MY.UAНовини
Крим, Херсон та Одеса підуть під воду? Як зміна клімату та війна впливають на майбутнє України, — екологи
Крим, Херсон та Одеса підуть під воду? Як зміна клімату та війна впливають на майбутнє України, — екологи

Крим, Херсон та Одеса підуть під воду? Як зміна клімату та війна впливають на майбутнє України, — екологи

Цього року Україна стикнулась з різними кліматичними викликами: від екстремальної спеки до повені. Більше того, російська агресія посилює ці проблеми, сприяючи зростанню викидів парникових газів. Фокус поговорив з екологами і розповідає про можливі сценарії майбутнього України.

У 2024 році Європа, і зокрема Україна, зіткнулися з низкою значних природних аномалій, багато з яких пов'язані зі змінами клімату та глобальним потеплінням.

Це літо стало найспекотнішим в історії спостережень як для Європи, так і для світу загалом. Температурні аномалії сягали +12°C вище за середні показники на Балканах та у Східній Європі. У деяких районах, особливо на півдні України, температура піднімалася до 43°C, Київ так само, кілька тижнів перебував під "розпеченим" сонцем. Цей тривалий період високих температур призвів до посух і зростання кількості лісових пожеж у південних і східних регіонах Європи.

Крім цього, в Середземному морі було зафіксовано екстремальні температурні умови, де температура води перевищувала 30°C. Це явище впливає на морську екосистему і збільшує ризики повеней і штормів у прибережних зонах.

У той час як південна і східна частини Європи страждали від спеки, північний захід Європи, включно з Великою Британією та Ірландією, переживав надлишок опадів. У середині вересня Центральну Європу накрили масштабні повені — через зливи затопило Австрію, Польщу, Румунію, Німеччину та Чехію. Під загрозою затоплення — півмільйонний Вроцлав на півдні Польщі. 19 вересня річка Дунай у столиці Угорщини, місті Будапешт, вийшла з берегів, унаслідок чого вулиці міста виявилися затопленими.

Але на цьому природні аномалії не закінчуються — 16 вересня підземні поштовхи магнітудою 5,2 зафіксовано в румунському місті Нехою, за 320 кілометрів від української Одеси.

Чому відбуваються природні аномалії і чого чекати далі?

Шалені хвилі тепла, засухи, повені, часті та рясні дощі — все це наочні наслідки зміни клімату, розповідає Фокусу Анна Корягіна, екологиня, асистентка відділу комунікацій ГО "Екодія".

За словами експертки через активне використання викопного палива — нафти, вугілля та газу, — в атмосферу потрапляють величезні обсяги парникових газів, наприклад, вуглекислого газу, метану, закису азоту та інших. Парникові гази утримують в атмосфері сонячну енергію і атмосфера нагрівається, тому зростає глобальна річна температура і клімат змінюється. Через це змінюється частота та інтенсивність екстремальних погодних явищ, про що науковці попереджали роками. Це означає, що в одних регіонах можуть випадати рясні дощі, призводячи до потужних повеней. А в той самий час в іншому місці вологи буде замало і будуть спостерігатися посухи. Наприклад як зараз в Європі — центральна частина континенту страждає від катастрофічних повеней, а на заході (наприклад, у Португалії) — наразі вирує посуха та екстремальні пожежі.

Температурні аномалії цього року торкнулись майже всю Європу
Фото: climatebook.gr

"Російська війна в Україні також робить свій вклад у зміну клімату, адже спричиняє значні викиди парникових газів. Загальний кліматичний збиток, завданий Російською Федерацією за два роки повномасштабного вторгнення в Україну, становить 32 мільярди доларів. Такі дані випливають з оновленого звіту Ініціативи з обліку парникових газів війни, до підготовки якого долучилися науковці, експерти і також представники Екодії", — розповідає Корягіна.

За 24 місяці російська агресія в Україні призвела до додаткових викидів 175 мільйонів тонн вуглекислого газу. Це перевищує річні викиди такої високоіндустріалізованої країни, як Нідерланди.

Вплив війни на клімат посилюється з кожним місяцем через військові дії, пожежі, знищення екосистем, руйнування інфраструктури та інші прямі та непрямі впливи. За словами екологині, масштабні атаки на українську електромережу призвели до багатьох неконтрольованих витоків елегазу – парникового газу, шкідливішого за вуглекислий газ, метан і закис азоту.

"Війна є лише одним із джерел викидів парникових газів, але для протидії зміні клімату потрібні спільні дії всіх країн. Всі ці погодні аномалії щороку стають частішими, оскільки клімат планети активно змінюється. Якщо нічого не робити, то з часом такі події набиратимуть все більшої сили та масштабів, й людству стане насправді непереливки", — каже Анна Корягіна.

А от цьогорічні землетруси — просто збіг, це наслідок зовсім інших геологічних процесів, що не стосуються зміни клімату. Цього разу просто співпало, що землетрус стався одразу після спеки, посух та повеней.

Як завадити аномальним природним явищам?

Аномальні погодні явища — це лише наслідки зміни клімату, а боротися потрібно з причинами. Щоб уповільнити глобальні процеси потепління, потрібно діяти комплексно: як на міжнародному рівні, так і на рівні держави та навіть окремих міст, каже екологиня.

"Людству потрібно відмовлятися від викопного палива, адже саме воно, а також промисловість та сільське господарство — це головні галузі, що продукують вуглекислий газ та інші парникові гази, що змінюють клімат. На щастя, вже є чудові альтернативи — джерела відновлюваної енергетики (ВДЕ), — сонячні та вітрові електростанції. А разом із розвитком ВДЕ, потрібно дбати про енергоефективність, тобто про максимально якісне використання енергії у наших містах та домівках. Зараз для України, через російські атаки на нашу енергосистему, це особливо актуально", — продовжує експертка.

В ліпні в Україні фіксували 40-42°C

Також Анна Корягіна наголосила, що важливо не тільки боротися з причинами зміни клімату, а й активно адаптуватися до нової реальності. Атмосфера планети вже стала теплішою, й посухи, повені та спека — це частина нашої нової реальності. Наприклад, варто у містах впроваджувати так звані природоорієнтовані рішення: робити дощові садки, водопроникні поверхні, зелені дахи та зупинки тощо. Ці рішення прості та ефективні, адже в них використовуються природна здатність рослин охолоджувати повітря, а землі — всотувати воду. Це допоможе зробити міста прохолоднішими та не такими вразливими до сильних дощів. Екодія разом із іншими громадськими організаціями розробила цілий каталог природоорієнтованих рішень.

"Проте головне — це визнати, що зміна клімату реальна та впливає на всіх на планеті, а також почати діяти: як на рівні держав, так і на рівні окремих міст та домогосподарств", — каже екологиня.

Природні аномалії: що чекає Україну далі

Якщо глобальна планетарна температура продовжить так активно зростати, то посухи, як і повені, ставатимуть частішими та довшими. А хвилі спеки одна за одною ставитимуть температурні рекорди та триватимуть довше, що українці вже відчули на собі цього літа. Це вплине як на сільське господарство — вирощувати городину буде все важче, так і на людей, адже спека дуже погано впливає на осіб з серцево-судинними захворюваннями, на дітей та людей похилого віку.

Окрім того, дослідження говорять, що через підвищення температури в Україні мілітимуть річки, особливо басейнів Прип’яті, Південного Бугу та Дністра, тому з часом у деяких областях може виникнути гостра нестача питної води. Водночас річкам Полісся загрожує формування стійких весняних паводків, а підвищення водного стоку річок Західного регіону проявиться у катастрофічних повенях на гірських річках. Тобто такі екстремальні повені, які зараз спостерігаються в Центральній Європі, цілком можуть загрожувати і Україні через зміну клімату.

"І це ще не все: через зміну клімату піднімається рівень Світового Океану, що може вплинути і на наші моря — Чорне та Азовське. За нашими розрахунками у дослідженні "Вода близько", за найгіршим сценарієм (якщо країни так і продовжать спалювати викопні палива і клімат буде стрімко змінюватися), в Україні до кінця століття можуть бути підтоплені території площею майже 650 тис. га, а з урахуванням припливів під час штормів та сильних вітрів — до 1 млн га. Це майже площа Тернопільської області. Найбільшого впливу можуть зазнати Крим, Херсонська та Одеська області", — попереджає екологиня.

Отож, це тільки частина того, що може чекати на Україну. Тому експерта ще раз наголосила, що не варто сидіти склавши руки — потрібно діяти, щоб якомога сильніше вповільнити зміну клімату та якісніше адаптувати наші міста, села та оселі до майбутнього.

Нагадаємо, російські відстійники цукрового заводу в Тьоткіно скинули нечистоти в річку Сейм, що призвело до забруднення, яке дісталося Десни. Основна концентрація забрудненої води наразі залишається на території Чернігівської області, між селами Остер та Максим, але вже помічені перші ознаки її потрапляння до Київської області.

Також Фокус писав, що вранці 20 вересня в Києві погіршився стан повітря. На кілька годин столиця очолила рейтинг найбруднішого повітря в світі.

Теги за темою
прогноз погоди
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Міністр оборони Німеччини розповів, чи є в нього амбіції стати кандидатом у канцлери
Европейская правда
2024-11-15T18:15:42Z
Чи припинить Трамп постачання зброї та допомоги в Україну? Прогноз Politico
ГЛАВКОМ NET
2024-11-15T18:15:07Z
Зеленський готує зміни щодо податків і мобілізації: головне з інтерв'ю з Подоляком
24tv
2024-11-15T18:06:49Z
У РФ помітили перші далекобійні САУ з КНДР: чим вони особливі
TSN
2024-11-15T18:06:47Z
Жива сила закінчується: після Нового року перед Путіним постане два варіанти
24tv
2024-11-15T18:06:27Z
Журналістка Анастасія Мацько подала апеляцію на вирок депутату, який погрожував їй вбивством
Детектор М
2024-11-15T18:06:26Z
В ЄС готують нові санкції проти Росії, Ірану та КНДР і погрожують наслідками Китаю
24tv
2024-11-15T18:06:07Z
Іран запевнив США, що не намагатиметься вбити Трампа – WSJ
iPress
2024-11-15T18:02:08Z
Фракція «СІЗО»: нардеп Шевченко приєднався до Дубінського і Шуфрича
ГЛАВКОМ NET
2024-11-15T18:00:53Z
Селена Гомес шкодує про ранню популярність
360ua.news
2024-11-15T18:12:41Z
Надя Дорофєєва вперше повідомила про майбутнє материнство - деталі
GlavRed
2024-11-15T17:28:29Z
Оля Полякова потролила Лесю Нікітюк, яку заскочила в обіймах свого 62-річного чоловіка
TSN
2024-11-15T17:22:10Z
Лілія Ребрик одягла 8-місячну доньку в незвичний total black образ і розповіла про її зміни
TSN
2024-11-15T17:21:24Z
Вагітна дружина Остапчука показалася топлес за декілька тижнів до пологів: "Просто пощастило"
TSN
2024-11-15T17:21:05Z
"Своя Епоха": Третя штурмова випустила альбом з топвиконавцями України, деталі
Фокус
2024-11-15T17:15:46Z
Мартін Скорсезе назвав найкращу драму 2024 року: «Психологічно потужна та зворушлива»
ITC
2024-11-15T16:44:24Z
Конан О'Браєн вперше стане ведучим церемонії «Оскар»
УкраинФорм
2024-11-15T16:16:46Z
На "Міс Всесвіт-2024" відбувся конкурс національних костюмів: як виступила українка
24tv
2024-11-15T16:00:43Z
Результат на мільйон: для чого француженки кидають пральний порошок в унітаз
GlavRed
2024-11-03T18:27:51Z
Тривалий стрес веде до проблем з пам'яттю і проявів надмірної тривожності
FaceNews
2024-11-15T18:03:55Z
Шишка після щеплення у кішки? Як дізнатися, чи це не поствакцинальна саркома
Знай
2024-11-15T17:51:15Z
МСЕК замінять новою системою встановлення та підтвердження інвалідності - рішення уряду
УкраинФорм
2024-11-15T16:44:45Z
Зворотний ефект: чому кава викликає сонливість
24tv
2024-11-15T16:30:27Z
Потрібно їсти частіше. Дієтологи назвали найкорисніші сорти риби
Фокус
2024-11-15T15:36:42Z
Алкоголь і спорт: чи можна поєднувати без ризиків для здоровʼя
24tv
2024-11-15T15:36:11Z
В Інституті Амосова відкрили оновлену дитячу реанімацію
УкраинФорм
2024-11-15T15:31:29Z
Надмірне сидіння може підвищити артеріальний тиск навіть у дітей
Portaltele
2024-11-15T14:46:13Z
Галущенко анонсував будівництво у 2025 році понад 800 МВт вітрової генерації
УкраинФорм
2024-11-15T18:12:39Z
Росія знову використала енергетику, як зброю - австрійський міністр
УкраинФорм
2024-11-15T18:12:38Z
Зимова "єПідтримка": Кабмін затвердив дату початку виплат 1000 гривень
Хвиля
2024-11-15T18:03:30Z
На Донеччині та Дніпропетровщині енергетики ДТЕК продовжують повертати світло після обстрілів
ГЛАВКОМ NET
2024-11-15T18:03:04Z
Країна майстрів чи дешевої робочої сили: експерт розповів про варіанти економічної моделі для України
Политека
2024-11-15T17:42:14Z
Доведеться сидіти у темряві, навіть без відключень: українцям показали новий тариф на світло
Знай
2024-11-15T17:36:53Z
Курячі яйця будуть "різко" дорожчати: яких цін чекати українцям у грудні
GlavRed
2024-11-15T17:28:42Z
Газпром відзавтра припиняє поставки газу австрійській компанії через Україну
УкраинФорм
2024-11-15T17:24:28Z
Які проблеми наявні в українській енергетиці зараз
24tv
2024-11-15T17:21:54Z
Китай вперше поставив Росії зброю для війни проти України – ЗМІ
ГЛАВКОМ NET
2024-11-15T18:15:40Z
З'явився шанс повністю знищити флот, який Росія сховала: огляд фронту від Світана
24tv
2024-11-15T18:06:20Z
Щомісячні виплати у розмірі мінімальної заробітної плати: хто зможе отримувати
Знай
2024-11-15T18:06:16Z
В Україні почався Різдвяний піст: рецепти українських страв, які можна приготувати
TSN
2024-11-15T18:06:06Z
Українці отримають по 4500 грн доплат: у Кабміні назвали категорії
Политека
2024-11-15T18:01:35Z
Українців інформуватимуть про повітряні загрози через Viber: деталі нововведення
InternetUA
2024-11-15T18:01:24Z
В ЄС розповіли, коли передадуть Україні мільйон снарядів
24tv
2024-11-15T18:00:35Z
Сто років безперервного мовлення: Шмигаль подякував працівникам Українського радіо
УкраинФорм
2024-11-15T17:54:08Z
Випробувані на війні в Україні: США включать у програму Replicator нові дрони
InternetUA
2024-11-15T17:37:43Z
Додайте яскравих фарб до свята з Аперолем: простий рецепт улюбленого коктейлю
24tv
2024-11-15T18:06:56Z
Догляд за птахами взимку: способи продовжувати забезпечувати їх водою в холодні місяці
24tv
2024-11-15T17:51:54Z
Що добре роз'їдає іржу на плитці: сім перевірених домашніх засобів, які впораються не гірше за хімію
TSN
2024-11-15T17:22:02Z
3 ложки на квадратний метр – бліх, кліщів і клопів у курятнику більше не буде
TSN
2024-11-15T17:22:02Z
В якому режимі найкраще прати пуховик: він не зіб'ється і матиме вигляд нового
TSN
2024-11-15T17:21:53Z
Як позбутися неприємного запаху з взуття: прості лайфхаки, які працюють
24tv
2024-11-15T17:21:16Z
Додайте зубну пасту в оцет – і надовго позбудетеся найпопулярнішої проблеми
TSN
2024-11-15T17:21:09Z
Хрусткі зовні та ніжні всередині: як приготувати курячі крильця
Фокус
2024-11-15T17:15:25Z
Як приготувати смачні заварні тістечка: Ліза Глінська дала покроковий рецепт
Политека
2024-11-15T16:43:51Z
Баскетбол: «Дніпро» обіграв «Запоріжжя», перемоги «Київ-Баскета» та «Старого Луцька»
УкраинФорм
2024-11-15T18:15:37Z
Коронують нове обличчя боксу: суперник Мейвезера зробив прогноз на бій Тайсона та Пола
Фокус
2024-11-15T18:15:25Z
Трубін: Натхнені вашою підтримкою йдемо за результатом
Football.ua
2024-11-15T18:12:27Z
Тренер Шахтаря: Якщо обіграємо ПСВ, я не впевнений, що моя родина і друзі спілкуватимуться зі мною
Football.ua
2024-11-15T17:57:55Z
Онлайн-трансляція пресконференції Реброва перед матчем Грузія – Україна
24tv
2024-11-15T17:55:25Z
Він ср*ний у**бок, – Тайсон пояснив, чому дав ляпаса Полу на битві поглядів
24tv
2024-11-15T17:54:36Z
Челсі та Тоттенгем не лякає цінник Забарного в 50 млн фунтів стерлінгів
Football.ua
2024-11-15T17:28:12Z
Мельгоса оголосив стартовий склад України U-21 на матч проти Португалії
Football.ua
2024-11-15T17:15:48Z
Тайсон наполіг на особливих правилах: що змінили у форматі бою з Полом
Хвиля
2024-11-15T17:15:34Z
Не востаннє: навіщо росіяни пробували прорватися у Куп'янськ
24tv
2024-11-15T17:36:51Z
Масований обстріл Одеси: куди "прилетіли" дрони і що відомо про загиблу жінку
TSN
2024-11-15T17:36:19Z
У Києві нагородили службових собак - серед них вівчарка-сапер Арні та доберман-рятувальник Ханна
Комсомольская правда
2024-11-15T17:34:12Z
На Чернігівщині росіяни створюють фейкову "перемогу" – DeepState
TSN
2024-11-15T17:33:50Z
Після потепління різко вдарять морози, будуть снігопади та хуртовини: відома дата
GlavRed
2024-11-15T17:33:09Z
Зеленський показав роботу 79 десантно-штурмової бригади
УкраинФорм
2024-11-15T17:13:59Z
Коли потепліє, чи будуть снігопади, мороз, рання зима: інтерв'ю з синоптикинею Укргідрометцентру
24tv
2024-11-15T17:06:22Z
Ворог за день понад 15 разів бив по Нікопольщині, пошкоджене комунальне підприємство
УкраинФорм
2024-11-15T17:04:36Z
Росіяни видавали свої пересування на березі річки Судість за захоплення села на Чернігівщині
24tv
2024-11-15T17:00:22Z
На Полтавщині в експосадовця Держказначейства виявили необґрунтованих активів на суму понад $61 млн
Украина Криминальная
2024-11-15T18:15:23Z
В Черкасах дитину госпіталізували із цирозом печінки після видалення зубів: справу розслідують
24tv
2024-11-15T17:51:41Z
Катування євромайданівців: Верховний суд залишив 6-річне ув’язнення для ексберкутівця
УкраинФорм
2024-11-15T17:34:07Z
Представник ТЦК відкрив стрілянину під Києвом: Міноборони відреагувало
ГЛАВКОМ NET
2024-11-15T17:21:42Z
В українському суді вирішили підзаробити на мобілізції: корупційна схема принесла чимало грошів організатору
Политека
2024-11-15T17:04:04Z
Іспанська поліція знайшла 4000 кг кокаїну на рибальському судні
Европейская правда
2024-11-15T16:16:14Z
Вимагали ₴80000 неіснуючого боргу – у Сумах затримали двох зловмисників
Украина Криминальная
2024-11-15T16:06:02Z
Двоє правоохоронців налагодили схему наживи: їх клієнтами стали ухилянти, подробиці
Политека
2024-11-15T16:01:14Z
Двоє зловмисників ошукали 88-річну жінку майже на ₴100 тис. за схемою «ваш син потрапив у ДТП»
Украина Криминальная
2024-11-15T15:48:02Z
Сонце сяє 24 години на добу: яка країна світу майже ніколи не спить
24tv
2024-11-15T18:15:11Z
Переконав кинути роботу і піти за ним: як робот викрав 12 великих "колег" іншого виробника – відео
TSN
2024-11-15T18:06:57Z
Колишній бос Google каже, що віддаленим працівникам «не світить» підвищення без повернення в офіси
ITC
2024-11-15T17:46:47Z
Глобальне потепління загрожує життєвому шляху океану
Portaltele
2024-11-15T17:45:47Z
Британський орган захисту прав споживачів подав до суду на Apple на $3,75 млрд через правила iCloud
Portaltele
2024-11-15T17:45:33Z
Фізики винайшли штучний інтелект, що може мислити, як людина
InternetUA
2024-11-15T17:42:13Z
Apple видалила з російського AppStore додаток «Радио Свобода»
УкраинФорм
2024-11-15T17:28:47Z
Відома дата презентації Samsung Galaxy S25 – про смартфони вже майже все відомо
InternetUA
2024-11-15T17:22:07Z
Китай відправив вантажну місію на свою космічну станцію
УкраинФорм
2024-11-15T17:21:49Z
Яким чудом Nissan X-Trail прискорюється 0-100 за 7 секунд
AutoCentre
2024-11-15T17:15:52Z
Відбувся перший публічний показ автобусів VDL Van Hool
AutoCentre
2024-11-15T16:16:03Z
Зимовий омивач в авто: як обрати не підробку
Взгляд
2024-11-15T15:42:58Z
Mercedes-Benz Trucks відкрив зарядний парк для електровантажівок
AutoCentre
2024-11-15T14:12:27Z
Водії зі стажем обов'язково возять в автомобілі пляшку з оцтом: навіщо так робити
TSN
2024-11-15T13:18:35Z
Зимові шини Michelin Alpin: як стати еталонним продуктом
AutoCentre
2024-11-15T12:34:06Z
В Україні зростає попит на «американців» із пробігом
ГЛАВКОМ NET
2024-11-15T10:51:55Z
Про низькотемпературні властивості олив 5W-30 чи 0W-30. Не все так однозначно?
AutoCentre
2024-11-15T10:42:55Z
З екраном замість решітки радіатора: GAC показав великий електричний кросовер Hyptec HL
AutoGeek
2024-11-15T10:33:53Z