MY.UAНовини
Гранти під час війни. Ганна Зенн про підприємництво, крафтові виробництва і роль жінок у бізнесі
Гранти під час війни. Ганна Зенн про підприємництво, крафтові виробництва і роль жінок у бізнесі

Гранти під час війни. Ганна Зенн про підприємництво, крафтові виробництва і роль жінок у бізнесі

Представники українського мікробізнесу — справжні герої нашого часу. Під час повномасштабної війни вони підтримують українську економіку, виробляють товари, сплачують податки, створюють робочі місця та закохують іноземців в Україну. Важливим елементом розвитку малого бізнесу є отримання фінансування, а саме — грантової допомоги.

Сьогоднішня співрозмовниця Фокусу — директорка Громадської організації TECHBUREAU Ганна Зенн — це людина, без якої чимало українських крафтових виробників просто не мали б можливості вижити. Вона допомагає мікробізнесам отримати гранти, вийти на ринок підприємцям на онлайн-платформах (amazon, etsy), розвивати мікроекспорт.

Пані Ганно, хто ви за фахом та чим займалися до заснування власної компанії?

Я отримала економічну освіту, а зараз здобуваю другу вищу освіту — навчаюсь на заочному відділенні у Київському національному університеті імені Тараса Шевченка на факультеті філософії.

Працювати починала 11 років тому на Kabanchik.ua (відомий сервіс пошуку фахівців для побутових та бізнес завдань — Ред.): приєдналася до команди як менеджер з комунікацій та зросла з ними до операційного директора. Згодом вирішила спробувати сили у своїй справі та заснувала власну компанію. Ми створили мобільний додаток для вивчення розмовної англійської, займалися іншими продуктами, а потім почали працювати зі стартапами.

Важливо Гранти на підтримку мікробізнесу: хто й де може отримати 100 тисяч гривень

Чому в результаті обрали напрямок допомоги мікробізнесу?

Насамперед це вплив досвіду роботи в Kabanchik.ua. Я розуміла, наскільки важливі для мікробізнесів фінансова підтримка, допомога з виходу на ринки, інвестиції, зокрема, з-за кордону. На жаль, реалії в Україні такі, що без інвестицій мікропідприємцям виживати складно, іноді неможливо.

Мій шлях у цій справі почався з історії допомоги. Перед пандемією, на початку 2020-го у нас з'явилася можливість організувати делегацію з України на велику конференцію у Кремнієву Долину. Ми повезли на цей захід 15 компаній, і всі ці стартапи змогли залучити інвестиції. Це було для них дуже важливо, адже фінансування деяких з цих стартапів було дуже обмежене.

Для мікробізнесів дуже важлива фінансова підтримка, допомога з виходу на ринки, інвестиції, зокрема, з-за кордону

Але ж одразу після цього почалася пандемія. Не з'явилося відчуття, що ця історія закінчилася, не встигнувши розпочатись?

Звісно це був період, коли всі намагалися зрозуміти, що робити далі. Ми також розмірковували, що можемо запропонувати у часи невизначеності та чималих обмежень. І за деякий час все ж таки організували цікавий захід. Це був великий відеокурс, у якому ми детально розповіли про можливості для мікробізнесів, зокрема, як компанії можуть використовувати для продажів різні міжнародні майданчики.

Скільки у вас співробітників?

В "базовій команді" нас сім. Але під різні проєкти ми залучаємо різних фахівців і, відповідно, різну кількість людей. Наприклад, зараз ми працюємо над проєктом, до якого залучено близько 30 фахівців.

Один з переможців Made in UA Support Project - виробник туристичного спорядження і одягу для активного відпочинку ROCK FRONT
Фото: сторінка ROCK FRONT у Фейсбук

Що це за проєкт?

Минулого тижня ми запустили нову ініціативу — проєкт підтримки українських підприємців. Головна мета — допомогти нашим виробникам продавати товари ручної роботи за кордоном. Ми оберемо 500 компаній, які отримають можливість навчатися на реальних кейсах, працювати з менторами, зробити аналіз ринку, поекспериментувати з рекламними кампаніями. За два місяці вони зможуть створити популярний магазин на Etsy. Кожна з цих 500 компаній отримає 1000 доларів на закупівлю матеріалів, залучення спеціалістів, створення колекції, перші маркетингові дослідження.

Чи є у вас партнери або це самостійний проєкт?

В наших реаліях працювати самостійно важко. Тому ми завжди співпрацюємо з великими організаціями. Зараз ініціатива реалізується з Програмою USAID "Конкурентоспроможна економіка України", в партнерстві з Укрпоштою та Офісом з розвитку підприємництва та експорту, за підтримки Etsy.

Головна мета нового проєкту — допомогти українським виробникам продавати товари ручної роботи за кордоном

Які цікаві проєкти ви ще реалізовували вже під час війни?

У 2022 році ми запустили проєкт Made in UA Support Project, щоб підтримати бренди, які залишилися в Україні та продовжили працювати. В ньому мали змогу взяти участь українські виробники, що офіційно працюють в Україні та створюють робочі місця в місті чи селі. 100 переможців цього конкурсу отримали по 1000 доларів на розвиток виробництва, евакуацію команди до іншого міста та інші важливі інвестиції. 11 виробників одержали промокоди на безкоштовну міжнародну доставку номіналом від 5 до 30 тисяч гривень від Укрпошти, а 10 виробників — персоналізовані поради з трендів e-commerce у їхній ніші від Дія.Бізнес.

Це був дуже великий проєкт, який зібрав більше ніж 3400 заявок. Тож ми змогли не тільки допомогти 100 виробникам, але й зібрати детальну статистику, чого потребують мікропідприємці, яка допомога їм потрібна. А ще — ознайомитися з сотнями особистих історій, я прочитала їх всі.

Сьогодні жінки у бізнесі — це рухівна сила
Фото: Особистий архів Ганни Зенн

Про що вам писали? Якісь історії запам'ятали?

Люди писали, через що їм доводиться проходити, які виклики виникають. Для багатьох ці 1000 доларів були не просто фінансовою підтримкою, а способом врятувати свій бізнес.

Одна жінка, що робила в'язаний декор для дому, написала, що після того, як подала заявку, зрозуміла, що більше вона цей бізнес не тягне і потрібно закриватись. Але коли вона дізналася, що увійшла до сотні переможців та отримає 1000 доларів, вирішила спробувати врятувати свою справу, для неї це дійсно були великі гроші. І в неї вийшло.

Проєкти по підтримці мікробізнесу допомагають підприємцям не стільки матеріально, скільки ментально. Люди відчувають турботу, розуміють, що вони потрібні, що про них піклуються

Взагалі з цих листів я зрозуміла, що людям такі проєкти допомагають навіть не стільки матеріально, скільки ментально. Вони відчувають турботу, розуміють, що вони потрібні, що про них піклуються. Це дуже важливо завжди, тим більше — в скрутні часи.

Як ви обираєте переможців? Чи можуть такі листи зворушити вас настільки, що людина отримає грант?

Ні, там зовсім інший алгоритм відбору. Спочатку заявки обробляються, сортуються та ранжуються спеціальною програмою. У нас є технологія, яка дозволяє проаналізувати всі показники та критерії з кожної заявки. При цьому важливе більш-менш рівномірне розподілення між регіонами та індустріями. Потім — ручна перевірка, що заявки відповідають нашим задачам. Після цього кожен з членів журі обирає "своїх" 100 виробників, ці відповіді зводяться, і вже на підставі цього отримуємо переможців.

Важливо Ринок праці в очікуванні: до яких змін призведе економічне бронювання

Чого сьогодні потребує мікробізнес, крім грошей?

Судячи з нашої статистики, головна потреба — це все ж таки фінансування. Навіть невеликі гранти часто виявляються для багатьох критичними.

На другому місці — вихід на нові ринки, адже до повномасштабного вторгнення абсолютна більшість працювали виключно на українському ринку.

Також є великий запит на обладнання та матеріали, але це можна вважати продовженням теми фінансування.

І, нарешті, чимало мікропідприємців потребують розширення команди, нових кваліфікованих спеціалістів.

На які цілі найчастіше підприємства потребують кошти та на які найчастіше отримують?

Тут такої градації немає, підприємці можуть працювати як в технологічному, так і в будь-якому реальному секторі. Часто з'являються окремі програми для конкретних галузей. Взагалі, з того, що ми сьогодні бачимо в інформаційному полі, можна зробити висновки, що можливостей для різних підприємців чимало.

Наприклад, до нас в програму зараз може подаватися бізнес, який сам створює і сам продає. Це можуть бути як "соло-виробники", так і компанії, де працюють декілька людей. Є проєкти, які розраховані на більш "дорослі" компанії, а є такі, що тільки пропонують людям перетворити хобі на роботу — на кшталт "спробуй свою справу".

Один з переможців Made in UA Support Project - бренд She flowers, що виробляє декор для дому із сухоцвітів та стабілізованих квітів
Фото: Інстаграм she.flowers.ua

Яка роль держави у розвитку мікробізнесу? Ініціативи Мінекономіки часто використовується мікропідприємцями?

Нещодавно Міністерство економіки України та Київська школа економіки презентували практичний посібник для підприємців "Фінансові інструменти для бізнесу України". В цьому посібнику дійсно представлена максимальна вибірка: детально описані можливості залучення грантів та інвестицій, розповідається, як отримати доступ до фінансування, куди звертатися і як подавати проєкти, надаються практичні поради.

Загалом можливостями отримати державна гранти користуються багато компаній, але це переважно все ж таки малий та середній бізнес. Мікробізнес має менше можливостей через те, що часто є неофіційним: мікропідприємці затягують з цим моментом.

Ми, звісно, також тільки за легальну форму роботи. Але у нас є можливість спочатку зареєструватися для участі в програмі, а потім протягом двох тижнів легалізуватися.

Жінки зараз відіграють в економіці важливу роль, адже після початку повномасштабної війни у чоловіків через більший об'єм військових задач стало більше обмежень та менше можливостей

Який, на вашу думку, потенціал жінок у бізнесі? Чи змінилося щось тут після початку повномасштабної війни?

Жінки зараз відіграють в економіці важливу роль, адже після початку повномасштабної війни у чоловіків через більший об'єм військових задач стало більше обмежень та менше можливостей. Тому сьогодні жінки у бізнесі — це рухівна сила. Саме вони через більшу мобільність найчастіше їздять за кордон, щоб представляти бізнеси та делегації, шукати інвестиції. Сьогодні жінки багато чого взяли на себе.

До повномасштабної війни ми зі статистики заявок бачили, що близько 60% українських компаній засновані жінками. Думаю, за останні два роки цей відсоток збільшився. У нас буде можливість прослідкувати такі дані у проєкті, який ми реалізуємо зараз.

Українські бізнеси за кордоном мають великий попит, адже вони пропонують високий рівень якості, креативності та ідей

Що ви думаєте про потенціал мікробізнесу в Україні? Як ви бачите розвиток своєї справи після війни?

Я налаштована дуже оптимістично, хоча мій оптимізм базується не стільки на конкретних даних, скільки на вірі. Сьогодні чимало українських бізнесів представлені за кордоном, і вони мають там великий попит. Адже наші бренди можуть запропонувати високий рівень якості, креативності та ідей. У нас багато талантів, є що запропонувати. Щоправда, часто люди працюють на рівні хобі, бо дуже складно зробити перший крок так піти зі звичної роботи в підприємництво. Але потенціал у нас дуже великий.

Щодо планів моєї компанії, будемо працювати ще більше. Український бізнес потребував допомоги до вторгнення, потребує її зараз та потребуватиме після Перемоги. Викликів завжди було і буде багато, але вони змінюватимуться.

А сьогодні в нас є унікальна можливість зрозуміти, які інструменти працюють найкраще, яку допомогу ми можемо надати, як та за рахунок чого компанії можуть посилити свій бізнес. Ми матимемо більше досвіду та більше даних для подальшої ефективної роботи.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Європейці змінюють стратегію військової допомоги Україні – WP
Факти ICTV
2025-04-20T21:57:59Z
Благодійний концерт на підтримку дітей Запорізької області: вечір любові, мистецтва й надії
Вива
2025-04-29T07:42:20Z
Була коханкою, а син не хотів її бачити: що відомо про волинянку, яка стала принцесою Таїланду
24tv
2025-04-29T07:33:51Z
Робота в Харкові для пенсіонерів: де пропонують стабільний заробіток у 30 тисяч та гарні умови
Политека
2025-04-29T07:31:34Z
Як майбутні магістранти складатимуть іспити ЄВІ та ЄФВВ
24tv
2025-04-29T07:30:53Z
Дружина Шмигаля користується незадекларованою преміальною автівкою, — розслідування
Фокус
2025-04-29T07:30:01Z
Норвезькі розробники представили високоточну крилату ракету Joint Strike Missile класу «повітря-земля»
InternetUA
2025-04-29T07:28:07Z
Спілка української молоді проведе вебінар до свого 100-річчя
УкраинФорм
2025-04-29T07:21:39Z
Польські розробники представили новітній вітчизняний багатоцільовий гелікоптер AW149
InternetUA
2025-04-29T07:10:11Z
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T19:57:49Z
Навіщо Росії побєдобєсіє та що Україна може протиставити історичній пропаганді
Детектор М
2025-04-29T07:43:21Z
Путін переграв: перейшов "червоні лінії" Трампа й тепер може серйозно поплатитися
24tv
2025-04-29T07:39:50Z
Як Трамп повстав із "політичних мерців": у The Atlantic розкрили таємницю його перемоги
24tv
2025-04-29T07:39:33Z
Реальність війни не така як уявляють медіа
360ua.news
2025-04-29T07:36:03Z
Посадовиця однієї із міськрад на Миколаївщині шпигувала для Росії – СБУ
ГЛАВКОМ NET
2025-04-29T07:33:54Z
Румунія піднімала F-16 і Eurofighter через російські дрони, що атакували Україну
Европейская правда
2025-04-29T07:28:08Z
Бійці ЗСУ, розчарувавшись у мирних ініціативах США, готуються до літнього наступу РФ: "Не Трампу вирішувати, де пролягають наші кордони"
ZN UA
2025-04-29T07:22:24Z
Трамп звільнив понад 120 тисяч держслужбовців
ГЛАВКОМ NET
2025-04-29T07:21:49Z
Продаж електромобілів в Україні різко виріс: переважно обирають вживані авто з США
ZN UA
2025-04-29T07:43:12Z
Нафта дешевшає на тлі торговельної війни між США та Китаєм
УкраинФорм
2025-04-29T07:42:49Z
Дефолт "Укренерго": компанія проведе реструктуризацію боргу, гарантованого державою
ZN UA
2025-04-29T07:31:54Z
Долар наблизився до 42: яким буде курс в обмінниках до кінця тижня
Хвиля
2025-04-29T07:30:06Z
34 гривні — це мало? Як формується тариф на воду
Telegraf
2025-04-29T07:10:42Z
Дедлайн до 1 травня: хто повинен подати податкову декларацію в 2025 році
24tv
2025-04-29T07:09:43Z
Фруктів та ягід може не бути: в Україні друга хвиля заморозків
24tv
2025-04-29T07:06:15Z
Підвищення тарифів на воду у Дніпрі: мешканці заплатять значно більше, нові ціни
Политека
2025-04-29T07:00:29Z
Рівненщина першою в Україні почала сіяти гречку
AgroPortal
2025-04-29T07:00:27Z
На Netflix вийде ще один український детектив, який розтопив серця глядачів: що це за серіал
24tv
2025-04-29T07:39:55Z
«Готова зазирнути в очі іншого чоловіка». Тіна Кароль анонсувала зміни в особистому житті
ГЛАВКОМ NET
2025-04-29T07:39:41Z
Речницею від України на «Євробаченні-2025» буде Jerry Heil
Детектор М
2025-04-29T07:31:25Z
Кім Кардаш'ян перетворила вітальню на "витвір мистецтва" за допомогою лише одного предмета
24tv
2025-04-29T07:30:43Z
Це платонічна любов, – Melovin розповів, які насправді у нього були стосунки зі співачкою Swoiia
24tv
2025-04-29T07:30:26Z
Дмитро Комаров зважився на відчайдушний крок після розлучення - деталі
GlavRed
2025-04-29T07:27:37Z
Тодоренко вагітна третім: путіністка Валерія "злила" секрет запроданки
GlavRed
2025-04-29T07:27:35Z
Що не можна одягати на весілля: ці правила важливо знати
24tv
2025-04-29T07:06:50Z
Шоуранер «Андора» не хотів знімати серіал і сподівався, що COVID зупинить виробництво: «Що я накоїв? Зіпсував собі життя»
ITC
2025-04-29T07:06:28Z
У Луцьку затримали зухвалого грабіжника, якого «застукали» на місці злочину
Украина Криминальная
2025-04-29T07:45:29Z
На Дніпропетровщині 12-річна дівчинка загинула через атаку Росії
24tv
2025-04-29T07:42:08Z
Поблизу аеропорту Варшави перекинувся автобус з українцями, є постраждалі
Европейская правда
2025-04-29T07:42:02Z
В Іспанії кажуть, що після блекауту подачу електроенергії відновлено на 92%
Европейская правда
2025-04-29T07:39:58Z
Підвищили рівень небезпеки на Філіппінах через виверження вулкана: моторошні кадри
24tv
2025-04-29T07:39:32Z
У США виявили неочікувану знахідку всередині затонулого авіаносця часів Другої світової
24tv
2025-04-29T07:30:26Z
Загарбники двічі атакували рятувальників у Нікополі
УкраинФорм
2025-04-29T07:28:58Z
Поліція встановила малолітніх підпалювачів автомобіля в Ужгороді
Украина Криминальная
2025-04-29T07:27:14Z
Іспанія поступово відновлює електропостачання після масового збою
360ua.news
2025-04-29T07:16:12Z
Тричі поборола рак за 2 роки: історія українки, яка надихає
24tv
2025-04-29T06:27:11Z
Корисний сніданок за 15 хв.: як приготувати ніжні оладки з цвітної капусти
Gazeta UA
2025-04-29T06:25:11Z
Як зріст дитини впливає на її успішність в школі
24tv
2025-04-29T04:45:00Z
Військові хірурги з України проходять навчання у Сполучених Штатах
УкраинФорм
2025-04-29T04:27:52Z
Як позбутися кульбаб, які виснажують ґрунт: потрібна лише сіль та окріп
24tv
2025-04-29T03:48:07Z
Як правильно – "серцевий біль" чи "сердечний біль": якої помилки варто уникати
GlavRed
2025-04-29T03:27:07Z
Урожай картоплі буде рекордним: вам потрібен лише один аптечний засіб
24tv
2025-04-28T18:36:03Z
Роботи Neuralink уже імплантують чипи в мозок, хірурги скоро будуть не потрібні, - Маск
InternetUA
2025-04-28T18:16:02Z
Алергія чи застуда: як відрізнити ці захворювання весною
24tv
2025-04-28T17:54:26Z
ЗСУ показали, як знищили переправу окупантів через річку Жеребець
ГЛАВКОМ NET
2025-04-29T07:30:03Z
Спека, грози та заморозки: синоптики розповіли, чого чекати від погоди в травні
GlavRed
2025-04-29T07:27:32Z
Горять автівки та приватний будинок: Київ атакували ударні дрони
GlavRed
2025-04-29T07:25:02Z
Парковки у Києві стали «розмінною монетою» для корупціонерів – розслідування
ГЛАВКОМ NET
2025-04-29T07:15:15Z
У Севастополі росіяни сховали великий десантний корабель між захопленими українськими - соцмережі
УкраинФорм
2025-04-29T07:06:50Z
Заступника голови КМДА планував "відмивати" гроші через онлайн-казино і крипту ‒ Bihus.Info
ZN UA
2025-04-29T07:04:46Z
Без дощів, але з вітрами. Якою буде температура у Києві на початку тижня
Telegraf
2025-04-29T07:00:46Z
Російські загарбники близькі до початку масового штурму Слов’янсько-Краматорської агломерації
Украина Криминальная
2025-04-29T06:45:08Z
Від початку року в Україні відремонтували 672 тисяч квадратних кілометрів прифронтових доріг
УкраинФорм
2025-04-29T06:43:19Z
Зелень, гриби та апельсиновий сік: вітамінний салат, який і на свято подати можна
24tv
2025-04-29T06:45:10Z
Метушитися біля плити не доведеться: як приготувати мега шоколадний десерт з грушею з двох інгредієнтів
Telegraf
2025-04-29T06:12:56Z
Зустрічай гостей без паніки: 5 простих лайфхаків для швидкого прибирання
Telegraf
2025-04-29T06:12:42Z
Це буде неймовірно: 3 знаки зодіаку, які зустрінуть кохання всього свого життя вже у травні
24tv
2025-04-29T06:09:56Z
Працівниця круїзного лайнера дала 5 порад, як точно уникнути морської хвороби
24tv
2025-04-29T05:18:30Z
Авіакомпанії б'ють на сполох: європейці все рідше бронюють літній відпочинок
ГЛАВКОМ NET
2025-04-29T05:00:43Z
Замість сирників та бутербродів: рецепт маленьких сирних перепічок – в них закохуються одразу
24tv
2025-04-29T04:57:33Z
"Абсолютний фаворит": хлопець відвідав усі країни на планеті та розповів, де найсмачніша їжа
Фокус
2025-04-29T04:01:28Z
Що не можна робити на Радоницю 2025: основні заборони, про які варто знати
24tv
2025-04-29T03:36:19Z
ЗСУ ліквідували російського лижника
ZN UA
2025-04-29T07:43:07Z
Сане відхилив велику пропозицію із Саудівської Аравії
Football.ua
2025-04-29T07:33:04Z
Усик проти Дюбуа: онлайн-трансляція пресконференції боксерів перед реваншем
24tv
2025-04-29T07:24:15Z
Відомий боєць MMA насмерть збив підлітка
24tv
2025-04-29T07:00:10Z
"Вирву тобі очі, а твій язик буде висіти з рота": представник команди Дюбуа погрожував Усику
24tv
2025-04-29T06:51:37Z
Мадрид. Світоліна, Костюк та Кіченок зіграють у вівторок
УкраинФорм
2025-04-29T06:43:55Z
Арсенал — ПСЖ: цікаві варіанти ставок на поєдинок Ліги чемпіонів
Football.ua
2025-04-29T06:43:12Z
Лондон приймає перший матч 1/2 фіналу Ліги чемпіонів УЄФА
УкраинФорм
2025-04-29T05:49:25Z
Ексчемпіон UFC, який боксував із Ф'юрі та Джошуа, на смерть збив дівчину
ZN UA
2025-04-28T21:58:47Z
Обійшов Xiaomi і Samsung: експерти назвали найкращий бюджетний телефон 2025 року
Фокус
2025-04-29T07:45:58Z
Вчені розповіли, як вимерли доісторичні кенгуру Австралії
1News
2025-04-29T07:39:36Z
Ефект Зельдовича в дії: вчені вперше створили бомбу з чорної діри у лабораторії
ITC
2025-04-29T07:37:55Z
Самки бонобо — єдині, кому вдається тримати самців у вузді у тваринному світі: як вони це роблять
Фокус
2025-04-29T07:36:51Z
Системні вимоги Elden Ring Nightreign — оновлення заліза не знадобиться, а DLC займе 30 ГБ
ITC
2025-04-29T07:31:18Z
Дуже дивна фізика: що відбувається всередині найщільніших об'єктів у Всесвіті
Фокус
2025-04-29T07:21:55Z
Мережа «Епіцентр» зазнала хакерської атаки
УкраинФорм
2025-04-29T07:21:38Z
CMF Phone 2 Pro – модульний смартфон за 250 євро від Nothing представили офіційно
24tv
2025-04-29T07:15:13Z
Голосовий набір у Windows 11 дозволить вимкнути фільтр ненормативної лексики
InternetUA
2025-04-29T07:01:00Z
Citroen презентував новий компактний кросовер
AutoCentre
2025-04-29T07:19:57Z
Легенда 90-х: у Києві помітили раритетний японський спорткар
Фокус
2025-04-29T07:10:08Z
Моторна олива 0W-20: особливості, переваги та застосування
Топ Жир
2025-04-29T06:30:16Z
У Tesla Model Y з’явиться бюджетний суперник від Alpine
AutoCentre
2025-04-29T06:16:26Z
В Україні стартують продажі зарядженого Volkswagen Tiguan: оголошено ціни
ЗаРулем
2025-04-29T04:21:28Z
Продаж Pontiac GTO Judge на 656 миль може дорожче вашого будинку
Топ Жир
2025-04-29T01:30:42Z
Audi RS5 демонструє величезні вихлопні системи та зарядження від мережі
Топ Жир
2025-04-29T00:45:21Z
Як правильно обкатати новий автомобіль: основні речі, яких варто уникати
Gazeta UA
2025-04-29T00:33:27Z
Каліфорнія вважає, що водійські великі вантажівки без водія це чудова ідея. Що може піти не так?
Топ Жир
2025-04-29T00:00:50Z