MY.UAНовини
Дилема солдата Гнезділова. Справедливість чи капітуляція?
Дилема солдата Гнезділова. Справедливість чи капітуляція?

Дилема солдата Гнезділова. Справедливість чи капітуляція?

24-річний Сергій Гнезділов наважився на неординарний крок – оголосив у соцмережах, що залишає свою бригаду, яка воює на передньому краї, зібрав речі і поїхав додому. Пообіцяв повернутися, коли йому виповниться 25 років, або коли влада встановить чіткий термін служби під час воєнного стану. 

Випадок з Гнезділовим не унікальний – за два з половиною роки великої війни десятки тисяч чоловіків утекли з війська, або, якщо застосовувати відповідну термінологію, пішли на СЗЧ (самовільне залишення частини). Проте демарш кулеметника 56-ї мотопіхотної Маріупольської бригади незвичайний тим, що військовий оголосив про це публічно – перетворив на маніфест. Ба більше, люди на фронті настільки втомлені, а жінки у тилу настільки сплакалися у тривозі за своїх рідних, що аналогічний вчинок Гнезділова – кинути військо буцімто для того, щоб привернути увагу до неправильної мобілізаційної політики, частина суспільства сприйняла ледь не як героїчний крок.

Подібні історії допомагають сформувати толерантне ставлення до тих, хто кидає своїх побратимів і їде в затишний тил жити своїм життям. І це дуже небезпечний тренд, а особливо з огляду на потужний тиск ворожих сил на Донбасі.

З іншого боку, публічне оголошення Гнезділова про власну втечу з війська оживило дискусію про потребу заміни тих, хто тримає фронт від початку повномасштабного вторгнення Росії, і про справедливий розподіл окопного тягаря між усіма військовозобов’язаними. Про втому металу, що в якийсь момент може почати кришитися.

Чому так званий закон про демобілізацію досі не готовий і чи вистачить країні людських сил, щоб без обвалу фронту провести демобілізацію найбільш боєздатних воїнів?

Вчинок Гнезділова і його наслідки

«Нас переконують, що піхоту, яка вивозила цю війну на своїх плечах, нема ким міняти. 5 млн військовозобовʼязаних чоловіків кажуть військовому на нулі, що це не їхня війна, і що він має бути там до самої перемоги. Питання перепочинку піхоти та встановлення чітких термінів служби на нулі – питання національної безпеки», – мотивував Сергій Гнезділов своє рішення самовільно покинути свою бригаду.

Гнезділов у війську з 19 років – пішов добровольцем, взявши академвідпустку у Львівському університеті. До повномасштабної воював у Пісках, що біля Донецького аеропорту. Останнім часом служив кулеметником розвідроти у 56-й окремій мотопіхотній Маріупольській бригаді, яка майже безперервно б’ється на передовій.

Незбагненно, але за цей час служби він також встиг стати ведучим на hromadske, заснувати громадську організацію та провести кілька фестивалів, зокрема, ВиделкаFest на Одещині.

На цю обставину звернув увагу колишній громадський діяч, блогер, а нині військовий, що служить у медіаструктурах ЗСУ, Віктор Трегубов.

«Фестиваль ВиделкаFest Сергій влаштовував не у Часовому Ярі, а у Чорноморську. І я, як людина, що влаштовувала масові події, далекий від думки, що процес його організації він суміщав з обов'язками військового, – зауважив Трегубов. – Подкаст «Громадського» Сергій вів не з окопу під Бахмутом, а з офісу компанії на площі Слави, що у Києві. Я знаю, бо я у нього там був. А веде він цей подкаст з жовтня минулого року. А виходить цей подкаст раз на тиждень».

У шквалі «дружнього вогню» Гнезділов «відстрілювався» аргументом: начебто брав відпустки для запису подкастів, утім звучало це не вельми переконливо. У коментарях люди в’їдливо запитували, чи це означає, що журналіст отримував подвійну зарплатню – у ЗСУ та ще десь.

У коментарі «Главкому» Сергій Гнезділов повідомив, що до нього вже приїздили працівники Військової служби правопорядку, «вели зовнішнє стеження та пропонували поговорити». Екскулеметник вважає, що його справу «поки ще думають зам’яти».

З огляду на значний медійний резонанс такі припущення не позбавлені сенсу. Хоч Кримінальний кодекс трактує вчинок Гнезділова як злочин, що карається позбавленням волі на строк від п’яти до десяти років. Утім, Верховна Рада підкоригувала законодавство таким чином, щоб не карати таких хлопців, як Сергій Гнезділов, а заохотити їх повернутися до війська.

Надлишки демократії?

За останній рік відповідний сегмент законодавства зазнав суттєвих змін. Як коментує юристка ГО «Юридична сотня» Інна Сімакіна, особа, яка під час дії воєнного стану вперше самовільно залишила частину чи дезертирувала, може бути звільнена від кримінальної відповідальності, якщо до закінчення досудового розслідування вона добровільно заявила слідчому чи прокурору про намір повернутися до військової частини, і командир військової частини надав на це згоду.

Наприкінці серпня нинішнього року Верховна Рада прийняла закон №11322, який звільняє від кримінальної відповідальності військового, котрий утік з армії.

Вочевидь, усі ці зміни свідчать про те, що у Збройних силах, вимотаних війною, самовільне залишення своїх частин стало поширеним явищем, і законодавці намагаються піти назустріч тим, хто в якийсь момент надломився, аби лише повернути їх у стрій.

За офіційними даними, за два з половиною роки правоохоронці відкрили 63,2 тис. кримінальних проваджень щодо військовослужбовців, які самовільно покинули місце служби. Народний депутат Руслан Горбенко в одному з недавніх ефірів назвав ще більшу кількість – 80 тис. За даними Горбенка, з них 25-30% повертаються до війська.

Роман Лихачов, військовий адвокат, юрист Центру надання підтримки ветеранам, з яким поспілкувався «Главком», пояснює, звідки взялася така велика розбіжність у цифрах: за однією справою може проходити кілька людей і навіть десятки, а крім того, є багато випадків, коли провадження не відкривають.

«У мене є клієнти, яких ніхто не шукає», – каже Лихачов.

Якщо рахувати втікачів не тільки з лав ЗСУ, а й з Нацгвардії, Держприкордонслужби та інших складових Сил оборони, то їх кількість сягне за 100 тис., вважає адвокат. Йдеться і про тих, хто наважився на СЗЧ, і про тих, хто дезертирував (дезертирство – це самовільне залишення військової частини, але не на певний період часу, а назавжди, без намірів будь-коли туди повернутися, розтлумачує Лихачов).

Оскільки війни такого масштабу не було у новітній історії, нам немає з чим порівнювати такі вражаючі цифри втечі з війська. «Найближчий» воєнний конфлікт подібного розмаху – Друга світова.

«У тоталітарній країні питання дезертирства вирішувалося, самі знаєте, в який спосіб, – «заградотрядами» і розстрілами на місці. Власне, щось подібне, як ми розуміємо, застосовує і зараз Росія. Диктатурам завжди простіше було воювати, ніж демократіям», – розмірковує Роман Лихачов.

Військові звертають увагу також на те, що самовільне залишення частини не лише демотивує певною мірою воїнів, які не склали зброї, а й наражає їх на небезпеку.

«Треба йти на завдання, і раптом виявляється, що у тебе у взводі, де й без того всього семеро лишилося, ще двоє зникли – зібрали манатки і, нічого тобі не сказавши, подалися на СЗЧ», – розповідає сержант, який воює на Курахівському напрямку.

Втома металу

У будь-якому разі, кількість самовільного залишення частин свідчить, зокрема, про велику втому військових. «Втома металу» чимдалі більше дається взнаки і конкретним воїнам, і системі, і державі.

Уперше про потребу ротації добровольців, які воюють на передній лінії, заговорили ще у вересні 2022 року. Письменник Артем Чапай (Антон Водяний), який мобілізувався до війська і служив у тиловій частині на Західній Україні, став одним з організаторів петиції, яка швидко набрала необхідні 25 тис. голосів на сайті президента. Міноборони звинуватило Чапая у тому, що він виконує російське ІПСО.

Можливо, вже у 2022-му керівництву країни варто було почати розробляти мобілізаційну систему так, щоб наповнювати лави ЗСУ бійцями з розрахунком на роки важкої війни відповідно, передбачити ресурс для ротацій.

Масову мобілізацію варто було оголошувати у 2022-2023 роках, упевнені експерти, але керівництво країни зволікало з цим непопулярним рішенням
фото: vechirniy.kyiv.ua

«Політичне керівництво провалило мобілізацію у 2022-2023 роках і зараз (на початку 2024 року – «Главком») намагається надолужити», – констатував нещодавно у розмові з «Главкомом» генерал Ігор Романенко, ексзаступник начальника Генерального штабу у 2006-2010 рр.

До чесної розмови із суспільством та перегляду усталених практик з пошуку мобілізаційного ресурсу закликає владу й письменник Артем Чех, який півтора року великої війни провів на нулі. На його думку, багато хто з публічних персон та блогерів, які вдягнули піксель, морально готові до оголошення СЗЧ. Критичною межею Чех називає березень наступного року. Він знає, що чимало побратимів поставили для себе внутрішню межу: служити три роки.

«У березні буде чотири роки і два місяці, що я віддав службі. Більшість з цього часу я провів у лісах і полях, зрідка навідуючись у спокійні міста, де ніфіга не видно, що іде боротьба за виживання. Боротьба за виживання йде там, де виживають. На позиціях у начисто виголених посадках. На островах. У полях. Де зариваєшся носом у землю. Де сидиш в окопі з двохсотими. Де копаєш, не спиш, знову копаєш. Отам боротьба за виживання», – написав Артем Чех. За його словами, всі сподівалися, що зрушення дасть новий закон про мобілізацію, але не так сталося.

Закон, який Верховна Рада прийняла 11 квітня 2024-го, мав би охопити і питання звільнення з війська тих, хто воює з перших днів повномасштабного вторгнення. Принаймні спершу так заявляв президент Володимир Зеленський. Проте з огляду на брак людей у війську це питання було винесено за дужки документа і відкладено на осінь, коли завдяки мобілізаційній компанії вдасться набрати чоловіків, які могли б замінити першу хвилю захисників.

Проєкт, якого наразі немає, називали також «законом про загальну військову справедливість», бо він має встановити терміни служби під час воєнного стану. Відвоював певний час – повертайся до свого мирного життя, на твоє місце в окопі прийде інший громадянин. Військові матимуть хоч якийсь часовий орієнтир, адже зараз вони йдуть на службу безстроково, маючи квиток в один кінець, звідки повернутися можна або «двохсотим», або важко пораненим, або дезертиром.

«Чіткі терміни несення служби – значний і вагомий маркер, який допоможе у питанні мобілізації. Людей лякає невизначеність. Коли вони знатимуть, що строк служби обмежений, наприклад, 36 місяцями, це зменшить кількість тих, хто уникає мобілізації», – вважає член парламентського комітету з питань нацбезпеки, оборони та розвідки, народна депутатка Ірина Фріз.

Як розповіла «Главкому» Фріз, у липні уряд мав внести свій законопроєкт, де буде зафіксовано термін служби 36 місяців, у жовтні його б винесли на голосування Ради з тим, щоб до лютого 2025 року Генштаб мав час для формування необхідного резерву і початку поступової демобілізації військових, які служать з початку великої війни.

«Очевидно, що терміну вже не дотримуємося», – констатує депутатка і підкреслює, що уряд не вніс до профільного комітету проєкт «закону про демобілізацію». І не відомо, чи такий проєкт взагалі напрацьовують.

Вочевидь, керівництво країни не хоче промовити вголос непопулярну річ: демобілізації воїнів, які від лютого-2022 виносять на своїх плечах війну, не буде принаймні у найближчі місяці. Насамперед цього не дозволяє ситуація на фронті. Але чи розробляються якісь механізми надалі? Це питання уряд залишає без відповіді.

Чи є третій шлях?

«Важливо розуміти, що досвід бойових дій тих, хто воює з початку повномасштабного вторгнення, є безцінним. Якщо боєць має дворічний досвід бойових дій, то його складно повноцінно замінити особою, яка щойно пройшла базову військову підготовку», – кажуть джерела «Главкома» у Генштабі. Більше того, у Генштабі вважають: масова демобілізація досвідчених бійців призведе до обвалу фронту та до збільшення людських втрат.

«До мобілізації та демобілізації під час війни треба підходити насамперед з точки зору стратегічних задач – зупинити ворога, зберегти державу, виграти війну. Пошук балансу у цьому питанні дуже складний, але й перекіс у будь-який бік може виявитись фатальним для держави», – застерігає співрозмовник.

Крім того, зауважує він, ми знаємо загальний обсяг мобілізаційного ресурсу, але не знаємо, коли завершиться війна, тобто на який час розраховувати цю кількість людей.

Отже, звільнення тих, хто служить від початку великої війни, відсувається наразі на невизначений термін. Але ні уряд, ні Банкова не наважуються сказати про це.

Схоже, у війську це розуміють.

«Облиште мрії про те, що ми зможемо добрати у Збройні сили якусь додаткову кількість воїнів, і нарешті виграємо війну. Ні добровільно, ні примусово українське суспільство не здатне на таку мобілізацію. І практика інтенсивної бусифікації останніх пів року це показує, і довід рекрутингу розкручених військових брендів про це свідчить. Наплив нових реальних кадрів у ЗСУ дуже скромний, – свідчить активіст Майдану, депутат Київради Ігор Луценко, який у перші дні вторгнення росіян пішов на фронт. – У нас немає іншого виходу, як розраховувати на тих, хто вже є у війську».

Олена Зварич, для «Главкома»

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Нардеп-втікач Дмитрук дав інтерв'ю російським пропагандистам, в якому розповів про "суд над Зеленським"
TSN
2024-11-13T23:06:29Z
Трамп обрав директоркою нацрозвідки США ексконгресвумен, яка сидить "на зарплаті" у Кремля
ZN UA
2024-11-13T22:57:43Z
НАБУ вивчає походження коштів, знайдених в очільниці Хмельницької МСЕК - Кривонос
УкраинФорм
2024-11-13T22:48:18Z
Трамп призначив керувати розвідкою ексдемократку, яка поширювала російські наративи
УкраинФорм
2024-11-13T22:45:43Z
В Україні перевірять установи, які проводять ВЛК
TSN
2024-11-13T22:39:41Z
Чи може Україна створити ядерну зброю: важлива заява МЗС
TSN
2024-11-13T22:39:39Z
"Це не залишиться без відповіді": експерт відповів, чи збільшить Байден підтримку України до кінця каденції
TSN
2024-11-13T22:39:36Z
Мирні переговори з Росією: пріоритетом стали гарантії безпеки для України — NYT
TSN
2024-11-13T22:39:33Z
ТЦК пропонують розформувати і відправити на війну: що кажуть політики і прості українці
TSN
2024-11-13T22:39:31Z
Результат на мільйон: для чого француженки кидають пральний порошок в унітаз
GlavRed
2024-11-03T18:27:51Z
Три продукти з "прихованим цукром": лікарі закликають негайно виключити їх з меню
TSN
2024-11-13T22:39:30Z
Допоможе не тільки спорт: 6 простих порад для плоского живота
Фокус
2024-11-13T21:42:00Z
Довше сплять та більше займаються спортом: скільки часу економлять "віддалені" працівники
Фокус
2024-11-13T21:36:41Z
Від кави болить голова: 5 причин, чому так відбувається, і як це виправити
Фокус
2024-11-13T20:45:55Z
Стало відомо, у якому віці пити пиво найбільш шкідливо для здоров’я
AgroNews
2024-11-13T17:22:54Z
Забруднене повітря підвищує ризик аутизму
Portaltele
2024-11-13T17:14:50Z
Курка чи яйце: який продукт більше насичений білком
24tv
2024-11-13T16:06:54Z
Уряд хоче контролювати фінанси лікарень: чому медична спільнота проти
24tv
2024-11-13T15:45:30Z
Ідеальний варіант на вечір: 4 затишні фільми, які слід переглянути
24tv
2024-11-13T21:54:07Z
У фільмі «Носферату» знялися 5000 справжніх щурів, які дуже смерділи
ITC
2024-11-13T21:41:48Z
"Що ти з собою зробила": що сталося з екс-солісткою гурту "Тату"
GlavRed
2024-11-13T21:27:36Z
Акторку серіалу "Пліткарка" знайшли через два тижні після зникнення безвісти
24tv
2024-11-13T21:24:56Z
Зйомки нового сезону відкладаються: росіяни влучили у павільйон "МастерШеф" у Києві
Фокус
2024-11-13T21:24:03Z
YAKTAK відповів, чи подав заявку на участь у Національному відборі на пісенний конкурс "Євробачення-2025".
FM-TV
2024-11-13T21:07:14Z
"Не ображайте батьків": куди зникла мама путіністки Наташі Корольової
GlavRed
2024-11-13T20:27:37Z
Фаворити українців: 10 найпопулярніших фільмів, які варто подивитись на Netflix
24tv
2024-11-13T20:03:30Z
"За потребою": худезна Варум зробила чесне зізнання про шлюб з Агутіним
GlavRed
2024-11-13T19:27:27Z
Влаштували погром та втекли: у частині під Новосибірськом масово дезертували військові
24tv
2024-11-13T23:00:35Z
Нацгвардійці уразили місце дислокації російської піхоти на Запорізькому напрямку
УкраинФорм
2024-11-13T22:57:26Z
Тайвань не виключає відправку списаних систем ППО Hawk до України
УкраинФорм
2024-11-13T22:39:55Z
Канадські військові показали, як навчають бійців ЗСУ
УкраинФорм
2024-11-13T22:24:30Z
Росія значно збільшила виробництво дронів-камікадзе - експерт
Хвиля
2024-11-13T22:09:25Z
14 листопада: яке сьогодні свято, традиції та заборони
ГЛАВКОМ NET
2024-11-13T22:06:08Z
Росіяни запустили ударні безпілотники з півночі
УкраинФорм
2024-11-13T21:10:09Z
88% українців вірять, що Україна переможе у війні проти рф – результати опитування
iPress
2024-11-13T20:46:43Z
Українці стали менше донатити на ЗСУ – Bloomberg
iPress
2024-11-13T20:46:24Z
Трамп змінює ландшафт фондового ринку: які акції випереджають Tesla
InternetUA
2024-11-13T22:31:51Z
Держбюджет-2025: на прифронтові регіони виділять мільярди гривень - Кулеба
GlavRed
2024-11-13T22:27:50Z
Криптовалютний аналітик прогнозує зростання криптовалюти біткоїн до $1 мільйона
InternetUA
2024-11-13T21:51:45Z
Мін’юст США подав прохання про арешт криптоактивів на $16 млн у справі Бенкмана-Фріда
InternetUA
2024-11-13T21:28:31Z
Нарахували податок на чужу квартиру: що робити
Знай
2024-11-13T21:12:03Z
Відновлення України: Мінфін підписав угоди зі Світовим банком на $750 мільйонів
УкраинФорм
2024-11-13T20:46:09Z
"Це все хайп": міністр енергетики пояснив справжню причину обмеження світла для підприємств
24tv
2024-11-13T20:42:35Z
У Польщі запустили найбільшу в країні газову електростанцію
InternetUA
2024-11-13T20:28:34Z
«Укрпошта» запустила послугу поповнення карток Monobank у відділеннях
ГЛАВКОМ NET
2024-11-13T20:27:31Z
Росіяни сконцентрувалися на двох напрямках на Донеччині, – Генштаб
24tv
2024-11-13T23:06:29Z
Війна, день 994. В окупованому Севастополі підірвали керівника штабу ракетних кораблів Чорноморського флоту рф
Football.ua
2024-11-13T23:00:02Z
Російські загарбники атакують Україну ударними БпЛА: мапа тривог
TSN
2024-11-13T22:48:15Z
«У РФ немає планів брати Запоріжжя": лейтенант - про підступний задум ворога
GlavRed
2024-11-13T22:27:14Z
На Борівському напрямку посилюють заходи з евакуації цивільного населення
Мій Харків
2024-11-13T22:04:20Z
Карта бойових дій в Україні станом на 14 листопада 2024 року
ГЛАВКОМ NET
2024-11-13T22:00:16Z
Оперативна інформація щодо російського вторгнення станом на 22.00 13.11.2024
Украина Криминальная
2024-11-13T21:42:03Z
На фронті - 151 зіткнення, ЗСУ знешкодили понад 400 загарбників на Покровському напрямку
УкраинФорм
2024-11-13T21:40:05Z
Це може бути обхідний удар, маневр, - експерт про наступ рф на Запорізькому напрямку
Политека
2024-11-13T21:27:51Z
Швидкий тест: подивіться на малюнок і дізнайтеся, що люди думають про вас
TSN
2024-11-13T22:48:52Z
День ангела 14 листопада: кого та як вітати з іменинами
TSN
2024-11-13T22:39:42Z
Цей рецепт не можна втратити: оладки з цибулі, які господині вважають знахідкою
24tv
2024-11-13T22:03:55Z
Рецепт гречаників від Клопотенка: зірка "Майстер шеф" розкрив секрет оригінального соусу
Политека
2024-11-13T21:45:24Z
Як використовувати золоте "правило трьох", щоб одягатися добре і стильно
24tv
2024-11-13T21:30:25Z
Ці 5 рослин всмоктують вологу та запобігають плісняві в домі
24tv
2024-11-13T20:09:05Z
Основні речі, які варто врахувати, перш ніж створювати криті грядки вдома
24tv
2024-11-13T20:03:58Z
Раковина буде сяяти, як нова: один елемент видалить плями за лічені хвилини
GlavRed
2024-11-13T19:27:54Z
Щоб не витрачати купу грошей: як самому зробити дерево-гірлянду
24tv
2024-11-13T19:12:36Z
Тоттенгем розпочав процес продовження контракту Сона
Football.ua
2024-11-13T22:43:56Z
Вайт переніс операцію на коліні
Football.ua
2024-11-13T21:49:46Z
"Вона зайшла до нього в палату - і він помер": мама Узєлкова звинуватила колишню невістку
GlavRed
2024-11-13T21:27:57Z
Відбір Євро-2025 . Україна стартувала з поразки після сухого листа від Казахстану
Football.ua
2024-11-13T21:24:51Z
Майк Тайсон назвав найкращого супертяжа світу та фаворита реваншу Усик – Ф'юрі
24tv
2024-11-13T20:42:54Z
ФІФА хоче впровадити альтернативу системи ВАР
Football.ua
2024-11-13T20:28:38Z
Футболісти юнацької збірної України поступилися Казахстану у відборі на Євро-2025
УкраинФорм
2024-11-13T20:22:42Z
Син Григорія Суркіса пропустив гол з кутового удару
ГЛАВКОМ NET
2024-11-13T20:00:02Z
Скандальна олімпійська чемпіонка судитиметься з журналістом, який довів, що вона чоловік
24tv
2024-11-13T19:54:19Z
Український розробник створив сервіс знайомств для людей з інвалідністю
InternetUA
2024-11-13T21:01:19Z
YouTube тестує функцію реміксування ліцензійних пісень за допомогою ШІ
Детектор М
2024-11-13T20:33:08Z
В Антарктиді вперше знайдено бурштин: про що це свідчить
ГЛАВКОМ NET
2024-11-13T20:30:22Z
iPhone 17 Air буде товстішим за iPhone 6, випущений у 2014 році
InternetUA
2024-11-13T20:13:10Z
Гігантську рибу-привида не бачили 15 років, а потім відшукали у несподіваному місці
Фокус
2024-11-13T19:51:29Z
16 прихованих можливостей Google Docs, які покращать вашу роботу з текстами
InternetUA
2024-11-13T19:32:46Z
В мережі шириться новий вид шахрайства з QR-кодами: як від нього уберегтись
Фокус
2024-11-13T19:12:38Z
Заощадить мільярди: новий винахід запобіжить катастрофі із сонячними панелями
Фокус
2024-11-13T18:42:29Z
Лазерні "урагани" прискорюють передавання даних оптоволокном у 16 разів
InternetUA
2024-11-13T18:22:51Z
Шахрай видурив у дружини військовополоненого понад 160 тисяч гривень
Украина Криминальная
2024-11-13T22:09:36Z
В Україні затримали двох грабіжників, які відібрали у жінки телефон
InternetUA
2024-11-13T22:07:05Z
Шахраї знову видурили круглу суму: без коштів залишилося троє українців
InternetUA
2024-11-13T21:22:50Z
Переводила гроші клієнтів на свій рахунок: на Одещині викрили працівницю банку
Политека
2024-11-13T21:00:04Z
У Львові 14-річна дівчинка випала з вікна на припарковане авто
24tv
2024-11-13T20:48:33Z
Вкрала у родичів 230 тисяч гривень: на Кіровоградщині судили жінку
Политека
2024-11-13T20:01:31Z
Росіяни вдарили дроном по прикордонній громаді Чернігівщини, горів будинок
УкраинФорм
2024-11-13T19:40:44Z
Шахраї обдурили сімох українців на понад 200 тисяч гривень
InternetUA
2024-11-13T19:19:50Z
Вбивство Ірини Фаріон: суд продовжив запобіжний захід підозрюваному
ГЛАВКОМ NET
2024-11-13T19:18:36Z
Не поспішайте в сервіс, краще завітайте у ванну: як швидко позбутися подряпин на машині
Знай
2024-11-13T21:51:22Z
Як киянин створив автомобіль для індійського махараджі
AutoCentre
2024-11-13T20:28:23Z
Автопарк ДСНС поповнили броньовані всюдиходи з українськими надбудовами
AutoCentre
2024-11-13T19:52:48Z
Як в Україні із сідлових тягачів роблять самоскиди
AutoCentre
2024-11-13T18:33:58Z
Чи їздили вони взагалі? Як в Україні "омолоджують" пробіги старих авто
Знай
2024-11-13T17:21:42Z
Сummins показав концепцію двигунів стандарту Євро 7
AutoCentre
2024-11-13T17:16:29Z
Huawei Luxeed S7: електромобіль з HarmonyOS 4, системами допомоги водієві, розгоном до «сотні» за 3 секунди та ціною від €30,9 тис
ITC
2024-11-13T17:10:32Z
Volkswagen оновив Golf GTI та Golf R
AutoCentre
2024-11-13T16:16:00Z
Hennessey перетворила пікап Ram 1500 на 1000-сильного монстра
AutoCentre
2024-11-13T15:13:26Z