Відповідно до законодавства до ЗСУ можуть призвати осіб трьох категорій. Це призовники, військовозобов'язані та резервісти.
Призов до 25 років
За словами юристки Наталії Гнатик, кожна категорія має відповідні військово-облікові документи:
- призовники – посвідчення про приписку до дільниці;
- військовозобов'язані – військовий квиток або тимчасове посвідчення військовозобов'язаного;
- резервісти – військовий квиток.
В Одеському обласному ТЦК та СП підтвердили, що чоловіки від віком від 18 до 25 років зараховуються до категорії призовників. Проте є випадки, коли й таких осіб можуть мобілізувати, за умови, якщо вони:
- пройшли строкову службу у мирний час;
- закінчили вищий військовий навчальний заклад чи військову кафедру та отримали певну військово-облікову спеціальність;
- "обмежено придатні", тобто визнані військово-лікарською комісією як непридатні до строкової служби у мирний час та придатні у воєнний час.
У квітні 2024 року статус "обмежено придатний" скасували. Люди, які його мали, залишаються військовозобов’язаними навіть, якщо їм менше ніж 25 років. Вони не перейшли у категорію призовників.
У таких людей можуть перевірити військово-облікові документи та якщо немає актуальних, відправити на повторне проходження ВЛК. Згідно з новим законодавством, після неї чоловік може отримати наступні статуси:
- придатний до служби;
- придатний до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, військових навчальних закладах, навчальних центрах, установах, медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв'язку, оперативного забезпечення, охорони;
- непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку;
- тимчасово непридатний – вимагають лікування, відпустки, звільнення від виконання службових обов'язків;
- непридатний до військової служби з переоглядом через 6-12 місяців.
До слова, у Верховній Радізареєстрували законопроєкт, який передбачає надання військовозобов'язаним до 25-річного віку відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.