США оголосили про завершення місії коаліції в Іраку до 2026 року
У п’ятницю США оголосили проугоду з урядом Іраку щодо завершення до наступного року військової місії в Іраку очолюваної США коаліції, яка бореться з угрупованням «Ісламська держава». При цьому війська США залишать деякі бази, які вони займали упродовж двох десятиліть військової присутності в країні, пише Associated Press.
Водночас, адміністрація Байдена відмовилася надати подробиці про те, скільки з приблизно 2,5 тисяч американських військових, які все ще служать в Іраку, залишаться там і чи залишаться взагалі.
Протягом багатьох років офіційні особи Іраку періодично закликали до виведення коаліційних сил, і офіційні переговори щодо згортання присутності США в країні тривали місяцями.
Офіційні особи США, які поінформували журналістів у п'ятницю, заявили, що угода передбачає два етапи і починає діяти вже цього місяця.
На першому етапі, який триватиме до вересня 2025 року, місія коаліції проти ІДІЛ завершиться, і сили залишать деякі давні бази.
За даними джерел в уряді Іраку, після листопадових виборів американські війська почнуть залишати авіабазу Айн-аль-Асад на заході Іраку та міжнародний аеропорт Багдада. Ці сили будуть переміщені на базу Харір в Ербілі, в регіоні Курдистан на півночі Іраку.
Джерела в адміністрації Байдена, у свою чергу, додали, що на другому етапі, до 2026 року, США продовжуватимуть певну діяльність з Іраку, щоб підтримувати операції проти ІДІЛ у Сирії.
Обидві сторони прагнуть зберегти нові консультативні відносини, які дозволять окремим американським підрозділам залишатися в Іраку після завершення основної місії коаліції.
Офіційні особи США, які повідомили про плани на брифінгу, не вказали, яка кількість американських військ залишиться в Іраку в майбутньому.
Іракські офіційні особи заявили, що деякі американські війська можуть залишитися на базі Харір і після 2026 року, оскільки регіональний уряд Курдистану хоче, щоб вони залишилися.
США вторглися в Ірак у березні 2003 року під час, як вони назвали, масштабної кампанії бомбардувань «шок і страх». Операція отримала назву «Свобода Іраку». Офіційний Багдад назвав війну «Харб аль Хавасим» — «вирішальною війною».
Вторгнення ґрунтувалося на твердженнях про те, що Саддам Хусейн нібито таємно сховав зброю масового знищення. Зрештою, цю зброю так і не знайшли.
На піку антиповстанських операцій у 2007 році присутність США зросла до понад 170 тисяч військовослужбовців.
Адміністрація Обами домовилася про скорочення збройних сил, і в грудні 2011 рокуостанні бойові частини вийшли, залишивши лише невелику кількість військовослужбовців для укомплектування підрозділу сприяння безпеці та загону морської піхоти для охорони території посольства.
У 2014 році, на тлі посилення угруповання «Ісламська держава» та швидкого захоплення ним великої території в Іраку та Сирії, США та країни-партнери на прохання уряду Іраку повернули свою присутність.
Після того, як у 2021 році ІДІЛ втратила контроль над територією, на яку вона колись претендувала, військові операції коаліції завершилися. Близько 2,5 тисяч військовослужбовців США залишалися в Іраку, щоб здійснювати навчання та проводити операції проти ІДІЛ у партнерстві з іракськими військовими.