MY.UAНовини
Як запустити двигуни економічного зростання, використовуючи інструменти регіональної політики ЄС
Як запустити двигуни економічного зростання, використовуючи інструменти регіональної політики ЄС

Як запустити двигуни економічного зростання, використовуючи інструменти регіональної політики ЄС

Як запустити двигуни економічного зростання, використовуючи інструменти регіональної політики ЄС

У тому, щоб знайти оптимальний баланс між стимулюванням економічного зростання та подоланням територіальних диспаритетів, власне, і полягає мистецтво регіональної політики. Вирішувати паралельно такі завдання доводилося (а здебільшого доводиться й досі) майже кожній країні — члену ЄС, особливо менш розвиненій. Для цього Євросоюз постійно напрацьовує нові ідеї та ефективні інструменти, до досвіду використання яких нам на шляху євроінтеграції варто звернутися.

Функціональні міські території

Звернемо увагу на практику використання у європейській регіональній політиці поняття функціональних міських територій (Functional Urban Areas — ФМТ). Воно відрізняється від звичного для української регіональної політики поняття функціональних типів територій. Останнє робить акцент на подібності територій, які при цьому можуть бути в різних кінцях країни, за тими чи іншими особливостями, наприклад, гірські чи приморські. Території ж у рамках ФМТ — це завжди група функціонально пов’язаних і взаємозалежних у своєму розвитку сусідніх громад.

Поняття ФМТ базується на визнанні того факту, що розвиток функціональних зв’язків завжди випереджає більш консервативний адміністративний поділ. Жителі одних із них щоденно переміщаються в інші муніципалітети до своїх робочих місць і ввечері повертаються до місць свого постійного проживання. Бізнеси формують ланцюги доданої вартості, в які залучені їхні постачальники та партнери з муніципалітетів-сусідів. Зони покриття постачальників тих чи інших послуг в освіті чи охороні здоров’я також здебільшого виходять за межі одного муніципалітету. Муніципалітети пов’язані між собою в локальні мережі маршрутами громадського транспорту чи інженерною інфраструктурою тощо.

Здебільшого ФМТ формуються навколо міст чи групи міст, які не тільки впливають на розвиток сусідніх громад, а й залежать від них у своєму розвитку.

За визначенням ЄС та ОЕСР, функціональна міська територія включає в себе місто і «зони доїзду» (Commuting Zone). Міста, своє чергою, визначаються як адміністративні одиниці чисельністю від 50 тисяч жителів, більшість з яких живе у так званому міському центрі з високою щільністю населення, а «зони доїзду» — як зони поїздок на роботу у відповідне місто (Travel-to-Work Areas) принаймні 15% зайнятих жителів.

Поняття ФМТ лежить також в основі визначення так званих метрополійних регіонів. До них відносять регіони (міські агломерації), де принаймні 50% жителів живуть у ФМТ із населенням не менш як 250 тисяч. Іншими словами, агломерації фактично трактуються як такі ж ФМТ, тільки більші.

Цей підхід цікавий для нас тим, що передбачає об’єднання в рамках одного об’єкта регіональної політики і сильніших (переважно міських), і слабших муніципалітетів, роблячи ставку на їхній взаємозв’язок, де сильніший фактично підтягує слабших. У практиці ЄС виділення ФМТ базується на достатньо точній статистиці — даних по кожному «пікселю» європейської території розміром 1 км2, які формуються й оновлюються шляхом переписів населення. Але навіть за браком такої статистики подібний підхід цілком може бути застосований і у нас у контексті формування регіональної політики, наближеної до ЄС.

Інтегровані територіальні інвестиції

З фокусом на такі функціонально пов’язані території в рамках програмного періоду 2014–2020 років у ЄС було запроваджено інструмент інтегрованих територіальних інвестицій (Integrated Territorial Investments — ІТІ). В його основі — так званий інтегрований або територіально-орієнтований підхід (Place-Based Approach), спрямований на розвиток територій насамперед через реалізацію ними свого власного потенціалу. При цьому до вирішення розвиткових питань має бути задіяний механізм багаторівневого врядування, тобто мають залучатися різні рівні влади — національні, регіональні, місцеві.

Група муніципалітетів, функціонально пов’язаних між собою, для того щоб претендувати на ресурси ІТІ, повинна передусім визначити спільні проблеми та підготувати спільну стратегію і/або план інтегрованого розвитку. Передумовою є також формалізація намірів про співпрацю в формі меморандумів чи міжмуніципальних асоціацій.

Для підтримки реалізації таких інтегрованих стратегій через ІТІ і аналогічні інструменти спрямовувалося не менш як 5% у попередньому і 8% у нинішньому програмних періодах коштів, які країни — члени ЄС отримують через Європейський фонд регіонального розвитку.

Такі стратегії фокусуються переважно на вирішенні трьох ключових завдань:

  • стимулювання економічного розвитку відповідних територій і запобігання відпливу з них робочої сили (дуже актуально для України!);
  • покращення доступу до якісних послуг для їхніх жителів незалежно від місця проживання;
  • посилення «зв’язності» території — подальше укріплення її функціональної цілісності через розвиток дорожньої, транспортної, інженерних мереж.

Що саме нам варто запозичити з цього підходу для більш ефективної відбудови та розбудови українських регіонів?

  • Перспектива додаткового фінансування є стимулом для розвитку міжмуніципальної співпраці, якої нам наразі бракує. Представники опитаних у рамках дослідження полюсів економічного зростання за ініціативою Ukraine-Moldova American Enterprise Fund та компанії Сівітта муніципалітетів, які мають досвід реалізації програм ІТІ, стверджують, що, набувши його, вони починають далі реалізовувати спільні програми також за рахунок власних ресурсів без залучення зовнішнього фінансування.
  • Значна частина проблем у громадах узагалі не може бути вирішена самотужки окремими громадами, спільні стратегії/плани у цих випадках виглядають більш реалістичними.
  • Групи муніципалітетів, які претендують на фінансування через ІТІ, не завжди покривають усю ФМТ, межі якої визначаються за статистичними критеріями. Вирішальною є зацікавленість у співпраці для розвитку, а не адміністративний примус.
  • Навіть об’єднавши зусилля, громади часто нездатні потягнути без підтримки держави розв’язання проблем, які потребують значних інвестицій. А саме такі проблеми часто є ключовим стримуючим фактором для створення передумов економічного розвитку відповідних територій (наприклад, забезпечення інвестмайданчиків доступом до енергетичних та інженерних мереж, транспортна доступність тощо) та підвищення якості життя їхніх жителів, особливо у відносно віддалених територіях.
  • Кожна така функціональна територія у своїй стратегії визначає свої особливі переваги і потреби. Сфокусована саме на них «таргетована» підтримка підвищує ймовірність, що публічні інвестиції спрацюють із більшою віддачею.
  • Інструмент ІТІ передбачає, що відповідні інвестиції можуть здійснюватися з різних програм і фондів та мають відповідати водночас досягненню кількох операційних цілей. У нас же фінансування з різних державних програм часто не синхронізоване, що ускладнює синергетичний ефект.

Стимулювання співпраці сильніших і слабших громади, функціонально пов’язаних у рамках ФМТ, з допомогою інструментів за зразком ІТІ — приклад того, як можна одночасно вирішувати і проблеми стимулювання економічного зростання, і подолання регіональних диспаритетів.

Досвід деяких країн на шляху євроінтеграції

Ідея інтегрованого підходу певною мірою успадковує і доповнює підхід так званих полюсів (або центрів) зростання, який реалізовувався для повоєнного відновлення Франції. Саме прагнення розв’язати одночасно обидві згадані проблеми є спільним в обох підходах. Розглянемо приклади застосування інтегрованого підходу в сусідніх Румунії, Чехії та Польщі.

Метою програми стимулювання полюсів зростання у Румунії, реалізацію якої було розпочато в програмному періоді 2007–2013 років, була «деконцентрація» економічного і соціального розвитку країни, в якій із великим відривом домінувала її столиця Бухарест. Було виділено сім так званих полюсів зростання — центрів відповідних регіонів і одночасно міст із найвищими в регіоні економічними показниками. Вони формували добровільні партнерства (агломерації) із сусідніми муніципалітетами в радіусі 30 км. Також було виділено ще 13 так званих центрів міського розвитку (urban development poles) з чисельністю жителів від 40 тисяч.

На підтримку полюсів зростання було спрямовано 50% коштів, отриманих країною зі структурних фондів ЄС, а напрями їхнього застосування визначалися розробленими інтегрованими стратегіями. Очікувалося, що завдяки концентрації ресурсів добробут, створений цими економічними двигунами, пошириться на сусідні території, а зрештою і на весь відповідний регіон у цілому. При плануванні нового періоду розвиток цих територій спирався уже на запроваджений інструмент ІТІ.

Стратегія регіонального розвитку Чеської Республіки 2021+ базується на інтегрованому підході і передбачає, що інструменти державного втручання не розглядають усієї території Чеської Республіки однаково, а мають різні цілі або реалізуються по-різному на різних територіях. Для імплементації такого підходу вирізняють п’ять типів територій, серед яких метрополіям (Прага, Брно і Острава) відводиться роль драйверів економічного розвитку країни, агломераціям і (суб) регіональним центрам — роль впливу на відповідні території, які їх оточують.

Розвиток кожного типу територій є окремою стратегічною метою, в рамках кожної з яких визначаються оперативні цілі в економічній, інфраструктурній, соціальній та екологічній сферах.

Польща для застосування інструменту ІТІ в рамках програмного періоду 2014–2020 років визначила 24 міста з їхніми навколишніми територіями, з яких 17 — центри воєводств. На їхній розвиток було спрямовано 6,2 млрд євро, з яких 3,8 млрд євро — зі структурних фондів ЄС. Передумовою залучення коштів була формалізація співпраці відповідних центрів із сусідніми гмінами у формі асоціацій чи через меморандуми.

Цей підхід застосовується і в поточному програмному періоді, а на майбутнє фахівці Інституту розвитку міст і регіонів (Краків) пропонують виділені полюси зростання, яким вони відводять роль двигунів економічного розвитку,  доповнити ще 54 центрами балансування розвитку, щоб урівноважити територіальні диспаритети.

Як запустити полюси економічного зростання в Україні?

Очевидно, що нині чітке формулювання дилеми стимулювання економічного зростання і подолання територіальних диспаритетів, яка стоїть перед вітчизняною регіональною політикою, — на порядку денному. Однак інструменти вирішення обох цих завдань слід розглядати не як альтернативні, а як взаємодоповнюючі.

Такий орієнтир задається рекомендаціями ЄС. «Регіональна політика в ЄС є основним інструментом для зменшення регіональних диспаритетів та інвестування в стале та інклюзивне соціально-економічне зростання», — зазначається Європейською комісією у звіті 2023 року щодо прогресу України в імплементації вимог глав, які входять до переліку переговорних у євроінтеграційному процесі.

Досвід країн — членів ЄС показує, що підхід, орієнтований на полюси (центри) зростання різного рівня (ключові агломерації, регіональні та субрегіональні полюси зростання), є, по суті, неуникним. При цьому кожен із цих полюсів має розглядатися не як окреме місто (громада), а в форматі ФМТ. Саме на розвиток таких функціональних міських територій різного рівня і реалізацію ними їхніх функцій відповідно у розвитку економіки національної, регіональної чи місцевої мають бути спрямовані конкретні програми стимулювання.

Очевидно, що механізм такого стимулювання, допоки ми не маємо прямого доступу до структурних фондів ЄС, може бути побудований наразі на національному рівні, але за аналогом ІТІ. Це означає не тільки визначення окремих ліній підтримки полюсів зростання різного типу, а й синергію секторальних програм на основі територіально-орієнтованого підходу.

Фінансова підтримка полюсів має здійснюватися принаймні на середньостроковій (3–5 років) основі. А для її залучення функціонально пов’язаними між собою громадами-сусідами мають напрацьовуватися спільні (інтегровані) стратегії/плани з переліком ключових проєктів, спрямованих на стимулювання їхнього економічного розвитку, посилення функціональних зв’язків і покращення доступу жителів до послуг.

Запропонований підхід значною мірою може сприяти і більш ефективному вирішенню завдань відновлення на локальному рівні, коли постраждалі громади матимуть не тільки державну підтримку, а й підтримку сусідніх громад-партнерів, з якими вони утворюють функціональні групи.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
"Война станет глубже и тяжелее в 2025-2026 годах": неутешительный прогноз Британии
GlavRed
2024-09-22T17:30:30Z
В США объяснили, почему Китай боится поражения Путина
Хвиля
2024-09-22T00:00:17Z
Отказ от НАТО и без возврата территорий: соратник Трампа озвучил его “мирный план“
UAToday
2024-09-13T18:03:49Z
Таких санкций ждали давно: ЕС определил новый приоритет для удара по РФ
Comments UA
2024-09-18T14:19:47Z
В Польше разразился скандал из-за массовой выдачи шенгенских виз россиянам: что известно
Фокус
2024-09-25T14:15:59Z
Премьер Дании раскритиковала Китай за поддержку России в ее войне против Украины
ZN UA
2024-09-25T14:12:41Z
Запад изменил позицию по ударам вглубь РФ. The Times назвал причину
ГЛАВКОМ NET
2024-09-13T17:27:19Z
У Трампа заявили, что встречи с Зеленским не будет
Корреспондент
2024-09-25T11:18:15Z
Маразм зашкаливает. РФ определилась со странами ЕС, не угрожающими ее "традиционным ценностям"
Comments UA
2024-09-21T21:27:19Z
Чемпионка России разбила цветочный горошок об голову победительницы Кубка Европы. Фотофакт
Обозреватель
2024-09-11T17:04:24Z
В Польше объяснили, почему задержали Усика и надели наручники
Известия Киев
2024-09-18T18:15:47Z
"Моя королева": Александр Усик поздравил жену с годовщиной свадьбы
Фокус
2024-09-25T12:15:54Z
УЕФА признал судейскую ошибку, которая повлияла на определение победителя Евро-2024
ZN UA
2024-09-23T15:19:34Z
Звездный голкипер согласился возобновить карьеру ради контракта с "Барселоной"
ZN UA
2024-09-25T13:49:01Z
Неужели мошенники? Почему у футболиста Милевского и его приятеля Третьяка провели обыски
Апостроф
2024-09-25T13:48:06Z
Жена голкипера сборной Украины показал себя в откровенном бикини и "разорвала" Instagram. Фото
Обозреватель
2024-09-15T14:01:03Z
Усик прокомментировал свое задержание в Польше
Comments UA
2024-09-18T04:12:16Z
Александра Усика арестовали в аэропорту Кракова
UAToday
2024-09-18T03:24:18Z
У известной русской певицы внезапно скончался молодой сын
Comments UA
2024-09-20T20:57:31Z
Народная артистка Украины спела в церкви в российской Судже
Апостроф
2024-09-20T15:30:58Z
Российская певица после развода рассказала правду о своем "идеальном браке"
Comments UA
2024-09-24T19:36:35Z
В сети показали последнее фото умершего от рака комика Маслякова
Comments UA
2024-09-11T20:45:45Z
Майкл Дуглас и Кэтрин Зета-Джонс поздравили друг друга с днем рождения
Фокус
2024-09-25T13:57:35Z
Шон Комбс боится отравления в тюрьме: рэпер в состоянии паранойи
Корреспондент
2024-09-25T13:42:32Z
Катастрофически тяжело: вдова Виталия Билоножко рассказала о жизни после смерти мужа/Они прожили вместе более 40 лет
Апостроф
2024-09-23T14:15:10Z
Прямые брови возвращаются в моду и подходят практически всем: в чем секрет
Обозреватель
2024-09-16T16:08:08Z
«Новый сезон-2024»: самые стильные образы российских звезд на фестивале
Marie Claire
2024-09-16T15:25:02Z
Сел на шею: 5 признаков, что вы избаловали своего мужчину
Marie Claire
2024-09-12T12:37:09Z
Деруны по-новому для сытного и бюджетного ужина: самый простой рецепт
Обозреватель
2024-09-11T18:11:56Z
Вкусное, мягкое и нежное: рецепт идеального теста для пельменей
Политека
2024-09-20T15:33:42Z
Секреты приготовления классической солянки: подробная инструкция
Comments UA
2024-09-13T08:18:52Z
Самая популярная среди мужчин пластическая операция в 2024 году
Marie Claire
2024-09-25T13:30:47Z
Эти 5 знаков Зодиака встретят настоящую любовь до конца осени 2024 года
Marie Claire
2024-09-25T12:09:12Z
Котик забатонился: что значит, если пушистик лежит в позе буханочки и стоит ли нервничать из-за этого
Знай
2024-09-20T04:51:57Z
Гуляш, которые тает во рту: рецепт сытного блюда
Фокус
2024-09-19T17:21:37Z
Как отсутствие отца в детстве влияет на мужчину: 7 последствий
Marie Claire
2024-09-20T07:01:59Z
Пожиратели энергии: 4 популярных продукта, которые отнимают у организма много сил
Фокус
2024-09-18T16:15:38Z
В каком возрасте на теле увеличивается количество родинок
Comments UA
2024-09-23T08:51:01Z
Причины шелушения кожи лица: почему возникают проблемы и как с ними бороться
Comments UA
2024-09-25T13:54:07Z
Можно ли тренироваться вечером: как не навредить сну
Comments UA
2024-09-25T13:48:05Z
Неправильная осанка: как сутулость влияет на здоровье и спортивные результаты
Comments UA
2024-09-25T13:12:33Z
Неожиданный эффект: Почему алкоголь повышает аппетит
Comments UA
2024-09-25T12:48:21Z
Мужчина съел 720 яиц за месяц, чтобы посмотреть, что произойдет с его организмом
Фокус
2024-09-25T12:42:11Z
Навыки, которые спасают нашу жизнь: где в Киеве найти курсы тактической медицины
VGorode
2024-09-25T11:57:59Z
Механизм самоуничтожения организма: ученые рассказали, как температура влияет на развитие рака
Фокус
2024-09-25T11:57:44Z
Китай впервые вывел в море все свои авианосцы – СМИ
Корреспондент
2024-09-25T02:15:37Z
Зачем нужно готовить из капусты 25 сентября и как защитить себя от порчи: приметы, обряды и запреты на Сергея
Знай
2024-09-25T02:03:35Z
Умеров рассказал, как возросли темпы мобилизации в Украине
Хвиля
2024-09-23T17:30:59Z
Не дадим России нас обойти: Умеров рассказал о производстве дронов в 2025 году
ZN UA
2024-09-22T00:36:02Z
Испанская армия усиливает обучение инженеров для ВСУ: детали программы
Фокус
2024-09-25T14:06:46Z
Часть ядерной триады: в состав Тихоокеанского флота РФ вошли два атомных подводных крейсера
Фокус
2024-09-25T14:06:21Z
Прогноз ужасает: в ООН рассказали, сколько лет может уйти на полное разминирование Украины
Comments UA
2024-09-21T12:21:23Z
В Умани ввели особый режим на въезд
Корреспондент
2024-09-23T16:13:13Z
Народные приметы и народный праздник 21 сентября 2024 года
UAToday
2024-09-21T06:54:14Z
Митинги против ВСУ в Покровской громаде: правда ли это
Comments UA
2024-09-23T15:30:29Z
Улицы Степана Бандеры и полка «Азов»: в Харькове требуют новых переименований
Comments UA
2024-09-23T14:06:55Z
Появились фото с места попадания в Харькове
Корреспондент
2024-09-21T23:18:54Z
Стерненко показал документы относительно российского гражданства Труханова
Апостроф
2024-09-17T17:03:42Z
"Город еще не захвачен": в Угледар пытаются прорваться российские ДРГ, — ОВА
Фокус
2024-09-25T14:15:48Z
Враг снова сосредоточился на Покровске - Генштаб
Корреспондент
2024-09-25T14:15:17Z
Синоптики дали прогноз погоды на сегодня 21 сентября в Украине
UAToday
2024-09-21T06:54:10Z
Гороскоп на субботу 14 сентября 2024 года
UAToday
2024-09-13T18:03:26Z
Лунный гороскоп на 20 сентября, пятница
Marie Claire
2024-09-19T21:09:36Z
В Южно-Африканской республике выпало рекордное количество снега - на дорогах коллапс
ZN UA
2024-09-21T23:07:15Z
В Одессе задержан мужчина, убегавший от представителей ТЦК
Корреспондент
2024-09-11T14:55:29Z
На территории Сербии и Венгрии из дунайских вод показались обломки нацистских кораблей времен Второй мировой
ZN UA
2024-09-11T15:38:58Z
Выполнил пуск ракет по Одесщине и пропал с радаров: в сети сообщают об "аварии" российского Су-30СМ над Черным морем
Обозреватель
2024-09-11T15:08:56Z
Удар по Харькову авиабомбами: под завалами многоэтажки обнаружили тело еще одной погибшей
ZN UA
2024-09-25T14:04:12Z
Двое молодых людей обманывали военных, которым нужны были автомобили
Comments UA
2024-09-25T14:00:23Z
Новый подозреваемый в деле об избиении ветерана в Смеле: подробности
Comments UA
2024-09-11T17:30:35Z
Пытался убить владельца овощной базы: в Киеве суд вынес приговор фигуранту резонансного дела. Фото
Обозреватель
2024-09-18T17:30:46Z
Полиция нашла "шутника", взорвавшего страйкбольную гранату в Киеве
Корреспондент
2024-09-11T18:24:39Z
Паркинг с суперкарами: в Киеве на стоянке супермаркета заметили эксклюзивные авто
Фокус
2024-09-25T07:21:56Z
Украинским водителям придется заплатить более 50 тысяч гривен: за какое нарушение грозит жесткое наказание
Обозреватель
2024-09-15T16:21:46Z
Ford снова будет производить авомобили в Индии
Корреспондент
2024-09-14T03:36:24Z
На аукцион выставили заброшенную коллекцию культовых американских спорткаров
Фокус
2024-09-17T16:42:11Z
Знакомый незнакомец: презентован новый Nissan Qashqai Glory за $18 000
Фокус
2024-09-25T11:15:44Z
На европейский рынок выходит семейный электрокар от Stellantis за 36 400 евро
Фокус
2024-09-25T10:30:27Z
Changan выпустил электрифицированный кроссовер для семьи за $22 000
Фокус
2024-09-25T06:36:08Z
Зеленский обсудил с президентом Гватемалы реализацию Формулы мира
Хвиля
2024-09-25T06:27:39Z
Эксперты назвали 10 лучших бюджетных автомобилей в 2024 году
Comments UA
2024-09-24T16:09:32Z
Нефтяные доходы РФ упали до минимума за восемь месяцев
Корреспондент
2024-09-24T17:12:58Z
Литва демонтирует целую ТЭЦ, чтобы передать ее Украине – фон дер Ляен
ГЛАВКОМ NET
2024-09-21T06:06:14Z
Цена выросла: сколько стоит лук в Украине
ZN UA
2024-09-21T06:03:53Z
Одна из стран ЕС легализовала производство самогона, есть интересный нюанс
ГЛАВКОМ NET
2024-09-13T18:30:54Z
Средняя зарплата в госсекторе превысила 55 тысяч гривен
Корреспондент
2024-09-25T13:57:22Z
«Гармонизация» тарифов Укрзализныци приведет к закрытию добывающих предприятий – эксперт
Апостроф
2024-09-25T13:51:57Z
Во вторник отключать свет по графикам не будут, но электричество нужно экономить, - ДТЭК
Комсомольская правда
2024-09-16T15:16:51Z
Украина не обращает внимания на Россию и кормит страны по всему миру: Зеленский рассказал, как работает морской зерновой коридор
Обозреватель
2024-09-18T17:41:10Z
Р2Р-трейдинг криптовалют: что нужно знать о нем
Comments UA
2024-09-13T11:23:28Z
Умные часы Apple: инновации на вашем запястье
Espreso
2024-09-20T14:17:54Z
Хоррор Retrieval получит поддержку PlayStation 5 Pro — первый взгляд на версию игры для мощной консоли
GameMag
2024-09-19T03:02:11Z
Появилось изображение коробки PlayStation 5 Pro — без упоминания поддержки 8K
GameMag
2024-09-19T01:32:18Z
Инсайдер: Sony раскрыла еще не все большие игры для PlayStation 5 на 2025 год — фанатов ждут сюрпризы
GameMag
2024-09-25T13:43:49Z
Ядерный взрыв может спасти Землю от большого астероида – исследование ученых
Апостроф
2024-09-25T12:57:17Z
Apple не удалось сохранить лидерство в 2024 году: компания сдает позиции
Comments UA
2024-09-25T12:48:11Z
Объявлены системные требования Monster Hunter Wilds
Overclockers
2024-09-25T12:45:05Z
Обернуть вымирание вспять. Ученые нашли способ возродить человечество в будущем
Фокус
2024-09-25T12:42:31Z
Знакомимся с четырьмя платами MSI LGA1851/Z890 для процессоров Intel Arrow Lake-S
Overclockers
2024-09-25T12:27:58Z