MY.UAНовини
Як звільняють із армії за сімейними обставинами й чи сприяє це мотивації батьківщину захищати?
Як звільняють із армії за сімейними обставинами й чи сприяє це мотивації батьківщину захищати?

Як звільняють із армії за сімейними обставинами й чи сприяє це мотивації батьківщину захищати?

Як звільняють із армії за сімейними обставинами й чи сприяє це мотивації батьківщину захищати?

Нещодавно Сергій Гнезділов — журналіст, громадський і культурний діяч, воїн ЗСУ, який пішов на фронт 19-річним добровольцем і прослужив дотепер п’ять років — публічно заявив про те, що йде в СЗЧ (самовільне залишення частини). «Ми дійшли до Рубікону, коли піхота більше не вивозить, а суспільство продовжує «вірити в ЗСУ» замість того, щоб відповісти собі на запитання: «Чи захистив ти Вітчизну?» — написав він на своїй сторінці у Фейсбуці. Й далі: «Питання перепочинку піхоти та встановлення чітких термінів служби на нулі — питання національної безпеки… Ми маємо створити мобілізаційну чергу з числа всіх військовозобов’язаних українців, і тоді демобілізація стане реальністю».

Такий публічний, демонстративний учинок Сергія здійняв велику хвилю та вчергове розколов українців у соцмережі. Хтось підтримує. Хтось розуміє, але не вважає правильним. А хтось однозначно засуджує, кажучи, що такі дії — злочин, і цей учинок аж ніяк не змінить ситуації на краще, а лише спричинить ефект доміно, й інші почнуть учиняти так само.

«Хай засудять ті, хто несе такий же тягар війни, як піхотинець в окопі», — висловилася з цього приводу журналістка, а з початку повномасштабної війни — військова ЗСУ Леся Ганжа.

«Війна потребує солідарності. Солідарність народжується з відчуття справедливості. Справедливість формулюється встановленням правил», — написав іще раніше інший журналіст, а нині військовий Павло Казарін. І далі: «Якщо порушення правил стає не «відхиленням на місцях», а новою нормою, то й війна припиняє бути спільною справою».

А що ж із правилами? Чи сприяють вони тому, щоб велика війна залишалася спільною справою, а не кріпацтвом для тих, хто на її початку пішов захищати країну добровольцем? Подивимось на прикладах.

З одного боку, на початку вересня набрав чинності Закон України №3902-XI (законопроєкт №11322), яким передбачено звільнення військовослужбовців від кримінальної відповідальності за перше самовільне залишення частини. Зазначимо, що на початку великої війни зміни до статті 407 ККУ вносили вже чотири рази.

Пішли на це, за словами депутата, члена Комітету ВР з питань національної безпеки, оборони та розвідки Сергія Рахманіна, тому що люди дотичні стверджували: кількість тих, хто пішов у СЗЧ і потім добровільно повернувся до своєї частини, з часом збільшується. Мотиви й причини для того, щоби військовослужбовець на це пішов, різні. В будь-якому разі з погляду законодавства це — злочин. Але деякі командири оголошувати своїх бійців у СЗЧ не поспішали, сподіваючись, що ті повернуться. Тож, аби надати людям можливість скористатися другим шансом і з огляду на те, що людей в армії бракує, депутати підтримали норму, яка пом’якшує покарання по суті за дезертирство.

З іншого боку, нічого не було зроблено, аби запобігти більшості причин, через які мотивовані добровольці дедалі частіше йдуть у СЗЧ. Навпаки.

Можливо, для демобілізації справді не час. Поки не буде скасовано воєнний стан і не завершиться війна в той чи інший спосіб, демобілізації не може бути за визначенням. Але ми точно маємо говорити хоча б про чіткіші й прозоріші правила звільнення військовослужбовців, наприклад, через певні проблеми зі здоров’ям чи сімейні обставини.

«Про ваші сім’ї попіклуються. Ми не забуваємо, чим ви жертвуєте заради боротьби. Ми робимо це, тому що хочемо жити так, як наш народ іще не жив», — так у кінострічці «Людина у високому замку» одна з лідерів спротиву говорить рядовому члену руху, посилаючи його на завдання. І так воно має бути.

На жаль, у нас це наразі не так. Піклування про сім’ї військовослужбовців, м’яко кажучи, залишає бажати кращого. А звільнення військовослужбовців через сімейні обставини після змін, внесених до Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу», стає майже неможливим.

Олександр Чистяков — старший сержант, фельдшер медпункту однієї з частин, що воює на сході країни. А за досвідом і фахом — лікар-анестезіолог із великим стажем. У різний час він співпрацював із медичними службами трьох бойових бригад, має досвід роботи на точках, куди в стандартних ситуаціях лікарів зазвичай не посилають, обмежуючись стандартною допомогою на рівні бойових медиків. Мобілізований із березня 2022 року, з липня 2022-го постійно перебуває в зоні бойового зіткнення без виходу на ротації.

Фото надане автором

«Коли я був мобілізований, моя мама вже мала другу групу інвалідності, в неї лімфома й на цьому тлі — перелом хребта. Але тоді вона могла сама за собою доглядати, і я йшов спокійно, — розповідає чоловік. — Однак за 2,5 року мама перенесла кілька хвороб. Минулого року в неї була фібриляція передсердя, а цього — мікроінсульт, і зараз її друга група вже переходить у першу. Але щоб це встановити, потрібно пройти МСЕК, що завжди було непросто й нешвидко, а зараз там чи не піврічні черги.

Уявіть собі. На мене покладено досить серйозні завдання. І під час їх виконання мені телефонують сусіди й кажуть: «Ваша мама впала й не може встати. Що нам робити?». Як я можу далі виконувати свою роботу за таких обставин? Я в мами — єдиний син. Інших родичів, які могли б доглядати за моєю мамою, немає. Державі на неї начхати. Виходить, що я її просто покинув?

Я подав рапорт, зібрав усі необхідні документи включно з рішенням лікарсько-консультаційної комісії (ЛКК) щодо необхідності постійного догляду й подав у частину. Моя частина рапорт прийняла, проте на рівні бригади юристи написали мені відмову.

На жаль, після набрання чинності новим законом, якщо є бажання чи негласна настанова людей не відпускати, то зробити це дуже легко. Хоча в законі можливість догляду за людьми з інвалідністю другої групи начебто й передбачена, є нюанси. Якщо для мирного часу підстави прописані коротко й чітко («необхідність здійснення постійного догляду за особою з інвалідністю першої чи другої групи за умови, що така особа є членом сім’ї військовослужбовця першого ступеня споріднення, та відсутності інших членів сім’ї, які здійснюють постійний догляд»), то для воєнного часу вони звучать інакше: «…за умови відсутності інших членів сім’ї першого чи другого ступеня споріднення такої особи або якщо інші члени сім’ї першого чи другого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я». Таке формулювання дає необмежений простір для фантазій і можливостей відмовити військовослужбовцю у звільненні.

Наприклад, зараз у ЗМІ вже чимало історій про те, як, керуючись постановою №413 від 12 червня 2013 року, яка діє тільки для мирного часу, військовослужбовцям відмовляли у звільненні через те, що до рапорту щодо необхідності догляду за особою з інвалідністю другої групи надавалася довідка ЛКК. Мовляв, висновок ЛКК не може бути підставою для звільнення з військової служби. І документом, який підтверджує необхідність догляду за особою, старшою за 18 років, є лише висновок МСЕК, що, як відомо, видається тільки для першої групи інвалідності. Зі згаданої постанови вже навіть прибрали слова «військова служба» та «військовослужбовці». Така відмова не має правової підстави. Але наразі зафіксовано вже чимало випадків, коли люди змушені добиватися справедливості через суди, й подібні справи вони виграють. Проте це забирає час і сили.

В моєму випадку підставами для відмови стало, по-перше, те, що «до рапорту не додано документів інших членів сім’ї першого чи другого ступеня споріднення особи, яка потребує постійного догляду».

Насправді надати такі документи часто просто неможливо. Причепитися можна до чого завгодно. До другого ступеня спорідненості належать, зокрема, брати й сестри. Але як, наприклад, можна підтвердити фактичну відсутність сестер чи братів, якщо вони за документами є, але не спілкуються роками й давно живуть у іншій країні? Або у випадку моєї мами, якій 77 років. Якби її мама зараз була жива, то їй було б під сотню років. Але якби в неї не було довідки ЛКК про те, що вона сама потребує догляду, то сам факт, що вона жива, міг би стати підставою для відмови у звільненні.

Загалом питання вирішується так: видається нотаріальне посвідчення, що людей, які зобов’язані доглядати згідно з законом, немає. Таке посвідчення від моєї мами є. Але все це потребувало розуміння й часу.

По-друге, ще однією підставою для відмови стало начебто те, що до рапорту не додано документів, які підтверджують необхідність постійного догляду. Висновок ЛКК про наявність порушення функцій організму, через які невиліковно хворі особи не можуть самостійно пересуватися та обслуговувати себе й потребують соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі (форма 080-4\о), в очах юристів бригади документами, які підтверджують необхідність постійного догляду, чомусь не вважаються. На їхню думку, документ свідчить лише про потребу догляду вдома. Але хто має доглядати її вдома?

Таких відмов у моєму батальйоні на сьогодні ще дві.

Наскільки така ситуація позитивно впливає на моральний дух війська — це одне питання. І наскільки плодить ухилянтів — інше. Бо як такі речі сприйматимуть ті, хто мав би прийти до нас на підкріплення?».

Стос відсканованих документів, які мені надіслав Олександр, вражає. Вся історія сім’ї — у свідоцтвах про шлюб, народження, розлучення, знову шлюб, довідки про смерть, хвороби, зміну місць реєстрації тощо… Аж трохи ніяково стало. Наче мимоволі понишпорила в чужій білизні…

Розуміючи, що про їхніх батьків нема кому потурбуватися, військові — дехто з них воює з 2014-го — втрачають мотивацію воювати далі. Хтось іде до лікарні, хтось — до суду, а хтось — у СЗЧ, як це зробив Павло Прижегодський після смерті своєї мами. Перед тим чоловік намагався звільнитися сім місяців, аби доглядати за мамою в її останні дні. «Я був у ролі футбольного м’яча з кабінета в кабінет, аби довести, що людина з невиліковною хворобою потребує догляду. Мене слали нах, придумували неіснуючі довідки та неможливі формулювання в них. Давали зібрати перелік документів і потім давали відмову, бо перелік невірний. Я мусив тягати маму до лікарні, коли їй вже було важко, заради одного конченого папірця, який врешті-решт ні на що не вплинув — процес звільнення дотягли до її смерті», — написав військовослужбовець на своїй сторінці у Фейсбуці перед тим, як піти в СЗЧ. «Не шукайте мене, зі мною все добре, це зважений крок. Я повернусь»…

«У кожного є свій ліміт, психологічний зокрема, — каже Олександр Чистяков. — До нових правок до закону, маючи інвалідність другої групи, я не використовував це як можливість звільнитися з армії. Бо розумів, що потрібен, що підставлю частину й що маю виконувати свій обов’язок. А зараз, коли мені потрібна допомога…

Повірте, в кожного з нас уже купа болячок, лікування яких ми відкладаємо до кращих часів, котрі, можливо, ніколи не настануть. Тож я пішов до лікарні. Мені потрібна операція й час на відновлення, за який я, зокрема, спробую встигнути пройти з мамою МСЕК і подати позов до суду на оскарження рішення на рівні бригади. Але все це — час і сили.

Дорікнути власній частині мені нема чим. Усередині є різні проблеми, як і в кожній частині. Але в цьому випадку мені максимально пішли назустріч, розуміючи ситуацію. І я їм за це вдячний.

Відмову мені написала система. Важко зрозуміти, звідки беруться такі установки. Хто вважає, що вони посилюють боєздатність і працюють на перемогу? Армія, з якої можливо вийти лише двохсотим, — це рабська структура.

Так, іде війна. Ми всі — солдати. Й до певної міри будемо ресурсом. Ми всі це розуміємо. Але до якої межі це можливо? А після якої вже стає злочинним? Хотілося б, аби люди, які пишуть такого роду закони, хоч інколи приміряли їх на себе».

А як же схеми? — спитаєте ви. Хіба не буває так, що людина хоче звільнитись і шукає будь-які шпаринки, як це зробити? Знаєте, мені важко про це говорити. Схеми бувають завжди й на всьому. Але якщо після кількох років, проведених у вологих підвалах під постійними обстрілами, людина каже, що більше не може і їй потрібен перепочинок, а їй його не дають, то я навряд чи можу її засуджувати. Тільки сама людина знає власну межу. Якщо військовий розуміє, що крім нього піклуватися про близьку людину більше нема кому, він іде до суду. Але суди забирають час і сили. Й тоді він іде в СЗЧ. Поки кожен з нас продовжує «вірити в ЗСУ»…

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
МОЗ забороняє госпіталізацію дітей до психіатричних лікарень з 1 липня
24tv
2025-06-29T12:09:08Z
Китай обмежує держзакупівлі медичного обладнання з ЄС
УкраинФорм
2025-07-06T16:09:57Z
Чому волосся випадає через стрес — і як його врятувати
360ua.news
2025-07-06T16:06:08Z
Низькокалорійний, солодкий і корисний: ідеальний фрукт існує
24tv
2025-07-06T15:30:57Z
Які овочі мають найменше цукру: дієтологиня назвала 12 найкращих варіантів
Фокус
2025-07-06T15:30:19Z
Дієтолог наполягає, що ці 5 продуктів не можна їсти перед сном
24tv
2025-07-06T14:51:31Z
Від яких хвороб лікує виноград – цінні поради
Gazeta UA
2025-07-06T14:21:00Z
Не купуйте таку ковбасу: як не нарватися на шкідливий продукт у магазині
Telegraf
2025-07-06T12:48:30Z
Москву атакували дрони: у аеропортах ввели обмеження
24tv
2025-07-06T16:39:06Z
Розпродують квитки на неіснуючі рейси: шахраї маскуються під перевізників – українців застерегли
Знай
2025-07-06T16:21:41Z
Ціна шокує: кілограм популярного продукту вже майже 600 гривень
Знай
2025-07-06T16:00:13Z
«Укрзалізниця» додала потяги з жіночими купе: коли будуть доступні квитки
TSN
2025-07-06T15:36:58Z
Ці виплати надають вже 2 роки – хто з українців може отримувати 5 000 гривень
24tv
2025-07-06T15:27:56Z
Шахраї маскуються під банки у Telegram: нова схема обману
InternetUA
2025-07-06T15:01:01Z
Нерухомість у Литві: які ціни та як українцям купити там квартиру
24tv
2025-07-06T14:24:33Z
Попит на кредити росте: хто і навіщо найчастіше бере позики Україні
24tv
2025-07-06T14:15:18Z
На монетці номіналом в 1 гривню можна добре заробити: на що варто звернути увагу
Telegraf
2025-07-06T14:06:09Z
Президенти Литви та Німеччини обговорили підтримку України та тиск на Росію
УкраинФорм
2025-07-06T16:51:50Z
Трамп оголосив надзвичайний стан у Техасі: що відбувається
TSN
2025-07-06T16:51:49Z
Єрмак стоїть за можливими кадровими перестановками в уряді, – The Economist
24tv
2025-07-06T16:48:05Z
Росіяни атакували село Битиця на Сумщині КАБами, ракетами та дронами
УкраинФорм
2025-07-06T16:33:53Z
Німеччина гарантує безпеку Литви: там розмістять бригаду Бундесверу
iPress
2025-07-06T16:31:57Z
Делегація Ізраїлю прибула до Катару для переговорів щодо перемир’я у Газі та звільнення заручників
iPress
2025-07-06T16:31:41Z
У Франції заявили, що Китай розгорнув кампанію для підриву продажів винищувачів Rafale - АР
УкраинФорм
2025-07-06T16:31:28Z
Зеленський підписав санкції проти криптовалютного ринку Росії
Комсомольская правда
2025-07-06T16:31:23Z
Вірменія заперечила заяви про військову активність росії на своїй території
iPress
2025-07-06T16:31:04Z
Литимуть дощі з грозами: які області накриє негода
GlavRed
2025-07-06T16:51:08Z
Ворожий обстріл села на Сумщині: загинула людина, ще одна поранена
УкраинФорм
2025-07-06T16:33:52Z
Росія демонстративно атакує рятувальників і хвалиться цим у відео - ДСНС
УкраинФорм
2025-07-06T16:31:43Z
Унаслідок російського удару у Костянтинівці загинули четверо людей
ZN UA
2025-07-06T16:30:20Z
Графік відключення води на тиждень з 7 по 13 липня у Миколаївській області: де чекати тривалих обмежень
Политека
2025-07-06T16:30:04Z
Ворог упродовж дня понад 30 разів атакував два райони Дніпропетровщини, є поранений
УкраинФорм
2025-07-06T16:12:44Z
Без бронетехніки: у ЗСУ пояснили, як окупанти змінили тактику на Торецькому напрямку
24tv
2025-07-06T16:03:30Z
Прогноз погоди у Запоріжжі на тиждень з 7 по 13 липня: місто накриє хвиля спеки, синоптики назвали дати
Политека
2025-07-06T16:00:46Z
Росіяни просунулися біля чотирьох сіл — DeepState
ZN UA
2025-07-06T15:51:11Z
Папа Римський Лев XIV звернувся до українських прочан: що сказав
TSN
2025-07-06T16:48:44Z
У ВМС пояснили, навіщо Росія виводить у море підводні човни, але не пускає з них "Калібри"
24tv
2025-07-06T16:48:40Z
Головне за 6 липня: дитсадки змінюють роботу, пенсії доведеться повернути, а бронь буде автоматична
Знай
2025-07-06T16:45:21Z
У Німеччині працюючих пенсіонерів учетверо менше, ніж в Україні
ZN UA
2025-07-06T16:45:12Z
BILD опублікував таємний список озброєння, що Україна запросила у Німеччини: що у ньому
Лига
2025-07-06T16:39:17Z
Познайомилися під час пожежі: як виглядає дружина втікача Азарова, яку мало хто бачив
Telegraf
2025-07-06T16:39:09Z
Україна будує фортифікації по-новому, але є проблеми – Politico
ГЛАВКОМ NET
2025-07-06T16:36:10Z
Цей маневр дозволено, але за нього часто штрафують: водіям розповіли про особливість знаку 4.5
Хвиля
2025-07-06T16:33:55Z
Час викинути старі статути в армії
ГЛАВКОМ NET
2025-07-06T16:33:04Z
Ці 4 рослини досвідчені садівники ніколи не обрізають: це тільки нашкодить
24tv
2025-07-06T16:48:27Z
Назвали найкориснішу рибу для серця
Gazeta UA
2025-07-06T16:45:53Z
Чоловік втомився від крадіжок його їжі колегами: він придумав "геніальний" план помсти
Фокус
2025-07-06T16:30:17Z
4 речі, які миттєво можуть змінити вигляд оселі
24tv
2025-07-06T16:15:41Z
Цей трюк знають не всі: приготуйте малосольні огірки в пакеті, і вони будуть хрумтіти, як ніколи
Telegraf
2025-07-06T15:54:21Z
Цю консервацію краще не купувати: корисно знати
24tv
2025-07-06T15:06:20Z
Такого Лондона ви не бачили: куди піти та що подивитися у столиці Британії
24tv
2025-07-06T14:45:16Z
Як зберегти огірки хрусткими: господині розповіли простий лайхфак
24tv
2025-07-06T14:45:14Z
Чому ми не пам’ятаємо сни: наукове пояснення і що з цим робити
GlavRed
2025-07-06T14:27:44Z
Максим Галкін показав затишний домашній момент із донькою Лізою та Пугачовою
GlavRed
2025-07-06T16:39:57Z
Французький боб – наймодніша стрижка на літо 2025
24tv
2025-07-06T16:36:00Z
Рве на частини, – Джамала заспівала з батьком та довела мережу до сліз
24tv
2025-07-06T16:15:34Z
«ЛЮДИНА РОКУ-2024»: церемонія нагородження
УкраинФорм
2025-07-06T16:03:42Z
"Дякую вам": Оззі Осборн зіграв свій прощальний концерт
GlavRed
2025-07-06T15:27:47Z
Марк Фейгін офіційно уклав шлюб з українкою та розкрив правду про її характер
TSN
2025-07-06T14:48:22Z
Дмитро Гордон приголомшив фото з молодою Бужинською: як артистка змінилася до невпізнання
TSN
2025-07-06T14:48:21Z
Ікона бойовиків: 4 найкращі фільми з Сильвестром Сталлоне, які ви мусите побачити
24tv
2025-07-06T14:42:58Z
Оззі Осборн виступив востаннє разом з оригінальним складом Black Sabbath
360ua.news
2025-07-06T14:03:10Z
Вибух біля ТЕЦ у Києві: рятувальники ліквідували наслідки
ГЛАВКОМ NET
2025-07-06T16:48:20Z
Кількість загиблих через повінь у Техасі зросла до 69
УкраинФорм
2025-07-06T16:42:39Z
В Балтійське море впав вертоліт: люди врятувались на його корпусі
Европейская правда
2025-07-06T16:39:46Z
Ліквідація пожежі в Деснянському районі Києва: рятувальники показали фото
24tv
2025-07-06T16:33:40Z
В РФ вибухнув танкер з аміаком: через пробоїни судно почало тонути
Фокус
2025-07-06T16:31:18Z
У Києві на Троєщині загасили пожежу, що спричинила вибух технічної ємності
УкраинФорм
2025-07-06T15:48:50Z
Ворог вдарив по будівлі Кременчуцького районного ТЦК та СП
24tv
2025-07-06T15:48:19Z
Все перекреслила трагедія: як виглядає нині покинутий супераквапарк на Тайвані
Фокус
2025-07-06T15:30:08Z
У Києві стався вибух в районі ТЕЦ: що каже влада
Фокус
2025-07-06T15:27:35Z
Фахівці назвали найбрудніші місця в салоні автомобіля та прості способи їх чищення
Gazeta UA
2025-07-06T16:15:11Z
Геймер перетворив авто Honda CR-V на контролер для Need for Speed ​​Underground
ITC
2025-07-06T16:01:29Z
Запасне колесо — у минулому, чи готові ви до ризику на дорозі?
360ua.news
2025-07-06T15:00:22Z
Nio випустила електрокросовер Onvo L90: 6 місць, холодильник, 600 км пробігу менш ніж за $42 тис
ITC
2025-07-06T12:25:36Z
Великовантажні автомобілі з нульовим рівнем викидів хочуть звільнити від дорожніх зборів до 2031 року
AutoCentre
2025-07-06T11:49:54Z
Ви будете вражені, наскільки дешево можна придбати Kia SUV у Китаї
Топ Жир
2025-07-06T11:48:15Z
Неможливо триматись за кермо, бо воно гаряче? Є один простий лайфхак, який спасе ваші руки у спеку
Telegraf
2025-07-06T11:15:58Z
Надзвичайна ситуація за кермом, як зупинити авто без гальм
360ua.news
2025-07-06T11:00:52Z
Tesla розкрила, як деградують батареї електромобілів: пробіг – не єдиний фактор
24tv
2025-07-06T08:06:15Z
«Динамо» у меншості розгромило «Кішварду» на зборах в Австрії
УкраинФорм
2025-07-06T16:51:26Z
Італія трансферна. Літні переходи
Football.ua
2025-07-06T16:49:11Z
Шандрук продовжив контракт з Вересом
Football.ua
2025-07-06T16:39:58Z
Пердута попрощався з Ворсклою після 15 років у клубі
Football.ua
2025-07-06T16:22:03Z
Померла одна з найсильніших шахісток світу українка Лідія Семенова
24tv
2025-07-06T16:00:12Z
Болонья підписала контракт із захисником Спарти Вітіком
Football.ua
2025-07-06T15:54:12Z
Зоря – Єсеніце: онлайн-трансляція товариського матчу
Football.ua
2025-07-06T15:33:28Z
"Шахтар" — "Словацко": онлайн-трансляція контрольного матчу
Telegraf
2025-07-06T15:15:47Z
Мамо, я вмію літати: Усик звернувся до найдорожчої людини напередодні битви з Дюбуа
24tv
2025-07-06T15:06:09Z
Як зберегти колонку в хорошому стані під час використання на природі: поради
InternetUA
2025-07-06T15:48:05Z
Не працює будильник на смартфоні Android: причини та способи вирішення проблеми
Gazeta UA
2025-07-06T15:30:39Z
Абонентам Lifecell: monobank показав, як поповнити рахунок без інтернету
Хвиля
2025-07-06T15:03:29Z
Жінка знайшла "дивний предмет" у своєму саду: в мережі назвали ймовірні версії
Фокус
2025-07-06T14:42:31Z
5 брехливих кліше про хакерів, які показують у кіно
InternetUA
2025-07-06T14:04:09Z
ШІ ChatGPT сів за штурвал космічного корабля — що з цього вийшло?
ITC
2025-07-06T13:40:36Z
На новітньому британському авіаносці встановили комп'ютерний клуб із ПК на RTX 4080
InternetUA
2025-07-06T13:33:45Z
На функцію оглядів штучного інтелекту від Google подали антимонопольну скаргу в ЄС
Детектор М
2025-07-06T13:24:14Z
У Шотландії 5G-роботи трансформують точне землеробство
AgroPortal
2025-07-06T13:00:59Z