MY.UAНовини
Гранти під час війни. Ганна Зенн про підприємництво, крафтові виробництва і роль жінок у бізнесі
Гранти під час війни. Ганна Зенн про підприємництво, крафтові виробництва і роль жінок у бізнесі

Гранти під час війни. Ганна Зенн про підприємництво, крафтові виробництва і роль жінок у бізнесі

Представники українського мікробізнесу — справжні герої нашого часу. Під час повномасштабної війни вони підтримують українську економіку, виробляють товари, сплачують податки, створюють робочі місця та закохують іноземців в Україну. Важливим елементом розвитку малого бізнесу є отримання фінансування, а саме — грантової допомоги.

Сьогоднішня співрозмовниця Фокусу — директорка Громадської організації TECHBUREAU Ганна Зенн — це людина, без якої чимало українських крафтових виробників просто не мали б можливості вижити. Вона допомагає мікробізнесам отримати гранти, вийти на ринок підприємцям на онлайн-платформах (amazon, etsy), розвивати мікроекспорт.

Пані Ганно, хто ви за фахом та чим займалися до заснування власної компанії?

Я отримала економічну освіту, а зараз здобуваю другу вищу освіту — навчаюсь на заочному відділенні у Київському національному університеті імені Тараса Шевченка на факультеті філософії.

Працювати починала 11 років тому на Kabanchik.ua (відомий сервіс пошуку фахівців для побутових та бізнес завдань — Ред.): приєдналася до команди як менеджер з комунікацій та зросла з ними до операційного директора. Згодом вирішила спробувати сили у своїй справі та заснувала власну компанію. Ми створили мобільний додаток для вивчення розмовної англійської, займалися іншими продуктами, а потім почали працювати зі стартапами.

Важливо Гранти на підтримку мікробізнесу: хто й де може отримати 100 тисяч гривень

Чому в результаті обрали напрямок допомоги мікробізнесу?

Насамперед це вплив досвіду роботи в Kabanchik.ua. Я розуміла, наскільки важливі для мікробізнесів фінансова підтримка, допомога з виходу на ринки, інвестиції, зокрема, з-за кордону. На жаль, реалії в Україні такі, що без інвестицій мікропідприємцям виживати складно, іноді неможливо.

Мій шлях у цій справі почався з історії допомоги. Перед пандемією, на початку 2020-го у нас з'явилася можливість організувати делегацію з України на велику конференцію у Кремнієву Долину. Ми повезли на цей захід 15 компаній, і всі ці стартапи змогли залучити інвестиції. Це було для них дуже важливо, адже фінансування деяких з цих стартапів було дуже обмежене.

Для мікробізнесів дуже важлива фінансова підтримка, допомога з виходу на ринки, інвестиції, зокрема, з-за кордону

Але ж одразу після цього почалася пандемія. Не з'явилося відчуття, що ця історія закінчилася, не встигнувши розпочатись?

Звісно це був період, коли всі намагалися зрозуміти, що робити далі. Ми також розмірковували, що можемо запропонувати у часи невизначеності та чималих обмежень. І за деякий час все ж таки організували цікавий захід. Це був великий відеокурс, у якому ми детально розповіли про можливості для мікробізнесів, зокрема, як компанії можуть використовувати для продажів різні міжнародні майданчики.

Скільки у вас співробітників?

В "базовій команді" нас сім. Але під різні проєкти ми залучаємо різних фахівців і, відповідно, різну кількість людей. Наприклад, зараз ми працюємо над проєктом, до якого залучено близько 30 фахівців.

Один з переможців Made in UA Support Project - виробник туристичного спорядження і одягу для активного відпочинку ROCK FRONT
Фото: сторінка ROCK FRONT у Фейсбук

Що це за проєкт?

Минулого тижня ми запустили нову ініціативу — проєкт підтримки українських підприємців. Головна мета — допомогти нашим виробникам продавати товари ручної роботи за кордоном. Ми оберемо 500 компаній, які отримають можливість навчатися на реальних кейсах, працювати з менторами, зробити аналіз ринку, поекспериментувати з рекламними кампаніями. За два місяці вони зможуть створити популярний магазин на Etsy. Кожна з цих 500 компаній отримає 1000 доларів на закупівлю матеріалів, залучення спеціалістів, створення колекції, перші маркетингові дослідження.

Чи є у вас партнери або це самостійний проєкт?

В наших реаліях працювати самостійно важко. Тому ми завжди співпрацюємо з великими організаціями. Зараз ініціатива реалізується з Програмою USAID "Конкурентоспроможна економіка України", в партнерстві з Укрпоштою та Офісом з розвитку підприємництва та експорту, за підтримки Etsy.

Головна мета нового проєкту — допомогти українським виробникам продавати товари ручної роботи за кордоном

Які цікаві проєкти ви ще реалізовували вже під час війни?

У 2022 році ми запустили проєкт Made in UA Support Project, щоб підтримати бренди, які залишилися в Україні та продовжили працювати. В ньому мали змогу взяти участь українські виробники, що офіційно працюють в Україні та створюють робочі місця в місті чи селі. 100 переможців цього конкурсу отримали по 1000 доларів на розвиток виробництва, евакуацію команди до іншого міста та інші важливі інвестиції. 11 виробників одержали промокоди на безкоштовну міжнародну доставку номіналом від 5 до 30 тисяч гривень від Укрпошти, а 10 виробників — персоналізовані поради з трендів e-commerce у їхній ніші від Дія.Бізнес.

Це був дуже великий проєкт, який зібрав більше ніж 3400 заявок. Тож ми змогли не тільки допомогти 100 виробникам, але й зібрати детальну статистику, чого потребують мікропідприємці, яка допомога їм потрібна. А ще — ознайомитися з сотнями особистих історій, я прочитала їх всі.

Сьогодні жінки у бізнесі — це рухівна сила
Фото: Особистий архів Ганни Зенн

Про що вам писали? Якісь історії запам'ятали?

Люди писали, через що їм доводиться проходити, які виклики виникають. Для багатьох ці 1000 доларів були не просто фінансовою підтримкою, а способом врятувати свій бізнес.

Одна жінка, що робила в'язаний декор для дому, написала, що після того, як подала заявку, зрозуміла, що більше вона цей бізнес не тягне і потрібно закриватись. Але коли вона дізналася, що увійшла до сотні переможців та отримає 1000 доларів, вирішила спробувати врятувати свою справу, для неї це дійсно були великі гроші. І в неї вийшло.

Проєкти по підтримці мікробізнесу допомагають підприємцям не стільки матеріально, скільки ментально. Люди відчувають турботу, розуміють, що вони потрібні, що про них піклуються

Взагалі з цих листів я зрозуміла, що людям такі проєкти допомагають навіть не стільки матеріально, скільки ментально. Вони відчувають турботу, розуміють, що вони потрібні, що про них піклуються. Це дуже важливо завжди, тим більше — в скрутні часи.

Як ви обираєте переможців? Чи можуть такі листи зворушити вас настільки, що людина отримає грант?

Ні, там зовсім інший алгоритм відбору. Спочатку заявки обробляються, сортуються та ранжуються спеціальною програмою. У нас є технологія, яка дозволяє проаналізувати всі показники та критерії з кожної заявки. При цьому важливе більш-менш рівномірне розподілення між регіонами та індустріями. Потім — ручна перевірка, що заявки відповідають нашим задачам. Після цього кожен з членів журі обирає "своїх" 100 виробників, ці відповіді зводяться, і вже на підставі цього отримуємо переможців.

Важливо Ринок праці в очікуванні: до яких змін призведе економічне бронювання

Чого сьогодні потребує мікробізнес, крім грошей?

Судячи з нашої статистики, головна потреба — це все ж таки фінансування. Навіть невеликі гранти часто виявляються для багатьох критичними.

На другому місці — вихід на нові ринки, адже до повномасштабного вторгнення абсолютна більшість працювали виключно на українському ринку.

Також є великий запит на обладнання та матеріали, але це можна вважати продовженням теми фінансування.

І, нарешті, чимало мікропідприємців потребують розширення команди, нових кваліфікованих спеціалістів.

На які цілі найчастіше підприємства потребують кошти та на які найчастіше отримують?

Тут такої градації немає, підприємці можуть працювати як в технологічному, так і в будь-якому реальному секторі. Часто з'являються окремі програми для конкретних галузей. Взагалі, з того, що ми сьогодні бачимо в інформаційному полі, можна зробити висновки, що можливостей для різних підприємців чимало.

Наприклад, до нас в програму зараз може подаватися бізнес, який сам створює і сам продає. Це можуть бути як "соло-виробники", так і компанії, де працюють декілька людей. Є проєкти, які розраховані на більш "дорослі" компанії, а є такі, що тільки пропонують людям перетворити хобі на роботу — на кшталт "спробуй свою справу".

Один з переможців Made in UA Support Project - бренд She flowers, що виробляє декор для дому із сухоцвітів та стабілізованих квітів
Фото: Інстаграм she.flowers.ua

Яка роль держави у розвитку мікробізнесу? Ініціативи Мінекономіки часто використовується мікропідприємцями?

Нещодавно Міністерство економіки України та Київська школа економіки презентували практичний посібник для підприємців "Фінансові інструменти для бізнесу України". В цьому посібнику дійсно представлена максимальна вибірка: детально описані можливості залучення грантів та інвестицій, розповідається, як отримати доступ до фінансування, куди звертатися і як подавати проєкти, надаються практичні поради.

Загалом можливостями отримати державна гранти користуються багато компаній, але це переважно все ж таки малий та середній бізнес. Мікробізнес має менше можливостей через те, що часто є неофіційним: мікропідприємці затягують з цим моментом.

Ми, звісно, також тільки за легальну форму роботи. Але у нас є можливість спочатку зареєструватися для участі в програмі, а потім протягом двох тижнів легалізуватися.

Жінки зараз відіграють в економіці важливу роль, адже після початку повномасштабної війни у чоловіків через більший об'єм військових задач стало більше обмежень та менше можливостей

Який, на вашу думку, потенціал жінок у бізнесі? Чи змінилося щось тут після початку повномасштабної війни?

Жінки зараз відіграють в економіці важливу роль, адже після початку повномасштабної війни у чоловіків через більший об'єм військових задач стало більше обмежень та менше можливостей. Тому сьогодні жінки у бізнесі — це рухівна сила. Саме вони через більшу мобільність найчастіше їздять за кордон, щоб представляти бізнеси та делегації, шукати інвестиції. Сьогодні жінки багато чого взяли на себе.

До повномасштабної війни ми зі статистики заявок бачили, що близько 60% українських компаній засновані жінками. Думаю, за останні два роки цей відсоток збільшився. У нас буде можливість прослідкувати такі дані у проєкті, який ми реалізуємо зараз.

Українські бізнеси за кордоном мають великий попит, адже вони пропонують високий рівень якості, креативності та ідей

Що ви думаєте про потенціал мікробізнесу в Україні? Як ви бачите розвиток своєї справи після війни?

Я налаштована дуже оптимістично, хоча мій оптимізм базується не стільки на конкретних даних, скільки на вірі. Сьогодні чимало українських бізнесів представлені за кордоном, і вони мають там великий попит. Адже наші бренди можуть запропонувати високий рівень якості, креативності та ідей. У нас багато талантів, є що запропонувати. Щоправда, часто люди працюють на рівні хобі, бо дуже складно зробити перший крок так піти зі звичної роботи в підприємництво. Але потенціал у нас дуже великий.

Щодо планів моєї компанії, будемо працювати ще більше. Український бізнес потребував допомоги до вторгнення, потребує її зараз та потребуватиме після Перемоги. Викликів завжди було і буде багато, але вони змінюватимуться.

А сьогодні в нас є унікальна можливість зрозуміти, які інструменти працюють найкраще, яку допомогу ми можемо надати, як та за рахунок чого компанії можуть посилити свій бізнес. Ми матимемо більше досвіду та більше даних для подальшої ефективної роботи.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Камалія заінтригувала подробицями про розлучення з чоловіком-мільярдером: "Штамп нічого не значить"
TSN
2025-01-19T16:48:55Z
Колишній друг Пугачової пропагандист Резнік потрапив під санкції за свої вірші
GlavRed
2025-01-19T16:27:21Z
Камалія різко висловилася у бік ведучого Соломки, який публічно принизив її: "Його женуть з каналів"
TSN
2025-01-19T16:06:58Z
Андре Тан назвав найяскравіші тренди 2025 року: будете виділятися з натовпу
24tv
2025-01-19T16:03:57Z
Колишня Тищенка показалася з їхнім 7-річним сином за кордоном і здивувала, як він виріс
TSN
2025-01-19T15:36:47Z
Дружина Остапчука зізналась, що не спілкується з його дітьми від колишньої, і назвала причину
TSN
2025-01-19T15:06:28Z
Познайомились, коли дівчинці було 11 років: що відомо про внучку Алена Делона, з якою вони як дві краплі води
Telegraf
2025-01-19T14:42:56Z
Позитив з новонародженою донькою та дружиною зворушив кадрами з прогулянки
TSN
2025-01-19T14:36:46Z
Настав цей день, – 7-річна донька Дмитра Ступки знімається для Netflix
24tv
2025-01-19T14:09:39Z
Син фюрера був залізничником, а внук мріє про ДНК-тест : що відомо про нащадків диктатора Гітлера
Telegraf
2025-01-19T16:51:19Z
Якою буде мобілізація жінок у 2025 році
24tv
2025-01-19T16:45:16Z
Зеленський назвав нового очільника Академії сухопутних військ
TSN
2025-01-19T16:37:43Z
Укрпошта випустила лімітований набір марок «Третя Штурмова»
УкраинФорм
2025-01-19T16:21:35Z
Російська ракета пробила укриття коледжу у Кривому Розі: студентів там змушували вчитися очно
Telegraf
2025-01-19T16:21:09Z
На Київщині працює ППО
УкраинФорм
2025-01-19T16:18:32Z
В Італії ініціюють заборону мусульманського вбрання, що закриває обличчя
Европейская правда
2025-01-19T16:09:27Z
Лесь Задніпровський жорстко розкритикував російськомовних українців: "Рожеві окуляри мали спасти"
TSN
2025-01-19T16:06:20Z
Які послуги безоплатні для українських пенсіонерів
24tv
2025-01-19T16:00:24Z
NYT: Команда Трампа розглядає варіант припинення війни в Україні за корейським сценарієм
Хвиля
2025-01-19T16:48:22Z
Загарбники упродовж дня атакували Марганецьку громаду у Нікопольському районі
УкраинФорм
2025-01-19T16:45:12Z
Сибіга подякував Блінкену за допомогу Україні у переломний момент
УкраинФорм
2025-01-19T16:45:06Z
У МЗС назвали кроки для досягнення справедливого миру з Росією
24tv
2025-01-19T16:42:47Z
Зеленський підписав указ про нові санкції РНБО
ГЛАВКОМ NET
2025-01-19T16:39:21Z
Трамп розповів, чим займатиметься у перший тиждень президентства
ГЛАВКОМ NET
2025-01-19T16:33:17Z
Втручання Ілона Маска у європейську політику: у BI припустили, для чого це мільярдеру
InternetUA
2025-01-19T16:30:51Z
Коли закінчиться війна в Україні: рік припинення вогню і що буде далі
GlavRed
2025-01-19T16:27:39Z
Чи буде Трамп домовлятися з Путіним за спиною України?
GlavRed
2025-01-19T16:27:00Z
Скільки стажу потрібно для пенсії у 10 тисяч гривень: розрахунки на 2025 рік
TSN
2025-01-19T16:48:30Z
В Україні планують оподаткувати всі закордонні посилки: реакція бізнесу та поштових операторів
Политека
2025-01-19T16:27:46Z
Це не допоможе: Попенко розповів, як кинули українців на світлі та теплі
Хвиля
2025-01-19T16:21:33Z
Нові податки призвели до значного подорожчання пального: яка ситуація в Україні
Политека
2025-01-19T15:27:57Z
Відключення світла в Україні: експерти назвали умови повернення обмежень
Политека
2025-01-19T15:00:08Z
Оборудка із газовими лічильниками: БЕБ викрило посадовців компанії Фірташа
УкраинФорм
2025-01-19T14:45:54Z
Світові пенсійні фонди повертаються на ринок криптовалют - FT
ZN UA
2025-01-19T14:37:59Z
Українські ресторани втрачають рентабельність
AgroPortal
2025-01-19T14:00:52Z
Пташиний грип у США призвів до дефіциту яєць
AgroPortal
2025-01-19T13:30:48Z
На фронті від початку доби - 125 зіткнень, Покровський напрямок найгарячіший
УкраинФорм
2025-01-19T16:36:12Z
Нова тактика росіян на фронті: як діятимуть окупанти на Покровському напрямку
24tv
2025-01-19T16:27:08Z
Синоптики розповіли, чого очікувати від погоди 20 січня
TSN
2025-01-19T16:18:28Z
На Харківському напрямку росіяни двічі без успіху атакували позиції Сил оборони, на Куп’янському окупанти 7 разів намагалися просунутися вперед — Генштаб ЗСУ
Мій Харків
2025-01-19T15:37:16Z
Боєць розповів про зустріч з актором-путіністом Стівеном Сігалом в Оленівці після теракту
TSN
2025-01-19T15:27:58Z
Значна територія Торецька перебуває під вогневим впливом Сил оборони - військові
УкраинФорм
2025-01-19T15:27:21Z
Британська розвідка: Росія посилює тиск на Велику Новосілку у Донецькій області
Европейская правда
2025-01-19T15:15:00Z
Наступ на Велику Новосілку: британська розвідка розповіла про плани Росії
24tv
2025-01-19T15:09:15Z
Завдання, щоб їх узагалі не було: військовослужбовець ЗСУ пояснив, що таке бойове зіткнення
24tv
2025-01-19T15:06:48Z
У Києві у радіоведучої в руках вибухнув боєприпас
24tv
2025-01-19T16:39:17Z
Вибух у студії «Армія FM: постраждала радіоведуча
ZN UA
2025-01-19T16:30:03Z
Вибух у центрі Києва: у радіостудії здетонував боєприпас, є постраждала
GlavRed
2025-01-19T16:27:23Z
Не встигли врятувати: на Рівненщині вщент згоріла старовинна церква
TSN
2025-01-19T16:18:49Z
На Київщині та ще у низці областей - знову повітряна тривога через російські дрони
УкраинФорм
2025-01-19T16:18:15Z
Українців попередили про шахрайську схему із фейковими сайтами оформлення єПідтримки
УкраинФорм
2025-01-19T16:00:40Z
У студії київської радіостанції стався вибух - є постраждала
УкраинФорм
2025-01-19T15:45:45Z
На Київщині через атаку російських дронів пошкоджені будівля та два авто
УкраинФорм
2025-01-19T15:45:25Z
У Нігерії кількість загиблих через вибух бензовоза зросла до 86
УкраинФорм
2025-01-19T15:42:23Z
Розкішний сніданок за 10 хвилин: ульотна закуска з лаваша - рецепт
GlavRed
2025-01-19T16:27:35Z
Одні не розраховують витрати, інші – занадто квапляться: помилки при переїзді у знаків зодіаку
24tv
2025-01-19T16:21:57Z
Ви ще встигаєте здійснити мрії: який манікюр потрібно зробити до 29 січня
Знай
2025-01-19T15:51:32Z
Гороскоп Таро на 20 січня для всіх знаків Зодіаку: дізнайтеся, що принесе вам цей день
Политека
2025-01-19T15:42:20Z
Які запахи найбільше не переносять кішки: і на кілометр не підійдуть
GlavRed
2025-01-19T15:27:33Z
Забудьте про плями від вина: ось як вивести їх з дивана та крісла
24tv
2025-01-19T15:27:11Z
Як працює наша пам’ять: секрети запам’ятовування
ZN UA
2025-01-19T15:03:55Z
Господиням на замітку: додайте ці 2 інгредієнти й деруни вже ніколи не темнітимуть
24tv
2025-01-19T14:33:13Z
Як завжди бути щасливим, вільним і молодим: порада мудреця, якій понад 1000 років
TSN
2025-01-19T13:48:33Z
Мільйони комп’ютерів опинилися під загрозою через винахід хакерів
InternetUA
2025-01-19T16:49:46Z
Вундеркінд у 17 років створив навігацію для дронів, яку не глушить РЕБ
InternetUA
2025-01-19T16:01:58Z
Американські розробники заявили, що реактивний літак XB-1 подолав звуковий бар'єр швидкості
InternetUA
2025-01-19T15:31:11Z
Танець у TikTok призвів до звільнення
360ua.news
2025-01-19T15:06:27Z
Instagram випустив оновлення, змінивши формат акаунтів назавжди
InternetUA
2025-01-19T15:01:14Z
Зламається не тільки смартфон: як не можна заряджати телефон у машині
GlavRed
2025-01-19T14:27:17Z
Microsoft випустила оновлення для Windows 11 24H2, 23H2, 22H2 KB5050119/KB5050200
Portaltele
2025-01-19T14:10:41Z
Походження Місяця: несподіване відкриття кидає виклик найпопулярнішій теорії
Фокус
2025-01-19T14:06:09Z
Майбутнє будівництва. Американські інженери створили гнучкий бетон для 3D-друку
InternetUA
2025-01-19T14:04:46Z
Норовірусна інфекція: українцям розповіли, як її лікувати і чим вона небезпечна
Политека
2025-01-19T16:42:52Z
Знайшли підхід до важкої хвороби мільйонів: учені виявили найважливіший ген ожиріння
Фокус
2025-01-19T16:21:14Z
Вам знадобиться духовка та 10 хвилин: як швидко отримати стиглий авокадо
24tv
2025-01-19T16:15:51Z
Чому варто включити м’ясо кролика в раціон
360ua.news
2025-01-19T16:06:28Z
На жаль, 3 знаки зодіаку опинились у списку тих, для кого лютий стане найсумнішим місяцем у році
24tv
2025-01-19T15:30:35Z
Що буде, якщо їсти сало щодня: названо несподівані наслідки
GlavRed
2025-01-19T15:27:10Z
Названо ягоду, яка подовжує життя й лікує купу хвороб
TSN
2025-01-19T15:18:05Z
Які ліки негативно впливають на здатність керувати автомобілем: список
ТСН
2025-01-19T15:03:03Z
Як правильно лікувати нежить: доктор Комаровський розповів, що робити, щоб запобігти ускладненням
Политека
2025-01-19T14:30:16Z
У компанії Пивоварова та інших зірок: дружина Усика влаштувала вечірку на честь його 38-річчя
24tv
2025-01-19T16:48:01Z
«Дніпро» розгромив «Кривбас» у баскетбольній Суперлізі України
УкраинФорм
2025-01-19T16:42:01Z
Уніон втримав перемогу над Майнцем
Football.ua
2025-01-19T16:30:14Z
Евертон із Миколенком здолав Тоттенгем
Football.ua
2025-01-19T16:06:46Z
Ноттінгем Форест розібрався із Саутгемптоном
Football.ua
2025-01-19T16:06:33Z
МЮ поступився Брайтону на своєму полі
Football.ua
2025-01-19T16:03:28Z
"Йому 20 років": відомий експерт назвав супертяжа, який зупинить Усика
24tv
2025-01-19T16:00:51Z
Серія А: Фіорентина не впоралася з Торіно, Кальярі розгромив Лечче, нічия Парми з Венецією
Football.ua
2025-01-19T16:00:15Z
Україна запровадила санкції про шахіста-зрадника Карякіна
ГЛАВКОМ NET
2025-01-19T15:45:52Z
Tesla Cybertruck конфіскували в Англії як заборонене авто — тим часом пікап вільно їздить Одесою
ITC
2025-01-19T16:15:39Z
Німецьким вантажівкам Henschel виповнилося 100 років
AutoCentre
2025-01-19T13:07:49Z
Donut Lab анонсувала інновації в електротехніці
360ua.news
2025-01-19T13:03:40Z
Справжній ексклюзив: у Києві помітили розкішний "Гелендваген" за 280 000 євро
Фокус
2025-01-19T09:00:01Z
Mercedes має намір повернути на конвеєр купе S-Class
AutoCentre
2025-01-19T08:15:08Z
Автовласників обкладуть новим податком: хто має сплатити 25 тисяч гривень
Знай
2025-01-19T04:21:17Z
Знають не всі водії: що означає значок "фонтан" на панелі приладів авто
GlavRed
2025-01-18T21:27:01Z
Щоб не угробити машину: як довго можна тримати двигун увімкненим
GlavRed
2025-01-18T20:27:41Z
У київському гаражі знайшли раритетний Lincoln Town Car
AutoCentre
2025-01-18T20:01:19Z