MY.UAНовини
Уроки історії і кілька питань до Сікорського: що не так із заявою глави МЗС Польщі про Крим
Уроки історії і кілька питань до Сікорського: що не так із заявою глави МЗС Польщі про Крим

Уроки історії і кілька питань до Сікорського: що не так із заявою глави МЗС Польщі про Крим

Місяць тому вже колишній міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба під час заходу разом зі своїм польським колегою Радославом Сікорським висловився не зовсім коректно, а 18 вересня вже сам Сікорський повернув "борг", та й схоже, що з відсотками.

24 Канал розповідає, що не так сказав глава МЗС Польщі та чому через це вибухнув гучний скандал.

Ідея Сікорського про референдум у Криму

Під час nightcap дискусії на 20-й щорічній зустрічі YES у Києві Радослав Сікорський висловив думку про те, що взагалі-то непогано було б провести референдум у Криму, щоб визначити його подальшу долю.

Ось пряма цитата від польського міністра закордонних справ:

Крим символічно важливий для Росії, й особливо для Путіна, але стратегічно важливий для України. Тому я не бачу, як вони зможуть домовитися без демілітаризації Криму… Ми могли б передати його під мандат ООН із місією з підготовки чесного референдуму після перевірки того, хто є законними жителями, і таке інше... І ми могли б відкласти це на 20 років. Якби українці воювали в Криму, нехай навіть символічно, він (Путін – 24 Канал), можливо, не зважився б на Донбас,
– вважає глава МЗС Польщі.

Як Україна відреагувала на скандальну заяву глави МЗС Польщі

Цей експромт (або ж не експромт) польского чиновника спричинув цілу бурю. І не за останню фразу, з якою можна погодитись за певних умов, а через попередні. В Україні ці слова засудили приблизно всі.

Крим – це Україна. росія порушила міжнародне право і має відповідати за це,
– написав у себе в телеграмі очільник Офісу Президента Єрмак.

Меджліс кримськотатарського народу вважає подібні заяви неприпустимими та цинічними. Такими, що не відповідають ані національним інтересам України, ані правам та інтересам корінного кримськотатарського народу України,
– заява голови Меджлісу кримськотатарського народу Рефата Чубарова.

Ми безперечно високо цінуємо зусилля наших партнерів у пошуку варіантів досягнення миру в Україні та зупинення цієї кровопролитної війни. Однак, як це неодноразово висловлювали лідери нашої держави, і в першу чергу Президент України Володимир Зеленський, – єдиною формулою миру, єдиним планом запропонованим світу щодо завершення цієї війни – має бути український план. Саме тому прикро читати новини про заяви, хоч і персональні, щодо майбутньої долі Криму, особливо з огляду на події, які відбулися з 2014 року,
– постійна представниця Президента Україна в АР Крим Таміла Ташева.

Територіальна цілісність України ніколи не була і не може бути предметом для обговорення чи компромісів. Крим — це Україна. Крапка. На боці України наші Сили Оборони, партнери, Статут ООН та міжнародне право. Крим – це центр ваги європейської архітектури безпеки. Її повноцінне відновлення можливе лише після повної деокупації всієї території України, включно з українським півостровом. Очікуємо подальшої рішучої підтримки партнерів, щоб примусити Росію повернутися до поваги до міжнародного права і Статуту ООН, вивести свої війська та озброєння з усієї суверенної території України та відновити її територіальну цілісність, а також притягнути Росію до відповідальності за її агресію проти України і за всі скоєні злочини. Всі зусилля мають бути спрямовані на те, щоб швидше досягти цих цілей, а не задовольняти, у той чи інший спосіб, апетити Кремля за рахунок інтересів України і міжнародного права,
– МЗС України.

Були й інші реакції. Зокрема, пропозиція провести референдум у місті Калінінград щодо перейменування його на Królewiec з натяком на те, що колись воно входило до складу Речі Посполитої.

Сікорський ображений на Зеленського?

Інші ж пригадали, що напередодні польська преса писала про поганий прийом пана Сікорського в Офісі Зеленського 13 вересня, який ледь не призвів до скандалу та сварки, але вилився лише у "витоки" до польського видання Onet та його автора Вітольда Юраша, який написав про образу варшавських урядовців на Україну. Цікаво, хто б міг бути джерелом пана Вітольда – чи не команда пана Сікорського?

Інший автор Onet Марцін Терлік розповів, що Польщу ображати небезпечно, адже вона не лише послідовний союзник України, але й з січня 2025 року почне своє головування в ЄС, а відповідно матиме змогу "лагідно тиснути" на Україну з низки питань. Зокрема, щодо історичної пам'яті. Так, це знову про нове вибачення України за Волинську трагедію та чергова актуалізація питання ексгумацій її жертв, які ніхто в Україні не забороняв. Натомість Польща стверджує протилежне і зробила це ледь не головною засадою власної політики.

Також згадали, що декілька років тому – ще до повномасштабного вторгнення Росії – зі схожими ідеями "виходив" наприкінці 2016 року власник заходу YES олігарх Віктор Пінчук. І не де інде, а в самій The Wall Street Journal, за яку потім вибачався та виправдовувався ще й у приязній йому "Українській правді". До речі, обидві "вершини політичної думки" досі доступні, щоправда, одна в платній версії.

У той час як ми зберігаємо нашу позицію стосовно того, що Крим є частиною України і повинен бути повернений, Крим не повинен встати на шляху угоди, яка повинна завершити війну на Сході на справедливій основі. Україні знадобиться від 15 до 20 років, щоб досягти достатнього економічного зростання і стабілізувати нашу інфраструктуру, систему соціального захисту і фінансову систему. Тоді кожен кримець захоче жити у такій Україні майбутнього- так само, як східні німці хотіли стати частиною Західної Німеччини,
Віктор Пінчук у The Wall Street Journal 29 грудня 2016 року.

Чи міг Сікорський висловити лише "приватну думку"?

Як бачимо, варіантів трактування слів Сікорського багато. Серед них і доволі просте пояснення. Воно полягає в тому, що в заяві пана Радека не було жодних підтекстів, а це лише приватна думка політика і дипломата. Вони в нього часто бувають і так само часто привертають увагу. Передостання, наприклад, була про те, що Польща нарешті має почати збивати російські дрони та ракети, наприклад.

Чорнобильська ядерна аварія була в Україні. Уявіть собі, що російський дрон або ракета зіб'ється з курсу і полетить не в Польщу чи Румунію, як уже бувало, а вдарить по одній з українських атомних електростанцій. Я вважаю, що ми повинні допомогти Україні захистити її АЕС від таких заблукалих російських ракет,
– керівник польського МЗС Радослав Сікорський в інтерв’ю BBC 6 вересня 2024 року.

Версія про "приватну думку" дещо знижує "градус зради", але тепер показує Сікорського як не надто гарного фахівця, точніше як людину, що геть не розуміє реалій та суті подій. І це дуже прикро, адже розбиратися в цьому – пряме завдання дипломата. Або хоча б слухати товаришів (з новим міністром закордонних справ України він може спілкуватися рідною мовою), а ще – не "прогулювати" засідання Кримської платформи. Бо там лунають дуже цікаві і мудрі заяви.

Підтримка Туреччиною територіальної цілісності, суверенітету та незалежності України є незмінною. Повернення Криму Україні – вимога міжнародного права,
Реджеп Ердоган у відеозверненні до учасників 4-го саміту Кримської платформи 11 вересня 2024 року.

Нагадуємо пану міністру: Автономна Республіка Крим та місто Севастополь були і залишаються невід'ємною частиною України в її міжнародно визнаних кордонах. Будь-які пропозиції щодо передачі Криму під протекторат чи проведення якихось референдумів суперечать принципам міжнародного права та підривають суверенітет України.

На це пану міністру прямо вказали в Києві і, схоже, нагадають ще не раз.

Так, під час українсько-російських переговорів у Стамбулі в березні 2022 року був варіант з референдумом в Криму через 15 років, але він так і залишився у чернетках Мединського та Арахамії, а також десь на стрімах з Арестовичем.

Тоді учасники тих подій, схоже, просто не розуміли, про що говорять й одні були в стані ейфорії, а інші в стані афекту й мали на меті просто виграти трохи часу. Нині ж ситуація зовсім інша і дивитись на неї потрібно з погляду закону. А він говорить – Росія має забиратись з української території, а Польща разом з НАТО мали б Україні в цьому активно допомагати, а не "забувати" сплачувати чеки по чеській збройній ініціативі та не викручувати руки України як не зерном, то танцями на кістках, якою за своєю суттю є ситуація з неіснучою забороною на проведення ексгумацій жертв Волинської трагедії.

Чи може ООН отримати контроль над Кримом: кілька питань до Сікорського

Спробуймо на секунду вдати, що забули про все це, й розглянути слова поважного поляка серйозно.

Сікорський говорить про якийсь контроль ООН над Кримом? Як він це уявляє? Невже шляхом введення миротворців? Нагадаємо, в Радбезі ООН досі засідає Росія (до речі, абсолютно незаконно), а тому вона заблокує будь-яке рішення.

  • Але якщо навіть припустити, що будуть миротворці, то що вони будуть робити з Чорноморським флотом Росії та російськими воєнними базами з важкою технікою, і як бути з аеродромами?
  • Як пан Сікорський уявляє собі фільтрацію законних мешканців Криму і на законних умовах, коли це саме Росія завезла їх до Криму в кількості сотень тисяч.
  • Також це все суперечить навіть законам держави-агресорки, а головне – суперечить волі Путіна, який є єдиним джерелом влади в Росії.

Навіть за умов, що Україна та її влада погодяться на порушення Конституції (і одразу себе поховає), залишається Росія. Путін і відповідно Росія нині не є здатними до якихось переговорів і угод, все підписані з Росією договори – фікція.

Від Будапештського меморандуму до численних міждержавних угод про дружбу України та Росії. Про це добре знають герої Іловайська, які отримали спершу "слово офіцера" від росіян, а потім – кулю в спину від них же. Це добре відомо нині вже всьому світу, а не лише авторам красивої картки з цитатою Бісмарка про вартість договорів з Росією, яку він, до речі, ніколи в житті не говорив.

Це добре має знати й Польща. Та також мала договір про ненапад з Радянською Росією, але потім отримала від неї удар у спину 17 вересня 1939 року, коли радянський союзник Гітлера добив скривавлену Річ Посполиту. А потім вбивав десятки тисяч полонених поляків в лісах під Харковом і Катинню.

Всього цього не може не знати міністр Сікорський, бо його дружина – славетна історикиня Енн Епплбом, одна з найбільших в світі авторитетів з історії СРСР першої половини 20 століття. Вона б просто не дозволила йому не знати.

Уроки історії для Сікорського

Після Першої світової війни в Європі була популярною ідея плебісцитів – саме в такий спосіб планували визначати й визначали територіальну приналежність спірних земель. Але й там було багато проблем.

  • Так, Друга Річ Посполита завдяки ним приєднала до себе частину Верхньої Сілезії, хоча формально програла. Плебісцит проходив у 1921 році під контролем Ліги Націй – 40% голосів були за приєднання до Польщі, майже 60% – за те, щоб залишитись у складі Німеччини.
  • У підсумку все завершилось збройними сутичками, повстанням, кров'ю та поділом регіону. Також у 1920-му відбувся плебісцит у Вармії та Мазурах, за результатами якого лише декілька населених пунктів приєдналися до Речі Посполитої.

А ще були плебісцити під наглядом не Ліги Націй, а Гітлера та Сталіна. Так, мова про квітневий плебісцит 1938 року в Австрії та вибори до "Народних зборів" 22 жовтня 1939 років в Західній Україні, а також так звані “вибори” у так званих “народних демократіях” (тій самій Польщі, НДР, Болгарії, Румунії, Угорщині, Чехословаччині та інших окупованих СРСР країнах) після Другої світової.

Невже такого хоче для Криму пан Сікорський? Мабуть, ні, бо він за справедливість і чесний плебісцит.

Але парадокс полягає у тому, що чесні вибори в Росії чи на окупованих нею територіях можливі лише за умов, коли Росія настільки слабка, що вже не може вести війну. А якщо вона слабка, то ніяких плебісцитів не буде потрібно, бо не треба вигадувати новий велосипед, адже вже є всі механізми. І вони прописані в українських законах.

Сподіваємось, саме це незабаром аргументовано пояснить пану Сікорському та іншим панам президент Зеленський, коли буде презентувати свій мирний план.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Народная артистка Украины спела в церкви в российской Судже
Апостроф
2024-09-20T15:30:58Z
У известной русской певицы внезапно скончался молодой сын
Comments UA
2024-09-20T20:57:31Z
В сети показали последнее фото умершего от рака комика Маслякова
Comments UA
2024-09-11T20:45:45Z
Девушка Роналдо в бикини похвасталась сочными формами
GlavRed
2024-09-07T21:27:17Z
"Я так испугался": EL Кравчук рассказал о своем знакомстве с Кузьмой Скрябиным
Апостроф
2024-09-21T07:09:27Z
Актриса из Гарри Поттера сыграет хитрую злодейку в "Бриджертоны"
Знай
2024-09-21T06:51:47Z
Соня Евдокименко поддержала сбежавшего из Украины внука Софии Ротару: "Воскресенье с..."
Знай
2024-09-09T17:51:56Z
"С согласия ФСБ": Кондратюк отреагировал на съемки пропагандистской ленты об армии РФ
Фокус
2024-09-08T13:00:33Z
Прямые брови возвращаются в моду и подходят практически всем: в чем секрет
Обозреватель
2024-09-16T16:08:08Z
В Польше объяснили, почему задержали Усика и надели наручники
Известия Киев
2024-09-18T18:15:47Z
Чемпионка России разбила цветочный горошок об голову победительницы Кубка Европы. Фотофакт
Обозреватель
2024-09-11T17:04:24Z
Модель с 17-м размером груди сделала предложение по реваншу Усик – Фьюри
Обозреватель
2024-09-07T15:54:26Z
Александра Усика арестовали в аэропорту Кракова
UAToday
2024-09-18T03:24:18Z
Эксглава УЕФА Платини предлагает уменьшить количество футболистов на поле
ГЛАВКОМ NET
2024-09-20T20:03:38Z
Футболист "Шахтера" попал в команду недели Лиги чемпионов
ZN UA
2024-09-20T19:03:15Z
Жена голкипера сборной Украины показал себя в откровенном бикини и "разорвала" Instagram. Фото
Обозреватель
2024-09-15T14:01:03Z
Российские дроны "взорвали" дачу Ломаченко под Одессой. Фото
Обозреватель
2024-09-14T16:19:39Z
"Вот почему это происходит". Ребров не сдержался в эфире после поражения сборной Украины от Албании. Видео
Обозреватель
2024-09-08T06:52:52Z
Вкусное, мягкое и нежное: рецепт идеального теста для пельменей
Политека
2024-09-20T15:33:42Z
Сел на шею: 5 признаков, что вы избаловали своего мужчину
Marie Claire
2024-09-12T12:37:09Z
Деруны по-новому для сытного и бюджетного ужина: самый простой рецепт
Обозреватель
2024-09-11T18:11:56Z
Гуляш, которые тает во рту: рецепт сытного блюда
Фокус
2024-09-19T17:21:37Z
Новые перспективы: 9 причин, почему мерчендайзер — профессия будущего в моде
Marie Claire
2024-09-21T09:25:19Z
Как вырастить суккуленты из листа: цветовод показала самый "ленивый" способ
GlavRed
2024-09-21T08:33:11Z
Секреты приготовления классической солянки: подробная инструкция
Comments UA
2024-09-13T08:18:52Z
Почему тыква получается невкусной: не допускайте этих ошибок во время приготовления популярного осеннего продукта
Обозреватель
2024-09-09T02:05:21Z
Котик забатонился: что значит, если пушистик лежит в позе буханочки и стоит ли нервничать из-за этого
Знай
2024-09-20T04:51:57Z
Астролог назвал дату окончания войны в Украине: ждать осталось недолго
Знай
2024-09-09T01:31:01Z
Карьера Андрея Деркача в Москве — сигнал молодым агентам Кремля в Украине
Фокус
2024-09-19T07:30:12Z
Запад изменил позицию по ударам вглубь РФ. The Times назвал причину
ГЛАВКОМ NET
2024-09-13T17:27:19Z
Отказ от НАТО и без возврата территорий: соратник Трампа озвучил его “мирный план“
UAToday
2024-09-13T18:03:49Z
Зеленский эмоционально отреагировал на информацию о 80 тысячах потерь ВСУ в войне
Comments UA
2024-09-21T09:33:42Z
Британская разведка оценила последствия удара по складу боеприпасов в Торопце
Европейская правда
2024-09-21T09:33:40Z
Путин приказал готовить военный бюджет России
Новости Украины
2024-09-17T19:57:48Z
Россия в ООН заявила, что готова воевать "со всем НАТО"
Корреспондент
2024-09-13T16:48:03Z
РФ хочет нанести максимальное огневое поражение по Украине до выборов в США, — комбат ВСУ
Фокус
2024-09-08T16:51:40Z
"Уже через неделю были понятны причины", - эксперт о катастрофе F-16
Новости Украины
2024-09-08T19:27:45Z
Россияне ударили по Харькову управляемыми авиабомбами, в городе загорелся пожар - Терехов
ZN UA
2024-09-09T04:25:08Z
На территории Сербии и Венгрии из дунайских вод показались обломки нацистских кораблей времен Второй мировой
ZN UA
2024-09-11T15:38:58Z
Выполнил пуск ракет по Одесщине и пропал с радаров: в сети сообщают об "аварии" российского Су-30СМ над Черным морем
Обозреватель
2024-09-11T15:08:56Z
В РФ взорвался второй за ночь склад боеприпасов
Корреспондент
2024-09-21T09:36:32Z
Женщина случайно разнесла паб 17 века: мужчины-завсегдатаи едва на устроили самосуд
Фокус
2024-09-21T09:06:43Z
Полиция нашла "шутника", взорвавшего страйкбольную гранату в Киеве
Корреспондент
2024-09-11T18:24:39Z
Новый подозреваемый в деле об избиении ветерана в Смеле: подробности
Comments UA
2024-09-11T17:30:35Z
В Одессе задержан мужчина, убегавший от представителей ТЦК
Корреспондент
2024-09-11T14:55:29Z
Народные приметы и народный праздник 21 сентября 2024 года
UAToday
2024-09-21T06:54:14Z
"Вытаскивать нужно вовремя": Жан Беленюк с огромным аппаратом предлагает украинкам помощь
Знай
2024-09-08T16:51:42Z
Принц Джордж совершил свой первый полет
Корреспондент
2024-09-13T12:24:46Z
В Украине изменится процесс вручения повесток: что известно
Comments UA
2024-09-16T14:06:51Z
Не торопитесь на ВЛК: украинцам назвали важное условие
Знай
2024-09-21T09:30:37Z
В Торопце могли хранить ракеты С-300: появились спутниковые фото склада
Апостроф
2024-09-21T09:21:42Z
Немецкие истребители сопровождали российские самолеты возле Латвии
Европейская правда
2024-09-13T19:37:07Z
На фронте погиб сын Главного раввина Украины
Comments UA
2024-09-11T16:03:25Z
День ангела 10 сентября: кого и как поздравлять с именинами
TSN
2024-09-09T21:24:50Z
Пожиратели энергии: 4 популярных продукта, которые отнимают у организма много сил
Фокус
2024-09-18T16:15:38Z
Три способа обеззараживания: как сделать воду безопасной для питья
Знай
2024-09-08T17:21:08Z
Ученые спустя 5 лет нашли эпицентр распространения COVID-19: названы все "подозреваемые"
UAToday
2024-09-21T09:06:27Z
Посланник с небес: хирург увидел рай во время клинической смерти
Фокус
2024-09-21T08:45:59Z
Три утренние привычки, которые сделают ваш день ярче, а жизнь — проще
Marie Claire
2024-09-21T03:00:28Z
Пособие по беременности и родам: могут ли получить ФЛП
ZN UA
2024-09-21T02:03:01Z
Три знака Зодиака, которым нужно быть осторожнее на выходных 21-22 сентября 2024 года
Фокус
2024-09-20T20:21:50Z
Следуют за нами везде: ученые узнали причину, незаметно подрывающую нашу продуктивность
Фокус
2024-09-20T18:51:27Z
Хочу есть: 6 причин, по которым вы постоянно чувствуете голод
Фокус
2024-09-20T17:06:00Z
Устали от неудач и пошли в обход: как ВС РФ продвигаются к Курахово, — DeepState
Фокус
2024-09-20T15:43:18Z
Стерненко показал документы относительно российского гражданства Труханова
Апостроф
2024-09-17T17:03:42Z
Лунный гороскоп на 20 сентября, пятница
Marie Claire
2024-09-19T21:09:36Z
Гороскоп на субботу 14 сентября 2024 года
UAToday
2024-09-13T18:03:26Z
ГУР показало момент удара по взводному опорному пункту россиян в Херсонской области
Апостроф
2024-09-21T09:39:41Z
Конфликт между бойцами и Нелипой из "Дизель Шоу": действительно ли командир присвоил автомобиль подразделения, детали
Фокус
2024-09-21T09:00:02Z
Россияне ударили УАБами по Харькову
Корреспондент
2024-09-15T16:13:46Z
ВСУ переломили ситуацию под Покровском, - NYT
Хвиля
2024-09-08T20:15:34Z
Российские захватчики атакуют Украину ударными БпЛА: карта тревог
TSN
2024-09-07T21:51:53Z
Украинским водителям придется заплатить более 50 тысяч гривен: за какое нарушение грозит жесткое наказание
Обозреватель
2024-09-15T16:21:46Z
На аукцион выставили заброшенную коллекцию культовых американских спорткаров
Фокус
2024-09-17T16:42:11Z
Ford снова будет производить авомобили в Индии
Корреспондент
2024-09-14T03:36:24Z
В Украине утвердили возрастные лимиты для водителей: кому нельзя управлять автомобилем
Хвиля
2024-09-09T10:03:40Z
В Украине работает шеринг автогражданки для водителей, сообщил hotline finance
Корреспондент
2024-09-20T13:15:09Z
Заброшенные раритеты: в Украине обнаружили коллекцию винтажных Mercedes и Cadillac
Фокус
2024-09-20T13:06:15Z
Харьковские рекордсмены: история уникальных украинских спорткаров ХАДИ
Фокус
2024-09-20T12:06:18Z
Британская армия впервые представила новый основной боевой танк Challenger 3
Хвиля
2024-09-20T11:27:35Z
Цена $10750 и запас хода 510 км: дебютировал новый электрокроссовер от General Motors
Фокус
2024-09-20T10:36:28Z
Цена выросла: сколько стоит лук в Украине
ZN UA
2024-09-21T06:03:53Z
Литва демонтирует целую ТЭЦ, чтобы передать ее Украине – фон дер Ляен
ГЛАВКОМ NET
2024-09-21T06:06:14Z
"Будут сидеть без света по 16 часов в сутки": эксперт ответил, в каких городах зимой ситуация будет самой тяжелой
TSN
2024-09-08T10:54:08Z
Одна из стран ЕС легализовала производство самогона, есть интересный нюанс
ГЛАВКОМ NET
2024-09-13T18:30:54Z
На литре "отсасывают" 2 грн: украинских водителей предупредили о резких изменениях на АЗС
Знай
2024-09-21T09:12:52Z
Цена на золото в Украине рекордно взлетела: кто мог неплохо на этом заработать
Фокус
2024-09-21T09:06:14Z
Украина не обращает внимания на Россию и кормит страны по всему миру: Зеленский рассказал, как работает морской зерновой коридор
Обозреватель
2024-09-18T17:41:10Z
Во вторник отключать свет по графикам не будут, но электричество нужно экономить, - ДТЭК
Комсомольская правда
2024-09-16T15:16:51Z
Аграрии сообщили о темпах сбора урожая
Корреспондент
2024-09-14T03:03:16Z
Умные часы Apple: инновации на вашем запястье
Espreso
2024-09-20T14:17:54Z
Хоррор Retrieval получит поддержку PlayStation 5 Pro — первый взгляд на версию игры для мощной консоли
GameMag
2024-09-19T03:02:11Z
Появилось изображение коробки PlayStation 5 Pro — без упоминания поддержки 8K
GameMag
2024-09-19T01:32:18Z
MSI готовит оверклокерскую плату MEG Z890 Unify-X для процессоров Intel Core Ultra
Overclockers
2024-09-21T09:03:44Z
Объявлены системные требования Microsoft Flight Simulator 2024
Overclockers
2024-09-21T08:15:25Z
Что стоит сделать, когда купили бабушке и дедушке смартфон: 5 главных настроек
Знай
2024-09-21T07:06:44Z
Во время пауз: YouTube вводит новый вид рекламы
Корреспондент
2024-09-21T04:00:09Z
Российским ученым закроют доступ к адронному коллайдеру
Корреспондент
2024-09-21T04:00:06Z
Рука Роскомнадзора: В России начал сбоить Discord
GameMag
2024-09-21T03:23:25Z