасні підходи, які використовують EdTech-компанії в усьому світі. 

 

0. Педагоги. Це база будь-якої освіти, й дистанційка тут не є винятком. Програми можуть бути однаковими, але різні вчителі викладатимуть їх геть по-різному. Саме тому нульовий пункт — це педагогічний колектив, який, по-перше, сприймає філософію дистанційного навчання, ставиться до нього з розумінням та повагою, а по-друге, постійно вчиться. Вчитися справді необхідно, адже кількість інструментів для дистанційного навчання постійно зростає. Йдеться не лише про безліч платформ, застосунків та квізів, а й про самі педагогічні підходи. Дистанційка дає більше простору для персоналізації, навчання у власному темпі, можливості опанувати програму глибше, зробити навчання цікавим та захопливим — проте чи готові до цього педагоги? 

 

1. Середовище. Оточення сучасної дитини дуже відрізняється від того, що бачили навколо ми, коли були дітьми. Вони народилися зі смартфоном у руці, й багато хто з них почав грати ще до того, як навчився читати. Саме тому наші діти мають високі вимоги до онлайн-середовища, адже сучасні IT-компанії вкладають мільйони в UI/UX-дизайн. Саме тому першим пунктом для успішного навчання є простір. Цим простором офлайн є приміщення школи. Онлайн — платформа, на базі якої відбувається навчання. Логічно, що діти хотіли б отримувати дружній інтерфейс: інтуїтивно зрозумілий, логічний і цікавий. Одне слово — середовище, де було б цікаво проводити час. Театр починається з вішалки, а дистанційка — з платформи.

 

2. Контент. Діти живуть у світі, де контенту ну дуже багато. Причому якісного та цікавого. Блогери конкурують один з одним за увагу, використовуючи якісний монтаж, цікаві образи та картинки. Ігри давно вже перетворилися на щось нереальне: вони створюють справжні метавсесвіти зі своїми правилами та законами. Натомість багато шкіл досі пропонують дітям підручники в PDF, завдання у Ворді й тести. 

Окей, дехто пропонує дітям відео. Проте записані відеоуроки не працюють. Згідно з дослідженнями, після трьох хвилин перегляду відеоуроку увага падає майже до нуля. Людина просто починає займатися власними справами. Є навіть термін kitchen learning — готуємо борщ і слухаємо урок. Рівень сприйняття інформації під час такого навчання — близько 3%. Повернімося до дорослих. У курсах для них ми завжди отримуємо запит на максимальний інтерактив. Ці курси мають бути яскравими, цікавими, містити діалоги між персонажами та велику кількість мультимедійних елементів. Студенти мають не просто дивитися, вони зобов’язані взаємодіяти з контентом. Ейчари кажуть, що такі курси краще працюють, інформація з них якісніше запам’ятовується. За це платять гроші. Чому ж тоді дитяче навчання має бути іншим?

Щоб воно було ефективним, дитина має отримати якісний контент. Якщо говорити про формат, він має враховувати різні способи сприйняття інформації, обов’язково містити текст, відео- та аудіоматеріали, а також інтерактивні елементи для взаємодії. Прикладом такого контенту можуть бути інтерактивні екскурсії, матеріали на платформах Phet або LearningApps. Важливо: контент не має бути однаковим. Діти люблять різноманіття. 

Щодо змісту. Важкі наукові тексти дуже погано сприймаються. І якщо офлайн поруч із тобою є вчитель, який може працювати перекладачем із наукової мови на людську, то онлайн він поруч не завжди. Тож дуже важливо, щоб контент на платформі був зроблений зрозумілою мовою, містив приклади з життя, цікаві історії. Гарний референс для цього — взаємодія репетитора з учнем. Завдання вчителя — навчити весь клас. Репетитора — покращити результати конкретного учня. Саме тому він намагається просто пояснювати складні речі, наводити багато прикладів, разом розбиратися у складних завданнях. Дистанційка створює всі умови для того, щоб кожен мав змогу взаємодіяти з віртуальним репетитором, який оживає на вебсторінках платформ і в застосунках. Одне слово — широке поле для креативу з боку педагога та можливість персонально займатися з кожним, навіть якщо це відбувається не вживу. Головне — запам’ятати: передруковувати та сканувати підручники — табу!

 

3. Завдання. Традиційна освіта онлайн спирається на тести. Подивився відео — склав тест. Зручно. Особливо коли його можна перескладати безліч разів. Проблема в тому, що тест може перевірити лише те, наскільки добре учень запам’ятав матеріал. Проте освіта — це не лише переказування підручників. Насамперед це здатність застосовувати знання для виконання практичних завдань. Тож якісна система освіти має створювати простір для того, щоб учні продемонстрували свої здібності. Наприклад, це можуть бути творчі завдання: створити ментальну карту, блок-схему, маршрут на Гугл Мапі тощо після проходження уроку. Це може бути завдання з використанням відео: уявити себе в ролі історичного персонажа й розповісти у відеоформаті про свої пригоди. Або навіть цілий квест разом із родиною! Прогулятися містом і розповісти про найулюбленіші місця чи взяти інтерв’ю у бабусі. Простір для творчості обмежений лише технічними можливостями, які зараз дуже широкі. Головне, щоб дитина мала змогу застосувати отримані знання на практиці, аби зробити крок до здобуття вмінь і навичок, а також щоб ці завдання були цікавими та різноманітними.

 

4. Персоналізація. Важливою особливістю дистанційного навчання є можливість опановувати програму у власному темпі. Адже ми розуміємо, що всі діти різні: вони люблять різні предмети та мають індивідуальні потреби щодо часу, необхідного для вивчення матеріалу. Це в теорії. А на практиці, на жаль, більшість кейсів дистанційного навчання лише декларує персоналізацію, хоча насправді спонукає дітей рухатися в унісон із навчальним планом. Аби дистанційний формат розкрив свої сильні сторони, важливо, щоб дитина могла вчитися не лише у власному темпі, а ще й на відповідному рівні. Адже комусь цікава географія, а комусь — фізика, й коли система дає змогу вивчати один предмет на базовому необхідному рівні, а інший — на просунутому, це створює справжню персоналізацію освіти й простір для розкриття здібностей конкретної дитини. 

 

5. Зворотний зв’язок. Навчання без нього неможливе. Здавалося б, якщо в класі вчитель працює одразу з усіма й має лише 45 хвилин, у дистанційному форматі шансів приділити увагу конкретному учневі більше. Та це лише в теорії. На жаль, учителі часто обмежуються виставлянням оцінок за завдання, не надаючи необхідної інформації для подальшого зростання учня, або фокусуються лише на помилках. Хоча навіть 8 балів іще треба заробити! Тому розвивальний зворотний зв’язок, який містить інформацію про те, що учень зробив добре, що треба покращити, а що — змінити, в сукупності з персоналізованим підходом залежно від талантів учня та його власного темпу створюють чудові можливості для успішного навчання.

 

6. Соціалізація. Кажуть, що її в дистанційці нема. Навіть наводять безліч аргументів. Проте насправді все залежить від бажання! Ви можете зробити чимало чудових речей для соціалізації дітей. Ба більше, діти матимуть змогу знайти друзів у різних країнах і навіть на різних континентах. Із досвіду нашої школи та кейсів колег, надзвичайно добре працюють командні завдання. Учні охоче беруть участь у розробленні наукових проєктів, дослідженнях, які з радістю презентують на уроці або записують презентаційне відео. Школа може підходити до цього геть нестандартно — насправді обмежень майже немає, бо всі ми сьогодні перебуваємо на відстані одного посилання одне від одного. А ще можна проводити групові дискусії, командні брейншторми з Miro — все це стане чудовим доповненням до основної програми й допоможе учням як розвинути власні soft skills (універсальні навички), так і позбутися страху камери, що заважає багатьом людям будувати кар’єру в сучасних умовах.

Тож, якщо підсумувати, я глибоко переконаний: якісна освіта — це не про формат. Буває погана очна освіта, чудова дистанційна й навпаки. Єдине, що справді важливо, — розуміти особливості того чи того формату й не намагатися використовувати ті самі підходи скрізь. 

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Які трендові кольори волосся для жінок за 40: омолоджують і роблять образ бездоганним
TSN
2024-09-13T17:42:40Z
Тіна Кароль обрана музичною продюсеркою Нацвідбору на "Євробачення-2025"
TSN
2024-09-13T13:15:00Z
З чим носити штани палаццо восени: 5 модних варіантів, які підійдуть всім
24tv
2024-09-20T18:18:24Z
Підтримають у горі й біді: 5 акторських пар, які є найкращими друзями
24tv
2024-09-20T18:06:41Z
Настя Каменських в одному халатику вискочила на проїжджу частину: "Довго чекала..."
Знай
2024-09-20T17:51:19Z
Подарують тільки позитив: 3 комедійні серіали, які варто подивитися, коли сумно
24tv
2024-09-20T17:21:56Z
Новий сезон "Ліги Сміху. Волонтерський десант 4": хто стане зірковими тренерами
TSN
2024-09-20T17:18:13Z
В Україні вперше зареєстровано авторське право на твори з ілюстраціями штучного інтелекту
ГЛАВКОМ NET
2024-09-20T17:03:36Z
Помер учасник команди "Ніколь Кідман" із "Ліги сміху" Юрій Рябченко
Комсомольская правда
2024-09-20T16:54:25Z
Чоловіки втрачають від них голову – названо найкращі дружини за знаком зодіаку
24tv
2024-09-20T18:18:19Z
Універсальна закуска: рецепт запеченої цвітної капусти з сиром та часником
Политека
2024-09-20T17:48:35Z
Нестандартні, але дієві лайфхаки: як заточити ніж без точила
GlavRed
2024-09-20T17:27:00Z
Швидкий тест на IQ: знайдіть цифри, які повторюються, щоб дізнатися рівень свого інтелекту
TSN
2024-09-20T17:18:37Z
Пікантні та ароматні закрутки з баклажанів за мотивами азійської кухні
TSN
2024-09-20T16:51:06Z
Чому в одязі зашиті кишені: причину знають не всі
24tv
2024-09-20T16:36:44Z
Треба лише 3 інгредієнти: готуємо фантастичний пиріг з бананами
24tv
2024-09-20T16:27:16Z
Стало відомо, чи можна пити розчинну каву щодня
AgroNews
2024-09-20T16:24:05Z
Який знак Зодіаку самий злий з погляду астрології: хто в списку
Политека
2024-09-20T16:21:10Z
ЧС-2024 з футзалу: Нідерланди - в 1/8 фіналу
УкраинФорм
2024-09-20T18:33:59Z
Голи орендованих у Мілана та Інтера нападників принесли Емполі перемогу над Кальярі
Football.ua
2024-09-20T18:28:54Z
Джошуа та Дюбуа провели процедуру зважування перед боєм
ZN UA
2024-09-20T18:13:59Z
"Джошуа кращий боксер": український боксер дав прогноз на бій за абсолют
24tv
2024-09-20T17:27:26Z
Гюндоган — про виступи за Барселону: Це був важкий досвід
Football.ua
2024-09-20T17:19:41Z
Українка Магучіх увійшла до топ-10 найкращих легкоатлеток Європи-2024
Комсомольская правда
2024-09-20T17:18:46Z
Футзал. ЧС-2024. Коста-Рика та Нідерланди вийшли до плей-оф, здолавши Узбекистан і Парагвай
Football.ua
2024-09-20T17:07:27Z
Тобіас: Реал і Шахтар – два по-своєму великі клуби
Football.ua
2024-09-20T16:46:58Z
Колишній президент УЄФА Платіні запропонував зменшити кількість футболістів на полі до десяти
ZN UA
2024-09-20T16:20:30Z
Україна евакуювала чотирьох громадян із Сирії
УкраинФорм
2024-09-20T18:48:10Z
Українцю, який в соцмережах був «фанатом» рф, суд дав 4 роки
InternetUA
2024-09-20T18:46:27Z
35 млрд от ЕС, Норвегия увеличит помощь ВСУ, условие успеха "Плана победы": новости дня
Европейская правда
2024-09-20T18:46:05Z
Старі партії вже не працюють, а нові тільки зароджуються – Мостова
ZN UA
2024-09-20T18:40:04Z
Президентка Грузії помилувала активіста, засудженого за участь в акціях проти закону про «іноагентів»
УкраинФорм
2024-09-20T18:36:27Z
Де та навіщо росіяни замінували дамби: військовий огляд від Світана
24tv
2024-09-20T18:27:39Z
Глава МЗС Польщі прокоментував свою скандальну заяву про передачу Криму ООН
ГЛАВКОМ NET
2024-09-20T18:27:38Z
Сікорський пояснив свої слова про "референдум щодо Криму", які обурили Київ
Европейская правда
2024-09-20T18:25:39Z
Останні опитування в США засвідчили невелику перевагу Гарріс - The Hill
УкраинФорм
2024-09-20T18:24:58Z
Прикордонники попередили українців про можливі труднощі з перетином польського кордону
ГЛАВКОМ NET
2024-09-13T15:49:31Z
Ціна Курської операції: українські військові розповіли, чи вартий наступ важких зусиль
TSN
2024-09-13T17:42:32Z
Мама малюка з "Азовсталі" дочекалася чоловіка з російського полону: зворушлива історія
24tv
2024-09-20T18:48:39Z
​В Умані на період Рош га-Шана буде запроваджено особливий режим пересування
ГЛАВКОМ NET
2024-09-20T18:45:45Z
Це не вторинна детонація, – полковник запасу ЗСУ про удар по складах у Тверській області
24tv
2024-09-20T18:33:20Z
Австралія може передати Україні танки Abrams – The Sydney Morning Herald
ГЛАВКОМ NET
2024-09-20T18:21:47Z
Бронежилети зовнішнього носіння – ефективний захист для військовослужбовця
ГЛАВКОМ NET
2024-09-20T18:18:21Z
Деякі параметри краще, ніж в F-16: які західні винищувачі можуть замінити Су-24 у майбутньому
24tv
2024-09-20T18:18:19Z
ЗСУ опустились в рейтингу найсильніших армій світу: яке місце займає Україна
ГЛАВКОМ NET
2024-09-20T18:16:30Z
Ворог атакував Дніпро - пошкоджений освітній центр, є поранений
УкраинФорм
2024-09-20T18:18:18Z
Контрабанда IPhone 16: українські митники вилучили першу партію сматрфонів
ГЛАВКОМ NET
2024-09-20T18:06:10Z
На Полтавщині виявили тіло жінки у вигрібній ямі: вбивця скоїв самогубство
1News
2024-09-20T18:00:53Z
Сплачувала свої кредити грошима пошти: в Україні судитимуть начальницю відділення поштового зв’язку
InternetUA
2024-09-20T17:55:30Z
У Дніпрі лунають вибухи: що відомо
TSN
2024-09-20T17:54:53Z
Постраждали будівлі росіян: в РФ за одну ніч сталось аж три землетруси
GlavRed
2024-09-20T17:51:03Z
"Знайомий посадив на підвіконня": в Одесі 4-річний хлопчик випав з вікна багатоповерхівки
24tv
2024-09-20T17:45:41Z
Спійманий "на гарячому": СБУ затримала головного тюремника Західного регіону
24tv
2024-09-20T17:30:39Z
У Дніпрі прогриміли вибухи: якою була загроза
24tv
2024-09-20T17:27:30Z
Удар по пансіонату: до атаки Сумську ОВА просили евакуювати пацієнтів, але цього не зробили
24tv
2024-09-20T17:33:39Z
10 науково доведених корисних властивостей зеленого чаю
24tv
2024-09-20T17:27:11Z
Ці 5 цілющих чаїв допомагають проти кашлю: варто пити їх цієї осені
24tv
2024-09-20T17:21:34Z
Як схуднути в животі: міфи та рекомендації лікарів
TSN
2024-09-20T17:18:47Z
Антидепресанти виявились ефективними проти найагресивнішого виду раку
24tv
2024-09-20T17:12:22Z
Нові докази підтверджують теорію про походження Covid-19 з китайського ринку
360ua.news
2024-09-20T17:12:11Z
Слиз у горлі: чому виникає та що робити
24tv
2024-09-20T15:36:31Z
«Фармак» купив британського виробника генеричних препаратів
Петр и Мазепа
2024-09-20T15:30:39Z
Не термін придатності: який символ вказує, скільки можна використовувати косметику
GlavRed
2024-09-20T15:27:19Z
На Донеччині загарбники атакували дроном рятувальників
УкраинФорм
2024-09-20T18:45:42Z
Окупанти вдарили по Дніпру: один постраждалий, частково зруйновано будівлю освітнього центру
TSN
2024-09-20T18:36:27Z
Перевізники підвищують тарифи на 30%: маршрутки стануть дорогим задоволенням
Знай
2024-09-20T18:36:18Z
Які знаки зодіаку зірвуть джекпот у жовтні: відомі чотири щасливчика
GlavRed
2024-09-20T18:27:39Z
Через ремонт дороги біля ПП в Рава-Руській можливе ускладнення руху
Комсомольская правда
2024-09-20T18:22:43Z
Двоє загиблих та пʼятеро поранених: прокурори задокументували наслідки ворожих обстрілів цивільної інфраструктури Харківщини
Мій Харків
2024-09-20T18:13:45Z
Ободять з флангу: ЗС РФ на Покровському напрямку обходять Селидове і тиснуть на Цукурине
Фокус
2024-09-20T18:06:29Z
Хто сказав, що ООН допоможе нам звільнити Крим?
ГЛАВКОМ NET
2024-09-20T17:51:50Z
Український військовий передав ФСБ рф координати ЗСУ: вини не відчув і не покаявся
Политека
2024-09-20T17:30:29Z
Економ-пропозиція: який вигляд має найпростіший Volkswagen Golf 2024
ГЛАВКОМ NET
2024-09-20T18:09:01Z
Їх випустили лише 660: в Україну привезли найшвидший універсал у світі
Фокус
2024-09-20T17:00:03Z
Найпопулярніші дизельні авто серпня 2024: RENAULT Duster, RENAULT Megane, SKODA Octavia та інші
ITC
2024-09-20T16:34:43Z
Maxus eTerron 9: перший електричний пікап з повним приводом у Європі
ITC
2024-09-20T15:22:45Z
Мініатюрний ексклюзив: найдорожчий MG в історії продають за мільйон доларів
Фокус
2024-09-20T14:30:57Z
DAF Trucks презентує ще більш економічні вантажівки
AutoCentre
2024-09-20T14:09:17Z
АМАКО провела демо-показ диско-лапового культиватора ACTROS RO4000R від BEDNAR
AgroNews
2024-09-20T13:40:48Z
Без подряпин та розводів: чим відмити лобове скло
GlavRed
2024-09-20T13:28:40Z
Toyota Supra отримає V8 та вирушить на перегони
AutoCentre
2024-09-20T13:09:15Z
ЄС фінансує оборонні заводи України коштами від росактивів - посол
Хвиля
2024-09-20T18:45:00Z
Дорожче в рази: як змінилися ціни на цибулю, капусту та моркву за місяць та за рік
Хвиля
2024-09-20T18:24:50Z
Можна розбагатіти з однієї гривні: за яку монету заплатять в тисячі разів більше
Знай
2024-09-20T18:21:11Z
Біля Південноукраїнської АЕС протягом трьох ночей літали безпілотники - МАГАТЕ
УкраинФорм
2024-09-20T17:39:47Z
Відключення світла у суботу не прогнозуються - Укренерго
УкраинФорм
2024-09-20T17:18:02Z
У НБУ дали прогноз щодо інфляції у найближчі місяці
Хвиля
2024-09-20T17:09:01Z
Податок на депозити в Україні: експерти розповіли скільки доведеться заплатити вкладникам та як це вдарить по банкам
Политека
2024-09-20T17:02:37Z
Саудівська Аравія придбала акції одного з найбільших агрохолдингів в Україні
ГЛАВКОМ NET
2024-09-20T16:42:33Z
Українцю впаяли штраф після перевірки газу: процедуру доведеться пройти всім
Политека
2024-09-20T16:42:21Z
Автономність iPhone 16 Pro Max порівняли з іншими флагманами
InternetUA
2024-09-20T18:28:13Z
Попит перевищує пропозицію радіолокаційних супутників
Portaltele
2024-09-20T17:49:33Z
Нова пошта радикально оновила мобільний додаток: що змінилося
Хвиля
2024-09-20T17:45:44Z
Цифровий світ теж може бути небезпечним: як навчити дітей поведінки в інтернеті
24tv
2024-09-20T17:27:27Z
Samsung припинила поширення прошивки One UI 6.1.1 для Galaxy S23 Ultra
Portaltele
2024-09-20T16:49:24Z
"Крута колаба": Борис Джонсон шокував соцмережі відео з українською провідницею
Фокус
2024-09-20T16:45:40Z
«Алло, в мене iPhone»: Siri тепер пропонує дзвонити колишнім — і ви ніколи не здогадаєтесь чому
ITC
2024-09-20T16:34:43Z
Xiaomi вийшла на друге місце у світі за продажами смартфонів — в Україні займає перше
ITC
2024-09-20T16:34:22Z
Китай вдруге за день запустив у космос супутники
УкраинФорм
2024-09-20T16:07:30Z