MY.UAНовини
Державний борг і позики місцевих громад. Яка стратегія має бути в України?
Державний борг і позики місцевих громад. Яка стратегія має бути в України?

Державний борг і позики місцевих громад. Яка стратегія має бути в України?

Новина російською

Державний борг і позики місцевих громад. Яка стратегія має бути в України?

image

Верховна Рада та місцеві громади планують бюджет країни й місцеві бюджети на наступний рік. Але на розгляд парламенту вже підготували й нагальні зміни до держбюджету на 2024 рік. Війна вимагає значних ресурсів. Кошти, які ми отримуємо від наших партнерів — країн ЄС та США, спрямовуються на соціальну сферу, і державі доведеться не просто віддавати їх, а й платити відсотки за позики.

Торік, коли потрібні були додаткові кошти до державного бюджету, держава забрала у громад так званий військовий ПДФО. Це податок на доходи військовослужбовців, поліціянтів та осіб рядового й начальницького складу, який раніше сплачували до місцевого бюджету. Але такі кроки допомогли закрити лише п’яту частину потреб держави. Асоціація міст України заявляла, що Мінфін, надавши їй на запит дані, по суті визнав таке рішення неефективним. А які можуть бути ефективними?

Якщо йдеться про збільшення доходів державного бюджету, то суттєвим кроком стало б економічне бронювання. Власник бізнесу Олексій пояснює громадській ініціативі «Голка», як доводиться виживати в умовах війни:

«Зараз роботодавець має сам надавати ТЦК та СП інформацію про тих, кого можна забрати до війська. Але в бізнесу є співробітники, критично необхідні для його функціонування. Ось таких людей власники бізнесу змушені звільняти й оплачувати їхню працю готівкою. Держава при цьому не отримує коштів, які б мала за умов, якби ці працівники були працевлаштовані офіційно. Жоден бізнес не сплачуватиме високої ціни економічного бронювання й не бронюватиме співробітників, які не потрібні йому критично. Тому економічне бронювання потрібно ухвалити якнайшвидше, адже воно сприяє розвитку економіки країни. Треба думати, як піднімати свою економіку, а не просто брати за кордоном позики, які віддаватимуть наші діти».

Водночас економічне бронювання має поширюватися й на наших громадян за кордоном, які мають сплачувати податки та внески до бюджетів і фондів України. Якщо економічне бронювання діятиме як в Україні, так і за кордоном, то громадяни України, які працюють за її межами, повинні мати ті ж самі права та гарантії, коли повернуться додому.

Якщо розглянути видатки державного бюджету, то істотну їх частину становлять дотації Пенсійному фонду, який концептуально мав би бути бездефіцитним. Зміни в пенсійному законодавстві давно назріли, й зменшення дефіциту Пенсійного фонду стане лише одним із позитивних наслідків реформи, якщо її проводитимуть чесно та розумно.

Але найбільший головний біль держбюджету — видатки на повернення та обслуговування державного боргу. Останній зростає як в абсолютних значеннях, так і в пропорції до ВВП.

Ось якою є динаміка сукупного державного боргу та ВВП України з 2009 до 2024 року (млн грн).

Так от, обслуговування державного боргу зростає навіть швидше за сам борг. 2023 року ця стаття видатків з’їдала 326 млрд грн, а 2024-го становитиме 420 млрд грн. Це майже стільки, скільки бракує для військових потреб.

І взагалі Україна наблизилася до боргової воронки, коли нарощування видатків на обслуговування боргу перевищує додатковий ресурс доходів бюджету, тобто частка таких видатків неухильно зростає, як ракова пухлина. До речі, це якраз і стало причиною бюджетної кризи в Греції 2010 року, що спонукало ЄС установити жорсткіші вимоги до управління дефіцитом та боргом у національних бюджетах.

Зараз Верховна Рада ініціювала підвищення податків на бізнес, який і раніше був далеко не в найкращій формі, а тепер і поготів потерпає через турбулентність військового часу.

Перший заступник міністра фінансів Денис Улютін розповідає «Голці», коли державний борг має зменшитися: «Зовнішній борг зростає в умовах війни понад десять років. За цей період було значне падіння ВВП, як і курсу гривні. На ситуацію негативно вплинула й пандемія. Але Україна — чи не єдина країна, яка змогла 2021 року зменшити співвідношення держборгу до ВВП одразу після початку пандемії. Водночас повномасштабне вторгнення Росії 2022 року спричинило різке збільшення видатків держбюджету на тлі зменшення доходів. Дефіцит бюджету зріс до 20% ВВП. Три останні роки поспіль рівень дефіциту перебуває майже на однаковому рівні. Зараз МВФ проводить аналіз стійкості нашого боргу. Ми зобов’язалися досягнути цілком конкретних показників: за чотири роки співвідношення боргу до ВВП має бути 82%, а до 2033 року маємо вийти на 65%. Мінфін має стратегію, як цього досягти».

Як місцевим бюджетам вдалося уникнути таких боргів?

Водночас заборгованість місцевих бюджетів є досить скромною. Це пов’язано з нормами Бюджетного кодексу, який готувався на початку 2000-х. Тоді міжнародні фінансові інституції нав’язали Україні бюджетну класифікацію для держбюджету, яка застосовується для країн третього світу, де немає чітких обмежень щодо державних запозичень. Тоді бюджетний комітет очолювала Юлія Тимошенко («Батьківщина»), і її вдалося переконати, що для місцевих бюджетів потрібні такі ж правила, як ті, що застосовуються в країнах Європи. Зокрема у Франції, яка врахувала помилки під час проведення децентралізації на початку 80-х років ХХ століття. Тоді органи місцевого самоврядування отримали багато свободи дій і прогнозовано влізли у величезні борги.

Суспільне Одеса

Адже коштом платників податків щедрими хочуть бути не лише депутати парламенту, а й обранці до місцевих рад, які готуються до наступних виборів.

У Франції ухвалили жорсткі зміни до законів, які регулювали запозичення місцевих бюджетів. Ці норми було перенесено на український ґрунт. Насамперед законодавець визначив коло місцевих бюджетів, які мають право на запозичення з огляду на наявність власних доходів, таких як місцеві податки та збори й рівень фінансової автономії. Тоді це були тільки міста обласного значення та АРК (що, зрештою, було політичним рішенням). Після проведення реформи адмінтерустрою та зрівняння в повноваженнях усіх органів місцевого самоврядування базового рівня право на запозичення отримали також сільські та селищні ради.

Іншою умовою є залучення запозичень тільки до бюджету розвитку, тобто для реалізації капітальних проєктів. Це відповідає бізнесовій практиці, де запозичення беруться зазвичай лише на інвестиційні проєкти, а не на поточну діяльність. Було введено поняття «бюджет розвитку», який було віднесено до спеціального фонду бюджету, що на той час також було політичним рішенням.

Спочатку було дозволено тільки внутрішні запозичення, потім — також зовнішні, що, з одного боку, інтегрувало місцеве самоврядування в міжнародний банківський ринок, а з іншого — вимагало високої кваліфікації для підготовки проєктів запозичень.

Денис Улютін роз’яснює, що були випадки, коли деякі громади, беручи позики, не зважали на реальні надходження до свого бюджету: «Ці процеси запустилися ще десять років тому, коли почалася фінансова децентралізація. Зараз, під час війни, партнери кредитують громади, зокрема щоби ті відновили інфраструктуру. Саме тому 2022 року внесли зміни, аби всі громади, коли беруть кредит, керувалися показниками реальних надходжень. Не можна спиратися на якісь фантастичні мрії, коли йдеться про бюджет. Ми точно не мали на меті позбавити місцеву владу ресурсів для здійснення капітальних інвестицій. І тут додатково зауважу, що українські банки також мають серйозний кредитний потенціал й іноді їхні ресурси залучати для громади навіть вигідніше. Ба більше, уряд подав на розгляд парламенту законопроєкт (№11131), який дасть змогу місцевій владі управляти місцевим боргом ефективніше, залучаючи кредитні ресурси для погашення боргів, які вони взяли в попередні роки».

Очільник Асоціації міст Олександр Слобожан наголошує, що до цього проєкту подали правки і їх потрібно врахувати: «Справедливо буде відновити 2025 року зарахування до бюджетів громад «силового» ПДФО — поліція, пожежники, судді та прокурори живуть і працюють у громадах, тому їхній податок має бути в місцевих бюджетах».

Але повернімося до запозичень та боргів. Бюджетне законодавство передбачає, що місцева влада може брати в борг кошти за таких умов:

  • сукупний обсяг запозичень до місцевого бюджету не може перевищувати обсяг дефіциту бюджету розвитку місцевого бюджету на відповідний рік;
  • кошти від місцевого запозичення залучаються до фінансування лише бюджету розвитку відповідного місцевого бюджету;
  • видатки на обслуговування місцевого боргу не можуть щорічно перевищувати 10% видатків від загального фонду відповідного місцевого бюджету протягом будь-якого періоду, коли планується обслуговування боргу;
  • загальний обсяг місцевого боргу та гарантованого Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста боргу станом на кінець бюджетного періоду не може перевищувати 200% (для міста Києва — 400%), середньорічного індикативного прогнозного обсягу надходжень бюджету розвитку;
  • витрати з погашення місцевого боргу здійснюються з бюджету розвитку відповідного місцевого бюджету.

Також було введено запобіжники проти політичних рішень. Так, витрати на обслуговування та погашення місцевого боргу здійснює місцевий фінансовий орган відповідно до кредитних договорів, а також нормативно-правових актів, за якими виникають боргові зобов’язання Автономної Республіки Крим чи територіальних громад незалежно від обсягу коштів, визначеного на таку мету рішенням про місцевий бюджет.

Якщо очікуваний обсяг витрат на обслуговування та погашення місцевого боргу перевищить обсяг коштів, визначений рішенням про місцевий бюджет на таку мету, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, міська рада вносять відповідні зміни до рішення про місцевий бюджет.

Було визначено суто технічні умови балансування двох частин бюджету — поточних видатків і розвитку.

Міністерство фінансів з огляду на національну практику ігнорування норм законів залишило за собою право погоджувати запозичення. Тепер це право перетворилося на правило мовчазної згоди: якщо в установлений термін Мінфін не заперечує проти запозичення, то воно отримує «зелене світло».

Бюджетний кодекс передбачає також виникнення непрямої заборгованості через надання місцевих гарантій, зазвичай комунальним підприємством. Водночас такі гарантії розглядаються як прямі запозичення місцевого бюджету.

Очевидно, що місцеві бюджети є ласим шматком для фінансових установ, які не проти заробити на позичальнику, котрий ніколи не збанкрутує. Причому цей інтерес є не лише в українських банків, а й у закордонних, нерідко з гучним іменем. Наприклад, Європейський банк реконструкції та розвитку активно кредитує комунальні підприємства, однак, як свідчить практика, під драконівські зобов’язання.

Так, позика цього банку для комунального транспортного підприємства в Полтаві передбачає справді низькі базові ставки самого ЄБРР. А от обслуговуючий іноземний банк встановлює плаваючі ставки щороку з огляду на оцінку ним ризиків. Тому в сукупності позика стає дорожчою, ніж пряме запозичення в українських банках. Крім того, в умовах договору не передбачено закінчення контракту раніше встановленого терміну, зокрема виплати достроково всієї суми боргу. Такі й не тільки підводні камені трапляються в багатьох договорах про запозичення.

Однак попри всі ризики й обмеження місцевих запозичень місцева влада усвідомлює їх логічність. Адже принцип «береш у борг чуже, а повертаєш своє» таки охолоджує народних обранців, особливо якщо на сторожі інтересів місцевого бюджету стоїть суворий, але справедливий Мінфін.

Цікаво, що 2020 року уряд генерував законопроєкт, який «спрощував» бюджетну класифікацію й пропонував ліквідувати бюджети розвитку. Тоді на захист бюджетної конструкції стали місцеві фінансові органи та голови громад. Це наочно продемонструвало стійкість і життєздатність запровадженої 2001 року системи місцевих бюджетів.

Як і в низці інших секторів публічної діяльності, місцеве самоврядування демонструє кращу конкурентоспроможність, ніж держава.

А що ж робити з державним бюджетом?

Насамперед запровадити такі ж норми щодо запозичень, як і для місцевих бюджетів із виділенням бюджету розвитку. Це, звісно, не стане панацеєю, оскільки вимоги політичного характеру, які до того ж формулюються не на Грушевського, а на Банковій, зазвичай переважають над нормами закону. Але принаймні Мінфін матиме формальні підстави для застережень.

Офіс президента

Коли з’являться пропозиції «грандіозного будівництва» коштом держбюджету, їх ініціатору доведеться дати відповідь на низку запитань, зокрема:

  • який економічний ефект дасть проєкт у середньостроковій перспективі (яка додана вартість з’явиться від пожвавлення бізнесової діяльності, які додаткові доходи генеруватиме економіка і як вони співвідносяться з видатками на реалізацію проєкту);
  • на який період розрахований проєкт, якими є щорічні видатки на його реалізацію;
  • скільки доходів очікується від джерел, які можуть зараховуватися тільки до бюджету розвитку, зокрема від приватизації державного майна;
  • які кошти можна виділити із загального фонду до бюджету розвитку;
  • чи можна умовно прив’язати запозичення до окремих завдань проєкту для оцінки їх економічної ефективності.

Необхідно перейти до середньострокового бюджетування видатків бюджету розвитку державного бюджету. Саме бюджетування, а не прогнозування, яке намагаються зараз здійснювати, адже останнє не створює довгострокових зобов’язань держави, необхідних для ухвалення бізнесових рішень. Це зумовить передбачуваність бюджетної політики на середньострокову перспективу.

Все це наблизить Україну до заповітної мети — вступу до ЄС, де бюджетних правил прийнято дотримуватись. Але для цього державі потрібно повчитись у місцевого самоврядування ощадливості, відповідальності та бюджетної дисципліни.

Джерело матеріала
Згадувані персони
Новий рекорд: реактор «подолав найважливіший рубіж» на шляху до термоядерного синтезу
ZN UA
Apple випустила бюджетний iPhone з ШІ: що в ньому цікавого і по чому чекати в Україні
Знай
Шахраї масово зламують акаунти українців через SMS, як діє схема: "Будьте обережні"
Политека
Як Стів Джобс принизив Білла Гейтса і чому той потім урятував Apple від банкрутства
InternetUA
iPhone 15 чи iPhone 16e: який смартфон краще купувати у 2025 році
InternetUA
Завдяки декільком порадам можна захистити кошти від шахраїв
24tv
З'явилася методика видалення шпигунських програм з телефона на Android
InternetUA
Наразі стало відомо як шпигунські програми потрапляють в телефони пересічних людей
InternetUA
Тисячі ІТ-спеціалістів втратили роботу у США через штучний інтелект
InternetUA
Всі тільки й питатимуть, де ви її замовили: готуємо домашню піцу, яку не відрізнити від купленої
24tv
Розсада витягнулася: у чому причина і як врятувати паростки
GlavRed
Ангельське число 777: чому часто зустрічається
Политека
Магія лютого: дізнайтеся, які 2 знаки зодіаку отримають хороші новини до кінця місяця
24tv
Привітання з Днем народження коханого чоловіка: щирі слова, які розчулять
24tv
Тонкі та смачні млинці на воді: оригінальний рецепт від зірки "Мастер Шеф"
Политека
Вода, йод, горілка: як відрізнити натуральне масло від підробки
24tv
Це не кола: стоматологи назвали популярний напій, який найбільше шкодить зубам
GlavRed
Гідам гірше, туристам краще: популярний курорт в Іспанії змінює правила
ГЛАВКОМ NET
21-річному прикарпатцю інкримінують 14 епізодів шахрайства в Інтернеті
Украина Криминальная
Вночі "Шахеди" атакували підприємство на Харківщині: пошкоджено склади
24tv
У Ростові спалахнула масштабна пожежа: стовпи густого диму видніються з різних районів міста
24tv
У Нідерландах суд змусив тепличника прибрати неприємний запах канабісу
AgroPortal
У Херсоні через атаку безпілотника поранений 57-річний чоловік
УкраинФорм
Викрав посилку з мобільним телефоном з поштомату: правоохоронці розшукали зловмисника
InternetUA
Самотужки лікувала дитину від COVID-19: на Івано-Франківщині матір засудили через смерть доньки
TSN
У столиці Hyundai врізався в маршрутку: у крові водія виявлено високий рівень алкоголю
ГЛАВКОМ NET
Синєгубов розповів про оперативну ситуацію на Харківщині станом на 22 лютого
Мій Харків
Барселона та Манчестер Юнайтед претендують на вундеркінда Спортінга — ЗМІ
Football.ua
Баскетбол: Санон та Войналович не зіграють у матчі з Португалією
УкраинФорм
Кривбас — Верес. Напередодні
Football.ua
Ньюкасл хоче підписати Чалханоглу
Football.ua
Власник Ліона: Катар виділяє ПСЖ сотні мільйонів — це знищує конкуренцію
Football.ua
Штовхнув чемпіона: промоутер замінив Баколе на дуелі поглядів із Паркером – кумедне відео
24tv
Баколе перед битвою з Паркером провів неофіційну церемонію зважування: вага велетня вражає
24tv
Футболістки збірної України стартували в Лізі націй з перемоги над албанками
УкраинФорм
Салах: Манчестер Сіті завжди буде сильною командою
Football.ua
У Києві фіксують погіршення стану повітря
УкраинФорм
В Україні розпочнеться різке потепління: коли відступлять морози
Знай
На Покровському напрямку важкі бої: у ЗСУ розкрили деталі
GlavRed
Росіяни намагаються розвивати наступ на Покровському напрямку, тривають важкі бої - ОСУВ «Хортиця»
УкраинФорм
На Куп'янщині полк "АХІЛЛЕС" відбив ворожу атаку
24tv
Вночі російські БпЛА вдарили по Лозівщині: правоохоронці задокументували наслідки
Мій Харків
На фронті за добу - 90 боєзіткнень, найбільше росіяни атакували на Покровському напрямку
УкраинФорм
"А куди нам виїжджати?": на Дніпропетровщині село піддається щоденним обстрілам, жителі поділились переживаннями
Политека
На Харківщині через обстріли за минулу добу постраждали восьмеро осіб
УкраинФорм
Занадто кумедний Стівен Кінг, або Всі помруть, але весело: рецензія на фільм "Мавпа"
Фокус
Рецензія на фільм «Справжній біль» / A Real Pain
ITC
Зірка фільму "Коли ти вийдеш заміж" Павло Текучев розсекретив стать майбутньої дитини
Комсомольская правда
Крали чи не крали? Розбираємося в скандалі з серіалом «Кава з кардамоном» і звинуваченнями письменниці Наталії Гурницької про порушення її авторських прав
Детектор М
Ирина Билык рассказала про свой роман с бывшим Ани Лорак Налчаджиоглу: "Счастье..."
Знай
Фільми, що відповідають вашому знаку зодіаку: ідеальні стрічки для кожної особистості
24tv
Попелюшці й не снилося: топ-5 найдорожчих пар взуття у світі
Фокус
Топ 5 детективних серіалів на HBO: інтриги, розслідування та високі рейтинги
Фокус
Російські боти атакували сторінки Jerry Heil. Співачка видалила інстаграм
ГЛАВКОМ NET
Народжені в ці числа мусять змінити дату: в якій країні не можна святкувати день народження
24tv
Українським підліткам обмежать доступ до популярних напоїв
Хвиля
Водії можуть залишитися без водійських прав через пішоходів: про які випадки йдеться
ТСН
Їх часто вживають: цих 5 слів не існує в українській мові
24tv
Китай шпигує за базою ВМС В’єтнаму, використовуючи супутники NASA та ЄС
InternetUA
Умєров розповів генеральному інспекторові Бундесверу про підготовку Росією нових дивізій
УкраинФорм
Глава УГКЦ розповів очільниці «Офісу Віри» адміністрації Трампа про переслідування Росією християн
УкраинФорм
Контракти для 18 – 24 річних: у Міноборони відповіли, скільки добровольців планують залучити
24tv
Знахідка, що довела до сліз: жінка зі США зробила неочікуване відкриття під своїм будинком
24tv
Як сухе повітря шкодить здоров’ю та як цьому зарадити: відповідь лікаря
TSN
Як дбати про волосся в морозну погоду
24tv
Кому від 1 березня можуть анулювати декларації із сімейними лікарями
TSN
Дієта з кави, вина, шоколаду та фруктів знизила ризик порушення обміну речовин
Portaltele
Медиків відправлять на фронт: почали розбронювання лікарів
Знай
Перевірте міцність ваших кісток: кому потрібен та як відбувається скринінг на остеопороз
24tv
Правда про арахісове масло: чи дійсно воно настільки корисне, як ви думаєте
24tv
«Інтерпайп» працевлаштував понад 165 ветеранів
AgroNews
АПАУ: Фінансова стійкість аптек забезпечує доступність ліків для українців
TSN
Команда Мінрозвитку обговорила з місією МВФ механізми підтримки проєктів відновлення
УкраинФорм
Колишня стюардеса розповіла, які секрети авіалінії приховують від пасажирів: деталі
Фокус
Українським сироварам поки не вдається вийти з кризи
AgroNews
В Україні може впасти ціна на популярний овоч
24tv
Підвищення пенсій у березні 2025: наскільки зростуть виплати
24tv
Nestle інвестувала у завод на Волині близько €50 млн
AgroPortal
Хакер зламав біржу ByBit та викрав Ethereum на $1,4 млрд
Portaltele
Alibaba планує інвестувати в ШІ: чого намагається досягнути комерційний гігант
24tv
Подорожчання вершкового масла сягнуло 10-річного рекорду
AgroNews
В Україні почали виробляти бронекапсули для HMMWV
InternetUA
Mercedes планує випустити мініатюрну версію Гелендвагена
AutoCentre
Більшість не знає: чому не можна вмикати фари перед запуском двигуна авто
GlavRed
Обережно, нова схема пограбувань водіїв: як не стати жертвою зимових шахраїв
Знай
Досвідчена водійка показала "метод" дистанційного прогріву авто: мережа у захваті від хитрості
24tv
Комплектуючі BMW возитимуть на водневих тягачах IVECO S-eWay Fuel Cell
AutoCentre
Позашляховий монстр: представлено найпотужніший і найнезвичніший Jeep Wrangler
Фокус
Яке паливо найкраще використовувати взимку для автомобіля: поради водіям
ТСН
Презентовано флагманський автобус другого покоління від Wrightbus
AutoCentre
Зустрічі переговірників щодо звільнення полонених відбуваються на ТОТ, у Білорусі й Росії - Коордштаб
УкраинФорм
Associated Press подає до суду на посадовців адміністрації Трампа через обмеження доступу до президентських заходів
Детектор М
Трамп може приїхати до Москви на День Перемоги
360ua.news
В Гренландії не вийшло, може вийде в Україні: Трамп прагне угоди про "рідкоземи" з однією метою
24tv
Україна та Росія на 10 місці: американці вийшли на протести через внутрішні питання
24tv
"Трембіта" кине виклик РФ: що опиниться у зоні ураження нових ракет
TSN
Ослаблена Росія, фрагментована Європа, нейтральна Україна та ізольований Китай: Фрідман про стратегію Трампа
Хвиля
Через непідписану угоду про корисні копалини, можуть заборонити доступ до Starlink в Україні
ГЛАВКОМ NET
Трамп накинувся зі звинуваченнями на Макрона і Стармера: що його обурило
TSN