MY.UAНовини
Звільнення, скасування тендерів, арешти активів. На що впливають журналістські розслідування та як виміряти їхню ефективність
Звільнення, скасування тендерів, арешти активів. На що впливають журналістські розслідування та як виміряти їхню ефективність

Звільнення, скасування тендерів, арешти активів. На що впливають журналістські розслідування та як виміряти їхню ефективність

Медійники на конференції журналістів-розслідувачів розповіли про те, якої реакції очікують на свої викривальні матеріали.

У Києві відбулася ХVІ Всеукраїнська конференція журналістів-розслідувачів, яку щороку організовує Інститут розвитку регіональної преси.

Протягом трьох днів журналісти з усієї України обговорювали ризики, з якими вони стикаються у своїй роботі під час повномасштабної війни, обмінювалися досвідом застосування найновіших інструментів у збиранні й аналізі інформації, дискутували про етичні виклики розслідувальної журналістики.

Одна з панелей конференції була присвячена впливу журналістських розслідувань на державну політику, поведінку чиновників і позитивні зміни у суспільстві загалом. Її учасники обговорили, як визначити цей вплив і чим його можна виміряти, а головне — посилити. У розмові взяли участь:

  • Людмила Панкратова, виконавча директорка Інституту розвитку регіональної преси (ІРРП);
  • Оксана Петрук, заступниця директора Центру журналістських розслідувань «Сила правди» (Луцьк);
  • Георгій Шабаєв, журналіст проєкту «Радіо Свобода» «Схеми: корупція в деталях»;
  • Леся Іванова, журналістка проєкту журналістських розслідувань Bihus.Іnfo;
  • Наталя Лазарович, журналістка проєкту журналістських розслідувань Bihus.Іnfo;
  • Роман Стеблівський, керівник санкційного напрямку проєкту Trap Aggressor від StateWatch.

Модерував панель журналіст видання The Kyiv Independent Данило Мокрик.

Системи вимірювання справжнього впливу журналістських розслідувань в Україні поки що немає, констатувала на початку дискусії Людмила Панкратова. Однак в ІРРП вирішили, що для її створення потрібно зробити принаймні перші кроки, та провели дослідження, зібравши інформацію про те, скільки є розслідувань, яка їхня тематика, чи мають вони вплив.

«Сподіваємося, згодом це стане підґрунтям для створення методології моніторингу з залученням усіх гравців, насамперед розслідувачів, оскільки краще за них ніхто не знає, як вимірювати вплив журналістських матеріалів», — пояснила Панкратова.

Моніторинг, за її словами, проводили з 1 листопада 2023 року по 31 серпня 2024 року. Були проаналізовані 514 журналістських розслідувань, 429 із яких були створені у медіамедійному форматі, а 85 — у відеоформаті. 262 з цих розслідувань підготували національні медіа, 252 — регіональні.

Серед видань національного рівня лідерами за кількістю розслідувань протягом дев’яти місяців стали видання Bihus.Info (47 розслідувань), «Схеми» (36), «Слідство. Інфо» (35), «Наші гроші» (31), «Українська правда» (23), StateWatch (22), Texty.org.ua (15), ZN.ua (12), hromadske (11), Kyiv Independent (8).

 Виконавча директорка ІРРП Людмила Панкратова представляє дослідження про журналістські розслідування

Перелік регіональних медіа, які за цей період видали найбільшу кількість розслідувань, виглядає так: кримський Центр журналістських розслідувань (43 матеріали), львівське NGL.media (26 матеріалів), волинська «Сила правди» (24 матеріали), миколаївський «Центр журналістських розслідувань» (23 матеріали), кременчуцький «Медіадоказ» (20 матеріалів), рівненська «Четверта влада» (18 матеріалів), черкаське видання «18000» (15 матеріалів), Запорізький центр розслідувань (14 матеріалів), Харківський антикорупційний центр (14 матеріалів), одеське медіа «Інтент» (13 матеріалів).

 Людмила Панкратова розповідає про лідерів за кількістю журналістських розслідувань серед регіональних медіа

Найбільш розповсюдженою темою журналістських розслідувань є державні закупівлі та використання бюджетних коштів. Їй присвячені 20% усіх матеріалів, які потрапили у дослідження ІРРП. Майже стільки ж розслідувальних текстів (19%) виявилися пов’язаними з темою війни — російською агресією, воєнними злочинами, колабораціонізмом, пропагандою. На тему зловживання владою, корупції та незаконного збагачення вийшло 18% розслідувань. Крім того, журналістські розслідування були присвячені темі бізнесу з окупантами (13%), декларуванню майна високопосадовцями (4%), корупції на відбудові (4%), махінаціям з землею (3%), мобілізації та незаконному виїзду за кордон (3%) та іншим темам (16%).

Також аналітики ІРРП дослідили методи, якими медіа збирають і аналізують інформацію. Так, наприклад, Центр журналістських досліджень (Крим) зібрав на Google-карті об’єкти зеленої енергетики, які Україна втратила через окупацію півдня, відокремивши пошкоджені через бойові дії сонячні електростанції (СЕС). А «Схеми» продемонстрували наслідки атаки українських безпілотників на нафтобазу у місті Азов Ростовської області, що сталася в ніч на 18 червня 2024 року, за допомогою супутникових знімків Planet Labs. Місяцем раніше, у травні цього року, за допомогою супутникових знімків журналісти «Схем» з’ясували, що російські військові побудували нову базу у місті Новочеркаськ, за 200 км від лінії фронту.

Це дуже цікавий метод отримання розслідувачами інформації, який сьогодні активно розвивається, — зауважила Людмила Панкратова. Серед інших способів отримання інформації, які використовують журналісти-розслідувачі, також конфіденційні джерела та програма розпізнавання облич.

Під час моніторингу були виокремлені такі види впливу журналістських розслідувань:

  • звільнення посадових осіб;
  • скасування тендерів;
  • відкриття кримінальних проваджень;
  • санкції за порушення антимонопольного законодавства;
  • зміна законодавства;
  • призначення перевірки органами контролю;
  • внесення до санкційних списків фізичних і юридичних осіб;
  • арешт активів.

Цей перелік, за словами Людмили Панкратової, не є повним, але він містить види реакції на журналістські розслідування, які зустрічаються найчастіше та які є найбільш видимими.

«Думаю, кожен журналіст-розслідувач стикався з запитанням: “Ну, ось ви зробили своє розслідування — і що з того?”. У відповідь на це можна сказати, що коли матеріал вийшов в ефір або був опублікований, робота журналіста в принципі вважається виконаною. А можна згадати про те, що одне з призначень журналістики — впливати на суспільні процеси. Яке з розслідувань — ваше або вашої команди — ви вважаєте таким, що мало вплив? І у чому цей вплив проявився?», — звернувся до учасників панелі Данило Мокрик.

 Модератор панелі, журналіст-розслідувач Данило Мокрик

За словами журналістки Bihus.Info Лесі Іванової, найчастішою реакцією на її викривальні матеріали було звільнення чиновників або посадовців, про яких у цих матеріалах ішлося. Але вона не вважає звільнення героя журналістського розслідування його єдиним позитивним наслідком. Оскільки, за словами Іванової, проблема зазвичай не в людині, а в системі, яка допустила перебування цієї людини на певній посаді та зумовила можливість її протиправних дій.

«Наприклад, керівника Київського метрополітену Віктора Брагінського блискавично звільнили після виходу першої частини нашого розслідування про його незадекларовані статки. І це було найшвидше звільнення героя мого матеріалу за всю історію моєї журналістської кар’єри. З боку це виглядало класно, швидко і радикально. Але є нюанс. В останні роки наша влада добре навчилася підігравати настроям громадськості, яка бажає швидкої реакції на викриття випадків корупції чи інших зловживань. Ось вам покарання винуватця — його звільнення! І, на жаль, це працює. Новина в нас зараз живе пів дня, а людське обурення — максимум день. Як тільки суспільство отримує новий привід для обурення, він перекриває попередній, і людині, яку мали б притягнути до відповідальності, дають потихеньку “піти в ліс”. Що, власне, і сталося з паном Брагінським, якого дуже швидко звільнили, але поки що цим і обмежилися», — каже Леся Іванова.

За десять років досвіду роботи в розслідувальній журналістиці вона добре зрозуміла: якщо правоохоронним органам не «дати копняка», вони навряд чи зроблять щось самі. Тому в Bihus.Info давно налагоджена така схема: юристи вивчають кожне розслідування і визначають кримінальні статті, під які можуть підпадати дії його головних персонажів. Потім вони готують заяви до перевірчих, антикорупційних і правоохоронних органів, відправляють їх адресатам, а медійники штурхають ці органи, щоб вони реагували на звернення.

 Журналістки Bihus.Info Наталя Лазарович і Леся Іванова

«Саме тому Bihus.Info вже давно працює в спайці з юристами й адвокатами. І ми не просто робимо розслідування, а через юристів, заяви та постійне штурхання контрольних і правоохоронних органів змушуємо їх робити свою роботу», — говорить Леся Іванова.

Ще одна представниця Bihus.Info — Наталя Лазарович — поділилася своїми спостереженнями про те, який вплив мала серія розслідувань видання про схеми на відбудові зруйнованих росіянами будинків та об’єктів інфраструктури. За її словами, тоді спостерігалися майже всі варіанти впливу, які перелічені в дослідженні ІРРП. І тендери скасовували, й угоди розривали, й кримінальні провадження відкривали, й звільнення відбувалися. Але загальний підхід до розподілення державних коштів не змінився, як не змінились і законодавчі норми, якими регулюється контроль за цим.

«Якщо говорити про той глобальний вплив, якого б хотілося журналістам і який дуже важко виміряти, то він відсутній», — говорить журналістка.

Після виходу розслідування про відбудову його автори також подали заяви до правоохоронних і контрольних органів. Держаудитслужба, яка перевірила інформацію про зловживання, зібрану журналістами, підтвердила її правдивість. Але до судових вироків поки так і не дійшло.

  Журналістка Bihus.Info Наталя Лазарович і юристка Єлизавета Середіна тримають у руках заяву до прокуратури щодо порушень компаній із сюжету про відбудову. Фото Bihus.Info

А ось журналістам «Схем» (Радіо Свобода), які у березні 2024 року опублікували викривальний матеріал про керівника Антимонопольного комітету Павла Кириленка, допомога юристів не знадобилася. Правоохоронці розпочали кримінальне провадження наступного дня після виходу розслідування про те, що родина посадовця у період 2020—2023 років придбала автівки та житло у Києві й області, а також в Ужгороді, при тому, що її офіційних доходів не вистачило на придбання цього майна. А 14 серпня 2024 року детективи НАБУ за погодженням із прокурором САП повідомили Кириленку про підозру в незаконному збагаченні на 56,2 мільйона гривень і декларуванні недостовірної інформації.

«Однак це не заважає людині, яка підозрюється у незаконному збагаченні, продовжувати керувати державним органом і до того ж бути членом переговорної групи з ЄС з приводу вступу України до Євросоюзу. Тому, звісно, добре, коли за наслідками журналістських розслідувань відкривають кримінальне провадження, але, можливо, цього недостатньо?», — говорить журналіст «Схем» Георгій Шабаєв.

Також він згадав про випадки, коли на журналістів намагалися тиснути з тим, щоб ті припинили свої розслідування. «Якщо порівнювати з часами президентства Януковича, то зміни у сьогоднішньому ставленні до журналістів та їхніх розслідувань, звісно, є. Тоді не було навіть антикорупційних органів. Але якщо органи, які розслідують провадження щодо героїв журналістських викривальних матеріалів, стануть інституційно залежними від влади, то ми продовжимо вимірювати наш вплив кількістю відкритих проваджень, не отримуючи повідомлень про реальні вироки», — говорить Георгій Шабаєв.

 Журналіст проєкту «Радіо Свобода» «Схеми: корупція в деталях» Георгій Шабаєв

За його словами, журналісти не мають втрачати інтересу до фігуранта свого розслідування відразу після відкриття кримінальної справи проти нього. Вони повинні ходити на судові засідання, висвітлювати перебіг розслідування, бо справа може так і не закінчитися вироком. «Якщо ми будемо привертати до цієї справи увагу, вона матиме шанс завершитися покаранням фігуранта нашого розслідування», — пояснює журналіст.

Заступниця директора волинського Центру журналістських розслідувань «Сила правди» Оксана Петрук також говорить про дієвість невідворотності покарання тих, хто порушує закон. Це те, що, за її словами, може призводити до системних змін на краще. Медійниця розповіла про серію розслідувань, які «Сила правди» робила про тодішнього начальника обласного управління лісового та мисливського господарства Віталія Суховича. Це відбувалося протягом кількох років, але лише у листопаді 2023 року ДБР затримало колишнього головного лісівника Рівненщини за підозрою у незаконному збагаченні.

 Заступниця директора волинського Центру журналістських розслідувань «Сила правди» Оксана Петрук

«Я розцінюю це як наш вплив, але не розумію, чому для того, щоб він відбувся, знадобилося так багато часу. Наразі стежимо, що буде далі», — розповіла Оксана Петрук.

А Роман Стеблівський, керівник санкційного напрямку проєкту Trap Aggressor, який розслідує схеми обходу санкцій ЄС і США та моніторить роботу органів влади, відповідальних за санкції та конфіскації, розповів про показники ефективності роботи своєї команди. Ключовий із них, за словами Стеблівського, — домогтися внесення до американських чи європейських санкційних списків компаній та осіб, яких було викрито на співпраці з країною-агресоркою.

«Установити зв’язок між нашим розслідуванням і, скажімо, рішенням американського уряду про накладання санкцій на ту чи ту компанію іноді непросто. Однак коли я, приміром, опрацьовував матеріали кримінальних справ ФБР стосовно арешту людей, які постачали електроніку для російського ВПК в межах обходу санкцій і зустрічав посилання на відкриті джерела, то розумів, що може йтися про наші розслідування. Ми ніколи не знатимемо про це достеменно, але впевнені — якщо опублікуємо унікальні факти, вони точно будуть використані компетентними органами США. І тому для нас ця історія про вплив», — пояснив Стеблівський.

 Керівник санкційного напрямку проєкту Trap Aggressor Роман Стеблівський

Остання подібна історія сталася 23 серпня 2024 року, коли Міністерство фінансів США наклало санкції на майже сотню фізичних і юридичних осіб із 16 країн, які беруть участь у закупівлі озброєння й техніки для Росії, сприяють обходу санкцій і підтримують російський військово-промисловий комплекс. Одна з транснаціональних мереж, до якої входять ці фізичні та юридичні особи, через компанії в Туреччині, Франції та Гонконгу імпортувала компоненти для підсанкційної російської групи «Промтех». А за місяць до цього вийшло спільне розслідування Trap Aggressor, німецької редакції Süddeutsche Zeitung, NDR, WDR та французької Le Monde, які першими розкрили мережу компаній «Промтех» і ланцюжки постачань іноземних компонентів до Росії.

Ще раніше Trap Aggressor оприлюднив розслідування про бізнес «бенефіціара» війни в Україні, російського мільярдера Леоніда Міхельсона. Після виходу матеріалу компанія потрапила під нові санкції США. І таких прикладів, говорить аналітик Trap Aggressor, доволі багато.

Фото: ІРРП, скриншоти відео 

Читайте також:

  • «Не знаю, що може бути зараз актуальнішим за покарання росіян». Як працюють журналісти-розслідувачі під час війни
  • «Поруч – країна божевільних покидьків»: як журналісти-розслідувачі встановлюють імена російських воєнних злочинців
  • Де менше журналістики, там більше корупції
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Теги за темою
расследование
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Украинские военные начали массово сдаваться в плен: что известно
Comments UA
2024-11-16T20:00:53Z
Ситуация резко изменилась: что происходит в Купянске после визита Зеленского
Comments UA
2024-11-19T15:18:34Z
Военных КНДР перебросили под Харьков - СМИ
Корреспондент
2024-11-22T22:22:27Z
В Киеве пробки на дорогах и коллапс в метро
Апостроф
2024-11-21T07:00:32Z
"Кормили стаканом кипятка": история выжившего после плена херсонца, работающего под обстрелами
Политека
2024-11-23T09:01:23Z
Часть средств на утепление многоквартирных домов вернут ОСМД
Знай
2024-11-23T07:06:52Z
Россияне топчутся на собственных труппах: что происходит под Купянском
Comments UA
2024-11-12T14:21:04Z
ГУР нанесло ракетную атаку по скоплению врага на ТОТ
TSN
2024-11-21T19:21:23Z
Минус около $200 млн: «Червона Калина» и «Тайфун» уничтожили комплекс «Борисоглебск 2»
Апостроф
2024-11-18T11:30:35Z
Молодой фаворитке Путина доверили важное культурное мероприятие в России
Comments UA
2024-11-21T19:57:44Z
«Не дай Бог» — Лукашенка рассказал, кого нельзя избирать президентом
ZN UA
2024-11-14T22:02:11Z
Китай отреагировал на удар баллистической ракетой России по Украине
Comments UA
2024-11-22T13:57:41Z
Нарушит еще одну традицию: Мелания Трамп не переедет за мужем в Белый дом
Фокус
2024-11-13T14:35:03Z
Швейцария запретила экспорт патронов польской фирме, после того, как их обнаружили в Украине
ZN UA
2024-11-23T09:24:19Z
Париж и Лондон будут бороться с "путинизацией" мира
Корреспондент
2024-11-23T09:24:05Z
После Днепра РФ может готовить удар по Верховной Раде: нардепы отменили заседание
Фокус
2024-11-21T22:48:41Z
Названы три кандидатуры на должность посла Украины в США
Апостроф
2024-11-12T16:48:41Z
Усиление кровавого террора: сколько еще времени Путин будет устраивать украинцам ад
Comments UA
2024-11-18T12:39:58Z
На фоне слухов о проблемах в браке одинокую Пугачеву поймали во время прогулки
Comments UA
2024-11-11T21:51:15Z
Врачи не давали сроков: любимица публики Ада Роговцева оказалась в больнице
GlavRed
2024-11-14T17:06:51Z
В России умерла звезда фильма "Бриллиантовая рука"
Comments UA
2024-11-16T14:42:23Z
"Такой п**дец, а ты чипсики рекламируешь": ведущий "Орла и решки" рассказал о разговоре с Ивлеевой после вторжения РФ
Апостроф
2024-11-19T09:48:42Z
Пластический хирург рассказал, какие пластические операции делала Алла Пугачева
Фокус
2024-11-23T09:15:21Z
О чем фильм «Конклав»: плох тот кардинал, который не мечтает стать Папой. Любой ценой
Комсомольская правда
2024-11-23T09:02:13Z
Тринчер сравнили с россиянкой Бузовой из-за поведения на интервью/Певица ответила на вопросы интервьюера после своего выступления
Апостроф
2024-11-19T10:39:25Z
В Facebook сообщили о смерти Виктора Павлика: жена выдала гневную тираду
GlavRed
2024-11-19T16:45:44Z
"Очень хороший муж": Ева Лонгория раскрыла секреты счастливого брака с Хосе Бастоном
Фокус
2024-11-18T11:07:17Z
Найден самый ранний признак деменции: многие с ним сталкиваются, и не один раз
Фокус
2024-11-11T09:51:52Z
Женщины, которые стареют медленнее всех: 6 здоровых привычек датчанок
Фокус
2024-11-16T15:00:35Z
Формула "10-3-2-1-0": ученые вывели беспроигрышное уравнение для здорового сна
Фокус
2024-11-13T10:36:35Z
Ночная стража: 5 комнатных растений, которые улучшают сон
Marie Claire
2024-11-16T19:30:52Z
Микроволновка может убить? Как печка влияет на здоровье
Comments UA
2024-11-23T02:39:25Z
Убывающая Луна 16-30 ноября 2024 года: что следует сделать и особенности периода
TSN
2024-11-23T02:09:14Z
Состарит, убьет потомство и разовьет рак: ученые раскрыли новые опасности курения марихуаны
Фокус
2024-11-15T19:51:31Z
«Они совсем не темнеют»: простой лайфхак, чтобы хранить авокадо неделями
Marie Claire
2024-11-21T03:04:10Z
Что предлагают вместо МСЭК: от анонимности пациента до видеофиксации и индивидуальных экспертов
Комсомольская правда
2024-11-19T06:02:12Z
"Боже, какой я была глупой": Ярослава Магучих изменила свои планы по рождению ребенка
Апостроф
2024-11-12T19:06:04Z
Находился в коме: стали известны подробности смерти боксера Вячеслава Узелкова
Комсомольская правда
2024-11-12T10:12:13Z
"Им запретили делать это": раскрыто скандальное условие боя Тайсон - Пол
Корреспондент
2024-11-19T15:36:14Z
"Как он собирается причинить мне боль?": Фьюри раскритиковал Усика
Корреспондент
2024-11-23T07:57:30Z
Макгрегор признан виновным в изнасиловании
UAToday
2024-11-23T00:54:17Z
Тренер Жироны рассказал, когда Цыганков сможет вернуться на поле
Корреспондент
2024-11-22T19:52:44Z
Звездный боец UFC Макгрегор признан виновным по делу об изнасиловании
ZN UA
2024-11-22T19:22:46Z
Конор Макгрегор проиграл дело об изнасиловании и должен выплатить жертве 250 тысяч евро
Фокус
2024-11-22T19:15:55Z
"Что мы можем сделать?": в Федерации волейбола Украины прокомментировали побег игроков "Решетиловки" за границу
TSN
2024-11-22T14:54:17Z
Почему в Украине стремительно растут цены: банкир Фурса ошарашил ответом
Comments UA
2024-11-12T15:18:16Z
В Украине могут установить ветряные турбины общей мощностью 800 МВт: что известно
Фокус
2024-11-18T17:23:42Z
Отменены графики отключений света в некоторых регионах
Известия Киев
2024-11-19T18:33:42Z
Платежка может вырасти: сколько придется платить за газ в декабре
Знай
2024-11-18T08:07:12Z
Польские фермеры начали забастовку перед пунктом пропуска "Медика - Шегини"
Европейская правда
2024-11-23T09:18:51Z
Долги за коммуналку: в каких случаях могут забрать жилье
Знай
2024-11-23T09:06:58Z
Украинцы могут платить за тепло по "копеечному" тарифу: но есть условие
Знай
2024-11-16T20:12:25Z
Цитрусовый ценопад: мандарины, апельсины и лимоны становятся доступнее
Знай
2024-11-18T11:12:37Z
Кабмин в очередной раз перенес повышение зарплат учителям
Апостроф
2024-11-12T14:04:44Z
Украинцы в Норвегии лишатся приюта и защиты: что известно о новых правилах
Comments UA
2024-11-16T19:15:52Z
В Ассоциации городов заявили об оттоке украинцев на оккупированные территории
Корреспондент
2024-11-12T17:58:17Z
Женщина сделала ДНК-тест: как выяснилось, ее бабушка забрала с собой в могилу секрет
Фокус
2024-11-12T15:27:38Z
На семью - 18 500 гривен: украинцев регистрируют на новые "зимние" выплаты
Знай
2024-11-15T04:21:06Z
Педагоги без зарплат, студенты без стипендий: кто оставил украинцев без выплат
Знай
2024-11-23T09:21:56Z
В ВСУ заявили, что северокорейских военных на Харьковщине нет
Комсомольская правда
2024-11-23T08:27:07Z
В Кривом Роге прощаются с погибшей семьей - Еленой Кулик и ее детьми
Апостроф
2024-11-14T13:54:53Z
Точность до 1 метра, поражает движущиеся цели: Франция произведет бомбы AASM для Украины
Фокус
2024-11-12T15:27:21Z
Российская ракета, которая упала на дома в Одессе, была сбита ПВО, — Воздушные силы
Комсомольская правда
2024-11-18T14:40:19Z
Срочно делайте, иначе останетесь без винограда: бюджетные средства обработки лозы
Знай
2024-11-12T16:51:31Z
Голубцы с булгуром, вкуснее обычных: судья "Мастер Шеф" дала простой рецепт
Политека
2024-11-19T04:00:53Z
Любовный гороскоп для всех знаков Зодиака на неделю с 18 по 24 ноября 2024 года
Фокус
2024-11-17T23:15:40Z
Гороскоп на завтра 14 ноября: Львам - сюрпризы, Весам - большая удача
GlavRed
2024-11-13T07:28:09Z
8 фраз, которые мечтает услышать каждая мать от своей взрослой дочери
Marie Claire
2024-11-23T08:01:37Z
Сделают только хуже: 6 типов людей, к чьим советам нельзя прислушиваться
Marie Claire
2024-11-23T07:33:35Z
Как спасти пересоленное блюдо – помогут бабушкины советы/Ситуацию можно исправить!
Апостроф
2024-11-18T11:12:39Z
Раз и навсегда: каков идеальный возраст для замужества — не пропустите это время
Marie Claire
2024-11-23T06:06:58Z
Топ алкогольных напитков, которые действительно "валят с ног"
Comments UA
2024-11-23T04:09:27Z
Норвежские рыбаки "поймали" в свои сети американскую атомную субмарину
Европейская правда
2024-11-15T12:58:02Z
Российский удар по Киеву: спасатели показали последствия
Апостроф
2024-11-17T07:15:11Z
Среди жертв российского удара по Сумам – 14-летняя Анастасия Боровик
Комсомольская правда
2024-11-18T10:52:24Z
Очевидец о ракетном ударе в Одессе: взрыв был в 15 метрах от нас
Comments UA
2024-11-18T11:15:47Z
Мощный удар по Бердянску: что известно сейчас
Comments UA
2024-11-23T08:15:24Z
"Меня подбросило на диване": что говорят очевидцы удара ракетой "Орешник" по Днепру
Апостроф
2024-11-23T07:36:04Z
Дания задержала китайское судно по подозрению в повреждении кабелей
Корреспондент
2024-11-20T19:00:44Z
Под Парижем владелец ресторана захватил заложников в своем заведении
Фокус
2024-11-16T19:54:36Z
В Виннице мужчина хотел взорвать себя гранатой: подробности
TSN
2024-11-22T21:51:43Z
"Пожалуйста, умри": искусственный интеллект устал от вопросов и нахамил пользователю
Фокус
2024-11-14T15:06:56Z
Семейная традиция Комонов: ученые обнаружили следы бальзамирования на телах французских аристократов
Фокус
2024-11-18T11:45:32Z
Что нужно, чтобы роутер работал от повербанка? Три "народных" способа
Знай
2024-11-23T08:51:21Z
Что делать, когда смартфон плохо ловит сеть: есть несколько полезных советов
Политека
2024-11-23T08:01:30Z
"Зачем он курит планшет?" В S.T.A.L.K.E.R. 2 нашли Буданова
Апостроф
2024-11-23T06:48:26Z
Убывающая Луна от 16 до 30 ноября 2024 года: что категорически запрещено с точки зрения эзотерики
TSN
2024-11-23T05:09:49Z
Видеоигры помогают строить успешную карьеру: что еще выяснили ученые за 20 лет "подглядывания"
Знай
2024-11-23T03:51:58Z
Гигантские цыплята и боевая система как в Ведьмаке: что известно о возвращении культовой RPG Fable
Знай
2024-11-22T20:51:32Z
"Будет "Фукусима" искусственного интеллекта": какие опасности и проблемы ожидают человечество
Фокус
2024-11-22T20:51:04Z
Лайфхаки для зимы: как быстро очистить лобовое стекло от льда
Comments UA
2024-11-19T01:00:21Z
За американский автомобиль могут отобрать права: на что обратить внимание
Знай
2024-11-22T17:21:14Z
В Японии запускают в производство необычный гибрид Honda Civic и Dodge Challenger
Фокус
2024-11-22T11:15:38Z
Альтернатива Wrangler: электрический внедорожник Jeep впервые заметили на дорогах
Фокус
2024-11-22T08:36:02Z
Увеличат запас хода до 1000 км: Honda готовит инновационные батареи для электрокаров
Фокус
2024-11-21T17:57:23Z
Новые машины, трассы с "Софией" и коллекция Ferrari: Gran Turismo 7 от Sony получила ноябрьское обновление
GameMag
2024-11-21T13:58:37Z
Гость из 60-х: обнаружен редкий 58-летний спорткар Chevrolet в новом состоянии
Фокус
2024-11-21T13:45:35Z
Премиальный французский электромобиль с запасом хода 750 км показали до премьеры
Фокус
2024-11-21T12:06:21Z
Старый 88-летний мотоцикл продают по цене нового Ferrari
Фокус
2024-11-21T10:06:53Z