MY.UAНовини
Стратегічний наратив України: що це, чому важливо та до чого тут Курський наступ
Стратегічний наратив України: що це, чому важливо та до чого тут Курський наступ

Стратегічний наратив України: що це, чому важливо та до чого тут Курський наступ

Стратегічний наратив має бути цікавий людям, пояснювати, чому та як ми боремося, він має мотивувати нас боротися далі.

Артем Захарченко, Денис Самигін, для «Детектора медіа»

Народження героя

Ми мислимо історіями. Можна сказати, що наше уявлення навіть про власне «Я» — це вже історія про героя, який діє певним чином. Тому оповідь, або історія є центральним елементом культурного коду людини та людства. І якщо говорити спрощено, то в основі стратегічного наративу, який допомагає нам боротися, є саме історія, але вже про країну — як колективного героя, її ключових діячів s труднощі, часом смертельно небезпечні, які вони долають на шляху до нового світу.

Стратегічний наратив України простими словами можна було б сформулювати так: маленька Україна може перемогти велику Росію завдяки своїй креативності, любові до свободи та підтримці всього цивілізованого світу. Однак це дуже скорочено. А повна версія впродовж війни багаторазово змінювалася, ми починали розповідати про цю війну по-новому, зважаючи на нові події, хоча загальну рамку тримали незмінною.

Стратегічний наратив має бути цікавий людям, пояснювати, чому та як ми боремося, він має мотивувати нас боротися далі. Ця історія складається з багатьох фрагментів — розповідається в новинах, у повідомленнях наших офіційних осіб, як усередині країни, так і у міжнародних відносинах. Це розповідь, яка переповідається і нашими бійцями, і простими користувачами соцмереж, і бабусями, які соцмережі досі на телефон не встановили.

Це наратив внутрішній, який українці розповідають для українців і підтримують одне одного. Але так само ми розповідаємо й історію для росіян, як тих, хто воює чи підтримує війну, так і для тих, хто «поза політикою» або взагалі проти путінізму та за Україну.

Наратив на початку війни був чітким і структурованим, але згодом став хаотичним. Приміром, якщо зараз запитати про початок війни, то хтось скаже про героїчну боротьбу проти раптового нападу рашизму, а хтось згадає про Чонгар, «шашлики» та некомпетентну українську владу. Це свідчить про розмиття навіть історії минулих подій, не кажучи вже про теперішні. Тому і потрібен спільний, потужний стратегічний наратив, який стає тією точкою тяжіння, яка утримує історію докупи, дозволяє рухатися разом до спільної картини майбутнього. Це не про диктатуру одного погляду на світ, це про таку захопливу історію, яка робить помітнішими речі, важливі для перемоги.

Стратегічний наратив можна порівняти з задумом штабу під час війни. Хай якими б натренованими, талановитими та мотивованими бійці не були, яку б зброю не мали, але без єдиного командування, замислу армія не може перемогти. Так і в інформаційній війні — без загального наративу та без стратегії його поширення і зміцнення все розпадається та може стати здобиччю для російського стратегічного наративу «Росія на все має право, а у вас там хаос і бездуховність», який у росіян через досвід безперервних війн Московії досить автоматичний і натренований.

Необхідно, щоб стратегічний наратив був цікавим, а це значить, що він має розвиватися та викликати емоції. За головним героєм чи групою людей, які є героями оповіді, має бути цікаво стежити.

Курська операція — поворот сюжету

Влітку, до початку наступу на Курщину, у нас була ситуація, коли головні герої української історії втрачали увагу аудиторії, наша історія про війну стала багатьом нецікавою.

Були необхідні щонайменше показові символічні зміни у владі, які б допомогли відчути, що у нас усе змінюється на краще, ми розвиваємося, знаходимо нові підходи, нарощуємо ресурси та боремося. Адже коли людина не довіряє владі, як це показує чимало опитувань, то звідки візьметься впевненість у перемозі? Не будемо недооцінювати й ворога — російські інформаційні впливи залишаються масовими й ефективними, принаймні на тактичному рівні, чого, слава Богу, не скажеш про стратегічну ситуацію.

Наша організація CAT-UA вимірює індекс настроїв українців: це різниця між кількістю дописів у соцмережах із позитивною емоцією та негативною. У липні індекс зашкалював у негатив із показником мінус 17. І хоча навіть із негативом, особливо з гнівом, можна вигравати — все ж індекс виглядав досить показово.

 

Тому операція на Курщині має щонайменше один позитивний наслідок — вона на певний час вивела наших людей із такої собі суспільної депресії. Показала, що Україна здатна до відповідей, які змінюють ситуацію на дошці, а рашизм може бути покараний. І хоча потім Росія закидала нас ракетами та шахедами, знову вивівши настрої в негативну область, але загалом сприйняття поточних подій тепер здоровіше, ніж раніше.

Стратегічний наратив складається з базових елементів оповіді, які використовуються у драматургії, зокрема у кіносценаріях. Є герой із його сильними та слабкими рисами, є його бажання, є сили, які йому заважають або навіть загрожують. Стається подія, яка порушує спокій. Герой має реагувати. Його відповідь на виклик, своєю чергою, призводить до, навпаки, ще більших проблем, часом дуже небезпечних. Герой змінюється, проходить трансформації, на які він і сам не очікував, десь виграє, десь програє та прямує до розв’язки. В результаті якої ситуація, його світ назавжди й безповоротно стає іншим.

Стійкість інфополя та «засоби логістики» для наративу

Якщо стратегічний наратив — це ядро, задум штабу, то наша медіасистема — це логістика. Вона також має розвиватися і змінюватися та не виглядати так, як на початку війни.

Телемарафон «Єдині новини» раніше був дуже важливим як точка єднання нації. Частково він виконує цю роль і зараз, адже небезпека нікуди не поділася. Часом доводиться чути критику про «рожеві окуляри», хоча це не зовсім так. Наприклад, майже кожен випуск новин починається з переліку шкоди, якої завдає ворог цивільним, а часом в ефірі доводиться обговорювати теми на кшталт тієї, чи завдасть Росія ядерного удару.

Проблема, скоріше, в тому, що в Україні неможливо довго утримувати неконкурентне медіасередовище, адже якщо всі новини провідних телеканалів схожі одні на одні, то авдиторія легко знайде альтернативи в YouTube або Telegram. Тобто коли влада намагається відгородити авдиторію від незручних тем, вона лише призводить до того, що ці теми починають висвітлюватися на інших майданчиках, але вже без її участі, в найбільш несприятливій подачі. А заодно і телеавдиторія починає втрачатися.

В нинішніх умовах варто змінити сам підхід до комунікації проблем у державі, дозволити журналістам провідних телеканалів про них говорити, так само як це роблять інші медіа, а перевагою для них, можливо, міг би бути спрощений доступ до представників влади, які легко донесуть свою позицію зі спірних питань.

Говорячи з журналістами, треба пам’ятати, що для них обидві задачі мають бути під час війни рівнозначними: і контроль влади, і відповідальність за підтримку нашого стратегічного наративу. Те ж саме стосується і диджиталу: в Україні, звісно, неможливо контролювати всіх відомих блогерів, лідерів думок, як це намагаються зробити в Росії. Але варто подумати, як запроваджувати з ними стратегічну співпрацю.

Було б ідеально, якби в стратегічних комунікаціях зблизилися позиції різних частин суспільства — влади, опозиції, бізнесу, громадськості. Для них важливе розуміння спільної цілі. Наприклад, бізнес дуже багато робить для правильної комунікації на державному рівні. Згадайте ДТЕК, який зараз мусить комунікувати на стратегічну для держави тему енергетики через нищення росіянами енергомереж. Або ту саму «Нову пошту» чи «Укрпошту», які забезпечують логістику до тих регіонів, які є небезпечними чи близькими до фронту, і теж про це комунікують. Є сотні та тисячі інших бізнесів, які своєю комунікацією підтримують патріотизм і єдність.

Якби всі ці сили могли якось координувати свою роботу для розвитку стійкості інфополя, з урахуванням інтересів кожного, а ще якби до них долучилися громадянське суспільство, фактчекери, журналісти, то ми могли б отримати синергію та ресурси, які нам необхідні в довгій інфовійні.

Важливо, щоб представники різних середовищ могли між собою спілкуватися на цю тему та доходити спільного результату. У нас є такі організації як, приміром, Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки, Центр протидії дезінформації. Можливо, їм має бути надано більше ресурсів і повноважень для координації як державних органів влади, так і для створення спільних майданчиків із бізнесом та іншими категоріями суспільства для «зрощування» потужного стратегічного наративу через діалог.

Путін — герой, але є нюанс

До речі, Росію та її лідера можна також розглядати як героя, хоч і злочинного. І як у кіно, часом ми можемо спостерігати за злочинцем і навіть симпатизувати йому. Так і тепер, можливо, дехто зі світових лідерів таких країн як, приміром, Китай, Індія, Бразилія спостерігають за героєм із підсвідомим питанням: цікаво, чи зможе цей дивний зухвалець розкидати усіх «копів»?

Якщо говорити про наратив як історію, то є розповіді, де добро перемагає, але є й розповіді, де перемагає зло. І ми не можемо вважати, що оскільки перебуваємо на стороні добра, то це вже гарантує нам перемогу. Адже світова історія знає багато прикладів, коли так не ставалося. Також може статися, що добро переможе десь через 50 років, коли України вже не існуватиме. Приклад із Гітлером: багатьох євреїв не врятувало те, що зрештою перемогло добро.

Пригадується випадок зі спільноти російських толкіністів на початку 2000-х. У певний час серед них з’явилася течія, яка почала виправдовувати Саурона. Вони зображували його ображеним, у багатьох з’явилася віра у правоту Саурона. Мовляв, усі люди, які говорять про світло — нещирі узурпатори. Та сама історія відбувається з російською пропагандою. Коли вони говорять про те, що нас образили, ми не є погані, нас не зрозуміли... і так далі. Це намагання перевернути з ніг на голову класичну оповідь про добро і зло. Як бачимо, вона також знаходить своїх послідовників і поціновувачів. 

Отже, за перемогу добра ще треба поборотися. І стратегічний наратив у цьому може допомогти. Тисячі окремих спроб його намалювати у сукупності створюють єдину «середньостатистичну» сутність, яка і рухає наш світ уперед.

Фото: Getty Images

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Поблизу Вугледара окупанти розстріляли п’ятьох полонених захисників
ГЛАВКОМ NET
2024-11-22T17:19:37Z
Ворог за день 10 разів атакував Нікопольський район - пошкоджені будинки
УкраинФорм
2024-11-22T17:07:59Z
Вже друга судова справа: Держекоінспекція домоглася відшкодування 5 млн гривень від міськради
Политека
2024-11-22T16:30:04Z
Бійці ССО під час розвідки в Курській області ліквідували 10 військових РФ, ще трьох узяли в полон
УкраинФорм
2024-11-22T16:09:06Z
"Чув голоси в голові": на Одещині солдат вигадав психічний розлад, щоб не служити
Политека
2024-11-22T16:00:20Z
Через Курську операцію росіяни скасували наступ на Запоріжжя - джерело у ЗСУ
УкраинФорм
2024-11-22T16:00:16Z
Рефат Чубаров: Редакторку дитячого журналу Едіє Муслімову затримали співробітники ФСБ у Криму
Детектор М
2024-11-22T16:00:06Z
Після підсилення росіян: ЗМІ дізналися, яку площу в Курській області зараз контролює Україна
24tv
2024-11-22T15:33:41Z
СБУ і Нацполіція ліквідували нові «схеми для ухилянтів» у трьох вишах України
Украина Криминальная
2024-11-22T15:19:42Z
Зеленський дорікнув депутатам Верховної Ради за "вихідний" 22 листопада
Хвиля
2024-11-22T17:18:34Z
Скасування засідання Верховної Ради: Зеленський дорікнув нардепам за «вихідний»
ГЛАВКОМ NET
2024-11-22T17:15:57Z
Україна знайшла больову точку Путіна, у росіян можуть з'явитись проблеми
24tv
2024-11-22T17:15:53Z
Пітерський гопник вирішив налякати світ своїм "Орешником"
GlavRed
2024-11-22T17:15:03Z
Зеленський заявив, що інформація про загрозу ударів — не дозвіл на вихідний
Комсомольская правда
2024-11-22T17:13:59Z
Група щодо спецтрибуналу для РФ за злочин агресії у Ризі погодила план подальших дій
Европейская правда
2024-11-22T17:13:38Z
Уряд подав до Ради два законопроєкти на підтримку захисників
УкраинФорм
2024-11-22T17:09:16Z
Україна і НАТО скликають екстрене засідання через російську ракету
360ua.news
2024-11-22T17:06:52Z
Як атакують міжконтинентальні балістичні ракети, скільки їх є в Росії і чи можуть нести ядерку
24tv
2024-11-22T17:06:42Z
«Обличчя сміливості»: фотовиставка, яка відкрила історії жінок-захисниць і волонтерок
Вива
2024-11-22T17:21:39Z
Ірина Білик розповіла, який вчинок у 16 років змінив її життя
ГЛАВКОМ NET
2024-11-22T17:21:12Z
Katya Chilly коротко підстриглася і порушила табу, якого дотримувалася 22 роки: "У мене була криза"
TSN
2024-11-22T17:06:36Z
Уперше з початку великої війни: конкурс "Міс Україна-2024" проведуть наживо
24tv
2024-11-22T16:52:11Z
Відома українська акторка чесно зізналась, що довело її до сліз: "Дуже розчулила мене"
24tv
2024-11-22T16:30:23Z
"Я більше нікого не зустріну": Віра Брежнєва вперше розповіла про розлучення з Меладзе
GlavRed
2024-11-22T16:27:11Z
Біллі Айліш стала артисткою року Apple Music
1News
2024-11-22T16:16:27Z
Юлія Саніна озвучила персонажку у "STALKER 2: Серце Чорнобиля": хто говорить її голосом
24tv
2024-11-22T16:06:53Z
Майлі Сайрус вперше розповіла про стосунки з бойфрендом, молодшим за неї на 6 років
24tv
2024-11-22T15:54:53Z
Пневмонія стане невиліковною за 10 років? Ляшко пояснив, як запобігти цьому
ГЛАВКОМ NET
2024-11-22T15:51:10Z
Що з чинними документами по МСЕК: у МОЗ пояснили, кому і коли треба йти на повторний огляд
Украина Криминальная
2024-11-22T15:48:23Z
Дослідження показало, що аспірин та інші ліки можуть підвищувати ризик розвитку деменції
Portaltele
2024-11-22T14:34:02Z
Навіть ТЦК не зацікавлять: з якими проблемами не мобілізують
Знай
2024-11-22T14:30:24Z
Чи потрібно чистити печериці перед приготуванням: господині будуть здивовані
GlavRed
2024-11-22T12:25:33Z
Чому лікарі кажуть, що настільний теніс зменшує стрес, ба й загалом корисний для здоров'я
24tv
2024-11-22T12:14:26Z
Пошкоджений "Охматдит" відновлює прийом маленьких пацієнтів
Khreschatyk
2024-11-22T12:09:47Z
Що таке стокгольмський синдром та як він проявляється
24tv
2024-11-22T12:04:22Z
Для здорового кишечника: 5 речей, які потрібно робити щоранку
Фокус
2024-11-22T11:45:47Z
Полтавський клуб пояснив, що один із волейболістів втік з України, бо йому тут холодно
Комсомольская правда
2024-11-22T17:08:55Z
Гранд італійського футболу зацікавився Луніним: що відомо
24tv
2024-11-22T17:00:42Z
Український тенісист не вийшов на матч, бо на нього впала суддівська вишка: моторошне відео
24tv
2024-11-22T15:48:57Z
Мессі: Я сумую за Барселоною
Football.ua
2024-11-22T15:48:33Z
Алефіренко гратиме з перших хвилин проти Карпат
Football.ua
2024-11-22T15:01:47Z
Аморім: Я трохи мрійник, але я вірю в себе та в клуб – у нас однаковий менталітет
Football.ua
2024-11-22T14:57:03Z
Лемпард погодився очолити Ковентрі
Football.ua
2024-11-22T14:42:39Z
Менеджер Усика спростував інформацію щодо бою Берінчика в андеркарді реваншу з Ф'юрі
24tv
2024-11-22T14:39:18Z
Третій клуб АПЛ: Евертон розпочав співпрацю із українським брендом Nemiroff
24tv
2024-11-22T14:30:21Z
«Рубрика», Український ПЕН та Львівський медіафорум отримали відзнаки Світового руху за демократію
Детектор М
2024-11-22T17:22:35Z
Нromadske нагородило 11 героїв, які своїм прикладом показують силу єдності, витривалості та віри
Детектор М
2024-11-22T17:19:14Z
Система ППО NASAMS від Канади вже в Україні - міністр оборони
УкраинФорм
2024-11-22T17:12:51Z
ЗСУ змушені відступати: у Генштабі розкрили деталі операції на Курщині – ЗМІ
GlavRed
2024-11-22T17:12:21Z
Виробництво артилерії та ППО: Умєров у Швеції обговорив нові спільні проєкти
УкраинФорм
2024-11-22T17:12:18Z
Нардеп Бабак заявив, що багато ректорів вишів покине посади
24tv
2024-11-22T17:00:46Z
В Іспанії повідомили про підготовку першого посібника для цивільних на випадок війни
Европейская правда
2024-11-22T16:58:34Z
5 навичок, які дитина здобуде під час дистанційного навчання
Фокус
2024-11-22T16:57:30Z
Чим Росія атакувала Дніпро 21 листопада? Розвідка розкрила деталі
ГЛАВКОМ NET
2024-11-22T16:54:42Z
Відключення світла: як діятимуть графіки 23 листопада
ГЛАВКОМ NET
2024-11-22T17:18:32Z
Торкнеться не тільки "соціалки": експерт розповів, що буде з Україною без грошей США
GlavRed
2024-11-22T17:09:43Z
Аудит бронювання: критичний статус втратили 5% підприємств
AgroPortal
2024-11-22T17:00:09Z
Нафта подорожчала на тлі побоювань ескалації війни в Україні
Хвиля
2024-11-22T16:45:59Z
У Польщі суттєво піднімуть ціни на алкоголь та цигарки: скільки вони коштуватимуть
24tv
2024-11-22T16:45:32Z
Курс долара і євро знизився наприкінці тижня
360ua.news
2024-11-22T16:33:24Z
НБУ попереджає про нову схему шахрайства із пропозиціями роботи нібито з відділу кадрів TikTok
InternetUA
2024-11-22T16:27:43Z
Боржники теж можуть мати субсидію: у ПФУ пояснили, що для цього потрібно
Политека
2024-11-22T16:27:12Z
Борги заважають інвестиціям в зелену та газову генерацію – турецький інвестор
ГЛАВКОМ NET
2024-11-22T16:18:03Z
Є речі, які взагалі не варто там класти: що можна поставити на журнальний столик у вітальні
24tv
2024-11-22T16:54:16Z
10 цікавих ідей подарунків на Новий рік 2025: підійдуть для батьків та друзів
GlavRed
2024-11-22T16:52:18Z
Чому не варто ділитися своїми проблемами із друзями: мудрець все пояснив
TSN
2024-11-22T16:06:06Z
Не впізнаєте свій чайник: як його очистити лимонною кислотою
24tv
2024-11-22T15:39:48Z
Що покласти у ящик з буряком: коренеплід пролежить всю зиму і буде смачним до весни
TSN
2024-11-22T15:36:27Z
Не сира і не розвалюється: скільки варити цвітну капусту для ідеальної текстури
24tv
2024-11-22T14:54:35Z
Китайський гороскоп на завтра 23 листопада: Бикам - роздратування, Кроликам - потік любові
GlavRed
2024-11-22T14:27:11Z
Цікавий рецепт голубців без м’яса на Різдво: сподобається всім рідним
GlavRed
2024-11-22T14:27:10Z
Відкрита консервація ніколи не буде пліснявіти: елементарний лайфхак
24tv
2024-11-22T14:09:51Z
Аль-Каїда в Малі заявила про напад на вагнерівців
1News
2024-11-22T17:18:40Z
Атака російських дронів на Київщину: в ОВА повідомили про наслідки
TSN
2024-11-22T17:18:24Z
2 тисячі доларів за уникнення мобілізації: поліція викрила нову схему
TSN
2024-11-22T17:06:14Z
У Сербії сотні людей вшанували пам’ять жертв обвалу на залізничному вокзалі
Европейская правда
2024-11-22T17:01:17Z
Правоохоронці розслідують обставини вибуху в Києві, внаслідок чого є загиблий
Khreschatyk
2024-11-22T17:00:48Z
У порту Антверпена виявили майже 5 тонн кокаїну
Европейская правда
2024-11-22T16:35:59Z
У Нідерландах поліція конфіскувала "наркотичного" садового гнома
Европейская правда
2024-11-22T16:30:32Z
Поблизу грецького острова Кос стався землетрус магнітудою 4,2
УкраинФорм
2024-11-22T16:21:52Z
Відомий український письменник та військовий потрапив у ДТП
ГЛАВКОМ NET
2024-11-22T16:12:39Z
Квантова технологія перетворює тепло на електрику за допомогою світла: ефективність 60%
Фокус
2024-11-22T17:22:47Z
Google вирішить найбільш дратівливу проблему Android під час перенесення даних між пристроями
24tv
2024-11-22T17:06:44Z
Представлено конкурента iPhone 16 і Samsung S25: у цього смартфона буде камера-"невидимка"
InternetUA
2024-11-22T17:01:29Z
Анекдоти та меми тижня: шумів «Рубіж», «Орєшнік» гнувся
Комсомольская правда
2024-11-22T17:01:02Z
Оновлені характеристики відеокарт NVIDIA RTX 50xx та графік виходу від інсайдерів
ITC
2024-11-22T16:51:59Z
Ніякого Premium: WhatsApp анонсував безплатне перетворення голосових повідомлень на текст
ITC
2024-11-22T16:51:51Z
Українські розробники створили дрон вертикального зльоту та посадки
InternetUA
2024-11-22T16:43:43Z
Дешеві перовскітні сонячні панелі стануть утричі довговічнішими: як їх захистили
Фокус
2024-11-22T16:22:25Z
У Сирії знайшли найдавніший алфавіт віком 4400 років
УкраинФорм
2024-11-22T16:18:01Z
"Тести будуть позитивні": пілоти "Формули 1" у Лас-Вегасі поскаржились на марихуану
Фокус
2024-11-22T17:12:25Z
Tata Daewoo презентувала електровантажівку із запасом ходу 480 км
AutoCentre
2024-11-22T17:07:34Z
Брутальний і потужний: презентовано новий позашляховий кросовер Honda
Фокус
2024-11-22T17:06:38Z
Hyundai та GM налагодять спільний випуск пікапів
AutoCentre
2024-11-22T16:37:56Z
В Україні виготовили партію сміттєвозів на шасі JAC N120
AutoCentre
2024-11-22T16:37:51Z
Що означають кольорові крапки та лінії на шинах: водіям назвали важливий нюанс
GlavRed
2024-11-22T16:27:22Z
Вчені знайшли спосіб заряджати акумулятори електрокарів лише за 15 хвилин
24tv
2024-11-22T16:21:04Z
Volkswagen передумав і не припинятиме виробництво найменшої моделі
Фокус
2024-11-22T15:27:13Z
Дорожники отримали партію потужної снігоприбиральної техніки
AutoCentre
2024-11-22T15:05:01Z