MY.UAНовини
Саморегуляція медіа — цензура чи захист від впливу держави
Саморегуляція медіа — цензура чи захист від впливу держави

Саморегуляція медіа — цензура чи захист від впливу держави

Чи впливає саморегулювання на результат журналістських розслідувань — досвід українських та іноземних медіа.

Чи можливо діяти на користь суспільному інтересу, не порушуючи журналістських стандартів? Де закінчується саморегуляція та починається самоцензура? Які принципи допоможуть розслідувачам залишатися незалежними? Ці та інші питання обговорили учасники 16-ї Української конференції журналістів-розслідувачів.

До дискусії «Як досвід саморегулювання може впливати на контент журналістських розслідувань?» долучилися cтарша радниця з питань медіа представника ОБСЄ з питань свободи ЗМІ Бетіна Ругієс, член правління RE:Cover Ukraine: A Peer-to-Peer Journalism Project Генрік Кауфгольц (Данія), омбудсманка новин у нідерландській системі Суспільного мовлення Марго Сміт, голова Наглядової ради Суспільного, заступниця шефредакторки «Детектора медіа» Світлана Остапа та журналістка-розслідувачка Тетяна Рихтун. Модерував захід журналіст Андрій Куликов.

Чи доречним є закордонний досвід саморегуляції для України у сфері розслідувальної журналістики? Бетіна Ругієс сказала, що міжнародні стандарти саморегуляції та журналістських розслідувань дають українським журналістам дуже гарні уроки. Але водночас кожна країна має свої підходи, історичний контекст і журналістські традиції.

«Зараз немає жодної іншої країни у світі, яка перебувала в стані війни під такими дезінформаційними атаками. Тож я не думаю, що якась країна здатна давати українцям хоча б якісь поради з цього приводу», — каже Ругієс.

Вона додала, що ОБСЄ моніторить 57 країн щодо дотримання свободи слова, але єдиного золотого правила для всіх немає.

Генрік Кауфгольц сказав, що саморегуляція — це слово, яке захищає журналістів і медіа від зловживання владою своїм впливом. Це спосіб самозахисту від численних правил, прописаних у статутах чи законах, що можуть обмежувати роботу журналістів.

  Бетіна Ругієс і Генрік Кауфгольц

З попередніми спікерами погодилася Марго Сміт. За її словами, завжди треба бути обережними, коли йдеться про досвід інших країн, адже він не обов’язково має бути дотичний до України: «Не можна казати, що міжнародне право застосовується до будь-якої країни однаково, зокрема через ті обставини, що існують наразі у вашій країні».

Тетяна Рихтун розповіла, що власне початок обговорення саморегуляції є успіхом для України: «Ми маємо бути обережними в будь-якому разі, тому що до цього нас спонукає професія. Але добре, що Україна взагалі дійшла до питання саморегуляції. Не регуляцію нас згори державою, бо був уже етап, коли ми всі вимагали, щоб був закон “Про медіа” і там нарешті з’явилося поняття саморегуляції. Я згодна з паном Генріхом, що саморегуляція — це захист медіа від занадто впливової держави або від тих нав’язливих законів і стандартів, які можуть нам нав’язати всупереч стандартам професії».

Андрій Куликов порівняв ситуацію з терміном «саморегуляція» із цензурою: «В радянські часи цензура була заборонена, але оскільки ніде не існувало юридичного обґрунтування, що таке цензура, то фактично вона діяла. Тому ми ще багато часу будемо з'ясовувати, що ж таке — оця саморегуляція. Тим часом, на мою думку, в Україні є приклади дуже вдалої саморегуляції, і один із них — це Суспільне».

Голова наглядової ради Суспільного Світлана Остапа сказала, що в Україні правила саморегуляції мають застосовуватися і виконуватися: «На щастя, ці правила фактично інтернаціональні. Я прочитала з десяток кодексів журналістської етики різних країн, і плагіат — він і в Африці плагіат. Журналісти-розслідувачі тут не є якимось винятком. Ці правила захищають їх від тих самих судових позовів».

Вона розповіла, що на Суспільному існує багаторівнева система саморегуляції, існує редакційний статут, який прописано в законі. Окрім того, є редакційна рада, яка обирається з-поміж творчого колективу.

Про свою роботу розповіла і Бетіна Ругієс: «Свобода медіа — це головна мета нашого Офісу. Саморегуляція вважається найкращим шляхом підтримки цієї свободи. Такий підхід показує себе як один із найкращих заходів для того, щоб захистити права журналістів і вдосконалювати етичні стандарти. В реально вільному медійному середовищі медіа обов’язково подбають про себе через саморегуляцію, таким чином державі не буде необхідності втручатися».

За її словами, протягом останніх трьох років ОБСЄ спостерігає, що в багатьох країнах є спроби влади втручатися в роботу журналістів, тому простір вільних медіа звужується. Також є питання безпеки, яким люблять користуватися навіть політики високого рівня, обмежуючи журналістів.

Саморегуляція передбачає підзвітність і відповідальність медіа. Через цей механізм існує довіра до медіа. Якщо є спроби влади дискредитувати журналістів, то завдяки цій підзвітності завжди знайдуться люди, які стануть на їхній бік, адже побачать, що роблять журналісти, каже Ругієс.

«Необхідно розуміти, що деякі речі можуть бути табуйовані в одній країні та дозволені в іншій. Наприклад, у деяких країнах ЛГБТ-тематика абсолютно вільно обговорюється, а в деяких — ні. Ми бачимо заборону певних книжок, є багато журналістських розслідувань щодо діяльності певних екологічних активістів. Тобто це потрібно адаптувати для кожної країни. Таким чином дуже важливо досягти рівноваги між золотими правилами міжнародного права і національним компонентом», — пояснила представниця ОБСЄ.

Вона додала, що через розвиток штучного інтелекту, поширення мови ворожнечі та маніпуляцій на різних платформах потрібно переглянути всі етичні кодекси. ОБСЄ здійснює моніторинг у 57 країнах, тому заохочує міжнародну співпрацю, а також розробляє інструментарії для безпеки журналістів, щоб можна було розповсюджувати найкращі практики серед країн.

Генрік Кауфгольц сказав, що саморегуляція може бути на двох рівнях: для кожного медіа та для всієї індустрії загалом. Журналістам краще мати прописані правила, щоб їх не можна було інакше розтлумачити. Водночас їх потрібно робити короткими, бо, наприклад, у New York Times це книга на 120 сторінок, яку жоден журналіст чи фотограф не може носити з собою чи повсякчас тримати її у пам’яті. «Ці правила мають бути дуже чіткі, короткі, лаконічні, щоб ви, коли перебуваєте далеко від офісу, могли самостійно прийняти рішення», — каже журналіст.

За його словами, медіа мають усвідомлювати, що журналісти теж роблять помилки й мають їх виправляти. Рада преси у Данії, наприклад, може давати рекомендації або догани журналістам у разі помилок, але вони не призводять до конкретного покарання. Це не завжди розуміють люди поза межами медіаіндустрії.

«Іноді люди вимагали грошове відшкодування чи навіть певний термін ув’язнення. Коли я був омбудсманом, я теж не міг нікого карати, але я казав, щоб журналісти говорили читачам про помилку. Я думаю, що цього буває достатньо, але деякі репортери це ненавидять. І я думаю, що нам потрібна постійна, жвава дискусія про те, як саме формулювати ці стандарти», — розповів Кауфгольц.

Марго Сміт сказав, що найгірше покарання для медіа — це втрата довіри аудиторії. Потрібно знати, як деескалювати конфлікт між організаціями, роботу яких розслідують медіа та журналісти, щоб не доводилося одразу йти до суду.

«В Нідерландах, як і в Данії, журналіст — це вільна професія. Нам не треба проходити акредитацію, кожен може називатися журналістом, але ви маєте добровільно підписати етичний кодекс. Я погоджуюся, що ці правила можна прописати, як у власній компанії, на рівні спілки, так і на національному рівні. Якщо ці правила є, то показуйте їх, хваліться ними, щоб вони стали вашим щитом. Я теж як омбудсман не можу карати, але ми створюємо діалог. І якщо він не спрацьовує і люди хочуть викликати журналістів до суду — вони це зроблять. Якщо захочуть скористатися звітом омбудсмана — вони це теж зроблять», — розповіла Марго Сміт.

 Андрій Куликов, Світлана Остапа та Тетяна Рихтун

Світлана Остапа розповіла, що наприкінці 2016 року ГО «Детектор медіа» почав проводити моніторинг телевізійних програм журналістських розслідувань, метою якого було дослідити якість контенту одного з найскладніших жанрів журналістики й сприяти покращенню та результативності роботи журналістів у цій сфері. Тоді робилася оцінка сюжетів за шістьма критеріями: актуальність теми, робота з джерелами, баланс, повнота інформації, візуальне й емоційне подання, усвідомлення етичних наслідків розслідування та відсутність мови ворожнечі. Якісний аналіз містив узагальнення експертів щодо тенденцій, якості та враховував також політичні інтереси власників каналів, на яких транслювали ці розслідування.

«Перед нашою конференцією я прочитала спеціально десь із десяток цих моніторингів. Пригадайте, тоді президентом був Петро Порошенко, і будь-яка наша критика журналістських розслідувань, навіть якщо вона була об’єктивна і робилася експертами, відразу натикалася на звинувачення в тому, що вони “порохоботи” або ми “порохоботи”. Хтось думав, що ми не мали права цього робити. Але я подивилася на це вже з позиції 2024 року і розумію, що ми мали право це робити й повинні були тоді це робити.

Зникли так звані журналістські розслідування, які створювалися для боротьби з політичними та бізнесовими конкурентами власників каналів. А ті, які мали високу оцінку, — живі й досі. Зокрема, 112-го каналу вже не існує, "Гроші" на "1+1" не виходять, а ведучий цього проєкту Олександр Дубінський сам зараз у слідчому ізоляторі. Але "Схеми" "Радіо Свобода", "Слідство.Інфо", "Бігус.Інфо" — незалежні розслідувачі залишилися. Весь цей час вони транслювалися на Суспільному, яке фактично стало платформою для трансляції цих розслідувань», — розповіла Світлана Остапа.

Вона додала, що й на Суспільному виросла ціла команда розслідувачів, яку зараз очолює Інна Білецька. Розслідувачі Суспільного також висвітлюють проблему корупції, охоплюють соціальні теми, а також воєнні злочини Росії.

«Як постійна глядачка і читачка журналістських розслідувань хочу від імені аудиторії сказати, що треба робити розслідування так, щоб ні в кого не залишалося запитань після їх перегляду: а чому ви вирішили проводити це розслідування? А чому ви зробили такий висновок? А чому ви взяли коментар саме у цієї людини, він справді експерт із цієї теми? А чому ви не взяли другу точку зору? А чому ви взяли інфу лише з одного джерела? А чи не маніпулює вами хтось, підкинувши флешку з компроматом? Таких питань може бути багато», — сказала Світлана Остапа.

Вона додала, що, ймовірно, зараз потрібен новий професійний аналіз журналістських розслідувань в Україні. Можливо, щоб це було не так болісно, такий аналіз має бути непублічний.

Тетяна Рихтун сказала, що саморегуляцію можна розділити на дві підтеми. Перша — це певна традиція українських журналістських розслідувань, коли будь-хто, незалежно від посади, може стати фігурантом розслідування. Але журналісти «бігають» за ними, щоб надати їм право на відповідь і зберегти баланс. При цьому варто враховувати, як розслідування вплине на подальше життя людини, особливо якщо до цього вона була непублічною.

А друга підтема саморегуляції — це етичні стандарти, які необхідні попри війну та кризи. «В Україні є не просто бажання журналістів дотримуватися цих етичних стандартів, а є структури, які дбають про те, щоб журналісти їх дотримувалися. Оскільки суспільство розвивається і колись буде перемога, ми будемо писати не тільки про корупцію, але й про історії людей, які будуть покращувати життя суспільства. Етичні стандарти, які вже є саморегуляцією, мають разом перетворитися на систему. Розслідування поширюються у соцмережах, і якщо читачу чи глядачу здається щось неприйнятним, мені здається, в медіа мали би з’явитися кнопки для звернення до Комісії журналістської етики або до омбудсмана, якщо він колись з’явиться. З одного боку, журналісти скажуть, що це обмежить їх, але з іншого — дасть нам додаткову довіру в нашої аудиторії», — сказала Тетяна.

Фото надані організаторами Української конференції журналістів-розслідувачів

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Теги за темою
розслідування
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Нездорова фіксація на Зеленському та інші відхилення. Що журналістка року 2020 Діана Панченко втирає іноземцям про Україну
Детектор М
2025-04-21T15:01:03Z
Генерали генераторів, Волинь та Чернігівщина
Петр и Мазепа
2025-04-21T15:00:59Z
Оголошення смерті Папи Римського: у мережі з'явилося відео
24tv
2025-04-21T15:00:47Z
Британія кардинально збільшує виробництво 155-мм боєприпасів
InternetUA
2025-04-21T14:58:16Z
Смерть Папи Римського Франциска: що говорив понтифік в останньому зверненні про Україну
Gazeta UA
2025-04-21T14:57:54Z
Діти гинуть від ураження струмом на вагонах: голова «Укрзалізниці» звернувся до українців
ГЛАВКОМ NET
2025-04-21T14:57:24Z
Стипендія до 20 000 гривень курсантам підвищиться з 1 травня: хто зможе отримати
Факти ICTV
2025-04-21T14:52:34Z
Папа Римський після смерті опинився на обкладинці журналу Time
24tv
2025-04-21T14:48:02Z
Папі Франциску так і не вдалося примирити волю українців із "божою волею"
Лига
2025-04-21T14:45:28Z
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T19:57:49Z
Путін заговорив про мир, але не відмовляється бити по цивільних
Gazeta UA
2025-04-21T15:03:11Z
Новий парламент Косова з четвертої спроби не зміг почати повноцінну роботу
Европейская правда
2025-04-21T15:01:34Z
Тиждень минув під знаком трагедії у Сумах та ідеї відплати за це росіянам. Зведення з інформаційної війни, 12–18 квітня 2025
Детектор М
2025-04-21T14:55:55Z
Трамп наказав приспустити прапори через смерть Папи Римського
Европейская правда
2025-04-21T14:54:18Z
У Росії українського військового засудили до 15 років за участь в Курській операції
УкраинФорм
2025-04-21T14:52:05Z
Боснійські перевізники протестують і погрожують блокадою кордонів
Европейская правда
2025-04-21T14:49:23Z
У Білому домі заперечують можливе звільнення Гегсета після нового скандалу із Signal
Европейская правда
2025-04-21T14:45:39Z
The Times: Росія збільшує атаки хімічною зброєю проти українських військових
УкраинФорм
2025-04-21T14:43:48Z
Позіхання — захисна реакція організму, яка допомагає відновити сили
360ua.news
2025-04-21T15:03:25Z
За пів року військовий госпіталь у Харкові розраховує зібрати ₴7 мільйонів на ремонт апарату КТ
УкраинФорм
2025-04-21T14:36:33Z
Як вивести жахливий запах з раковини: потрібно 10 секунд
24tv
2025-04-21T14:24:47Z
Україна закупила в Ізраїлю препарат від радіаційного опромінення на випадок ядерної загрози
УкраинФорм
2025-04-21T14:12:59Z
Все залежить від одного фактору: скільки часу можна зберігати яйця, аби не отруїтися
Telegraf
2025-04-21T13:33:12Z
Цей ранковий ритуал може зіпсувати ваш метаболізм
360ua.news
2025-04-21T13:03:55Z
Українська компанія підписала договір з ізраїльською фірмою для виготовлення ліків від променевої хвороби
ZN UA
2025-04-21T13:01:53Z
Підготовка до ядерної аварії: Україна закупила у Ізраїля препарат проти променевої хвороби
Фокус
2025-04-21T12:15:46Z
Найкращий чай для заспокоєння розладу шлунка: варто мати під рукою
24tv
2025-04-21T11:39:27Z
Фільм «Я працюю на цвинтарі» покажуть по телебаченню
УкраинФорм
2025-04-21T15:03:49Z
5 кольорів, які зроблять весняний образ дорогим: візьміть на замітку
24tv
2025-04-21T15:03:09Z
Раян Куглер зніме нові «Секретні матеріали» з моторошними епізодами і Джилліан Андерсон на борту: «Готуємо щось для справжніх фанів»
ITC
2025-04-21T15:01:25Z
"Біля під'їзду чергує мікроавтобус": Єфремов відмовився виходити з дому
GlavRed
2025-04-21T14:57:32Z
Ада Роговцева вперше за довгий час показала фото з онуком-захисником та його родиною
24tv
2025-04-21T14:54:59Z
Кум Ірини Білик розкрив деталі її тяжкої хвороби
ГЛАВКОМ NET
2025-04-21T14:24:34Z
Відомий хітмейкер заборонив Повалій виконувати свої пісні
ГЛАВКОМ NET
2025-04-21T14:00:33Z
У Харкові відбудеться прем’єра новаторської опери-кабаре про Тараса Шевченка
УкраинФорм
2025-04-21T13:48:34Z
"Рідкісний випадок": Міша Кацурін розповів, у чому унікальність Dorofeeva
GlavRed
2025-04-21T13:27:02Z
На Тернопільщині 19-річна породілля покинула новонародженого сина на вулиці - її знайшла поліція
УкраинФорм
2025-04-21T15:06:20Z
Відстрочка від мобілізації, зняття з розшуку та переправлення через держкордон за 13 000 доларів
Украина Криминальная
2025-04-21T14:57:25Z
Програміст Megogo намагався втекти за кордон за підробленими документами. Суд ухвалив вирок
ГЛАВКОМ NET
2025-04-21T14:51:05Z
Апеляційний суд залишив суворий вирок грабіжнику, який напав з ножем на дитину
ГЛАВКОМ NET
2025-04-21T14:48:23Z
На Львівщині позашляховик зіткнувся з вантажівкою, троє загиблих
УкраинФорм
2025-04-21T14:48:16Z
На Київщинв до 7 років ув’язнення засуджено чоловіка за вбивство знайомого
Украина Криминальная
2025-04-21T14:48:15Z
У Коростенському районі в ДТП, вчиненій нетверезою водійкою травми отримали двоє дітей
Украина Криминальная
2025-04-21T14:30:46Z
На Одещині зловмисники видали себе за військовослужбовців ТЦК та незаконно позбавили волі чоловіка
Украина Криминальная
2025-04-21T14:24:12Z
У Китаї дівчинка вижила після падіння з 25-го поверху
ГЛАВКОМ NET
2025-04-21T13:36:18Z
"Використовують найдешевший ресурс": боєць НГУ пояснив, як ворог компенсує великі втрати техніки
24tv
2025-04-21T15:06:06Z
Приліт БпЛА за 10 хвилин до "перемир'я": скільки обстрілів Херсонщини було на Великдень
24tv
2025-04-21T14:54:07Z
Цього тижня в Україні переважно тепло й сухо, повітря прогріється до +26°
УкраинФорм
2025-04-21T14:48:52Z
У Києві відкрили пляжний сезон — люди "печуться" під 50-градусним сонцем
Telegraf
2025-04-21T14:39:01Z
Ціни на квартири у Харкові: вартість житла у деяких районах міста здивує покупців
Политека
2025-04-21T14:31:57Z
У Харкові відкрили третю підземну школу
Мій Харків
2025-04-21T14:24:40Z
Начальник харківського госпіталю: Основна проблема військових медиків - посттурнікетний синдром
УкраинФорм
2025-04-21T14:24:37Z
Спека до +25 по всій країні, але будуть і грози: прогноз погоди на 22 квітня
24tv
2025-04-21T14:21:06Z
Росіяни відступають із західних околиць Покровська - Трегубов
УкраинФорм
2025-04-21T14:12:14Z
Сміття краде гроші: 5 ознак, що ваш будинок блокує фінансову енергію
Знай
2025-04-21T14:51:47Z
Чому не росте кріп на городі: основні причини
GlavRed
2025-04-21T14:27:49Z
Узбекистан запроваджує "золоті візи"
iPress
2025-04-21T14:09:13Z
П’ять фішок відмінної пам’яті
ZN UA
2025-04-21T14:04:21Z
Китайська молодь все більше обирає готелі для постійного проживання
360ua.news
2025-04-21T14:03:11Z
Ніколи не робіть це на кухні: 4 помилки, яких слід уникати
24tv
2025-04-21T13:12:55Z
Броварня у Дніпрі запускає мистецьку лінійку пива
AgroPortal
2025-04-21T13:00:47Z
Скільки годин має спати собака: ветеринар дав несподівану відповідь
GlavRed
2025-04-21T12:27:19Z
Як захистити гараж від злому за допомогою звичайної локшини для басейну: практичний лайфхак
24tv
2025-04-21T12:18:13Z
Юлія Стародубцева вийшла у фінал відбору турніру WTA 1000 у Мадриді
УкраинФорм
2025-04-21T15:03:02Z
Юні українські шахісти здобули нагороди чемпіонату світу у Греції
УкраинФорм
2025-04-21T14:39:14Z
Леан: Кубок Італії – це остання можливість Мілана змінити сезон
Football.ua
2025-04-21T14:22:11Z
Олімпійський призер жорстко нокаутував опонента: відео переможного удару
24tv
2025-04-21T14:06:09Z
18-річний українець став найкращим гравцем матчу в МЛС
24tv
2025-04-21T14:00:48Z
Куртуа: У Вальверде дуже крутий удар
Football.ua
2025-04-21T13:58:52Z
ЗСУ ліквідували російського футболіста
ГЛАВКОМ NET
2025-04-21T13:39:13Z
Леонов залишив Актобе
Football.ua
2025-04-21T13:21:39Z
Бійця ММА з Афганістану заарештували перед боєм через сексуальні злочини проти дітей
24tv
2025-04-21T13:18:10Z
До Сирії прибула перша партія пшениці після повалення Асада: вона може бути з Росії
24tv
2025-04-21T15:06:32Z
Податкова отримає доступ до банківських рахунків українців: у законопроєкті знайшли цікаві деталі
Политека
2025-04-21T15:01:56Z
Японська компанія готова надавати обладнання для відновлювальних робіт в Україні
УкраинФорм
2025-04-21T14:52:44Z
Банки фіксують стійке зростання попиту на кредити - НБУ
УкраинФорм
2025-04-21T14:45:32Z
Якщо Болгарія не продасть реактори для ХАЕС, відповідальність ляже на депутатів, – економіст
24tv
2025-04-21T14:42:08Z
АЗС показали, як відрізняються ціни на бензин, дизель та автогаз у Київській та Одеській областях
Хвиля
2025-04-21T14:30:39Z
Бензин змінить склад: що потрібно знати водіям з 1 травня
GlavRed
2025-04-21T14:27:50Z
Час обмежений: українці до 1 травня мають сплатити обов'язковий податок
GlavRed
2025-04-21T14:27:00Z
Укрпошта готує новий мобільний застосунок із трекінгом і митними функціями
InternetUA
2025-04-21T14:22:43Z
Найбільша структура у Всесвіті виявилася більшою та ближчою до Землі, ніж вважалося раніше
24tv
2025-04-21T15:03:12Z
У Німеччині створили ударний дрон для України: що він може
InternetUA
2025-04-21T15:01:51Z
Nothing Phone та Pro вже в Україні: Snapdragon 7s Gen 3, Glyph-інтерфейс та ціна від 16 тис. грн
ITC
2025-04-21T14:43:51Z
Adata представила SD 8.0 Express — першу карту пам’яті зі швидкістю зчитування до 1,6 ГБ/с
ITC
2025-04-21T14:43:16Z
Павло Дуров: Telegram не розкрив «жодного байта» приватних повідомлень за 12 років існування
ITC
2025-04-21T14:43:09Z
"Живий Нострадамус" із Бразилії розповів жахливий прогноз на 2025 рік
FaceNews
2025-04-21T14:33:35Z
Революційна технологія склеювання шарів підняла ефективність сонячних панелей
360ua.news
2025-04-21T14:30:28Z
Тотальна економія місця у шафі: як правильно зберігати зимові пуховики
GlavRed
2025-04-21T14:27:37Z
На небі 25 квітня можна буде бачити «космічний смайл», утворений планетами
ZN UA
2025-04-21T13:58:30Z
10 ознак того, що інші вважатимуть вас поганим водієм
24tv
2025-04-21T14:48:23Z
Інформація про електричний Land Rover Defender ‘Sport’: оновлення
Топ Жир
2025-04-21T14:45:36Z
Найкращі авто з пробігом: автомеханік назвав ТОП-2 моделі, які не підведуть
GlavRed
2025-04-21T14:27:28Z
Спортивний автомобіль з 4-циліндровим двигуном від Honda ніколи раніше не виглядав таким диким
Топ Жир
2025-04-21T14:15:51Z
Tesla випустить спрощену версію Model 3 на тлі падіння попиту на електрокари
AutoCentre
2025-04-21T14:04:13Z
Залишилося лише фото: чоловік 10 років збирав гроші на Ferrari і втратив його одразу після покупки
Фокус
2025-04-21T13:51:34Z
Дивовижно, цей Понтіак вижив після масового знищення реплік з менше ніж 1 тисячею миль на одометрі
Топ Жир
2025-04-21T12:15:28Z
Citroen C4 виходить на український ринок у новому вигляді
360ua.news
2025-04-21T12:00:39Z
Напарник Ферстаппена потрапив в аварію на старті гонки Формули-1: відео зіткнення
24tv
2025-04-21T10:51:52Z