MY.UAНовини
Державний борг і позики місцевих громад. Яка стратегія має бути в України?
Державний борг і позики місцевих громад. Яка стратегія має бути в України?

Державний борг і позики місцевих громад. Яка стратегія має бути в України?

Новина російською

Державний борг і позики місцевих громад. Яка стратегія має бути в України?

image

Верховна Рада та місцеві громади планують бюджет країни й місцеві бюджети на наступний рік. Але на розгляд парламенту вже підготували й нагальні зміни до держбюджету на 2024 рік. Війна вимагає значних ресурсів. Кошти, які ми отримуємо від наших партнерів — країн ЄС та США, спрямовуються на соціальну сферу, і державі доведеться не просто віддавати їх, а й платити відсотки за позики.

Торік, коли потрібні були додаткові кошти до державного бюджету, держава забрала у громад так званий військовий ПДФО. Це податок на доходи військовослужбовців, поліціянтів та осіб рядового й начальницького складу, який раніше сплачували до місцевого бюджету. Але такі кроки допомогли закрити лише п’яту частину потреб держави. Асоціація міст України заявляла, що Мінфін, надавши їй на запит дані, по суті визнав таке рішення неефективним. А які можуть бути ефективними?

Якщо йдеться про збільшення доходів державного бюджету, то суттєвим кроком стало б економічне бронювання. Власник бізнесу Олексій пояснює громадській ініціативі «Голка», як доводиться виживати в умовах війни:

«Зараз роботодавець має сам надавати ТЦК та СП інформацію про тих, кого можна забрати до війська. Але в бізнесу є співробітники, критично необхідні для його функціонування. Ось таких людей власники бізнесу змушені звільняти й оплачувати їхню працю готівкою. Держава при цьому не отримує коштів, які б мала за умов, якби ці працівники були працевлаштовані офіційно. Жоден бізнес не сплачуватиме високої ціни економічного бронювання й не бронюватиме співробітників, які не потрібні йому критично. Тому економічне бронювання потрібно ухвалити якнайшвидше, адже воно сприяє розвитку економіки країни. Треба думати, як піднімати свою економіку, а не просто брати за кордоном позики, які віддаватимуть наші діти».

Водночас економічне бронювання має поширюватися й на наших громадян за кордоном, які мають сплачувати податки та внески до бюджетів і фондів України. Якщо економічне бронювання діятиме як в Україні, так і за кордоном, то громадяни України, які працюють за її межами, повинні мати ті ж самі права та гарантії, коли повернуться додому.

Якщо розглянути видатки державного бюджету, то істотну їх частину становлять дотації Пенсійному фонду, який концептуально мав би бути бездефіцитним. Зміни в пенсійному законодавстві давно назріли, й зменшення дефіциту Пенсійного фонду стане лише одним із позитивних наслідків реформи, якщо її проводитимуть чесно та розумно.

Але найбільший головний біль держбюджету — видатки на повернення та обслуговування державного боргу. Останній зростає як в абсолютних значеннях, так і в пропорції до ВВП.

Ось якою є динаміка сукупного державного боргу та ВВП України з 2009 до 2024 року (млн грн).

Так от, обслуговування державного боргу зростає навіть швидше за сам борг. 2023 року ця стаття видатків з’їдала 326 млрд грн, а 2024-го становитиме 420 млрд грн. Це майже стільки, скільки бракує для військових потреб.

І взагалі Україна наблизилася до боргової воронки, коли нарощування видатків на обслуговування боргу перевищує додатковий ресурс доходів бюджету, тобто частка таких видатків неухильно зростає, як ракова пухлина. До речі, це якраз і стало причиною бюджетної кризи в Греції 2010 року, що спонукало ЄС установити жорсткіші вимоги до управління дефіцитом та боргом у національних бюджетах.

Зараз Верховна Рада ініціювала підвищення податків на бізнес, який і раніше був далеко не в найкращій формі, а тепер і поготів потерпає через турбулентність військового часу.

Перший заступник міністра фінансів Денис Улютін розповідає «Голці», коли державний борг має зменшитися: «Зовнішній борг зростає в умовах війни понад десять років. За цей період було значне падіння ВВП, як і курсу гривні. На ситуацію негативно вплинула й пандемія. Але Україна — чи не єдина країна, яка змогла 2021 року зменшити співвідношення держборгу до ВВП одразу після початку пандемії. Водночас повномасштабне вторгнення Росії 2022 року спричинило різке збільшення видатків держбюджету на тлі зменшення доходів. Дефіцит бюджету зріс до 20% ВВП. Три останні роки поспіль рівень дефіциту перебуває майже на однаковому рівні. Зараз МВФ проводить аналіз стійкості нашого боргу. Ми зобов’язалися досягнути цілком конкретних показників: за чотири роки співвідношення боргу до ВВП має бути 82%, а до 2033 року маємо вийти на 65%. Мінфін має стратегію, як цього досягти».

Як місцевим бюджетам вдалося уникнути таких боргів?

Водночас заборгованість місцевих бюджетів є досить скромною. Це пов’язано з нормами Бюджетного кодексу, який готувався на початку 2000-х. Тоді міжнародні фінансові інституції нав’язали Україні бюджетну класифікацію для держбюджету, яка застосовується для країн третього світу, де немає чітких обмежень щодо державних запозичень. Тоді бюджетний комітет очолювала Юлія Тимошенко («Батьківщина»), і її вдалося переконати, що для місцевих бюджетів потрібні такі ж правила, як ті, що застосовуються в країнах Європи. Зокрема у Франції, яка врахувала помилки під час проведення децентралізації на початку 80-х років ХХ століття. Тоді органи місцевого самоврядування отримали багато свободи дій і прогнозовано влізли у величезні борги.

Суспільне Одеса

Адже коштом платників податків щедрими хочуть бути не лише депутати парламенту, а й обранці до місцевих рад, які готуються до наступних виборів.

У Франції ухвалили жорсткі зміни до законів, які регулювали запозичення місцевих бюджетів. Ці норми було перенесено на український ґрунт. Насамперед законодавець визначив коло місцевих бюджетів, які мають право на запозичення з огляду на наявність власних доходів, таких як місцеві податки та збори й рівень фінансової автономії. Тоді це були тільки міста обласного значення та АРК (що, зрештою, було політичним рішенням). Після проведення реформи адмінтерустрою та зрівняння в повноваженнях усіх органів місцевого самоврядування базового рівня право на запозичення отримали також сільські та селищні ради.

Іншою умовою є залучення запозичень тільки до бюджету розвитку, тобто для реалізації капітальних проєктів. Це відповідає бізнесовій практиці, де запозичення беруться зазвичай лише на інвестиційні проєкти, а не на поточну діяльність. Було введено поняття «бюджет розвитку», який було віднесено до спеціального фонду бюджету, що на той час також було політичним рішенням.

Спочатку було дозволено тільки внутрішні запозичення, потім — також зовнішні, що, з одного боку, інтегрувало місцеве самоврядування в міжнародний банківський ринок, а з іншого — вимагало високої кваліфікації для підготовки проєктів запозичень.

Денис Улютін роз’яснює, що були випадки, коли деякі громади, беручи позики, не зважали на реальні надходження до свого бюджету: «Ці процеси запустилися ще десять років тому, коли почалася фінансова децентралізація. Зараз, під час війни, партнери кредитують громади, зокрема щоби ті відновили інфраструктуру. Саме тому 2022 року внесли зміни, аби всі громади, коли беруть кредит, керувалися показниками реальних надходжень. Не можна спиратися на якісь фантастичні мрії, коли йдеться про бюджет. Ми точно не мали на меті позбавити місцеву владу ресурсів для здійснення капітальних інвестицій. І тут додатково зауважу, що українські банки також мають серйозний кредитний потенціал й іноді їхні ресурси залучати для громади навіть вигідніше. Ба більше, уряд подав на розгляд парламенту законопроєкт (№11131), який дасть змогу місцевій владі управляти місцевим боргом ефективніше, залучаючи кредитні ресурси для погашення боргів, які вони взяли в попередні роки».

Очільник Асоціації міст Олександр Слобожан наголошує, що до цього проєкту подали правки і їх потрібно врахувати: «Справедливо буде відновити 2025 року зарахування до бюджетів громад «силового» ПДФО — поліція, пожежники, судді та прокурори живуть і працюють у громадах, тому їхній податок має бути в місцевих бюджетах».

Але повернімося до запозичень та боргів. Бюджетне законодавство передбачає, що місцева влада може брати в борг кошти за таких умов:

  • сукупний обсяг запозичень до місцевого бюджету не може перевищувати обсяг дефіциту бюджету розвитку місцевого бюджету на відповідний рік;
  • кошти від місцевого запозичення залучаються до фінансування лише бюджету розвитку відповідного місцевого бюджету;
  • видатки на обслуговування місцевого боргу не можуть щорічно перевищувати 10% видатків від загального фонду відповідного місцевого бюджету протягом будь-якого періоду, коли планується обслуговування боргу;
  • загальний обсяг місцевого боргу та гарантованого Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста боргу станом на кінець бюджетного періоду не може перевищувати 200% (для міста Києва — 400%), середньорічного індикативного прогнозного обсягу надходжень бюджету розвитку;
  • витрати з погашення місцевого боргу здійснюються з бюджету розвитку відповідного місцевого бюджету.

Також було введено запобіжники проти політичних рішень. Так, витрати на обслуговування та погашення місцевого боргу здійснює місцевий фінансовий орган відповідно до кредитних договорів, а також нормативно-правових актів, за якими виникають боргові зобов’язання Автономної Республіки Крим чи територіальних громад незалежно від обсягу коштів, визначеного на таку мету рішенням про місцевий бюджет.

Якщо очікуваний обсяг витрат на обслуговування та погашення місцевого боргу перевищить обсяг коштів, визначений рішенням про місцевий бюджет на таку мету, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, міська рада вносять відповідні зміни до рішення про місцевий бюджет.

Було визначено суто технічні умови балансування двох частин бюджету — поточних видатків і розвитку.

Міністерство фінансів з огляду на національну практику ігнорування норм законів залишило за собою право погоджувати запозичення. Тепер це право перетворилося на правило мовчазної згоди: якщо в установлений термін Мінфін не заперечує проти запозичення, то воно отримує «зелене світло».

Бюджетний кодекс передбачає також виникнення непрямої заборгованості через надання місцевих гарантій, зазвичай комунальним підприємством. Водночас такі гарантії розглядаються як прямі запозичення місцевого бюджету.

Очевидно, що місцеві бюджети є ласим шматком для фінансових установ, які не проти заробити на позичальнику, котрий ніколи не збанкрутує. Причому цей інтерес є не лише в українських банків, а й у закордонних, нерідко з гучним іменем. Наприклад, Європейський банк реконструкції та розвитку активно кредитує комунальні підприємства, однак, як свідчить практика, під драконівські зобов’язання.

Так, позика цього банку для комунального транспортного підприємства в Полтаві передбачає справді низькі базові ставки самого ЄБРР. А от обслуговуючий іноземний банк встановлює плаваючі ставки щороку з огляду на оцінку ним ризиків. Тому в сукупності позика стає дорожчою, ніж пряме запозичення в українських банках. Крім того, в умовах договору не передбачено закінчення контракту раніше встановленого терміну, зокрема виплати достроково всієї суми боргу. Такі й не тільки підводні камені трапляються в багатьох договорах про запозичення.

Однак попри всі ризики й обмеження місцевих запозичень місцева влада усвідомлює їх логічність. Адже принцип «береш у борг чуже, а повертаєш своє» таки охолоджує народних обранців, особливо якщо на сторожі інтересів місцевого бюджету стоїть суворий, але справедливий Мінфін.

Цікаво, що 2020 року уряд генерував законопроєкт, який «спрощував» бюджетну класифікацію й пропонував ліквідувати бюджети розвитку. Тоді на захист бюджетної конструкції стали місцеві фінансові органи та голови громад. Це наочно продемонструвало стійкість і життєздатність запровадженої 2001 року системи місцевих бюджетів.

Як і в низці інших секторів публічної діяльності, місцеве самоврядування демонструє кращу конкурентоспроможність, ніж держава.

А що ж робити з державним бюджетом?

Насамперед запровадити такі ж норми щодо запозичень, як і для місцевих бюджетів із виділенням бюджету розвитку. Це, звісно, не стане панацеєю, оскільки вимоги політичного характеру, які до того ж формулюються не на Грушевського, а на Банковій, зазвичай переважають над нормами закону. Але принаймні Мінфін матиме формальні підстави для застережень.

Офіс президента

Коли з’являться пропозиції «грандіозного будівництва» коштом держбюджету, їх ініціатору доведеться дати відповідь на низку запитань, зокрема:

  • який економічний ефект дасть проєкт у середньостроковій перспективі (яка додана вартість з’явиться від пожвавлення бізнесової діяльності, які додаткові доходи генеруватиме економіка і як вони співвідносяться з видатками на реалізацію проєкту);
  • на який період розрахований проєкт, якими є щорічні видатки на його реалізацію;
  • скільки доходів очікується від джерел, які можуть зараховуватися тільки до бюджету розвитку, зокрема від приватизації державного майна;
  • які кошти можна виділити із загального фонду до бюджету розвитку;
  • чи можна умовно прив’язати запозичення до окремих завдань проєкту для оцінки їх економічної ефективності.

Необхідно перейти до середньострокового бюджетування видатків бюджету розвитку державного бюджету. Саме бюджетування, а не прогнозування, яке намагаються зараз здійснювати, адже останнє не створює довгострокових зобов’язань держави, необхідних для ухвалення бізнесових рішень. Це зумовить передбачуваність бюджетної політики на середньострокову перспективу.

Все це наблизить Україну до заповітної мети — вступу до ЄС, де бюджетних правил прийнято дотримуватись. Але для цього державі потрібно повчитись у місцевого самоврядування ощадливості, відповідальності та бюджетної дисципліни.

Джерело матеріала
Згадувані персони
На британском острове нашли 2000-летнюю "магическую" ложку
Апостроф
Как ученые помогают громадам найти решения для устойчивого развития
ZN UA
Официально: Студия Iron Galaxy анонсирует 4 марта новую Tony Hawk's Pro Skater
GameMag
Obsidian Entertainment довольна стартовыми продажами Avowed — игру для Xbox Series X|S и ПК хорошо покупают
GameMag
Split Fiction от разработчиков It Takes Two получит полный кроссплей
GameMag
Cyberia Nova анонсировала дополнение «Земской собор» для игры «Смута»
GameMag
Найден древнейший унитаз, которым пользовался принц: в чем его особенность
TSN
"Это победа для игроков": Ветеран PlayStation Сюхэй Ёсида высказался о переносе эксклюзивов Xbox Series X|S на PlayStation 5
GameMag
Решает важную проблему: найден способ "объединить" солнечные панели с батареями
Фокус
90% людей ошибается: сколько минут можно держать чайный пакетик в чашке
TSN
Ракам - богатство, Козерогам - прибыль во всем: финансовый Таро-прогноз на март 2025 для всех знаков
Фокус
Практика «Путь героя»: 7 вопросов, которые помогут найти смысл жизни
Marie Claire
Почему нельзя хранить помидоры в холодильнике: разрушаем популярный миф
Знай
«Диета внимания»: пять техник, чтобы перестать скролить ленту и начать работать
Marie Claire
Замените муку другим ингредиентом и сырники получатся невероятно нежными: рецепт
TSN
Пройдите тест с оптической иллюзией, чтобы узнать, есть ли у вас проблемы с обязательствами
TSN
Лагман: рецепт вкусного блюда к ужину
Фокус
Все говорят о любви к себе: почему шопинг и косметологи в этом не помогают
Marie Claire
Россияне атаковали Киевщину беспилотниками, погиб железнодорожник
Комсомольская правда
ВМС Германии сорвали попытку загрязнения водоснабжения на фрегате "Гессен": подробности инцидента
TSN
В российском Ростове вспыхнул мощный пожар
Корреспондент
Укрзализныця сообщила о гибели сотрудника от атаки БПЛА
Корреспондент
РФ атаковала Киев и область "шахедами": детали вражеского удара
Фокус
В Берлине мужчину тяжело ранили возле мемориала Холокоста, нападающего ищут
Европейская правда
В Германии задержан россиянин по подозрению в подготовке теракта
Корреспондент
Между двумя странами НАТО снова оборвался подводный кабель: что известно
TSN
Военный требовал деньги у знакомой, выдавая себя за работника СБУ
Корреспондент
Трубина отправят в запас Бенфики на ближайшие матчи - источник
Корреспондент
Назван соперник, ради которого Тайсон Фьюри может вернуться в большой бокс
Известия Киев
Уоррен назвал потенциальных соперников Дюбуа после срыва боя с Паркером
Корреспондент
Принцу Гарри на "Играх непокоренных" подарили браслет от Superhumans и Guzema Jewelry
Комсомольская правда
Багатскис оценил поражение Украины в отборе на Евробаскет
Корреспондент
"Динамо" – "Карпаты": видео онлайн-трансляция матча
ZN UA
Топ-клубы АПЛ готовы подписать звезду Аталанты, которая поссорилась с главным тренером
Корреспондент
"Аграрный колледж, немного связано с лошадьми": в Украине прошли соревнования по хоббихорсингу
Фокус
Больше половины участников Кубка мира выступили против возвращения российских лыжников
ZN UA
Келлог посетил раненых украинских военных
ZN UA
В Украину скоро придет потепление: синоптик рассказала, когда закончатся морозы
Фокус
Киев попал в топ-30 самых загрязненных городов мира
Комсомольская правда
452 рассвета в плену. История защитника Мариуполя, прошедшего российские застенки
Лига
Проседание фронта продолжается: в США рассказали, куда прорвались оккупанты
Comments UA
Синоптики дали прогноз погоды на сегодня 22 февраля в Украине
UAToday
Ночные обстрелы БпЛА и ситуация на фронте: главные новости ночи 22 февраля 2025 года
TSN
В течение суток враг продвинулся в Донецкой области — DeepState
TSN
21 февраля россияне ударили ракетой по Сумщине: в ОВА рассказали о последствиях этого и других обстрелов
ZN UA
Звезда "Лиги смеха" Настя Ткаченко шокировала исчезновением жениха после предложения: "Он испугался"
TSN
Core недели: расстегиваем куртку снизу, как Кайли Дженнер
Marie Claire
Могилевская перенесла операцию: "Была в стрессе"
TSN
Готовим попкорн, ждать недолго: объявлена дата выхода второго сезона "The Last of Us", свежие кадры
Знай
Что посмотреть на выходных: 10 фильмов, которые не оставят равнодушным
Comments UA
Netflix экранизирует Sifu при участии создателя "Джона Уика"
GameMag
НБУ выпустит новую монету номиналом 2 гривны: детали
Апостроф
Какие стрижки никогда не выйдут из моды: пять стильных причесок
TSN
"Старая бабка": путинистка Валерия прощается со своими поклонниками
GlavRed
Отсрочка от мобилизации с 1 марта: кто имеет право
Политека
Пенсионный фонд уменьшает выплаты без ведома людей
Знай
Россияне запустили по Украине 162 дрона: сколько из них смогло приземлить ПВО
ZN UA
Успешный бизнес: умный пес всего за три дня принес хозяину 27 тысяч долларов
Фокус
Чехия отменит временную защиту для украинцев: стало известно, когда это произойдет
GlavRed
Если завтра выборы: социологи показали, кому больше всего доверяют украинцы
Comments UA
В послевоенном восстановлении Украине важно использовать территориальный капитал громад: почему и как это сделать
ZN UA
Суд обязал выплатить деньги, но их нет: как пенсионерам добиться исполнения решения
Знай
Рэпер, который надел берцы: Ярмак рассказал о мобилизации с 18, победе в войне и возможен ли мир
Фокус
Магнитная буря 22 февраля: какая будет ее активность
UAToday
Как созреть авокадо: простые способы, которые помогут сделать фрукт мягким
TSN
Принимая этот витамин, вы снизите риск образования камней в почках больше, чем на 20%
Comments UA
Магнитная буря 22 февраля: какая будет ее активность
TSN
"Квантовая информация": ученые зафиксировали странную мозговую активность умерших пациентов
Фокус
Медицинские обследования: как бесплатно пройти КТ и МРТ
ZN UA
Жизнь после смерти: ученые зафиксировали странную мозговую активность умерших пациентов
TSN
Даже сыр сокращает жизнь: ученые исследовали факторы, приближающие нас к смерти
Знай
В Украине снизят цены на медпрепараты: исчезнут ли из продажи наиболее популярные лекарства?/Фарма поддержала решение властей, но как оно будет реализовано на практике?
Апостроф
Курс валют в Украине 22 февраля 2025: сколько стоит доллар и евро
VGorode
Денежные переводы через платежные системы: поступления в Украину снова упали
ZN UA
Клиентка ПриватБанка потеряла средства с кредитной карты: "В отделении помочь не смогли"
Политека
Цены пошли вниз: в Украине подешевела капуста
ZN UA
Пенсия в Украине: как изменились выплаты за время полномасштабной войны
Фокус
Как Евросоюз покупает у Лукашенка масло из рапса украденного рашистами с оккупированной части Украины
Украина Криминальная
Крупнейший в мире золотодобытчик увеличил производство на четверть
Корреспондент
Онлайн-покупки выросли на 50%: какие категории товаров бьют рекорды спроса в Украине
Хвиля
Пенсия в 2025 году: в ПФУ объяснили, какая ошибка будет стоить денег
Политека
Кто кого должен пропустить: запутанный тест на правила дорожного движения с ответом
TSN
Культовая капсула времени: обнаружен знаменитый BMW 2002 года в новом состоянии
Фокус
Нового конкурента Tesla Model Y и Porsche Macan от Renault показали до премьеры
Фокус
ЯПОНСКИЙ СТИЛЬ, БРИТАНСКИЙ ОПЫТ: ГЛАВНОЕ О NISSAN QASHQAI
Корреспондент
Renault выпустит недорогой городской электромобиль за 18 000 евро
Фокус
В заброшенном поместье нашли ничейную коллекцию редких и старинных авто
Фокус
Нетипичные раритеты: два старых грузовика Ford 1941 года продают за $1,25 миллиона
Фокус
Запас хода — 1000 км: электромобили Mercedes получат инновационную батарею
Фокус
Недорогой коммерческий электрокар Kia рассекретили за считанные дни до премьеры
Фокус
В России анонсировали еще одну встречу с США для обсуждения "раздражителей"
Европейская правда
Почему США отворачиваются от Европы и как Украине заключить приемлемое соглашение о недрах
Европейская правда
Джастин Трюдо подтвердил, что Канада в любом случае будет поддерживать Украину
Известия Киев
Мадонна раскритиковала Трампа, назвавшего себя "королем": Если это шутка, то не смешно
Комсомольская правда
США могут выйти из трибунала против россии: что известно о позиции Трампа
UAToday
РФ может предложить США полезные ископаемые с оккупированной части Украины, – WSJ
Фокус
США подали проект резолюции ООН по войне - СМИ
Корреспондент
Глава ЦПД: Starlink в Украине не отключат, а если это произойдет – есть альтернативы
Лига
В СНБО отреагировали на угрозу закрытия Украине доступа к Starlink
Апостроф