MY.UAНовини
Цифрові фінанси без кордонів
Цифрові фінанси без кордонів

Цифрові фінанси без кордонів

Цифрові фінанси без кордонів

Світ, включно з європейськими та іншими нашими партнерськими країнами, активно цифровізується. Інструментальні можливості цифровізації нівелюють кордони для дійсно безперешкодного переміщення капіталів. Тож безумовно цікаво, як відбувається цифрове зближення країн і чи встигає Україна за цим трендом.

Формування нового фінансового середовища

Глобальний цифровий договір (Global Digital Compact - GDC) прийнятий ООН 22 вересня 2024 р. як частина «Пакту про майбутнє» на Summit of the Future (https://news.un.org/en/story/2024/09/1154671). Основні месіджі GDC – міжнародне регулювання штучного інтелекту, цифровий розрив, кібербезпека. Стандартний вже посил, що «технології мають приносити користь усім» доповнений зобов’язанням урядів сформувати «всесвітню наукову групу з ШІ та розпочати міжнародну дискусію про управління ШІ в рамках ООН».

Цифровізація визначає зміни сучасного людського буття. Вона і передумова, і наслідок інформаційно-технологічних перетворень. Змінюються суспільство, людина, економіка. Впровадження цифрових технологій стало повсюдним явищем. Це вже не опція, а необхідність. Цифрова інклюзія поширюється і поглиблюється. Фінансову грамотність дедалі більше розуміють як цифрову грамотність.

Фінансовий сектор використовує і постійно розвиває цифрові технології. Технологічні онлайн-сервіси банків та інших структур засвідчують рівень проникнення цифрових технологій у фінанси. Грошовий обіг регулярно поповнюється різними фінансовими інструментами — фіатними грошима та їхніми замінниками.

Щоб оцінити швидкість змін, згадаємо, що нова фінансова картина світу зародилася не так давно (з 2016 року приблизно), з появою ринків децентралізованих фінансів (DeFi), зокрема криптовалют — BTC та інших. І хоча вони й досі залишаються суто приватними ініціативами, крипторинки швидко стали грошовим фокусом глобальної фінансової цифровізації. І от уже інвестиційно-платіжні угоди з криптовалютами виокремилися в самостійний сектор фінансових послуг — угоди peer2peer, B2B, B2C тощо.

Утім, зворотний бік особистої свободи, дарованої «криптою», — це ризики фінансових спекуляцій. Грошовий обіг став фрагментованим, імпульсивним, некерованим. Ризики його дестабілізації, як і фінансових систем загалом, дедалі швидше зростають. Уже зараз електронні приватні криптогаманці знецінили окремі постулати макроекономіки, зокрема, що багатство створюється працею.

Центробанки світу як єдині емісійні центри стурбовані новим форматом/структурою грошового обігу. Незабезпечена ліквідність і обсяги крипторинків стали новоствореною проблемою з погляду як оцінювання, так і регулювання. Міжнародні фінансові організації (МВФ, СБ, ЄЦБ) зі свого боку висловили більш ніж стримані позиції щодо легалізації обігу криптоактивів.

Необхідність модернізувати грошовий обіг поставила питання про підготовку емісій цифрових національних валют (Central Bank Digital Currency, CBDC) — нової форма суверенних цифрових грошей (СeFi). Пілотні проєкти запуску CBDC тестуються/реалізуються в багатьох центробанках, зокрема і в Україні.

Власне, сектори СeFi та DeFi й формують нову архітектуру грошового обігу недалекого майбутнього.

Розвиток сегментів СeFi та DeFi в Україні. Інституційна база

В Україні, як і слід очікувати, основним провайдером змін та інституційного зміцнення є Національний банк. Коротка інституційна історія, пов’язана із цифровізацією вітчизняного фінансового сектору, є такою.

Сектор СeFi. Статус цифрової валюти центробанку України — е-гривні визначений у Законі «Про платіжні послуги» (пункт 96 статті 1). Пілотний проєкт запуску е-гривні в Україні здійснювався у 2016–2018 роках. Результати проєкту, висновки і передбачення оприлюднено в аналітичній записці на сайті НБУ.

Рада НБУ (2020 рік) оцінила перспективи вдосконалення платіжної системи і висловила застереження щодо запуску е-гривні.

Втім, проєкт е-гривні було пролонговано 2021 року. Згодом постало питання про опрацювання НБУ трьох можливих варіантів використання е-гривні. А наприкінці 2022-го НБУ представив учасникам ринків платіжних послуг і віртуальних активів проєкт концепції е-гривні.

У новій стратегії НБУ «Фінансова фортеця» (2023 рік) у групі завдань цілі «Сучасні фінансові послуги» наголошено на необхідності подальшої цифровізації фінансових послуг, впровадженні нових технологій, поширенні безготівкових розрахунків, посиленні кібербезпеки. Наголошено на важливості, зокрема, таких ініціатив:

  • «фінансовий ринок — цифрова фортеця»;
  • Power banking 2.0;
  • відновлення інфраструктури на деокупованих територіях;
  • технологічний розвиток фінансового ринку;
  • стійкість, ефективність і клієнтоорієнтованість готівкового обігу;
  • віртуальні активи та цифрові гроші НБУ;
  • чітке регулювання для забезпечення монетарного суверенітету;
  • цифрові фінансові послуги як частина цифрової країни.

Міністерство цифрової трансформації України разом із криптоспільнотою представило проєкт «Віртуальні активи» з посиланням на форсайтне дослідження «Віртуальні активи в Україні-2030».

Сектор DeFi. За неофіційними оцінками, Україна за рівнем активності криптотрейдерів і власників криптогаманців посідає провідні місця у першій п’ятірці глобального крипторинку, випереджаючи в цій частині країни Євросоюзу.

Тому сектор DeFi в Україні є невід’ємною складовою грошового обігу. Але як «дике поле», поки не врегульоване.

Європа та Україна: регуляції віртуальних активів

У квітні 2023 року Європейський парламент прийняв історичне рішення для ринку криптоактивів, схваливши нові загальні правила нагляду та захисту прав споживачів щодо криптовалют — Markets in Crypto assets (MiCА).

На початку цього документа зазначено, що він «є частиною пакета цифрових фінансів», який включає:

  • нову стратегію цифрових фінансів для фінансового сектору ЄС;
  • пропозицію щодо пілотного режиму ринкової інфраструктури технології розподіленої книги (DLT);
  • пропозицію щодо цифрової операційної стійкості;
  • пропозицію щодо уточнення або зміни певних пов’язаних правил фінансових послуг ЄС.

Мета прийняття MiCА полягає у спробі «гарантувати, що ЄС прийме цифрову революцію та запровадить її з інноваційними європейськими компаніями, зробивши переваги цифрових фінансів доступними для європейських споживачів і підприємств».

Надалі основні положення визначають, що Регламент MiCA буде безпосередньо застосовуватися до емітентів віртуальних активів, а також до постачальників послуг віртуальних активів, які прагнуть вийти на ринок ЄС. MiCA також поширюватиметься на види ринкових зловживань, пов’язаних з будь-якими видами транзакцій або послуг, зокрема, на маніпулювання ринком та інсайдерську торгівлю.

В Україні термін «віртуальні активи» використовується нещодавно і законодавчо сформульований як «цифрове вираження вартості, яким можна торгувати у цифровому форматі або переказувати і яке може використовуватися для платіжних або інвестиційних цілей».

Тобто електронні гроші визначено як різновид активів. Згодом законопроєкт «Про віртуальні активи» підтвердив їхнє розуміння як нематеріального блага з відповідною вартістю та сукупністю даних в електронній формі. Зазначення в цих визначеннях цифрового вираження вартості, можливості обігу у цифровому форматі для платіжних та інвестиційних цілей дозволяє розуміти криптоактиви як частину віртуальних.

2023 року у Верховній Раді був зареєстрований новий законопроєкт №10225-1 про обіг віртуальних активів, який спрямований на покращення інвестиційної привабливості держави, створення сприятливих умов для розвитку крипторинків і збільшення надходжень до бюджету завдяки податковому регулюванню операцій із криптоактивами.

Цей законопроєкт містить додаткові новації, зокрема щодо такого:

  • визначення правового статусу віртуальних активів;
  • класифікації цифрових активів і послуг у сфері, які адаптуються з європейськими стандартами регулювання криптоактивів (МіСА);
  • адаптації рекомендацій FATF щодо фінансового моніторингу ринку криптоактивів;
  • змін податкових умов для бізнесу, який працює у сфері віртуальних активів (ставка оподаткування для фізичних осіб становитиме: 5% впродовж перших трьох років; 9% упродовж наступних п’яти років; 18% після восьми років).

Хай і поступово, але Україна також рухається в мейнстрімі глобальної фінансової цифровізації.

Очікування перспектив уніфікації ринків віртуальних активів ЄС та України

Цифровий Бреттон-Вудс — аналог революційних змін світової фінансової системи 80-річної давності, цілком реальний. Міжнародна фінансова та платіжна системи будуть перебудовані. Вони вже перебудовуються.

Цифрові активи — CBDC (після тестування) і приватні криптовалюти (після офіційної легалізації) стануть переважною формою розрахунків і збереження резервів.

Ринки приватних криптовалют збережуться як фінансовий тренд цифровізації. Проте їхня надмірна спекулятивна природа не може залишатися неконтрольовано самовідтворювальною. Тому що грошовий обіг, усі його інструменти та активи мають слугувати макроекономічним цілям.

Отже, цифрове фінансове сьогодення і майбутнє — це водночас і стратегічний маяк, і безліч тактичних завдань. Це фактично постійний вибір пріоритетів і цілей цивілізації. Вибір психологічний, технологічний, інвестиційний, фінансовий.

Власне, відмінність у засобах (інструментах) праці і буття відрізняє сьогоднішні покоління від попередників і формує майбутні суспільні й економічні відносини. Тому такого значення набуває не лише стратегічна мета цифровізації, а й тактичні кроки її досягнення.

Новий світ і світогляд здебільшого стануть цифровими зовсім скоро. А цифрова інклюзія поєднає учасників різних ринків.

Попереду — усвідомлена поведінкова та фінансова цифрова свобода і «оцифрована» відповідальність.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Росіяни – на частині вулиць Курахового: OSINT-аналітик розповів про ситуацію на Сході
24tv
2024-11-26T18:36:21Z
Ворог намагається зруйнувати укріплення Сил оборони на Вовчанському напрямку - б’є КАБами й артилерією
УкраинФорм
2024-11-26T18:27:34Z
Влупить 9-градусний мороз: які регіони засипатиме снігом
GlavRed
2024-11-26T18:27:00Z
Тепло чи люті морози і сніг: якою буде погода взимку – інтерв'ю з синоптикинею Укргідрометцентру
24tv
2024-11-26T18:00:39Z
Росіяни могли вдарити по Сумах забороненим боєприпасами
1News
2024-11-26T17:51:40Z
Армія рф перейшла до нової тактики штурмів: військовослужбовець розкрив подробиці
Политека
2024-11-26T17:40:24Z
Погода в Одесі 27 листопада зіпсує настрій: синоптики дали прогноз
Политека
2024-11-26T17:28:47Z
Велика Новосілка: новий провал на фронті
GlavRed
2024-11-26T17:27:10Z
Мер Тернополя звернувся з важливим проханням у зв’язку з наслідками російської атаки
24tv
2024-11-26T17:27:09Z
G7 засудила чергове "ядерне збудження" Кремля
Европейская правда
2024-11-26T18:37:59Z
Канцлер Австрії запропонував Трампу свою країну як місце для мирних переговорів України та РФ
УкраинФорм
2024-11-26T18:37:54Z
Росія другий рік поспіль не потрапила до виконавчої ради Організації із заборони хімзброї
УкраинФорм
2024-11-26T18:37:45Z
Санкції проти росії уповільнюють модернізацію авіації: Су-57 став дорожчим і менш доступним
iPress
2024-11-26T18:37:27Z
Трамп набирає популярність серед виборців США після виборів
iPress
2024-11-26T18:37:22Z
Прем’єрка Данії підтримала рішення МКС щодо Ізраїлю
Европейская правда
2024-11-26T18:37:08Z
Держдеп підтримував, Пентагон вагався: WP про рішення щодо ударів ATACMS по території РФ
Хвиля
2024-11-26T18:37:06Z
В США визнали, що Україну можуть примусити до перемовин з РФ - The Washington Post
GlavRed
2024-11-26T18:37:01Z
Стане додатковим козирем: чим Україна може зацікавити Трампа
24tv
2024-11-26T18:27:51Z
Небесна жінка, друг, коханка: Влад Дарвін зняв свою дружину в емоційному відео
Вива
2024-11-26T18:12:05Z
Оголосили дату виходу української романтичної комедії "Коли ти вийдеш заміж?"
24tv
2024-11-26T18:06:39Z
"Міс Україна Всесвіт" Вікторія Апанасенко вперше показала свою тримісячну донечку
24tv
2024-11-26T17:57:21Z
Оперна діва Олена Гребенюк заспівала на благодійному заході
Вива
2024-11-26T17:21:31Z
Що відомо про продовження культового серіалу "Бріджертони": дата прем’єри
24tv
2024-11-26T17:21:15Z
Чоловік Дорофєєвої зворушив, як з донькою записував хіт для коханої: "Перша версія пісні"
TSN
2024-11-26T17:06:57Z
Додала вишуканий акцент в білий передпокій: глава сімейства Кардаш'ян вразила інтер'єром
24tv
2024-11-26T16:57:23Z
Елтон Джон частково втратив зір
УкраинФорм
2024-11-26T16:52:39Z
S.T.A.L.K.E.R. 2 став майданчиком для 120 українських пісень: хто потрапив до саундтреку і скільки це коштувало
ITC
2024-11-26T16:43:24Z
Замість МСЕК в Україні з 1 січня почнуть працювати експертні комісії на базі понад 300 лікарень
Комсомольская правда
2024-11-26T18:28:52Z
Пташиний грип вразив першу дитину в США — CDC заявляє, що джерело інфекції невідоме
Portaltele
2024-11-26T17:57:25Z
Спосіб життя чи гени: що більше впливає на довголіття
24tv
2024-11-26T17:51:35Z
Навіщо вішати пляшку на батарею опалення з приходом нічних заморозків: трюк, який вбереже здоров'я
TSN
2024-11-26T16:36:10Z
Втричі більше, ніж торік: Зеленська розповіла про підтримку ментального здоров’я на «первинці»
УкраинФорм
2024-11-26T16:04:43Z
Медики "Охматдиту"допомогли дівчині з рідкісною патологією статевих органів
Комсомольская правда
2024-11-26T15:51:24Z
ВЛК визнаватимуть українців придатними онлайн: коли запуск і як це працюватиме
Фокус
2024-11-26T15:45:53Z
Чому виникає свербіж в очах та що з цим робити: пояснення офтальмологині
24tv
2024-11-26T15:39:25Z
Від падіння до смерті: найпоширеніші кошмари та їх психологічні причини
TSN
2024-11-26T15:06:10Z
Захисник Ренна достроково завершив виступи у цьому сезоні
Football.ua
2024-11-26T18:25:17Z
"Мило до сліз": футболістам "Шахтаря" показали їхні старі фото на старті футбольної кар'єри
24tv
2024-11-26T18:18:03Z
Клуб МЛС забере з-під носа Динамо та Шахтаря зірку молодіжної збірної України
24tv
2024-11-26T18:00:53Z
Хомченовський: Дібанго по праву довірили капітанську повʼязку
Football.ua
2024-11-26T17:48:13Z
Матч Динамо Київ та Вікторії обслужить португальська бригада арбітрів
Football.ua
2024-11-26T17:39:03Z
Наставник "Шахтаря" Пушич заговорив про можливий відхід із клубу
ZN UA
2024-11-26T17:33:51Z
Журналіст Ігор Циганик піддав нищівній критиці ситуацію навколо суддівства у матчах винниківського «Руху»
Форпост
2024-11-26T17:31:40Z
Жоржиньо може залишити Арсенал наступного літа
Football.ua
2024-11-26T17:29:53Z
Попри важку травму: голкіпер "Тоттенгема" з переломом ноги відстояв "сухий" матч
Фокус
2024-11-26T17:21:51Z
Рекордні прибутки українських банків
360ua.news
2024-11-26T18:42:24Z
Ексглаву китайського банку засуджено до смертної кари за хабарі
ГЛАВКОМ NET
2024-11-26T18:37:18Z
Відключення світла: як діятимуть графіки 27 листопада
ГЛАВКОМ NET
2024-11-26T18:36:34Z
Виплати завершено: ПФУ розкрив, як розподілив мільярди за листопад
Хвиля
2024-11-26T18:33:48Z
Воррен Баффет розкрив несподіваний план щодо свого 149-мільярдного статку
InternetUA
2024-11-26T18:31:56Z
Що мають зробити критичні підприємства, аби забронювати працівників
24tv
2024-11-26T18:27:16Z
ПриватБанк безпідставно зняв гроші в клієнтки: кошти мали піти на лікування
Политека
2024-11-26T18:25:22Z
Туреччина вимагає винятку із санкцій США для сплати за російський газ
iPress
2024-11-26T18:25:19Z
Громадськість закликає Верховну Раду забезпечити гармонізоване підвищення акцизів на всі тютюнові вироби
Детектор М
2024-11-26T18:19:43Z
Китайські інженери представили інноваційну надзвукову ракету нового покоління
InternetUA
2024-11-26T18:43:21Z
Держустанови, школи, лікарні. По Україні – хвиля масових «мінувань»
Украина Криминальная
2024-11-26T18:40:16Z
Війна в Україні сягла критичної фази – міністр оборони Британії
ГЛАВКОМ NET
2024-11-26T18:39:25Z
Естонія пропонує Заходу допомогти Україні фінансами для збільшення виробництва зброї
iPress
2024-11-26T18:37:28Z
1200 кілометрів до України: росіяни скаржаться на атаку дронів у Башкортостані
GlavRed
2024-11-26T18:37:12Z
Помер найстаріший чоловік планети: скільки було років рекордсмену, його біографія та фото
TSN
2024-11-26T18:22:36Z
В Україні посилили вимоги до водіїв: які порушення тепер можуть коштувати прав
Знай
2024-11-26T18:21:47Z
Декілька релігійних громад Херсонщини перейшли до ПЦУ
ГЛАВКОМ NET
2024-11-26T18:21:30Z
У Міносвіти назвали кількість студентів-чоловіків віком 30+, яких відрахували із вишів
Фокус
2024-11-26T18:12:38Z
На Хмельниччині засуджено військового, який застрелив свого командира
Украина Криминальная
2024-11-26T18:31:22Z
Російський удар по СТО у Сумах: є 2 жертви, під завалами може бути ще людина
24tv
2024-11-26T18:27:45Z
Вилучено тисячі доларів і золоті злитки: в Одесі викрили жінку, яка допомагала ухилянтам
24tv
2024-11-26T18:12:46Z
У центрі Києва хотіли підірвати поліцейських: момент зняли приховані камери
TSN
2024-11-26T18:06:18Z
На замовлення з рф підпалив двері "Нової пошти" на Київщині: судитимуть 28-річного любителя "легких грошей"
InternetUA
2024-11-26T18:06:11Z
У Бериславі внаслідок атаки дрона РФ постраждав чоловік
УкраинФорм
2024-11-26T18:03:25Z
Двічі судимий за ухилення від мобілізації. Який вирок отримав мешканець Рівненщини?
ГЛАВКОМ NET
2024-11-26T17:27:10Z
У Празі загорілась будівля Національного театру
Европейская правда
2024-11-26T17:12:38Z
Сім років в’язниці отримав чоловік, який вихопив у жінки сумку і зайшов у її банкінг
InternetUA
2024-11-26T17:06:56Z
Як перевести вікна в зимовий режим та заощадити на опаленні: лайфхак з TikTok
GlavRed
2024-11-26T18:27:57Z
Хто сказав, що шедеври вимагають складності: крабовий салат всього з 4 інгредієнтів
24tv
2024-11-26T18:27:17Z
Виявлено перший вид вовка, який їсть фрукти
Portaltele
2024-11-26T17:57:27Z
Щоб дім пахнув чудово: геніальні способи використання старих банок
24tv
2024-11-26T17:42:57Z
Стало відомо, як зберегти буряк до весни свіжим та соковитим
AgroNews
2024-11-26T17:22:10Z
Вікна та підвіконня будуть чистими як ніколи: блогерка розповіла, яким засобом їх помити
24tv
2024-11-26T17:06:25Z
Що було раніше – курка чи яйце: вчені вразили несподіваною відповіддю
GlavRed
2024-11-26T16:27:34Z
До 90 000 доларів: ці країни пропонують шалені суми охочим туди переїхати
24tv
2024-11-26T16:21:00Z
Навіщо проколювати яйце перед варінням: лайфхак працює ідеально
24tv
2024-11-26T16:09:37Z
Зарядні станції EcoFlow DELTA 3 вже в Україні: робота в якості ДБЖ, 8000 тис. циклів, швидка зарядка та ціна від 41 тис. грн
ITC
2024-11-26T18:40:56Z
За 10 років у світі поменшало прісної води: це може мати жахливі наслідки
24tv
2024-11-26T18:27:06Z
The Witcher 4 перейшла у фазу повноцінного виробництва, — CD Project RED
ITC
2024-11-26T18:09:40Z
Instagram вводить функцію, яка зробить ваше спілкування комфортнішим
InternetUA
2024-11-26T18:01:50Z
Зв'язок у Європі – як вдома: що таке роумінг та як українцям його увімкнути
24tv
2024-11-26T18:00:48Z
Дуже бракує кадрів: на туалетному папері почали друкувати оголошення про роботу
Фокус
2024-11-26T17:57:09Z
Два із них абсолютно жахливі: кухар назвала сім способів замінити пергамент
GlavRed
2024-11-26T17:27:28Z
Патч для STALKER 2 вже на підході: які зміни внесуть розробники
24tv
2024-11-26T17:12:35Z
Три найкращі зарядні станції для дому до 20000 гривень
24tv
2024-11-26T17:06:26Z
В GTA 6 буде процедурна генерація та значно покращений рушій, — LinkedIn розробника
ITC
2024-11-26T18:35:00Z
Вантажівки Foton в Україні освоюють нові кузовні надбудови
AutoCentre
2024-11-26T18:09:51Z
Huawei та JAC анонсували розкішного конкурента Maybach та Rolls-Royce
AutoCentre
2024-11-26T17:09:03Z
Українці люблять швидкість: на нові автівки витратили 11 млрд грн – в топі BMW та Mercedes
ITC
2024-11-26T17:01:10Z
Changan представив першу модель зі знімними батареями
AutoCentre
2024-11-26T16:58:41Z
На європейський ринок виходить недорогий конкурент Tesla Model Y і VW ID.5 від BYD
Фокус
2024-11-26T15:15:08Z
Tatra Trucks показала нові армійські всюдиходи Force
AutoCentre
2024-11-26T15:07:19Z
BYD презентував у Європі новий кросовер Sealion 07
AutoCentre
2024-11-26T14:07:32Z
У Швейцарії виявлено цвинтар раритетних автомобілів
ГЛАВКОМ NET
2024-11-26T14:06:14Z