MY.UAНовини
Сомнолог Костянтин Зуєв - про проблеми зі сном під час війни: антидепресанти можуть не допомогти
Сомнолог Костянтин Зуєв - про проблеми зі сном під час війни: антидепресанти можуть не допомогти

Сомнолог Костянтин Зуєв - про проблеми зі сном під час війни: антидепресанти можуть не допомогти

Сьогодні здоровий сон – розкіш. Третій рік українці не почуваються у безпеці, тому й сон - не сон, а дрімота. Якось наш організм адаптувався до виття сирен, але на 100% звикнути до ситуації за вікном навряд чи можливо. Та й «мирні» проблеми зі сном (через хвороби, наприклад) теж ніхто не скасовував. Чому виникають проблеми зі сном? Що таке "кар'єра" хворого на інсомнію? Коли з безсонням можна впоратися самостійно, а в яких випадках потрібен лікар? Про це Коротко про розповів кандидат медичних наук, сомнолог та ендокринолог Костянтин Зуєв.

Яким має бути здоровий сон

Сомнолог та ендокринолог Костянтин Зуєв. Фото: instagram.com/dr.zuiev.somnolog

- Костянтине Олександровичу, наскільки актуальна сьогодні проблема розладу сну в Україні? Через обстріли, повітряну тривогу, роботу ППО багато хто прокидається серед ночі, потім не може заснути - в результаті почувається розбитим протягом дня.

– Проблема безсоння досить актуальна і в Україні, і у світі. За статистикою, 5% населення страждає на порушення сну. Це захворювання зустрічається так часто, як і цукровий діабет. У сьогоднішніх обставинах виспатися стало ще складніше.
- Чи почали до вас частіше звертатися люди після початку війни?

– Сьогодні причин для порушення сну більше, ніж до війни. Організм по-різному реагує на стрес - у когось викликає розлад кишечника, в інших - біль у серці, у когось - задишку. І, звичайно, є люди, які реагують на обстріли та тривоги порушенням сну. Водночас потрібно розуміти, якщо людина не має хвороб сну - спати вона буде за будь-яких умов. Звичайно, через постріли та тривоги гірше, але в цілому ці люди здорові, вони не реагуватимуть на стрес порушенням сну.

Я не помітив, щоб до мене, як до сомнолога, почали звертатися частіше, але, цілком можливо, люди більше звертаються до інших фахівців. Як правило, людина з порушенням сну не шукатиме сомнолога: не всі знають про таку спеціальність, її у нас немає в переліку лікарів. Лікар загальної практики не направить людину до сомнолога. Швидше, до невролога та психіатра.

- Яким взагалі має бути хороший сон (може, багато хто вже забув)?

– Є певні параметри. Здорова норма: на засинання має йти не більше 30 хвилин, на сон – 7-8 годин, прокинутися потрібно бадьорим, мати нормальну працездатність. Ми можемо говорити про порушення сну лише тоді, коли і сон порушений, і, коли ми не спимо, знижується працездатність.

Симптоми розладу сну

– А як зрозуміти, що ти не просто не виспався, а в тебе розлад сну?

– Розладів сну досить багато, але якщо говорити про три найчастіші – це інсомнія, синдром обструктивного апное сну (СОАС) та синдром неспокійних ніг.

Порушення сну при інсомнії (безсонні) бувають такі:

  • Пресомнічні: людина більше 30 хвилин не може заснути.
  • Інтрасомнічні: часті нічні пробудження від найменших подразників, після яких довго не вдається заснути.
  • Постсомнічні: раннє пробудження з неможливістю заснути до ранку. 

При інсомнії протягом дня людина відчуває втому, сонливість, виникає зниження працездатності. Усе це симптоми інсомнії.

Синдром обструктивного апное сну – це зупинки дихання (апное) під час сну, які відчуває сам пацієнт або помічають його домашні. Наприклад, дружина бачить, як чоловік задихається уві сні, боїться за його життя – починає будити, щоб він прокинувся та почав дихати. Зупинки дихання часто супроводжуються хропінням.

При апное сну є западання язика та м'якого піднебіння. Вони перекривають дихальні шляхи – людина задихається. Причина – генетично обумовлені особливості будови ротоглотки, коротка шия, ожиріння. Факторами ризику апное є куріння, надмірне вживання алкоголю.

При апное людина не може заснути глибоко, сон поверхневий, неглибокий. Виникає денна сонливість – людина може заснути за кермом, потрапити в ДТП. Порушення життєдіяльності пов'язані з неякісним і неглибоким сном.

Ще один наслідок апное - підвищення артеріального тиску: людина на адреналіні всю ніч. Також можуть бути часті підйоми до туалету вночі. Ці пацієнти часто звертаються до уролога, лікують неіснуючі простатити. Але якщо немає аденоми та діабету, потрібно поставити запитання: чи не апное це? Запитати домашніх: я сплю без хропіння? Якщо хропіння є – йти на діагностику сну.

Ще одна поширена проблема розладу сну - синдром неспокійних ніг: людина при засинанні відчуває дискомфорт в ногах, який минає, коли рухаєш ногами, – в результаті людина не може заснути, порушується засинання.

Є безліч інших порушень, коли людина розмовляє уві сні, рухає руками тощо. Це і парасомнії: і сноговоріння, і сноходіння, і кошмарні сновидіння. Перелік порушень дуже великий.

Через поганий сон людина може вдень заснути за кермом і потрапити у ДТП. Фото: connectedautomateddriving.eu/

Причини та наслідки розладу сну

– Як впливають розлади сну на здоров'я?

– Згідно з дослідженнями, розлади сну збільшують ризик виникнення серцево-судинних захворювань, інфарктів, інсультів. При зменшенні тривалості сну зростає ризик ожиріння, і, як наслідок, можна захворіти на цукровий діабет другого типу. Порушуються ментальні здібності - страждає короткочасна та довготривала пам'ять, знижується здатність до навчання, виникають розлади ШКТ.

Ночами наш мозок "закривається" від навколишнього світу, а ті його відділи, які відповідають за мову, пам'ять та рухи, перемикаються на обробку інформації з внутрішніх органів. Це так звана вісцеральна теорія сну. Коли людина спить, її мозок налагоджує функцію нервової системи та внутрішніх органів – печінки, серця, жовчного міхура тощо. Відповідно, від нестачі сну страждають внутрішні органи – і це доведено.

Тривала відсутність сну взагалі призводить до смерті. Перші досліди, які проводилися з депривацією (позбавлення) сну, виглядали так: тваринам не давали спати – і вони гинули.

Є дослідження, згідно з якими міста у Греції, що відмовилися від сієсти внаслідок урбанізації, зіткнулися з тим, що у людей різко зросла кількість інфарктів та інсультів. Здавалося б, просто забрали денний сон у людей, у яких він був століттями...

- Окрім зовнішніх причин, які внутрішні причини можуть спричинити неякісний сон?

- Безсоння або інсомнія, буває первинною та вторинною.

Первинна інсомнія – це порушення сну без причини. Чому людина не спить? Тому що має до цього схильність, бо її організм так реагує на стрес.

Вторинна – коли людина не спить через якусь хворобу – радикуліт, діабетичні болі в ногах, головні болі. У цьому разі потрібно лікуватись у профільного фахівця. Коли полегшає зі спиною, наприклад, тоді й сон налагодиться.

Якщо йдеться про первинну інсомнію – тут потрібен сомнолог, це його "парафія". Це окреме захворювання у міжнародній класифікації захворювань, що потребує специфічного лікування. Також може підійти лікар, який має досвід у лікуванні хвороб сну.

На жаль, у нас вважають, що інсомнія – це депресія, давайте лікувати її антидепресантами. І людині дають антидепресанти, але не дають найголовнішого - когнітивно-поведінкової терапії. У таких випадках люди погано одужують, більшість не отримують очікуваного результату – і в цьому велика проблема.

Не читайте перед сном новини і взагалі краще не користуйтесь гаджетами за годину до сну. Фото: pexels.com

Сон та фармакологія: не всяка таблетка допоможе

- Виходить, не всі лікарі обізнані, як правильно лікувати первинну інсомнію?

- На жаль, так. Більшість зосереджуються на фармакотерапії. Є навіть така термінологія – "кар'єра" хворого на інсомнію. Що це означає? Рух від одних таблеток до інших.

Наприклад, хворіє людина на інсомнію. Що вона робить? Іде до аптеки. Бере валеріану, комбіновані препарати з трав, мелатонін, препарати від інсомнії без рецепта - ефекту немає. Далі іде до лікаря. Лікар каже: “У вас депресія. Візьміть антидепресант”. Перший не спрацював, другий, третій... Потім йде нейролептик... І так людина рухається від одного препарату до іншого. Нарешті вже нічого не працює - людина залишається без результату. Це і називається “кар'єрою” хворого на інсомнію. На жаль, здебільшого так і відбувається.

- А як це має бути? Чого не вистачає у фармакологічному лікуванні безсоння?

- Когнітивно-поведінкової терапії інсомнії (КПТ-І). У всьому світі в такий спосіб лікують первинну інсомнію.

- До речі, де ви навчалися, як можна стати сомнологом, якщо в Україні немає такої спеціальності та лікарів?

– За кордоном. Вивчитися на сомнолога може лікар будь-якої медичної спеціальності. У світі найчастіше сомнологією займаються неврологи. Але взагалі навички роботи з патологією сну може і повинен мати будь-який лікар.

Сьогодні зобов'язали всіх лікарів терапевтичного профілю пройти курс психіатрії. Але щоб зобов'язати навчитися і розбиратися в порушеннях сну - такого немає. Тому більшість лікарів по-аматорськи підходить до лікування цієї патології - і результати відповідні.

- У випадках, коли людина не висипається через фізіологічні явища, когнітивно-поведінкова терапія допоможе?

- Можливо. Але тут головне - лікувати основне захворювання. Щодо синдрому неспокійних ніг є таблетки, які чарівно допомагають. Людина може десятиліттями погано спати, але якщо потрапить до фахівця, він призначить потрібну пігулку – і питання вирішено. Просто як диво.

Сном потрібно займатися на регулярній основі

– А як бути, коли не вдалося вночі нормально поспати через тривоги чи вибухи? Чи допоможе в таких випадках почуватися бадьорішим сієста?

– Звичайно, це науково встановлений факт: денний сон – це завжди добре. Але не більше пів години.

Якщо людина одну ніч не спала внаслідок якогось стресу – візьмемо нашу воєнну ситуацію – перше, що треба розуміти: нічого трагічного для здоров'я не станеться. Наступної ночі ця людина спатиме міцніше. А от якщо так спати регулярно – це погано і матиме наслідки для здоров'я.

Також потрібно розуміти, що будь-який пропуск сну негативно вплине на концентрацію уваги. Водії після однієї безсонної ночі вестимуть автомобіль так, як після вживання певної кількості алкоголю.

Хворим на інсомнію ми говоримо, що потрібно займатися сном на регулярній основі, тоді все буде добре: пацієнти надто турбуються через те, що поганий сон руйнує їхнє життя, і це додає нервозності, що, знову-таки, заважає заснути.

– Значить, є випадки, коли можна налагодити сон самостійно, а є - коли без фахівця не обійтися. У тих випадках, коли можна налагодити сон самотужки, чи можна пити мелатонін?

– З гострою інсомнією пацієнти рідко приходять, але якщо вона триває більше трьох місяців, то вже вважається хронічною інсомнією – тут без фахівця не обійтися.

Є також розлади сну, пов'язані з позмінною роботою. Це, наприклад, пожежники, лікарі на чергуваннях, поліцейські, працівники складських приміщень, шахтарі, працівники металургійних заводів. У таких випадках розлади сну виникають через те, що кілька разів на тиждень люди змушені не спати ночами. Тут добре працюватиме мелатонін та світлотерапія. Спеціальні лампи 1000 люкс допомагатимуть прокидатися людині вранці, мелатонін - засипати ночами. Але як препарат для лікування інсомнії мелатонін є малоефективним.

- Чи не завдасть шкоди самостійний прийом мелатоніну? Є думка, що свій мелатонін перестає вироблятися достатньо, якщо його пити.

- Ні, такого нема. Прийом мелатоніну не нашкодить. Інше питання, чи буде користь? Залежить від причини розладу сну.

Через часті нічні тривоги українці змушені переривати свій сон, щоб добігти до укриття. Фото: comments.ua

А що ще

Що робити, щоб заснути було легше

  • Протягом дня більше рухайтеся, корисні прогулянки на свіжому повітрі (чим більше - тим краще).
  • Якщо відчуваєте вдень напад сонливості, то при нагоді подрімайте (до пів години).
  • Подбайте про інформаційну гігієну протягом дня, особливо у другій половині. 
  • Зменшіть споживання кофеїновмісних напоїв після 15:00.
  • Їжте не пізніше 21:00.
  • Приберіть будь-які подразники - звуки та світло (вимкніть нічники, телевізор, комп'ютер).
  • Провітріть кімнату перед сном, переконайтеся, що у вас тепла постіль.
  • Перед сном постарайтеся обмежити будь-які джерела світла.
  • У ліжку максимально розслабтесь. Сконцентруйтесь на диханні, закрийте очі.
Теги за темою
Здоров'я
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
РФ вплинула на зміни у відносинах КНДР та Китаю
360ua.news
2024-09-23T09:18:46Z
Раду закликали відхилити законопроєкт, який порушує права людей з інвалідністю
УкраинФорм
2024-09-23T09:15:35Z
Вже скоро: «Антонов» чекає на конфіскований російський «Руслан»
Петр и Мазепа
2024-09-23T09:15:27Z
Знешкоджено групу ГРУ РФ, яка готувала силове захоплення влади в Одесі
1News
2024-09-23T09:13:33Z
Внаслідок російського масованого обстрілу Запоріжжя постраждало 13 осіб
Украина Криминальная
2024-09-23T09:13:19Z
Індія перевірить Netflix на предмет порушення візового режиму та расової дискримінації
InternetUA
2024-09-23T09:13:08Z
Трамп лякає початком Третьої світової у випадку перемоги Гарріс на виборах
Фокус
2024-09-23T09:12:45Z
Міністр Точицький зустрівся з представниками Конгресу українців в Італії
УкраинФорм
2024-09-23T09:10:03Z
Україна проти Росії: У Гаазі розпочалися слухання по суті справи про порушення Морської конвенції
УкраинФорм
2024-09-23T09:07:49Z
Манчестер Сіті — Арсенал 2:2 Відео голів та огляд матчу АПЛ
Football.ua
2024-09-23T09:19:38Z
Жоао Нето отримав травму на тренуванні
Football.ua
2024-09-23T09:16:31Z
Нідерланди – Україна: де дивитися і ставки букмекерів на матч 1/8 фіналу ЧС-2024 з футзалу
TSN
2024-09-23T09:06:54Z
Людмила Кіченок — третя ракетка світу в парному розряді, це рекорд України
Комсомольская правда
2024-09-23T09:06:26Z
Лаутаро Мартінес: Я беру на себе відповідальність за поразку від Мілана, як капітан Інтера
Football.ua
2024-09-23T08:48:19Z
Алонсо – про 4:3 з Вольфсбургом: Ми показали не найкращий футбол
Football.ua
2024-09-23T08:46:19Z
Голанд розриває АПЛ: зірка Манчестер Сіті встановив божевільне досягнення, яке не снилось нікому
24tv
2024-09-23T08:36:18Z
Визнання величі боса хевівейту: відомо, що сказав Ф'юрі Усику при зустрічі на "Вемблі"
24tv
2024-09-23T08:12:34Z
Як далеко Шахтар зайде в Лізі чемпіонів?
Football.ua
2024-09-23T08:01:58Z
Які трендові кольори волосся для жінок за 40: омолоджують і роблять образ бездоганним
TSN
2024-09-13T17:42:40Z
Тіна Кароль обрана музичною продюсеркою Нацвідбору на "Євробачення-2025"
TSN
2024-09-13T13:15:00Z
Аліна Гросу отримала дипломатичну посаду в Нью-Йорку
Фокус
2024-09-23T09:18:33Z
Його музика дуже нещира, – відомий український співак розкритикував творчість Винника
24tv
2024-09-23T08:45:49Z
Сеітаблаєв про участь російських стрічок на престижних фестивалях: "Абсолютне нехтування всім"
24tv
2024-09-23T08:45:04Z
Куди сходити в Києві протягом тижня: дайджест культурних подій
ГЛАВКОМ NET
2024-09-23T08:18:58Z
Колишня Кличка Панеттьєрі прокоментувала "нетверезе" інтерв'ю і відповіла на закиди, що в неї стався зрив
TSN
2024-09-23T08:09:31Z
Три стрижки, які треба робити жінкам після 40 років: вони дорого виглядають
24tv
2024-09-23T08:06:27Z
Зірка "Людей Ікс" Олівія Манн, яка перемогла рак, вдруге стала мамою
Комсомольская правда
2024-09-23T07:49:23Z
Стигле авокадо за 10 хвилин: диво-порада, як це зробити
24tv
2024-09-23T09:03:22Z
Грибна ікра: фіналістка "Мастер Шеф" дала рецепт неймовірно смачної закуски
Политека
2024-09-23T09:01:52Z
Зробіть акцент на собі. Гороскоп для всіх знаків Зодіаку на 23 вересня 2024 року
Фокус
2024-09-23T08:45:48Z
Гороскоп Таро на жовтень 2024: Овнам - прибуток, Тельцям - нові горизонти, Близнюкам - сварка
GlavRed
2024-09-23T08:27:36Z
Не "простинь" і не "підодіяльник" - як правильно українською називати частини постільної білизни
TSN
2024-09-23T08:09:39Z
Ці дерева не можна садити під зиму: вони просто загинуть
24tv
2024-09-23T07:36:38Z
Залили і забули: чим прибрати запах у вуличному туалеті
GlavRed
2024-09-23T07:27:42Z
Знаки зодіаку, яким відкриті шляхи в інші реальності: їх називають людьми "нового часу"
TSN
2024-09-23T07:18:57Z
У Великій Британії затоплене приморське село приховує трагічну історію
Фокус
2024-09-23T07:12:25Z
Коли садити часник на зиму 2024 року: сприятливі дні та корисні поради
TSN
2024-09-23T09:18:56Z
Цей напій п’ють щодня, та мало хто здогадується про його користь для здоров’я
TSN
2024-09-23T09:18:13Z
Мобілізація в Україні: які лікарі мають оглядати військовозобов'язаного під час ВЛК
TSN
2024-09-23T09:06:09Z
Як позбутися накипу на кавоварці: виглядатиме, як новенька
24tv
2024-09-23T08:57:38Z
Не дайте осені зіпсувати ваше волосся: корисні поради щодо догляду
Знай
2024-09-23T08:51:12Z
"Золоте молоко": що це за напій та для чого його потрібно пити
24tv
2024-09-23T08:21:44Z
Революція у ветеринарній медицині. Спеціалісти представили два інструменти ШІ для діагностики захворювань домашніх тварин
InternetUA
2024-09-23T08:16:24Z
Втрата розуму у кожній склянці: будь-яка доза алкоголю підвищує ризик небезпечного захворювання
24tv
2024-09-23T08:15:26Z
Викликають запалення: 8 продуктів, які можуть бути причиною болю в спині
Фокус
2024-09-23T07:00:40Z
Суд забракував докази в справі, де затриманий застрелився із пістолета поліцейського
Украина Криминальная
2024-09-23T09:18:43Z
У Тернополі водійка на пішохідному переході на смерть збила дитину
TSN
2024-09-23T09:18:14Z
Канни постраждали від раптового шторму та очікують на ще один
Европейская правда
2024-09-23T09:08:51Z
Вимагали 12 500 доларів неіснуючого боргу, погрожуючи розправою – у Києві двом чоловікам повідомлено про підозру
Украина Криминальная
2024-09-23T09:03:57Z
Поліцейські розслідують смертельну ДТП в Одеському районі
Украина Криминальная
2024-09-23T08:48:40Z
У Туреччині розбився літак, двоє пілотів загинули
УкраинФорм
2024-09-23T08:45:41Z
Жителя Львівщини викрили у незаконному продажі зброї та боєприпасів
Украина Криминальная
2024-09-23T08:45:18Z
На Олени Теліги дерево впало на дорогий спорткар
ГЛАВКОМ NET
2024-09-23T08:45:16Z
Поліція Житомирщини викрила зловмисників у вимаганні 15 тисяч доларів у судді
Украина Криминальная
2024-09-23T08:36:51Z
Прикордонники попередили українців про можливі труднощі з перетином польського кордону
ГЛАВКОМ NET
2024-09-13T15:49:31Z
Ціна Курської операції: українські військові розповіли, чи вартий наступ важких зусиль
TSN
2024-09-13T17:42:32Z
Чоловік «ніколи не мав гарної стрижки» і звернувся до перукаря - що з цього вийшло
GlavRed
2024-09-23T09:15:14Z
Безкоштовне житло для переселенців: які нововведення запроваджує держава
Знай
2024-09-23T09:12:04Z
Командир завжди має бути поруч із бійцями - військовий Андрій Кисельов
УкраинФорм
2024-09-23T09:10:21Z
Володимир Зеленський вважає, що канали у телемарафоні вільні показувати те, що хочуть
Детектор М
2024-09-23T09:10:15Z
Міністр оборони Нідерландів: НАТО має бути більш рішучим щодо російських дронів
Европейская правда
2024-09-23T09:08:51Z
Американський поліцейський ловив порушників ПДР у костюмі півня: курйозне відео
24tv
2024-09-23T09:06:41Z
Роботизовані системи українських розробників кодифікували за стандартами НАТО
InternetUA
2024-09-23T09:01:03Z
Ракам варто шукати однодумців, а Левам потрібно вийти на новий рівень: гороскоп за картами Таро на 23 вересня 2024 року
TSN
2024-09-23T09:18:13Z
На Сумщині російські військові атакували дроном рейсовий автобус, є поранені
УкраинФорм
2024-09-23T09:18:08Z
На Київщині село страждає від «набігів» свиней: тварини поїдають все на своєму шляху
Комсомольская правда
2024-09-23T09:16:13Z
Війська РФ ударили по Старому Салтову на Харківщині, поранені троє поліцейських
УкраинФорм
2024-09-23T09:13:05Z
Де у Києві краще купувати сільськогосподарські продукти: перелік локацій
ГЛАВКОМ NET
2024-09-23T09:09:21Z
У Львові керівник одного з міжрегіональних управлінь Мін’юсту обклав «даниною» підприємців
Украина Криминальная
2024-09-23T09:06:23Z
Росіяни оточують Вугледар та підступають під Курахове: як змінилася лінія фронту за тиждень
24tv
2024-09-23T09:03:38Z
На Харківщині за програмою єВідновлення нове житло придбали 492 родини
УкраинФорм
2024-09-23T08:58:39Z
«Квартал 95» потрапив у скандал через танці під відео з загиблим військовим
ГЛАВКОМ NET
2024-09-23T08:45:45Z
Відоме ім’я Saoutchik повертається на автомобільний Олімп
AutoCentre
2024-09-23T09:04:13Z
Культове американське авто 1930-х простояло понад півстоліття у гаражі
Фокус
2024-09-23T09:00:26Z
Неочікувана користь: українським водіям радять не викидати старі шкарпетки — вони пригодяться
TSN
2024-09-23T08:39:54Z
Презентовано Toyota Corolla 2025 року: оголошено ціни
ЗаРулем
2024-09-23T08:33:53Z
TESLA лідирує серед вживаних авто віком до 5 років в Україні – на електромобілі припадає 41% нових реєстрацій
ITC
2024-09-23T08:32:05Z
Новий гібрид та змінений салон: популярний в Україні кросовер BYD Song Pro суттєво оновили
AutoGeek
2024-09-23T08:30:31Z
Унікальний Ferrari 612 TR Teppista виставили на продаж
Portaltele
2024-09-23T08:16:19Z
M-Hero 917 Dragon Armor Edition: потужний електропозашляховик від Dongfeng із запасом ходу до 1032 км
ITC
2024-09-23T08:07:12Z
Nissan Versa вийшов на ринок із цінником менше $20 000
AutoCentre
2024-09-23T08:04:09Z
Озвучено особливості права земельного сервітуту в Україні
AgroNews
2024-09-23T09:13:24Z
Коливання курсу злотого: чи вигідно купляти валюту сьогодні
24tv
2024-09-23T09:06:55Z
Відпускні ціни на огірки в Україні падають, хоча ще тиждень тому зростали: у чому причина
24tv
2024-09-23T09:06:50Z
У Міненерго розповіли, чи будуть відключення світла 23 вересня
TSN
2024-09-23T09:06:15Z
Експерт: Обіцянка Зеленського до кінця року розжитися мільйоном додаткових кіловатів нової розподіленої генерації — нездійсненна
ZN UA
2024-09-23T09:01:07Z
Навчання та зміна технологій допоможуть агробізнесу ефективно інтегруватися в ЄС
AgroPortal
2024-09-23T09:00:49Z
Що відбувається з доларом США після серйозного обвалу
24tv
2024-09-23T08:57:15Z
Директорці товариства повідомлено про підозру в ухиленні від сплати майже ₴15 млн. податків
Украина Криминальная
2024-09-23T08:51:20Z
Усе вирішить попит: чого чекати від курсу долара цього тижня
24tv
2024-09-23T08:45:43Z
Українська кіберспортивна команда NAVI виграла престижний турнір
ГЛАВКОМ NET
2024-09-23T09:16:37Z
Виявлена ​​продуктивність графічного процесора MediaTek Dimensity 9400
InternetUA
2024-09-23T09:16:28Z
SpaceX запустить за два роки п'ять безпілотних кораблів Starship на Марс - Маск
УкраинФорм
2024-09-23T09:15:44Z
Хакери ГУР МО атакували два російські банки, – джерела
24tv
2024-09-23T09:12:19Z
Новий павербанк Xiaomi 165 Вт / 10 000 мАг здатний заряджати ноутбук та смартфон одночасно
ITC
2024-09-23T09:05:22Z
Таємниця понівеченого тіла, знайденого у свинцевій труні під Нотр-Дамом, нарешті розгадана – фото
TSN
2024-09-23T08:54:01Z
Мікропластик захопив Землю. Він є в тілі кожної живої істоти, крім одного: хто це
Фокус
2024-09-23T08:51:47Z
5 змін, яких варто очікувати в нових Mac M4 від Apple наступного місяця
InternetUA
2024-09-23T08:46:52Z
Авокадо дозріває за 10 хвилин: геніальна підказка кулінарного експерта
GlavRed
2024-09-23T08:42:26Z