Скеляста планета під назвою KMT-2020-BLG-0414 розташована за 4 000 світлових років від Землі й обертається навколо тліючого білого карлика — об’єкта, що колись був великою зіркою, на кшталт нашого Сонця.
Зірки подібних розмірів живуть у середньому близько 10 млрд років, тоді як по завершенню цього терміну вони перетворюються на червоних гігантів, поглинаючи розташовані поряд планети. Якщо подібна доля якимось чином омине нашу Землю, то вона стане схожою на знайдену KMT-2020-BLG-0414 — порожню скелясту планету, що поступово віддаляється від вмираючого білого карлика.
Детально про KMT-2020-BLG-0414 розказано в статті, опублікованій 26 вересня в журналі Nature Astronomy (через livescience).
«На цей час у нас немає консенсусу щодо того, чи зможе Земля уникнути поглинання Сонцем», — каже астроном і провідний автор дослідження Кемінг Чжан з Каліфорнійського університету. «У будь-якому випадку планета буде придатною для життя ще близько мільярда років, після чого земні океани випаруються — задовго до ризику бути проковтнутим червоним гігантом».
Віддалена планетна система розташована біля балджу
Далі біля зірки помітили й планету, яка оберталась на удвічі більшій відстані від своєї зірки у порівнянні з відстанню між Землею та Сонцем (сама планета також удвічі більша, аніж наша). Окрім білого карлика у системі помітили й коричневого — приблизно у 17 разів більшого за Юпітер.
Доля людства у майбутньому вже давно стала предметом диких спекуляцій: вчені не знають, чи переживе Земля фазу червоного гіганта, а до цього — наслідки глобального потепління. Однак Чжан припускає, що люди одного разу можуть «перескочити» на супутники Європу та Енцелад, які обертаються навколо Юпітера та Сатурна відповідно, — крижані світи, що стануть водними у майбутньому.
«Коли Сонце стане червоним гігантом, придатна для життя зона переміститься до орбіт Юпітера і Сатурна, і багато з цих супутників стануть планетами-океанами», — каже Чжан. «Думаю, що в такому випадку людство могло б мігрувати туди».