MY.UAНовини
Цифрові фінанси без кордонів
Цифрові фінанси без кордонів

Цифрові фінанси без кордонів

Цифрові фінанси без кордонів

Світ, включно з європейськими та іншими нашими партнерськими країнами, активно цифровізується. Інструментальні можливості цифровізації нівелюють кордони для дійсно безперешкодного переміщення капіталів. Тож безумовно цікаво, як відбувається цифрове зближення країн і чи встигає Україна за цим трендом.

Формування нового фінансового середовища

Глобальний цифровий договір (Global Digital Compact - GDC) прийнятий ООН 22 вересня 2024 р. як частина «Пакту про майбутнє» на Summit of the Future (https://news.un.org/en/story/2024/09/1154671). Основні месіджі GDC – міжнародне регулювання штучного інтелекту, цифровий розрив, кібербезпека. Стандартний вже посил, що «технології мають приносити користь усім» доповнений зобов’язанням урядів сформувати «всесвітню наукову групу з ШІ та розпочати міжнародну дискусію про управління ШІ в рамках ООН».

Цифровізація визначає зміни сучасного людського буття. Вона і передумова, і наслідок інформаційно-технологічних перетворень. Змінюються суспільство, людина, економіка. Впровадження цифрових технологій стало повсюдним явищем. Це вже не опція, а необхідність. Цифрова інклюзія поширюється і поглиблюється. Фінансову грамотність дедалі більше розуміють як цифрову грамотність.

Фінансовий сектор використовує і постійно розвиває цифрові технології. Технологічні онлайн-сервіси банків та інших структур засвідчують рівень проникнення цифрових технологій у фінанси. Грошовий обіг регулярно поповнюється різними фінансовими інструментами — фіатними грошима та їхніми замінниками.

Щоб оцінити швидкість змін, згадаємо, що нова фінансова картина світу зародилася не так давно (з 2016 року приблизно), з появою ринків децентралізованих фінансів (DeFi), зокрема криптовалют — BTC та інших. І хоча вони й досі залишаються суто приватними ініціативами, крипторинки швидко стали грошовим фокусом глобальної фінансової цифровізації. І от уже інвестиційно-платіжні угоди з криптовалютами виокремилися в самостійний сектор фінансових послуг — угоди peer2peer, B2B, B2C тощо.

Утім, зворотний бік особистої свободи, дарованої «криптою», — це ризики фінансових спекуляцій. Грошовий обіг став фрагментованим, імпульсивним, некерованим. Ризики його дестабілізації, як і фінансових систем загалом, дедалі швидше зростають. Уже зараз електронні приватні криптогаманці знецінили окремі постулати макроекономіки, зокрема, що багатство створюється працею.

Центробанки світу як єдині емісійні центри стурбовані новим форматом/структурою грошового обігу. Незабезпечена ліквідність і обсяги крипторинків стали новоствореною проблемою з погляду як оцінювання, так і регулювання. Міжнародні фінансові організації (МВФ, СБ, ЄЦБ) зі свого боку висловили більш ніж стримані позиції щодо легалізації обігу криптоактивів.

Необхідність модернізувати грошовий обіг поставила питання про підготовку емісій цифрових національних валют (Central Bank Digital Currency, CBDC) — нової форма суверенних цифрових грошей (СeFi). Пілотні проєкти запуску CBDC тестуються/реалізуються в багатьох центробанках, зокрема і в Україні.

Власне, сектори СeFi та DeFi й формують нову архітектуру грошового обігу недалекого майбутнього.

Розвиток сегментів СeFi та DeFi в Україні. Інституційна база

В Україні, як і слід очікувати, основним провайдером змін та інституційного зміцнення є Національний банк. Коротка інституційна історія, пов’язана із цифровізацією вітчизняного фінансового сектору, є такою.

Сектор СeFi. Статус цифрової валюти центробанку України — е-гривні визначений у Законі «Про платіжні послуги» (пункт 96 статті 1). Пілотний проєкт запуску е-гривні в Україні здійснювався у 2016–2018 роках. Результати проєкту, висновки і передбачення оприлюднено в аналітичній записці на сайті НБУ.

Рада НБУ (2020 рік) оцінила перспективи вдосконалення платіжної системи і висловила застереження щодо запуску е-гривні.

Втім, проєкт е-гривні було пролонговано 2021 року. Згодом постало питання про опрацювання НБУ трьох можливих варіантів використання е-гривні. А наприкінці 2022-го НБУ представив учасникам ринків платіжних послуг і віртуальних активів проєкт концепції е-гривні.

У новій стратегії НБУ «Фінансова фортеця» (2023 рік) у групі завдань цілі «Сучасні фінансові послуги» наголошено на необхідності подальшої цифровізації фінансових послуг, впровадженні нових технологій, поширенні безготівкових розрахунків, посиленні кібербезпеки. Наголошено на важливості, зокрема, таких ініціатив:

  • «фінансовий ринок — цифрова фортеця»;
  • Power banking 2.0;
  • відновлення інфраструктури на деокупованих територіях;
  • технологічний розвиток фінансового ринку;
  • стійкість, ефективність і клієнтоорієнтованість готівкового обігу;
  • віртуальні активи та цифрові гроші НБУ;
  • чітке регулювання для забезпечення монетарного суверенітету;
  • цифрові фінансові послуги як частина цифрової країни.

Міністерство цифрової трансформації України разом із криптоспільнотою представило проєкт «Віртуальні активи» з посиланням на форсайтне дослідження «Віртуальні активи в Україні-2030».

Сектор DeFi. За неофіційними оцінками, Україна за рівнем активності криптотрейдерів і власників криптогаманців посідає провідні місця у першій п’ятірці глобального крипторинку, випереджаючи в цій частині країни Євросоюзу.

Тому сектор DeFi в Україні є невід’ємною складовою грошового обігу. Але як «дике поле», поки не врегульоване.

Європа та Україна: регуляції віртуальних активів

У квітні 2023 року Європейський парламент прийняв історичне рішення для ринку криптоактивів, схваливши нові загальні правила нагляду та захисту прав споживачів щодо криптовалют — Markets in Crypto assets (MiCА).

На початку цього документа зазначено, що він «є частиною пакета цифрових фінансів», який включає:

  • нову стратегію цифрових фінансів для фінансового сектору ЄС;
  • пропозицію щодо пілотного режиму ринкової інфраструктури технології розподіленої книги (DLT);
  • пропозицію щодо цифрової операційної стійкості;
  • пропозицію щодо уточнення або зміни певних пов’язаних правил фінансових послуг ЄС.

Мета прийняття MiCА полягає у спробі «гарантувати, що ЄС прийме цифрову революцію та запровадить її з інноваційними європейськими компаніями, зробивши переваги цифрових фінансів доступними для європейських споживачів і підприємств».

Надалі основні положення визначають, що Регламент MiCA буде безпосередньо застосовуватися до емітентів віртуальних активів, а також до постачальників послуг віртуальних активів, які прагнуть вийти на ринок ЄС. MiCA також поширюватиметься на види ринкових зловживань, пов’язаних з будь-якими видами транзакцій або послуг, зокрема, на маніпулювання ринком та інсайдерську торгівлю.

В Україні термін «віртуальні активи» використовується нещодавно і законодавчо сформульований як «цифрове вираження вартості, яким можна торгувати у цифровому форматі або переказувати і яке може використовуватися для платіжних або інвестиційних цілей».

Тобто електронні гроші визначено як різновид активів. Згодом законопроєкт «Про віртуальні активи» підтвердив їхнє розуміння як нематеріального блага з відповідною вартістю та сукупністю даних в електронній формі. Зазначення в цих визначеннях цифрового вираження вартості, можливості обігу у цифровому форматі для платіжних та інвестиційних цілей дозволяє розуміти криптоактиви як частину віртуальних.

2023 року у Верховній Раді був зареєстрований новий законопроєкт №10225-1 про обіг віртуальних активів, який спрямований на покращення інвестиційної привабливості держави, створення сприятливих умов для розвитку крипторинків і збільшення надходжень до бюджету завдяки податковому регулюванню операцій із криптоактивами.

Цей законопроєкт містить додаткові новації, зокрема щодо такого:

  • визначення правового статусу віртуальних активів;
  • класифікації цифрових активів і послуг у сфері, які адаптуються з європейськими стандартами регулювання криптоактивів (МіСА);
  • адаптації рекомендацій FATF щодо фінансового моніторингу ринку криптоактивів;
  • змін податкових умов для бізнесу, який працює у сфері віртуальних активів (ставка оподаткування для фізичних осіб становитиме: 5% впродовж перших трьох років; 9% упродовж наступних п’яти років; 18% після восьми років).

Хай і поступово, але Україна також рухається в мейнстрімі глобальної фінансової цифровізації.

Очікування перспектив уніфікації ринків віртуальних активів ЄС та України

Цифровий Бреттон-Вудс — аналог революційних змін світової фінансової системи 80-річної давності, цілком реальний. Міжнародна фінансова та платіжна системи будуть перебудовані. Вони вже перебудовуються.

Цифрові активи — CBDC (після тестування) і приватні криптовалюти (після офіційної легалізації) стануть переважною формою розрахунків і збереження резервів.

Ринки приватних криптовалют збережуться як фінансовий тренд цифровізації. Проте їхня надмірна спекулятивна природа не може залишатися неконтрольовано самовідтворювальною. Тому що грошовий обіг, усі його інструменти та активи мають слугувати макроекономічним цілям.

Отже, цифрове фінансове сьогодення і майбутнє — це водночас і стратегічний маяк, і безліч тактичних завдань. Це фактично постійний вибір пріоритетів і цілей цивілізації. Вибір психологічний, технологічний, інвестиційний, фінансовий.

Власне, відмінність у засобах (інструментах) праці і буття відрізняє сьогоднішні покоління від попередників і формує майбутні суспільні й економічні відносини. Тому такого значення набуває не лише стратегічна мета цифровізації, а й тактичні кроки її досягнення.

Новий світ і світогляд здебільшого стануть цифровими зовсім скоро. А цифрова інклюзія поєднає учасників різних ринків.

Попереду — усвідомлена поведінкова та фінансова цифрова свобода і «оцифрована» відповідальність.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Єврокомісар закликав країни ЄС накопичити запаси снарядів, щоби бути готовими до ймовірної війни
УкраинФорм
2024-09-23T15:00:59Z
Територіальні поступки і війна в довгу: в ОП відповіли, чи можливі такі сценарії
GlavRed
2024-09-25T12:21:55Z
"Загибель половини населення - не перемога": Павел висловився про закінчення війни з РФ
Хвиля
2024-09-25T12:18:36Z
Білий дім знайшов "обхідний шлях" для продовження військової допомоги Україні – Politico
TSN
2024-09-25T12:16:32Z
Президент Бразилії закликав зупинити війну в Україні по лінії фронту
TSN
2024-09-25T12:15:59Z
"Фатальна помилка": у Кремлі відреагували на слова Зеленського про примус Росії до миру
Фокус
2024-09-25T12:15:58Z
Мін'юст подав позов про стягнення активів трьох російських олігархів
УкраинФорм
2024-09-25T12:15:57Z
Миру не буде: чому війна РФ проти України триватиме і протягом 2025-2026 років
TSN
2024-09-25T12:15:55Z
Росія готує удари по українських АЕС: як на це відреагували у США та Китаї
TSN
2024-09-25T12:15:28Z
Тренер Дюбуа вимагає реваншу з Усиком – промоутер українського чемпіона відповів
TSN
2024-09-25T12:15:35Z
Рідні стіни допомогли: перервалася найдовша програшна серія в історію тенісу
24tv
2024-09-25T12:09:53Z
Зварич: Дякую всім партнерам і вітаю їх із перемогою!
Football.ua
2024-09-25T11:48:14Z
Українці здобули п'ять нагород чемпіонату світу зі спортивної акробатики
УкраинФорм
2024-09-25T11:40:10Z
Тренер Лаціо перед грою з Динамо: Нам потрібно привезти додому важливий результат
Football.ua
2024-09-25T11:22:45Z
Легендарний "Залізний Майк" зізнався, на якого боксера завжди хотів бути схожим
24tv
2024-09-25T11:15:09Z
Команді СаШо потрібно виправляти помилки минулого: історія зустрічей Динамо проти Лаціо
24tv
2024-09-25T11:09:00Z
Довбик — найкращий гравець 5 туру Серії А за оцінками ЗМІ
Football.ua
2024-09-25T11:07:19Z
Севілья продовжила контракт з Піментою до 2027 року
Football.ua
2024-09-25T10:52:38Z
Які трендові кольори волосся для жінок за 40: омолоджують і роблять образ бездоганним
TSN
2024-09-13T17:42:40Z
Тіна Кароль обрана музичною продюсеркою Нацвідбору на "Євробачення-2025"
TSN
2024-09-13T13:15:00Z
Відомий турецький співак знепритомнів просто під час концерту і раптово помер
TSN
2024-09-25T12:15:02Z
Почала ходити на реабілітацію, – Надя Дорофєєва здивувала заявою про проблеми зі здоров'ям
24tv
2024-09-25T12:06:07Z
Український трейлер «Азраїл: Світ тиші» — новий виживач із Самарою Вівінґ, на яку полює релігійна громада
ITC
2024-09-25T12:02:54Z
Національна премія «Кіноколо» оголосила претендентів на нагороду 2024 року
Детектор М
2024-09-25T11:54:36Z
Щастя любить тишу, – Андрій Кравченко розповів, чому приховує особисте життя
24tv
2024-09-25T11:30:47Z
Юрій Горбунов показався на милицях і розповів про пережиту операцію
TSN
2024-09-25T11:27:04Z
Dima PROKOPOV – "Яскраво світи" та MELOVIN - "Вбиваєш мене" – 2 і 1 місця чарту FM-TV минулого тижня.
FM-TV
2024-09-25T11:10:26Z
Вчені виявили ключовий рецептор для покращення швидкого сну
1News
2024-09-25T11:51:46Z
Хто має вищі ризики ускладнень: сурогатні матері, чи жінки, які завагітніли природнім шляхом
24tv
2024-09-25T11:30:47Z
Названо найкращі натуральні напої, які швидко спалюють вісцеральний жир
TSN
2024-09-25T10:27:12Z
Як назавжди позбутися сивини без фарбування: дізнайтеся маленьку жіночу хитрість
TSN
2024-09-25T10:27:11Z
Незвичайний підхід: учені запропонували лікувати депресію інгредієнтом галюциногенних грибів
Фокус
2024-09-25T09:57:35Z
Як позбутись борошнистого червця на рослинах: ефективний домашній засіб
GlavRed
2024-09-25T09:27:20Z
Починайте вже зараз: як зміцнити свій імунітет восени без вітамінів
Знай
2024-09-25T08:51:15Z
Як впоратись з болем після розриву стосунків: нові методи
24tv
2024-09-25T08:48:53Z
Медичні дані призовників стануть доступними для реєстру "Оберіг"
InternetUA
2024-09-25T07:43:48Z
Чи справді можна замовити напій у власну чашку в МакДональдз
24tv
2024-09-25T12:18:17Z
Швидкий тест на жіночий характер: виберіть один із подарунків – результат вас неодмінно здивує
TSN
2024-09-25T12:15:53Z
Перевірте свою уважність: чи зможете знайти собаку на малюнку за 15 секунд
TSN
2024-09-25T12:15:48Z
Місячний календар стрижок на жовтень 2024 року: змінюйте зачіску лише в сприятливі дні
TSN
2024-09-25T12:15:22Z
Підготуйте терасу до зими: що потрібно зробити вже зараз, щоб деревина не почала гнити
24tv
2024-09-25T12:15:14Z
Здивуйте своїх близьких: рецепт кольорового тіста для пельменів від зірки "Мастер Шеф"
Политека
2024-09-25T12:02:30Z
Як назавжди позбутись мишей із свого дому: які рослини налякають їх
GlavRed
2024-09-25T11:51:55Z
Чому неправильно казати "гарна тюль": якої помилки треба уникати, "як вогню"
GlavRed
2024-09-25T11:27:01Z
Ідеальний догляд за фікусом: він почне рости, як на дріжджах
24tv
2024-09-25T11:15:53Z
Прикордонники попередили українців про можливі труднощі з перетином польського кордону
ГЛАВКОМ NET
2024-09-13T15:49:31Z
Ціна Курської операції: українські військові розповіли, чи вартий наступ важких зусиль
TSN
2024-09-13T17:42:32Z
Чи зменшаються виплати родинам загиблих військових: адвокат розтлумачив законодавчі нововведення
TSN
2024-09-25T12:21:45Z
Сім'я відмовилася продавати своє житло: навколо нього набудували десятки нових будинків
24tv
2024-09-25T12:21:36Z
РФ створила в Китаї секретний проєкт із виробництва ударних безпілотників – Reuters
ГЛАВКОМ NET
2024-09-25T12:21:07Z
Зеленська обговорила зі студентами Гарварду Глобальну коаліцію українських студій
УкраинФорм
2024-09-25T12:19:46Z
Кабмін встановив новий розмір виплат у разі загибелі або поранення бійців
1News
2024-09-25T12:16:46Z
Полтавські рятувальники оголеними знялись у "гарячій" фотосесії: фото, відео
TSN
2024-09-25T12:15:37Z
Календар вихідних і свят на жовтень 2024: чи будемо відпочивати на День захисників України
24tv
2024-09-25T12:06:42Z
Додатковий захист від пожежі: 4 вогнетривкі будівельні матеріали
24tv
2024-09-25T12:21:36Z
У Харкові під завалами багатоповерхівки знайшли тіло жінки - кількість загиблих зросла до чотирьох
УкраинФорм
2024-09-25T12:21:20Z
Судили інтернет-аферистку, яка ошукала підприємицю на майже 1 млн грн
InternetUA
2024-09-25T12:19:34Z
Жінку заарештували в аеропорту через її рентгенівський знімок: що там побачили
TSN
2024-09-25T12:15:34Z
Племінник викрав кістки померлого дядька та шантажував сім'ю: що він вимагав
TSN
2024-09-25T12:15:05Z
Підприємець підозрюється у заволодінні ₴300 тис. бюджетних коштів під час улаштування укриття в дитсадку
Украина Криминальная
2024-09-25T12:09:08Z
Правоохоронці навідалися з обшуками до псевдоактивіста Стахіва
ГЛАВКОМ NET
2024-09-25T12:08:23Z
На Кіровоградщині та Черкащині через російські обстріли сталися три лісові пожежі
УкраинФорм
2024-09-25T12:07:34Z
Росіяни вдарили по Херсону, є жертва та поранені
1News
2024-09-25T12:03:04Z
Військові евакуювали із Донецької області статую, якій близько 800 років
Комсомольская правда
2024-09-25T12:19:27Z
У громаді на Дніпропетровщині можливі бойові дії: як там живуть люди і чи готові вони виїжджати
TSN
2024-09-25T12:16:36Z
"Пекельно складна ситуація": військовий оглядач прогнозує втрату Вугледара
TSN
2024-09-25T12:15:41Z
Завтра очікуються зливи та грози в кількох областях України
TSN
2024-09-25T12:15:30Z
Дощі та грози накриють декілька областей: прогноз погоди на 26 вересня
24tv
2024-09-25T12:09:36Z
Вишукують ворога у руїнах: аналітики розповіли про ситуацію біля Часового Яру
Фокус
2024-09-25T12:06:22Z
Журналісти передали фронтовим пресофіцерам позашляховик
ГЛАВКОМ NET
2024-09-25T12:06:10Z
Столичний автопарк поповниться новими автобусами
ГЛАВКОМ NET
2024-09-25T11:57:11Z
В Україні оголосили підозру капітану судна, яке незаконно вивозило агропродукцію через Крим
УкраинФорм
2024-09-25T11:52:26Z
Водіям на замітку: що означає дорожній знак білого ромба на синьому тлі
GlavRed
2024-09-25T11:30:56Z
Нова еко-упаковка ламп OSRAM – з любов’ю до природи
AutoCentre
2024-09-25T11:07:47Z
З віброкермом на новими функціями: спортивний електромобіль Hyundai Ioniq 5 N оновили
AutoGeek
2024-09-25T11:00:20Z
В Україну привезли перший електромобіль Xiaomi
Топ Жир
2024-09-25T10:42:05Z
Luxeed R7 – конкурент Tesla Model Y від Huawei та Chery вз запасом ходу до 800 км та ціною від €33,3 тис
ITC
2024-09-25T10:22:05Z
Для фанатів електромобілів: Chevrolet розробила унікальний “електричний” сік
AutoGeek
2024-09-25T10:21:21Z
Тюнери показали 825-сильний рестомод Jeep Cherokee за $300 000
AutoCentre
2024-09-25T10:09:49Z
Через несправні гальма: Kia відкликає велику партію флагманських електричних кросоверів EV9
AutoGeek
2024-09-25T09:37:58Z
Позашляхова ракета: американці схрестили старий Jeep Cherokee 70-х та Dodge Viper
Фокус
2024-09-25T09:37:32Z
Чи зростуть виплати вчителів у 2025 році
24tv
2024-09-25T12:22:49Z
У Мінфіні розповіли, яка середня зарплата у держслужбовця
TSN
2024-09-25T12:21:43Z
«Нібулон» та Sense Bank реструктуризують кредитний портфель
Петр и Мазепа
2024-09-25T12:21:38Z
В Європі суттєво зріс ринок нелегальних сигарет
AgroNews
2024-09-25T12:19:49Z
Юань проти долара: чому китайська валюта злетіла до пікового рівня за понад рік
24tv
2024-09-25T12:18:57Z
Пункт пропуску «Нижанковичі - Мальховіце» з 1 жовтня призупиняє роботу
УкраинФорм
2024-09-25T12:18:39Z
Наступного року соціальні стандарти підвищувати не будуть
24tv
2024-09-25T12:09:02Z
Албанія дозволила продавати українські корми для тварин на своєму ринку
24tv
2024-09-25T12:06:41Z
Україна житиме з відключеннями світла навіть після війни: прогноз
GlavRed
2024-09-25T12:01:43Z
Samsung Galaxy S24 FE: ціна та характеристики новинки, що з’явиться вже завтра
InternetUA
2024-09-25T12:16:18Z
Бронзовий iPhone 16 Pro Max за 70 999₴ — найпопулярніша модель нових iPhone в Україні
ITC
2024-09-25T12:02:17Z
Перші реальні тести Intel Core Ultra 7 258V Lunar Lake в ноутбуці ASUS Zenbook S14 — краща автономність, середня продуктивність
ITC
2024-09-25T12:02:13Z
Людство зіткнеться з появою надінтелекту – творець ChatGPT
InternetUA
2024-09-25T12:02:09Z
Треба знайти 3 відмінності за 36 секунд: складна загадка для найрозумніших
GlavRed
2024-09-25T11:57:49Z
З додатковим захистом: у США представили зарядні станції для електромобілів з Face ID
AutoGeek
2024-09-25T11:57:11Z
Полярне сяйво підтримує біорізноманіття протягом мільйонів років
Portaltele
2024-09-25T11:49:03Z
Яскраву комету можна побачити неозброєним оком уперше за 80 тисяч років: як це зробити
ZN UA
2024-09-25T11:48:16Z
В Android прибрали надокучливу функцію старих сповіщень
InternetUA
2024-09-25T11:46:00Z