MY.UAНовини
"На жаль, абонент, якому ви телефонуєте, поза зоною досяжності", або Зв’язківці знову б’ють на сполох
"На жаль, абонент, якому ви телефонуєте, поза зоною досяжності", або Зв’язківці знову б’ють на сполох

"На жаль, абонент, якому ви телефонуєте, поза зоною досяжності", або Зв’язківці знову б’ють на сполох

Війна на усіх фронтах: хто та навіщо намагається знищити українську телеком-галузь?

Автор: Анатолій Фроленков, точка обміну інтернет-трафіка "1-IХ", консультант з телекому, IT, медіаринку

Іноді чую нарікання на якість зв'язку та те, що після декількох годин знеструмлення залишається голосовий зв'язок, але починає зникати високошвидкісний мобільний інтернет і багатьом із нас потрібно переключатися на фіксований, який попри все працює. Так, дійсно всі наші телеком-оператори від початку повномасштабного вторгнення працюють в екстремальних умовах. До мало чи не щоденного фізичного руйнування мереж і кібератак постійно додається проблема тривалої відсутності електроенергії.

З початку повномасштабного вторгнення, коли країна відчула на собі перші блекаути,  оператори почали вкладати колосальні кошти в енергонезалежність своїх мереж. Наприклад, так звана (так звана, тому що вже давно оператори надають послуги як фіксованого, так і мобільного зв’язку) велика трійка мобільних операторів (ПрАТ "ВФ Україна", ПрАТ "Київстар" та ТОВ "Лайфселл") інвестували понад 3 млрд грн в енергостійкість мереж, оновивши на базових станціях 370 тис. акумуляторів, придбали 5,4 тис. генераторів та інших джерел безперебійного живлення. 

Забезпечення сталості мереж зв’язку в режимі тривалих віялових відключень енергопостачання – це виклик війни, який не проходив жоден телеком-оператор у світі. На цьому тернистому шляху оператори стикаються зі складнощами придбання та завезення акумуляторів і генераторів в Україну в необхідній кількості; мобілізацією персоналу підрядників – а це ті руки, що можуть встановлювати це обладнання на мережі; супротивом із виділенням додаткового місця під генератори й акумулятори (особливо на об’єктах державної/комунальної власності); відсутністю гарантованого постачання електроенергії для критично важливих об’єктів мережі. 

Лише у 2022 році, за оцінками Світового банку, загальні втрати української телеком-галузі становили близько 90 млрд грн. Наприклад оператори були змушені відбудовувати тисячі веж мобільного зв'язку, а одна така конструкція коштує 100–150 тис. доларів США. Один із великих операторів зафіксував у 2022 році на Сході та Півночі України близько 485 тис. аварій, пов'язаних із війною, на своїх об'єктах. Це 800–850 аварій різної складності на добу.

Саме завдяки щоденній роботі наших операторів кожен із нас залишається на зв’язку і в глибокому тилу, і на прифронтових територіях. І це вже протягом більш ніж 10 років війни. Але на 3-й рік повномасштабного вторгнення операторам потрібно не тільки захищати ринок електронних комунікацій  від атак росії, але й балансувати в умовах посилення вимог власної держави, якій він віддає значні кошти, в тому числі через сплату податків.

Разом із вкладанням колосальних коштів у мережі, оператори є джерелом постійного поповнення державного бюджету. Оператори ринку регулярно сплачують податки, вносячи свою немаленьку частку в стабільне фінансування Сил оборони України. За перше півріччя 2024 року лише трійка мобільних операторів перерахувала до держбюджету понад 8,1 млрд грн. Загалом за час великої війни ця сума вже сягнула понад 42 млрд грн. 

Проте, здається, і цього замало: останні ініціативи ставлять вже під загрозу не тільки подальший розвиток галузі, але й подальшу можливість отримування нами, абонентами, тих послуг, які ми сьогодні маємо.

Нова атака на операторів із тилу: черговий руйнівний законопроєкт

Останнім часом деякі законодавчі ініціативи схожі на сплановані акції з метою якщо не повністю припинити роботу операторів українського телеком-ринку, то принаймні максимально її ускладнити. 

Тому в цьому матеріалі давайте розберемось із новою "ініціативою" — проєктом Закону України № 11431 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо врегулювання питання державного нагляду в сфері електронних комунікацій та оперативного забезпечення сталості електронних комунікаційних мереж".

Якщо коротко: операторам важко, але давайте ми їм не будемо допомагати, а навпаки доб’ємо — додамо перевірок і штрафів, закрутимо кран регуляції.  Якщо детальніше: документ пропонує значні зміни до процедури проведення перевірок Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах електронних комунікацій, радіочастотного спектра та надання послуг поштового зв’язку (НКЕК) та стягнення додаткових штрафів з телеком-операторів за порушення вимог розпоряджень Національного центру оперативно-технічного управління мережами телекомунікацій (НЦУ). 

На практиці операторам відповідно до цього закону «світить»:

  • Штраф  за невиконання будь-якого розпорядження НЦУ розміром 0,3% доходу оператора електронних комунікацій за останній звітний рік. Грубо кажучи,  управління мережами з боку НЦУ – кожне "хочу" може обійтися оператору приблизно у 30 млн грн. 

Тобто, наприклад, НЦУ видала розпорядження – через два тижні треба впровадити стандарти 6G, не встигли –  через 16 днів сплатіть 30 млн. Ще через  тиждень – перемалюйте усі вишки (базові станцій) у білий колір, не перефарбували – сплатіть 30 млн. Я спеціально перебільшую, щоб читач зрозумів нові повноваження та ціну питання.

  • Скорочуються терміни виконання приписів НКЕК до календарних 15 днів і вводиться прискорена процедура оплати штрафів.

Наведемо більш реалістичний приклад: розпорядження НЦУ від 15.07.2024 р. № 539/2344 передбачає обладнання 100% споруд електронних комунікацій генераторами або змінними блоками акумуляторних батарей для забезпечення доступності послуг мобільного зв’язку протягом 10 годин на час тривалих відключень електроенергії. Для виконання цього розпорядження потрібно понад 13 млрд грн додаткових вливань тільки в обладнання мереж операторів. Де їх так швидко знайти? Чи можливо за  короткий термін закупити та завезти необхідне обладнання в Україну? Як бути з укладанням  договорів оренди на його розміщення? Не на всіх робітників галузі поширюється бронювання від мобілізації, тому, як це часом трапляється, бригада може не доїхати до місця встановлення акумуляторів, а одразу потрапити на полігон.

Як результат, встановлення акумуляторів в такі терміни ніяк не може бути виконане, а наші можновладці мають це чудово розуміти. 

Але не можуть приписи та штрафи вплинути на закони фізики. Сплачений штраф не зарядить акумулятор, якщо період наявності електроживлення менший, ніж необхідний для зарядження батареї. Оператори електронних комунікацій не контролюють ані потужність струму, ані графіки віялових відключень з часовими інтервалами, які недостатні для заряду батарей.

Водночас сплачений штраф — це сума, на яку зменшуються фінансові можливості оператора щодо закупівлі та встановлення акумуляторів.

Отже, запровадження високих штрафів і встановлення завідомо коротких строків виконання приписів НЦУ призведуть лише до збільшення позапланових перевірок і накладення штрафів (таке собі джерело поповнення бюджету), але не мають нічого спільного з інтересами абонентів, не забезпечать їх зв’язком.

Нарешті, вишенька на торті — пеня розміром 1,5% від суми штрафу за кожен день прострочки й обов’язок сплатити штраф незалежно від оскарження до суду. Тобто навіть якщо суд і скасує стягнення, то після цього почнеться довга та складна процедура повернення операторами своїх коштів.

Безмежна влада, або Кнопка для непокірних

2024-й можна сміло назвати роком безпрецедентного тиску на галузь. І якщо з атаками росії та їхніми наслідками наші зв’язківці навчили справлятись, то останні "ініціативи" представників влади, яку вони забезпечують зв’язком і податками, вводять у ступор. Мало чи не кожен місяць з’являється нова ініціатива, а «свіжий» законопроєкт створює передумови для необґрунтованого адміністративного та фінансового тиску на операторів навіть за відсутності їхньої провини.

У кращому разі ця ініціатива призведе до зниження інвестиційної та інноваційної активності в галузі. У гіршому — створить таке собі замкнуте коло: НЦУ видає нове розпорядження, перевірка, штраф, вимивання коштів, які необхідні для забезпечення виконання тих самих розпоряджень НЦУ.

Наприклад, під час віялових відключень починається розбалансування системи, велике перевантаження абонентів то в бік фіксованого, то в бік мобільного трафіка. Це сильно перевантажує мобільні мережі, які в такій ситуації не можуть надавати якісних послуг, адже не розраховані на пропуск величезних обсягів даних. А за вимкненого світла обсяг мобільного трафіка збільшується в рази, тому місткості базових станцій для досягнення встановлених законодавством показників якості просто не вистачає. І це ще одна підстава для чергових штрафів.

Встановлення невиконуваних вимог і запровадження штрафів у ситуації, коли оператори роблять все можливе і кожного дня доповідають державі про поступове, але постійне підвищення сталості мереж – це свідоме вимивання в операторів коштів, необхідних на закупівлю тих самих генераторів та акумуляторних батарей для виконання розпоряджень НЦУ. Це замкнуте коло із нових штрафів. У такій ситуації неможливо навіть мріяти про досягнення сталості мереж і забезпечення базових потреб українців щодо послуг зв’язку під час тривалого відключення електроенергії.  Відповідно, розпорядження НЦУ не завжди можливо виконати, а мінімальний штраф для великого оператора, нагадаю, становить приблизно 30 млн грн за результатами лише однієї перевірки. А от перевірок і штрафів, щось мені підказує, має значно побільшати.

Можливо я як апологет вільного ринку перебільшую, але навіть якщо припустити, що на практиці НЦУ буде максимально лояльним до операторів, то як на подібні ініціативи подивляться інвестори, котрі тільки-тільки надумали вкласти шалені мільярди в економіку України? Очевидно, що посилення регуляторного тиску негативно вплине на інвестиційний клімат у галузі. Невже притомний український або західний бізнес матиме бажання заходити на український ринок електронних комунікацій, який намагаються притиснути численними астрономічними штрафами? Тут би вже хоч чинні інвестори не переглянули свої плани вкладень у галузь. Додайте ще необхідність оскаржувати штрафи в знаменитих українських судах і домагатися повернення коштів із держбюджету в разі успішного задоволення позовів операторів. Зрозуміло, що така перспектива інвесторів щонайменше не надихає.

Аспект євроінтеграції просто не беремо. У цивілізованих країнах не існує подібних практик регулювання телеком-ринку, вони абсолютно не відповідають міжнародним стандартам. Україна прагне стати членом Євросоюзу. Гадаю, що з такими законопроєктами на нас чекає не інтеграція до Єдиного цифрового ринку ЄС, а в кращому разі доля "вічних" кандидатів.

І з останнього: НАЗК вже зробило антикорупційну експертизу цього законопроєкту та 17 вересня опублікувало однозначний висновок: проєкт містить корупціогенні фактори. Національне агентство встановило, що він створює ризик корупції, не відповідає вимогам чинного законодавства у сфері нагляду, порушує права суб'єктів господарювання, необґрунтовано збільшує штрафи та може стати інструментом тиску на бізнес. І це вже не просто мої власні міркування, а висновок професіонала.

На початку публікації було поставлене риторичне питання: хто та навіщо намагається знищити українську телеком-галузь? Залишу питання відкритим. Зі свого боку маю надію, що законопроєкт № 11431 залишиться лише проєктом, а я й надалі спробую привертати увагу до подібних ініціатив для того, що б ми завжди залишалися на зв’язку

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Які трендові кольори волосся для жінок за 40: омолоджують і роблять образ бездоганним
TSN
2024-09-13T17:42:40Z
Тіна Кароль обрана музичною продюсеркою Нацвідбору на "Євробачення-2025"
TSN
2024-09-13T13:15:00Z
Від творців "Венздей": залаштунки створення другого сезону – перші ексклюзивні кадри
24tv
2024-09-20T10:39:57Z
Світлана Білоножко висловилася про ставлення до невістки та захоплення 16-річної онуки
TSN
2024-09-20T10:39:00Z
Зʼявився новий тизер другого сезону "Венздей"
Фокус
2024-09-20T10:27:27Z
У Варшаві 11 жовтня відкриється 40-й міжнародний кінофестиваль
УкраинФорм
2024-09-20T10:22:33Z
У Сербії презентували фільм про «гоніння» на УПЦ МП з Еміром Кустуріцею та Юрієм Бардашем
Детектор М
2024-09-20T10:16:54Z
Кейт Вінслет і Катерина Тейлор обурилися компліментами. І ми разом з ними
Детектор М
2024-09-20T10:16:39Z
Гурт «Океан Ельзи» випустив новий альбом «Той день»
УкраинФорм
2024-09-20T10:12:31Z
ЗМІ: У США вважають, що Ізраїль міг 15 років готувати операцію з підриву пейджерів у Лівані
Европейская правда
2024-09-20T10:39:24Z
Окупанти визнали, що закатували до смерті американського пропагандиста в Донецьку
ГЛАВКОМ NET
2024-09-20T10:33:46Z
У Литві житель Вільнюса отримав тюремний термін за шпигунство на користь Білорусі
Европейская правда
2024-09-20T10:32:53Z
National Media Talk: Посли ЄС та Швеції акцентували на важливості дотримання балансу та стандартів в медіа
Детектор М
2024-09-20T10:25:24Z
США прагнуть посилити санкції проти Росії
24tv
2024-09-20T10:24:28Z
Недостатня адвокація з боку уряду ФРН дає простір для противників підтримки України - експертка
УкраинФорм
2024-09-20T10:22:37Z
У Польщі затримали колишнього адвоката російського олігарха Березовського
Европейская правда
2024-09-20T10:22:25Z
Зеленський вніс зміни до складу Ставки Верховного головнокомандувача
УкраинФорм
2024-09-20T10:15:50Z
ПАРЄ може обговорити ситуацію з полоненими у РФ українцями
Хвиля
2024-09-20T10:12:59Z
Котлети за методом 1:2:2 вийдуть, як у бабусі: будуть соковитими і з хрумкою скоринкою
TSN
2024-09-20T10:39:14Z
Чому "нічого не робити" корисно: експеримент вразив всіх
GlavRed
2024-09-20T10:27:41Z
Як нагострити леза машинки для стрижки волосся: простий, але ефективний спосіб
GlavRed
2024-09-20T10:27:39Z
Вона стане вашою коронною стравою: як смачно запекти курку в рукаві – секретний рецепт
24tv
2024-09-20T09:48:00Z
Завжди смачна та соковита: рецепт запеченої курки від судді "Мастер Шеф" Хіменеса-Браво
Политека
2024-09-20T09:31:44Z
Чи можна вбувати кросівки на співбесіду: 5 нюансів, які слід розуміти
24tv
2024-09-20T09:03:32Z
5 незначних вчинків, які призводять до швидкого руйнування шлюбу та розлучення
TSN
2024-09-20T08:36:46Z
Китайський гороскоп на завтра 21 вересня: Кроликам - зрив, Щурам - гора проблем
GlavRed
2024-09-20T08:25:19Z
Кастомізація номерів та новий рівень гостинності: все про унікальний LEV Lifestyle Hotel у Львові
Фокус
2024-09-20T08:16:50Z
Дружина Зінченка показала їхню 3-річну донечку та як вони розкішно відсвяткували її день народження
TSN
2024-09-20T10:39:32Z
Помер найкращий бомбардир і гравець чемпіонату світу-1990 з футболу
TSN
2024-09-20T10:39:27Z
На фронті загинула важкоатлетка і тренерка Ніна Пашкевич
УкраинФорм
2024-09-20T10:07:56Z
Футбол: сьогодні стартує восьмий тур у Першій лізі
УкраинФорм
2024-09-20T10:07:09Z
Каспаров схвально відреагував на заяву Карлсена на підтримку України, від якої палає в росіян
24tv
2024-09-20T09:51:22Z
Маркевич: Не знаю, куди зникла впевненість Судакова
1News
2024-09-20T09:39:19Z
Ярослава Магучіх претендує на звання найкращої легкоатлетки року у Європі
УкраинФорм
2024-09-20T09:36:46Z
"Динамо" – "Рух": відео онлайн-трансляція матчу
ZN UA
2024-09-20T09:26:10Z
Семотюк: Рух налаштований дати гідний бій Динамо
Football.ua
2024-09-20T09:25:55Z
Жінка випадково обприскала сусіда з водяного пістолета: це завершилося судовою тяганиною
TSN
2024-09-20T10:39:57Z
"Найрозшукуванішого" наркобарона заарештовано через два роки після втечі: хто це
TSN
2024-09-20T10:39:39Z
В Україні знайшли ангар з покинутими на десятиріччя Мерседесами і не лише
Топ Жир
2024-09-20T10:33:23Z
Затисли коліном горло, дихати було неможливо: ТЦК силою затримали 22-річного хлопця, деталі скандалу
Политека
2024-09-20T10:31:03Z
Наркобізнес на території трьох областей з місячним прибутком у ₴10 млн. – поліцейські Києва затримали членів наркоугруповання
Украина Криминальная
2024-09-20T10:30:31Z
На блокпості у Закарпатті затримали програміста за спробу нелегального перетину кордону
InternetUA
2024-09-20T10:28:20Z
В Афінах півсотні людей напали на підрозділ поліції
УкраинФорм
2024-09-20T10:28:13Z
Допомога українських рятувальників: очільник МВС Ігор Клименко зустрівся з Надзвичайним і Повноважним Послом Португальської Республіки в Україні Антоніу Вашку Алвеш Машадом
Украина Криминальная
2024-09-20T10:21:21Z
У Польщі розширюють зону стихійного лиха
УкраинФорм
2024-09-20T10:15:34Z
Прикордонники попередили українців про можливі труднощі з перетином польського кордону
ГЛАВКОМ NET
2024-09-13T15:49:31Z
Ціна Курської операції: українські військові розповіли, чи вартий наступ важких зусиль
TSN
2024-09-13T17:42:32Z
Як написати лист про неявку за повісткою: пояснення юристки
TSN
2024-09-20T10:39:53Z
Генерал США сказав, що визначатиме наступні місяці війни
24tv
2024-09-20T10:39:39Z
Удар по складу у Торопці: з'явилися супутникові фото, що демонстрюуть наслідки атаки ЗСУ
TSN
2024-09-20T10:39:09Z
Польські військові гелікоптери залучили до боротьби з повінню
Европейская правда
2024-09-20T10:34:15Z
Просто так до школи не пустять: встановлюють суворі правила – перевірятимуть усіх
Знай
2024-09-20T10:30:37Z
Військовим РФ систематично видають наркотики для притуплення страху: дані ЦНС
ГЛАВКОМ NET
2024-09-20T10:24:37Z
Повістки поштою в Україні: адвокат розповіла про всі нюанси та проблеми нового підходу
24tv
2024-09-20T10:18:04Z
Кардіологи назвали дев'ять дивних симптомів, які вказують, що з серцем щось не так: не ігноруйте
TSN
2024-09-20T10:39:17Z
Ці 5 типових ознак недосипання ніколи не можна ігнорувати: перевірте себе
24tv
2024-09-20T09:42:20Z
Київ огорнув їдкий смог: наскільки це небезпечно та чи можна отруїтися
24tv
2024-09-20T09:33:23Z
Науковці визначили, скільки м’яса треба їсти на день і на тиждень: про це мало хто знає
TSN
2024-09-20T08:36:17Z
Вчені знайшли мікропластик в мозку людини: як він туди потрапив та чим це небезпечно
24tv
2024-09-20T08:21:21Z
Новий субваріант коронавірусу XEC уже зафіксували у 27 країнах: які симптоми та прогноз
24tv
2024-09-20T08:12:19Z
97-річна медсестра майже 80 років працює в одній лікарні: в чому секрет її успішної кар'єри
24tv
2024-09-20T06:27:15Z
Чи може мʼясо викликати рак
24tv
2024-09-20T05:24:40Z
Медичний центр "Лелека" увійшов до списку найбезпечніших медзакладів світу
Фокус
2024-09-20T05:00:53Z
Дихати нічим: чому Київ перевершив Каїр по якості повітря та що саме горить біля столиці
TSN
2024-09-20T10:39:48Z
Покращення стану повітря у Києві та області прогнозують через декілька годин
УкраинФорм
2024-09-20T10:39:15Z
Стала відома справжня причина смогу в Києві: чому якість повітря так зіпсувалась
TSN
2024-09-20T10:21:56Z
Нестерпний смог зафіксовано не лише у Києві, але й у Сумській та Чернігівській областях
ZN UA
2024-09-20T10:21:17Z
Для знесення пам’ятника Пушкіну в Одесі необхідна відповідь від ЮНЕСКО - міськрада
УкраинФорм
2024-09-20T10:18:11Z
Через удар РФ по фермі на Харківщині загинули 20 корів
УкраинФорм
2024-09-20T10:07:11Z
У Києві забруднення повітря в п'ять разів перевищує норму
УкраинФорм
2024-09-20T10:01:29Z
Їдкий і непроглядний смог оповив Київ: який вигляд має столиця
24tv
2024-09-20T09:57:47Z
Київ знову задихається від диму: яка причина, що каже влада і коли повітря очиститься
TSN
2024-09-20T09:51:13Z
Від $21 000: новий електричний кросовер NIO Onvo L60 з запасом ходу у 1000 км представили офіційно
AutoGeek
2024-09-20T10:21:56Z
На продаж виставили Dodge Challenger без кузовних панелей
AutoCentre
2024-09-20T10:12:31Z
Китайський NIO Onvo L60: $21200 за електрокар, батареї — за підпискою від $85/міс
ITC
2024-09-20T10:02:03Z
Український пластичний хірург на Rolls-Royce став зіркою соцмереж
Топ Жир
2024-09-20T09:45:42Z
Економ-пропозиція: який вигляд має найпростіший Volkswagen Golf 2024
Фокус
2024-09-20T09:42:23Z
Фото дня: в Україні зʼявилися окремі стели з цінами на зарядку електромобілів
AutoGeek
2024-09-20T09:42:13Z
Олександр Бондарев завершує свою кар’єру в картингу та розпочинає шлях у Формулі-4
AutoCentre
2024-09-20T09:36:33Z
Легендарний позашляховик Mitsubishi відродиться на базі Nissan Patrol?
ЗаРулем
2024-09-20T09:12:22Z
BMW знайшла нового партнера для утилізації батарей електромобілів: як працюватиме схема
AutoGeek
2024-09-20T09:06:20Z
Вартість цибулі почала зростати на ринках України: у чому причини росту цін
24tv
2024-09-20T10:39:52Z
Сонячна енергія "під землею": новий гібридний проєкт може змінити енергетику США
24tv
2024-09-20T10:33:25Z
У Польщі вважають недостатніми 5 млрд євро від ЄС для покриття всіх збитків повені
Европейская правда
2024-09-20T10:32:28Z
Імпорт електроенергії для промисловості. Гендиректор «Метінвесту» вказав на ключову проблему
ГЛАВКОМ NET
2024-09-20T10:24:59Z
путін намагається перебудувати світову торгівлю, але зазнає невдачі – WSJ
iPress
2024-09-20T10:24:11Z
В Україні у 2024/25 МР прогнозують скорочення виробництва олійних культур
AgroNews
2024-09-20T10:16:53Z
Підвищення податків в Україні: хто і скільки платитиме з 1 жовтня
Фокус
2024-09-20T10:15:16Z
Старі ціни вже не повернуться: цибуля подорожчає вдвічі — чи очікувати дефіциту взимку
Знай
2024-09-20T10:12:55Z
Хто має сплачувати податки в Україні та від чого залежить їх розмір
24tv
2024-09-20T10:12:46Z
Карликовий бегемотик підкорив Мережу своїми грайливими витівками – фото, відео
TSN
2024-09-20T10:39:40Z
Учені розгадали таємницю дивних звуків, що доносяться з Маріанської западини
24tv
2024-09-20T10:33:36Z
Агроблогери світу змагаються за титул найкращих. AgroPortal.ua — в журі міжнародної премії
AgroPortal
2024-09-20T10:30:45Z
Перевершить навіть "Шубу": ненудний салат із буряка
GlavRed
2024-09-20T10:27:24Z
Показано L-подібну батарею iPhone 16 Pro Max зі сталевою оболонкою
InternetUA
2024-09-20T10:22:23Z
Не гірше за собак: які породи котів найлегше піддаються дресуванню
24tv
2024-09-20T10:18:30Z
Творця додатка Ghost, яким користувалися злочинці по всьому світу, затримали в Австралії
InternetUA
2024-09-20T09:58:28Z
iPhone 16 Pro надходить у продаж
Portaltele
2024-09-20T09:46:41Z
Хакери зламали криптобіржу BingX, викравши крипту на десятки мільйонів доларів, – ЗМІ
Украина Криминальная
2024-09-20T09:45:11Z