MY.UAНовини
Гранти під час війни. Ганна Зенн про підприємництво, крафтові виробництва і роль жінок у бізнесі
Гранти під час війни. Ганна Зенн про підприємництво, крафтові виробництва і роль жінок у бізнесі

Гранти під час війни. Ганна Зенн про підприємництво, крафтові виробництва і роль жінок у бізнесі

Представники українського мікробізнесу — справжні герої нашого часу. Під час повномасштабної війни вони підтримують українську економіку, виробляють товари, сплачують податки, створюють робочі місця та закохують іноземців в Україну. Важливим елементом розвитку малого бізнесу є отримання фінансування, а саме — грантової допомоги.

Сьогоднішня співрозмовниця Фокусу — директорка Громадської організації TECHBUREAU Ганна Зенн — це людина, без якої чимало українських крафтових виробників просто не мали б можливості вижити. Вона допомагає мікробізнесам отримати гранти, вийти на ринок підприємцям на онлайн-платформах (amazon, etsy), розвивати мікроекспорт.

Пані Ганно, хто ви за фахом та чим займалися до заснування власної компанії?

Я отримала економічну освіту, а зараз здобуваю другу вищу освіту — навчаюсь на заочному відділенні у Київському національному університеті імені Тараса Шевченка на факультеті філософії.

Працювати починала 11 років тому на Kabanchik.ua (відомий сервіс пошуку фахівців для побутових та бізнес завдань — Ред.): приєдналася до команди як менеджер з комунікацій та зросла з ними до операційного директора. Згодом вирішила спробувати сили у своїй справі та заснувала власну компанію. Ми створили мобільний додаток для вивчення розмовної англійської, займалися іншими продуктами, а потім почали працювати зі стартапами.

Важливо Гранти на підтримку мікробізнесу: хто й де може отримати 100 тисяч гривень

Чому в результаті обрали напрямок допомоги мікробізнесу?

Насамперед це вплив досвіду роботи в Kabanchik.ua. Я розуміла, наскільки важливі для мікробізнесів фінансова підтримка, допомога з виходу на ринки, інвестиції, зокрема, з-за кордону. На жаль, реалії в Україні такі, що без інвестицій мікропідприємцям виживати складно, іноді неможливо.

Мій шлях у цій справі почався з історії допомоги. Перед пандемією, на початку 2020-го у нас з'явилася можливість організувати делегацію з України на велику конференцію у Кремнієву Долину. Ми повезли на цей захід 15 компаній, і всі ці стартапи змогли залучити інвестиції. Це було для них дуже важливо, адже фінансування деяких з цих стартапів було дуже обмежене.

Для мікробізнесів дуже важлива фінансова підтримка, допомога з виходу на ринки, інвестиції, зокрема, з-за кордону

Але ж одразу після цього почалася пандемія. Не з'явилося відчуття, що ця історія закінчилася, не встигнувши розпочатись?

Звісно це був період, коли всі намагалися зрозуміти, що робити далі. Ми також розмірковували, що можемо запропонувати у часи невизначеності та чималих обмежень. І за деякий час все ж таки організували цікавий захід. Це був великий відеокурс, у якому ми детально розповіли про можливості для мікробізнесів, зокрема, як компанії можуть використовувати для продажів різні міжнародні майданчики.

Скільки у вас співробітників?

В "базовій команді" нас сім. Але під різні проєкти ми залучаємо різних фахівців і, відповідно, різну кількість людей. Наприклад, зараз ми працюємо над проєктом, до якого залучено близько 30 фахівців.

Один з переможців Made in UA Support Project - виробник туристичного спорядження і одягу для активного відпочинку ROCK FRONT
Фото: сторінка ROCK FRONT у Фейсбук

Що це за проєкт?

Минулого тижня ми запустили нову ініціативу — проєкт підтримки українських підприємців. Головна мета — допомогти нашим виробникам продавати товари ручної роботи за кордоном. Ми оберемо 500 компаній, які отримають можливість навчатися на реальних кейсах, працювати з менторами, зробити аналіз ринку, поекспериментувати з рекламними кампаніями. За два місяці вони зможуть створити популярний магазин на Etsy. Кожна з цих 500 компаній отримає 1000 доларів на закупівлю матеріалів, залучення спеціалістів, створення колекції, перші маркетингові дослідження.

Чи є у вас партнери або це самостійний проєкт?

В наших реаліях працювати самостійно важко. Тому ми завжди співпрацюємо з великими організаціями. Зараз ініціатива реалізується з Програмою USAID "Конкурентоспроможна економіка України", в партнерстві з Укрпоштою та Офісом з розвитку підприємництва та експорту, за підтримки Etsy.

Головна мета нового проєкту — допомогти українським виробникам продавати товари ручної роботи за кордоном

Які цікаві проєкти ви ще реалізовували вже під час війни?

У 2022 році ми запустили проєкт Made in UA Support Project, щоб підтримати бренди, які залишилися в Україні та продовжили працювати. В ньому мали змогу взяти участь українські виробники, що офіційно працюють в Україні та створюють робочі місця в місті чи селі. 100 переможців цього конкурсу отримали по 1000 доларів на розвиток виробництва, евакуацію команди до іншого міста та інші важливі інвестиції. 11 виробників одержали промокоди на безкоштовну міжнародну доставку номіналом від 5 до 30 тисяч гривень від Укрпошти, а 10 виробників — персоналізовані поради з трендів e-commerce у їхній ніші від Дія.Бізнес.

Це був дуже великий проєкт, який зібрав більше ніж 3400 заявок. Тож ми змогли не тільки допомогти 100 виробникам, але й зібрати детальну статистику, чого потребують мікропідприємці, яка допомога їм потрібна. А ще — ознайомитися з сотнями особистих історій, я прочитала їх всі.

Сьогодні жінки у бізнесі — це рухівна сила
Фото: Особистий архів Ганни Зенн

Про що вам писали? Якісь історії запам'ятали?

Люди писали, через що їм доводиться проходити, які виклики виникають. Для багатьох ці 1000 доларів були не просто фінансовою підтримкою, а способом врятувати свій бізнес.

Одна жінка, що робила в'язаний декор для дому, написала, що після того, як подала заявку, зрозуміла, що більше вона цей бізнес не тягне і потрібно закриватись. Але коли вона дізналася, що увійшла до сотні переможців та отримає 1000 доларів, вирішила спробувати врятувати свою справу, для неї це дійсно були великі гроші. І в неї вийшло.

Проєкти по підтримці мікробізнесу допомагають підприємцям не стільки матеріально, скільки ментально. Люди відчувають турботу, розуміють, що вони потрібні, що про них піклуються

Взагалі з цих листів я зрозуміла, що людям такі проєкти допомагають навіть не стільки матеріально, скільки ментально. Вони відчувають турботу, розуміють, що вони потрібні, що про них піклуються. Це дуже важливо завжди, тим більше — в скрутні часи.

Як ви обираєте переможців? Чи можуть такі листи зворушити вас настільки, що людина отримає грант?

Ні, там зовсім інший алгоритм відбору. Спочатку заявки обробляються, сортуються та ранжуються спеціальною програмою. У нас є технологія, яка дозволяє проаналізувати всі показники та критерії з кожної заявки. При цьому важливе більш-менш рівномірне розподілення між регіонами та індустріями. Потім — ручна перевірка, що заявки відповідають нашим задачам. Після цього кожен з членів журі обирає "своїх" 100 виробників, ці відповіді зводяться, і вже на підставі цього отримуємо переможців.

Важливо Ринок праці в очікуванні: до яких змін призведе економічне бронювання

Чого сьогодні потребує мікробізнес, крім грошей?

Судячи з нашої статистики, головна потреба — це все ж таки фінансування. Навіть невеликі гранти часто виявляються для багатьох критичними.

На другому місці — вихід на нові ринки, адже до повномасштабного вторгнення абсолютна більшість працювали виключно на українському ринку.

Також є великий запит на обладнання та матеріали, але це можна вважати продовженням теми фінансування.

І, нарешті, чимало мікропідприємців потребують розширення команди, нових кваліфікованих спеціалістів.

На які цілі найчастіше підприємства потребують кошти та на які найчастіше отримують?

Тут такої градації немає, підприємці можуть працювати як в технологічному, так і в будь-якому реальному секторі. Часто з'являються окремі програми для конкретних галузей. Взагалі, з того, що ми сьогодні бачимо в інформаційному полі, можна зробити висновки, що можливостей для різних підприємців чимало.

Наприклад, до нас в програму зараз може подаватися бізнес, який сам створює і сам продає. Це можуть бути як "соло-виробники", так і компанії, де працюють декілька людей. Є проєкти, які розраховані на більш "дорослі" компанії, а є такі, що тільки пропонують людям перетворити хобі на роботу — на кшталт "спробуй свою справу".

Один з переможців Made in UA Support Project - бренд She flowers, що виробляє декор для дому із сухоцвітів та стабілізованих квітів
Фото: Інстаграм she.flowers.ua

Яка роль держави у розвитку мікробізнесу? Ініціативи Мінекономіки часто використовується мікропідприємцями?

Нещодавно Міністерство економіки України та Київська школа економіки презентували практичний посібник для підприємців "Фінансові інструменти для бізнесу України". В цьому посібнику дійсно представлена максимальна вибірка: детально описані можливості залучення грантів та інвестицій, розповідається, як отримати доступ до фінансування, куди звертатися і як подавати проєкти, надаються практичні поради.

Загалом можливостями отримати державна гранти користуються багато компаній, але це переважно все ж таки малий та середній бізнес. Мікробізнес має менше можливостей через те, що часто є неофіційним: мікропідприємці затягують з цим моментом.

Ми, звісно, також тільки за легальну форму роботи. Але у нас є можливість спочатку зареєструватися для участі в програмі, а потім протягом двох тижнів легалізуватися.

Жінки зараз відіграють в економіці важливу роль, адже після початку повномасштабної війни у чоловіків через більший об'єм військових задач стало більше обмежень та менше можливостей

Який, на вашу думку, потенціал жінок у бізнесі? Чи змінилося щось тут після початку повномасштабної війни?

Жінки зараз відіграють в економіці важливу роль, адже після початку повномасштабної війни у чоловіків через більший об'єм військових задач стало більше обмежень та менше можливостей. Тому сьогодні жінки у бізнесі — це рухівна сила. Саме вони через більшу мобільність найчастіше їздять за кордон, щоб представляти бізнеси та делегації, шукати інвестиції. Сьогодні жінки багато чого взяли на себе.

До повномасштабної війни ми зі статистики заявок бачили, що близько 60% українських компаній засновані жінками. Думаю, за останні два роки цей відсоток збільшився. У нас буде можливість прослідкувати такі дані у проєкті, який ми реалізуємо зараз.

Українські бізнеси за кордоном мають великий попит, адже вони пропонують високий рівень якості, креативності та ідей

Що ви думаєте про потенціал мікробізнесу в Україні? Як ви бачите розвиток своєї справи після війни?

Я налаштована дуже оптимістично, хоча мій оптимізм базується не стільки на конкретних даних, скільки на вірі. Сьогодні чимало українських бізнесів представлені за кордоном, і вони мають там великий попит. Адже наші бренди можуть запропонувати високий рівень якості, креативності та ідей. У нас багато талантів, є що запропонувати. Щоправда, часто люди працюють на рівні хобі, бо дуже складно зробити перший крок так піти зі звичної роботи в підприємництво. Але потенціал у нас дуже великий.

Щодо планів моєї компанії, будемо працювати ще більше. Український бізнес потребував допомоги до вторгнення, потребує її зараз та потребуватиме після Перемоги. Викликів завжди було і буде багато, але вони змінюватимуться.

А сьогодні в нас є унікальна можливість зрозуміти, які інструменти працюють найкраще, яку допомогу ми можемо надати, як та за рахунок чого компанії можуть посилити свій бізнес. Ми матимемо більше досвіду та більше даних для подальшої ефективної роботи.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Єврокомісар закликав країни ЄС накопичити запаси снарядів, щоби бути готовими до ймовірної війни
УкраинФорм
2024-09-23T15:00:59Z
Нічна атака БпЛА, лідер "Хезболли" зник після атаки Ізраїля: головні новини ночі 28 вересня 2024 року
TSN
2024-09-28T04:03:43Z
Підсумки візиту Зеленського до США, союзники РФ проти ядерних погроз: головне за ніч
ГЛАВКОМ NET
2024-09-28T04:00:17Z
Москва через платформу «Друзі миру» хоче показати, що Україна проти переговорів – ISW
ГЛАВКОМ NET
2024-09-28T03:54:02Z
Премʼєр Словенії пояснив, чим загрожує перемога РФ у війні
TSN
2024-09-28T03:39:52Z
Розмови Пекіна про мир в Україні не стикуються із його допомогою Росії – Блінкен
ZN UA
2024-09-28T03:39:45Z
В Ізраїлі заявили, що поїздка Нетаньягу до США була "частиною диверсії" проти лідера "Хезболли"
TSN
2024-09-28T03:39:01Z
Атака "Шахедами", нічні вибухи у Києві, Дніпрі та Черкасах: хронологія 948 дня війни
24tv
2024-09-28T03:33:06Z
Зачем Путину Угледар?
GlavRed
2024-09-28T03:27:02Z
Де зараз Нікіта Добринін, який був головним героєм "Холостяка", а потім записався до ТрО
24tv
2024-09-28T04:06:19Z
У Британії ув’язнили двох екоактивісток, які облили супом картину Ван Гога
УкраинФорм
2024-09-28T03:51:07Z
І до кравця не ходіть: як за 30 секунд визначити, що костюм дуже якісний
24tv
2024-09-28T03:18:21Z
Скандал у Голлівуді: репера Puff Daddy звинувачують у сутнерстві та сексуальному насильстві
Фокус
2024-09-27T23:06:32Z
Окрім "Гаррі Поттера": 5 найкращих ролей Меггі Сміт
24tv
2024-09-27T20:45:32Z
Один з найдорожчих у Лос-Анджелесі: як виглядає особняк Анджеліни Джолі за 25 мільйонів
24tv
2024-09-27T19:54:03Z
Леся Нікітюк збентежила фанів новим фото з таємничим кавалером
24tv
2024-09-27T19:30:56Z
DJ Korolova поділилась гарячими фото з відпочинку у Дубаї: підписники шаленіють від українки
24tv
2024-09-27T19:18:22Z
Активістки, які облили супом картину Ван Гога, отримали суворе покарання
ГЛАВКОМ NET
2024-09-27T19:13:21Z
Пенсійна реформа, цифровізація та "єПотенціал": Мінсоцполітики окреслило плани на 2025 рік
Хвиля
2024-09-28T04:00:08Z
Коли призначатимуть медичний канабіс - МОЗ затвердило перелік хвороб і станів
УкраинФорм
2024-09-27T22:06:23Z
Дослідження показало, кому корисніше довше спати: жінкам чи чоловікам
ГЛАВКОМ NET
2024-09-27T18:42:06Z
Відповідає за імунітет: 7 найпоширеніших ознак дефіциту вітаміну С
Фокус
2024-09-27T18:06:21Z
Прорив у лікуванні шизофренії: вперше за 70 років схвалили новий препарат
24tv
2024-09-27T18:03:09Z
«Штучну нирку» та хірургічний VAC-апарат військовому госпіталю Чернігова передали БФ «Надія» та фонд «Рідна країна» Миколи Томенка
Политека
2024-09-27T18:00:06Z
62-річна лікарка три місяці їла лише сардини: що сталося з її тілом
TSN
2024-09-27T17:24:14Z
Аналізи крові більше не в моді: хвороби виявлятимуть золотом – розробка вчених
Знай
2024-09-27T17:21:10Z
Ідеальний варіант курячого супу з каррі: експерт поділився власним рецептом страви
24tv
2024-09-27T17:12:14Z
Шандрук – про поєдинок із Шахтарем: Сподівалися на швидкі атаки і це спрацювало
Football.ua
2024-09-27T21:48:09Z
Вальядолід поступився Мальорці вдома
Football.ua
2024-09-27T21:29:43Z
Пушич – про нічию з Вересом: Ми створили вдосталь моментів, аби розраховувати на перемогу в цьому матчі
Football.ua
2024-09-27T21:12:07Z
Мілан із черговим голом Пулішича здолав Лечче
Football.ua
2024-09-27T20:57:10Z
Дубль Гірассі допоміг Боруссії Д здійснити камбек у поєдинку з Бохумом
Football.ua
2024-09-27T20:27:39Z
У Динамо повідомили орієнтовний строк реабілітації Себальйоса
Football.ua
2024-09-27T20:12:07Z
УПЛ: «Шахтар» втратив очки у Рівному
УкраинФорм
2024-09-27T19:30:36Z
Збірна Бразилії оголосила свою заявку на жовтневі поєдинки з Чилі та Перу
Football.ua
2024-09-27T19:21:57Z
Усик заперечив свою причетність до участі у фотосесії для Playboy: реакція боксера
24tv
2024-09-27T19:18:02Z
Нічна атака на Київ: влада відзвітувала про наслідки
ГЛАВКОМ NET
2024-09-28T04:18:48Z
У Києві на вихідних пройдуть сільськогосподарські ярмарки: адреси
ГЛАВКОМ NET
2024-09-28T04:09:45Z
ЦПД застерігає про небезпечне поширення у соцмережах фото нібито українських військових
УкраинФорм
2024-09-28T03:48:58Z
В Україні різко зміниться погода: частину областей накриють дощі
Политека
2024-09-28T03:45:56Z
Окупанти рвуться до річки Оскіл, ЗСУ гнучко контратакують – звіт ISW
ГЛАВКОМ NET
2024-09-28T03:30:38Z
У Києві оголошували повітряну тривогу, на Київщині працювала ППО
УкраинФорм
2024-09-28T03:27:47Z
Гороскоп на завтра 29 вересня: Водоліям - велике щастя, Скорпіонам - цікавий дзвінок
GlavRed
2024-09-28T03:27:41Z
Вугледар перебуває на межі оперативного оточення, виправите ситуацію може хіба що диво
ZN UA
2024-09-28T03:18:58Z
Слідчі СБУ передали до суду справу колаборантки, яка працювала у «прокуратурі ЛНР»
УкраинФорм
2024-09-28T03:15:21Z
На кордоні з Румунією у жителя Закарпаття вилучили раритетний «Церковний збірник»
УкраинФорм
2024-09-28T03:39:51Z
Поліція Бердичева викрила причетного до крадіжки 10 тисяч гривень з чужого рахунку
InternetUA
2024-09-28T03:16:59Z
Понівечив 11 могил захисників України: на Тернопільщині затримали вандала
ГЛАВКОМ NET
2024-09-28T00:33:51Z
В Індії внаслідок сильних опадів загинули четверо осіб
УкраинФорм
2024-09-28T00:24:43Z
У Дніпрі пролунав вибух — ЗМІ
TSN
2024-09-27T23:36:15Z
Рівнянин, який раніше убив свою матір, на вулиці завдав пенсіонеру чотири ножових поранення
Украина Криминальная
2024-09-27T23:33:07Z
У Київській області оголосили повітряну тривогу через атаку російських дронів, у Дніпрі у цей час пролунали вибухи
ZN UA
2024-09-27T23:16:32Z
Із річки Дніпро дістали уламки Shahed, який атакував Київ
InternetUA
2024-09-27T23:16:13Z
Батько і син допомагали зняти чоловіка з військового обліку за «винагороду»
Украина Криминальная
2024-09-27T22:45:36Z
Яке свято у суботу, 28 вересня: чому сьогодні не можна скаржитися на життя
24tv
2024-09-28T04:06:09Z
Безкоштовне бізнес-навчання для ВПО та ветеранів: хто може взяти участь
ZN UA
2024-09-28T04:03:50Z
Цілих 9 "грошових" днів: українцям розкрили найсприятливіші дати жовтня 2024
Знай
2024-09-28T03:51:59Z
У Чорному морі - 2 ворожих ракетоносії загальним залпом до 8 ракет
УкраинФорм
2024-09-28T03:48:36Z
Українські біженці у Чехії страждають від депресії: дані дослідження
ГЛАВКОМ NET
2024-09-28T03:33:20Z
На Рівненщині відбулися масштабні навчання рятувальників
УкраинФорм
2024-09-28T02:36:42Z
Повістки поштою: хто точно не отримає запрошення у ТЦК
Знай
2024-09-28T02:30:44Z
У Португалії запровадять нову систему видворення нелегалів
УкраинФорм
2024-09-28T02:27:51Z
На Київщині сили ППО працюють по ворожих БпЛА — КОВА
TSN
2024-09-28T02:00:13Z
Ребус для тих, у кого чудовий зір: треба за 8 секунд знайти корону в спальні
GlavRed
2024-09-28T03:27:57Z
Хто начальник: непроста загадка, яку зможуть розгадати одиниці
GlavRed
2024-09-28T03:27:38Z
Як приготувати курячі крильця: "Мастер Шеф" Хіменес-Браво дав швидкий рецепт
Политека
2024-09-28T03:04:25Z
Підготовка житла: що варто обов’язково зробити до холодів
ZN UA
2024-09-28T02:33:42Z
Полюблять навіть діти: оновлений рецепт сирної пасти з цибулею та соєвим соусом
Политека
2024-09-28T01:03:40Z
Чи можна розігрівати їжу в пластикових контейнерах в мікрохвильовій печі
GlavRed
2024-09-28T00:27:50Z
Банановий пиріг з карамельним соусом: простий рецепт від зірки "Мастер Шеф"
Политека
2024-09-27T23:00:05Z
Миші не повернуться в будинок ніколи: як миттєво вивести гризунів
24tv
2024-09-27T22:12:35Z
Як зберігати ягоди після збору врожаю: господині поділились хитрощами
Политека
2024-09-27T22:03:47Z
Під час випробувань помітили таємничий електричний позашляховик Audi
ГЛАВКОМ NET
2024-09-27T18:36:23Z
Найбільший позашляховик Ford показали до прем'єри
ГЛАВКОМ NET
2024-09-27T14:45:51Z
Mercedes-Benz представляє кемпер Marco Polo у виконанні AMG
AutoCentre
2024-09-27T14:04:04Z
Новий стильний електромобіль Peugeot розсекретили до презентації
Фокус
2024-09-27T13:30:15Z
Від $33 000: Lynk&Co та Meizu представили електромобіль для геймерів
AutoGeek
2024-09-27T13:21:12Z
«Автономне» водіння Tesla Full Self-Driving потребує втручання кожні 21 км, — незалежне тестування
ITC
2024-09-27T13:05:34Z
Справжній ексклюзив: електромобілі Volkswagen ID.Buzz поставляються дилерам лімітованими серіями
AutoGeek
2024-09-27T12:39:55Z
Понад 200 км за 5 хвилин: GM і CATL показали інноваційну батарею для електромобілів
AutoGeek
2024-09-27T12:01:50Z
У Києві засвітився найоригінальніший мотоцикл Harley Davidson
Фокус
2024-09-27T11:30:42Z
На Чернігівщині створили першу організацію водокористувачів
Agravery
2024-09-28T04:12:53Z
Податки піднімаються: як вижити в нових умовах і не залишитись без грошей
Знай
2024-09-28T04:06:55Z
В Україні ціни на огірки вже у 2 рази дорожчі, ніж рік тому
AgroNews
2024-09-28T04:03:49Z
Закладаємо ягідник: переваги та особливості осінньої посадки
AgroPortal
2024-09-28T04:00:17Z
Пенсії в Україні: скільки отримуватиме пенсіонер, який мав мінімальну заробітну плату
Фокус
2024-09-28T03:15:05Z
Українців позбавляють пільг через борги по комуналці: як запобігти грошовій катастрофі
Знай
2024-09-28T03:06:51Z
"Ощадбанк" попередив про проблеми з картками: оплату можуть не прийняти
Знай
2024-09-28T02:51:35Z
Важливо знати покупцям: яка інформація має бути на ціннику
ZN UA
2024-09-28T01:04:21Z
Укрнафта виявила продаж фальсифікованих паливних талонів
УкраинФорм
2024-09-27T23:57:32Z
Археологи виявили у Польщі поховання вампірів, — ЗМІ
Фокус
2024-09-28T04:12:30Z
Microsoft нарешті усунула давню проблему єдиного входу в Windows 10
InternetUA
2024-09-28T04:03:28Z
Google Maps посилює боротьбу з фейковими відгуками
УкраинФорм
2024-09-28T03:57:41Z
Поки холоди не нагрянули: як почистити газову колонку
GlavRed
2024-09-28T03:27:53Z
Стане лише гірше: чому не можна кричати та бити кота - пояснення знають одиниці
GlavRed
2024-09-28T03:27:36Z
Моря та кратери: новий супутник ESA зробив детальну світлину Місяця
УкраинФорм
2024-09-28T03:21:16Z
TikTok долучився до боротьби з російською пропагандою: заблоковано РІА Новини
InternetUA
2024-09-28T03:04:39Z
Молдова заборонила ще сім пропагандистських ресурсів: які сайти заблоковані
InternetUA
2024-09-28T02:33:10Z
Starlink вже має 4 млн передплатників
InternetUA
2024-09-28T02:01:10Z