MY.UAНовини
Стратегічний наратив України: що це, чому важливо та до чого тут Курський наступ
Стратегічний наратив України: що це, чому важливо та до чого тут Курський наступ

Стратегічний наратив України: що це, чому важливо та до чого тут Курський наступ

Стратегічний наратив має бути цікавий людям, пояснювати, чому та як ми боремося, він має мотивувати нас боротися далі.

Артем Захарченко, Денис Самигін, для «Детектора медіа»

Народження героя

Ми мислимо історіями. Можна сказати, що наше уявлення навіть про власне «Я» — це вже історія про героя, який діє певним чином. Тому оповідь, або історія є центральним елементом культурного коду людини та людства. І якщо говорити спрощено, то в основі стратегічного наративу, який допомагає нам боротися, є саме історія, але вже про країну — як колективного героя, її ключових діячів s труднощі, часом смертельно небезпечні, які вони долають на шляху до нового світу.

Стратегічний наратив України простими словами можна було б сформулювати так: маленька Україна може перемогти велику Росію завдяки своїй креативності, любові до свободи та підтримці всього цивілізованого світу. Однак це дуже скорочено. А повна версія впродовж війни багаторазово змінювалася, ми починали розповідати про цю війну по-новому, зважаючи на нові події, хоча загальну рамку тримали незмінною.

Стратегічний наратив має бути цікавий людям, пояснювати, чому та як ми боремося, він має мотивувати нас боротися далі. Ця історія складається з багатьох фрагментів — розповідається в новинах, у повідомленнях наших офіційних осіб, як усередині країни, так і у міжнародних відносинах. Це розповідь, яка переповідається і нашими бійцями, і простими користувачами соцмереж, і бабусями, які соцмережі досі на телефон не встановили.

Це наратив внутрішній, який українці розповідають для українців і підтримують одне одного. Але так само ми розповідаємо й історію для росіян, як тих, хто воює чи підтримує війну, так і для тих, хто «поза політикою» або взагалі проти путінізму та за Україну.

Наратив на початку війни був чітким і структурованим, але згодом став хаотичним. Приміром, якщо зараз запитати про початок війни, то хтось скаже про героїчну боротьбу проти раптового нападу рашизму, а хтось згадає про Чонгар, «шашлики» та некомпетентну українську владу. Це свідчить про розмиття навіть історії минулих подій, не кажучи вже про теперішні. Тому і потрібен спільний, потужний стратегічний наратив, який стає тією точкою тяжіння, яка утримує історію докупи, дозволяє рухатися разом до спільної картини майбутнього. Це не про диктатуру одного погляду на світ, це про таку захопливу історію, яка робить помітнішими речі, важливі для перемоги.

Стратегічний наратив можна порівняти з задумом штабу під час війни. Хай якими б натренованими, талановитими та мотивованими бійці не були, яку б зброю не мали, але без єдиного командування, замислу армія не може перемогти. Так і в інформаційній війні — без загального наративу та без стратегії його поширення і зміцнення все розпадається та може стати здобиччю для російського стратегічного наративу «Росія на все має право, а у вас там хаос і бездуховність», який у росіян через досвід безперервних війн Московії досить автоматичний і натренований.

Необхідно, щоб стратегічний наратив був цікавим, а це значить, що він має розвиватися та викликати емоції. За головним героєм чи групою людей, які є героями оповіді, має бути цікаво стежити.

Курська операція — поворот сюжету

Влітку, до початку наступу на Курщину, у нас була ситуація, коли головні герої української історії втрачали увагу аудиторії, наша історія про війну стала багатьом нецікавою.

Були необхідні щонайменше показові символічні зміни у владі, які б допомогли відчути, що у нас усе змінюється на краще, ми розвиваємося, знаходимо нові підходи, нарощуємо ресурси та боремося. Адже коли людина не довіряє владі, як це показує чимало опитувань, то звідки візьметься впевненість у перемозі? Не будемо недооцінювати й ворога — російські інформаційні впливи залишаються масовими й ефективними, принаймні на тактичному рівні, чого, слава Богу, не скажеш про стратегічну ситуацію.

Наша організація CAT-UA вимірює індекс настроїв українців: це різниця між кількістю дописів у соцмережах із позитивною емоцією та негативною. У липні індекс зашкалював у негатив із показником мінус 17. І хоча навіть із негативом, особливо з гнівом, можна вигравати — все ж індекс виглядав досить показово.

 

Тому операція на Курщині має щонайменше один позитивний наслідок — вона на певний час вивела наших людей із такої собі суспільної депресії. Показала, що Україна здатна до відповідей, які змінюють ситуацію на дошці, а рашизм може бути покараний. І хоча потім Росія закидала нас ракетами та шахедами, знову вивівши настрої в негативну область, але загалом сприйняття поточних подій тепер здоровіше, ніж раніше.

Стратегічний наратив складається з базових елементів оповіді, які використовуються у драматургії, зокрема у кіносценаріях. Є герой із його сильними та слабкими рисами, є його бажання, є сили, які йому заважають або навіть загрожують. Стається подія, яка порушує спокій. Герой має реагувати. Його відповідь на виклик, своєю чергою, призводить до, навпаки, ще більших проблем, часом дуже небезпечних. Герой змінюється, проходить трансформації, на які він і сам не очікував, десь виграє, десь програє та прямує до розв’язки. В результаті якої ситуація, його світ назавжди й безповоротно стає іншим.

Стійкість інфополя та «засоби логістики» для наративу

Якщо стратегічний наратив — це ядро, задум штабу, то наша медіасистема — це логістика. Вона також має розвиватися і змінюватися та не виглядати так, як на початку війни.

Телемарафон «Єдині новини» раніше був дуже важливим як точка єднання нації. Частково він виконує цю роль і зараз, адже небезпека нікуди не поділася. Часом доводиться чути критику про «рожеві окуляри», хоча це не зовсім так. Наприклад, майже кожен випуск новин починається з переліку шкоди, якої завдає ворог цивільним, а часом в ефірі доводиться обговорювати теми на кшталт тієї, чи завдасть Росія ядерного удару.

Проблема, скоріше, в тому, що в Україні неможливо довго утримувати неконкурентне медіасередовище, адже якщо всі новини провідних телеканалів схожі одні на одні, то авдиторія легко знайде альтернативи в YouTube або Telegram. Тобто коли влада намагається відгородити авдиторію від незручних тем, вона лише призводить до того, що ці теми починають висвітлюватися на інших майданчиках, але вже без її участі, в найбільш несприятливій подачі. А заодно і телеавдиторія починає втрачатися.

В нинішніх умовах варто змінити сам підхід до комунікації проблем у державі, дозволити журналістам провідних телеканалів про них говорити, так само як це роблять інші медіа, а перевагою для них, можливо, міг би бути спрощений доступ до представників влади, які легко донесуть свою позицію зі спірних питань.

Говорячи з журналістами, треба пам’ятати, що для них обидві задачі мають бути під час війни рівнозначними: і контроль влади, і відповідальність за підтримку нашого стратегічного наративу. Те ж саме стосується і диджиталу: в Україні, звісно, неможливо контролювати всіх відомих блогерів, лідерів думок, як це намагаються зробити в Росії. Але варто подумати, як запроваджувати з ними стратегічну співпрацю.

Було б ідеально, якби в стратегічних комунікаціях зблизилися позиції різних частин суспільства — влади, опозиції, бізнесу, громадськості. Для них важливе розуміння спільної цілі. Наприклад, бізнес дуже багато робить для правильної комунікації на державному рівні. Згадайте ДТЕК, який зараз мусить комунікувати на стратегічну для держави тему енергетики через нищення росіянами енергомереж. Або ту саму «Нову пошту» чи «Укрпошту», які забезпечують логістику до тих регіонів, які є небезпечними чи близькими до фронту, і теж про це комунікують. Є сотні та тисячі інших бізнесів, які своєю комунікацією підтримують патріотизм і єдність.

Якби всі ці сили могли якось координувати свою роботу для розвитку стійкості інфополя, з урахуванням інтересів кожного, а ще якби до них долучилися громадянське суспільство, фактчекери, журналісти, то ми могли б отримати синергію та ресурси, які нам необхідні в довгій інфовійні.

Важливо, щоб представники різних середовищ могли між собою спілкуватися на цю тему та доходити спільного результату. У нас є такі організації як, приміром, Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки, Центр протидії дезінформації. Можливо, їм має бути надано більше ресурсів і повноважень для координації як державних органів влади, так і для створення спільних майданчиків із бізнесом та іншими категоріями суспільства для «зрощування» потужного стратегічного наративу через діалог.

Путін — герой, але є нюанс

До речі, Росію та її лідера можна також розглядати як героя, хоч і злочинного. І як у кіно, часом ми можемо спостерігати за злочинцем і навіть симпатизувати йому. Так і тепер, можливо, дехто зі світових лідерів таких країн як, приміром, Китай, Індія, Бразилія спостерігають за героєм із підсвідомим питанням: цікаво, чи зможе цей дивний зухвалець розкидати усіх «копів»?

Якщо говорити про наратив як історію, то є розповіді, де добро перемагає, але є й розповіді, де перемагає зло. І ми не можемо вважати, що оскільки перебуваємо на стороні добра, то це вже гарантує нам перемогу. Адже світова історія знає багато прикладів, коли так не ставалося. Також може статися, що добро переможе десь через 50 років, коли України вже не існуватиме. Приклад із Гітлером: багатьох євреїв не врятувало те, що зрештою перемогло добро.

Пригадується випадок зі спільноти російських толкіністів на початку 2000-х. У певний час серед них з’явилася течія, яка почала виправдовувати Саурона. Вони зображували його ображеним, у багатьох з’явилася віра у правоту Саурона. Мовляв, усі люди, які говорять про світло — нещирі узурпатори. Та сама історія відбувається з російською пропагандою. Коли вони говорять про те, що нас образили, ми не є погані, нас не зрозуміли... і так далі. Це намагання перевернути з ніг на голову класичну оповідь про добро і зло. Як бачимо, вона також знаходить своїх послідовників і поціновувачів. 

Отже, за перемогу добра ще треба поборотися. І стратегічний наратив у цьому може допомогти. Тисячі окремих спроб його намалювати у сукупності створюють єдину «середньостатистичну» сутність, яка і рухає наш світ уперед.

Фото: Getty Images

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Де сховалися три покемони: надскладна головоломка
GlavRed
2025-02-01T00:36:35Z
Intel просила у Apple дозволу робити чипи для iPhone, але провалила тестове завдання
InternetUA
2025-02-01T00:01:27Z
Як збільшити час роботи смартфона та захистити батарею: корисні поради від експертів
Политека
2025-01-31T23:30:06Z
Лютий принесе декілька магнітних бур: які дні будуть найскладнішими
GlavRed
2025-01-31T23:27:14Z
OpenAI випустила нову модель ШІ o3-mini з покращеними можливостями
Хвиля
2025-01-31T23:01:14Z
ТОП-5 легальних казино України та, аргументи на користь їх використання
Football.ua
2025-01-31T22:59:09Z
The Last of Us в реальному житті — грибок перетворює павуків на зомбі
Telegraf
2025-01-31T22:27:49Z
Samsung розробляє бездротові навушники з інноваційним типом підключення
InternetUA
2025-01-31T22:18:06Z
The Sims та The Sims 2 повернулися: ігри підтримують Windows 10/11 і майже всі доповнення
24tv
2025-01-31T22:00:16Z
Жінки, в яких завжди ідеальний порядок вдома і в житті: топ-3 найбільших педанток
Telegraf
2025-02-01T00:30:52Z
Завжди доводять розпочате до кінця: топ-5 найбільш педантичних знаків зодіаку
GlavRed
2025-02-01T00:27:43Z
Японське місто виставило охорону, аби стримати натовпи туристів
ГЛАВКОМ NET
2025-02-01T00:00:48Z
Новий десерт для сімейного застілля: відеорецепт пляцка "Гопак" від Лілії Цвіт
24tv
2025-01-31T23:09:49Z
Як приготувати хека з овочами: рецепт страви для всієї родини
24tv
2025-01-31T22:09:04Z
Як правильно використовувати кондиціонер для білизни: це знають одиниці
24tv
2025-01-31T21:42:18Z
Чи можна заморозити твердий сир у морозилці: господині розкрили геніальний лайфхак
GlavRed
2025-01-31T21:27:14Z
Тут жила Сонька Золота Ручка: що відомо про одеський готель "Брістоль", який постраждав від атаки росіян
Telegraf
2025-01-31T20:54:48Z
Стадо бізонів ледь не затоптало туристів у Єллоустоуні
Фокус
2025-01-31T20:51:55Z
У США розбився літак: борт упав на житлові будинки, є жертви та постраждалі
24tv
2025-02-01T00:57:48Z
Правоохоронці перекрили канал незаконного перевезення іноземців в Україну
УкраинФорм
2025-02-01T00:54:02Z
Засуджено охтирчанина, який викрав заощадження та підпалив житло колишньої дружини
Украина Криминальная
2025-02-01T00:33:21Z
В Одесі втретє за ніч пролунали вибухи: ворог змінив засіб повітряного нападу
ZN UA
2025-02-01T00:31:27Z
Запоріжжя під масованою атакою безпілотників: у місті було чутно вибухи
Telegraf
2025-02-01T00:30:33Z
У Філадельфії літак впав біля будинків, повідомляється про численні жертви
ГЛАВКОМ NET
2025-02-01T00:27:50Z
У горах Румунії шукають пʼятьох українців: вони не виходили на зв'язок 20 днів
ГЛАВКОМ NET
2025-02-01T00:00:50Z
В Одесі затримали жінку, яка вербувала дівчат для роботи в секс-індустрії у ЄС
УкраинФорм
2025-01-31T23:54:10Z
У Києві та низці областей оголошена повітряна тривога: ворог атакує ракетами та безпілотниками
TSN
2025-01-31T23:21:07Z
Мората стане гравцем Галатасарая — Романо
Football.ua
2025-01-31T23:10:52Z
Леганес у меншості втратив можливість вирвати нічию з Райо через два нереалізованих пенальті у компенсований час
Football.ua
2025-01-31T22:15:03Z
Бенефіс П'єротті та Крстовича приніс Лечче над Пармою
Football.ua
2025-01-31T21:57:25Z
"Гучні бої та сильні суперники": український боксер розкрив амбітні цілі на 2025 рік
24tv
2025-01-31T21:48:21Z
Вердер із двома вилученнями втримав перемогу над Майнцом
Football.ua
2025-01-31T21:42:23Z
Визначилися фіналісти чоловічого ЧС-2025 з гандболу
УкраинФорм
2025-01-31T21:12:03Z
Український голкіпер Бущан пропустив три голи у своєму дебютному матчі у Саудівській Аравії
ZN UA
2025-01-31T21:03:39Z
Казадеї перейшов із Челсі до Торіно — Романо
Football.ua
2025-01-31T20:57:48Z
Збірна України переграла футзалістів Німеччини у відборі на Євро-2026
УкраинФорм
2025-01-31T20:39:48Z
Удар по центру Одеси: якими ракетами атакував ворог
24tv
2025-02-01T00:03:14Z
Удар по центру Одеси: пошкоджені будівлі в охоронній зоні ЮНЕСКО, двоє постраждалих
УкраинФорм
2025-02-01T00:01:16Z
Скандального мера Острога Юрія Ягодку достроково звільнили
ZN UA
2025-01-31T23:33:54Z
Сили оборони знищили укриття росіян і ворожі «Орлани» на Краматорському напрямку
УкраинФорм
2025-01-31T23:21:27Z
Скільки російських окупантів ліквідували за січень - Генштаб
Gazeta UA
2025-01-31T23:18:42Z
Війна, день 1073. Розслідування витоку слів Буданова; Україна застосовує БпЛА, здатні нести 250-кілограмові авіабомби
Football.ua
2025-01-31T23:10:49Z
У центрі Києва з лютого закривають маршрути двох трамваїв: як зміниться рух
VGorode
2025-01-31T23:00:34Z
У Харкові судитимуть проректора та його спільників за розкрадання понад 14 млн грн
ZN UA
2025-01-31T22:57:28Z
Росіяни окупували Новомлинськ, – DeepState
Фокус
2025-01-31T22:51:24Z
Квитки на Євробачення розкупили за лічені хвилини: яка їхня вартість
ГЛАВКОМ NET
2025-01-31T23:33:29Z
Український режисер отримав нагороду на американському фестивалі Sundance
ZN UA
2025-01-31T21:48:01Z
Спокуслива кохана Роналду підкорила серця шанувальників звабливими світлинами
24tv
2025-01-31T21:03:48Z
Чернов став лауреатом кінофестивалю Sundance із фільмом «2000 метрів до Андріївки»
УкраинФорм
2025-01-31T20:09:05Z
Аллу Костромічову захейтили за зовнішність: модель емоційно відповіла російською
24tv
2025-01-31T20:06:08Z
Мстислав Чернов отримав нагороду за найкращу режисуру міжнародного кінофестивалю «Санденс» за фільм «2000 метрів до Андріївки»
Детектор М
2025-01-31T19:45:04Z
Килими з дірками стають новим трендом: що про них думають дизайнери
24tv
2025-01-31T18:45:56Z
Для довгих вечорів: 4 найкращі фільми тривалістю понад три години
24tv
2025-01-31T18:27:39Z
Помер заслужений артист України, провідний актор театру «Колесо» Станіслав Колокольніков
ГЛАВКОМ NET
2025-01-31T18:15:08Z
ГУР отримало від благодійників мільйон гривень на боротьбу з Росією у кіберпросторі
InternetUA
2025-02-01T01:04:59Z
Велика Британія пом’якшила візові правила для українських біженців
ZN UA
2025-02-01T00:51:39Z
Нідерланди посилюють покарання за експлуатацію трудових мігрантів
УкраинФорм
2025-02-01T00:09:28Z
На Київщині під час повітряної тривоги пролунали вибухи, по ворожих дронах працює ППО
УкраинФорм
2025-01-31T23:33:57Z
Оформити відстрочку без військового квитка: юристи дали чітку відповідь, чи можливо це
Telegraf
2025-01-31T23:27:04Z
Це діалектне слово збагачує українську мову: хто такий "сучак"
Telegraf
2025-01-31T23:03:36Z
Державні і міжнародні свята у лютому 2025 року
ГЛАВКОМ NET
2025-01-31T23:00:23Z
Російська омбудсменка несподівано похвалила ЗСУ в Курській області
TSN
2025-01-31T22:21:15Z
Дрони "добили": у Росії призупинив роботу один із найбільших НПЗ
24tv
2025-01-31T22:07:09Z
Вперше за 3 роки: в Уганді зафіксували новий спалах Еболи
24tv
2025-01-31T20:15:26Z
Безсоння піде в минуле: вчені та лікарі розповіли, як досягти ідеального сну
Фокус
2025-01-31T18:27:47Z
Знайшли новий гормон, який зменшує апетит: стимулювати його виділення зовсім просто
24tv
2025-01-31T18:15:58Z
Ніколи не снідайте цим: тренер назвав продукти, які краще не вживати зранку
24tv
2025-01-31T18:15:25Z
Забруднення повітря, пов’язане з транспортом, спричиняє пошкодження печінки
Portaltele
2025-01-31T17:58:35Z
Кинули виклик самій вічності: вчені знайшли спосіб очищення води від найстійкіших хімікатів
Фокус
2025-01-31T17:45:46Z
Як покращити фігуру й отримати енергію: прості правила, які легко повторити
24tv
2025-01-31T17:36:43Z
Науковці назвали найкращий чай для схуднення
ГЛАВКОМ NET
2025-01-31T17:03:26Z
Природність та безпека: тренди пластичної хірургії у 2025 році
24tv
2025-01-31T15:57:36Z
Розробник системи зв'язку Huless залучив 1 млн доларів інвестицій
Хвиля
2025-02-01T00:12:19Z
Укрпошта реалізує на аукціонах вінтажну зброю, яка використовувалася поштарями для самооборони
УкраинФорм
2025-01-31T23:16:55Z
Скільки потрібно не платити за світло, щоб його відключили
Telegraf
2025-01-31T22:00:59Z
Хартія стійкості людського капіталу: до проєкту долучився великий бізнес
Хвиля
2025-01-31T21:36:47Z
Японія може вкласти кошти у будівництво газопроводу на Алясці
iPress
2025-01-31T21:10:16Z
Гривня впаде у ціні: експертка пояснила, чи варто купувати валюту на початку лютого
Политека
2025-01-31T21:00:29Z
Відберуть будинок чи квартиру: комунальні борги можуть позбавити українців нерухомості
Хвиля
2025-01-31T20:24:18Z
Ціни на пальне в Україні зростатимуть швидше у 2025
360ua.news
2025-01-31T20:12:21Z
В Україні стрімко дешевшає соняшник: що на це вплинуло
24tv
2025-01-31T20:06:28Z
Найдешевший кросовер Fiat за ціною Renault Duster отримав цікаві деталі
Gazeta UA
2025-01-31T21:00:07Z
У чоловіка поцупили "невикрадне" авто за $227 000 менш ніж через 60 годин після купівлі – фото
TSN
2025-01-31T19:36:13Z
Механік назвав 5 японських машин, які б ніколи не купив
24tv
2025-01-31T19:30:05Z
Держспецтрансслужба отримала пікапи Volkswagen Amarok
AutoCentre
2025-01-31T18:30:35Z
Для українських доріг: Opel представив гібридний фургон-кросовер із дизелем
Фокус
2025-01-31T18:15:32Z
По-багатому: в Україні помітили золотий суперкар McLaren
Фокус
2025-01-31T17:30:39Z
Влетить у копієчку: чому не можна їздити на авто з напівпорожнім паливним баком
GlavRed
2025-01-31T16:27:04Z
Фургони Opel Combo приходять на допомогу українським аграріям
AutoCentre
2025-01-31T16:01:31Z
22 хвилини: новий електрокар Zeekr продемонстрував рекордно швидку зарядку
Фокус
2025-01-31T14:42:54Z
Трансгендерну військову звинувачено в причетності до авіатрощі у Вашингтоні
ГЛАВКОМ NET
2025-02-01T00:57:06Z
Чернишов розповів, як працюватиме Агенція національної єдності
УкраинФорм
2025-02-01T00:39:39Z
Суддя не повірив Білому дому і повторно заборонив Трампу заморожувати федеральні виплати
ZN UA
2025-02-01T00:21:00Z
Трамп заявив, що вони з Путіним можуть зробити «щось важливе» для припинення війни в Україні
ГЛАВКОМ NET
2025-02-01T00:12:07Z
Фіцо звинуватив Чехію у втручанні у внутрішні справи Словаччини
УкраинФорм
2025-02-01T00:06:49Z
Пайфер: Переговори - це завжди поступки, але важливо, що зрештою матиме Україна
УкраинФорм
2025-01-31T23:42:04Z
Росія готова допомогти відновлювати Сирію: у Bloomberg відповіли, що Москва просить натомість
24tv
2025-01-31T23:36:21Z
Росіяни масовано атакували кілька областей України балістикою та крилатими ракетами: що відомо
Telegraf
2025-01-31T23:36:08Z
Про що говорив тимчасовий президент Сирії у першому зверненні до народу
ZN UA
2025-01-31T23:33:51Z