MY.UAНовини
Як звільняють із армії за сімейними обставинами й чи сприяє це мотивації батьківщину захищати?
Як звільняють із армії за сімейними обставинами й чи сприяє це мотивації батьківщину захищати?

Як звільняють із армії за сімейними обставинами й чи сприяє це мотивації батьківщину захищати?

Як звільняють із армії за сімейними обставинами й чи сприяє це мотивації батьківщину захищати?

Нещодавно Сергій Гнезділов — журналіст, громадський і культурний діяч, воїн ЗСУ, який пішов на фронт 19-річним добровольцем і прослужив дотепер п’ять років — публічно заявив про те, що йде в СЗЧ (самовільне залишення частини). «Ми дійшли до Рубікону, коли піхота більше не вивозить, а суспільство продовжує «вірити в ЗСУ» замість того, щоб відповісти собі на запитання: «Чи захистив ти Вітчизну?» — написав він на своїй сторінці у Фейсбуці. Й далі: «Питання перепочинку піхоти та встановлення чітких термінів служби на нулі — питання національної безпеки… Ми маємо створити мобілізаційну чергу з числа всіх військовозобов’язаних українців, і тоді демобілізація стане реальністю».

Такий публічний, демонстративний учинок Сергія здійняв велику хвилю та вчергове розколов українців у соцмережі. Хтось підтримує. Хтось розуміє, але не вважає правильним. А хтось однозначно засуджує, кажучи, що такі дії — злочин, і цей учинок аж ніяк не змінить ситуації на краще, а лише спричинить ефект доміно, й інші почнуть учиняти так само.

«Хай засудять ті, хто несе такий же тягар війни, як піхотинець в окопі», — висловилася з цього приводу журналістка, а з початку повномасштабної війни — військова ЗСУ Леся Ганжа.

«Війна потребує солідарності. Солідарність народжується з відчуття справедливості. Справедливість формулюється встановленням правил», — написав іще раніше інший журналіст, а нині військовий Павло Казарін. І далі: «Якщо порушення правил стає не «відхиленням на місцях», а новою нормою, то й війна припиняє бути спільною справою».

А що ж із правилами? Чи сприяють вони тому, щоб велика війна залишалася спільною справою, а не кріпацтвом для тих, хто на її початку пішов захищати країну добровольцем? Подивимось на прикладах.

З одного боку, на початку вересня набрав чинності Закон України №3902-XI (законопроєкт №11322), яким передбачено звільнення військовослужбовців від кримінальної відповідальності за перше самовільне залишення частини. Зазначимо, що на початку великої війни зміни до статті 407 ККУ вносили вже чотири рази.

Пішли на це, за словами депутата, члена Комітету ВР з питань національної безпеки, оборони та розвідки Сергія Рахманіна, тому що люди дотичні стверджували: кількість тих, хто пішов у СЗЧ і потім добровільно повернувся до своєї частини, з часом збільшується. Мотиви й причини для того, щоби військовослужбовець на це пішов, різні. В будь-якому разі з погляду законодавства це — злочин. Але деякі командири оголошувати своїх бійців у СЗЧ не поспішали, сподіваючись, що ті повернуться. Тож, аби надати людям можливість скористатися другим шансом і з огляду на те, що людей в армії бракує, депутати підтримали норму, яка пом’якшує покарання по суті за дезертирство.

З іншого боку, нічого не було зроблено, аби запобігти більшості причин, через які мотивовані добровольці дедалі частіше йдуть у СЗЧ. Навпаки.

Можливо, для демобілізації справді не час. Поки не буде скасовано воєнний стан і не завершиться війна в той чи інший спосіб, демобілізації не може бути за визначенням. Але ми точно маємо говорити хоча б про чіткіші й прозоріші правила звільнення військовослужбовців, наприклад, через певні проблеми зі здоров’ям чи сімейні обставини.

«Про ваші сім’ї попіклуються. Ми не забуваємо, чим ви жертвуєте заради боротьби. Ми робимо це, тому що хочемо жити так, як наш народ іще не жив», — так у кінострічці «Людина у високому замку» одна з лідерів спротиву говорить рядовому члену руху, посилаючи його на завдання. І так воно має бути.

На жаль, у нас це наразі не так. Піклування про сім’ї військовослужбовців, м’яко кажучи, залишає бажати кращого. А звільнення військовослужбовців через сімейні обставини після змін, внесених до Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу», стає майже неможливим.

Олександр Чистяков — старший сержант, фельдшер медпункту однієї з частин, що воює на сході країни. А за досвідом і фахом — лікар-анестезіолог із великим стажем. У різний час він співпрацював із медичними службами трьох бойових бригад, має досвід роботи на точках, куди в стандартних ситуаціях лікарів зазвичай не посилають, обмежуючись стандартною допомогою на рівні бойових медиків. Мобілізований із березня 2022 року, з липня 2022-го постійно перебуває в зоні бойового зіткнення без виходу на ротації.

Фото надане автором

«Коли я був мобілізований, моя мама вже мала другу групу інвалідності, в неї лімфома й на цьому тлі — перелом хребта. Але тоді вона могла сама за собою доглядати, і я йшов спокійно, — розповідає чоловік. — Однак за 2,5 року мама перенесла кілька хвороб. Минулого року в неї була фібриляція передсердя, а цього — мікроінсульт, і зараз її друга група вже переходить у першу. Але щоб це встановити, потрібно пройти МСЕК, що завжди було непросто й нешвидко, а зараз там чи не піврічні черги.

Уявіть собі. На мене покладено досить серйозні завдання. І під час їх виконання мені телефонують сусіди й кажуть: «Ваша мама впала й не може встати. Що нам робити?». Як я можу далі виконувати свою роботу за таких обставин? Я в мами — єдиний син. Інших родичів, які могли б доглядати за моєю мамою, немає. Державі на неї начхати. Виходить, що я її просто покинув?

Я подав рапорт, зібрав усі необхідні документи включно з рішенням лікарсько-консультаційної комісії (ЛКК) щодо необхідності постійного догляду й подав у частину. Моя частина рапорт прийняла, проте на рівні бригади юристи написали мені відмову.

На жаль, після набрання чинності новим законом, якщо є бажання чи негласна настанова людей не відпускати, то зробити це дуже легко. Хоча в законі можливість догляду за людьми з інвалідністю другої групи начебто й передбачена, є нюанси. Якщо для мирного часу підстави прописані коротко й чітко («необхідність здійснення постійного догляду за особою з інвалідністю першої чи другої групи за умови, що така особа є членом сім’ї військовослужбовця першого ступеня споріднення, та відсутності інших членів сім’ї, які здійснюють постійний догляд»), то для воєнного часу вони звучать інакше: «…за умови відсутності інших членів сім’ї першого чи другого ступеня споріднення такої особи або якщо інші члени сім’ї першого чи другого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я». Таке формулювання дає необмежений простір для фантазій і можливостей відмовити військовослужбовцю у звільненні.

Наприклад, зараз у ЗМІ вже чимало історій про те, як, керуючись постановою №413 від 12 червня 2013 року, яка діє тільки для мирного часу, військовослужбовцям відмовляли у звільненні через те, що до рапорту щодо необхідності догляду за особою з інвалідністю другої групи надавалася довідка ЛКК. Мовляв, висновок ЛКК не може бути підставою для звільнення з військової служби. І документом, який підтверджує необхідність догляду за особою, старшою за 18 років, є лише висновок МСЕК, що, як відомо, видається тільки для першої групи інвалідності. Зі згаданої постанови вже навіть прибрали слова «військова служба» та «військовослужбовці». Така відмова не має правової підстави. Але наразі зафіксовано вже чимало випадків, коли люди змушені добиватися справедливості через суди, й подібні справи вони виграють. Проте це забирає час і сили.

В моєму випадку підставами для відмови стало, по-перше, те, що «до рапорту не додано документів інших членів сім’ї першого чи другого ступеня споріднення особи, яка потребує постійного догляду».

Насправді надати такі документи часто просто неможливо. Причепитися можна до чого завгодно. До другого ступеня спорідненості належать, зокрема, брати й сестри. Але як, наприклад, можна підтвердити фактичну відсутність сестер чи братів, якщо вони за документами є, але не спілкуються роками й давно живуть у іншій країні? Або у випадку моєї мами, якій 77 років. Якби її мама зараз була жива, то їй було б під сотню років. Але якби в неї не було довідки ЛКК про те, що вона сама потребує догляду, то сам факт, що вона жива, міг би стати підставою для відмови у звільненні.

Загалом питання вирішується так: видається нотаріальне посвідчення, що людей, які зобов’язані доглядати згідно з законом, немає. Таке посвідчення від моєї мами є. Але все це потребувало розуміння й часу.

По-друге, ще однією підставою для відмови стало начебто те, що до рапорту не додано документів, які підтверджують необхідність постійного догляду. Висновок ЛКК про наявність порушення функцій організму, через які невиліковно хворі особи не можуть самостійно пересуватися та обслуговувати себе й потребують соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі (форма 080-4\о), в очах юристів бригади документами, які підтверджують необхідність постійного догляду, чомусь не вважаються. На їхню думку, документ свідчить лише про потребу догляду вдома. Але хто має доглядати її вдома?

Таких відмов у моєму батальйоні на сьогодні ще дві.

Наскільки така ситуація позитивно впливає на моральний дух війська — це одне питання. І наскільки плодить ухилянтів — інше. Бо як такі речі сприйматимуть ті, хто мав би прийти до нас на підкріплення?».

Стос відсканованих документів, які мені надіслав Олександр, вражає. Вся історія сім’ї — у свідоцтвах про шлюб, народження, розлучення, знову шлюб, довідки про смерть, хвороби, зміну місць реєстрації тощо… Аж трохи ніяково стало. Наче мимоволі понишпорила в чужій білизні…

Розуміючи, що про їхніх батьків нема кому потурбуватися, військові — дехто з них воює з 2014-го — втрачають мотивацію воювати далі. Хтось іде до лікарні, хтось — до суду, а хтось — у СЗЧ, як це зробив Павло Прижегодський після смерті своєї мами. Перед тим чоловік намагався звільнитися сім місяців, аби доглядати за мамою в її останні дні. «Я був у ролі футбольного м’яча з кабінета в кабінет, аби довести, що людина з невиліковною хворобою потребує догляду. Мене слали нах, придумували неіснуючі довідки та неможливі формулювання в них. Давали зібрати перелік документів і потім давали відмову, бо перелік невірний. Я мусив тягати маму до лікарні, коли їй вже було важко, заради одного конченого папірця, який врешті-решт ні на що не вплинув — процес звільнення дотягли до її смерті», — написав військовослужбовець на своїй сторінці у Фейсбуці перед тим, як піти в СЗЧ. «Не шукайте мене, зі мною все добре, це зважений крок. Я повернусь»…

«У кожного є свій ліміт, психологічний зокрема, — каже Олександр Чистяков. — До нових правок до закону, маючи інвалідність другої групи, я не використовував це як можливість звільнитися з армії. Бо розумів, що потрібен, що підставлю частину й що маю виконувати свій обов’язок. А зараз, коли мені потрібна допомога…

Повірте, в кожного з нас уже купа болячок, лікування яких ми відкладаємо до кращих часів, котрі, можливо, ніколи не настануть. Тож я пішов до лікарні. Мені потрібна операція й час на відновлення, за який я, зокрема, спробую встигнути пройти з мамою МСЕК і подати позов до суду на оскарження рішення на рівні бригади. Але все це — час і сили.

Дорікнути власній частині мені нема чим. Усередині є різні проблеми, як і в кожній частині. Але в цьому випадку мені максимально пішли назустріч, розуміючи ситуацію. І я їм за це вдячний.

Відмову мені написала система. Важко зрозуміти, звідки беруться такі установки. Хто вважає, що вони посилюють боєздатність і працюють на перемогу? Армія, з якої можливо вийти лише двохсотим, — це рабська структура.

Так, іде війна. Ми всі — солдати. Й до певної міри будемо ресурсом. Ми всі це розуміємо. Але до якої межі це можливо? А після якої вже стає злочинним? Хотілося б, аби люди, які пишуть такого роду закони, хоч інколи приміряли їх на себе».

А як же схеми? — спитаєте ви. Хіба не буває так, що людина хоче звільнитись і шукає будь-які шпаринки, як це зробити? Знаєте, мені важко про це говорити. Схеми бувають завжди й на всьому. Але якщо після кількох років, проведених у вологих підвалах під постійними обстрілами, людина каже, що більше не може і їй потрібен перепочинок, а їй його не дають, то я навряд чи можу її засуджувати. Тільки сама людина знає власну межу. Якщо військовий розуміє, що крім нього піклуватися про близьку людину більше нема кому, він іде до суду. Але суди забирають час і сили. Й тоді він іде в СЗЧ. Поки кожен з нас продовжує «вірити в ЗСУ»…

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Ділить домівки навпіл: де розташований найнезвичайніший кордон між країнами у світі
Фокус
2025-07-27T07:06:32Z
Важливо знати: як одягатися влітку щоб не пітніти
24tv
2025-07-27T07:06:28Z
Скумбрія вийде неймовірно м'якою та ароматною: у якому соусі її запекти
Telegraf
2025-07-27T07:03:20Z
Любовний гороскоп на тиждень з 28 липня по 2 серпня
GlavRed
2025-07-27T06:54:48Z
Як правильно повертати гроші, щоб вони примножувались
24tv
2025-07-27T05:03:33Z
Стане у пригоді багато разів: як приготувати вишуканий салат з елементарної моркви
24tv
2025-07-27T04:33:14Z
Де нуль серед шісток: треба мати "зір орла", щоб знайти заховану цифру за 15 секунд
GlavRed
2025-07-27T04:27:02Z
Терміново позбавляйтеся від них: 5 рослин, які наражають ваш будинок на небезпеку
Знай
2025-07-27T03:51:30Z
Незвичайний ребус: знайдіть 3 відмінності на тарілках із локшиною за 33 секунди
GlavRed
2025-07-27T03:27:39Z
Рецензія на фільм «Щасливчик Гілмор 2» / Happy Gilmore 2
ITC
2025-07-27T07:01:07Z
З синьо-жовтим прапором: Саніна й українська діджейка Korolova запалили на сцені Tomorrowland
24tv
2025-07-27T06:57:34Z
Зірки «Хлопців» у новому трейлері «Покоління V» — другий сезон стане прологом фіналу головного серіалу
ITC
2025-07-27T05:42:00Z
Мільйони доларів на казкове свято: 10 найдорожчих зіркових весіль в історії шоубізнесу
24tv
2025-07-27T05:36:34Z
Вічне життя в літературі: секрет популярності родинних романів
ZN UA
2025-07-27T05:34:06Z
«Український оркестр свободи» виступить у восьми європейських містах
УкраинФорм
2025-07-27T05:15:20Z
Там, де пахне сіном і видно зорі: які українські зірки народились у маленьких селах
24tv
2025-07-27T04:03:56Z
Музей America on Wheels: подорож у минуле
AutoCentre
2025-07-27T01:46:16Z
Жадан: Війна змінила українську мову, наповнивши її болем
УкраинФорм
2025-07-26T22:45:30Z
Скільки заробляють медики в Україні й де платять більше
24tv
2025-07-27T06:36:58Z
Привітання з Днем медичного працівника: які теплі слова сказати лікарям
24tv
2025-07-27T05:12:12Z
Немовля з "пухлиною" у роті приголомшило лікарів: що це було насправді
TSN
2025-07-27T04:33:52Z
Зі святом, медики! Найкрасивіші привітання у картинках та листівках зі святом 27 липня
Telegraf
2025-07-27T03:18:42Z
Гуманітарна допомога для пенсіонерів та ВПО у Хмельницькому: де українці можуть отримати безкоштовну медичну підтримку
Политека
2025-07-27T03:00:44Z
Від сексу до омлету: вісім дешевих і простих способів позбутися стресу
Gazeta UA
2025-07-26T21:42:30Z
Вчені навчили комарів протистояти малярії: що це означає для людства
TSN
2025-07-26T21:24:37Z
Труситиме весь день: вчені назвали щоденну звичку, яка призводить до підвищення тиску
Знай
2025-07-26T19:51:17Z
До Дня медичного працівника Валерій Дубіль, Віта Присяжнюк і фонд «Надія» здійснили гуманітарну місію на Донеччину та Сумщину
Политека
2025-07-26T19:48:25Z
Головне – досягти своїх цілей: у Путіна зробили нову цинічну заяву про війну в Україні
24tv
2025-07-20T09:30:42Z
«У депутатів не буде виходу». Радник Банкової, пояснив, чому закон про посилення НАБУ буде проголосовано
ГЛАВКОМ NET
2025-07-27T07:12:09Z
Гарріс нібито "підкупила зірок" під час виборів: Трамп вимагає притягнути їх до відповідальності
24tv
2025-07-27T07:06:37Z
Путін – соціопат, – експерт зі стратегії Кремля розповів про особисту зустріч з диктатором
24tv
2025-07-27T07:00:32Z
Орбан: Україна не має бути прийнята в ЄС – навіть якщо Брюссель стане догори дригом
Европейская правда
2025-07-27T06:58:44Z
Хто може стати майбутнім президентом США? У Білому домі назвали ймовірного наступника Трампа
Telegraf
2025-07-27T06:57:22Z
РФ готує великий наступ у серпні: яка країна допоможе Путіну
ГЛАВКОМ NET
2025-07-27T06:51:39Z
РФ піде у великий наступ проти України за допомогою військових КНДР — Reuters
TSN
2025-07-27T06:51:33Z
Найбільш гучні справи які розслідує НАБУ на Кіровоградщині
Украина Криминальная
2025-07-27T06:48:37Z
Туреччина презентувала нові ракетні установки
InternetUA
2025-07-27T07:09:33Z
Сирський привітав українських цивільних і військових медиків із професійним святом
УкраинФорм
2025-07-27T07:06:50Z
Пастор Георгій Підойма, який дав притулок 150 біженцям з Маріуполя на початку війни: Щодня ми чекаємо нових людей
Комсомольская правда
2025-07-27T07:04:21Z
Чоловік погодився на прохання сусіда пересунути паркан: згодом він пожалкував про це
Фокус
2025-07-27T07:00:08Z
Безкоштовне житло для переселенців в Рівному: куди звертатися, щоб отримати дах над головою
Политека
2025-07-27T06:30:31Z
2 знаки зодіаку, які вже в серпні повернуться до колишніх – відповідь здивує
24tv
2025-07-27T06:21:48Z
Пам’яті бойового медика і командира Богдана Власія
УкраинФорм
2025-07-27T06:12:54Z
Росіяни використовують китайські модеми для наводки дронів в Україні
24tv
2025-07-27T06:09:58Z
"Дзвінок з Інтерполу": українців за кордоном атакує нова хвиля шахрайства
Хвиля
2025-07-27T06:00:42Z
Пекельна спека: в Європі зафіксували рекордну температуру, метеорологи кажуть про нову норму
Фокус
2025-07-27T07:12:22Z
Через аномальну спеку Туреччину охопили пожежі: зʼявилися моторошні кадри
GlavRed
2025-07-27T06:54:49Z
У Миколаєві винесли вирок за пости в Telegram колишньому електромонтеру
InternetUA
2025-07-27T06:40:48Z
На Сумщині двоє чоловіків загинули, підірвавшись на міні
Gazeta UA
2025-07-27T06:39:25Z
Скнилівська трагедія: 23 роки тому літак упав на людей
Gazeta UA
2025-07-27T06:39:15Z
Силовики проти силовиків: як у казахстанській колонії для колишніх правоохоронців виросла банда “Барона”
Украина Криминальная
2025-07-27T06:03:42Z
Лісова пожежа охопила північне передмістя Афін
Европейская правда
2025-07-27T05:58:29Z
На Полтавщині через падіння уламків дронів пошкоджені чотири будинки
УкраинФорм
2025-07-27T05:51:01Z
Найвища температура в історії Європи: через аномальну спеку Туреччину охопили пожежі
24tv
2025-07-27T05:45:50Z
З потенційно небезпечного району Дніпропетровської області вивезли майже 1500 дітей
Лига
2025-07-27T07:12:34Z
У Криму дітей змушують співати гімн Росії: у разі відмови вимагають розписки у батьків
24tv
2025-07-27T07:12:33Z
Загарбники обстріляли Білозерку на Херсонщині, є поранений
УкраинФорм
2025-07-27T07:06:31Z
У Харкові через російську агресію пошкоджені 44 із 58 комунальних медзакладів
УкраинФорм
2025-07-27T07:03:09Z
Київ не розпрощається з парасолькою аж на два дні? Чи буде спека у місті на початку тижня
Telegraf
2025-07-27T06:45:55Z
Столичний ТРЦ «Гулівер» перейшов у власність двох банків
ГЛАВКОМ NET
2025-07-27T06:42:35Z
2,5 мільярда гривень за пісок: на Житомирщині викрито незаконний видобуток, Держекоінспекція подала багатомільйонний позов
Знай
2025-07-27T06:36:21Z
Втрати ворога станом на 27 липня 2025 – Генштаб ЗСУ
ГЛАВКОМ NET
2025-07-27T06:30:48Z
Ворог за добу бив по Харкову та ще шести населених пунктах області, пошкоджена інфраструктура
УкраинФорм
2025-07-27T06:12:07Z
У Галатасараї відреагували на чутки щодо трансферу Луніна
24tv
2025-07-27T06:58:37Z
Сьогодні визначиться переможець жіночого Євро-2025 з футболу
УкраинФорм
2025-07-27T06:51:53Z
Інтер виставив Павара на трансфер
Football.ua
2025-07-27T06:46:21Z
Зінченко залишиться в Арсеналі ще на сезон — Артета переконав
Football.ua
2025-07-27T06:46:02Z
Гіббс-Уайт продовжив контракт з Ноттінгем Форест до 2028 року
Football.ua
2025-07-27T06:34:44Z
Україна зіграє з баскетболістами Румунії на чемпіонаті Європи
УкраинФорм
2025-07-27T06:24:18Z
Атлетіко наближається до трансферу півзахисника Штутгарта
Football.ua
2025-07-27T06:12:18Z
Ан-Наср намагається перехопити Феліша в Бенфіки
Football.ua
2025-07-27T05:52:01Z
Спад Вови Бражка з "Динамо" пов'язаний з романом з Квітковою? Мілевський вперше висловився про стосунки
Знай
2025-07-27T05:51:42Z
Китай зміцнив свої позиції та розраховує на більші поступки від США під час нового раунду торговельних переговорів — CNN
ZN UA
2025-07-27T07:09:59Z
Чи є економічне бронювання ФОП у 2025 році
24tv
2025-07-27T07:06:58Z
Ціни на хліб, м’ясо та інші продукти восени-взимку: Пендзин – про те, до чого готуватися українцям
GlavRed
2025-07-27T07:06:51Z
Весняні заморозки знищили 90% врожаю персика на Одещині
ГЛАВКОМ NET
2025-07-27T06:57:39Z
Звичайна гривня може коштувати 37 тисяч: названо головну ознаку цінної монети
Хвиля
2025-07-27T06:45:57Z
Intel продовжує скорочувати свої виробничі проекти
InternetUA
2025-07-27T06:31:54Z
Українці споживають все більше електроенергії: чи плануються відключення
Знай
2025-07-27T06:12:07Z
Урожай соняшнику в Україні перевищить минулорічний, але ненабагато
AgroPortal
2025-07-27T06:00:22Z
У Міненерго розповіли про стан енергосистеми перед опалювальним сезоном
Gazeta UA
2025-07-27T05:42:11Z
Apple випускає публічні бета-версії своїх нових оновлень програмного забезпечення з рідким склом
InternetUA
2025-07-27T07:01:13Z
Чи є майбутнє у вашої професії: яких працівників замінить ШІ
Фокус
2025-07-27T07:00:07Z
Вчені показали найрідкіснішого слона на планеті: що відомо про Мотті
TSN
2025-07-27T06:51:52Z
Застосунок для доставки їжі Y Combinator використав TikTok для стрімкого зростання в App Store
InternetUA
2025-07-27T06:46:00Z
Інноваційний фонд НАТО оновлює свою інвестиційну команду
InternetUA
2025-07-27T06:16:11Z
Community Notes від Х починає тестування нотаток спільнот з різними поглядами
InternetUA
2025-07-27T06:04:33Z
Хотів потрапити на канал "Мадяра": "віськкор" збрехав про своє зникнення після "атаки FPV-дрона"
24tv
2025-07-27T05:36:21Z
Як нова технологія перетворює Wi-Fi у невидимий інструмент стеження
InternetUA
2025-07-27T05:31:25Z
Скільки можна заробити на Twitch-трансляціях у 2025 році
24tv
2025-07-27T05:03:25Z
Що означає індикатор батареї в автомобілі та як діяти, коли він загорівся
24tv
2025-07-27T03:18:17Z
Як на заводі Mercedes-Benz у Верті виготовили першу вантажівку
AutoCentre
2025-07-27T01:46:59Z
На колишньому заводі Van Hool йде складання 24-метрових електробусів
AutoCentre
2025-07-27T01:46:03Z
Який автомобіль в жодному разі не варто купувати: відповідь автомеханіка
GlavRed
2025-07-26T23:27:18Z
Цей унікальний ретро-корвет міг би переконати нас обрати його замість ZR1X
Топ Жир
2025-07-26T23:21:59Z
Жінка переказала понад 7 тисяч доларів за авто, яке так і не отримала
Украина Криминальная
2025-07-26T22:45:12Z
GR Corolla Auto: як ралійний автомобіль намагається бути цивілізованим — огляд
Топ Жир
2025-07-26T21:36:16Z
Honda планує страхувати ваші авто, маючи унікальну перевагу
Топ Жир
2025-07-26T19:51:00Z
Орендар Hertz зняв відео свого авто, щоб спростувати помилку штучного інтелекту, але його спроба залишилася марною на тлі громадського обурення
Топ Жир
2025-07-26T18:06:24Z