MY.UAНовини
Гранти під час війни. Ганна Зенн про підприємництво, крафтові виробництва і роль жінок у бізнесі
Гранти під час війни. Ганна Зенн про підприємництво, крафтові виробництва і роль жінок у бізнесі

Гранти під час війни. Ганна Зенн про підприємництво, крафтові виробництва і роль жінок у бізнесі

Представники українського мікробізнесу — справжні герої нашого часу. Під час повномасштабної війни вони підтримують українську економіку, виробляють товари, сплачують податки, створюють робочі місця та закохують іноземців в Україну. Важливим елементом розвитку малого бізнесу є отримання фінансування, а саме — грантової допомоги.

Сьогоднішня співрозмовниця Фокусу — директорка Громадської організації TECHBUREAU Ганна Зенн — це людина, без якої чимало українських крафтових виробників просто не мали б можливості вижити. Вона допомагає мікробізнесам отримати гранти, вийти на ринок підприємцям на онлайн-платформах (amazon, etsy), розвивати мікроекспорт.

Пані Ганно, хто ви за фахом та чим займалися до заснування власної компанії?

Я отримала економічну освіту, а зараз здобуваю другу вищу освіту — навчаюсь на заочному відділенні у Київському національному університеті імені Тараса Шевченка на факультеті філософії.

Працювати починала 11 років тому на Kabanchik.ua (відомий сервіс пошуку фахівців для побутових та бізнес завдань — Ред.): приєдналася до команди як менеджер з комунікацій та зросла з ними до операційного директора. Згодом вирішила спробувати сили у своїй справі та заснувала власну компанію. Ми створили мобільний додаток для вивчення розмовної англійської, займалися іншими продуктами, а потім почали працювати зі стартапами.

Важливо Гранти на підтримку мікробізнесу: хто й де може отримати 100 тисяч гривень

Чому в результаті обрали напрямок допомоги мікробізнесу?

Насамперед це вплив досвіду роботи в Kabanchik.ua. Я розуміла, наскільки важливі для мікробізнесів фінансова підтримка, допомога з виходу на ринки, інвестиції, зокрема, з-за кордону. На жаль, реалії в Україні такі, що без інвестицій мікропідприємцям виживати складно, іноді неможливо.

Мій шлях у цій справі почався з історії допомоги. Перед пандемією, на початку 2020-го у нас з'явилася можливість організувати делегацію з України на велику конференцію у Кремнієву Долину. Ми повезли на цей захід 15 компаній, і всі ці стартапи змогли залучити інвестиції. Це було для них дуже важливо, адже фінансування деяких з цих стартапів було дуже обмежене.

Для мікробізнесів дуже важлива фінансова підтримка, допомога з виходу на ринки, інвестиції, зокрема, з-за кордону

Але ж одразу після цього почалася пандемія. Не з'явилося відчуття, що ця історія закінчилася, не встигнувши розпочатись?

Звісно це був період, коли всі намагалися зрозуміти, що робити далі. Ми також розмірковували, що можемо запропонувати у часи невизначеності та чималих обмежень. І за деякий час все ж таки організували цікавий захід. Це був великий відеокурс, у якому ми детально розповіли про можливості для мікробізнесів, зокрема, як компанії можуть використовувати для продажів різні міжнародні майданчики.

Скільки у вас співробітників?

В "базовій команді" нас сім. Але під різні проєкти ми залучаємо різних фахівців і, відповідно, різну кількість людей. Наприклад, зараз ми працюємо над проєктом, до якого залучено близько 30 фахівців.

Один з переможців Made in UA Support Project - виробник туристичного спорядження і одягу для активного відпочинку ROCK FRONT
Фото: сторінка ROCK FRONT у Фейсбук

Що це за проєкт?

Минулого тижня ми запустили нову ініціативу — проєкт підтримки українських підприємців. Головна мета — допомогти нашим виробникам продавати товари ручної роботи за кордоном. Ми оберемо 500 компаній, які отримають можливість навчатися на реальних кейсах, працювати з менторами, зробити аналіз ринку, поекспериментувати з рекламними кампаніями. За два місяці вони зможуть створити популярний магазин на Etsy. Кожна з цих 500 компаній отримає 1000 доларів на закупівлю матеріалів, залучення спеціалістів, створення колекції, перші маркетингові дослідження.

Чи є у вас партнери або це самостійний проєкт?

В наших реаліях працювати самостійно важко. Тому ми завжди співпрацюємо з великими організаціями. Зараз ініціатива реалізується з Програмою USAID "Конкурентоспроможна економіка України", в партнерстві з Укрпоштою та Офісом з розвитку підприємництва та експорту, за підтримки Etsy.

Головна мета нового проєкту — допомогти українським виробникам продавати товари ручної роботи за кордоном

Які цікаві проєкти ви ще реалізовували вже під час війни?

У 2022 році ми запустили проєкт Made in UA Support Project, щоб підтримати бренди, які залишилися в Україні та продовжили працювати. В ньому мали змогу взяти участь українські виробники, що офіційно працюють в Україні та створюють робочі місця в місті чи селі. 100 переможців цього конкурсу отримали по 1000 доларів на розвиток виробництва, евакуацію команди до іншого міста та інші важливі інвестиції. 11 виробників одержали промокоди на безкоштовну міжнародну доставку номіналом від 5 до 30 тисяч гривень від Укрпошти, а 10 виробників — персоналізовані поради з трендів e-commerce у їхній ніші від Дія.Бізнес.

Це був дуже великий проєкт, який зібрав більше ніж 3400 заявок. Тож ми змогли не тільки допомогти 100 виробникам, але й зібрати детальну статистику, чого потребують мікропідприємці, яка допомога їм потрібна. А ще — ознайомитися з сотнями особистих історій, я прочитала їх всі.

Сьогодні жінки у бізнесі — це рухівна сила
Фото: Особистий архів Ганни Зенн

Про що вам писали? Якісь історії запам'ятали?

Люди писали, через що їм доводиться проходити, які виклики виникають. Для багатьох ці 1000 доларів були не просто фінансовою підтримкою, а способом врятувати свій бізнес.

Одна жінка, що робила в'язаний декор для дому, написала, що після того, як подала заявку, зрозуміла, що більше вона цей бізнес не тягне і потрібно закриватись. Але коли вона дізналася, що увійшла до сотні переможців та отримає 1000 доларів, вирішила спробувати врятувати свою справу, для неї це дійсно були великі гроші. І в неї вийшло.

Проєкти по підтримці мікробізнесу допомагають підприємцям не стільки матеріально, скільки ментально. Люди відчувають турботу, розуміють, що вони потрібні, що про них піклуються

Взагалі з цих листів я зрозуміла, що людям такі проєкти допомагають навіть не стільки матеріально, скільки ментально. Вони відчувають турботу, розуміють, що вони потрібні, що про них піклуються. Це дуже важливо завжди, тим більше — в скрутні часи.

Як ви обираєте переможців? Чи можуть такі листи зворушити вас настільки, що людина отримає грант?

Ні, там зовсім інший алгоритм відбору. Спочатку заявки обробляються, сортуються та ранжуються спеціальною програмою. У нас є технологія, яка дозволяє проаналізувати всі показники та критерії з кожної заявки. При цьому важливе більш-менш рівномірне розподілення між регіонами та індустріями. Потім — ручна перевірка, що заявки відповідають нашим задачам. Після цього кожен з членів журі обирає "своїх" 100 виробників, ці відповіді зводяться, і вже на підставі цього отримуємо переможців.

Важливо Ринок праці в очікуванні: до яких змін призведе економічне бронювання

Чого сьогодні потребує мікробізнес, крім грошей?

Судячи з нашої статистики, головна потреба — це все ж таки фінансування. Навіть невеликі гранти часто виявляються для багатьох критичними.

На другому місці — вихід на нові ринки, адже до повномасштабного вторгнення абсолютна більшість працювали виключно на українському ринку.

Також є великий запит на обладнання та матеріали, але це можна вважати продовженням теми фінансування.

І, нарешті, чимало мікропідприємців потребують розширення команди, нових кваліфікованих спеціалістів.

На які цілі найчастіше підприємства потребують кошти та на які найчастіше отримують?

Тут такої градації немає, підприємці можуть працювати як в технологічному, так і в будь-якому реальному секторі. Часто з'являються окремі програми для конкретних галузей. Взагалі, з того, що ми сьогодні бачимо в інформаційному полі, можна зробити висновки, що можливостей для різних підприємців чимало.

Наприклад, до нас в програму зараз може подаватися бізнес, який сам створює і сам продає. Це можуть бути як "соло-виробники", так і компанії, де працюють декілька людей. Є проєкти, які розраховані на більш "дорослі" компанії, а є такі, що тільки пропонують людям перетворити хобі на роботу — на кшталт "спробуй свою справу".

Один з переможців Made in UA Support Project - бренд She flowers, що виробляє декор для дому із сухоцвітів та стабілізованих квітів
Фото: Інстаграм she.flowers.ua

Яка роль держави у розвитку мікробізнесу? Ініціативи Мінекономіки часто використовується мікропідприємцями?

Нещодавно Міністерство економіки України та Київська школа економіки презентували практичний посібник для підприємців "Фінансові інструменти для бізнесу України". В цьому посібнику дійсно представлена максимальна вибірка: детально описані можливості залучення грантів та інвестицій, розповідається, як отримати доступ до фінансування, куди звертатися і як подавати проєкти, надаються практичні поради.

Загалом можливостями отримати державна гранти користуються багато компаній, але це переважно все ж таки малий та середній бізнес. Мікробізнес має менше можливостей через те, що часто є неофіційним: мікропідприємці затягують з цим моментом.

Ми, звісно, також тільки за легальну форму роботи. Але у нас є можливість спочатку зареєструватися для участі в програмі, а потім протягом двох тижнів легалізуватися.

Жінки зараз відіграють в економіці важливу роль, адже після початку повномасштабної війни у чоловіків через більший об'єм військових задач стало більше обмежень та менше можливостей

Який, на вашу думку, потенціал жінок у бізнесі? Чи змінилося щось тут після початку повномасштабної війни?

Жінки зараз відіграють в економіці важливу роль, адже після початку повномасштабної війни у чоловіків через більший об'єм військових задач стало більше обмежень та менше можливостей. Тому сьогодні жінки у бізнесі — це рухівна сила. Саме вони через більшу мобільність найчастіше їздять за кордон, щоб представляти бізнеси та делегації, шукати інвестиції. Сьогодні жінки багато чого взяли на себе.

До повномасштабної війни ми зі статистики заявок бачили, що близько 60% українських компаній засновані жінками. Думаю, за останні два роки цей відсоток збільшився. У нас буде можливість прослідкувати такі дані у проєкті, який ми реалізуємо зараз.

Українські бізнеси за кордоном мають великий попит, адже вони пропонують високий рівень якості, креативності та ідей

Що ви думаєте про потенціал мікробізнесу в Україні? Як ви бачите розвиток своєї справи після війни?

Я налаштована дуже оптимістично, хоча мій оптимізм базується не стільки на конкретних даних, скільки на вірі. Сьогодні чимало українських бізнесів представлені за кордоном, і вони мають там великий попит. Адже наші бренди можуть запропонувати високий рівень якості, креативності та ідей. У нас багато талантів, є що запропонувати. Щоправда, часто люди працюють на рівні хобі, бо дуже складно зробити перший крок так піти зі звичної роботи в підприємництво. Але потенціал у нас дуже великий.

Щодо планів моєї компанії, будемо працювати ще більше. Український бізнес потребував допомоги до вторгнення, потребує її зараз та потребуватиме після Перемоги. Викликів завжди було і буде багато, але вони змінюватимуться.

А сьогодні в нас є унікальна можливість зрозуміти, які інструменти працюють найкраще, яку допомогу ми можемо надати, як та за рахунок чого компанії можуть посилити свій бізнес. Ми матимемо більше досвіду та більше даних для подальшої ефективної роботи.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Джамала продала дом под Киевом: певица назвала причину и где сейчас живет с детьми
TSN
2025-05-26T18:18:35Z
Какие платья нельзя носить женщинам за 50: такие модели выглядят нелепо и добавляют возраст
TSN
2025-05-26T16:48:44Z
Яна Глущенко с мужем и сыном показала свой роскошный особняк за 200 тыс. долларов: вид изнутри
TSN
2025-05-16T19:19:10Z
Ирина Билык показалась с двумя сыновьями и раскрыла подробности личной жизни
TSN
2025-05-25T07:48:32Z
Объявлены победители American Music Awards 2025
Корреспондент
2025-05-27T14:21:27Z
Известный певец удивил заявлением о фальсификации голосов на нацотборе: "Сказали, что выиграл, но не поедешь"
TSN
2025-05-27T14:06:36Z
Мадонна кардинально изменила стиль ради мамы
Корреспондент
2025-05-19T09:15:58Z
Известный украинский певец высказался о неизлечимом сыне и раскрыл главную проблему
TSN
2025-05-21T16:18:11Z
Победитель Евровидения-2025 хочет исключить Израиль из конкурса
Корреспондент
2025-05-22T15:48:51Z
Эти два знака зодиака могут тянуть из вас энергию: как их распознать и защититься
TSN
2025-05-19T07:18:37Z
Главная стрижка лета-2025: трендовые варианты
TSN
2025-05-26T12:18:14Z
Клубничный бум: непревзойденная галета к кофе или чаю
TSN
2025-05-26T17:06:31Z
На грядке пожелтел весь укроп — в чем причина и как спасти зелень
TSN
2025-05-15T14:34:10Z
Гороскоп на среду 28 мая 2025 года
UAToday
2025-05-27T15:03:55Z
Непальский гид покорил Эверест в 31-й раз
Корреспондент
2025-05-27T14:54:23Z
Гороскоп для знаков зодиака на 22 мая 2025 года
Корреспондент
2025-05-21T08:03:41Z
Что добавить в лунку во время высадки рассады сладкого перца для хорошего урожая
TSN
2025-05-17T20:22:26Z
Гороскоп на 18 мая 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-05-17T15:30:37Z
Этот паразит грызет клетки человека: ученые сделали жуткое открытие
TSN
2025-05-19T07:48:24Z
Какое питание поможет сохранить здоровье в старости — исследование
TSN
2025-05-17T21:18:17Z
Враги помидоров: список растений, которые нельзя сажать рядом
TSN
2025-05-21T16:33:49Z
Мыло или гель для душа: что выбрать для кожи и гигиены
UAToday
2025-05-24T12:06:20Z
Ритм пульса человека может сигнализировать о будущем когнитивном ухудшении
Корреспондент
2025-05-27T17:30:47Z
Где не стоит сажать огурцы: пять ошибок, которые испортят урожай
TSN
2025-05-27T15:06:40Z
Как определить, что авокадо точно спелое: простые уловки
TSN
2025-05-15T14:34:08Z
Тля на смородине: методы борьбы с вредителями
TSN
2025-05-24T17:52:42Z
Чем полезен творог и стоит ли есть его каждый день: диетологи рассказали обо всех нюансах
UAToday
2025-05-24T09:03:02Z
США, Великобритания и ЕС раскрыли операцию ГРУ против Украины
Корреспондент
2025-05-21T18:18:37Z
В новом правительстве Германии вспыхнул первый скандал - СМИ
Корреспондент
2025-05-16T12:21:28Z
Зеленский в Ватикане встретился с Венсом
Европейская правда
2025-05-18T14:48:10Z
Трамп напомнил, что "ненавидит" Тейлор Свифт и сказал, что она "не горячая"
Корреспондент
2025-05-16T20:54:33Z
Зеленский анонсировал ответ на удары РФ
Корреспондент
2025-05-27T18:42:46Z
НАПК обнаружило нарушения в декларациях ТЦК на 36,8 млн
Корреспондент
2025-05-27T18:12:13Z
США представили России мощный мирный план - Рубио
Корреспондент
2025-05-17T16:57:07Z
Разведка США раскрыла планы Путина на 2025 год
Корреспондент
2025-05-24T16:33:54Z
Трамп хочет поскорее встретиться с Путиным: подробности заявления Рубио
TSN
2025-05-17T22:54:59Z
ВСУ ведут бои на девяти направлениях - Генштаб
Корреспондент
2025-05-27T13:30:44Z
Почему Закарпатская область не Ужгородская: историк удивил ответом
TSN
2025-05-17T21:18:56Z
В Киеве объявлена воздушная тревога: что угрожает столице
TSN
2025-05-17T21:18:45Z
Атака шахедов: в Киеве прогремели взрывы
Корреспондент
2025-05-18T00:18:39Z
Россияне постепенно "сползают" на восток от Покровска - ОСУВ Хортица
Корреспондент
2025-05-27T14:33:09Z
В Донецкой области правоохранитель перепродавал трофейное оружие
Корреспондент
2025-05-27T12:27:57Z
Синоптики дали прогноз погоды на сегодня 24 мая в Украине
UAToday
2025-05-24T04:27:56Z
Генштаб показал новые карты боев на фронте
Корреспондент
2025-05-24T06:03:54Z
На подконтрольную Украине территорию вернули еще 9 детей
Корреспондент
2025-05-22T15:12:07Z
В ТЦК назвали главную проблему с мобилизацией мужчин старше 55 лет
UAToday
2025-05-14T16:27:28Z
Зеленский отреагировал на идею Папы Льва XIV
Корреспондент
2025-05-14T21:24:03Z
Новое усиление мобилизации: кого ищут ТЦК
Корреспондент
2025-05-23T08:24:46Z
Силы беспилотных систем уничтожили дроны россиян
Корреспондент
2025-05-14T20:54:30Z
Украине одобрили €50 млн от Совета Европы на жилье для переселенцев
Корреспондент
2025-05-27T17:33:27Z
Индия одобрила разработку истребителя-невидимки пятого поколения
Корреспондент
2025-05-27T16:30:36Z
В Турции обнаружили христианскую мозаику накануне визита Папы Римского
Корреспондент
2025-05-19T17:51:03Z
18 мая: церковный праздник сегодня, три вещи, которые лучше не делать в этот день
UAToday
2025-05-18T04:00:15Z
Максим Нелипа погиб на войне: когда будет прощание и почему его сын не сможет попасть на похороны
TSN
2025-05-20T08:54:29Z
Стало известно, каким водителям больше нельзя управлять автомобилем
UAToday
2025-05-24T13:06:02Z
Китай поставил под угрозу производство электромобилей в Европе
Корреспондент
2025-05-19T10:27:19Z
Waymo отзывает почти все свои роботакси из-за столкновений с препятствиями
Корреспондент
2025-05-15T18:30:16Z
На китайском вторичном рынке появились автомобили с "нулевым пробегом"
Корреспондент
2025-05-27T15:42:58Z
Итальянская Zagato представила авто на базе BMW M4
Корреспондент
2025-05-27T15:30:59Z
Феррари нацелилась на нового управляющего
Корреспондент
2025-05-27T15:15:19Z
Продажи Tesla упали на 49% в апреле - СМИ
Корреспондент
2025-05-27T08:27:40Z
Украинцы стали реже устанавливать ГБО на автомобили
UAToday
2025-05-27T00:03:24Z
Раскрыты характеристики электрического кроссовера Mazda EZ-60
Корреспондент
2025-05-26T18:54:33Z
В NASA зафиксировали в океане гигантскую форму жизни: ее видно даже из космоса
UAToday
2025-05-18T19:15:31Z
Apple готовит технологию управления iPhone с помощью мозга - СМИ
UAToday
2025-05-15T13:03:54Z
В Великобритании нашли скульптуру богини победы возрастом более 1800 лет
Корреспондент
2025-05-21T18:36:10Z
Команда с украинцем выиграла в Казахстане турнир по Counter-Strike 2
Корреспондент
2025-05-19T00:09:16Z
Исчезающий вид антилоп впервые сфотографирован живым с 1940 года
Корреспондент
2025-05-27T17:54:42Z
Windows 11 получит защиту от атак квантовых компьютеров
Корреспондент
2025-05-27T17:18:42Z
Кольцо с тремя солнцами: украинские полярники показали уникальный оптический эффект
TSN
2025-05-27T15:06:50Z
Samsung отказалась от российских металлов для производства дисплеев
Корреспондент
2025-05-27T09:15:15Z
Телескоп Джеймса Уэбба обнаружил «копию» Млечного Пути
Корреспондент
2025-05-27T08:24:16Z
Атака на Киев: известны уточненные данные о последствиях
Корреспондент
2025-05-24T13:03:34Z
На Франковщине чиновник торговал закрытыми данными ГПСУ
Корреспондент
2025-05-16T11:57:53Z
В Ивано-Франковске и Луцке прогремели взрывы
Корреспондент
2025-05-15T03:39:51Z
Поджог имущества Стармера: задержан второй подозреваемый
Корреспондент
2025-05-17T21:18:55Z
В Судане за неделю более 170 человек умерли от холеры
Корреспондент
2025-05-27T16:48:26Z
БЕБ разоблачило подпольный НПЗ мощностью 100 тонн топлива в сутки
Корреспондент
2025-05-27T14:48:09Z
В ОВА показали последствия атаки дронов на Полтавщине
Корреспондент
2025-05-15T06:21:56Z
В Кривом Роге изъяли 140 тонн контрафактного топлива
Корреспондент
2025-05-27T14:24:16Z
Корректировал удары по Одессе и Житомиру: предатель получил 15 лет тюрьмы
Корреспондент
2025-05-27T13:30:14Z
Выращивание картофеля: аграрные секреты, о которых знают не все
TSN
2025-05-20T14:06:17Z
В Украине выросло энергопотребление в конце недели
Корреспондент
2025-05-23T08:06:19Z
Немецкий банк заблокировал Шредеру выплаты из России
Корреспондент
2025-05-25T14:45:13Z
Санкции уничтожают агросектор РФ - разведка
Корреспондент
2025-05-18T16:39:20Z
Россия планирует подключить ЗАЭС, несмотря на риски - СМИ
Корреспондент
2025-05-27T18:30:37Z
В Минэнерго назвали ущерб, который удары РФ нанесли энергосистеме Украины
Корреспондент
2025-05-27T18:12:15Z
Moody's снизило кредитный рейтинг США
Корреспондент
2025-05-16T23:51:08Z
Доллар подорожал: курс валют на 19 мая 2025
TSN
2025-05-19T06:06:00Z
Аналитики оценили экономические потери в прифронтовых областях
Корреспондент
2025-05-27T16:30:15Z
Довбик назвал настоящего лидера сборной Украины
Корреспондент
2025-05-24T10:21:32Z
Совладелец МЮ лишился почти трети своего состояния
Корреспондент
2025-05-16T20:36:12Z
90 лет без титула, и вот наконец Юнион Сент-Жиллуаз в Бельгии снова чемпион
Корреспондент
2025-05-25T21:30:44Z
Прощание с Реалом: заключительный матч сезона стал последним для Модрича
Корреспондент
2025-05-24T17:33:32Z
МОК не допустил россиян к зимним Играм 2026 года
Корреспондент
2025-05-27T18:39:41Z
Экс-чемпион мира похвалил Дюбуа за смелость выйти в ринг с Усиком
Корреспондент
2025-05-27T18:24:41Z
Достойное обновление эмблемы на форме Динамо после 30-го чемпионства
Корреспондент
2025-05-24T17:00:58Z
Главного тренера клуба Бундеслиги неожиданно уволили
Корреспондент
2025-05-27T17:51:05Z
Налоговые махинации: 33 британских футбольных клуба под подозрением
Корреспондент
2025-05-27T17:18:03Z