MY.UAНовини
Заборона Московської церкви. Хроніка контратаки
Заборона Московської церкви. Хроніка контратаки

Заборона Московської церкви. Хроніка контратаки

Утретє за останній рік Київська митрополія Української православної церкви (УПЦ МП) потерпіла гучне судове фіаско (про попередні дві справи «Главком» писав тут і тут). Релігійна організація під проводом митрополита Онуфрія вкотре не зуміла спростувати канонічний зв’язок з Московським патріархатом. Враховуючи нещодавно прийнятий Радою так званий «церковний» закон, ці судові позови – прецеденти, які на практиці демонструють численним парафіям УПЦ МП, як протидіяти забороні їхньої діяльності.

Отже, церковники більше року судилися з Державною службою з етнополітики та свободи совісті Міністерства культури. Вони добивалися визнання бездіяльності чиновників через відсутність їхньої реакції на відвід експертам, долучених до релігієзнавчої експертизи.

Крім цього, позивач просив визнати нечинним сам Висновок релігієзнавчої експертизи Статуту про управління Української православної церкви на наявність церковно-канонічного зв’язку з Московським патріархатом, затверджений наказом Державної служби з етнополітики від 27 січня 2023 року.

Вищезгаданий наказ Київська Митрополія вважала протиправним та вимагала скасувати.

Як повідомляє «Главком» з посиланням на рішення Київського окружного адміністративного суду від 18 вересня, Державна служба з етнополітики та свободи совісті з метою об’єктивності та повноти дослідження Статуту УПЦ МП залучила до проведення релігієзнавчої експертизи п’ятьох професорів, докторів наук та одного кандидата наук. Вказані науковці – фахівці у галузі релігії, історії церкви, свободи совісті, державно-конфесійних відносин, богослов’я з багаторічним досвідом, зокрема, у дослідженні Східного православ’я.

До складу Експертної групи із забезпечення проведення релігієзнавчої експертизи Статуту про управління Української православної церкви входили:

  • Козловський І.А., старший науковий співробітник відділення релігієзнавства Інституту філософії імені Г.С. Сковороди НАН України, кандидат історичних наук;
  • Саган О.Н., завідувач відділення релігієзнавства Інституту філософії імені Г.С. Сковороди НАН України, доктор філософських наук, професор;
  • Смирнов А.І., професор кафедри історії імені проф. М.П. Ковальського Національного університету «Острозька академія», доктор історичних наук;
  • Филипович Л.О., провідна наукова співробітниця відділення релігієзнавства Інституту філософії імені Г.С. Сковороди НАН України, докторка філософських наук, професорка;
  • Харьковщенко Є.А., завідувач кафедри релігієзнавства Київського національного університету імені Тараса Шевченка, доктор філософських наук, професор;
  • Чорноморець Ю.П., професор кафедри богослов’я та релігієзнавства Національного педагогічного університету імені М. П. Драгоманова, доктор філософських наук, професор;
  • Кочубей В.Ю., головний спеціаліст Відділу співпраці з релігійними спільнотами Державної служби України з етнополітики та свободи совісті, секретар Експертної групи.

Головою Експертної групи було обрано професора Сагана.

Перелічені спеціалісти ввійшли до складу Експертної групи із забезпечення проведення релігієзнавчої експертизи, утвореної відповідно до рішення Ради нацбезпеки і оборони від 1 грудня 2022 року «Про окремі аспекти діяльності релігійних організацій в Україні і застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)».

Експерти досліджували різні документи. Серед них Статут про управління Української православної церкви, прийнятий 27 травня 2022 року; «Грамота Олексія II, Божою милістю Патріарха Московського і всієї Русі Митрополиту Київському і всієї України Філарету» від 27 жовтня 1990 року, згадана у Статуті УПЦ; Рішення Архієрейського Собору РПЦ від 25-27 жовтня 1990 року щодо статусу Української православної церкви; чинну редакцію Статуту РПЦ від 2017 року, два листи предстоятеля УПЦ МП митрополита Онуфрія з офіційними тлумаченнями положень Статуту про управління церквою (у редакції, прийнятій на Соборі УПЦ 27 травня 2022 року).

Українська православна церква доводила в суді, що з 27 травня 2022 року більше нічого немає спільного з РПЦ. Однак такі аргументи не переконали Феміду
фото: Станіслав Груздєв, glavcom.ua

«Позивачем (Київською Митрополією Української православної церкви (МП) – «Главком») не надано доказів, які б доводили вплив індивідуальних поглядів експертів на хід та результат релігієзнавчої експертизи, колегіально та одноголосно зроблені висновки тощо. Крім того, позивач не представив аргументів, які б спростовували сам зміст висновку релігієзнавчої експертизи, що може свідчити про його об’єктивність», – сказано у судовому рішенні.

На думку Феміди, УПЦ МП не представила аргументів, які б спростовували сам зміст висновку релігієзнавчої експертизи, що може свідчити про його об’єктивність
витяг із судового реєстру

Окремо суд підтвердив той факт, що УПЦ МП відряджала свого представника для участі у проведенні релігієзнавчої експертизи. Ним був голова Синодального юридичного відділу протоієрей Олександр Бахов. 10 січня 2023 року Бахов брав участь у засіданні Експертної групи, де заявив відвід чотирьом членам групи. Через два дні після цього інциденту Державна служби з етнополітики відправила листа митрополиту Онуфрію з проханням письмово спростувати або підтвердити церковно-канонічний зв’язок УПЦ з Московським патріархатом. На що очільник релігійної організації не надав жодних пояснень.

У січні 2023 року предстоятель УПЦ МП митрополит Онуфрій не надав жодних пояснень щодо наявності чи відсутності церковно-канонічного зв’язку УПЦ з Московським патріархатом
витяг із судового реєстру

Натомість у листі ієрарха було зазначено, що «УПЦ не ставить під сумнів, що Державна служба з етнополітики, відповідно до законодавства, має право проводити релігієзнавчу експертизу, але у той же час зазначено, що такі експертизи мають поводитись об’єктивно, прозоро, фаховими та неупередженими спеціалістами, не порушуючи права інших осіб, в тому числі й УПЦ». Іще митрополит Онуфрій додав, що УПЦ «не відмовляється від участі у проведенні релігієзнавчої експертизи і готова надати свої пояснення».

Як з’ясував суд, Державна служба з етнополітики та свободи совісті Міністерства культури, відповідно до Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації» та свого Положення, проводить релігієзнавчу експертизу. Водночас позивач просив суд визнати нечинним висновок релігієзнавчої експертизи на підставі формальних ознак, «проте не висунув жодних зауважень щодо суті та змісту самої релігієзнавчої експертизи».

Це рішення Київського окружного адміністративного суду набирає законної сили після закінчення терміну подання апеляційної скарги, на який відведено місяць.

До речі, Київський окружний адмінсуд не досліджував по суті висновок релігієзнавчої експертизи Статуту про управління УПЦ МП від 27 січня 2023 року. Разом із тим, наводимо ключові тези з Висновку, висловлені Експертною групою:

1. Прийняття нової редакції Статуту про управління УПЦ (від 27.05.2022) та Постанови Собору УПЦ не призвели до розриву церковно-канонічного зв’язку Української православної церкви із Російською православною церквою. Статус УПЦ як структурного підрозділу РПЦ, що користується певними правами самостійності, але не утворює автокефальну Церкву, залишається незмінним.

2. УПЦ відносно РПЦ має церковно-канонічний зв’язок частини із цілим. Відносини УПЦ з РПЦ не є відносинами однієї самостійної (автокефальної) церкви з іншою самостійною автокефальною церквою. УПЦ також не має статусу автономної Церкви, який би визнавався іншими церквами, а, отже, з точки зору еклезіології та канонічного права є структурним підрозділом РПЦ, що має окремі права самостійного утворення без власної канонічної суб’єктності.

3. Нинішня діяльність чи бездіяльність найвищих органів церковної влади та управління УПЦ свідчить про те, що УПЦ продовжує перебувати відносно РПЦ у відносинах підпорядкування. Вона не діє як самостійна (автокефальна) Церква і не проголошує власної самостійності (автокефалії). Жодних документів чи дій, які би свідчили про трансформацію УПЦ в самостійну відносно РПЦ релігійну організацію, членами Експертної групи не виявлено.

До речі, досі на офіційному сайті Московського патріархату у розділі про УПЦ чорним по білому написано: «Українська Православна Церква є самоврядною Церквою із правами широкої автономії у складі Московського Патріархату».

Сайті Московського патріархату не приховує: «Українська Православна Церква є у складі Московського Патріархату»
скрін сайту Московського патріархату

Крім цього, у червні 2022 року Російська церква навіть публічно поставила на місце українських «братів по рясі» за начебто розірваний канонічний зв’язок на Соборі УПЦ 27 травня 2022 року.

«Рішення про зміну статусу Української православної церкви може бути ухвалено лише в рамках канонічної процедури, що включає постанову Помісного Собору Російської православної церкви», – вирішив Священний Синод РПЦ.

У розпал великої війни Священний синод РПЦ визнав, що Українська православна церква не має права сама змінювати свій статут
скрін сайту Московського патріархату

У церковних баталіях між Московською церквою в Україні (яка всупереч закону працює під брендом УПЦ) і державою є ще один показовий момент. У березні 2024 року Київська митрополія спробувала заблокувати хід іншої для них важливої справи (там теж досліджуються канонічні узи УПЦ (МП) і РПЦ), яку розглядає Верховний суд. Логіка була такою, мовляв, треба зупинити розгляд справи, допоки рішення Київського окружного адміністративного суду щодо визнання нечинним висновку релігієзнавчої експертизи (яке описане у цій публікації – «Главком») не вступить у силу. Церковники переконували Верховний суд у тому, що цей Висновок має «причинно-наслідковий зв’язок із дотримання первинної процедури прийняття Міністерством культури наказу від 25 січня 2019 року №37». Як відомо, у підсумку вказане рішення Мінкульту призвело до того, що держава зобов’язала УПЦ провести перереєстрацію своїх релігійних громад, закріпивши у назвах словосполучення «в єдності Російською православною церквою (УПЦ)». Але релігійна організація проігнорувала юридичні вимоги і пішла судитися.

Верховний суд назвав клопотання церковників щодо зупинення розгляду необґрунтованим і таким, що не підлягає задоволенню.

У березні 2024 року Київська Митрополія спробувала заблокувати хід іншої для них важливої справи (там теж досліджуються канонічні узи між УПЦ МП і РПЦ), яку розглядає Верховний суд
витяг із судового реєстру

Президент України Володимир Зеленський відреагував на рішення Верховної Ради щодо законопроєкту про заборону Московської церкви. За словами президент, парламентарі ухвалили закон щодо «духовної незалежності України».

Віталій Тараненко, «Главком»

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Українців запросили на зустріч з українськими книговидавцями у Відні
УкраинФорм
2024-11-15T11:48:52Z
Тисяча днів героїчного спротиву: Strichka запускає глобальну акцію на підтримку України
24tv
2024-11-15T11:45:01Z
Путін може розвалити НАТО за 24 години, Трамп буде берегти РФ: Жданов спантеличив заявою
GlavRed
2024-11-15T11:42:00Z
Фіцо розповів, скільки часу блокуватиме вступ України до НАТО
ГЛАВКОМ NET
2024-11-15T11:39:11Z
Трамп призначив Роберта Кеннеді-молодшого міністром охорони здоров’я
360ua.news
2024-11-15T11:30:30Z
Нардепу Шевченку обиратимуть запобіжний захід - онлайнтрансляція
TSN
2024-11-15T11:30:00Z
Кордон не заблокований - ДПСУ не має додаткової інформації про акцію польських фермерів
УкраинФорм
2024-11-15T11:28:43Z
Путін видав розпорядження по Курщині: окупанти нависли над Суджею - Згурець
GlavRed
2024-11-15T11:28:25Z
В окупованій грузинській Абхазії спалахнули протести проти "інвестиційної угоди" з Росією
Европейская правда
2024-11-15T11:28:16Z
Девід Бекхем забив гол сніговику у святковому рекламному ролику
Фокус
2024-11-15T11:45:43Z
У Британії стартували покази українських фільмів у межах проєкту «Україна на екрані»
УкраинФорм
2024-11-15T11:45:19Z
18 листопада — презентація книжки віршів Дмитра Лазуткіна «Будемо жити вічно»
Детектор М
2024-11-15T11:42:41Z
Дензел Вашингтон розповів про пікантну сцену, яку вирізали з "Гладіатора 2"
Фокус
2024-11-15T11:30:48Z
Дмитро Монатік ненавмисно розкрив стать майбутньої дитини - деталі
GlavRed
2024-11-15T11:28:00Z
Бенюк здивував зустріччю на фронті з відомим режисером російських фільмів, який воює на боці України
TSN
2024-11-15T11:27:57Z
3 романтичні комедії про холостяків, які змусять вас плакати зі сміху
24tv
2024-11-15T11:21:07Z
Дмитро Монатік проговорився про майбутню стать третього малюка, який народиться зовсім скоро
TSN
2024-11-15T11:18:17Z
Солістка Tember Blanche заявила про зміну формату гурту: Дуету не буде
Комсомольская правда
2024-11-15T11:16:23Z
Результат на мільйон: для чого француженки кидають пральний порошок в унітаз
GlavRed
2024-11-03T18:27:51Z
Спалах кишкової інфекції в McDonald's: відома причина смерті та хвороби понад сотні людей
TSN
2024-11-15T11:16:35Z
Люди, які мають на своєму підвіконні цю кімнатну рослину, рідше хворіють
TSN
2024-11-15T11:15:50Z
Реформа системи соцстрахування: у міністерстві пояснили, що зміниться
УкраинФорм
2024-11-15T10:39:12Z
Держава з початку року профінансувала послуг з реабілітації на понад ₴3 мільярди - МОЗ
УкраинФорм
2024-11-15T10:19:21Z
6 питань про збільшення грудей, які ви соромились поставити: відповідає пластичний хірург
24tv
2024-11-15T10:06:41Z
Лікарні Харківщини отримали 23 системи збереження енергії Tesla Powerwall
УкраинФорм
2024-11-15T10:01:13Z
Сон при ввімкненому телевізорі підвищує ризики ожиріння, гіпертонії і діабету
24tv
2024-11-15T09:51:31Z
36,6 – уже не норма: ось яка температура тіла вважається нормальною
TSN
2024-11-15T09:12:56Z
"Імпортозаміщення" не справляється: "найпотужніший" корабель ВМФ РФ не вийшов у море
Фокус
2024-11-15T11:42:11Z
"Ловлять, але не вчать": військова пояснила дефіцит в ЗСУ попри жорстку мобілізацію
Знай
2024-11-15T11:30:55Z
День студента: українські актори розповіли, як навчалися акторській майстерності
Вива
2024-11-15T11:30:18Z
Не бачити удачі цілий рік: що не можна робити на Різдво – суворі заборони
GlavRed
2024-11-15T11:28:50Z
Дитина-алергик залишалась голодною: омбудсмен розповів про порушення у скандальній спецшколі
Фокус
2024-11-15T11:28:00Z
У ТЦК заявили про некомплект цивільних і військових
1News
2024-11-15T11:27:04Z
Використали як тротуарну плитку: найдавнішу кам'яну табличку з 10 заповідями продадуть за $2 млн
TSN
2024-11-15T11:18:25Z
Starlight Media оголосила про запуск нового розважального телеканалу Super+
Детектор М
2024-11-15T11:17:37Z
Сергій Жадан анонсував інтерв’ю з поетесою Ліною Костенко
УкраинФорм
2024-11-15T11:15:56Z
Кабмін змінив критерії бронювання працівників
ZN UA
2024-11-15T11:48:04Z
Великий банк Китаю почав блокувати юаневі перекази до РФ з «дружніх» їй країн
Украина Криминальная
2024-11-15T11:37:33Z
В Україні анонсували нові правила бронювання та зимові виплати: вже з 1 грудня
Хвиля
2024-11-15T11:36:37Z
Уряд дозволив використати залишки минулорічної субвенції на відновлення на проєкти 2024 року
УкраинФорм
2024-11-15T11:36:11Z
Харчування школярів: уряд схвалив проєкт угоди для виділення ЄС коштів
УкраинФорм
2024-11-15T11:33:35Z
Уряд схвалив Стратегію розвитку сільського господарства до 2030 року
УкраинФорм
2024-11-15T11:33:19Z
Кабмін ухвалив порядок виплат за програмою «Зимова єПідтримка»
УкраинФорм
2024-11-15T11:33:09Z
Укрпромінвест добудовує корівник на 420 голів
AgroPortal
2024-11-15T11:30:26Z
Проєкт держбюджету-2025 передбачає ₴10,7 мільярда на ветеранську політику
УкраинФорм
2024-11-15T11:18:18Z
Не робіть цього: дизайнери вказали на 6 найпоширеніших помилок у використанні шпалер
24tv
2024-11-15T11:30:09Z
Урич та Ворохта потрапили до списку "Найкращих туристичних сіл" 2024 року за версією ООН
Комсомольская правда
2024-11-15T11:19:06Z
Рецепт домашнього майонезу без яєць: мінімум інгредієнтів, але максимум смаку
TSN
2024-11-15T11:15:58Z
Всі будуть думати, що ви миєте щодня, а насправді — раз на місяць: розчин для очищення дзеркал
TSN
2024-11-15T11:15:31Z
Як сподобатися іншим людям: дієві методи, про які мало хто знає
TSN
2024-11-15T11:15:17Z
Зірка ТНМК Олег Михайлюта знову подарує голос персонажу Мауї у «Ваяні 2» від Disney
Вива
2024-11-15T10:45:01Z
Миші зникнуть з будинку й комори: ось чим їх відігнати
24tv
2024-11-15T10:39:59Z
Як приготуватися до піци за 10 хвилин: Клопотенко розкрив найшвидший і найпростіший рецепт
Политека
2024-11-15T10:28:59Z
У це складно повірити: який пункт у меню раніше існував у McDonald's
24tv
2024-11-15T10:06:38Z
Скалоні – про поразку від Парагваю: Ми сподіваємось повернутися на правильний шлях
Football.ua
2024-11-15T11:46:17Z
Крістал Пелес хоче орендувати Мудрика
Football.ua
2024-11-15T11:42:45Z
Онлайн-трансляція пресконференції Реброва перед матчем Грузія – Україна
24tv
2024-11-15T11:36:51Z
"Жадібне пузо, я не залишу тебе на самоті": Усик звернувся до Ф'юрі перед реваншем – кумедне відео
TSN
2024-11-15T11:33:21Z
"Не у всіх казок щасливий фінал": розкішна Боржемська зробила нову заяву
GlavRed
2024-11-15T11:28:36Z
Біссек погодив новий контракт з Інтером
Football.ua
2024-11-15T11:22:39Z
Бунт у спортивній гімнастиці? Атлети висловили невдоволення діями керівництва Федерації
ГЛАВКОМ NET
2024-11-15T11:15:43Z
Бразилія не подужала Венесуелу у відборі на ЧС-2026: матч закінчився несподіваним конфузом
TSN
2024-11-15T11:15:35Z
Світоліна похизувалась неймовірно красивою фігурою у купальнику: ефектні фото із відпочинку
24tv
2024-11-15T11:09:10Z
В Маріуполі окупанти продають квартири в новобудовах: ціна місцевим не по кишені
ГЛАВКОМ NET
2024-11-15T11:48:08Z
КиївПрайд пройде у День пам’яті жертв Голодомору: організатори пояснили своє рішення
ГЛАВКОМ NET
2024-11-15T11:39:53Z
У Кривому Розі демонтовано пам’ятники Пушкіну та Лермонтову
ГЛАВКОМ NET
2024-11-15T11:37:46Z
Як дізнатися графік відключення світла у своїй області: корисні посилання
Политека
2024-11-15T11:34:34Z
У батальйоні "Ахілес" підтвердили перевдягання росіян у форму ЗСУ: випадки непоодинокі, але є алгоритм виявлення
Комсомольская правда
2024-11-15T11:33:45Z
Налетять хуртовини, буде багато снігу: в Україні вдарить похолодання – стали відомі дати
GlavRed
2024-11-15T11:28:26Z
Диван зачекає: куди піти у Києві цими вихідними, 16 – 17 листопада
VGorode
2024-11-15T11:27:20Z
У Торецьку йдуть важкі міські бої, ворог стягує сили на Сіверському напрямку - військові
УкраинФорм
2024-11-15T11:24:45Z
Новий рівень технологій: боєць ЗСУ розповів, як працюють дрони-перехоплювачі
24tv
2024-11-15T11:21:05Z
Майже 99 тисяч гривень втратив чоловік, перейшовши за фішинговим посиланням
Украина Криминальная
2024-11-15T11:45:29Z
У Львові судили водія маршрутки, який збив 11-річного велосипедиста: який вирок йому призначили
24tv
2024-11-15T11:36:15Z
Жінка втратила понад 9 тисяч гривень через шахраїв
InternetUA
2024-11-15T11:28:08Z
У передмісті Херсона внаслідок обстрілу РФ загинула жінка
УкраинФорм
2024-11-15T11:24:50Z
Прикордонники виявили понад 9 кг наркотиків у зварювальних апаратах та мінімийках
TSN
2024-11-15T11:15:37Z
Туристку вбила блискавка на очах у чоловіка під час відпустки
TSN
2024-11-15T11:15:16Z
На Прикарпатті правоохоронці організували схему збуту наркотиків
ГЛАВКОМ NET
2024-11-15T11:09:43Z
На Закарпатті ексвійськовий влаштував стрілянину біля будівлі ТЦК: що відомо
TSN
2024-11-15T10:59:13Z
Поліцейські затримали у столиці 22-річного молодика, який обікрав маф, а потім його підпалив
Украина Криминальная
2024-11-15T10:54:49Z
Корейські розробники представили дешеві розвідувальні дрони, зроблені з картону
InternetUA
2024-11-15T11:46:08Z
Учені розкрили моторошну правду: на що пішли ацтеки, щоб задобрити божество дощу
Фокус
2024-11-15T11:42:51Z
Перший погляд на Wi-Fi 8 — та ж пікова та краща реальна швидкість
ITC
2024-11-15T11:40:18Z
Google відмовляється від політичної реклами в ЄС через невизначеність з новими правилами
ITC
2024-11-15T11:37:41Z
В Індії з'явився конкурент Netflix: дві компанії об'єднали медійні активи
24tv
2024-11-15T11:36:02Z
Samsung запатентувала смартфон, що складається у трьох місцях
InternetUA
2024-11-15T11:31:50Z
Ліси Амазонки та льодовики в Гренландії можуть зникнути: в ООН налякані зміною клімату
24tv
2024-11-15T11:30:56Z
Другий найспекотніший жовтень в історії: вчені назвали його і розповіли, про наслідки для Землі
Фокус
2024-11-15T11:30:24Z
Avowed уже можна передзамовити у Steam, але ціна для українців одна з найвищих
ITC
2024-11-15T11:22:08Z
В Україні зростає попит на «американців» із пробігом
ГЛАВКОМ NET
2024-11-15T10:51:55Z
Про низькотемпературні властивості олив 5W-30 чи 0W-30. Не все так однозначно?
AutoCentre
2024-11-15T10:42:55Z
З екраном замість решітки радіатора: GAC показав великий електричний кросовер Hyptec HL
AutoGeek
2024-11-15T10:33:53Z
В Україні стартують продажі нової версії Nissan X-Trail: оголошено ціни
ЗаРулем
2024-11-15T10:15:06Z
Bugatti W16 Mistral розігнали до рекордних 454 км/год
AutoCentre
2024-11-15T10:10:43Z
З запасом ходу до 700 км: новий електромобіль Jaguar вперше показали на офіційних фото
AutoGeek
2024-11-15T09:55:05Z
Кабіна злітає окремо від шасі: GAC показав у дії свій літаючий електромобіль
AutoGeek
2024-11-15T09:24:06Z
Acura представила новий кросовер за $30 000
AutoCentre
2024-11-15T09:22:36Z
Xiaomi створила нове шасі для електромобілів: 4 мотори, понад 2000 к.с. потужності та підвищений комфорт
ITC
2024-11-15T09:19:43Z