Невідомі зареєстрували у Великій Британії фейкові новинні сайти, які візуально схожі на відомі британські ЗМІ і поширюють дезінформацію про західні компанії, що працюють в Україні. Як пише The Guardian, є підозра на російську пропаганду.
У зв’язку з цим до парламентарів вже пролунали заклики внести зміни до законодавства, щоб змусити зареєстровані у Британії новинні сайти розкривати інформацію про власників, як це відбувається в ЄС.
Мова йдеться про сайти - londoninsider.co.uk і talk-finance.co.uk. Обидва вони англомовні і зареєстровані у Великій Британії, проте їхні матеріали були підхоплені і поширені в Україні, де британські ЗМІ мають репутацію надійних і достовірних.
За даними The Guardian, використання цих сайтів було відзначено американською фірмою Sarn, яка працює в Україні у сфері енергетики та військової техніки. За даними компанії, статті на цих двох сайтах неправдиво звинувачують її в торгівлі зброєю, судовому шахрайстві та розкраданні коштів.
В матеріалі наголошується, що контент на сайтах, судячи з усього, згенерований штучним інтелектом, тоді як аналіз лінгвіста, залученого Sarn, показав, що оригінальний текст був створений російськомовною людиною. Під статтями поставлено ім'я справжнього британського журналіста, але він заявив під присягою, що нічого не знав про статтю для londoninsider.co.uk.
- 22 вересня Центр протидії дезінформації при РНБО України повідомив, що російська пропаганда поширила фейк про побиття в Івано-Франківську «мовного інспектора».
- 21 вересня в Україні викрили російську "фабрику фейків ", яку курирує заступник глави адміністрації президента Сергій Кирієнко.