MY.UAНовини
Демобілізація за станом здоров’я: які підстави для звільнення і що робити у випадку відмови
Демобілізація за станом здоров’я: які підстави для звільнення і що робити у випадку відмови

Демобілізація за станом здоров’я: які підстави для звільнення і що робити у випадку відмови

“Чоловік з початку операції на Nському напрямку. Дуже болить шлунок, постійна нудота, третій день не може їсти. А ще галюцинації, перепади настрою, нав'язливі думки про смерть”... “Загострилася хронічна астма, задихається від гарі, не може носити бронежилет”... Такі історії родичі військових викладають у юридичних групах в соцмережах з тим, щоб отримати консультацію, як допомогти рідній людині потрапити до шпиталю і комісуватися. Так, війна не додає здоров’я. Якщо бійця оминула куля чи снаряд, його може звалити з ніг хвороба.

Закон передбачає, що під час дії воєнного стану військовослужбовці можуть звільнятися з армії за станом здоров’я. Але закон один, а всі випадки - різні. Що треба знати і що враховувати, коли воювати заважає недуга, Коротко про розповіли юристи, які спеціалізуються на військових питаннях.  

Які підстави для звільнення

Підставами для звільнення за станом здоров’я є встановлена під час служби інвалідність (незалежно від групи) або висновок військово-лікарської комісії (ВЛК) про непридатність до військової служби.

Непридатність може бути визнана остаточною – з виключенням з військового обліку або тимчасовою – з переоглядом на ВЛК через 6 – 12 місяців. Остання норма була введена законом, що набув чинності в липні 2023 року, і закріплена у великому законі про мобілізацію.

- Військовослужбовці, яким призначено переогляд, звільняються в запас, тобто залишаються в статусі військовозобов’язаних, - пояснює адвокат Микита Ніколенко. – Коли спливе термін тимчасової непридатності, вони знову мають пройти  огляд на ВЛК. Якщо будуть визнані придатними до служби, то підлягатимуть повторній мобілізації, якщо не матимуть підстав для відстрочки.

Юрист звертає увагу, що тимчасово комісовані  можуть оформити інвалідність. Направлення на МСЕК дає медичний заклад, де вони лікувалися, або ТЦК та СП, в якому були на обліку.

Кому писати рапорт на лікування

Коли боєць отримує поранення, техніка відпрацьована – його евакуюють на стабілізаційний пункт, а звідти переводять на лікування. Щодо тимчасового звільнення від служби через хворобу, то військовослужбовець має звертатися до свого командира. Деякі юристи радять починати зі звернення до начальника медичної частини, оскільки командир на здоров’ї не розуміється. Але правильніше, кажуть інші адвокати, починати зі звернення до командира роти.

- У Статуті внутрішньої служби ЗСУ сказано, що рапорти подаються безпосередньо командирові. Командир може направити бійця до лікаря або начмеда, щоб спиратися у своєму висновку на думку медика. У деяких військових частинах йдуть спрощеним шляхом. Підлеглий в усній формі звертається до командира, той спрямовує підлеглого до медиків. Начмед оглядає хворого і сам оформляє направлення на лікування без рапорту, якщо є на те показники, - каже військовий адвокат Олег Леонтьєв.

Адвокат Микита Ніколенко зазначає, що лікар чи начмед може спершу призначити лікування у військовій частині, звільнивши бійця від службових обов’язків терміном на 6 днів. А вже потім буде вирішуватись питання про обстеження стану здоров’я чи стаціонар поза межами в/ч.

Командир відмовив: чи повинен сказати причину

Командир може відмовити підлеглому в направленні на лікування, якщо вважає, що той перебільшує або симулює свій хворобливий стан. Командир також має право взагалі нічого не пояснювати, а просто відмовити.

- Згідно з наказом по роботі з рапортами, командир не повинен щось обґрунтувати, він має ухвалювати рішення – так чи ні. Право військовослужбовця оскаржувати відмову у вищого командування, телефонувати на “гарячу лінію” Міноборони (15-12), звертатися у військову службу правопорядку. У крайньому разі  - до суду, - зазначає Олег Леонтьєв.

Чи можна піти до лікарні, оминаючи командира

Питання непросте. З одного боку, Конституція гарантує всім громадянам право на охорону здоров’я, з іншого – Статут внутрішньої служби в армії може бути трохи вищим за Основний закон.

- Заборони для військових на лікування у державних чи приватних закладах немає, - каже військовий адвокат, юрист Центру надання підтримки ветеранам Роман Лихачов. – Проте для цього потрібний дозвіл командира або екстрене вибуття – госпіталізація по швидкій допомозі або евакуація з “нуля”. Просто так взяти і піти до цивільного лікаря під час служби не можна. Вважається, що конституційне право на охорону здоров’я в армії забезпечують військові медичні частини. Тим паче, що є випадки, коли військові зловживають зверненнями до приватних клінік.

Юрист нагадує, що відмову командира в лікуванні можна оскаржувати.

- Ми отримуємо досить багато таких звернень від військових, і можу сказати, що більшість скарг задовольняють - направляють на лікування або повторну ВЛК,  яка змінює висновок першої комісії.

Що буде, коли одразу проситися на ВЛК

Звернутися до командира для проходження військово-лікарської комісії, минаючи госпіталізацію, можна. Покрокову інструкцію щодо проходження ВЛК у поліклініках військових шпиталів Міноборони оприлюднило 1 лютого цього року: спершу пишеться рапорт, потім - візит до начмеда, який ставить військового в електронну чергу, далі - збір документів, поїздка, обстеження, висновок.

Однак, зважаючи на практику, одразу отримати результат  “непридатний з виключенням” майже нереально. У кращому разі визнають непридатним до служби в ДШВ (десантно-штурмових військах) або дадуть відпустку для лікування.

Навіть після першої  госпіталізації з важкою хворобою можна не отримати звільнення. Адвокат Олег Леонтьєв наводить приклад:

- Хлопцеві поставили діагноз "тяжкий прогредієнтний перебіг ПТСР". Це значить, що прогресуючий, з наростанням синдромів. Дружина запитує, як оформити направлення на ВЛК. Я раджу повертатися до військової частини. Чому? Бо це – перший епізод, у кращому разі визнають придатним до служби в ТЦК або частинах забезпечення. Потрібні ще госпіталізації. Одна справа - йти на комісію з єдиною випискою, інша – з трьома. Треба продовжувати лікування для закріплення діагнозу.

Чому важко звільнитися через хронічні хвороби

У коментарях до постів в юридичних групах військові пишуть, що правила звільнення за станом здоров’я працюють при пораненнях і не працюють, коли загострюються хронічні хвороби. А в умовах окопів і специфічної їжі там, де тонко, рветься майже в усіх.

- Так, через хронічні хвороби звільняють не завжди, - підтверджує адвокат Роман Лихачов. – Справа в тім, що військового списують не за наявності хвороби, а як вона впливає на спроможність виконувати ті чи інші завдання. Наприклад, до мене звертається військовий, скаржиться на остеохондроз. Каже, що не згоден з тим, що повинен продовжувати службу. Запитую, чи міг він працювати в цивільному житті, відповідає ствердно. Але у військовому, наполягає, не може довго носити бронежилет. Раніше це називалося “обмежена придатність”. Тобто є підстава для направлення на ВЛК, але не підстава для виключення з військового обліку.

Юрист нагадує, що перелік хвороб і станів, які є підставою для звільнення, міститься в наказі Міноборони №402.

- Після травневих змін у законі дуже важко бути повністю непридатним до служби. Але якщо людина систематично хворіє, то шанс звільнитися є. Треба звертатися до медчастини, писати рапорти на госпіталізації, стежити, щоб все це було зафіксоване в журналах звернень. Що більше медичних документів, що підтверджують хворобу, то легше встановити непридатність до служби.

Чи всіх госпіталізованих направляють на ВЛК?

Ні. Все залежить, знову ж таки, від важкості, ступеню перебігу хвороби, спроможності її вилікувати. Бажання пацієнта не має значення. Рішення приймає лікар-куратор. Подання робить керівник відділення, в якому знаходиться пацієнт, направлення фіксується у медичній карті хворого і завіряється підписом начальника закладу охорони здоров'я.

- Після лікування комісія може надати 30 днів відпустки у зв’язку з хворобою. Наприклад, коли після поранення ще не зажили шви. Але це не значить, що хлопець їде додому – це на розсуд командира. Він може надати таку можливість, а може відкликати до військової частини. Наряди на цей період не дають, на бойові завдання не посилають. Згідно з законом це вважається відпускою при частині, - каже адвокат Олег Леонтьєв.

Кого не звільняють, а виводять поза штат

Поза штат виводять військових, які тривало хворіють, але за висновком ВЛК не визнані повністю непридатними. Наприклад, чоловік був штурмовиком, після поранення або недуги він не може повернутися до позицій на “нулі”, але може служити на посадах з меншим фізичним навантаженням.

- Припустимо, в бригаді 5000 штатних посад, на відповідну кількість людей бригада отримує бойові завдання. Якщо, умовно візьмемо, 40 відсотків бійців - хворі, то вони не зможуть їх виконувати. І поповнення від терцентру бригада не отримуватиме, оскільки всі посади зайняті. Тому хворих виводять за штат, поки їм підшукують посади відповідно до стану здоров’я, - пояснює Роман Лихачов.

Чи мають право звільнені на реабілітацію за державний кошт 

Ні, після звільнення військовий стає цивільним, і якщо потребує фізичної чи психологічної реабілітації, то має проходити її за направленням від сімейного лікаря або за власний кошт.

Також можна звернутися до різних ветеранських фондів, які організовують реабілітаційні заходи за донати чи спонсорські кошти.

Чи треба писати рапорт на звільнення

Процедура звільнення починається одразу після висновку військово-лікарської комісії про непридатність до служби з виключенням з військового обліку. Після постанови ВЛК протягом п’яти днів у медзакладі мають це опрацювати і видати свідоцтво про хворобу. Якщо людина перебуває в лікарні або не може прибути до в/ч за станом здоров’я, ВЛК може винести постанову про звільнення її від службових обов'язків строком до 30 календарних днів. За цей період має бути оформлене звільнення.

- Зараз вже не треба везти документи за 100 кілометрів на милицях, як було на початку війни, - каже адвокат Олег Леонтьєв. – Все направляється з лікарні до військових частин через СЕДО – систему електронного документообігу.

Рішення ВЛК про звільнення через непридатність (з переоглядом або без) незаперечне і негайне до виконання. Юристи кажуть, що навіть непотрібно писати рапорт на звільнення. Втім, деякі радять все-таки це зробити, аби вас ненароком не “загубили”.

Військовослужбовцям, які звільняються за станом здоров’я, виплачується одноразова допомога в розмірі 50% місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.

Чому звільнені мають з’явитися в ТЦК та СП

Так, така вимога існує – протягом 5 днів після звільнення з лав ЗСУ людина має з’явитися в терцентр. В іншому разі, якщо для затримки немає поважної причини, їй загрожуватиме штраф за порушення правил військового обліку ( 17 000 – 25 500 грн).

- При зарахуванні на службу в ЗСУ військовозобов’язані виключаються з військового обліку, оскільки стають діючими військовослужбовцями, - пояснює адвокат Микита Ніколенко. – При звільнені вони мають поновитися на ньому, щоб оформити виключення як цивільні особи. Це буде відображено в їх військово-облікових документах. Якщо звільнення відбувалося за умови переогляду на ВЛК через 6 або 12 місяців, людина поновлюється на обліку з відповідною позначкою в системі “Оберіг”.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Безпрецедентна операція: як змогли підірвати пейджери бойовиків "Хезболли"
24tv
2024-09-23T10:33:28Z
Президент Литви: Раду безпеки ООН треба реформувати, є сумніви в здатності підтримувати мир
Европейская правда
2024-09-23T10:33:23Z
Вже скоро: «Антонов» чекає на конфіскований російський «Руслан»
Петр и Мазепа
2024-09-23T10:33:20Z
Годинники та браслети на понад 10 млн грн, - експерт назвав ціну «вбрання» депутатів від Порошенка, яких застукали на Мальдівах
Знай
2024-09-23T10:30:58Z
Зеленський сумнівається, що Трамп насправді знає, як зупинити війну
Европейская правда
2024-09-23T10:30:17Z
Для України зараз вдалий час, щоб представити План перемоги - експерт
УкраинФорм
2024-09-23T10:28:07Z
Була в супроводі чоловіка: який вигляд має Кейт Міддлтон після хіміотерапії
GlavRed
2024-09-23T10:27:43Z
Ще більше міст України під загрозою: РФ збільшила дальність ударів КАБів - Братчук
GlavRed
2024-09-23T10:27:15Z
Черговий провал Росії: що сталося під час вибуху ракети "Сармат" у РФ
GlavRed
2024-09-23T10:27:09Z
"Це ж той самий Керролл, який вливав бабки в Ньюкасл ще до шейхів": найкращі коментарі тижня на Football.ua
Football.ua
2024-09-23T10:22:06Z
Людмила Кіченок — третя ракетка світу в парному розряді, це рекорд України
Комсомольская правда
2024-09-23T10:18:22Z
Дарміан: Інтер очікував, що Мілан буде настільки зарядженим
Football.ua
2024-09-23T10:13:22Z
Динамо – Лаціо: де дивитися і ставки букмекерів на матч Ліги Європи
TSN
2024-09-23T09:51:53Z
Українці тріумфували на традиційному фестивалі спортивної ходьби у Литві
УкраинФорм
2024-09-23T09:51:46Z
Українці виграли сім медалей на змаганнях із шорт-треку у Німеччині
УкраинФорм
2024-09-23T09:40:51Z
Без Світоліної, але з надіями на успіх: чотири українки зіграють на турнірі WTA1000 в Пекіні
24tv
2024-09-23T09:33:12Z
Визначилися всі учасники плейоф чемпіонату світу-2024 з футзалу: пари 1/8 фіналу
TSN
2024-09-23T09:31:43Z
Нідерланди – Україна: де дивитися і ставки букмекерів на матч 1/8 фіналу ЧС-2024 з футзалу
TSN
2024-09-23T09:30:07Z
Найзагадковіше у світі: тревел-експерти назвали місто в Італії, яке варто відвідати кожному
24tv
2024-09-23T10:12:51Z
Астрологи назвали головних підкаблучників за знаком Зодіаку
Политека
2024-09-23T10:02:03Z
Білі стіни знову засяють чистотою: ось 4 способи їх почистити
24tv
2024-09-23T09:51:36Z
Не "простинь" і не "підодіяльник" - як правильно українською називати частини постільної білизни
TSN
2024-09-23T09:31:37Z
Стигле авокадо за 10 хвилин: диво-порада, як це зробити
24tv
2024-09-23T09:03:22Z
Грибна ікра: фіналістка "Мастер Шеф" дала рецепт неймовірно смачної закуски
Политека
2024-09-23T09:01:52Z
Зробіть акцент на собі. Гороскоп для всіх знаків Зодіаку на 23 вересня 2024 року
Фокус
2024-09-23T08:45:48Z
Гороскоп Таро на жовтень 2024: Овнам - прибуток, Тельцям - нові горизонти, Близнюкам - сварка
GlavRed
2024-09-23T08:27:36Z
Ці дерева не можна садити під зиму: вони просто загинуть
24tv
2024-09-23T07:36:38Z
Які трендові кольори волосся для жінок за 40: омолоджують і роблять образ бездоганним
TSN
2024-09-13T17:42:40Z
Тіна Кароль обрана музичною продюсеркою Нацвідбору на "Євробачення-2025"
TSN
2024-09-13T13:15:00Z
Зеленський отримав нагороду Американської академії досягнень The Golden Plate Award
ZN UA
2024-09-23T10:22:52Z
"У мене багато проблем": дівчина не може знайти весільну сукню через довгі ноги
Фокус
2024-09-23T10:21:03Z
Зірка "Людей Ікс" Олівія Манн, яка перемогла рак, вдруге стала мамою
Комсомольская правда
2024-09-23T10:06:10Z
«Капеланство не має статі»: Суспільне презентувало документальний фільм «Капеланки. Молитва у пеклі»
Детектор М
2024-09-23T10:02:58Z
Колишня Кличка Панеттьєрі прокоментувала "нетверезе" інтерв'ю і відповіла на закиди, що в неї стався зрив
TSN
2024-09-23T09:30:15Z
Аліна Гросу отримала дипломатичну посаду в Нью-Йорку
Фокус
2024-09-23T09:18:33Z
Його музика дуже нещира, – відомий український співак розкритикував творчість Винника
24tv
2024-09-23T08:45:49Z
Мобілізація в Україні: які лікарі мають оглядати військовозобов'язаного під час ВЛК
TSN
2024-09-23T10:30:37Z
На Львівщині від коронавірусу померла 4-річна дитина
Комсомольская правда
2024-09-23T09:49:35Z
Їх не можна ігнорувати: шість ознак, що у домі треба встановити осушувач повітря
24tv
2024-09-23T09:33:44Z
Цей напій п’ють щодня, та мало хто здогадується про його користь для здоров’я
TSN
2024-09-23T09:30:54Z
Коли садити часник на зиму 2024 року: сприятливі дні та корисні поради
TSN
2024-09-23T09:30:53Z
Як позбутися накипу на кавоварці: виглядатиме, як новенька
24tv
2024-09-23T08:57:38Z
Не дайте осені зіпсувати ваше волосся: корисні поради щодо догляду
Знай
2024-09-23T08:51:12Z
"Золоте молоко": що це за напій та для чого його потрібно пити
24tv
2024-09-23T08:21:44Z
Революція у ветеринарній медицині. Спеціалісти представили два інструменти ШІ для діагностики захворювань домашніх тварин
InternetUA
2024-09-23T08:16:24Z
Нічний удар по Запоріжжю: кількість поранених перевищила 20 осіб
ГЛАВКОМ NET
2024-09-23T10:30:04Z
Колишній сільський голова, а нині депутат підозрюється у неправомірній передачі громадянину землі вартістю понад 1 млн
Украина Криминальная
2024-09-23T10:27:59Z
Людей довелося деблокувати, 5 жінок перебувають у лікарні, – ДСНС про удар по Запоріжжю
24tv
2024-09-23T10:21:22Z
Кількість постраждалих внаслідок нічного удару по Запоріжжю зросла до 21
УкраинФорм
2024-09-23T10:21:14Z
На Волині чоловік викрав чуже авто і спричинив на ньому аварію
Украина Криминальная
2024-09-23T10:15:16Z
Перша людина, яка вижила внаслідок падіння метеорита: що відомо про інцидент
TSN
2024-09-23T10:09:14Z
Раніше судимий зловмисник викрав з чужої банківської картки майже ₴53 тисячі
Украина Криминальная
2024-09-23T10:04:31Z
Жінка повторно ошукала українців, поки чекала на вирок суду за крадіжку і шахрайство
InternetUA
2024-09-23T09:58:10Z
На Буковині в’язень напав на співробітника СІЗО
Украина Криминальная
2024-09-23T09:54:33Z
Прикордонники попередили українців про можливі труднощі з перетином польського кордону
ГЛАВКОМ NET
2024-09-13T15:49:31Z
Ціна Курської операції: українські військові розповіли, чи вартий наступ важких зусиль
TSN
2024-09-13T17:42:32Z
Зеленський отримав нагороду в США
ГЛАВКОМ NET
2024-09-23T10:33:07Z
В Молдові працевлаштовані майже 60% українських біженців
Европейская правда
2024-09-23T10:33:04Z
Дізнатися свій стаж можна самостійно: у ПФУ дали покрокову інструкцію
Политека
2024-09-23T10:30:31Z
І зігрієтеся, і заощадите: які дрова краще для опалення будинку
GlavRed
2024-09-23T10:27:00Z
У 62% українських біженців, які проживають у Литві, є робота
Европейская правда
2024-09-23T10:23:18Z
Перші хвилини в Курській області, – син Ігоря Пелиха поділився новим фото з фронту
24tv
2024-09-23T10:21:42Z
Підсумки НМТ-2024: в якій області найкраще впорались з тестуванням
24tv
2024-09-23T10:21:24Z
В районі Покровська ситуація краща, однак з’явились серйозні загрози на інших напрямках, – Шарп
24tv
2024-09-23T10:33:45Z
Синоптики обіцяють Україні цього тижня аномальне тепло
Комсомольская правда
2024-09-23T10:27:46Z
Стратегія РФ "тріщить по швах": ворог в паніці намагається втриматись на Харківщині
GlavRed
2024-09-23T10:27:43Z
У Миколаєві за підтримки ПРООН демонтують багатоквартирний будинок, зруйнований ракетою РФ
УкраинФорм
2024-09-23T10:25:14Z
Протягом двох днів буде обмежений рух транспорту однією зі столичних вулиць
ГЛАВКОМ NET
2024-09-23T10:21:06Z
Нове забруднення у річці Сейм не несе такої загрози, як попереднє - Чернігівська ОВА
УкраинФорм
2024-09-23T10:15:50Z
Уражені танк, 6 вантажівок і велоокупант: 3-тя штурмова ефективно відпрацювала по армії РФ
TSN
2024-09-23T10:09:55Z
У Львові керівник одного з міжрегіональних управлінь Мін’юсту обклав «даниною» підприємців
Украина Криминальная
2024-09-23T09:54:31Z
Росіяни вивозять пам’ятки з заповідника "Камʼяні Могили"
Комсомольская правда
2024-09-23T09:49:04Z
За $32 500: електричний кросовер ZEEKR 7X розкрив ціни та запас ходу
AutoGeek
2024-09-23T10:21:09Z
TESLA лідирує серед вживаних авто віком до 5 років в Україні – на електромобілі припадає 41% нових реєстрацій
ITC
2024-09-23T10:19:33Z
Рідини для електромобілів – електричне майбутнє
Топ Жир
2024-09-23T09:42:13Z
Нові та вживані: названо ТОП-5 дизельних бестселерів України
ЗаРулем
2024-09-23T09:42:04Z
Що зміниться в умовах “автоцивілки”? Головне про нові правила страхування для водіїв
AutoCentre
2024-09-23T09:40:23Z
127 років тому перший в історії п’яний водій зазнав аварії на своєму автомобілі
24tv
2024-09-23T09:36:34Z
Відоме ім’я Saoutchik повертається на автомобільний Олімп
AutoCentre
2024-09-23T09:34:57Z
Неочікувана користь: українським водіям радять не викидати старі шкарпетки — вони пригодяться
TSN
2024-09-23T09:30:40Z
Від $34 700: стартували продажі великого електрокросовера Smart #5
AutoGeek
2024-09-23T09:30:19Z
На місці однієї з найбільших ядерних аварій у США відкриють центр атомної енергії для потреб ШІ
InternetUA
2024-09-23T10:31:57Z
Нестача 20% в енергосистемі взимку: українці мають повірити ДТЕК, що розраховувати потрібно на себе
ZN UA
2024-09-23T10:31:00Z
В Україні через сухий ґрунт фермери не можуть почати сівбу озимих культур
AgroNews
2024-09-23T10:13:53Z
Вже 14 урядів об’єднались проти Китаю
Петр и Мазепа
2024-09-23T10:13:51Z
Кінець вересня для долара: до якого показника може подорожчати валюта
24tv
2024-09-23T10:12:38Z
В Україні знову може статися блекаут: експерт розповів про ризики
TSN
2024-09-23T10:09:41Z
Які податки мають сплачувати ФОПи у 2024 році
24tv
2024-09-23T10:03:46Z
Державний борг і позики місцевих громад. Яка стратегія має бути в України?
ZN UA
2024-09-23T10:02:10Z
Чому ціни на ядерне паливо піднімаються до небес
360ua.news
2024-09-23T10:00:42Z
Xiaomi та Redmi отримали "жорсткого" конкурента: що відомо про Samsung Galaxy A16 5G
Фокус
2024-09-23T10:27:28Z
5 поширених міфів про сонячну енергію: експерт розвіює поширені уявлення
24tv
2024-09-23T10:21:47Z
Новий павербанк Xiaomi 165 Вт / 10 000 мАг здатний заряджати ноутбук та смартфон одночасно
ITC
2024-09-23T10:19:59Z
Assassin’s Creed Invictus: Ubisoft готує багатокористувацьку битву асасинів у стилі Fall Guys, — інсайдер
ITC
2024-09-23T10:19:58Z
Програміста мережі WOG оштрафували на 34 000 грн за завантаження скрипту «main.ру» для розсилки SMS-повідомлень
ITC
2024-09-23T10:19:19Z
Microsoft планує випустити дві нові консолі наступного покоління, серед них аналог Steam Deck
ITC
2024-09-23T10:19:07Z
Вчені виявили спільне джерело лави для всіх гарячих точок Землі
Portaltele
2024-09-23T10:16:40Z
iPhone 17 Air: усе, що відомо про тонкий iPhone від Apple
Portaltele
2024-09-23T10:16:10Z
Хакери ГУР МО атакували два російські банки, – джерела
24tv
2024-09-23T10:02:05Z