MY.UAНовини
Державний борг і позики місцевих громад. Яка стратегія має бути в України?
Державний борг і позики місцевих громад. Яка стратегія має бути в України?

Державний борг і позики місцевих громад. Яка стратегія має бути в України?

Державний борг і позики місцевих громад. Яка стратегія має бути в України?

Верховна Рада та місцеві громади планують бюджет країни й місцеві бюджети на наступний рік. Але на розгляд парламенту вже підготували й нагальні зміни до держбюджету на 2024 рік. Війна вимагає значних ресурсів. Кошти, які ми отримуємо від наших партнерів — країн ЄС та США, спрямовуються на соціальну сферу, і державі доведеться не просто віддавати їх, а й платити відсотки за позики.

Торік, коли потрібні були додаткові кошти до державного бюджету, держава забрала у громад так званий військовий ПДФО. Це податок на доходи військовослужбовців, поліціянтів та осіб рядового й начальницького складу, який раніше сплачували до місцевого бюджету. Але такі кроки допомогли закрити лише п’яту частину потреб держави. Асоціація міст України заявляла, що Мінфін, надавши їй на запит дані, по суті визнав таке рішення неефективним. А які можуть бути ефективними?

Якщо йдеться про збільшення доходів державного бюджету, то суттєвим кроком стало б економічне бронювання. Власник бізнесу Олексій пояснює громадській ініціативі «Голка», як доводиться виживати в умовах війни:

«Зараз роботодавець має сам надавати ТЦК та СП інформацію про тих, кого можна забрати до війська. Але в бізнесу є співробітники, критично необхідні для його функціонування. Ось таких людей власники бізнесу змушені звільняти й оплачувати їхню працю готівкою. Держава при цьому не отримує коштів, які б мала за умов, якби ці працівники були працевлаштовані офіційно. Жоден бізнес не сплачуватиме високої ціни економічного бронювання й не бронюватиме співробітників, які не потрібні йому критично. Тому економічне бронювання потрібно ухвалити якнайшвидше, адже воно сприяє розвитку економіки країни. Треба думати, як піднімати свою економіку, а не просто брати за кордоном позики, які віддаватимуть наші діти».

Водночас економічне бронювання має поширюватися й на наших громадян за кордоном, які мають сплачувати податки та внески до бюджетів і фондів України. Якщо економічне бронювання діятиме як в Україні, так і за кордоном, то громадяни України, які працюють за її межами, повинні мати ті ж самі права та гарантії, коли повернуться додому.

Якщо розглянути видатки державного бюджету, то істотну їх частину становлять дотації Пенсійному фонду, який концептуально мав би бути бездефіцитним. Зміни в пенсійному законодавстві давно назріли, й зменшення дефіциту Пенсійного фонду стане лише одним із позитивних наслідків реформи, якщо її проводитимуть чесно та розумно.

Але найбільший головний біль держбюджету — видатки на повернення та обслуговування державного боргу. Останній зростає як в абсолютних значеннях, так і в пропорції до ВВП.

Ось якою є динаміка сукупного державного боргу та ВВП України з 2009 до 2024 року (млн грн).

Так от, обслуговування державного боргу зростає навіть швидше за сам борг. 2023 року ця стаття видатків з’їдала 326 млрд грн, а 2024-го становитиме 420 млрд грн. Це майже стільки, скільки бракує для військових потреб.

І взагалі Україна наблизилася до боргової воронки, коли нарощування видатків на обслуговування боргу перевищує додатковий ресурс доходів бюджету, тобто частка таких видатків неухильно зростає, як ракова пухлина. До речі, це якраз і стало причиною бюджетної кризи в Греції 2010 року, що спонукало ЄС установити жорсткіші вимоги до управління дефіцитом та боргом у національних бюджетах.

Зараз Верховна Рада ініціювала підвищення податків на бізнес, який і раніше був далеко не в найкращій формі, а тепер і поготів потерпає через турбулентність військового часу.

Перший заступник міністра фінансів Денис Улютін розповідає «Голці», коли державний борг має зменшитися: «Зовнішній борг зростає в умовах війни понад десять років. За цей період було значне падіння ВВП, як і курсу гривні. На ситуацію негативно вплинула й пандемія. Але Україна — чи не єдина країна, яка змогла 2021 року зменшити співвідношення держборгу до ВВП одразу після початку пандемії. Водночас повномасштабне вторгнення Росії 2022 року спричинило різке збільшення видатків держбюджету на тлі зменшення доходів. Дефіцит бюджету зріс до 20% ВВП. Три останні роки поспіль рівень дефіциту перебуває майже на однаковому рівні. Зараз МВФ проводить аналіз стійкості нашого боргу. Ми зобов’язалися досягнути цілком конкретних показників: за чотири роки співвідношення боргу до ВВП має бути 82%, а до 2033 року маємо вийти на 65%. Мінфін має стратегію, як цього досягти».

Як місцевим бюджетам вдалося уникнути таких боргів?

Водночас заборгованість місцевих бюджетів є досить скромною. Це пов’язано з нормами Бюджетного кодексу, який готувався на початку 2000-х. Тоді міжнародні фінансові інституції нав’язали Україні бюджетну класифікацію для держбюджету, яка застосовується для країн третього світу, де немає чітких обмежень щодо державних запозичень. Тоді бюджетний комітет очолювала Юлія Тимошенко («Батьківщина»), і її вдалося переконати, що для місцевих бюджетів потрібні такі ж правила, як ті, що застосовуються в країнах Європи. Зокрема у Франції, яка врахувала помилки під час проведення децентралізації на початку 80-х років ХХ століття. Тоді органи місцевого самоврядування отримали багато свободи дій і прогнозовано влізли у величезні борги.

Суспільне Одеса

Адже коштом платників податків щедрими хочуть бути не лише депутати парламенту, а й обранці до місцевих рад, які готуються до наступних виборів.

У Франції ухвалили жорсткі зміни до законів, які регулювали запозичення місцевих бюджетів. Ці норми було перенесено на український ґрунт. Насамперед законодавець визначив коло місцевих бюджетів, які мають право на запозичення з огляду на наявність власних доходів, таких як місцеві податки та збори й рівень фінансової автономії. Тоді це були тільки міста обласного значення та АРК (що, зрештою, було політичним рішенням). Після проведення реформи адмінтерустрою та зрівняння в повноваженнях усіх органів місцевого самоврядування базового рівня право на запозичення отримали також сільські та селищні ради.

Іншою умовою є залучення запозичень тільки до бюджету розвитку, тобто для реалізації капітальних проєктів. Це відповідає бізнесовій практиці, де запозичення беруться зазвичай лише на інвестиційні проєкти, а не на поточну діяльність. Було введено поняття «бюджет розвитку», який було віднесено до спеціального фонду бюджету, що на той час також було політичним рішенням.

Спочатку було дозволено тільки внутрішні запозичення, потім — також зовнішні, що, з одного боку, інтегрувало місцеве самоврядування в міжнародний банківський ринок, а з іншого — вимагало високої кваліфікації для підготовки проєктів запозичень.

Денис Улютін роз’яснює, що були випадки, коли деякі громади, беручи позики, не зважали на реальні надходження до свого бюджету: «Ці процеси запустилися ще десять років тому, коли почалася фінансова децентралізація. Зараз, під час війни, партнери кредитують громади, зокрема щоби ті відновили інфраструктуру. Саме тому 2022 року внесли зміни, аби всі громади, коли беруть кредит, керувалися показниками реальних надходжень. Не можна спиратися на якісь фантастичні мрії, коли йдеться про бюджет. Ми точно не мали на меті позбавити місцеву владу ресурсів для здійснення капітальних інвестицій. І тут додатково зауважу, що українські банки також мають серйозний кредитний потенціал й іноді їхні ресурси залучати для громади навіть вигідніше. Ба більше, уряд подав на розгляд парламенту законопроєкт (№11131), який дасть змогу місцевій владі управляти місцевим боргом ефективніше, залучаючи кредитні ресурси для погашення боргів, які вони взяли в попередні роки».

Очільник Асоціації міст Олександр Слобожан наголошує, що до цього проєкту подали правки і їх потрібно врахувати: «Справедливо буде відновити 2025 року зарахування до бюджетів громад «силового» ПДФО — поліція, пожежники, судді та прокурори живуть і працюють у громадах, тому їхній податок має бути в місцевих бюджетах».

Але повернімося до запозичень та боргів. Бюджетне законодавство передбачає, що місцева влада може брати в борг кошти за таких умов:

  • сукупний обсяг запозичень до місцевого бюджету не може перевищувати обсяг дефіциту бюджету розвитку місцевого бюджету на відповідний рік;
  • кошти від місцевого запозичення залучаються до фінансування лише бюджету розвитку відповідного місцевого бюджету;
  • видатки на обслуговування місцевого боргу не можуть щорічно перевищувати 10% видатків від загального фонду відповідного місцевого бюджету протягом будь-якого періоду, коли планується обслуговування боргу;
  • загальний обсяг місцевого боргу та гарантованого Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста боргу станом на кінець бюджетного періоду не може перевищувати 200% (для міста Києва — 400%), середньорічного індикативного прогнозного обсягу надходжень бюджету розвитку;
  • витрати з погашення місцевого боргу здійснюються з бюджету розвитку відповідного місцевого бюджету.

Також було введено запобіжники проти політичних рішень. Так, витрати на обслуговування та погашення місцевого боргу здійснює місцевий фінансовий орган відповідно до кредитних договорів, а також нормативно-правових актів, за якими виникають боргові зобов’язання Автономної Республіки Крим чи територіальних громад незалежно від обсягу коштів, визначеного на таку мету рішенням про місцевий бюджет.

Якщо очікуваний обсяг витрат на обслуговування та погашення місцевого боргу перевищить обсяг коштів, визначений рішенням про місцевий бюджет на таку мету, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, міська рада вносять відповідні зміни до рішення про місцевий бюджет.

Було визначено суто технічні умови балансування двох частин бюджету — поточних видатків і розвитку.

Міністерство фінансів з огляду на національну практику ігнорування норм законів залишило за собою право погоджувати запозичення. Тепер це право перетворилося на правило мовчазної згоди: якщо в установлений термін Мінфін не заперечує проти запозичення, то воно отримує «зелене світло».

Бюджетний кодекс передбачає також виникнення непрямої заборгованості через надання місцевих гарантій, зазвичай комунальним підприємством. Водночас такі гарантії розглядаються як прямі запозичення місцевого бюджету.

Очевидно, що місцеві бюджети є ласим шматком для фінансових установ, які не проти заробити на позичальнику, котрий ніколи не збанкрутує. Причому цей інтерес є не лише в українських банків, а й у закордонних, нерідко з гучним іменем. Наприклад, Європейський банк реконструкції та розвитку активно кредитує комунальні підприємства, однак, як свідчить практика, під драконівські зобов’язання.

Так, позика цього банку для комунального транспортного підприємства в Полтаві передбачає справді низькі базові ставки самого ЄБРР. А от обслуговуючий іноземний банк встановлює плаваючі ставки щороку з огляду на оцінку ним ризиків. Тому в сукупності позика стає дорожчою, ніж пряме запозичення в українських банках. Крім того, в умовах договору не передбачено закінчення контракту раніше встановленого терміну, зокрема виплати достроково всієї суми боргу. Такі й не тільки підводні камені трапляються в багатьох договорах про запозичення.

Однак попри всі ризики й обмеження місцевих запозичень місцева влада усвідомлює їх логічність. Адже принцип «береш у борг чуже, а повертаєш своє» таки охолоджує народних обранців, особливо якщо на сторожі інтересів місцевого бюджету стоїть суворий, але справедливий Мінфін.

Цікаво, що 2020 року уряд генерував законопроєкт, який «спрощував» бюджетну класифікацію й пропонував ліквідувати бюджети розвитку. Тоді на захист бюджетної конструкції стали місцеві фінансові органи та голови громад. Це наочно продемонструвало стійкість і життєздатність запровадженої 2001 року системи місцевих бюджетів.

Як і в низці інших секторів публічної діяльності, місцеве самоврядування демонструє кращу конкурентоспроможність, ніж держава.

А що ж робити з державним бюджетом?

Насамперед запровадити такі ж норми щодо запозичень, як і для місцевих бюджетів із виділенням бюджету розвитку. Це, звісно, не стане панацеєю, оскільки вимоги політичного характеру, які до того ж формулюються не на Грушевського, а на Банковій, зазвичай переважають над нормами закону. Але принаймні Мінфін матиме формальні підстави для застережень.

Офіс президента

Коли з’являться пропозиції «грандіозного будівництва» коштом держбюджету, їх ініціатору доведеться дати відповідь на низку запитань, зокрема:

  • який економічний ефект дасть проєкт у середньостроковій перспективі (яка додана вартість з’явиться від пожвавлення бізнесової діяльності, які додаткові доходи генеруватиме економіка і як вони співвідносяться з видатками на реалізацію проєкту);
  • на який період розрахований проєкт, якими є щорічні видатки на його реалізацію;
  • скільки доходів очікується від джерел, які можуть зараховуватися тільки до бюджету розвитку, зокрема від приватизації державного майна;
  • які кошти можна виділити із загального фонду до бюджету розвитку;
  • чи можна умовно прив’язати запозичення до окремих завдань проєкту для оцінки їх економічної ефективності.

Необхідно перейти до середньострокового бюджетування видатків бюджету розвитку державного бюджету. Саме бюджетування, а не прогнозування, яке намагаються зараз здійснювати, адже останнє не створює довгострокових зобов’язань держави, необхідних для ухвалення бізнесових рішень. Це зумовить передбачуваність бюджетної політики на середньострокову перспективу.

Все це наблизить Україну до заповітної мети — вступу до ЄС, де бюджетних правил прийнято дотримуватись. Але для цього державі потрібно повчитись у місцевого самоврядування ощадливості, відповідальності та бюджетної дисципліни.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Єврокомісар із питань торгівлі терміново їде у США для обговорення мит
Европейская правда
2025-07-16T11:16:47Z
Цифри вас здивують: скільки готові платити роботодавці в Україні
Фокус
2025-07-16T11:10:49Z
Рада зі скандалом запровадила експортні мита на сою та ріпак
AgroPortal
2025-07-16T11:07:55Z
Ціни на нафту: скільки "чорне золото" буде коштувати восени та кінці 2025 року
24tv
2025-07-16T11:04:08Z
Новий графік руху поїздів з Києва: чого чекати пасажирам на популярних маршрутах, Укрзалізниця попередила
Политека
2025-07-16T11:01:37Z
Викрито схему ухилення від сплати податків на ₴30 млн, отриманих від держави
Украина Криминальная
2025-07-16T11:01:12Z
Як перенести газовий лічильник на вулицю і скільки це коштує
24tv
2025-07-16T11:00:04Z
Затверджено порядок відбору проб ґрунтів після розмінування
AgroPortal
2025-07-16T10:31:47Z
Прибуткове поле: демонстрація практичних рішень для прибуткового землеробства на Київщині
AgroPortal
2025-07-16T10:31:31Z
В Україні внаслідок російського обстрілу поранено мера латвійського міста Огре
Лига
2025-07-16T11:16:30Z
Громадський тиск працює: Гудименко про зміну скандального законопроєкту Defence City
Telegraf
2025-07-16T11:16:08Z
«Путін боїться США»: Зеленський зауважив, що після прибуття Келлога не було сильних обстрілів
УкраинФорм
2025-07-16T11:13:16Z
Комітет гуманітарної та інформполітики просить МЗС надати роз’яснення причин відмови в акредитації українських журналістів на URC2025
Детектор М
2025-07-16T11:10:39Z
Громадськість закликає зберегти Міндовкілля та не приєднувати його до інших відомств
ZN UA
2025-07-16T11:10:04Z
Зеленський провів нараду щодо виробництва української зброї
УкраинФорм
2025-07-16T11:10:03Z
Китай і Росія почнуть війну на два фронти: три фактори, які прискорять ескалацію
Фокус
2025-07-16T11:07:28Z
"Диявол у деталях": чому союзники сумніваються у новому плані Трампа щодо України
24tv
2025-07-16T11:04:33Z
Зеленський: Зброя Штатів може всадити Путіна за стіл переговорів, навіть якщо її не застосовувати
Лига
2025-07-16T11:04:29Z
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
Ожиріння частіше спричинене надмірним споживанням висококалорійної їжі, а не браком фізичної активності
ZN UA
2025-07-16T11:07:08Z
Як зрозуміти, що в домашніх пухнастиків - сонячний опік: перші ознаки і що робити
Gazeta UA
2025-07-16T11:04:59Z
Скільки чашок кави на день зменшує ризик розвитку діабету 2 типу
Gazeta UA
2025-07-16T11:01:43Z
Іноземець за $9 000 допомагав майбутнім лікарям успішно скласти єдиний державний кваліфікаційний іспит КРОК
Украина Криминальная
2025-07-16T10:25:39Z
П’ять правил харчування влітку: дієтолог пояснив, на що слід звертати особливу увагу
ГЛАВКОМ NET
2025-07-16T10:24:54Z
Львівські медики за три дні пересадили юнаку два серця
Комсомольская правда
2025-07-16T10:04:40Z
Якою водою краще мити овочі — гарячою чи холодною: чому температура важлива
TSN
2025-07-16T09:36:33Z
Зловживання зі збитками на суму понад ₴7 млн – повідомлено про підозру п’ятьом посадовцям медичного закладу на Київщині
Украина Криминальная
2025-07-16T09:07:07Z
Під шаром асфальту на Лук'янівці виявлено бруківку початку 20 століття
ГЛАВКОМ NET
2025-07-16T11:06:44Z
Грози з градом і шквалами витіснять спеку: відома дата різкого похолодання до +20
GlavRed
2025-07-16T11:01:10Z
У Дніпрі викрито схему визнання непридатності до служби за хабарі
Украина Криминальная
2025-07-16T10:58:54Z
Повідомлено про підозру військовому РФ щодо зґвалтування на Херсонщині
1News
2025-07-16T10:52:31Z
Війська РФ ударили з артилерії по Нікополю, є загибла та поранені
УкраинФорм
2025-07-16T10:51:16Z
М113 витримав FPV та міну: бійці евакуювали 11 побратимів під прямими влучаннями ЗС РФ
Фокус
2025-07-16T10:46:18Z
В Україні різко зміниться погода - прогноз на найближчі дні
Gazeta UA
2025-07-16T10:46:11Z
Субсидії для пенсіонерів у Харківській області: кого змусять повернути гроші на допомогу
Политека
2025-07-16T10:31:33Z
Масовані обстріли України: що атакували росіяни і які наслідки "прильотів"
TSN
2025-07-16T10:30:32Z
Короткі шорти – знову топ: Пол Мескаль задав тренд, який наслідують чоловіки по всьому світу
24tv
2025-07-16T11:16:29Z
43-річна дочка Стінга вийшла заміж і показала фото із весілля в Італії
Комсомольская правда
2025-07-16T10:58:31Z
Її рідний Нікополь цинічно обстрілює Росія: як виглядає колишня дружина путініста Лепса і що говорить про війну
Telegraf
2025-07-16T10:49:27Z
Не завжди, з безпекових міркувань, можна викладати відео відразу після виступу на передовій. Тому, наші музиканти, зокрема, Андрій КНЯЗЬ, тільки зараз оприлюднили кадри, відзняті на північному сході України.
FM-TV
2025-07-16T10:34:12Z
Переможниця "Холостяка-12" Лозовицька показалася з вагою в 70 кг і розкрила секрет схуднення
TSN
2025-07-16T10:30:09Z
"Не вийшло": Хостікоєв і Сумська зробили гучну заяву
GlavRed
2025-07-16T10:25:20Z
Козловський після примирення з Кондратюком знову згадав їхній конфлікт: "Послання до старого очкарика"
TSN
2025-07-16T10:16:03Z
Наталія Сумська і Анатолій Хостікоєв назвали причину, чому не знімаються в кіно: "Дуже цікава історія"
TSN
2025-07-16T10:04:25Z
Відомий український співак публічно зізнався в симпатії до Огнєвіч: "Мені подобається Злата"
TSN
2025-07-16T09:36:52Z
Пару зоозахисників у Німеччині оштрафують на 98 тисяч євро за зйомку на свинофермі
Европейская правда
2025-07-16T11:17:55Z
Латвія передала ЗСУ бронетранспортери Patria
УкраинФорм
2025-07-16T11:17:35Z
Повернулися, але залишаться не всі: чому українці повертаються на батьківщину — і чому знову виїжджають
Фокус
2025-07-16T11:16:44Z
Українцям почали виписувати штрафи за горіхи: через яку причину тепер "накажуть"
GlavRed
2025-07-16T11:16:40Z
Оператори можуть урізати обсяг послуг у тарифах через обʼєднаний роумінг з ЄС – Комаров
InternetUA
2025-07-16T11:16:28Z
Келлог вшанував загиблих під час війни українських дітей
УкраинФорм
2025-07-16T11:16:13Z
Б'є швидко і точно: український дрон-перехоплювач успішно збиває російські БпЛА
GlavRed
2025-07-16T11:10:04Z
З’явилися фото українських дронів-перехоплювачів ODIN Win_Hit
TSN
2025-07-16T11:07:44Z
Без картоплі та на буряковому квасі: як готували борщ понад 150 років тому
GlavRed
2025-07-16T11:04:45Z
На Дніпропетровщині медики підробляли довідки ухилянтам
1News
2025-07-16T11:16:48Z
Трагічна подія на студентській практиці: хлопець загинув від удару струмом у Львові
24tv
2025-07-16T11:10:09Z
Росіяни вдарили по польському заводу у Вінниці, у співробітників тяжкі опіки
FaceNews
2025-07-16T11:10:07Z
Двох покидьків, які в Києві зґвалтували та пограбували 15-річну дівчину, засудили до 9 років ув’язнення
Украина Криминальная
2025-07-16T11:04:56Z
У Коблево на узбережжі вибухнула морська міна
360ua.news
2025-07-16T10:58:48Z
Росіяни завдали найсильнішого удару по Кривому Рогу
FaceNews
2025-07-16T10:55:43Z
"Це просто викрадення": хлопця блогерки Софії Комендант мобілізували в центрі Києва
Фокус
2025-07-16T10:52:19Z
На Харківщині ударний дрон поцілив в автомобіль швидкої медичної допомоги
Мій Харків
2025-07-16T10:51:08Z
На Кіровоградщині внаслідок атаки РФ пошкоджені будинки
УкраинФорм
2025-07-16T10:49:31Z
Діти будуть в захваті: готуємо трендові спагеті-панкейки з TikTok
24tv
2025-07-16T11:16:25Z
Обріжте ці 5 квітів у липні, щоб продовжити їхнє цвітіння
24tv
2025-07-16T11:04:08Z
Чим відрізняються 2 дівчини: найкраща загадка для перевірки уважності за 19 секунд
GlavRed
2025-07-16T11:01:52Z
Ретроградний Меркурій 2025 вже не за горами: що не можна робити в цей період
24tv
2025-07-16T10:36:43Z
Дірки на капусті: які шкідники їх роблять та як врятувати майбутній урожай
TSN
2025-07-16T10:30:50Z
"Бурштинова лихоманка": на Рівненщині організовують незвичні екскурсії на клондайки
TSN
2025-07-16T10:30:47Z
Кельтський гороскоп дерев на 14-20 липня 2025 року: поради природи для кожного знака зодіаку
TSN
2025-07-16T10:30:09Z
Як випускнику обрати майбутню професії: поради профорієнтолога
Знай
2025-07-16T10:22:25Z
Дешеве добриво для орхідей, яке вразить цвітінням: сусіди попросять рецепт підживлення
24tv
2025-07-16T10:16:26Z
У Росії розстріляли непереможного чемпіона: момент потрапив на відео
Telegraf
2025-07-16T11:16:48Z
Українці мають 9 медалей за два дні на ЧС з веслування на човнах «Дракон»
УкраинФорм
2025-07-16T11:10:56Z
На битві поглядів з Дюбуа: в образі Олександра Усика помітили цікаву деталь
24tv
2025-07-16T11:04:27Z
Відеоігри в житті Олександра Усика: від Counter-Strike до власного персонажа
24tv
2025-07-16T11:04:24Z
На війні загинув український боксер Юрій Єгоров
ГЛАВКОМ NET
2025-07-16T10:54:42Z
Розпочався продаж квитків на перший домашній матч Динамо у ЛЧ: де відбудеться та яка вартість
24tv
2025-07-16T10:54:11Z
Дячук тимчасово перебрався до чемпіонату Польщі
Football.ua
2025-07-16T10:52:57Z
Дар'я Снігур упевнено стартувала на турнірі ITF в Іспанії
УкраинФорм
2025-07-16T10:49:26Z
Шахтар отримав пропозицію щодо Траоре – Nieuwsblad
Football.ua
2025-07-16T10:37:04Z
У Тернополі відкрився перший дилер PEUGEOT та CITROEN – Stellantis разом з партнерами в Україні рухаються вперед
AutoCentre
2025-07-16T10:52:17Z
Тойота планує створити мінівен у стилі Land Cruiser
Топ Жир
2025-07-16T10:48:09Z
Раритетний колекційний Ford Mustang 60-х за $100 000 простояв 33 роки в гаражі
Фокус
2025-07-16T10:31:03Z
На аукціоні продали дуже рідкісне ретроавто зіркового голлівудського актора
Фокус
2025-07-16T09:40:48Z
Електрокари — в тренді: визначено найпопулярніші авто з Китаю в Україні за 2025 рік
Фокус
2025-07-16T09:36:34Z
Stellantis несподівано скасував екологічний проект незадовго до старту
Топ Жир
2025-07-16T09:34:50Z
Українцям запропонували кросовери Mitsubishi з вигодою до 200 000 грн
ЗаРулем
2025-07-16T09:31:47Z
Новий рекорд: в Україні продано понад 1500 нових електромобілів
AutoGeek
2025-07-16T09:16:53Z
169 л.с. та 500 км на одному заряді: Kia презентувала новий електрокросовер
AutoCentre
2025-07-16T09:16:16Z
Fallout 5 отримав офіційне "зелене світло"
24tv
2025-07-16T11:04:49Z
60 років тому людство вперше побачило Марс зблизька
24tv
2025-07-16T11:04:16Z
Кожні 14 хвилин із глибокого космосу приходить радіосигнал: чим він спантеличив учених
Фокус
2025-07-16T11:01:10Z
Маск називає Grok 4 найрозумнішим ШІ у світі, але тести вказують на іншого лідера
InternetUA
2025-07-16T11:01:01Z
Розуміння клітинного життя під сумнівом: один паразит стер межу між клітиною і вірусом
Фокус
2025-07-16T10:58:28Z
Застосунки стежать за камерою вашого смартфона: як їх знайти і відключити
Фокус
2025-07-16T10:58:18Z
Starlink запустить супутники третього покоління у 2026 році
УкраинФорм
2025-07-16T10:55:36Z
Пентагон планує виділити компанії Маска до $200 млн на розробки у галузі ШІ
InternetUA
2025-07-16T10:46:20Z
Протягом століть на Місяці блукають яскраві спалахи: їх може бути до 8 на годину
Фокус
2025-07-16T10:40:15Z