MY.UAНовини
Як звільняють із армії за сімейними обставинами й чи сприяє це мотивації батьківщину захищати?
Як звільняють із армії за сімейними обставинами й чи сприяє це мотивації батьківщину захищати?

Як звільняють із армії за сімейними обставинами й чи сприяє це мотивації батьківщину захищати?

Як звільняють із армії за сімейними обставинами й чи сприяє це мотивації батьківщину захищати?

Нещодавно Сергій Гнезділов — журналіст, громадський і культурний діяч, воїн ЗСУ, який пішов на фронт 19-річним добровольцем і прослужив дотепер п’ять років — публічно заявив про те, що йде в СЗЧ (самовільне залишення частини). «Ми дійшли до Рубікону, коли піхота більше не вивозить, а суспільство продовжує «вірити в ЗСУ» замість того, щоб відповісти собі на запитання: «Чи захистив ти Вітчизну?» — написав він на своїй сторінці у Фейсбуці. Й далі: «Питання перепочинку піхоти та встановлення чітких термінів служби на нулі — питання національної безпеки… Ми маємо створити мобілізаційну чергу з числа всіх військовозобов’язаних українців, і тоді демобілізація стане реальністю».

Такий публічний, демонстративний учинок Сергія здійняв велику хвилю та вчергове розколов українців у соцмережі. Хтось підтримує. Хтось розуміє, але не вважає правильним. А хтось однозначно засуджує, кажучи, що такі дії — злочин, і цей учинок аж ніяк не змінить ситуації на краще, а лише спричинить ефект доміно, й інші почнуть учиняти так само.

«Хай засудять ті, хто несе такий же тягар війни, як піхотинець в окопі», — висловилася з цього приводу журналістка, а з початку повномасштабної війни — військова ЗСУ Леся Ганжа.

«Війна потребує солідарності. Солідарність народжується з відчуття справедливості. Справедливість формулюється встановленням правил», — написав іще раніше інший журналіст, а нині військовий Павло Казарін. І далі: «Якщо порушення правил стає не «відхиленням на місцях», а новою нормою, то й війна припиняє бути спільною справою».

А що ж із правилами? Чи сприяють вони тому, щоб велика війна залишалася спільною справою, а не кріпацтвом для тих, хто на її початку пішов захищати країну добровольцем? Подивимось на прикладах.

З одного боку, на початку вересня набрав чинності Закон України №3902-XI (законопроєкт №11322), яким передбачено звільнення військовослужбовців від кримінальної відповідальності за перше самовільне залишення частини. Зазначимо, що на початку великої війни зміни до статті 407 ККУ вносили вже чотири рази.

Пішли на це, за словами депутата, члена Комітету ВР з питань національної безпеки, оборони та розвідки Сергія Рахманіна, тому що люди дотичні стверджували: кількість тих, хто пішов у СЗЧ і потім добровільно повернувся до своєї частини, з часом збільшується. Мотиви й причини для того, щоби військовослужбовець на це пішов, різні. В будь-якому разі з погляду законодавства це — злочин. Але деякі командири оголошувати своїх бійців у СЗЧ не поспішали, сподіваючись, що ті повернуться. Тож, аби надати людям можливість скористатися другим шансом і з огляду на те, що людей в армії бракує, депутати підтримали норму, яка пом’якшує покарання по суті за дезертирство.

З іншого боку, нічого не було зроблено, аби запобігти більшості причин, через які мотивовані добровольці дедалі частіше йдуть у СЗЧ. Навпаки.

Можливо, для демобілізації справді не час. Поки не буде скасовано воєнний стан і не завершиться війна в той чи інший спосіб, демобілізації не може бути за визначенням. Але ми точно маємо говорити хоча б про чіткіші й прозоріші правила звільнення військовослужбовців, наприклад, через певні проблеми зі здоров’ям чи сімейні обставини.

«Про ваші сім’ї попіклуються. Ми не забуваємо, чим ви жертвуєте заради боротьби. Ми робимо це, тому що хочемо жити так, як наш народ іще не жив», — так у кінострічці «Людина у високому замку» одна з лідерів спротиву говорить рядовому члену руху, посилаючи його на завдання. І так воно має бути.

На жаль, у нас це наразі не так. Піклування про сім’ї військовослужбовців, м’яко кажучи, залишає бажати кращого. А звільнення військовослужбовців через сімейні обставини після змін, внесених до Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу», стає майже неможливим.

Олександр Чистяков — старший сержант, фельдшер медпункту однієї з частин, що воює на сході країни. А за досвідом і фахом — лікар-анестезіолог із великим стажем. У різний час він співпрацював із медичними службами трьох бойових бригад, має досвід роботи на точках, куди в стандартних ситуаціях лікарів зазвичай не посилають, обмежуючись стандартною допомогою на рівні бойових медиків. Мобілізований із березня 2022 року, з липня 2022-го постійно перебуває в зоні бойового зіткнення без виходу на ротації.

Фото надане автором

«Коли я був мобілізований, моя мама вже мала другу групу інвалідності, в неї лімфома й на цьому тлі — перелом хребта. Але тоді вона могла сама за собою доглядати, і я йшов спокійно, — розповідає чоловік. — Однак за 2,5 року мама перенесла кілька хвороб. Минулого року в неї була фібриляція передсердя, а цього — мікроінсульт, і зараз її друга група вже переходить у першу. Але щоб це встановити, потрібно пройти МСЕК, що завжди було непросто й нешвидко, а зараз там чи не піврічні черги.

Уявіть собі. На мене покладено досить серйозні завдання. І під час їх виконання мені телефонують сусіди й кажуть: «Ваша мама впала й не може встати. Що нам робити?». Як я можу далі виконувати свою роботу за таких обставин? Я в мами — єдиний син. Інших родичів, які могли б доглядати за моєю мамою, немає. Державі на неї начхати. Виходить, що я її просто покинув?

Я подав рапорт, зібрав усі необхідні документи включно з рішенням лікарсько-консультаційної комісії (ЛКК) щодо необхідності постійного догляду й подав у частину. Моя частина рапорт прийняла, проте на рівні бригади юристи написали мені відмову.

На жаль, після набрання чинності новим законом, якщо є бажання чи негласна настанова людей не відпускати, то зробити це дуже легко. Хоча в законі можливість догляду за людьми з інвалідністю другої групи начебто й передбачена, є нюанси. Якщо для мирного часу підстави прописані коротко й чітко («необхідність здійснення постійного догляду за особою з інвалідністю першої чи другої групи за умови, що така особа є членом сім’ї військовослужбовця першого ступеня споріднення, та відсутності інших членів сім’ї, які здійснюють постійний догляд»), то для воєнного часу вони звучать інакше: «…за умови відсутності інших членів сім’ї першого чи другого ступеня споріднення такої особи або якщо інші члени сім’ї першого чи другого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я». Таке формулювання дає необмежений простір для фантазій і можливостей відмовити військовослужбовцю у звільненні.

Наприклад, зараз у ЗМІ вже чимало історій про те, як, керуючись постановою №413 від 12 червня 2013 року, яка діє тільки для мирного часу, військовослужбовцям відмовляли у звільненні через те, що до рапорту щодо необхідності догляду за особою з інвалідністю другої групи надавалася довідка ЛКК. Мовляв, висновок ЛКК не може бути підставою для звільнення з військової служби. І документом, який підтверджує необхідність догляду за особою, старшою за 18 років, є лише висновок МСЕК, що, як відомо, видається тільки для першої групи інвалідності. Зі згаданої постанови вже навіть прибрали слова «військова служба» та «військовослужбовці». Така відмова не має правової підстави. Але наразі зафіксовано вже чимало випадків, коли люди змушені добиватися справедливості через суди, й подібні справи вони виграють. Проте це забирає час і сили.

В моєму випадку підставами для відмови стало, по-перше, те, що «до рапорту не додано документів інших членів сім’ї першого чи другого ступеня споріднення особи, яка потребує постійного догляду».

Насправді надати такі документи часто просто неможливо. Причепитися можна до чого завгодно. До другого ступеня спорідненості належать, зокрема, брати й сестри. Але як, наприклад, можна підтвердити фактичну відсутність сестер чи братів, якщо вони за документами є, але не спілкуються роками й давно живуть у іншій країні? Або у випадку моєї мами, якій 77 років. Якби її мама зараз була жива, то їй було б під сотню років. Але якби в неї не було довідки ЛКК про те, що вона сама потребує догляду, то сам факт, що вона жива, міг би стати підставою для відмови у звільненні.

Загалом питання вирішується так: видається нотаріальне посвідчення, що людей, які зобов’язані доглядати згідно з законом, немає. Таке посвідчення від моєї мами є. Але все це потребувало розуміння й часу.

По-друге, ще однією підставою для відмови стало начебто те, що до рапорту не додано документів, які підтверджують необхідність постійного догляду. Висновок ЛКК про наявність порушення функцій організму, через які невиліковно хворі особи не можуть самостійно пересуватися та обслуговувати себе й потребують соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі (форма 080-4\о), в очах юристів бригади документами, які підтверджують необхідність постійного догляду, чомусь не вважаються. На їхню думку, документ свідчить лише про потребу догляду вдома. Але хто має доглядати її вдома?

Таких відмов у моєму батальйоні на сьогодні ще дві.

Наскільки така ситуація позитивно впливає на моральний дух війська — це одне питання. І наскільки плодить ухилянтів — інше. Бо як такі речі сприйматимуть ті, хто мав би прийти до нас на підкріплення?».

Стос відсканованих документів, які мені надіслав Олександр, вражає. Вся історія сім’ї — у свідоцтвах про шлюб, народження, розлучення, знову шлюб, довідки про смерть, хвороби, зміну місць реєстрації тощо… Аж трохи ніяково стало. Наче мимоволі понишпорила в чужій білизні…

Розуміючи, що про їхніх батьків нема кому потурбуватися, військові — дехто з них воює з 2014-го — втрачають мотивацію воювати далі. Хтось іде до лікарні, хтось — до суду, а хтось — у СЗЧ, як це зробив Павло Прижегодський після смерті своєї мами. Перед тим чоловік намагався звільнитися сім місяців, аби доглядати за мамою в її останні дні. «Я був у ролі футбольного м’яча з кабінета в кабінет, аби довести, що людина з невиліковною хворобою потребує догляду. Мене слали нах, придумували неіснуючі довідки та неможливі формулювання в них. Давали зібрати перелік документів і потім давали відмову, бо перелік невірний. Я мусив тягати маму до лікарні, коли їй вже було важко, заради одного конченого папірця, який врешті-решт ні на що не вплинув — процес звільнення дотягли до її смерті», — написав військовослужбовець на своїй сторінці у Фейсбуці перед тим, як піти в СЗЧ. «Не шукайте мене, зі мною все добре, це зважений крок. Я повернусь»…

«У кожного є свій ліміт, психологічний зокрема, — каже Олександр Чистяков. — До нових правок до закону, маючи інвалідність другої групи, я не використовував це як можливість звільнитися з армії. Бо розумів, що потрібен, що підставлю частину й що маю виконувати свій обов’язок. А зараз, коли мені потрібна допомога…

Повірте, в кожного з нас уже купа болячок, лікування яких ми відкладаємо до кращих часів, котрі, можливо, ніколи не настануть. Тож я пішов до лікарні. Мені потрібна операція й час на відновлення, за який я, зокрема, спробую встигнути пройти з мамою МСЕК і подати позов до суду на оскарження рішення на рівні бригади. Але все це — час і сили.

Дорікнути власній частині мені нема чим. Усередині є різні проблеми, як і в кожній частині. Але в цьому випадку мені максимально пішли назустріч, розуміючи ситуацію. І я їм за це вдячний.

Відмову мені написала система. Важко зрозуміти, звідки беруться такі установки. Хто вважає, що вони посилюють боєздатність і працюють на перемогу? Армія, з якої можливо вийти лише двохсотим, — це рабська структура.

Так, іде війна. Ми всі — солдати. Й до певної міри будемо ресурсом. Ми всі це розуміємо. Але до якої межі це можливо? А після якої вже стає злочинним? Хотілося б, аби люди, які пишуть такого роду закони, хоч інколи приміряли їх на себе».

А як же схеми? — спитаєте ви. Хіба не буває так, що людина хоче звільнитись і шукає будь-які шпаринки, як це зробити? Знаєте, мені важко про це говорити. Схеми бувають завжди й на всьому. Але якщо після кількох років, проведених у вологих підвалах під постійними обстрілами, людина каже, що більше не може і їй потрібен перепочинок, а їй його не дають, то я навряд чи можу її засуджувати. Тільки сама людина знає власну межу. Якщо військовий розуміє, що крім нього піклуватися про близьку людину більше нема кому, він іде до суду. Але суди забирають час і сили. Й тоді він іде в СЗЧ. Поки кожен з нас продовжує «вірити в ЗСУ»…

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Як довго потрібно заварювати чай у пакетиках, щоб він був смачним та корисним
TSN
2024-09-28T10:49:50Z
Що робити з недозрілими томатами перед заморозками: 5 корисних порад
TSN
2024-09-28T10:48:42Z
Як швидко та безпечно покращити свою фізичну форму: ідеальна вправа для людей похилого віку
TSN
2024-09-28T10:48:38Z
Цей сік можна пити діабетикам: знижує рівень цукру в крові, також захищає від утрати зору
TSN
2024-09-28T10:48:17Z
З початку жовтня НСЗУ припиняє оплату лікарям за пацієнтів, які потребують верифікації в ЕСОЗ: у чому причина
ZN UA
2024-09-28T10:28:46Z
Як схуднути на 27 кілограмів, не відмовляючись від бургера: американський шеф розкрив секрет
24tv
2024-09-28T09:33:38Z
Посттравматичний стресовий розлад: як війна впливає на психіку українців
24tv
2024-09-28T09:06:37Z
Лікар радить чоловікам покоління Х робити ці 3 речі, щоб краще спати
24tv
2024-09-28T09:06:29Z
Як приготувати мариновані баклажани: Клопотенко поділився ідеальним рецептом
Политека
2024-09-28T05:30:43Z
У Житомирі проходить фестиваль військового братерства «Люди-Титани»
УкраинФорм
2024-09-28T11:19:42Z
Кінопремʼєри жовтня 2024: 10 фільмів, які варто подивитися
VGorode
2024-09-28T11:09:15Z
Рецензія на фільм «Самотні вовки» / Wolfs
ITC
2024-09-28T11:05:28Z
У Києві відкрили виставку, присвячену історії греків Маріуполя
УкраинФорм
2024-09-28T11:01:56Z
Як потрапити на концерт DOROFEEVA, не встаючи з дивану?
Детектор М
2024-09-28T11:01:36Z
Наталка Денисенко показалася з чоловіком-воїном і розповіла, як вони сина вітали з 7-річчям
TSN
2024-09-28T10:49:30Z
Набирає шаленої популярності в світі: перукарі назвали нову стрижку, яка пасує абсолютно всім жінкам
TSN
2024-09-28T10:49:15Z
Олександра Заріцька опинилася під крапельницями й розповіла, що сталося з її здоров'ям
TSN
2024-09-28T10:48:00Z
Ексучасник гурту DZIDZIO назвав справжню причину, через що гурт припинив своє існування
Фокус
2024-09-28T10:12:50Z
Єврокомісар закликав країни ЄС накопичити запаси снарядів, щоби бути готовими до ймовірної війни
УкраинФорм
2024-09-23T15:00:59Z
Литва передала Україні нову партію військової допомоги
Европейская правда
2024-09-28T11:21:23Z
У Кишиневі облили фарбою ще дві будівлі державних установ
Европейская правда
2024-09-28T11:11:14Z
ЗМІ: Захід отримав докази, що Китай постачав Росії зброю для війни проти України
Европейская правда
2024-09-28T11:07:03Z
Удари по РФ західною зброєю: Литва зробила важливу заяву
TSN
2024-09-28T11:06:57Z
Ізраїль ліквідував лідера «Хезболли» Хасана Насраллу
ГЛАВКОМ NET
2024-09-28T11:05:26Z
Боррель відповів на закиди Трампа щодо недостатньої допомоги Україні з боку ЄС
Европейская правда
2024-09-28T11:05:14Z
Це було на наших очах, "Шахед" впав у дворі, – лікар про повторний приліт по Сумах
24tv
2024-09-28T11:03:06Z
Ізраїль перебуває в стані бойової готовності до ширшого конфлікту після ліквідації лідера "Хезболли" — Reuters
ZN UA
2024-09-28T10:51:45Z
У Житомирі розпочався Всеукраїнський турнір з художньої гімнастики
УкраинФорм
2024-09-28T11:11:19Z
Джошуа відсторонили від боксу: що сталося
24tv
2024-09-28T11:09:28Z
Дедух: У Динамо була складна дорога після Ліги Європи, але не можу сказати, чи допоможе це нам
Football.ua
2024-09-28T10:52:29Z
Педріньйо – про зустріч із Вересом: Можливо, нам забракло здорової агресії
Football.ua
2024-09-28T10:31:41Z
Голкіпер збірної України стане гравцем лондонського Челсі
24tv
2024-09-28T10:18:31Z
Баварія — Баєр: прогноз букмекерів на матч Бундесліги
Football.ua
2024-09-28T09:55:21Z
Відомий календар матчів збірної України у відборі ЧС з пляжного футболу
УкраинФорм
2024-09-28T09:51:32Z
Апеляцію ПСЖ на виплату Мбаппе 55 мільйонів євро розглянуть 15 жовтня — L’Équipe
Football.ua
2024-09-28T09:25:21Z
Перша ракетку світу знову опинився під загрозою дискваліфікації за допінг
24tv
2024-09-28T09:18:59Z
Підрядники мають завершити відновлення зруйнованого дитсадка в Гостомелі до кінця року
УкраинФорм
2024-09-28T11:24:33Z
Сильний дощ і пориви вітру: у кількох областях прогнозують різке погіршення погоди
24tv
2024-09-28T11:18:29Z
Унаслідок вчорашнього обстрілу селища на Херсонщині загинув чоловік
УкраинФорм
2024-09-28T11:15:21Z
Мають телевізор, бібліотеку і психолога: журналісти показали, як живуть полонені кадировці
ГЛАВКОМ NET
2024-09-28T11:09:38Z
РФ просувається на Донеччині та захопила ще одне місто: деталі від ISW
TSN
2024-09-28T11:05:24Z
Росія знову запустила "Шахеди", : де є загроза ворожого удару
24tv
2024-09-28T11:03:23Z
Програміста з Києва оштрафували за підробку документів про бронювання у Photoshop
InternetUA
2024-09-28T11:01:36Z
У шести областях України є знеструмлення через обстріли та технологічні причини
УкраинФорм
2024-09-28T11:01:30Z
Росіяни перекинули близько 5000 військових у напрямку Вугледара - Андрющенко
УкраинФорм
2024-09-28T10:57:14Z
В Одесі судитимуть молодика, який під час стажування на автомийці угнав і «покалічив» «Audi Q5» клієнта
Украина Криминальная
2024-09-28T11:24:57Z
На Рівненщині у блокпост в'їхала наповнена газом автоцистерна, є загиблий і поранені
УкраинФорм
2024-09-28T11:24:53Z
У Сумах на місці російського удару завершилися рятувально-пошукові роботи
ГЛАВКОМ NET
2024-09-28T11:24:41Z
Ураган "Хелена" пронісся США: відомо уже про пів сотні жертв та масштабні руйнування
24tv
2024-09-28T11:12:52Z
Ракетний удар по Кривому Рогу 27 вересня: під завалами знайшли тіло чоловіка
ГЛАВКОМ NET
2024-09-28T11:11:03Z
Жертвами урагану "Хелен" у США стали понад 40 людей
Комсомольская правда
2024-09-28T10:49:43Z
На Львівщині чоловік кидався з ножем на перехожих, є жертви
Комсомольская правда
2024-09-28T10:48:37Z
У Литві гоночний автомобіль в'їхав у натовп: один загиблий, 14 постраждалих
Европейская правда
2024-09-28T10:18:43Z
Від потужного вибуху здригнулося місто: наслідки російського удару по Кривому Розі
24tv
2024-09-28T10:09:52Z
Омбудсман заявив про випадки насилля над дітьми у навчально-реабілітаційному центрі на Львівщині
Украина Криминальная
2024-09-28T11:24:41Z
Структура НАТО з координації допомоги та тренувань для України запрацює до кінця року
Европейская правда
2024-09-28T11:22:21Z
Нідерланди передадуть Україні 24 літаки F-16
360ua.news
2024-09-28T11:18:51Z
Швейцарія змінила кордон із Італією через танення льодовиків
УкраинФорм
2024-09-28T11:05:56Z
Страховка від "бойової повістки": як краще подати до ТЦК документи на відстрочку
Фокус
2024-09-28T11:00:35Z
Колишній військовий пройшов 40 км горами в амуніції, щоб зібрати кошти для ЗСУ
УкраинФорм
2024-09-28T10:52:16Z
Буданов відвідав позиції розвідників у Харківській області
ГЛАВКОМ NET
2024-09-28T10:51:22Z
Дубайський мільйонер купив коханій особистий острів, щоб вона могла носити бікіні – відео
TSN
2024-09-28T10:49:15Z
Відважний пітбуль врятував двох дітей від королівської кобри – фото
TSN
2024-09-28T10:49:10Z
Квадробери вже в Україні: хто ці люди в масках з хвостами та чи є небезпека
GlavRed
2024-09-28T11:13:07Z
Знадобиться на майбутнє: рецепт сирного пирога для великої родини, відео
Политека
2024-09-28T11:01:53Z
5 фраз, які вкажуть, що ви працюєте в токсичній компанії: зверніть на них увагу
24tv
2024-09-28T10:51:27Z
Скільки можна зберігати сало в холодильнику: ви будете здивовані відповіддю
TSN
2024-09-28T10:49:44Z
Місячний посівний календар на жовтень 2024 року: сприятливі і несприятливі дні для городників
TSN
2024-09-28T10:48:07Z
Ось чому макарони виходять несмачними: 3 секрети ідеальної пасти від італійських кухарів
24tv
2024-09-28T09:57:12Z
Геніально та просто: як зварити курячі яйця без варіння
Знай
2024-09-28T09:51:32Z
Релігієзнавець Олег Торгало пояснив, що таке карма та як вона впливає на наше життя насправді
Политека
2024-09-28T09:16:54Z
Не витрачайте гроші: "Мастер Шеф" дала рецепт домашнього бородинського хліба з кунжутом
Политека
2024-09-28T09:01:32Z
Стало відомо, як підвищення податків в Україні вплине на економіку
AgroNews
2024-09-28T11:11:22Z
Чи відбудеться індексація пенсій у 2025 році
24tv
2024-09-28T11:09:04Z
Для легкої промисловості України краще більше льону, ніж бавовнику
AgroPortal
2024-09-28T11:00:29Z
Стало відомо, скільки бізнес буде платити за кожного заброньованого від мобілізації працівника
TSN
2024-09-28T10:48:12Z
єВідновлення плюс єОселя: українцям дозволили поєднувати житловий сертифікат з іпотекою
Хвиля
2024-09-28T10:45:48Z
Українців закликали обмежити використання електрики: в Укренерго пояснили чому та які години найбільш оптимальні
Политека
2024-09-28T10:31:51Z
Краще запастися вже зараз: українців попередили про стрибок цін на олію – може бути дефіцит
Знай
2024-09-28T10:30:59Z
Курс валют на вихідні, 28-29 вересня: скільки коштують долар, євро і злотий
TSN
2024-09-28T10:30:26Z
Виробники назвали найбільш популярні сиродавлені олії
AgroPortal
2024-09-28T09:30:36Z
Японська компанія представила електричний кран у вигляді гігантського скорпіона
24tv
2024-09-28T09:02:11Z
В Україні розпочнуть бронювати пікапи Isuzu D-Max
AutoCentre
2024-09-28T09:01:25Z
Незвичайний 18-річний пікап Chevrolet майже без пробігу виставили на продаж
AutoCentre
2024-09-28T07:09:43Z
Рідини для електромобілів – електричне майбутнє
ЗаРулем
2024-09-28T07:03:12Z
Час переходити на електротягу: автомобілі в Україні дешевшають
Знай
2024-09-28T05:51:57Z
Стартує передпродаж Changan Mazda EZ-6
Portaltele
2024-09-28T05:04:29Z
Під час випробувань помітили таємничий електричний позашляховик Audi
ГЛАВКОМ NET
2024-09-27T18:36:23Z
Найбільший позашляховик Ford показали до прем'єри
ГЛАВКОМ NET
2024-09-27T14:45:51Z
Mercedes-Benz представляє кемпер Marco Polo у виконанні AMG
AutoCentre
2024-09-27T14:04:04Z
У Європі знайшли нескінченне джерело енергії, але є нюанс
ГЛАВКОМ NET
2024-09-28T11:21:36Z
Бразилія наклала новий штраф на платформу Х
Детектор М
2024-09-28T11:19:24Z
Що потрібно знати, перш ніж встановити камін у домі: головні особливості та ідеї дизайнів
24tv
2024-09-28T11:18:08Z
Новий супутник Європейського космічного агентства зробив детально фото місяця
ГЛАВКОМ NET
2024-09-28T11:09:04Z
Компанію Meta Марка Цукерберга оштрафували на €91 млн за зберігання паролів у "відкритому тексті"
iPress
2024-09-28T11:05:47Z
Чи може ядерний вибух захистити нас від астероїда, який наближається до Землі
24tv
2024-09-28T11:03:04Z
Якщо зламали Telegram: чи можна повернути собі акаунт, як відновити доступ до повідомлень і каналів
TSN
2024-09-28T10:49:44Z
Німецькі науковці створять перший у світі портативний квантовий комп’ютер для високих технологій
InternetUA
2024-09-28T10:31:07Z
У ЦПД пояснили, як росія використовує ШІ та соцмережі в інформаційній війні
InternetUA
2024-09-28T10:01:17Z