MY.UAНовини
Висновки за результатами Міжнародної конференції з медіаграмотності та саморегулювання медіа
Висновки за результатами Міжнародної конференції з медіаграмотності та саморегулювання медіа

Висновки за результатами Міжнародної конференції з медіаграмотності та саморегулювання медіа

В умовах динамічної глобальної цифрової трансформації та складного медіасередовища, сформованого війною, 24 та 25 квітня 2024 року відбулася Міжнародна конференція з медіаграмотності та саморегулю ваннямедіа.

Передісторія 

Подія зібрала понад 140 учасників з України та інших країн  в офлайн та онлайн форматі. Співорганізаторами заходу виступили  Міністерство культури та інформаційної політики України, Програма  підтримки ОБСЄ для України, Офіс Ради Європи в Україні, International  Media Support, Програма розвитку ООН в Україні, Бюро ЮНЕСКО в Україні  та Представництво Європейського Союзу в Україні.  

Основною метою конференції було підвищення рівня медіаграмотності  та зміцнення механізмів саморегулювання для забезпечення свободи  та доброчесності медіа як в Україні, так і за її межами. В умовах поши рення дезінформації та воєнних дій під час конференції учасники зосередилися на розробці стійких політик у сфері медіа, здатних протистояти  сучасним та новим викликам.  

Цілі конференції: 

• забезпечити платформу для зацікавлених сторін для обговорення  та розробки стратегій, які сприятимуть підвищенню медіаграмотності на національному та регіональному рівнях; 

• продемонструвати та оцінити найкращі практики та інноваційні  підходи до медіаграмотності та саморегулювання, особливо в умовах війни; 

• сприяти співпраці між різними секторами, зокрема між урядовими  структурами, медіаорганізаціями, освітніми установами та громадянським суспільством задля розвитку поінформованості та залученості громадян; 

• оцінити та розробити показники для визначення впливу ініціатив  з медіаграмотності та ефективності саморегулювання. 

Нижче представлені основні висновки конференції, які слугуватимуть  орієнтиром для подальшої роботи над підвищенням медіаграмотності  та саморегулювання в Україні, а також стануть корисними для використання організаторами заходу та ключовими стейкхолдерами, які брали  участь у дискусіях.

Перший день: Медіаграмотність  

1. Медіаграмотність на державному рівні: проблеми, рішення,  стратегія 

• Посилити комунікацію із представниками цифрових платформ для виявлення, блокування російської дезінформації та запобігання  переслідування журналістів у соціальних мережах за їхню професійну діяльність. 

• Оскільки підрив довіри до медіа є метою гібридної війни, важливо  зосередитися на зв’язку між незалежністю медіа та медіаграмотністю. Російська дезінформація націлена на журналістів, що підкреслює важливість незалежних медіа як основи демократичного суспільства. 

• Розглянути можливість підтримки розвитку штучного інтелекту  та інших інноваційних технологій, які мають стати рушійною силою  державних стратегій інформаційної безпеки, фактчекінгу та медіаграмотності. 

• Посилити координацію та підтримку ініціатив з медіаграмотності  не лише на національному, а й на міжнародному рівні, оскільки  дезінформація є глобальною проблемою, яка потребує колективних зусиль. 

• Інтегрувати медіаграмотність в освітні програми на всіх рівнях і для  всіх типів навчальних процесів. 

• Розглянути можливість запровадження санкцій проти медіаплатформ, які стають співучасниками поширення дезінформації. 

• Посилити моніторинг медіа з метою виявлення поширення дезінформації та забезпечити посилення саморегуляції всередині медіа спільноти для запобігання розповсюдженню фейків. 

2. Медіаграмотність та медіа: не фактчекінгом єдиним 

• Розробляючи нові ініціативи та проєкти, важливо проводити якісні  дослідження цільових аудиторій. Програми, які чітко розуміють потреби своєї аудиторії, безсумнівно, будуть ефективними. 

• Ініціативи з медіаграмотності мають бути спрямовані на встановлення зв’язку між медіа та аудиторією, а не на захист аудиторії від  впливу медіа.

• Проєкти з медіаграмотності мають залучати нових зацікавлених  сторін та охоплювати широку аудиторію, зокрема представників  медіасектору, експертів та освітян. Це допоможе поширити основи  критичного мислення та медіакомпетентності. 

3. Ефективна медіаграмотність: як і що оцінювати 

• Численні проєкти з різних секторів працюють над підвищенням  медіакомпетентностей та стійкості до дезінформації, розвінчуючи  міфи та стереотипи, але не позиціонують себе як проєкти з медіаграмотності. Тому підтримка таких ініціатив має ґрунтуватися на  проблемі, яку вирішує проєкт, а не на тому, позиціонується він  медіаграмотним чи ні. 

• При підтримці проєктів необхідно оцінювати як кількісні, так і якісні  показники ефективності. Організатори проєктів повинні мати чітке  розуміння бажаних кінцевих результатів, а не просто пропонувати  рішення на основі того, що особа чи установа вміє реалізовувати. 

• Проєкти з медіаграмотності мають бути орієнтовані на людей. Тому  важливо передбачати, як конкретні інструменти, що впроваджува тимуться під час проєкту, впливатимуть на суспільство. 

• Важливо, щоб ініціативи були актуальними до контексту, в якому  вони реалізуються. Партнери з розвитку готові йти назустріч, якщо  в ході реалізації проєкту для цільової аудиторії виникнуть нагаль ніші загрози, на які слід буде відреагувати оперативно (відповідно  до напрямку спеціалізації конкретної ініціативи). 

• Важливо, щоб ініціативи з медіаграмотності охоплювали якомога  більшу кількість людей з максимальною частотою взаємодії. Проєкти  повинні максимізувати якісне залучення, починаючи від ініціатив з мільйонним охопленням і закінчуючи ініціативами для невеликих  сіл і містечок, де залучення може бути малим, але не менш важливим. 

• Більше уваги слід приділяти якісним дослідженням, особливо вивченню змін у поведінці при роботі з інформацією. Такі дослідження зазвичай включають щонайменше три етапи: контент-аналіз, який формує основу взаємодії; кількісний аналіз залучення; вивчення  коментарів та поширень. Важливо також враховувати, чи приймають люди рішення на основі такого контенту. Залучення експертів  з різних галузей має вирішальне значення для розробки науково  обґрунтованих методологій оцінювання.

• Необхідно проводити дослідження впливу медіаграмотності на  соціальну згуртованість і стійкість до дезінформації як у коротко строковій, так і в довгостроковій перспективі. 

Другий день: саморегулювання  

1. Досягнення та виклики у само- та співрегулюванні, визначення  потреб та зобов’язань 

• Необхідно докладати більше зусиль для налагодження системної  комунікації між державними службовцями, відповідальними за  регулювання галузі, та представниками журналістських ініціатив,  які відстоюють і розвивають саморегулювання. 

• Було б корисно вивчити доцільність створення органу (ради, колегії, асамблеї, робочої групи), до складу якого увійшли б провідні державні регуляторні органи (такі як Національна рада з питань телебачення і радіомовлення, Державний комітет України у справах  видавництв, поліграфії та книгорозповсюдження тощо) та про відні саморегуляторні ініціативи. Комітет Верховної Ради України  з питань свободи слова також має бути залучений до роботи. Цей  орган має слугувати точкою зв’язку між відповідними установами,  сприяючи оперативному роз’ясненню та узгодженню підходів до  питань спільного регулювання у разі потреби. Орган повинен  здійснювати моніторинг розвитку спільного регулювання відпо відно до законодавства та ініціювати обговорення непередбачуваних питань співрегулювання, що виникають у галузі. 

• Важливо враховувати міжнародний досвід створення квазі-громадських організацій, діяльність яких спрямована на саморегулювання  в різних галузях. Цей досвід може бути використаний в Україні як  для розвантаження державних органів від надмірних обов’язків,  так і для підтримки громадських ініціатив через їх створення. 

2. Професійні стандарти та редакційна політика як важливі чинники саморегулювання. Заохочення більш дієві, ніж покарання 

• Необхідно заохочувати редакції (редакційні групи, медіахолдинги)  до розробки єдиних редакційних стандартів, які включають положення про саморегулювання. Важливо сприяти обміну досвідом  між редакційними колективами у створенні та застосуванні консолідованих редакційних правил.

• Крім того, важливо просувати та поширювати досвід Інституту масової інформації щодо створення списків якісних медіа («Список  прозорих та відповідальних медіа»). Ці списки мають слугувати  орієнтирами правильності редакційної політики та відігравати  важливу роль у формуванні попиту аудиторії на якісний контент. 

• Було б корисно налагодити співпрацю між редакційними колективами та професійними асоціаціями в цій галузі, які мають вплив на  колег, що працюють у різних секторах індустрії. Те саме стосується  співробітництва між редакціями та іншими організаціями медіасектору, які здійснюють нагляд за окремими аспектами діяльності  галузі (такими як Комісія з журналістської етики, Незалежна медійна  рада та інші). 

3. Гендерна політика в медіа як відображення та рушій суспіль них змін у розбудові громадянської рівності 

• Необхідно заохочувати і, де це можливо, сприяти обговоренню  гендерної політики у медіа, а також поширювати інформацію про  перебіг і результати таких дискусій. 

• Крім того, важливо забезпечити, щоб керівні принципи редакційної політики містили розділи про гендерну рівність, а також сприяти обміну досвідом між редакційними колективами у розробці та впровадженні такої політики. 

• Було б корисно розглянути можливість створення посібника з  політики гендерної рівності для редакційних колективів, який міг  би слугувати довідником і ресурсом для поширення найкращих  практик впровадження обґрунтованої політики гендерної рівності  в медіа. Для створення такого посібника було б ефективно використати досвід Комісії з журналістської етики, яка сприяє підвищенню  обізнаності про Кодекс журналістської етики та зусилля, спрямовані на розширення його використання в редакційній роботі. Також  корисним є досвід неурядових організацій, що спеціалізуються  на цій проблематиці (наприклад, ГО «Жінки в медіа») і зосереджені  на забезпеченні та захисті гендерної рівності в професії. 

4. Комунікація з аудиторією як важливий фактор саморегулювання 

• Важливо розглянути доцільність і можливість запровадження в  редакціях, редакційних групах, медіа-холдингах посади «читацьких  редакторів». Ці посади будуть спрямовані на постійне вивчення  та задоволення запитів аудиторії, а також на створення сприятливих умов для формування попиту на якісну журналістику з боку  аудиторії. Там, де це фінансово можливо, такі посади мають бути  створені. 

• Важливо демонструвати аудиторії вплив їхньої взаємодії з галуззю використовуючи методи підтримки комунікації з аудиторією та  створення проєктів на основі тем, що випливають з цієї взаємодії.  Важливо підкреслити видимість участі аудиторії у формуванні редакційної політики, зокрема через публікацію листів до редакції,  запитів та інших форм залучення.

Фото: Максим Поліщук, «Детектор медіа»

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Теги за темою
ОБСЕ
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Україна у Римі домовляється про залучення 2 млрд євро у сфері енергетики
Европейская правда
2025-07-10T14:43:08Z
Пенсійний фонд припиняє виплату пільг: хто залишиться без підтримки
Знай
2025-07-10T14:37:04Z
Україна може стати хабом промислових і цифрових трансформацій - єврокомісарка Кос
УкраинФорм
2025-07-10T14:34:39Z
Президентка ЄІБ розповіла про зустріч міністрів країн-донорів України
УкраинФорм
2025-07-10T14:34:10Z
Український Flyer One Ventures запускає новий фонд на €50 млн за підтримки ЄБРР та IFC
AIN
2025-07-10T14:31:00Z
Томати з плівкових теплиць вигідніше здавати гуртом, ніж возити на ринок
AgroPortal
2025-07-10T14:30:12Z
«Укрзалізниця» оголосила про масове скорочення персоналу
ГЛАВКОМ NET
2025-07-10T14:27:26Z
Не усім буде по кишені: українців попередили про подорожчання улюбленого продукту
GlavRed
2025-07-10T14:25:26Z
Глава Єврокомісії оголосила про новий пакет підтримки на €2,3 мільярда для відновлення України
УкраинФорм
2025-07-10T14:18:21Z
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
МОЗ забороняє госпіталізацію дітей до психіатричних лікарень з 1 липня
24tv
2025-06-29T12:09:08Z
Які навушники найбезпечніші для слуху і як ними правильно користуватися
24tv
2025-07-10T14:10:21Z
Британські вчені наблизилися до масового виробництва штучної крові
ГЛАВКОМ NET
2025-07-10T13:40:18Z
Гуманітарна допомога пенсіонерам у Запорізькій області: що можна отримати
Политека
2025-07-10T13:31:27Z
Навіщо квасолю замочують у воді перед варінням: цей секрет треба знати
24tv
2025-07-10T12:30:39Z
Учені заявили, що схуднення робить організм молодшим: як працює цей незвичайний процес
Фокус
2025-07-10T12:10:06Z
Основна проблема: що не так з сучасним раціоном людей
24tv
2025-07-10T11:46:50Z
На Вінниччині зафіксовано випадки лептоспірозу: що відомо про інфекцію
ГЛАВКОМ NET
2025-07-10T11:24:22Z
Премʼєр Швеції заступився за міністра, чийого сина викрили на підтримці екстремістів
Европейская правда
2025-07-10T14:43:40Z
"Гроші розпилювали роками": новий керівник Жовтневого палацу про те, як оновлять майданчик і скільки заробить держава
Telegraf
2025-07-10T14:43:33Z
Шведський міністр каже, що "шокований" зв'язками свого сина з ультраправими
Европейская правда
2025-07-10T14:43:19Z
У Нідерландах засудили до тюрми росіянина за шпигунство на користь Москви
Европейская правда
2025-07-10T14:43:17Z
Німеччина розмовляє зі США щодо придбання Patriot для України — Мерц
ZN UA
2025-07-10T14:40:48Z
Зеленський до розмови зі мною не чув про Волинську трагедію — Дуда
ZN UA
2025-07-10T14:40:47Z
У Вірменії розповіли, про що домовились Пашинян з Алієвим на особистій зустрічі
Европейская правда
2025-07-10T14:40:40Z
Відбудова України: Італія візьме патронат над відновленням Одеси
TSN
2025-07-10T14:34:25Z
Стармер і Макрон відкрили саміт коаліції охочих: перші заяви
TSN
2025-07-10T14:34:21Z
Асфальт нагрівається до +62, а люди в транспорті втрачають свідомість: як Україна переживає спеку
Telegraf
2025-07-10T14:43:40Z
На заході – прохолода, на сході – пекельна спека: прогноз погоди на 11 липня
24tv
2025-07-10T14:40:53Z
У Києві та в низці регіонів - повітряна тривога через загрозу балістики
УкраинФорм
2025-07-10T14:34:26Z
Місяцями кажуть, що позиції наші, а вони давно не наші — Чмут про проблему армії
TSN
2025-07-10T14:33:56Z
Графік відключення світла у Полтавській області: кого попередили
Политека
2025-07-10T14:31:21Z
Росія посилила атаки на трьох напрямках – Генштаб
1News
2025-07-10T14:13:01Z
ЗСУ стримують натиск ворога по всій лінії фронту
Gazeta UA
2025-07-10T14:10:46Z
Російський наступ на фронті: яке стратегічне завдання виконав ворог — Чмут
TSN
2025-07-10T14:04:54Z
Прогноз погоди у Дніпрі: які сюрпризи чекають на українців найближчими днями
Политека
2025-07-10T14:01:35Z
В одне з міст України повернуться графіки відключень? Енергетики попередили українців
Telegraf
2025-07-10T14:43:57Z
Військові продемонстрували роботизовані комплекси, що застосовуються на фронті
УкраинФорм
2025-07-10T14:43:35Z
Оприлюднили консолідований рейтинг вишів України – 2025
24tv
2025-07-10T14:40:30Z
17 секунд – політ нормальний. Як дитинча лелек Грицика й Одарки вперше стало на крило
Telegraf
2025-07-10T14:40:20Z
Для медичної евакуації з лінії фронту використовуватимуть безпілотники - Сирський
УкраинФорм
2025-07-10T14:37:39Z
Червень став місяцем із найбільшою кількістю жертв серед цивільних в Україні за три роки війни - ООН
УкраинФорм
2025-07-10T14:34:36Z
Там був монастир, а потім - жіноча колонія, де мали утримувати Тимошенко: на Франківщині є дуже цікава будівля
Telegraf
2025-07-10T14:34:29Z
На 3 знаки зодіаку чекають несподівані події у період "Оленячого місяця"
24tv
2025-07-10T14:34:21Z
Як добровольцям долучитися до груп ППО - інструкція Міноборони
УкраинФорм
2025-07-10T14:25:46Z
Загроза онкології: українська актриса зробила серйозне зізнання
GlavRed
2025-07-10T14:25:47Z
Максим Галкін показав сина від Пугачової вісім років тому і зараз та здивував, як він змінився
TSN
2025-07-10T14:16:50Z
Надя Дорофєєва і Позитив випустили кліп і вразили сумою, яку зібрали на ППО
Вива
2025-07-10T14:10:28Z
Називав Зеленського "фашистом": у режисера "Сватів" на війні в Україні опинилася близька людина
Фокус
2025-07-10T14:07:09Z
Бореліоз мене ледь не вбив, – Олена Мозгова відверто розповіла про серйозну хворобу
24tv
2025-07-10T13:58:48Z
Дмитро Коляденко, Аліна Шаманська, Сергій Танчинець: гості прем’єри фільму «Супермен»
Вива
2025-07-10T13:49:44Z
Просто не впізнати: як змінилась за роки кар'єри зірка "Жіночого лікаря" Настя Цимбалару
24tv
2025-07-10T13:34:48Z
Трендові шорти літа: наймодніша добірка, яка варта уваги
24tv
2025-07-10T13:28:22Z
"Тиха розкіш" у вітальні Холлі Беррі: акторка обрала абсолютно позачасовий диван для оселі
24tv
2025-07-10T13:12:12Z
Таліби заманюють до себе туристів веселим роликом: що з ним не так
Фокус
2025-07-10T14:40:38Z
Середземноморський сад: практичні та красиві рослини для посушливих ділянок
24tv
2025-07-10T14:28:21Z
Один дешевий продукт зробить страву набагато смачнішою: як приготувати печінку по-новому
Telegraf
2025-07-10T14:28:17Z
Приготуйте найсмачнішу квашену капусту: необхідні лише три простих інгредієнта
Telegraf
2025-07-10T14:28:14Z
Чому не червоніють помідори на кущі: копійчаний засіб врятує врожай
GlavRed
2025-07-10T14:25:20Z
Туристка була приголомшена, дізнавшись, де насправді стоять піраміди Гізи
Фокус
2025-07-10T14:22:07Z
"Прихована перлина": яке місто Європи залишається вільним від туристів, хоча воно неймовірне
24tv
2025-07-10T14:16:29Z
Шахрайські схеми за кордоном: на що варто звертати увагу під час відпустки
Фокус
2025-07-10T14:10:31Z
Непривабливий рай: туристи виявили купи сміття поблизу одного з чудес світу
Фокус
2025-07-10T14:01:36Z
У Петропавлівській Борщагівці авто покотилось на дитину - 9-річний хлопчик загинув
УкраинФорм
2025-07-10T14:34:44Z
Голова Спілки художників України Костянтин Чернявський поранений внаслідок атаки на Київ
ГЛАВКОМ NET
2025-07-10T14:31:26Z
На Київщині викрито нелегальну нафтобазу та мережу АЗС: вилучено майже 280 тонн фальсифікованого пального
Украина Криминальная
2025-07-10T14:31:01Z
На Харківщині викрито та припинено масштабне виробництво підроблених акцизних марок для алкогольної продукції
Мій Харків
2025-07-10T14:19:01Z
12 років проведе за ґратами конотопчанин за зґвалтування неповнолітньої та злочини проти власності
Украина Криминальная
2025-07-10T14:16:59Z
Поблизу Львова на автівку впало дерево: госпіталізовано 17-річну дівчину
24tv
2025-07-10T14:16:40Z
У Харкові водій автобуса не впорався з керуванням та з’їхав у кювет
Мій Харків
2025-07-10T14:16:12Z
На Львівщині автобус зіткнувся з легковиком, понад 30 травмованих
УкраинФорм
2025-07-10T14:12:40Z
Чоловік забув дружину на заправці і зрозумів це, проїхавши 300 км
Фокус
2025-07-10T14:07:25Z
«Алло» представляє Xiaomi YU7 в Україні — три версії за ціною від 1,716 млн грн
ITC
2025-07-10T14:28:23Z
Renault Trucks здійснила постачання 5000-го електромобіля
AutoCentre
2025-07-10T14:16:23Z
Land Rover оновив свій логотип, але зробив це несподіваним чином
Топ Жир
2025-07-10T14:04:29Z
Цей суперкар може стати найближчим аналогом сучасної McLaren F1
Топ Жир
2025-07-10T13:33:28Z
Новий електричний кросовер від Chevrolet має китайського “близнюка”
Топ Жир
2025-07-10T13:03:19Z
На тестах помічено найновішого спадкоємця відомого автобуса Bova Futura
AutoCentre
2025-07-10T13:01:24Z
Xiaomi вивела на випробування великий електричний пощашляховик
AutoGeek
2025-07-10T12:40:08Z
Ціна китайського електромобіля зростає вдвічі через використання логотипу Chevrolet
Топ Жир
2025-07-10T12:34:50Z
Представлений абсолютно новий Mazda CX-5
Portaltele
2025-07-10T12:13:47Z
Sony продовжує розслідування причин проблем зі смартфоном Xperia 1 VII
InternetUA
2025-07-10T14:43:34Z
Акумулятор прослужить на 60% довше: вчені знайшли для цього недорогий матеріал
Фокус
2025-07-10T14:37:18Z
Скарб на мільйони: у Мадагаскарі виявили затоплений піратами португальський корабель
360ua.news
2025-07-10T14:34:31Z
Скільки води споживає пральна машина: цифра шокує багатьох
GlavRed
2025-07-10T14:25:14Z
Балканський підрозділ Al Jazeera припиняє роботу
Детектор М
2025-07-10T14:25:00Z
"Вчимося разом": ChatGPT тестує загадкову нову функцію
InternetUA
2025-07-10T13:46:49Z
Рекордний тонкий iPhone 17 Air показали на відео: як він виглядає наживо
InternetUA
2025-07-10T13:31:47Z
Популярним смартфонам бракувало дуже важливої функції: яке рішення знайшлося
Фокус
2025-07-10T13:22:36Z
Як швидко охолодити смартфон у спеку і не зламати його: лайфхак на літо
InternetUA
2025-07-10T13:16:20Z
Дуглас Коста може перебратися в чемпіонат Азербайджану
Football.ua
2025-07-10T14:40:59Z
Платон Ковтуненко перемагає в Кремоні
AutoCentre
2025-07-10T14:37:48Z
Став відомий склад збірної України з дзюдо на Всесвітній Універсіаді-2025
УкраинФорм
2025-07-10T14:25:08Z
Карпати проведуть п’ять спарингів на зборах в Австрії: серед суперників Герта та Лестер
Football.ua
2025-07-10T14:22:52Z
Був багатодітним батьком. ЗСУ на фронті ліквідували чотириразового призера чемпіонатів Європи
ГЛАВКОМ NET
2025-07-10T14:21:26Z
Англійський хавбек каже бувай нідерландському клубу: Гендерсон іде з Аякса
1News
2025-07-10T14:16:55Z
Баєр домовився про трансфер Тілльмана з ПСВ
Football.ua
2025-07-10T13:58:22Z
Україна зіграє з Болгарією в наступному матчі чемпіонату Європи з баскетболу U-18
ГЛАВКОМ NET
2025-07-10T13:57:40Z
Голкіпер Челсі переходить в оренду до Страсбура – журналіст
Football.ua
2025-07-10T13:52:56Z