MY.UAНовини
Анастасія Багаліка, «Громадське радіо»: «Може, в Україні ще запровадять воєнну цензуру, але поки цього не сталося, ми всі в медіа трохи шибанулися»
Анастасія Багаліка, «Громадське радіо»: «Може, в Україні ще запровадять воєнну цензуру, але поки цього не сталося, ми всі в медіа трохи шибанулися»

Анастасія Багаліка, «Громадське радіо»: «Може, в Україні ще запровадять воєнну цензуру, але поки цього не сталося, ми всі в медіа трохи шибанулися»

«Хороші росіяни», різниця у досвіді проживання повномасштабної війни та шкода від жартів про ухилянтів — про це і не тільки в інтерв’ю журналістки «Громадського радіо».

Журналістка Анастасія Багаліка з літа 2014 року працює у команді «Громадського радіо», куди прийшла на запрошення одного зі співзасновників медіа — журналіста і правозахисника Максима Буткевича, якого нині утримують в російській в’язниці. А загалом її професійні відносини з радіо тривають з 2006-го, коли вона, студентка другого курсу київського Інституту журналістики, почала працювати у Національній радіокомпанії України (тоді так називалося «Українське радіо»). «У мене було відчуття, наче я дорвалася до журналістського життя і задихала», – згадує Настя про свій перехід із НРКУ на «Громадське радіо», дебютний ефір на якому вона провела в парі з Андрієм Куликовим.

Під час розмови з Настею ми пригадуємо події лютого 2022 року. «Ще з 2014 року я особисто очікувала продовження російської воєнної агресії. Мене так виховали, що я ніколи не чекала від росіян нічого хорошого», — каже наша співрозмовниця. Настя розповідає, що перед початком російського повномасштабного вторгнення в редакції було багато розмов про те, як у разі чого убезпечити роботу кореспондентів у східних регіонах, але плану евакуації команди не розробляли.

У 2022-му до лав ЗСУ долучилися ведучий «Громадського радіо» Василь Шандро та звукорежисер Дмитро Сміян, також нещодавно мобілізувався новинар Олексій Горячев. У переважно жіночому колективі медіа залишилися лічені ще не мобілізовані працівники-чоловіки та жінки, чоловіки яких ще не пішли до війська. Чоловік Насті також воює.

У цьому інтерв’ю ми поговорили з Анастасією Багалікою про те, як повномасштабна війна вплинула на роботу «Громадського радіо», як давати собі раду з тим, що в процесі цих трагічних подій кожен здобуває свій досвід, і чи становлять загрозу для теперішнього і майбутнього України «хороші росіяни».

— Настю, розкажіть, як ситуація в Україні протягом того часу, поки триває повномасштабна війна, вплинула на можливості мовлення «Громадського радіо»? Я знаю, наприклад, що в серпні цього року ви розпочали мовлення у Покровську. Там, де «ПриватБанк» закриває свої відділення через посилення бойових дій поблизу, ви запускаєте мовлення. Чим ви при цьому керувалися?

— Через війну ми втратили деякі свої передавачі на Донеччині, актуальну і детальну інформацію про це можна дізнатися на нашому сайті. А щодо нашої мотивації мовити у Покровську, то тут варто сказати, що для людей на прифронтових територіях радіо часто стає єдиним способом дізнатися новини. Ми керувалися потребою людей в достовірній інформації, а не якимись своїми планами на розбудову мережі. Не секрет, що є престижні та непрестижні радіочастоти, розвивати свою мережу у прифронтових зонах є комерційно непривабливим, рекламодавці не цікавляться містами на кшталт Покровська.

— У червні цього року «Громадське радіо» припинило вести канал у телеграмі. Які дискусії в редакції передували цьому рішенню?

— Ми ухвалили таке рішення передусім через міркування безпеки. Насправді «Громадське радіо» не так багато втратило після того, як ми закрили свій телеграм-канал. Він не мав великої аудиторії, оскільки у нас не такий підхід до поширення інформації, як у багатьох телеграм-каналів, що мають багатомільйонну аудиторію. Охочі стежити за нами можуть це робити на інших платформах.

Анастасія Багаліка

— Як останнім часом змінилися пріоритети донорів, підтримка яких — основне джерело фінансування для «Громадського радіо»? Що з того, що ви створювали за грантової підтримки до початку великої війни, зараз стоїть на паузі?

— Якщо говорити саме про мої проєкти, то одним із таких, що втратив фінансування, став подкаст про жіноче здоров’я. Мабуть, можна було б докласти зусиль і знайти грант на його продовження, але так не сталося, і на початку російського вторгнення цей проєкт було зупинено. Також час від часу через паузи у грантовому фінансуванні призупиняється виробництво подкасту «Звільніть наших рідних», який я веду разом з Ігорем Котелянцем і який «Громадське радіо» створює спільно з Об’єднанням політв’язнів Кремля.

— У нашій пресі з’являється чимало публікацій про те, що у поточній війні всі ми маємо різний досвід, і це потенційно конфліктна ситуація, зокрема тому, що іноді комусь може бракувати чутливості, щоб адекватно поставитися до інших. Чи стикаєтеся ви з цією проблемою у своєму професійному й особистому житті?

— У моєму колективі по пальцях можна перерахувати тих чоловіків, які ще не мобілізовані, та жінок, чоловіки яких ще не пішли до війська. Купа наших колишніх співробітників також воює. Тобто я хочу сказати, що навколо мене — люди, які, якщо і не переживають такий само досвід, як я, то переживають дуже схожий.

Те, що у всіх нас під час війни різний досвід, — це нормально, і багато інших суспільств уже проходили через ті випробування, які виникають у схожих із нашими обставинах. Питання в тому, який наратив підтримують медіа. Інше питання — чи ми не відірвались у створенні цього наративу від суспільства. Особисто для мене питання — у тому, як балансувати одне й інше. Наприклад, якщо медіа не будуть акцентувати на взаємозв’язку між мобілізацією та нашим виживанням як нації, то суспільство може забути про цей зв’язок, бо ми, люди, так влаштовані, щоб відкидати все те, що нам не подобається.

Марина Баранівська та Анастасія Багаліка

Мені насправді прикро, коли медіа, можливо, мимовільно, якісь речі нормалізують. Наприклад, мені не подобаються жарти про ухилянтів не тому, що я не співчуваю ухилянтам, а тому, що ці жарти нормалізують ухилянтство як явище. Нещодавно в ефірі, який я вела, Євген Дикий сказав, що дуже здивований, що ми перебуваємо у повномасштабній війні, але все ще не маємо воєнної цензури. Може, в Україні ще запровадять воєнну цензуру, але поки цього не сталося, ми всі в медіа трохи шибанулися. Щоправда, у нас є марафон, але особисто я не хотіла б опинитися на місці його журналістів, бо їхнє фінансування залежить від доброї волі тримача бюджету, тобто влади.

— Ваш чоловік — військовий, вам також час від часу доводиться говорити з військовими в радіоефірі. Які принципи ви як цивільна і журналістка виробили для себе у спілкуванні з військовими?

— У цьому випадку мої принципи і як медійниці, і як дружини військового є однаковими. Найголовніше — більше слухай, менше лізь зі своєю «цінною» думкою. Як цивільна я маю недостатньо експертизи, тому я ніколи не буду доводити військовому, що він щось робить не так. Я не буду давати порад, якщо мене про них не питають, але цей принцип є актуальним і поза контекстом війни. І, чесно кажучи, після початку повномасштабної війни я уникаю необхідності брати в ефірі портретні інтерв’ю у військових, бо не відчуваю в собі достатньо ресурсу для цього, єдиний виняток — ефіри для подкасту «Звільніть наших рідних».

— Війна триває і коли вона завершиться, не знає ніхто. Попри це проводяться численні заходи, де вже обговорюють відновлення України після війни та наголошують, що у цих трагічних подіях українська нація переродилася. Говорять часом так, наче перемога України — це вже розв’язане питання. Мене це аж проймає, а вас? Як говорити про «позитив» від війни без пафосу?

— Мені здається, в контексті війни, яка триває, треба завжди звертати увагу на ціну, яку ми платимо весь час за це «перенародження нації». Не говорити про перемогу не можна, бо для чого ми ведемо цю війну? Щоб вижити, і вижити не просто як окремі індивіди, а як спільнота, як країна, українські медіа не повинні рити помиральні ями. Зберегти баланс між відсутністю помиральної ями, тверезим баченням дійсності та баченням майбутнього — в цьому наразі і є головний біль редакторів українських медіа.

— У вас є бачення того, який вигляд повинна мати перемога України у нинішній війні?

— Якщо говорити про суто фізичні реалії, то перемога — це відновлення нашої територіальної цілісності у кордонах 1991 року. Перемога України — це відсутність загрози з боку Росії, що фактично означає її розвал і припинення її існування у нинішньому вигляді. Можливо, наш вихід на кордони 1991-го і розпад Росії — це розведені в часі події.

Анастасія Багаліка

— Поговорімо про «хороших росіян». Дехто з них працює в українському медіапросторі. На вашу думку, чи потрібно нам будувати з ними стосунки заради досягнення перемоги над Росією?

— Особисто для мене те, що вони працюють у нашому медіапросторі, є неприємним, неприйнятним і таким, що завдає болю. Я би хотіла, щоб цього не було, але я розумію, що так є. Крім того, «хороші росіяни» створюють для Заходу ілюзію, що десь є ті, хто поки не може замінити Путіна, але колись потім неодмінно замінить. «Хороші росіяни» — це імперці, вони й не можуть бути іншими, бо вони є частиною своєї країни, вони росли у цьому дискурсі. І Навального, і його дружину, й інших «хороших росіян» я вважаю для нас загрозою, якщо вони матимуть у руках владу. Сумніваюся, що це може статися. Втім, навіть як окремі голоси вони в нашому медіапросторі також є загрозою, тому що вони відтягують на себе увагу, транслюють невигідні для нас наративи. Шкода, що ми не можемо їх повністю заткнути, бо дуже хотілося б.

— У 2019 році ви ризикнули й відкрили власне кафе з португальською випічкою. Наскільки успішним був цей досвід і чи не подумуєте ви над тим, щоб відновити цю справу?

— Це був для мене урок і корисний досвід. У Києві є пекарні, які постачають уже готові паштейш (португальські тістечка з заварним кремом — «ДМ»), але так і не з’явилася кондитерська, де просто при тобі випікають тістечка. Коли я розпочала цей бізнес, я не розуміла його особливості. Так, у мене була ідея, щось таке, чого не мали інші, але врешті-решт усе впирається у те, як ти організуєш процеси, чи маєш партнера, приміщення тощо. В результаті я зрозуміла, що можна і не мати класної ідеї, але досягти успіху, якщо налагодиш усе правильно. Колись мій чоловік повернеться з фронту (до речі, до повномасштабної війни він мав власний бізнес, але його довелося закрити) — і тоді ми подумаємо над тим, що робити з моєю ідеєю щодо кафе.

Фото: Максим Поліщук, «Детектор медіа»

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
"Война станет глубже и тяжелее в 2025-2026 годах": неутешительный прогноз Британии
GlavRed
2024-09-22T17:30:30Z
У Трампа заявили, что встречи с Зеленским не будет
Корреспондент
2024-09-25T09:44:27Z
В США объяснили, почему Китай боится поражения Путина
Хвиля
2024-09-22T00:00:17Z
Отказ от НАТО и без возврата территорий: соратник Трампа озвучил его “мирный план“
UAToday
2024-09-13T18:03:49Z
Зеленский пригласил Вьетнам присоединиться к Формуле мира
Корреспондент
2024-09-25T10:18:50Z
Генсек ООН назвал количество украинцев, которые покинули страну с начала войны
Фокус
2024-09-25T10:15:39Z
Таких санкций ждали давно: ЕС определил новый приоритет для удара по РФ
Comments UA
2024-09-18T14:19:47Z
Запад изменил позицию по ударам вглубь РФ. The Times назвал причину
ГЛАВКОМ NET
2024-09-13T17:27:19Z
Маразм зашкаливает. РФ определилась со странами ЕС, не угрожающими ее "традиционным ценностям"
Comments UA
2024-09-21T21:27:19Z
Чемпионка России разбила цветочный горошок об голову победительницы Кубка Европы. Фотофакт
Обозреватель
2024-09-11T17:04:24Z
В Польше объяснили, почему задержали Усика и надели наручники
Известия Киев
2024-09-18T18:15:47Z
УЕФА признал судейскую ошибку, которая повлияла на определение победителя Евро-2024
ZN UA
2024-09-23T15:19:34Z
Жена голкипера сборной Украины показал себя в откровенном бикини и "разорвала" Instagram. Фото
Обозреватель
2024-09-15T14:01:03Z
Украинский боец одержал эффектную победу и подписал контракт с UFC
ZN UA
2024-09-25T10:13:10Z
Экс-звезда Реала и МЮ завершил карьеру
Корреспондент
2024-09-25T10:12:54Z
Усик прокомментировал свое задержание в Польше
Comments UA
2024-09-18T04:12:16Z
Александра Усика арестовали в аэропорту Кракова
UAToday
2024-09-18T03:24:18Z
Российские дроны "взорвали" дачу Ломаченко под Одессой. Фото
Обозреватель
2024-09-14T16:19:39Z
У известной русской певицы внезапно скончался молодой сын
Comments UA
2024-09-20T20:57:31Z
Российская певица после развода рассказала правду о своем "идеальном браке"
Comments UA
2024-09-24T19:36:35Z
Народная артистка Украины спела в церкви в российской Судже
Апостроф
2024-09-20T15:30:58Z
В сети показали последнее фото умершего от рака комика Маслякова
Comments UA
2024-09-11T20:45:45Z
Джонни Депп планирует улучшить свою внешность: о чем речь
Фокус
2024-09-25T10:06:26Z
Белла Хадид в деловом костюме вышла на подиум во время Парижской недели моды
Фокус
2024-09-25T10:06:12Z
Катастрофически тяжело: вдова Виталия Билоножко рассказала о жизни после смерти мужа/Они прожили вместе более 40 лет
Апостроф
2024-09-23T14:15:10Z
Новое непо-поколение: 5 звездных детей, которых мы теперь будем видеть везде
Marie Claire
2024-09-18T13:31:39Z
Дискриминационный стыд: Хветкевич возмутился, что в "Дії" не принимают заявление о браке от однополых пар/Участник "Холостячки" прокомментировал новую функцию приложения
Апостроф
2024-09-18T09:57:38Z
Пожиратели энергии: 4 популярных продукта, которые отнимают у организма много сил
Фокус
2024-09-18T16:15:38Z
В каком возрасте на теле увеличивается количество родинок
Comments UA
2024-09-23T08:51:01Z
Топ продуктов, которые помогут очистить организм от никотина
Comments UA
2024-09-25T09:54:38Z
Доступный и дешевый: нутрициолог назвала продукт, укрепляющий сердце
Фокус
2024-09-25T09:22:39Z
На грани: чем опасно нервное истощение и как с ним справиться
Comments UA
2024-09-25T08:57:18Z
Норвегия выделила почти 9 млн евро на медицинскую эвакуацию украинских воинов
Известия Киев
2024-09-25T07:31:40Z
Мобилизация в Украине: какие болезни сердца могут быть основанием для отсрочки
Фокус
2024-09-25T06:00:05Z
Трудоустройство медиков: как пользоваться порталом вакансий
ZN UA
2024-09-25T01:04:48Z
Опасный чай: как напиток взаимодействует с лекарствами и какие побочные эффекты вызывает
Comments UA
2024-09-24T14:57:38Z
Сел на шею: 5 признаков, что вы избаловали своего мужчину
Marie Claire
2024-09-12T12:37:09Z
Деруны по-новому для сытного и бюджетного ужина: самый простой рецепт
Обозреватель
2024-09-11T18:11:56Z
Вкусное, мягкое и нежное: рецепт идеального теста для пельменей
Политека
2024-09-20T15:33:42Z
Секреты приготовления классической солянки: подробная инструкция
Comments UA
2024-09-13T08:18:52Z
Как сделать ценное экологическое удобрение из опавших листьев - советы дачникам/Их можно использовать с максимальной пользой для участка
Апостроф
2024-09-25T08:27:06Z
Традиционный салат «Цезарь»: секреты приготовления в домашних условиях
Comments UA
2024-09-25T08:21:14Z
Котик забатонился: что значит, если пушистик лежит в позе буханочки и стоит ли нервничать из-за этого
Знай
2024-09-20T04:51:57Z
Гуляш, которые тает во рту: рецепт сытного блюда
Фокус
2024-09-19T17:21:37Z
Как отсутствие отца в детстве влияет на мужчину: 7 последствий
Marie Claire
2024-09-20T07:01:59Z
Зачем нужно готовить из капусты 25 сентября и как защитить себя от порчи: приметы, обряды и запреты на Сергея
Знай
2024-09-25T02:03:35Z
Китай впервые вывел в море все свои авианосцы – СМИ
Корреспондент
2024-09-25T02:15:37Z
Умеров рассказал, как возросли темпы мобилизации в Украине
Хвиля
2024-09-23T17:30:59Z
Не дадим России нас обойти: Умеров рассказал о производстве дронов в 2025 году
ZN UA
2024-09-22T00:36:02Z
Обновленые расценки на доставку "Новой почты": что изменится 1 с октября
Знай
2024-09-25T10:12:02Z
В ВСУ прокомментировали информацию об ограничении мобилизации мужчин 18-25 и 50-60 лет
Комсомольская правда
2024-09-25T09:57:16Z
Прогноз ужасает: в ООН рассказали, сколько лет может уйти на полное разминирование Украины
Comments UA
2024-09-21T12:21:23Z
В Умани ввели особый режим на въезд
Корреспондент
2024-09-23T16:13:13Z
Пропаганда умерла, да здравствует постпропаганда
Хвиля
2024-09-23T13:57:23Z
В Одессе задержан мужчина, убегавший от представителей ТЦК
Корреспондент
2024-09-11T14:55:29Z
На территории Сербии и Венгрии из дунайских вод показались обломки нацистских кораблей времен Второй мировой
ZN UA
2024-09-11T15:38:58Z
Выполнил пуск ракет по Одесщине и пропал с радаров: в сети сообщают об "аварии" российского Су-30СМ над Черным морем
Обозреватель
2024-09-11T15:08:56Z
В Южно-Африканской республике выпало рекордное количество снега - на дорогах коллапс
ZN UA
2024-09-21T23:07:15Z
Пассажиры самолета пробыли в небе 9 часов и вернулись в аэропорт, из которого вылетели
Фокус
2024-09-25T10:12:08Z
В Украине выросло количество ДТП с пострадавшими: когда самое опасное время
Апостроф
2024-09-25T10:03:01Z
Пытался убить владельца овощной базы: в Киеве суд вынес приговор фигуранту резонансного дела. Фото
Обозреватель
2024-09-18T17:30:46Z
Полиция нашла "шутника", взорвавшего страйкбольную гранату в Киеве
Корреспондент
2024-09-11T18:24:39Z
Новый подозреваемый в деле об избиении ветерана в Смеле: подробности
Comments UA
2024-09-11T17:30:35Z
Улицы Степана Бандеры и полка «Азов»: в Харькове требуют новых переименований
Comments UA
2024-09-23T14:06:55Z
Митинги против ВСУ в Покровской громаде: правда ли это
Comments UA
2024-09-23T15:30:29Z
Появились фото с места попадания в Харькове
Корреспондент
2024-09-21T23:18:54Z
Синоптики дали прогноз погоды на сегодня 21 сентября в Украине
UAToday
2024-09-21T06:54:10Z
Военный предположил, что обстоятельства для приостановления войны могут сложиться уже в течение года. Но устроят ли они украинцев?
ZN UA
2024-09-25T10:19:00Z
В Харькове может обрушиться разбомбленная многоэтажка – в сети показали видео
Апостроф
2024-09-25T10:18:09Z
Стерненко показал документы относительно российского гражданства Труханова
Апостроф
2024-09-17T17:03:42Z
Гороскоп на субботу 14 сентября 2024 года
UAToday
2024-09-13T18:03:26Z
Лунный гороскоп на 20 сентября, пятница
Marie Claire
2024-09-19T21:09:36Z
Украинским водителям придется заплатить более 50 тысяч гривен: за какое нарушение грозит жесткое наказание
Обозреватель
2024-09-15T16:21:46Z
Ford снова будет производить авомобили в Индии
Корреспондент
2024-09-14T03:36:24Z
На аукцион выставили заброшенную коллекцию культовых американских спорткаров
Фокус
2024-09-17T16:42:11Z
Паркинг с суперкарами: в Киеве на стоянке супермаркета заметили эксклюзивные авто
Фокус
2024-09-25T07:21:56Z
Changan выпустил электрифицированный кроссовер для семьи за $22 000
Фокус
2024-09-25T06:36:08Z
Зеленский обсудил с президентом Гватемалы реализацию Формулы мира
Хвиля
2024-09-25T06:27:39Z
Эксперты назвали 10 лучших бюджетных автомобилей в 2024 году
Comments UA
2024-09-24T16:09:32Z
Ford Ranger – проходимый автомобиль с хорошей надежностью
Топ Жир
2024-09-24T15:21:13Z
СМИ обнаружили новую схему нелегальных поставок элитных авто в Россию
Фокус
2024-09-24T14:40:16Z
Нефтяные доходы РФ упали до минимума за восемь месяцев
Корреспондент
2024-09-24T17:12:58Z
Цена выросла: сколько стоит лук в Украине
ZN UA
2024-09-21T06:03:53Z
Одна из стран ЕС легализовала производство самогона, есть интересный нюанс
ГЛАВКОМ NET
2024-09-13T18:30:54Z
Литва демонтирует целую ТЭЦ, чтобы передать ее Украине – фон дер Ляен
ГЛАВКОМ NET
2024-09-21T06:06:14Z
"Это неизбежно": украинцам придется платить за свет еще больше, нардеп назвал дату повышения
Фокус
2024-09-25T10:15:15Z
Зима будет тяжелой, но союзники обещают помочь
Корреспондент
2024-09-25T10:12:02Z
Во вторник отключать свет по графикам не будут, но электричество нужно экономить, - ДТЭК
Комсомольская правда
2024-09-16T15:16:51Z
Украина не обращает внимания на Россию и кормит страны по всему миру: Зеленский рассказал, как работает морской зерновой коридор
Обозреватель
2024-09-18T17:41:10Z
Международные резервы Украины выросли
Корреспондент
2024-09-13T11:51:04Z
Умные часы Apple: инновации на вашем запястье
Espreso
2024-09-20T14:17:54Z
Хоррор Retrieval получит поддержку PlayStation 5 Pro — первый взгляд на версию игры для мощной консоли
GameMag
2024-09-19T03:02:11Z
Появилось изображение коробки PlayStation 5 Pro — без упоминания поддержки 8K
GameMag
2024-09-19T01:32:18Z
Эту головоломку разгадает настоящий гений: найдите ошибку на картинке за 11 секунд/Это задача со "звездочкой"!
Апостроф
2024-09-25T10:06:18Z
Светящиеся шары в воздухе: ученые пытаются объяснить самое странное световое шоу природы
Фокус
2024-09-25T10:00:26Z
ТОП-10 тенденций в области ИИ: как нейросети будут развиваться в 2025 году
Фокус
2024-09-25T10:00:20Z
Культовая цяця из 90-х "Тамагочи" снова очень популярная: какую "начинку" добавили в игрушку
Знай
2024-09-25T09:51:05Z
Звучит правдоподобно: странные сооружения на Мадагаскаре могли создать зороастрийцы
Фокус
2024-09-25T09:42:57Z
Волшебных мест, где люди живут более 100 лет, не существует: ученый опроверг теорию
Фокус
2024-09-25T09:42:16Z