MY.UAНовини
Квадробери: чи небезпечно це і чому нова субкультура у всіх на слуху
Квадробери: чи небезпечно це і чому нова субкультура у всіх на слуху

Квадробери: чи небезпечно це і чому нова субкультура у всіх на слуху

Субкультура, що набула значного поширення в Україні останніми місяцями, лякає і тривожить дорослих. Однак психологи кажуть, що все не так страшно, як здається.

Нова субкультура під назвою "квадробіка" захопила розуми і тіла підлітків. Останнім часом її широко обговорюють у соцмережах, намагаючись зрозуміти добре це чи погано і як реагувати на нове захоплення дітей, які ходять навкарачки, імітують поведінку тварин і ховають обличчя за масками котів, лисиць та іншої живності. Фокус розповідає, що відомо про це явище.

Що таке квадробіка?

Квадробіка (від лат. quattuor — "чотири" та англ. aerobics — "аеробіка"), згідно з сайтом Quadrobics.com, — екстремальний вид спорту, що полягає в пересуванні людини на чотирьох кінцівках, що імітує ходьбу, біг, стрибки та інші рухи тварин. Найчастіше квадробери, а саме так називають себе представники цієї субкультури, повторюють рухи коней, єнотів, лисиць, кішок і собак. Свій образ вони, як правило, доповнюють масками тварин, яких копіюють, хвостами та рукавичками-лапками.

Квадробіка, яка за рівнем травмонебезпеки близька до паркуру, набула поширення серед таких субкультур, як фуррі, теріантропи (тері), косплеєри і шанувальники аніме.

Звідки взялася квадробіка?

Основоположником квадробіки називають японського спринтера Кенічі Іто, світового рекордсмена 2008 року, який подолав дистанцію в 100 метрів на чотирьох кінцівках за 18,58 секунди. У 2012 році він побив рекорд, пробігши ту саму дистанцію за 17,47 секунди. У 2015-му він утретє встановив світовий рекорд, пробігши стометрівку за 15,71 секунди.

Кенічі Іто — найшвидший квадробер у світі

Ще в дитинстві Кенічі, якого однолітки дражнили "мавпою" через його зовнішність, вирішив перетворити це на свою перевагу і почав повторювати рухи приматів. Іто придумав спосіб пересування на чотирьох кінцівках, через що стикався з нерозумінням оточуючих, а одного разу його навіть затримала поліція в Токіо, сприйнявши хлопця, що бігає на чотирьох кінцівках, за психічно нездорову людину. У підсумку він провів в ізоляторі кілька днів, проте не відмовився від свого захоплення.

Рекорди Іто пробудили в інших японців бажання побити їх, проте з часом це захоплення поширилося далеко за межі країни.

Новим поштовхом до відродження інтересу до квадробіку став розвиток соціальних мереж. Зараз TikTok YouTube заполонили ролики з квадроберами, які віддаються своєму захопленню як на самоті, так і збираються в "зграї". Подібні відео набирають мільйони переглядів.

Квадробікою захоплюються діти від 7 до 14 років і старші

У чому різниця між квадроберами, тері та фуррі?

Попри зовнішню схожість, ці субкультури мають певні відмінності.

Квадробери — це більше про спорт і активний відпочинок. Вони не наділяють тварин людськими якостями, а просто імітують їхні рухи та звички. На відміну від теріантропів і фуррі, які можуть сприймати свою "тваринну" сутність як постійну частину ідентичності, квадробери зазвичай розглядають своє захоплення як тимчасову активність.

Фуррі

Фуррі (англ. furry "пухнастий, вкритий хутром") — це той, хто цікавиться антропоморфними тваринами, тобто тваринами, яким було надано людські характеристики, наприклад, здатність говорити або ходити на задніх лапах. Цей рух зародився в Америці наприкінці 70-х років XX століття.

Це явище охоплює широкий спектр: від людей, які просто є шанувальниками телешоу і відеоігор за участю антропоморфних тварин (наприклад, їжак Сонік або покемони), до людей, що розвивають у собі дуже специфічний фуррі-персонаж ("фурсона"), з яким вони себе ідентифікують.

"Фурсона" (альтернативна персона) використовується представниками спільноти, щоб презентувати себе світу. Вони часто малюють цифрові зображення, продумуючи риси особистості, фізичні характеристики і передбачуваний вік, і ставлять їх як аватари на DeviantArt і YouTube.

З іншими "фурсонами" спільноти кожен такий персонаж взаємодіє за допомогою рольових ігор і мистецтва.

Деякі учасники навіть роблять яскраві костюми своїх персонажів (звані "фурсьютами") і зазвичай носять їх на публічних заходах. Існують всесвітні конвенції та зустрічі, де збираються учасники спільноти.

На івентах і тематичних вечірках фурі носять хутряні костюми

У популярній пресі зазвичай плутають фуррі-костюми і фуррі-спільноту, але дослідження Міжнародного антропоморфного дослідницького проєкту, що вивчає фуррі-бенд, показує, що фуррі-костюмери становлять меншість у цій спільноті.

Опитування 2007 року показало, що тільки 26,4% респондентів на фуррі-конвенті повідомили, що у них є хутряний костюм, а 30% сказали, що носять його. Опитування 2014 року показало, що хвости є найпоширенішим компонентом хутряного костюма: 48,1% респондентів на Furry Fiesta 2014 зізналися, що у них є хвіст. Тільки 13% сказали, що у них є повний костюм, тоді як 34,3% носять будь-який одяг або аксесуари, пов'язані з їх пухнастою персоною або "фурсоною"...

Тері

Теріантроп (тері, теріан) — це той, хто ідентифікує себе з певною твариною. Духовно, психологічно та емоційно вони співвідносяться із сутністю та поведінкою цієї тварини, навіть якщо в них немає відповідної фізіології. Вони заявляють про духовний зв'язок із тваринами, прагнуть єдності з природою, можуть використовувати тотеми і духовні практики. При цьому носити хутряний костюм або нявкати на перехожих у парку зовсім необов'язково. Вони впевнені в наявності в себе "звіриної душі", яку необхідно досліджувати й іноді випускати на волю — вирушати до лісу чи інших "місць сили".

На відміну від квадроберів, теріани ідентифікують себе з певною твариною

Термін "теріан" походить від зоологічного слова Theria, яке відноситься до великої групи ссавців, включно з сумчастими, як-от коали і вомбати, і плацентарними (слони і кити).

Що кажуть психологи?

Захоплення дітей квадробікою не може не хвилювати батьків. Якщо одні ставляться до такого філософськи або навіть підтримують, то інші переживають за психіку своїх нащадків.

За словами Катерини Гольцберг, дитячого та сімейного психолога, президента Професійної асоціації дитячих аналітичних психологів, у квадробіку немає нічого поганого. Ця субкультура виникла, оскільки на неї є запит. Її плюс у тому, що діти відірвані від гаджетів, практикують фізичну активність і багато часу проводять на вулиці. Головне для батьків, які підтримують дітей у цьому захопленні, — встановити чіткі правила безпеки та навчити дитину розмежовувати гру і реальне життя, використовуючи прийом "стоп гра".

Вона нагадала, що квадробіка чимось на кшталт паркуру, але чомусь паркур батьків турбує менше, хоча він більш травмонебезпечний.

Психолог Павло Сиротюк зазначає, що квадробіка може бути формою подолання психологічних бар'єрів.

"Рішення рухатися у спосіб, який суспільство може вважати дивним або недоречним, вимагає певної сміливості та впевненості в собі. Це може стати потужним інструментом особистісного зростання та розвитку самоприйняття", — пише він.

Фахівець також вказує на той момент, що квадробіка може мати терапевтичний потенціал. Так, імітація рухів тварин може допомогти в роботі з психологічними травмами і стресом, даючи змогу людині тимчасово "вийти" зі своєї людської ідентичності та пов'язаних із нею проблем.

Психологиня та письменниця Олена Шторм вважає, що батькам, які дізналися, що їхня дитина — квадробер, не варто одразу панікувати. Потрібно видихнути і дослідити ситуацію саме у вашому конкретному випадку. Вона каже, що для неї здорова межа в захопленні підлітка квадробікою виражається у двох аспектах.

"Дитина добре розуміє, що це гра і хобі, а не спосіб реальної ідентифікації себе. Тож поки це не доходить до розмов про "відчуття фантомного хвоста" або "ототожнення з тваринною сутністю", глобальної проблеми немає", — сказала вона в коментарі ВСН.

Якщо ж батьки стикаються вже з такими проявами дитини, тоді є сенс звернутися до психотерапевта і шукати причину, яка мотивувала їхню дитину так втекти від реальності. У цьому випадку квадробінг — просто інструмент, а причина значно глибша: проблеми в сім'ї, у стосунках з оточуючими, невміння знайти себе за межами трендів.

Другий аспект — дитина усвідомлює, де є межі дозволеного.

"У попередньому пункті ми говорили про гру. Так от, гра завжди має свої правила. І ці правила не вступають у конфлікт із соціальними нормами. Якщо ж ви бачите, що дитина поводиться провокативно, кусається, нападає на інших, це теж привід звернутися до психолога або психотерапевта", — підкреслює Шторм.

Радник-уповноважений президента України з прав дитини та дитячої реабілітації Дар'я Герасимчук вважає, що для багатьох дітей квадробінг — можливість зняти стрес.

"Вони об'єднуються у спільноти, підтримують одне одного, організовують флешмоби і просто по-дитячому бешкетують... Якщо фізична активність і реальне спілкування допомагають їм відчувати радість від руху і бути частиною команди — то хіба це не те, чого ми хочемо для своїх дітей?" — написала вона у Facebook. При цьому Герасимчук радить все ж пам'ятати про баланс.

Реакція соцмереж

Новий тренд не залишився поза увагою соціальних мереж. Користувачі активно обговорюють захоплення підлітків і ставляться до нього дуже по-різному. Якщо одні засуджують квадроберів, вважаючи їхні захоплення примхою, то інші, навпаки, впевнені, що в такий спосіб підлітки проявляють себе і "перезавантажуються".

Не обійшлося і без мемів.

Раніше Фокус писав, що торговий центр встановив таблички, що забороняють вхід людям у костюмах гнома.

Теги за темою
Спорт
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Коли Україна стане членом ЄС: колишня віцепрем"єрка назвала реальні терміни
Фокус
2025-07-18T13:27:11Z
Росія нарощує підривну діяльність проти критичної інфраструктури Європи - розвідка
УкраинФорм
2025-07-18T13:24:55Z
Лише 16% італійців призовного віку готові воювати за батьківщину
Европейская правда
2025-07-18T13:24:46Z
Кинджал у спину Путіну: Індія озвучила дуже неприємну для Кремля річ
24tv
2025-07-18T13:24:44Z
Україна нарощує виробництво зброї, але необхідна підтримка партнерів - експерт
УкраинФорм
2025-07-18T13:24:29Z
Шантажував компроматом: в Україні судили неповнолітнього адміна Телеграм-каналу
InternetUA
2025-07-18T13:24:19Z
Зеленський доручив Шмигалю терміново укласти контракти щодо дронів
УкраинФорм
2025-07-18T13:24:00Z
НАТО засуджує російські кібератаки на інфраструктуру союзників
УкраинФорм
2025-07-18T13:21:26Z
Трамп заявив Зеленському, що Україні потрібно перейти в наступ — WP
TSN
2025-07-18T13:21:18Z
Скільки коштує пальне на АЗС України 18 липня
УкраинФорм
2025-07-18T13:18:54Z
Пов’язана з Безосом та Гейтсом компанія буде шукати рідкісні ресурси в Конго: які саме
24tv
2025-07-18T13:06:38Z
Курс валют на 21 липня: скільки коштуватимуть долар, євро і злотий
TSN
2025-07-18T13:03:51Z
НБУ підвищив прогноз інфляції в Україні до 11,6%
360ua.news
2025-07-18T13:03:25Z
Третина вугільних підприємств у Росії скоро може закритися - СЗР України
Gazeta UA
2025-07-18T12:57:12Z
Нацбанк оголосив офіційний курс гривні на 21 липня
УкраинФорм
2025-07-18T12:54:43Z
Моді може відвідати Велику Британію наступного тижня для підписання торговельної угоди
iPress
2025-07-18T12:52:49Z
Чи зміниться розмір пенсії по інвалідності для ІІ групи у серпні
24tv
2025-07-18T12:51:09Z
За ухилення від сплати податків на ₴1,7 млрд судитимуть керівника гірничо-збагачувального комбінату, що входить до групи компаній олігарха-втікача
Украина Криминальная
2025-07-18T12:45:47Z
В Україні почали виплачувати лікарняні по-новому: що зміниться
GlavRed
2025-07-18T12:39:50Z
Те, що він непотрібен – міф: навіщо апендикс в організмі людини і чи можна жити без нього
GlavRed
2025-07-18T12:27:44Z
Пропущений сніданок може стати причиною депресії: психолог пояснив, чому зранку потрібно їсти
24tv
2025-07-18T12:21:49Z
Павуки в Карпатах: які справді небезпечні і що робити, якщо вкусили
24tv
2025-07-18T12:18:52Z
Обов’язкову військову підготовку для студентів-медиків в Україні відновили
24tv
2025-07-18T12:18:51Z
Новий біонічний протез поєднується з м'язами та кістками, щоб відчуватися наче звичайна нога
24tv
2025-07-18T11:33:15Z
Сальмонельоз – симптоми, шляхи зараження і лікування
24tv
2025-07-18T11:15:05Z
Як позбутися неприємного запаху ніг: ефективні способи та прості поради
24tv
2025-07-18T11:03:38Z
Лікування ветеранів: які послуги можна отримати безкоштовно
Хвиля
2025-07-18T10:30:10Z
У Харкові встановлюють захисні решітки на внутрішньобудинкові зливові системи
Мій Харків
2025-07-18T13:19:27Z
Держреєстраторка КМДА незаконно переєструвала земельну ділянку у центрі столиці. Збитки – понад ₴14 млн
Украина Криминальная
2025-07-18T13:18:40Z
Гуманітарна допомога для пенсіонерів у Миколаївській області: на що можуть розраховувати жителі
Политека
2025-07-18T13:12:09Z
На Буковині у горах вирує негода: прикордонники звернулися до українців
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T13:00:32Z
Обмеження руху в Одесі: як довго триватимуть незручності
Политека
2025-07-18T13:00:13Z
Діставайте куртки: похолодання до 13°C накриє частину України посеред літа
Telegraf
2025-07-18T12:42:51Z
Україну знову накриють дощі, грози та град: прогноз погоди на 19 липня
24tv
2025-07-18T12:30:02Z
Синоптики попереджають про небезпечні метеорологічні явища: де вируватиме негода
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T12:27:28Z
У ЦПД спростували фейк про втечу чоловіків від ТЦК у Києві: на відео - рейд на шахраїв
InternetUA
2025-07-18T12:25:19Z
Цей дрон перехоплює "Шахеди" за секунди: чим славиться український ODIN
Telegraf
2025-07-18T13:22:37Z
Як збивати "Шахеди": військовий розкрив ефективні методи протидії
TSN
2025-07-18T13:21:58Z
Трудове життя в ЄС: у яких країнах люди працюють найбільше років
24tv
2025-07-18T13:15:58Z
Безкоштовні продукти для ВПО та пенсіонерів у Сумській області: як зареєструватися реєстрація для отримання допомоги
Политека
2025-07-18T13:15:47Z
"Гніздо" у спальні: батьки прибирали в кімнаті доньки і помітили щось незвичайне
Фокус
2025-07-18T13:12:47Z
Новий міністр оборони вперше доповів Зеленському - яке термінове завдання він отримав
GlavRed
2025-07-18T13:09:12Z
Водії можуть отримати штраф за пасажирів: за яких обставин це можливо
24tv
2025-07-18T13:06:04Z
Китай допомагає зробити "Шахеди" менш вразливими: пояснення експерта
TSN
2025-07-18T13:03:10Z
Україні вдалося повернути з окупації ще групу підлітків
УкраинФорм
2025-07-18T13:03:02Z
Сніданок за 10 хвилин: рецепт екзотичної угорської намазки на бутерброди
Telegraf
2025-07-18T13:15:10Z
Як ретроградний Меркурій впливає на город: ось чого не варто робити на ділянці
24tv
2025-07-18T13:09:56Z
Щось з цих речей точно є у вас вдома. Краще викиньте їх, аби не бути самотнім
Telegraf
2025-07-18T13:00:44Z
Щедрий урожай здивує усіх: чим підживити груші у липні
24tv
2025-07-18T13:00:12Z
День хот-дога: 4 найкращі рецепти страв для літнього пікніка
24tv
2025-07-18T12:54:19Z
"Чорний список" для консервації: які продукти краще не закривати в банки
GlavRed
2025-07-18T12:39:15Z
Не залишають байдужими нікого: які ТОП-4 дати народження обіцяють успіх і любов
GlavRed
2025-07-18T12:36:18Z
З чого зробити садові доріжки, щоб було красиво і бюджетно: своїми руками, з мінімальними витратами
TSN
2025-07-18T12:33:38Z
Найбільші помилки, які ви робите зі своїми жоржинами: як їх виправити
24tv
2025-07-18T12:30:37Z
Дакота Джонсон стильно облаштувала задній двір будинку: дизайнери в захваті від вибраних меблів
24tv
2025-07-18T13:15:59Z
Український ПЕН оголосив публічну програму фестивалю «Прописи»
Детектор М
2025-07-18T12:57:22Z
Батіг із фільму про Індіану Джонса продали на аукціоні за $525 тисяч
УкраинФорм
2025-07-18T12:57:21Z
У Німеччині проведуть благодійний вечір кримськотатарської культури
УкраинФорм
2025-07-18T12:51:09Z
В Ужгороді попрощалися із класиком Закарпатської школи живопису Володимиром Микитою
УкраинФорм
2025-07-18T12:48:43Z
Наталка Денисенко вперше прокоментувала розлучення з Федінчиком і чому уникає коментарів
TSN
2025-07-18T12:48:08Z
Фільм «Ти-Космос» здобув дві нагороди на фестивалі фантастичного кіно у Словенії
УкраинФорм
2025-07-18T12:30:44Z
Національна філармонія закликає скасувати виступ російського диригента Гергієва в Італії
УкраинФорм
2025-07-18T12:24:16Z
"Ви бачили того пацана": Вадим Яценко розповів, як Віктор Ющенко фанатіє від хору "Гомін"
24tv
2025-07-18T12:21:27Z
Вибух у Шевченківському районі Києва: у поліції пояснили, що це було
Фокус
2025-07-18T13:27:15Z
Керівника проєктного інституту викрили на привласненні ₴260 тисяч, виділених музею «Київська фортеця»
УкраинФорм
2025-07-18T13:19:14Z
В Індії за два дні від ударів блискавок загинули 33 людини
УкраинФорм
2025-07-18T13:18:08Z
На Харківщині затримали чоловіка, який вчинив сексуальні дії стосовно 11-річної дівчинки
Мій Харків
2025-07-18T13:03:08Z
На Ніжинщині затримали жінку, підозрювану у вбивстві своєї матері
Украина Криминальная
2025-07-18T12:51:01Z
Суд арештував понад $35 мільйонів активів ексрегіонала, які той зберігав у Люксембургу
УкраинФорм
2025-07-18T12:48:40Z
У Румунії пронісся потужний буревій: загинула жінка, повалені десятки дерев, пошкоджені будівлі
24tv
2025-07-18T12:39:22Z
Чернівецький суд засудив російського шахіста, який раніше був українцем
24tv
2025-07-18T12:30:47Z
Поліція екстрено звернулась до українців: "валютники" дурять шахрайською схемою
GlavRed
2025-07-18T12:27:30Z
Менеджер Усика назвав слабке місце Дюбуа: його неможливо натренувати
24tv
2025-07-18T13:09:49Z
Легенда Динамо зробив неочікуваний прогноз на реванш Усик – Дюбуа
24tv
2025-07-18T13:06:38Z
Українська тенісистка Поліна Скляр сенсаційно пробилася до півфіналу турніру ITF у Словенії
Комсомольская правда
2025-07-18T13:06:19Z
У "Бешикташі" поділилися очікуваннями від протистояння з "Шахтарем" у Лізі Європи
ZN UA
2025-07-18T12:43:21Z
Тоттенгем включився в гонку за Забарним
Football.ua
2025-07-18T12:37:03Z
За ФК «Оболонь» гратиме хавбек Максим Чех
УкраинФорм
2025-07-18T12:30:07Z
Напередодні бою з Дюбуа Усик випустив пісню Fight for life з Пивоваровим і DJ Korolova
Gazeta UA
2025-07-18T12:27:49Z
Манчестер Юнайтед домовився про трансфер Мбемо
Football.ua
2025-07-18T12:18:11Z
Реванш Усик – Дюбуа: за які титули битимуться боксери у головному бою року
24tv
2025-07-18T12:00:09Z
Три головні причини, чому ви захочете оновитися до iPhone 17 Pro цієї осені
24tv
2025-07-18T13:21:15Z
Слон не сам, а з друзями: лише найуважніший знайде всіх тварин на зображенні
GlavRed
2025-07-18T13:09:23Z
Збудували кар'єру завдяки Minecraft: як відеогра допомагає геймерам стати мільйонерами
24tv
2025-07-18T12:54:53Z
Старий смартфон Samsung виявився кращим за флагмани: за що його хвалять
Фокус
2025-07-18T12:51:18Z
У Росії в 10 разів збільшать штрафи для інтернет-компаній за відмову стежити за росіянами
InternetUA
2025-07-18T12:28:17Z
NASA відправило двох павуків у космос: чого вони навчилися, перебуваючи на міні-космічній станції
Фокус
2025-07-18T12:15:35Z
Meta переманила ще двох інженерів Apple, які займалися розробкою AI
InternetUA
2025-07-18T12:01:47Z
Величезний екран, містка батарея та "крихітна" ціна: чим здивує смартфон Redmi 15C
Фокус
2025-07-18T11:45:33Z
Ринок онлайн-кредитів в Україні: аналітики та користувачі про прозорість послуг на прикладі відгуків про Є-Гроші
Детектор М
2025-07-18T11:34:45Z
Потужністю майже 1400 сил: флагманський кросовер Zeekr 9X розкрив усі секрети
AutoGeek
2025-07-18T13:24:56Z
Цей Shelby доводить, що розмір — не головне
Топ Жир
2025-07-18T13:18:45Z
MAN представив інноваційну альтернативу 7,5-тонній вантажівці
AutoCentre
2025-07-18T13:15:13Z
Зміна образу: тест-драйв нового кросовера Peugeot 3008
Фокус
2025-07-18T13:06:22Z
Вантажівкам General Motors виповнилося 114 років
AutoCentre
2025-07-18T12:49:40Z
Електромобілі Rivian стали розумнішими, але користувачі Apple незадоволені
Топ Жир
2025-07-18T12:48:12Z
Електричний седан Audi A6L e-tron показали офіційно
AutoGeek
2025-07-18T12:33:43Z
Новий лідер серед купе BMW створений не компанією BMW
Топ Жир
2025-07-18T11:48:01Z
Лише фарбування цього ексклюзивного Porsche коштує більше, ніж ваше авто
Топ Жир
2025-07-18T10:48:44Z